Презентація на тему "будівля світу". Конспект уроку "розвиток уявлень про будову світу" Останній слайд презентації: Розвиток уявлень про будову світу: Досягнення в біології

Астрономія Урок №8.

Тема уроку: Розвиток уявлень про будову світу.

Мета уроку: Відтворити історичні відомості про становлення та розвиток геліоцентричної системи світу. Розкрити сутність кожної з теорій. Розповісти про життя вчених, які займалися створенням теорій про будову світу.

Обладнання: презентація на тему «Розвиток уявлень про будову світу».

(Оповідання вчителя супроводжується презентацією).

Хід уроку:

2. Викладення нового матеріалу:

Мотивація:

Мені хочеться, щоб сьогодні наш урок пройшов під девізом російського прислів'я: "Навчання світло а невчення тьма". (Сл 1)

Чому я такий девіз взяла, ви мені поясните наприкінці уроку.

1. Зоряне небо за всіх часів займало уяву людей. Чому запалюються зірки?
Скільки їх сяє уночі? Чи далеко вони від нас? Чи є межі у зоряного Всесвіту? З давніх-давен людина замислювалася над цими і багатьма іншими питаннями, прагнула зрозуміти і осмислити пристрій того великого світу, в якому ми живемо. Пройшли століття та тисячоліття, перш ніж виникла і отримала глибоке обґрунтування та розвиток наука про Всесвіт, що розкрила нам дивовижний порядок світобудови.
Недарма ще у Стародавній Греції Всесвіт називали Космосом, але це слово спочатку означало “порядок” і “краса”. (Сл.2 - 3).

Системи світу – це уявлення про розташування у просторі та русі Землі,
Сонця, Місяця, планет, зірок та інших небесних тіл. (Сл. 4)

Розглянемо питання про те, як розвивалися уявлення про Світобудову.

2. Спостереження за рухом Сонця, Місяця, планет і зірок люди вели з давніх-давен. На підставі таких спостережень вони висловили припущення про мир.

1) Стародавні індусидумали, що Земля тримається на чотирьох слонах, що стоять на гігантській черепасі, що плаває в океані .(Сл 5)

Перші уявлення про світобудову були дуже наївними.

Протягом багатьох століть обожнювалися Місяць, Сонце, планети.

Раніше думали, що існує «твердь небесна», до якої прикріплені зірки, а Землю брали за нерухомий центр всесвіту .(Сл 6 - 7)

2). Вважається, що ідею про кулястість Землі і знаходиться у Всесвіті без жодної опори, вперше висловив у 6 столітті до н.е. давньогрецький вчений Піфагор. (Сл 8 - 9)

3) Аристотель (384 – 322 рр. до н.е.)для доказу кулястості Землі наводить той факт, що під час місячних затемнень край тіні Землі на диску Місяця завжди має форму дуги кола. Причина такої форми тіні в тому, що Земля куляста.

На питання, чому Земля без опори не падає вниз, відповідав, а де розташований низ?

Низ там, куди падають усі тіла. Усі тіла падають у напрямку до центру Землі. Центр світу збігається із центром Землі Землі нікуди падати: її центр перебувати у центрі світу.

Планети, Сонце, Місяць та зірки розміщені на кришталевих сферах, що обертаються навколо Землі. Така система світу отримала назву геоцентричної

(На ім'я грецької богині Землі - Гея) . (Сл 10)

Геоцентрична система світу:

У центрі Всесвіту знаходиться куляста Земля, а навколо Землі обертаються на кришталевих сферах зірки, Сонце, Місяць та п'ять планет – Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн.

4). Цю систему світу через 5 століть удосконалив олександрійський астроном Клавдій Птолемей(близько 90 - близько 160 н.е.). (Сл. 11 - 12)Він стверджував, що кожна планета поступово

рухається епіциклом – малому колу, центр якого рухається навколо Землі по деференту – великому колу. Тим самим йому вдалося пояснити особливий характер руху планет, яким вони відрізнялися від Сонця та Місяця. Тому геоцентричну систему світучасто називають птолемеївською системою світу.

5). Серед вчених давнини вирізняється сміливістю своїх здогадів

Аристарх Самоський, який жив у ІІІ ст. до зв. е. (Сл 13 - 14)

Він першим визначив відстань до Місяця та її радіус, обчислив розміри Сонця, яке, за його даними, виявилося в 300 разів більше Землі за обсягом. Він засумнівався в тому, що в центрі світу знаходиться маленька Земля, а навколо неї з великою швидкістю звертається за добу величезне Сонце.

Він зробив висновок: центром світу є Сонце. Він створив першу геліоцентричну систему світу.

(від грецького «геліос» – сонце).

Нині Аристарха Самоського почали називати «Коперником античного світу».

За спробу пояснити природні явища без участі богів Аристарха Самоського звинуватили у богохульстві та вигнали з Олександрії.

Впродовж майже двох столітьпісля відкриття Аристарха Самоського вчені продовжували користуватися неправильною геоцентричною системою.

6). Революцію в наукових уявленнях про будову світу відбулася після 1543 року. Польський астроном Микола Коперник1473–1543), свою систему світу виклав у книзі «Про обертання небесних сфер». (Сл. 15 - 18)

Він обґрунтував геліоцентричну систему світу:

У центрі світу знаходиться Сонце. Навколо Землі рухається лише Місяць. Земля є третьою за віддаленістю від Сонця планетою. Вона обертається навколо Сонця та обертається навколо своєї осі. На дуже значній відстані від Сонця Коперник помістив «сферу нерухомих зірок».

Але точно встановити справжню форму орбіт планет не зміг.

Коперник показав, що добовий рух всіх світил можна пояснити обертанням Землі навколо осі, а петлеподібний рух планет – тим, що вони, включаючи Землю, обертаються навколо Сонця.

Але вчення Коперника,людини, яка переносила з центру світу на одну з планет Сонячної системи, отримала негативну оцінку з боку католицької церкви як суперечливе Біблії.

7). Вчення Коперника підтримував італійський філософ, послідовник Коперника Джордано Бруно (1548 – 1600). (Сл 19 - 21)

Він стверджував, що у Всесвіті немає і не може бути центру, що Сонце – це тільки центр Сонячної системи Він стверджував, що зірки – це дуже далекі від нас сонця, що Всесвіт нескінченний і світів у ньому – зірок та планет – незліченна безліч, і нарешті, що на інших планетах, в інших світах теж має існувати життя. Озлоблені представники церкви зрадили Бруно суду інквізиції. Від нього вимагали зректися своїх переконань. Він не погодився і його стратили - спалили живим на багатті в Римі в 1600 році. 8). Послідовним вченням Коперника був великий італійський вчений Галілео Галілей,який вперше використовував підзорну трубу (телескоп) для астрономічних спостережень . (Сл 22 - 28)

Він з її допомогою відкрив:

1. існування гір на Місяці

2. 4 супутники обертаються навколо планети Юпітер (подібно до того, як Місяць обертається навколо Землі)

3. Фази у Венери (означає Венера - кулясте тіло, яке світить відбитим сонячним світлом і обертається саме навколо Сонця, а не навколо Землі).

4. виявив, що Чумацький Шлях - ця смуга, що світиться на зоряному небі - є скупченням безлічі слабких зірочок.

Це та багато іншого підтвердило істинність відкриття Коперника.

У 1616 році йому заборонили захищати та поширювати вчення Коперника. Але відданий науці він продовжував відстоювати передові погляди науці. 1633 року Галілея віддали під суд інквізиції. Похилого вченого погрозами змусили «каятися» і засудили до довічного ув'язнення.

Лише через 340 років, 1982 року папа римський Іван Павло II визнав переслідування Галілея несправедливими і зняв з нього всі звинувачення в єресі.

9). Але це зупинило поширення вчення Коперника.

В Австралії німецький вчений Йоганн Кеплер (1511 - 1630) -розвинув вчення Коперника, відкривши закони руху планет. (Три закони планетних рухів, які він вивів із спостережень переміщень планет по небесній сфері). (Сл 29)

В Англії Ісаак Ньютон (1643 – 1727)опублікував свій знаменитий закон всесвітнього тяготіння. (Сл 30).

У Росіївчення Коперника сміливо підтримував Михайло Васильович Ломоносов (1711 – 1765). (Сл. 31).

Він відкрив атмосферу на Венері, М.В. Ломоносов зміг пояснити природу полярних сяйв та кометних хвостів Захищав ідею про множинність заселених світів. Він домагався невтручання церкви у поширення наукових знань.

Матеріалістична наука підтвердила правильність поглядів цих учених.

10). Сучасні уявлення про Всесвіт. (Сл. 32 - 33).

3. Закріплення теми уроку:

Виконайте тест: (Сл. 34)

1. Хто розвинув уявлення про будову Всесвіту, згідно з якими багато світів живуть?

А) Бруно Б) Галілей У) Коперник Р). Кеплер С). Птолемей

2. Як називається система, у якій центральне місце у Всесвіті займає Земля?

3. Засновник геліоцентричної системи світу?

А) Аристарх Самоський Б) Микола Коперник В) Джордано Бруно

4). Грецька назва Сонця?

А) "Геліос" Б) Гея В). «Ра»

5). Світла смуга, що видно в безмісячну ніч на небі?

А) промінь Сонця Б) Чумацький шлях

6.). Хто виявив, що Чумацький шлях складається з багатьох слабких зірок?

А) Бруно Б) Коперник У). Галілей Г) Ломоносов

7). Як називається система світу, запропонована М.Коперником?

А) геліоцентрична Б) геоцентрична

8). Вчений, який відкрив закони руху планет?

9. Вчений, який відкрив закон всесвітнього тяжіння?

А) Ньютон Б) Кеплер В) Ломоносов Г) Галілей

Відповіді: (Сл. 35).

9 правильних відповідей – оцінка «5»

7 – 8 правильних відповідей – оцінка «4»

4 – 6 правильних відповідей – оцінка «3»

3 та менше правильних відповідей – оцінка «невуд.»

4. Рефлексія: (сл. 36)

1. Згадайте девіз уроку та дайте, будь ласка, йому пояснення?

2. Згадайте мету уроку і скажіть, будь ласка, як ми її виконали?

3. Що нового ви дізналися на уроці?

4. Вам було цікаво на уроці, що саме вас зацікавило на уроці?

5. Підсумок уроку. Оцінки

6. Дякую за урок. (Сл. 37).


Зміст Система світу Уявлення про світ древніх єгиптян Уявлення про світ народів Межиріччя Всесвіт за уявленням древніх греків Система світу за Аристотелем Астрономічні уявлення в Індії Система світу Птолемея Уявлення про світ у середньовіччі Система світу за Коперником Боротьба за науковий світогляд


Система світу Система світу - це уявлення про розташування у просторі та русі Землі, Сонця, Місяця, планет, зірок та інших небесних тіл. Вже в давнину склалися перші уявлення про місце Землі у Всесвіті. Ці системи світу були вкрай наївними: плоска Земля, під якою знаходиться підземний світ, а над нею височіє небесне склепіння.


Уявлення про світ стародавніх єгиптян У своїх уявленнях про навколишній світ стародавні народи виходили насамперед зі свідчень своїх органів почуттів: Земля здавалася їм плоскою, а небо величезним куполом, що розкинувся над Землею. На картині показано, як небесне склепіння спирається на чотири високі гори, розташовані десь «на краю світу». Єгипет знаходиться у центрі Землі (кожен народ ставив у центр світу свою країну). Небесні світила начебто підвішені на небесному склепінні.


Близькі до давньоєгипетських були і уявлення про світ давніх халдеїв народів, що населяли Межиріччя починаючи з VII століття до н. е. На їхні погляди, Всесвіт був замкнутим світом, у центрі якого була Земля. Небо халдеї вважали великим куполом, що височіло над світом і спиралося на «греблі небес». Він був зроблений з твердого металу верховним богом Map Дуком. Вдень небозведення відображало сонячне світло, а вночі служило темно-синім тлом для гри богів планет, Місяця та зірок. Уявлення про світ народів Межиріччя


Як і багато інших народів, стародавні греки уявляли собі Землю плоскою. Землю вони вважали плоским диском, оточеним недоступним людині морем, з якого щовечора виходять і щоранку сідають зірки. У золотій колісниці піднімався щоранку бог Сонця Геліос і провадив свій шлях небом. Всесвіт за уявленням стародавніх греків


Великий грецький філософ Аристотель розумів, що Земля має форму кулі і наводив один із найсильніших доказів цього - круглу форму тіні Землі на Місяці під час місячних затемнень. Але Арістотель вважав Землю центром світу. Матерію він вважав що складається з чотирьох елементів, які утворюють ніби чотири сфери: сферу землі, води, повітря та вогню. Земля нерухома, а небесні світила обертаються довкола неї. Система світу за Аристотелем


У священних книгах стародавніх індусів відбито їх уявлення про будову світу, які мають багато спільного з поглядами єгиптян. Згідно з цими уявленнями, що сягають третього тисячоліття до нашої ери, плоска Земля з величезною горою в центрі підтримується чотирма слонами, які, у свою чергу, стоять на величезній черепасі, що плаває в океані. Астрономічні уявлення в Індії


Астроном Клавдій Птолемей, який працював в Олександрії у II столітті н.е. підбив підсумки робіт давньогрецьких астрономів, а також власних астрономічних спостережень та побудував найбільш досконалу теорію руху планет на основі геоцентричної системи світу Аристотеля. Щоб пояснити петлеподібні рухи планет, Птолемей припустив, що планети рухаються по малих колах навколо деяких точок, які вже обертаються навколо Землі. Система світу Птолемея




Відповідно до геліоцентричної системи світу центром нашої планетної системи є Сонце. Навколо нього звертаються планети Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер та Сатурн. Єдиним небесним тілом, що обертається навколо Землі, є Місяць. Микола Коперник Система світу з Коперника


Вчення Коперника було визнано не відразу. Прихильники геліоцентричної системи світу жорстоко переслідувалися церквою. За вироком інквізиції 1600 р. був спалений у Римі видатний італійський філософ Джордано Бруно. У 1633 р. інший італійський вчений Галілео Галілей постав перед судом інквізиції. Похилого вченого змусили підписати "зречення" від своїх поглядів. За право поширювати справжні знання про влаштування Всесвіту боровся проти церковників М.В.Ломоносов. Ломоносов в дотепній та привабливій віршово-сатиричній формі висміював мракобісів. Боротьба за наукову думку Г. ГалілейДж. БруноМ.В. Ломоносів

Сталися разом два Астрономи у бенкеті
І сперечалися дуже між собою в спеку.
Один твердив: земля, крутячись, навколо Сонця ходить;
Інший, що Сонце все із собою планети водить:
Один Коперник був, інший мав славу Птолемей.
Тут кухар суперечка вирішив усмішкою своєю.
Господар питав: “ Ти зірок течію знаєш?
Скажи, як ти про цей сумнів міркуєш?
Він дав таку відповідь: « Що в тому Коперник правий
Я правду доведу, на Сонці не бував.
Хто бачив простака з кухарів такого,
Який би крутив вогнище навколо гарячого?”
М. Ломоносов

Урок 2/8

Тема:Розвиток уявлень про Сонячну систему.

Ціль: Ознайомити учнів зі становленням уявлень людства про будову Сонячної системи, геоцентричну та геліоцентричну системи. Пояснення петлеподібного руху планет.

Завдання :
1. Навчальна: Продовжити розпочате в курсі історії формування уявлень про геоцентричну та геліоцентричну системи світу та ввести їх поняття
2. Виховує: На прикладі боротьби за геліоцентричну світогляд показати несумісність науки та релігії Використовувати приклади подвижницьких доль Дж. Бруно та Г. Галілея для формування високих моральних уявлень у учнів. Сприяючи естетичному вихованню учнів, зробити акцент на простоту та красу геліоцентричної системи світу.
3. Розвиваюча: показати, як з позицій геліоцентризму природним чином було пояснено петлеподібний рух планет та отримано простий метод визначення відносних відстаней планет від Сонця. Для розвитку мислення учнів та їх пізнавальних інтересів потрібно, по-перше, використовувати проблемний виклад матеріалу (показавши, що вдосконалення геліоцентричної системи призвело її до дуже громіздкої схеми, яка все-таки дозволяла з певним ступенем точності передраховувати умови видимості планет, але потребувала подальшого ускладнення), і, по-друге, дати можливість вивчити петлеподібний рух планет.

Знати:
1-й рівень (стандарт)
2-й рівень- поняття геоцентричної та геліоцентричної системи будови світу.
Вміти:
1-й рівень (стандарт)- Знаходити вид конфігурації та вирішувати прості завдання з використанням синодичного рівняння.
2-й рівень- Знаходити вид конфігурації не тільки на кресленнях, але і за допомогою CD- "Red Shift 5.1", вирішувати завдання з використанням синодичного рівняння.

Обладнання: Таблиця "Сонячна система", к / ф "Планетна система", "Астрономія та світогляд". ПКЗН. CD- "Red Shift 5.1" (принцип перебування небесного об'єкта в заданий час). Демонстрація та коментування діафільмів «Боротьба за становлення наукового світогляду в астрономії» (I та II фрагменти) та «Розвиток уявлень про Всесвіт». Фільм "Астрономія" (ч.1, фр. 2 "Найдавніша наука")

Міжпредметний зв'язок: Уявлення про Землю в Стародавньому світі та Середні віки (історія, 5-6 кл). Сонячна система, її склад; планети, метеори, метеорити (природознавство, 5 кл). Боротьба проти передової науки (історія, 6 кл).

Хід уроку:

1. Повторення матеріалу (8-10хв).
А) Запитання:

  1. Конфігурація планет.
  2. Склад Сонячної системи.
  3. Розв'язання задачі №8 (стор. 35). [ 1/S=1/Т - 1/Т з, Звідси Т = (Т з. S) / (S + Т з) = (1. 1,6) / (1,6 +1) = 224,7 d]
  4. Розв'язання задачі №9 (стор. 35). [ 1/S=1/Т з - 1/Т, Звідси S = ​​(1. 12) / (12-1) = 1,09 року]
  5. "Red Shift 5.1" - знайти планету сьогодні і дати характеристику її видимості, координат, віддаленості (можна кілька учнів, вказавши конкретну планету - бажано письмово, ніж забирати часу на уроці).
  6. "Red Shift 5.1" - коли буде найближче протистояння, поєднання планет: Марса, Юпітера? [протистояння: Марса – 24.12.2007р, 30.01.2010р; Юпітера - 14.04.2008р, 9.07.2008р, 9.10.2008р, з'єднання: Марс - 5.12.2008р, ; Юпітер - 23.12.2007р, 24.01.2009р ]

Б) За картками:

К-1 1. Період звернення Сатурна навколо Сонця близько 30 років. Знайти проміжок часу між його протистоянням. [ 1/S=1/Т з - 1/Т, Звідси S = ​​(1. 30) / (30-1) = 1,03 року]
2. Вказати вид зміни у положенні I, II, VIII. [протистояння, нижнє з'єднання, західна елонгація]
3. Використовуючи "Red Shift 5.1", намалюйте розташування планет і Сонця в даний момент часу.
К-2 1. Знайти період звернення Марса навколо Сонця, якщо є протистояння повторюється через 2,1 року. [ 1/S=1/Т з - 1/Т, Звідси Т = (Т з. S) / (S-Т з) = (1. 2,1) / (2,1-1) = 1,9 років]
2. Вказати вид зміни у положенні V, III, VII. [східна елонгація, верхнє з'єднання, східна квадратура]
3. Використовуючи "Red Shift 5.1" визначте кутове видалення від Полярної зірок ковша Великої Ведмедиці і зобразіть масштаб на малюнку.
К-3 1. Чому дорівнює період звернення Юпітера навколо Сонця, якщо його з'єднання повторюється через 1,1 року? [ 1/S=1/Т з - 1/Т, Звідси Т = (Т з. S) / (S-Т з) = (1. 1,1) / (1,1-1) = 11 років]
2. Вказати вид зміни у положенні IV, VI, II. [верхнє з'єднання, західна квадратура, нижнє з'єднання]
3. Використовуючи "Red Shift 5.1" визначте координати Сонця зараз і через 12 годин і зобразіть масштаб на малюнку (використовуючи кутове віддалення від Полярної). У якому сузір'ї Сонце зараз і буде через 12 годин.
К-4 1. Період обігу Венери навколо Сонця становить 224,7 днів, знайти проміжок часу між її сполуками. [ 1/S=1/Т - 1/Т з, Звідси S = ​​(365,25. 224,7) / (365,25-224,7) = 583,9 d]
2. Вказати вид зміни у положенні VI, V, III. [західна квадратура, східна елонгація, верхнє з'єднання]
3. Використовуючи "Red Shift 5.1", визначте координати Сонця зараз і зобразіть положення його на малюнку через 6, 12, 18 годин. Які будуть його координати і в яких сузір'ях Сонце буде?

В) Інші:

  1. Синодичний період малої планети 730,5 днів. Знайдіть зоряний період її обігу навколо Сонця. (730,5 днів або 2 роки)
  2. Через які проміжки часу зустрічаються на циферблаті хвилинна та годинна стрілки? (1 1/11 год)
  3. Намалюйте, як розташовуватимуться на своїх орбітах планети: Венера - у нижньому з'єднанні, Марс - у протистоянні, Сатурн - західна квадратура, Меркурій - східна елонгація.
  4. Оцініть приблизно скільки часу може спостерігатися і коли (вранці або ввечері) Венера, якщо вона віддалена на схід від Сонця на 45 о. (Ввечері, близько 3 годин, тому що 45 про /15 про =3)

2. Новий матеріал (20хв)

Первинне уявлення навколишнього світу:
Перші висічені у камені зіркові карти було створено 32-35 тисяч років тому. Знання сузір'їв і положень деяких зірок забезпечувало первісним людям орієнтацію біля і приблизне визначення часу вночі. Більш ніж за 2000 років до НЕ люди помітили, що деякі зірки переміщаються небом - їх пізніше греки назвали "блукаючими" - планетами. Це стало основою створення перших наївних уявлень про навколишній світ (“Астрономія і світогляд” чи кадри іншого діафільму).
Фалес Мілетський (624-547 рр. е.) самостійно розробив теорію сонячних і місячних затемнень, відкрив сарос. Про справжню (сферичну) форму Землі давньогрецькі астрономи здогадалися на основі спостережень форми земної тіні під час місячних затемнень.
Анаксимандр (610-547 рр. до н.е.) вчив про незліченну безліч безперервно народжуваних і гинуть світів у замкнутому кулястого Всесвіту, центром якого є Земля; йому приписувалося винахід небесної сфери, деяких інших астрономічних інструментів та перших географічних карт.
Піфагор (570-500 рр. до н.е.) першим назвав Всесвіт Космосом, підкреслюючи його впорядкованість, пропорційність, гармонійність, пропорційність, красу. Земля має форму кулі, тому що куля найбільш пропорційна з усіх тіл. Вважав, що Земля перебуває у Всесвіті без жодної опори, зоряна сфера здійснює повний оборот протягом дня і ночі і вперше висловив припущення, що вечірня та ранкова зірка є те саме тіло (Венера). Вважав, що зірки знаходяться ближче за планети.
Пропонує піроцентричну схему будови світу = У центрі священний вогонь, а навколо прозорі сфери, що входять одна в одну, на яких закріплена Земля, Місяць і Сонце з зірками, потім планети. Сфери, обертаючись зі сходу на захід і підкоряючись певним математичним співвідношенням. Відстань до небесних світил не може бути довільною, вони повинні відповідати гармонійному акорду. Ця "музика небесних сфер" може бути виражена математично. Чим далі сфера від Землі, тим більша швидкість і вищий тон.
Анаксагор (500-428 рр. до н.е.) припускав, що Сонце - шматок розпеченого заліза; Місяць - холодне тіло, що відбиває світло; заперечував існування небесних сфер; самостійно дав пояснення сонячним та місячним затемненням.
Демокріт (460-370 рр. до н.е.) вважав матерію що складається з дрібних неподільних частинок - атомів і порожнього простору, в якому вони рухаються; Всесвіт - вічний і нескінченний у просторі; Чумацький Шлях, що складається з безлічі невиразних оком далеких зірок; зірки – далекими сонцями; Місяць - схожий на Землю, з горами, морями, долинами... "Згідно з Демокритом, світів нескінченно багато і вони різних розмірів. В одних немає ні Місяця, ні Сонця, в інших вони є, але мають значно більші розміри. Місяць і сонць може бути більше, ніж у нашому світі. стикаються між собою, вони руйнуються. На деяких зовсім немає вологи, а також тварин і рослин.
Евдокс (408-355 рр. е.) - одне із найбільших математиків і географів давнини; розробив теорію руху планет та першу з геоцентричних систем світу. Він підбирав комбінацію з кількох вкладених одна в іншу сфер, причому полюси кожної з них були закріплені послідовно на попередній. 27 сфер, одна з них для нерухомих зірок, обертаються рівномірно навколо різних осей і розташовані одна всередині іншої, до яких прикріплені нерухомі небесні тіла.
Архімед (283-312 рр. е.) вперше спробував визначити розміри Всесвіту. Вважаючи Всесвіт кулею, обмеженою сферою нерухомих зірок, а діаметр Сонця в 1000 разів меншим, він обчислив, що Всесвіт може вміщувати 1063 піщинок.
Гіппарх (190-125 рр. до н.е.) "більше, ніж будь-хто довів спорідненість людини з зірками ... він визначив місця і яскравість багатьох зірок, щоб можна було розібрати, чи не зникають вони, чи не з'являються знову , чи не рухаються вони, чи змінюються вони у яскравості " (Пліній Старший). Гіппарх був творцем сферичної геометрії; ввів сітку координат із меридіанів та паралелей, що дозволяли визначати географічні координати місцевості; склав зірковий каталог, що включав 850 зірок, розподілені за 48 сузір'ями; розділив зірки по блиску на 6 категорій – зоряних величин; відкрив прецесію; вивчав рух Місяця та планет; повторно виміряв відстань до Місяця та Сонця та розробив одну з геоцентричних систем світу.

Геоцентрична система будови світу (від Аристотеля до Птолемея).


За теорією Птолемея:
1) Земля нерухома і знаходиться у центрі світу;
2) планети обертаються по строго кругових орбіт;
3) рух планет поступово.
Перша науково обґрунтована теорія будови світу була розроблена (384-322) і опублікована в 355г до НЕ в книзі "Про небо", узагальнивши всі знання попередників і ґрунтуючись на висновках, які на той час не могли бути перевірені. Розвинувши більш докладно вчення Платона, перейнявши в нього хрустальні сфери, що обертаються, розрахувавши радіуси сфер, ввівши сферу комет (вважав їх всього лише земним випаром, що самозаймаються високо над Землею і не мають ніякого відношення до небесних тіл), як підмісячну, взявши його назву планет по імен богів: Гермес - Меркурій, Афродіта - Венера, Арес - Марс, Зевс - Юпітер, Кронос - Сатурн. Визнаючи кулястість Землі, Місяця і небесних тіл, відмовляється від руху Землі і ставить її в центр, оскільки вважав, що зірки мали б описувати кола, а не перебувати на місці (що було доведено лише у 18 столітті). Система отримала назву геоцентричної (Гея – Земля).
З розвитком астрономії та отримання більш точних знань про рух планет система була доопрацьована Гіппархом і остаточно кінематично розроблена до 150г НЕ олександрійським астрономом (87-165) у творі, що складається з 13 книг "Велика математична побудова астрономії" (Альмагест). Для пояснення руху планет, застосувавши систему епіциклів і деферентів, зробивши їх гармонійними: складний петлеподібний рух був сумою кількох гармонійних рухів, що виражаються формулою:
де w n - кругова частота, t - час, A n - амплітуда, n - початкова фаза.
Епіциклічна система Птолемея була простою, універсальною, економічною і, незважаючи на свою принципову невірність, дозволяла передраховувати небесні явища з будь-яким ступенем точності; з її допомогою можна було б вирішувати деякі завдання сучасної астрометрії, небесної механіки та космонавтики. Сам Птолемей, володіючи чесністю справжнього вченого, наголошував на чисто прикладної характер своєї роботи, відмовляючись розглядати її як космологічну через відсутність явних доказів на користь гео-або геліоцентричної теорій світу.

Геліоцентрична система будови світу (Коперника).


Ідея помістити в центр Сонячної системи не Землю, а Сонце належить (310-230), що вперше визначив відстань до Місяця, Сонця та їх розміри. Але висновків і доказів про те, що Сонце більше і довкола рухаються планети було явно недостатньо. "Він вважає, що нерухомі зірки і Сонце не змінюють своїх місць у просторі, що Земля рухається по колу навколо Сонця, що у її центрі " - писав Архімед. У роботі "Про розміри та взаємні відстані Сонця і Місяця" Аристарх Самоський, приймаючи гіпотезу про добове обертання Землі, знаючи діаметр Землі (за Ератосфеном) і вважаючи Місяць в 3 рази менше Землі, на основі власних спостережень розрахував, що Сонце - одна, найближча із зірок - у 20 разів далі від Землі, ніж Місяць (насправді - у 400 разів) і більше за Землю за обсягом у 200-300 разів.
Тільки в епоху Відродження польський вчений (1473-1543) обґрунтував геліоцентричну систему будови світу до 1539 р. у книзі "Про звернення небесних сфер" (1543 р.), пояснивши добовий рух світив обертанням Землі та петлеподібний рух планет їх зверненням навколо Сонця, розрахувавши планет. Однак сферу нерухомих зірок він залишив, відсунувши її у 1000 разів далі, ніж Сонце.

Підтвердження геліоцентричної системи світу.

Доказ геліоцентричну систему отримала у працях Галілео Галілея (1564-1642) та Йоганна Кеплера (1571-1630).
- відкрив зміну фаз Венери, що доводить її обертання навколо Сонця. Відкрив 4 супутники Юпітера, довівши, що не тільки Земля (Сонце) може бути центром. Відкрив гори на Місяці і визначив їхню висоту - значить немає істотної різниці між земним і небесним. Спостерігав плями на Сонці та зробив висновок про його обертання. Розклавши Чумацький шлях у зірки робить висновок про різність відстаней до зірок і що жодної “сфери нерухомих зірок” немає.
Страта Джордано Бруно (1548-1600), офіційна заборона церквою вчення Коперника, суд над Галілеєм було неможливо зупинити поширення коперниканства.
В Австрії Йоганн Кеплер відкриває рух планет, в Англії Ісаак Ньютон (1643-1727) опубліковує закон всесвітнього тяжіння, в Росії Михайло Васильович Ломоносов (1711-1765) не тільки висміює ідеї геоцентризму у віршах, а й відкриває атмосферу на Венері. заселених світів.

ІІІ. Закріплення матеріалу (8 хв).

  1. Розбір завдань вирішуваних під час уроку іншими учнями класу (В) тих, що викликали утруднення.
  2. Рішення .

Підсумок:
1) У чому відмінність геоцентричної від геліоцентричної системи будови світу?
2) Яких видатних учених-астрономів ви пам'ятаєте?
3) Оцінки

Домашнє завдання:§8; питання та завдання стор. 40, стор. 52 п.1-5. Розповідь про вченого - астронома (будь-якого з перерахованих на уроці). Не вирішили з/р №4 доробити. Можна дати скласти презентацію про якийсь учений з цього уроку, відкриття Г. Галілея, про одну з систем будови світу і т.д.

Урок оформили члени гуртка "Інтернет-технології" - Прітков Денис (10кл) та Березуцька Аня (11кл)

Змінено 21.10.2009 року

"Планетарій" 410,05 мб Ресурс дозволяє встановити на комп'ютер вчителя чи учня повну версію інноваційного навчально-методичного комплексу "Планетарій". "Планетарій" - добірка тематичних статей - призначені для використання вчителями та учнями на уроках фізики, астрономії чи природознавства у 10-11 класах. Для встановлення комплексу рекомендується використовувати лише англійські літери в іменах папок.
Демонстраційні матеріали 13,08 мб Ресурс є демонстраційними матеріалами інноваційного навчально-методичного комплексу "Планетарій".
Планетарій 2,67 мб Даний ресурс є інтерактивною моделлю "Планетарій", яка дозволяє вивчати зоряне небо за допомогою роботи з даною моделлю. Для повноцінного використання ресурсу необхідно встановити Java Plug-in
Урок Тема урока Розробка уроків у колекції ЦОР Статистична графіка із ЦОР
Урок 8 Розвиток уявлень про Сонячну систему Тема 15. Еволюція поглядів на систему світу 670,7 кб Планети Сонячної системи 446,6 кб
Геліоцентрична система світу Коперника 138,3 кб
Геоцентрична система Птолемея 139 кб
Деферент та епіцикл 128,2 кб

Слайд 2: За Арістотелем світ є вічним і незмінним. Заперечував обертання Землі, вважав зірки і планети пов'язаними з кришталевими сферами, що обертаються навколо загального центру. Всесвіт з 56 кришталевих сфер, найзовнішня - зоряна

Рафаель Санті. Аристотель та Платон

Слайд 3: Клавдій Птолемей. Він розробив геоцентричну систему світу, створив теорію видимого руху Місяця та п'яти відомих планет

Клавдій Птолемей Уявлення про будову Всесвіту. Ілюстрація Каміля Фламмаріона


Слайд 4: ГЕОЦЕНТРИЧНА СИСТЕМА ПТОЛЕМЕЯ Планети обертаються навколо нерухомої Землі. Є додаткові кругові рухи по епіциклах.

Слайд 5: Система Птолемея викладена в його головній праці "Альмагест" ("Велика математична побудова астрономії в XIII книгах") - енциклопедії астрономічних знань стародавніх

Титульний лист Альмагесту

Слайд 6

Наукова революція- закономірний процес, що періодично повторюється, якісного переходу від одного способу пізнання до іншого, що відображає більш глибинні зв'язки і відносини природи.

Слайд 7: Виділяють:

Коперніканську наукову революцію Ньютонівську Дарвінівську наукову революцію

Слайд 8: Перша наукова революція

Перша наукова революція відбулася у 16 ​​столітті. Основоположник-Микола Коперник, автор Геліоцентричної системи Миру

Слайд 9: Причини:

Необхідність удосконалення Птолеміївської геоцентричної системи Необхідність реформи календаря Необхідність уточнення зіркових карт

10

Слайд 10: Микола Коперник (1473-1543), великий польський астроном, творець геліоцентричної системи світу

11

Слайд 11: Геліоцентрична система світу Коперника

12

Слайд 12

У центрі Всесвіту нерухоме Сонце Річний обертання Місяця і Землі навколо Сонця Планети рухаються по круговим орбітам рівномірно

13

Слайд 13

Джордано Бруно (1548-1600), підхопив революційне починання Коперника і довів його до логічного кінця - до концепції множинності світів у нескінченному просторі.

14

Слайд 14: Галілео Галілей (1564 – 1642), італійський фізик та астроном, творець телескопа, який зробив відкриття, що підтвердили вчення Коперника

15

Слайд 15: У Росії вчення Коперника сміливо підтримав Михайло Ломоносов (1711-1765). При спостереженні проходження Венери диском Сонця в 1761 відкрив у неї атмосферу

16

Слайд 16: Друга наукова революція

Друга наукова революція відбулася у 17 столітті. Пов'язана з іменами: І. Кеплера, І. Ньютон. Кеплер (1571-1630): встановив 3 закони руху планет навколо Сонця, розробив теорію сонячних та місячних затемнень, способи їх пророкування, уточнив відстань між Землею та Сонцем.

17

Слайд 17: Йоганн Кеплер (1571-1630)-німецький вчений, розвинувши вчення Коперника, відкрив закони руху планет

18

Слайд 18: Закони небесної механіки Кеплера

19

Слайд 19: 1. Кожна планета рухається еліпсом, в одному з фокусів якого знаходиться Сонце

20

Слайд 20: 2. Швидкість руху планети орбітою непостійна, вона тим більше, що ближче планета до Сонця

21

Слайд 21: 3. Квадрати часів обігу планет навколо Сонця відносяться як куби їхньої середньої відстані до нього

22

Слайд 22: Ісаак Ньютон (1643-1727) відкрив закон всесвітнього тяжіння та три закони класичної механіки

Інтегральне та диференціальне числення Роботи з оптики, відкриття спектрального складу світла

23

Слайд 23: Закони Ньютона

Тіло перебуває у стані спокою чи прямолінійно і поступово рухається, доки нього діє сила. Зміна кількості руху пропорційно доданої рушійної сили і спрямована у напрямку дії цієї сили. Дію завжди є рівна і протилежна протидія.

24

Слайд 24: Закон Всесвітнього тяжіння

Для всіх планет має місце тяжіння до Сонця і один до одного з силою, обернено пропорційною квадрату відстані між ними і прямопропорційною лише їх масі, незалежно від інших властивостей тіла. F тяж. = G * m 1 * m 2 / r 2

25

Слайд 25: механістична картина світу

Всі тіла природи складаються з матеріальних частинок, твердих і ваги, що мають дуже малих розмірів. Між матеріальними частинками діють сили тяжіння (закон всесвітнього тяжіння Ньютона) та сили відштовхування. Матеріальні частки підпорядковуються законам механіки Ньютона. Простір та палестинці час абсолютні, тобто. не залежить від матерії.

26

Слайд 26: Третя наукова революція

Відбулася в 19 столітті. Механістична картина світу втрачає своє значення. Диференціація наук. Виникають загальна хімія, фізика, біологія.

27

Слайд 27: Закони термодинаміки

1. Все тепло, одержуване тілом, йде збільшення внутрішньої енергії тіла й у виконання роботи проти зовнішніх сил. 2. Неможливо повністю перетворити тепло, що віддається тілом, на роботу. 3. Жодним природним або штучним способом не можна досягти абсолютного нуля температур. Закони термодинаміки

28

Слайд 28: Було розроблено теорію електромагнітних явищ (Майкл Фарадей, Дж. Максвелл)

29

Слайд 29: Досягнення хімії

Розвиток технічної хімії (металургія, склоробство, папір) та відкриття нових хімічних речовин (вісмут, платина, фосфор). Атомно-молекулярна теорія будови речовини (М.В. Ломоносов). Теорія будови хімічних сполук (А.М. Бутлеров), вчення про валентність та хімічний зв'язок. Стереохімія – теорія просторової будови органічних сполук. Відкриття Д.І. Менделєєвим (1869) періодичної системи хім.елементів та періодичного закону.

30

Останній слайд презентації: Розвиток уявлень про будову світу: Досягнення біології

Ідея єдності живої природи та єдність плану будови живих істот. Концепція еволюції органічного світу (Ж.Б. Ламарк) Теорія еволюції (Ч. Дарвін) Клітинна теорія (М. Шлейден, Т. Шван) становлення генетики (закони спадковості Г. Менделя)

Тема уроку: Розвиток уявлень про будову світу. 11кл Мета уроку: Відтворити історичні відомості про становлення та розвиток геліоцентричної системи світу. Розкрити сутність кожної з теорій. Розповісти про життя вчених, які займалися створенням теорій про будову світу. Хід уроку: 1. Орг.момент 2. Викладення нового матеріалу: Мотивація: Мені хочеться, щоб сьогодні урок наш пройшов під девізом російського прислів'я: «Учення – світло, а не вчення – пітьма». Чому я такий девіз взяла, ви мені поясните наприкінці уроку. 1. Зоряне небо за всіх часів займало уяву людей. Чому запалюються зірки? Скільки їх сяє уночі? Чи далеко вони від нас? Чи є межі у зоряного Всесвіту? З давніх-давен людина замислювалася над цими і багатьма іншими питаннями, прагнула зрозуміти і осмислити пристрій того великого світу, в якому ми живемо. Пройшли століття та тисячоліття, перш ніж виникла і отримала глибоке обґрунтування та розвиток наука про Всесвіт, що розкрила нам дивовижний порядок світобудови. Недарма ще у Стародавній Греції Всесвіт називали Космосом, але це слово спочатку означало “порядок” і “краса”. Системи світу – це уявлення про розташування у просторі та русі Землі, Сонця, Місяця, планет, зірок та інших небесних тіл. Розглянемо питання про те, як розвивалися уявлення про Світобудову. 2. Спостереження за рухом Сонця, Місяця, планет і зірок люди вели з давніх-давен. На підставі таких спостережень вони висловили припущення про мир. 1) Стародавні індуси думали, що Земля тримається на чотирьох слонах, які стоять на гігантській черепасі, що плаває в океані. Перші уявлення про світобудову були дуже наївними. Протягом багатьох століть обожнювалися Місяць, Сонце, планети.

Раніше думали, що існує «твердь небесна», до якої прикріплені зірки, а Землю вважали нерухомим центром світобудови. 2). Вважається, що ідею про кулястість Землі і знаходиться у Всесвіті без жодної опори, вперше висловив у 6 столітті до н.е. давньогрецький вчений Піфагор. Арістотель (384 – 322 рр. до н.е.) для доказу 3) кулястості Землі наводить той факт, що під час місячних затемнень край тіні Землі на диску Місяця завжди має форму дуги кола. Причина такої форми тіні в тому, що Земля куляста. На питання, чому Земля без опори не падає вниз, відповідав, а де розташований низ? Низ там, куди падають усі тіла. Усі тіла падають у напрямку до центру Землі. Центр світу збігається із центром Землі Землі нікуди падати: її центр перебувати у центрі світу. Планети, Сонце, Місяць та зірки розміщені на кришталевих сферах, що обертаються навколо Землі. Така система світу дістала назву геоцентричної (на ім'я грецької богині Землі – Гея). Геоцентрична система світу: У центрі Всесвіту знаходиться куляста Земля, а навколо Землі обертаються на кришталевих сферах зірки, Сонце, Місяць та п'ять планет – Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн. 4). Цю систему світу через 5 століть удосконалив олександрійський астроном Клавдій Птолемей (бл. 90 – бл. 160 н.е.). Він стверджував, кожна планета поступово рухається епіциклом – малому колу, центр якого рухається навколо Землі по деференту – великому колу. Тим самим йому вдалося пояснити особливий характер руху планет, яким вони відрізнялися від Сонця та Місяця. Тому геоцентричну систему світу часто називають птолемеївською системою світу. 5). Серед вчених давнини виділяється сміливістю своїх здогадів Аристарх Самоський, який жив у ІІІ ст. до зв. е. Він першим визначив відстань до Місяця та її радіус, обчислив розміри Сонця, яке, за його даними, виявилося в 300 разів більше Землі за обсягом. Він засумнівався в тому, що в центрі світу знаходиться маленька Земля, а навколо неї з великою швидкістю звертається за добу величезне Сонце.

Він зробив висновок: центром світу є Сонце. Він створив першу систему геліоцентри світу. (Від грецького «геліос» - сонце). Нині Аристарха Самоського почали називати «Коперником античного світу». За спробу пояснити природні явища без участі богів Аристарха Самоського звинуватили у богохульстві та вигнали з Олександрії. Протягом майже двох століть після відкриття Аристарха неправильною Самоською вчені продовжували користуватися геоцентричною системою. 6). Революцію в наукових уявленнях про будову світу відбулася після 1543 року. Польський астроном Микола Коперник (1473–1543), свою систему світу виклав у книзі «Про обертання небесних сфер». Він обґрунтував геліоцентричну систему світу: У центрі світу знаходиться Сонце. Навколо Землі рухається лише Місяць. Земля є третьою за віддаленістю від Сонця планетою. Вона обертається навколо Сонця та обертається навколо своєї осі. На дуже значній відстані від Сонця Коперник помістив «сферу нерухомих зірок». Але точно встановити справжню форму орбіт планет не зміг. Коперник показав, що добовий рух всіх світил можна пояснити обертанням Землі навколо осі, а петлеподібний рух планет – тим, що вони, включаючи Землю, обертаються навколо Сонця. Але вчення Коперника, який переносив людину з центру світу на одну із планет Сонячної системи, отримало негативну оцінку з боку католицької церкви як таке, що суперечить Біблії. 7). послідовник Коперника Джордано Бруно (1548 – 1600). Він стверджував, що у Всесвіті немає і не може бути центру, що Сонце – це тільки центр Сонячної системи Він стверджував, що зірки – це дуже далекі від нас сонця, що Всесвіт нескінченний і світів у ньому – зірок та планет – незліченна безліч, і нарешті, що на інших планетах, в інших світах теж має існувати життя. Озлоблені представники церкви зрадили Бруно суду інквізиції. Від нього вимагали зректися своїх переконань. Він не погодився і його стратили - спалили живим на багатті в Римі в 1600 році. 8). Послідовним вченням Коперника був великий італійський вчений Галілео Галілей, який вперше підтримував італійський філософ,

використовував підзорну трубу (телескоп) для астрономічних спостережень. Він з її допомогою відкрив: 1. існування гір на Місяці 2. 4 супутники звертаються навколо планети Юпітер (подібно до того, як Місяць обертається навколо Землі) 3. Фази у Венери (означає Венера – кулясте тіло, яке світить відбитим сонячним світлом і звертається саме навколо Сонця, а чи не навколо Землі). 4. виявив, що Чумацький Шлях - ця смуга, що світиться на зоряному небі - є скупченням безлічі слабких зірочок. Це та багато іншого підтвердило істинність відкриття Коперника. У 1616 році йому заборонили захищати та поширювати вчення Коперника. Але відданий науці він продовжував відстоювати передові погляди науці. 1633 року Галілея віддали під суд інквізиції. Похилого вченого погрозами змусили «каятися» і засудили до довічного ув'язнення. Лише через 340 років, 1982 року папа римський Іван Павло II визнав переслідування Галілея несправедливими і зняв з нього всі звинувачення в єресі. 9). Але це зупинило поширення вчення Коперника. В Австралії німецький вчений - Йоган Кеплер (1511 - 1630) - розвинув вчення Коперника, відкривши закони руху планет. (Три закони планетних рухів, які він вивів із спостережень переміщень планет по небесній сфері). У Англії Ісаак Ньютон (1643 – 1727) опублікував свій знаменитий закон всесвітнього тяжіння. У Росії її вчення Коперника сміливо підтримував Михайло Васильович Ломоносов (1711 – 1765). Він відкрив атмосферу на Венері, М.В. Ломоносов зміг пояснити природу полярних сяйв та кометних хвостів Захищав ідею про множинність заселених світів. Він домагався невтручання церкви у поширення наукових знань. Матеріалістична наука підтвердила правильність поглядів цих учених. 10). Сучасні уявлення про Всесвіт.

3. Закріплення теми уроку: Виконайте тест: 1. Хто розвинув уявлення про будову Всесвіту, згідно з якими багато світів живуть? А) Бруно Б) Галілей У) Коперник Р). Кеплер С). Птолемей 2. Як називається система, у якій центральне місце у Всесвіті займає Земля? А) геліоцентрична Б) геоцентрична 3. Засновник геліоцентричної системи світу? А) Аристарх Самоський Б) Микола Коперник У) Джордано Бруно 4). Грецька назва Сонця? А) "Геліос" Б) Гея В). "Ра" 5). Світла смуга, що видно в безмісячну ніч на небі? А) промінь Сонця Б) Чумацький шлях 6.). Хто виявив, що Чумацький шлях складається з багатьох слабких зірок? А) Бруно Б) Коперник У). Галілей Г) Ломоносов 7). Як називається система світу, запропонована М.Коперником? А) геліоцентрична Б) геоцентрична 8). Вчений, який відкрив закони руху планет? А) Ньютон Б) Кеплер В) Ломоносов Г) Галілей 9. Вчений, який відкрив закон всесвітнього тяжіння? А) Ньютон Б) Кеплер В) Ломоносов Г) Галілей Відповіді: 9 правильних відповідей – оцінка «5» 7 – 8 правильних відповідей – оцінка «4» 4 – 6 правильних відповідей – оцінка «3» 3 і менше правильних відповідей – оцінка « невд.» 4. Рефлексія:

1. Згадайте девіз уроку та дайте, будь ласка, йому пояснення? 2. Згадайте мету уроку і скажіть, будь ласка, як ми її виконали? 3. Що нового ви дізналися на уроці? 4. Вам було цікаво на уроці, що саме вас зацікавило на уроці? 5. Підсумок уроку. Оцінки 6. Дякую за урок.