Вправи для постановки звуку у дітей. Конспект логопедичного заняття Постановка звуку. Мовний матеріал з диференціації звуків «З» та «Ж»

Мета заняття:

  1. Уточнення артикуляції звуку /ж/, постановка звуку /ж/, закріплення в ізольованій вимові;
  2. Розвиток мовної моторики;
  3. Розвиток фонематичного сприйняття та фонематичного аналізу;
  4. Закріплення зв'язку звуку та літери / ж/

Обладнання:дзеркало, картинки, цифровий ряд, схеми слів.

Хід заняття

1. Організаційний момен

Говоримо красиво, виразно, щоб було всім зрозуміло

Згадуємо обов'язково, що навчали на заняттях.

2. Повідомлення теми

На дошці кілька картинок: жук, павук, птах.

Логопед читає загадку:

Жу-жу-жу
Жу-жу-жу
Я на гілці сиджу,
Я на гілці сиджу
Букву все тверджу
Знаючи тверду літеру цю
Я тверджу навесні та влітку.

Хто це дзижчить на гілці? Знайдіть зображення.

Який перший звук у слові “жук”? Цей звук нагадує дзижчання жука. Сьогодні вчитимемося вимовляти звук /ж/. Для цього треба, щоб губи та язичок добре працювали.

3. Артикулаційна гімнастика.

(Казка про Веселого язичка)

Для губ: Логопед читає загадку

У цьому будиночку Червоні двері
Поруч із дверима білі звірі.
Люблять звірятка цукерки та плюшки.

Здогадалися? Цей будиночок – рот. Двері в будиночку то відчиняються, то зачиняються. Ось так: рота відкрито : "усмішка"

Рот закритий : “трубочка”

"хлопці-лягушата"

Тягнути губки прямо до вушок - дуже подобається жабам,

Усміхаються, сміються, а очі у них як блюдця.

"хлопці-слонята"

Наслідую я слон, губки хоботком тягну.

Для мови: У цьому будиночку, друже, живе веселий язичок.

Ох, і спритний він хлопчик і трошки пустуня

Ось він вийшов погуляти, на ґанку позасмагати (мова лежить на нижній губі)

"лопата" - язик лопатою поклади трохи утримай,

Він тихенько лежить і аж ніяк не тремтить.

Ось повіяв легкий вітерець і язичок зіщулився (мова "стрілочкою"),сховався в будиночок і зачинив за собою двері (язичок забрати, рот закрити).

А надворі сонце сховалося за хмарки і забарабанив по даху дощ (мовою стукаємо в зуби, вимовляємо “д-д-д-д”).

Язичок не нудьгував удома, стеля побілила)

"Маляри" (ми сьогодні маляри - стеля побілимо ми).

Язичок подивився на годинник, вони цокали: "тік-так" (рот відкритий, губи в посмішці, кінчиком язика торкаємося куточків рота) - "годинник"

"Пора і мені спати", - подумав Язичок.

4. Постановка звуку /ж/

(використовується прийом постановки шляхом дзвінка звуку /ш/).

Прикладіть руку до шийки. Вимовте звук /ш/, а тепер скажіть його голосно, так, щоб шийка тремтіла. Виходить звук /ж/.

Після тривалого виголошення уточнюється, що так дзижчить жук. Діти вимовляють звук. Логопед поправляє та уточнює артикуляцію звуку.

5. Уточнення артикуляції /ж/ (перед дзеркалом)

Вимовимо ще раз /ж/. В якому положенні губи?

У якому положенні знаходяться зуби – зімкнуті чи розкриті?

Де знаходиться кінчик мови?

Кінчик язика піднятий догори, але не стосується верхніх зубів. Кінчик язика та бічні краї загнуті та мають форму чашечки.

Логопед показує положення мови за допомогою кисті руки.

Що нагадує язичок? (чашечку).

6. Розвиток фонематичного аналізу

А) Гра "Злови звук" (лясни в долоні, коли почуєш звук /ж/)

З низки звуків: М, Ж, У, Р, Ж, Л,Ж….

З ряду складів: жа, ва, ло, жо, ду, жу…

З ряду слів: жаба, склянка, стрибок, лопата, телевізор, жираф….

Б) Розподіл картинки під схеми:

Попередньо діти характеризують звук /ж/: приголосний, твердий, дзвінкий.

На дошці картинки: лижі, жираф, жолуді, піджак, жилет, піжама, їжаки, журнал.

Діти повинні розподілити картинки під схеми: під першою схемою картинки, у назві яких звук /ж/на початку слова, під другою схемою -/ж/ у середині слова.

В) Визначення місця звуку /ж/ у слові з цифрового ряду: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

Логопед вимовляє слова: вечеря, шкіра, пожежа, чобітки, пружина.

7. Закріплення зв'язку між звуком та літерою “Ж”.

Покажіть букву "ж". На що вона схожа?

Складіть з паличок букву.

Підберіть зображення зі звуком /ж/.

Під час самостійного виконання цього завдання логопед індивідуально займається з дітьми, у яких артикуляція звуку /ж/ ще недостатньо закріплена.

8. Підсумок заняття.

Мета заняття:

  1. Уточнення артикуляції звуку /ж/, постановка звуку /ж/, закріплення в ізольованій вимові;
  2. Розвиток мовної моторики;
  3. Розвиток фонематичного сприйняття та фонематичного аналізу;
  4. Закріплення зв'язку звуку та літери / ж/

Обладнання:дзеркало, картинки, цифровий ряд, схеми слів.

Хід заняття

1. Організаційний момен

Говоримо красиво, виразно, щоб було всім зрозуміло

Згадуємо обов'язково, що навчали на заняттях.

2. Повідомлення теми

На дошці кілька картинок: жук, павук, птах.

Логопед читає загадку:

Жу-жу-жу
Жу-жу-жу
Я на гілці сиджу,
Я на гілці сиджу
Букву все тверджу
Знаючи тверду літеру цю
Я тверджу навесні та влітку.

Хто це дзижчить на гілці? Знайдіть зображення.

Який перший звук у слові “жук”? Цей звук нагадує дзижчання жука. Сьогодні вчитимемося вимовляти звук /ж/. Для цього треба, щоб губи та язичок добре працювали.

3. Артикулаційна гімнастика.

(Казка про Веселого язичка)

Для губ: Логопед читає загадку

У цьому будиночку Червоні двері
Поруч із дверима білі звірі.
Люблять звірятка цукерки та плюшки.

Здогадалися? Цей будиночок – рот. Двері в будиночку то відчиняються, то зачиняються. Ось так: рота відкрито : "усмішка"

Рот закритий : “трубочка”

"хлопці-лягушата"

Тягнути губки прямо до вушок - дуже подобається жабам,

Усміхаються, сміються, а очі у них як блюдця.

"хлопці-слонята"

Наслідую я слон, губки хоботком тягну.

Для мови: У цьому будиночку, друже, живе веселий язичок.

Ох, і спритний він хлопчик і трошки пустуня

Ось він вийшов погуляти, на ґанку позасмагати (мова лежить на нижній губі)

"лопата" - язик лопатою поклади трохи утримай,

Він тихенько лежить і аж ніяк не тремтить.

Ось повіяв легкий вітерець і язичок зіщулився (мова "стрілочкою"),сховався в будиночок і зачинив за собою двері (язичок забрати, рот закрити).

А надворі сонце сховалося за хмарки і забарабанив по даху дощ (мовою стукаємо в зуби, вимовляємо “д-д-д-д”).

Язичок не нудьгував удома, стеля побілила)

"Маляри" (ми сьогодні маляри - стеля побілимо ми).

Язичок подивився на годинник, вони цокали: "тік-так" (рот відкритий, губи в посмішці, кінчиком язика торкаємося куточків рота) - "годинник"

"Пора і мені спати", - подумав Язичок.

4. Постановка звуку /ж/

(використовується прийом постановки шляхом дзвінка звуку /ш/).

Прикладіть руку до шийки. Вимовте звук /ш/, а тепер скажіть його голосно, так, щоб шийка тремтіла. Виходить звук /ж/.

Після тривалого виголошення уточнюється, що так дзижчить жук. Діти вимовляють звук. Логопед поправляє та уточнює артикуляцію звуку.

5. Уточнення артикуляції /ж/ (перед дзеркалом)

Вимовимо ще раз /ж/. В якому положенні губи?

У якому положенні знаходяться зуби – зімкнуті чи розкриті?

Де знаходиться кінчик мови?

Кінчик язика піднятий догори, але не стосується верхніх зубів. Кінчик язика та бічні краї загнуті та мають форму чашечки.

Логопед показує положення мови за допомогою кисті руки.

Що нагадує язичок? (чашечку).

6. Розвиток фонематичного аналізу

А) Гра "Злови звук" (лясни в долоні, коли почуєш звук /ж/)

З низки звуків: М, Ж, У, Р, Ж, Л,Ж….

З ряду складів: жа, ва, ло, жо, ду, жу…

З ряду слів: жаба, склянка, стрибок, лопата, телевізор, жираф….

Б) Розподіл картинки під схеми:

Попередньо діти характеризують звук /ж/: приголосний, твердий, дзвінкий.

На дошці картинки: лижі, жираф, жолуді, піджак, жилет, піжама, їжаки, журнал.

Діти повинні розподілити картинки під схеми: під першою схемою картинки, у назві яких звук /ж/на початку слова, під другою схемою -/ж/ у середині слова.

В) Визначення місця звуку /ж/ у слові з цифрового ряду: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

Логопед вимовляє слова: вечеря, шкіра, пожежа, чобітки, пружина.

7. Закріплення зв'язку між звуком та літерою “Ж”.

Покажіть букву "ж". На що вона схожа?

Складіть з паличок букву.

Підберіть зображення зі звуком /ж/.

Під час самостійного виконання цього завдання логопед індивідуально займається з дітьми, у яких артикуляція звуку /ж/ ще недостатньо закріплена.

8. Підсумок заняття.

Аня Кузнєцова
Відкрите заняття "Постановка звуку [ж]".

Ціль: постановка звуку [ж].

Завдання: 1. Уточнення артикуляції звуку [ж];

2. Вчити ізольованій вимови звуку [ж];

3. Знайомство з літерою Ж;

4. Розвиток фонематичного слуху;

5. Розвиток фонематичного аналізу;

6. Розвиток артикуляційної, загальної та дрібної моторики;

7. Розвиток уваги, пам'яті.

Устаткування: дзеркало, іграшка – бджілка, предметні картинки, схеми для визначення місця. звуку у слові, посібник для дихальної гімнастики, звукова доріжка, презентації.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Вітання.

Емоційний настрій.

2. Постановка мети, повідомлення теми.

Логопед читає загадку:

Все дзижчить вона, дзижчить

Над квіточками кружляє.

Села, сік із квітки взяла

Мед готує нам (бджола).

До нас на урок прилетіла бджілка і приготувала багато цікавих завдань.

А як дзижчить бджілка?

Чи виходить у тебе так дзижчати?

Сьогодні вчитимемося вимовляти звук [ж]. Для цього треба, щоб губи та язичок добре працювали.

3. Дихальна та артикуляційна гімнастика.

Логопед. На квітковій галявині жила бджілка. І звали її Жужжу. Вона була дуже весела, бо любила співати пісеньки. Ось летить якось бджілка і бачить, метелики сидять на квіточках. Запитує вона їх

Бджілка Жужжу. Ж-ж-ж, метелики, що з вами трапилося, чому ви не літаєте? Адже така чудова погода!

Метелики. Не можемо ми полетіти, пішов дощик і намочив наші крильця.

Бджілка Жужжу. Ж-ж-ж, бідні метелики, от якби вітер вам допоміг, тільки за такої погоди він не подує.

Метелики. Що ж нам робити?

Бджілка Жужжу. Не хвилюйтеся, метелики, мої друзі вам допоможуть. Коля, давай допоможемо метеликам висушити їхні крильця. Подуй на крильця метеликів, і вони обсохнуть.

Логопед. Потрібно зробити глибокий вдих носом та повільний, довгий видих ротом.

Вправа на дихання «ПОДУЄМО на МЕТЕЛЬ»: вдих видих.

Вправа «Посмішка»

Логопед. Давай тепер покажемо, як усміхнулася бджілка Жужжу метеликам. (Рахунок від 1 до 10).

Логопед. Розвеселилася бджілка Жужжу і ось застрибав у неї язичок, вгору – вниз. Похитаємося і ми.

Вправа «ГІБЛІ»

Логопед. Захотілося бджілці Жужжу заспівати пісеньку, та тільки язичок чомусь не слухався її, давайте його покараємо.

Вправа «ПОКАРАЄМО НЕПОСЛУШНИЙ ЯЗИЧОК»

Дитина вимовляє пя-пя-пя (п'ять раз).

Логопед. Захотілося бджілці Жужжу попити чайку з медом, а філіжанки-то ні, зробимо філіжанку.

Вправа «Чашечка»

Логопед. Попила бджілка Жужжу чаю з філіжанки і вирішила відпочити. Подивилася на всі боки і побачила, під деревом грибок росте. Вирішила бджілка Жужжу полежати під ним. Усміхнулася вона йому і зробила язичком грибочок. Давай і ми зробимо грибок.

Вправа «ГРИБОК»

Логопед. Лежить бджілка Жужжу, відпочиває. Раптом чує конячка копитами цокає. Захотілося бджілці Жужжу, навчитися так само цокати язичком.

Вправа «КОНЕЧКА».

Логопед. Втомилася наша бджілка і полетіла в будиночок до своїх друзів бджіл. І наш язичок теж утомився, поклади його на нижню губу, хай відпочине.

4. Уточнення артикуляції [ж] (перед дзеркалом).

Губи витягнуті вперед. (Дитина повторює.)

У якому положенні зуби - зімкнуті чи розкриті?

Трохи розкриті між зубами невелика щілина.

Де знаходиться кінчик мови?

Після кожного питання логопед знову показує артикуляцію звуку ж, дитина також ще раз вимовляє звук.

Кінчик язика піднятий догори, але не стосується верхніх зубів, бічні краї загнуті і мають форму філіжанки.

Логопед показує положення мови за допомогою кисті руки.

Покажи рукою, який язичок?

Що нагадує язичок?

Чашечку.

5. Постановка звуку [ж].

А) з наслідування – від [ш].

Давай скажемо звук ш-ш-ш. а тепер поклади руку на моє горло, а я на твоє, і скажемо звук ш із голосом. Слухай, як я.

Б) – зроби «Чашечку»Заведи її за верхні зубки і з голосом подуй на язичок. Губки віконцем, зубки злегка відкриті.

6. Характеристика звуку.

Звук[Ж] - завжди твердий, дзвінкий приголосний.

7. Закріплення ізольованого вимовлення звуку.

Молодець! А тепер давай перетворимося на бджілок і політаємо на квітковій галявині. ( «Літає»і «сідає»на квітку, бере квітку і в цей момент наголошує на останній звук ж-ж-ж-ж).

8. Розвиток фонематичного слуху.

Давай пограємось у гру «Злови звук» . Якщо почуєш звукЖ - посвист у дудочку.

Ж-Н-С-Ш-Д-Ж-Щ-Ч-З-Ж-К-Ц-Ж

9. Розвиток фонематичного аналізу.

А) У бджілки дуже багато друзів і вона вирішила розбити їх на 2 команди. В одній команді будуть лише ті тварини, у назві яких є звук Ж(Жираф, їжачок, морж, жайворонок). А в іншій-ні звуку Ж(заєць, єнот, собака, лев).

Яких тварин ми обрали?

Б) Гра на розвиток уваги та пам'яті.

"Що змінилося?"

В) Розподіл картинки під схеми:

(На початку, в середині і в кінці слова).

10. Фізмінутка «Бджілка»

Прилетіла до нас учора

смугаста бджола (бджілка у правій руці)

А за нею джміль – джмелік

і веселий метелик (Перекласти бджілку в ліву руку)

Два жуки і бабки як ліхтарики очі (бджілку передавати навколо себе)

Подзижчали, полетіли від втоми впали

(Підняти бджілку вгору, опустити на підлогу).

11. Зорова гімнастика.

«Маленька бджілка»

12. Знайомство з літерою Ж.

У бджілки є улюблена літера – це літера Ж. Як ти думаєш, на що вона схожа?

А ти зможеш дізнатися літеру Ж серед інших?

Ж К Х Л Ж С М Х

13. Розвиток дрібної моторики.

Бджілка придумала для тебе цікаве завдання: викладання літери з конструктора

14. Домашнє завдання.

Допоможи бджілці дістатися до квіточки, коли вестимеш пальчиком по доріжці, то необхідно дзижчати разом з бджілкою.

15. Підбиття підсумків.

Хто прилітав до нас у гості? Який звукми вчилися вимовляти? Давай скажемо його ще раз Ж-Ж-Ж.

Сюрпризний момент.

Публікації на тему:

Індивідуальне логопедичне заняття "Постановка звуку [Л]"Наталія Васильєва Ціль. Формувати початкові вимовні вміння звуку [Л]. Завдання. 1. Корекційно-навчальні: - Уточнити артикуляцію.

Тема: Індивідуальне заняття. Постановка звуку «Л» Цілі: Корекційно-освітні: - Формування правильної вимови звуку [Л];

Конспект логопедичного заняття із глухими дітьми 4 клас «Осінь. Постановка звуку [ш]»

Цілі: -Постановка звук Ш -розвивати мовний слух. -Розвивати мовленнєве дихання. -Розвивати усне мовлення, збагачувати словник. -Розвинути логічне.

Способи та ефективні прийоми постановки різних звуків

Починаючи роботу з редагування звуків, спочатку потрібно визначити причину їх неправильної вимови. Як правило, порушення можуть виникати при дислалії, дизартрії, ринолалії. Кожен діагноз має особливості. Однак який би вид порушення не був діагностований, важливо знати, чим характеризуються звуки, якою має бути артикуляція, які вправи краще використовувати для певних звуків.

Особливості постановки звуків

Роботу по виправленню звуковимови починають зі звуків, що найбільш доступні малюкові. Задіяні всі аналізатори: вібраційний, слуховий, зоровий та тактильний. На перших заняттях не варто створювати докорінно нові моделі рухів артикуляції і фонем, щоб викликати потрібний звук. Спочатку робота базується на максимальному використанні доступних дитині моделей.

Дітям, у яких діагностовано знижену кінестезію або розлади фонематичного слуху, рекомендовано засвоювати проміжні артикуляції. Саму ж артикуляцію можна покращити, виконуючи вправи на подовження видиху та необхідний тиск повітряного потоку. Тому постановку звуків зазвичай починають у положенні лежачи, розробляючи нижньо-діафрагмальне дихання. Так дитина вчиться плавно вдихати повітря носом та розмірено видихати його ротом.

Виконуючи роботу з формування праксису артикуляції (здатності вимовляти серію звуків рідної мови), потрібно враховувати, наскільки сильний взаємозв'язок м'язів органів артикуляції. Корисно використовувати такі прийоми, які повинні спиратися на зоровий контроль (виконання вправи дитина повинна контролювати у дзеркалі):

  • щоб перемістити язик у роті трохи глибше, висувають куточки рота вперед механічним шляхом (наприклад, пальцями);
  • щоб пересунути мову вперед, куточки рота відсувають убік.

Коригуючи вимову звуків, які дитина спотворює, не варто називати їх – це викличе неправильну вимову.

Постановку звуків роблять такими методами:

  1. За наслідуванням: наприклад, запропонуйте дитині поричати, як тигр (р-р-р) або видати звук дрилю (дррр).
  2. За опорними звуками: наприклад, вивчаємо звуки в такому порядку - З-Ж, М-Б, Н-Д, С-Ш-З-Ж, Ф-В, Ф-С-Ш.
  3. Від гімнастики мови за звуком, проте використовувати правильну дикцію - Т, Д, Н. Якщо звуки дитина вимовляє міжзубно, слід навчити промовляти їх правильно, та був ставити дефектні звуки.
  4. Механічним методом (з використанням шпателя, пальців, сосків, зондів).

Якщо проводиться робота над коригуванням звуковимови, не можна забувати про такі особливості:

  1. Паралельна робота над правильністю дихання та артикуляції є обов'язковою.
  2. Дитина має усвідомлено контролювати власну вимову на слух.
  3. Звуки, що вивчаються, потрібно позначати спеціальними знаками-символами.
  4. Для старших дошкільнят вводять буквене позначення звуків, що сприяє подальшому навчанню грамоти.
  5. Автоматизація звуків та їх застосування в різних умовах – у складах, словах та словосполученнях, реченнях.
  6. Попередження дисграфії.

З теорією трохи розібралися, приступимо до практики.

Ставимо звуки [Л], [Л']

Для постановки звуків [Л], [Л'] використовують вправи "Голочка", "Маляр", "Індичата", "Сходинки", "Ковшик", "Мисливець".

Якщо мови дитини звук [Л] відсутній, його ставлять у 2 етапи:

  1. Міжзубна постановка звуку, коли дитині пропонують сказати поєднання звуків "а". Вимовляючи звук «и», вимовляти його потрібно коротко, напружуючи апарат артикуляції. Далі вимову переносять, протиснувши язик між стиснутими зубами. Повторювати вправу, доки не встановиться чіткість звуку – потрібно встановити положення щелепи, в якому вдалося відтворити звук.
  2. Зазубна постановка звуку – язик переводять у становище за зубами, міцно притискають його до альвеол, вимовляють «ли-ли-ли».

Важливо виробити правильний напрямок струменя повітря. Якщо у дитини визначається кілька звуків міжзубною вимовою, варто розвинути моторику кінчика язика. Допомагати при цьому можна будь-яким зручним механічним способом.

Якщо дитина звук [Л] замінює звуком [Й], йому пропонують на середню частину бокової сторони язика, відкривши рота, покласти трубочку круглої форми, а кінчик язика потрібно прибрати за верхні різці. Головна труднощі полягає в тому, що дитина продовжує чути звук, який вона відтворювала раніше. Тому важливо підключати слухову увагу малюка до звуку, що він вимовляє під час його постановки.

Ставимо звуки [Р], [Р']

Найчастіше питання, що у практиці: «Чому він(вона) «не каже звук «р», ми переживаємо?» І нехай малюкові лише 2 роки, батьки починають переживати, не розібравшись із особливостями становлення звукового ряду у дітей.

Отримати правильний звук "Р" - трудомісткий процес. Як показує практика, викликати його за допомогою наслідування практично неможливо. Зазвичай, появі їх у промови, передує тривала підготовка артикуляційних органів, вироблення необхідних рухів мови, вченню розрізняти правильні і неправильні звуки.

Найбільш відповідний комплекс вправ - "Швидка змійка", "Дятел", "Балалайка", "Індичата", "Барабанщик", "Ковшик", "Голочка". Є й інші, не менш ефективні вправи:

«Малярна кисть»

«Гармошка»

Потрібно посміхнутися і відкрити рот, язик притиснути до неба, ніби готуємось вимовити протяжний звук «Нь». Утримуючи мову в поставленому положенні, відкриваємо рота широко по максимуму, потім закриваємо його. Повтор вправи – 15-20 разів.

«Комарік»

Відкрити рот, кінчик язика прибрати за передні зуби і намагатися вимовляти звук "з". Потім прибрати язик назад, упертися ним у верхнє небо біля лінії зростання передніх зубів. Знову вимовити звук "з".

Подібні вправи добре розвивають артикуляцію, розтягують вуздечку, зміцнюють м'язи обличчя. Але щоб поставити звук [Р], використовують ще й спеціальні вправи:

  1. Дитина має відкрити рот, кінчик язика притиснути до основи передніх зубів біля неба, при цьому запропонуйте йому швидко вимовляти звук «д-д-д». За кілька секунд попросіть малюка сильно дунути на кінчик язика, не зупиняючись вимовляти звук «д». Ця вправа допоможе дитині відчути потрібну вібрацію та запам'ятати її.
  2. Дитина широко відкриває рота і вимовляє звук «ж-ж-ж», просуваючи язичок ближче до лінії зростання верхніх зубів. Через кілька секунд спеціальний шпатель введіть під язичок дитини і ритмічно ведіть його в сторони, створюючи вібрацію. Дитина при цьому повинна з силою дути на звук, що вимовляється, відчуваючи вібрацію і коливання, які виходять.
  3. Попросіть, щоб дитина промовила звук «з-за», відсуваючи мову назад по максимуму. Подібно до другої вправи, введіть шпатель під язик і поводьте їм вправо-вліво. При правильному виконанні тренування ви почуєте чіткий звук «Р».
  4. Аналогічно вправі №3, попросіть малюка вимовити звуки «з-зі», не закриваючи рота. Виконайте шпателем аналогічні рухи. Ця вправа дозволить поставити звук "р", але м'якший.

Якщо у малюка не виходить утримати мову вгорі, а сам звук виходить глухим, попросіть його подовжити звук - дрнь-дрнь (наприклад, заведи автомобіль).

Ставимо звуки [Ш], [Ж], [Ч]

Постановка звуку "Ш"

Щоб поставити органи артикуляції дитини в правильне положення, при якому він зможе вимовляти звук «Ш», можна скористатися механічним прийомом. Для цього просимо дитину вимовити довгий звук "С" або склад "СА". У цей час потрібно обережно за допомогою шпателя або ложки підняти кінчик язичка за верхній ряд зубів на альвеоли. Завдяки таким маніпуляціям дитина зможе вимовити звук "Ш". Але на цьому вправу закінчувати рано: важливо звернути увагу дитини на вимову ним цього звуку. Завдання дорослого – допомогти зрозуміти малюку та запам'ятати таке становище артикуляційних органів.

Коли у дитини вийшло вимовляти звук «Ш», починають його автоматизацію. Для цього відпрацьовують звук, поєднуючи його з голосними: ША-ШУ-ШИ-ШЕ-АША-ІШИ-УШУ-ОШО та ін. Потім відпрацьовують звук у словах, в першу чергу використовуючи ті, де звук «Ш» стоїть на початку, і тільки потім ті, в яких він займає місце в середині чи наприкінці.

Далі відпрацювання звуку відбувається у реченнях. Для цього можуть використовуватися скоромовки або чотиривірші, у більшості слів яких є звук «Ш». На останньому етапі постановки звуку можна запропонувати дитині самостійно скласти розповідь за опорними словами.

Для становлення звуку "Ш" використовують наступні прийоми:

  1. Постановка наслідування. Попросіть дитину підняти язик до верхньої губи, з силою, але рівномірно, нехай вона видихає повітря, контролюючи тильною стороною долоні потік повітря. Як тільки відчується тепле повітря, запропонуйте перевести язичок за верхні зубки, торкнувшись неба. Ротик повинен бути прочиненим, губки злегка витягнуті, зуби знаходиться на відстані пари міліметрів. Запропонуйте малюку видихнути струмінь повітря – вийде звук «Ш».
  2. Постановка з урахуванням звуку «Т». Попросіть малюка вимовити звук «Т» з періодичністю 2 сек. Потім попросіть зробити так, щоб його язичок стукав не зубками, а альвеолами. Поступово дзвінкий «Т» перетвориться на більш шиплячий звук. Далі попросіть дитину округлити губки і витягнути їх уперед, а язичок підняти до неба (до передньої частини). Бічні частини язика слід притиснути до корінних зубів. Тепер, промовляючи звук "Т", дитина зможе плавно перейти до вимови звуку "Ш".
  3. На основі звуку "С". Запропонуйте забрати язичок за нижні зубки і вимовити звук «С». Одночасно шпателем підніміть язичок догори, нехай дитина продовжує вимовляти звук "С". Пальцями руки трохи натисніть на щічки, щоб губки висунулися вперед. Повинне почутись шипіння. Для закріплення результату попросіть малюка вимовити склади "СА", "СІ", "ЗІ", "СИ", "СУ", "АС" і т.д.

На заняттях не забувайте використовувати вправи, що сприяють загальному зміцненню та розвитку апарату артикуляції.

Постановка звуку «Ж»

Звук «Ж» ставлять за аналогією до постановки звуку «Ш». Єдина відмінність – у цьому випадку додаємо голосове звучання. Артикуляція при постановці має бути такою:

  • губки округляються, злегка висуваються вперед;
  • зубки зближені, але не зімкнуті;
  • широкий кінчик язика наближають до верхнього неба або альвеол, утворивши між ними щілину; серединку язика опустити, притиснувши при цьому до бічних зубів краю; задню частину мови підняти та відтягнути назад;
  • посередині мови повинен проходити теплий струмінь повітря, відчути який можна долонею;
  • м'яке небо піднімають, притискаючи до глотки, до її задньої стінки, закриваючи прохід у носоглотку, струмінь повітря виходить через рот;
  • голосові складки потрібно напружити та видати голос.

Як вправи можна використовувати ігри на наслідування («Скажи, як каже бджола», «…як летить літак», «…як дзижчить жук» і т.д.), скоромовки, визначення звуку в словах та інші.

Постановка звуку "Ч"

При вимові звуку «Ч» дитині пропонують трохи округлити губки, зробивши трубочку, і висунути їх трохи вперед. Зубки стуляти не потрібно, але вони повинні близько розташовуватися один до одного. Спинка та кінчик язика повинні з'єднатися з альвеолами або верхніми зубками, утворюючи щілину. При спробі проговорити звук «Ч», дитина повинна відчувати короткий струмінь повітря, що проходить посередині мови. М'яке піднебіння при цьому залишається піднятим і притиснутим до задньої частини глотки. Голосові зв'язки не повинні напружуватися.

Звук «Ч» ставлять з урахуванням «ТЬ» і «Щ». Тому логопеди використовують 2 методи постановки «Ч»:

  1. Попросіть малюка часто і швидко вимовити звук «ть» (кінчик язичка має торкатися основи верхніх зубів). Потім малюк повинен потроху відводити мову назад, торкаючись верхніх альвеол. У процесі губи повинні розтягуватись в посмішці.
  2. Попросіть дитину спочатку неквапливо, та був швидко проговорити звуки «ТЬ» і «ШЬ», щоб у результаті вийшло ТЬШЬ. Слідкуйте, щоб у процесі вимови у дитини була широка посмішка.

Автоматизацію звуку виконують в ігровій формі, цікавою для дитини. Обов'язково враховуйте вік малюка, підбираючи заняття та вправи. Не нехтуйте яскравим наочним матеріалом.

Ставимо звуки [К], [Г], [Х]

Звук "К" ставлять механічним способом, використовуючи шпатель. Артикуляція виглядає так:

  • губи повинні прийняти становище наступного голосного звуку;
  • зуби не стуляти не можна;
  • кінчик язика потрібно опустити і доторкнутися до різців нижнього зубного ряду;
  • бічні частини язичка примикаються до верхніх бічних зубів;
  • задня частина мови повинна утворювати з небом смичку;
  • м'яке небо в цей час піднімається, перекриваючи прохід до носоглотки;
  • голосові зв'язки напружувати не потрібно, вони розімкнуті;
  • під час видиху струмінь повітря, що утворюється, повинен підривати смичку, через що виникає характерний звук.

Перший варіант постановки від звуку «Т». Використовується, якщо звук «Т» дитина говорить чітко, чисто, без зайвих призвуків.

Запропонуйте дитині відтворити звук «ТА». Одночасно натискайте шпателем на передню частину спинки язичка, внаслідок чого почується звук ТЯ. Далі потрібно просунути шпатель трохи далі вглиб, що спровокує вимову звуку КЯ. Ще глибший тиск на язичок дає чітку вимову звуку «КА». Використання механічного методу припиняють тоді, коли дитина запам'ятовує розташування артикуляційних органів для вимови звуку, що вивчається.

Звук "К" можна ставити на вдиху. Така вправа нагадує імітацію хропіння – беззвучну чи шепітну. Запропонуйте дитині похропіти на втіху. Після вправи можна почути звук, що нагадує "К". Запропонуйте дитині вимовити «КА» на вдиху та видиху. Після цього проведіть автоматизацію звуку традиційно: "КА-КО-КУ-КИ-КЕ-КЕ".

Артикуляція звуку "Г" аналогічна артикуляції звуку "К". Однак у цьому процесі бере участь голос – голосові зв'язки під час вправ повинні стулятися та вібрувати.

Звук "Г" можна поставити від "И". Для цього запропонуйте дитині закинути голову назад і на сильному видиху вимовити «ИЫЫЫ», виставляючи одночасно нижню щелепу вперед, піднімаючи її та опускаючи. За аналогією постановки звуку "К" від "ТА" можна ставити звук "Г" від "ТАК".

Артикуляція звуку "Х" відрізняється від "К" тим, що задня частина спинки язичка повинна утворювати з небом не смичку, а щілину по середній лінії. Звук «Х» можна ставити так: запропонуйте дитині відкрити рот на ширину двох пальців і подути на долоні теплим повітрям. Якщо звук не виходить, можна спробувати закидати у процесі голову вгору. Звук «Х» можна ставити від «С» та «Ш». Використовують механічний спосіб: коли дитина промовляє ці звуки, шпателем потрібно відсувати язичок углиб рота.

Ставимо звук [Й]

Найчастіше звук «Й» виходить поставити методом наслідування, доповнюючи вправи показом правильної артикуляції та тактильним відчуттям експіраторного струменя при протяжному виголошенні «ЙЙЙЙ».

Ставлять звук від виголошення звуків "АІА" або "ІА". Видих треба посилювати, коли вимовляється звук «І», і без перерви потрібно промовляти короткий «А». Іноді ефективна постановка звуку "Й" у словах, де він знаходиться на першому місці.

Від мови «ЗЯ» звук ставлять механічним способом: дитина промовляє стиль, а дорослий, використовуючи шпатель, натискає на передню частину спинки язичка, поступово відсуваючи його назад, доки вийде потрібний звук.

Ставимо звук [Ц]

Артикуляція наступна:

  • губи перебувають у нейтральному положенні;
  • зуби наближені до 1-2 мм;
  • кінчик язичка опущений, торкається нижніх різців; спочатку спинка язика сильно вигнута, утворюючи з різцями смичку, потім її передня частина швидко переходить у положення звуку "С", утворюючи жолобок посередині;
  • струмінь повітря повинен бути сильним, нерівномірним.

Постановку звуку "Ц" виконують, якщо дитина чітко вимовляє звуки "С" і "Т". Маля просять швидко промовляти «ТС», внаслідок чого виникає потрібний звук.

Використовують 3 способи постановки звуку "Ц":

  1. Прийом наслідування, використовуючи ігрові прийоми («Паровоз, зупиняючись, каже – ТСС-Ц-Ц», «Мишка спить, не шуміть – ТСС-Ц-Ц!»).
  2. Прийом опорних звуків (у разі це «Т» і «З»).
  3. Прийом особливостей артикуляційного укладу. Запропонуйте дитині відкрити рот, упертися кінчиком язика в різці нижнього ряду зубів, підняти язичок і витягнути його так, щоб передня його частина пригорнулася до неба. У цьому положенні мова своєю спинкою має торкатися верхніх різців. Не включаючи голос, запропонуйте малюкові вимовляти звук «Т», відриваючи кінчик язика натиском струменя повітря передніх зубів нижнього ряду. Губи повинні бути напружені, розташовуватись у положенні посмішки. Така вправа допомагає запам'ятати положення органів артикуляції, коли вимовляється звук Ц.

Постановка звуку [C]

Артикуляція «С» така:

  • губи потрібно розтягнути у слабкій усмішці;
  • зуби наблизити, але не стуляти;
  • притулити кінчик язика до передніх зубків нижнього ряду, вигнути язик, уперши його боки в корінні зуби;
  • створити сильний і вузький повітряний струмінь.

Перед початком постановки звуку, слід переконатися в готовності апарату артикуляції дитини вимовляти свистячі звуки. Для підготовки використовують комплекс спеціальних логопедичних вправ на вдосконалення апарату артикуляції.

Звук «С» ставлять кількома способами:

  1. За наслідуванням. Сидячи з дитиною перед дзеркалом, покажіть, як потрібно вимовляти звук "С".
  2. Наслідування з ігровими моментами. Для цього способу використовують наочність та яскраві предмети, за допомогою яких можна імітувати звук «С». Наприклад, кулька здувається - "СССС".
  3. За опорними звуками. Щоб навчитися вимовляти звук «З», дитина повинна вміти вимовляти звуки «І» та «Ф», які є для неї опорними.
  4. Механічна постановка. Шпателем логопед встановлює язичок дитини на необхідне становище, вимагає плавно, але досить сильно видути повітря.

Головне – дати дитині можливість запам'ятати становище артикуляційних органів при відтворенні звуку «С», тільки потім його можна автоматизувати у складах, словах та реченнях.

Ставимо звук [З]

Артикуляція при відтворенні звуку "З" схожа на "С", тільки звук "З" більш дзвінкий, тому при його проговоренні потрібно задіяти голос. Звук "З" ставлять після успішної автоматизації "С".

Постановка "З" аналогічна роботі зі звуком "С", тільки потрібно стежити, щоб дитина підключала голос, відчувала вібрацію зв'язок. Дуже важливо донести дитині, що ці звуки відрізняються своїм звучанням. Для цього запропонуйте малюкові покласти ручку на горло і по черзі вимовити обидва звуки. По вібрації дитина зрозуміє цю різницю. Коли звук «З» буде чути чітко, пропонуйте дитині промовляти її голосніше та чіткіше. Після цього проведіть автоматизацію звуку за допомогою вправ на промовляння складів, слів, речень.

Як правильно здійснити постановку звуків у дитини: загальні рекомендації

Зусилля дитини мають бути природними – це дуже важливо у постановці звуків. Послідовність постановки визначають за фізіологічним перебігом формування вимови звуків. Зміни та корективи до цієї послідовності вносити можна, якщо враховуються індивідуальні особливості дитини і є впевненість у їх ефективності.

Стандартна послідовність роботи над звуками виглядає так:

  1. Спочатку ставлять свистячі "С" і "СЬ", "Ц", "З" і "ЗЬ".
  2. Ставлять «Ш» - шиплячий звук.
  3. Сонор "Л".
  4. Розбирають «Ж» - шиплячий.
  5. Сонори «Р» та «РЬ».
  6. Закінчують постановкою шиплячих «Ч» та «Щ».

Оптимальним віком для корекції звуковимови вважається 4-5 років, для звуку "Р" - 6-річний вік. Роботу зазвичай починають над звуками, що шиплять, так як вони не вимагають чіткого фокусування струменя повітря.

Щоб поставити тверді звуки, для складу використовують голосну "А" (для "Л" - "И"), для м'яких - "І". Автоматизацію звуку, який вдалося виправити, починають із вимови прямих та зворотних складів, тільки потім зі збігу приголосних.

Загалом роботу над постановкою звуків має проводити логопед. Він же визначить, чи є у дитини відхилення в звуковимовінні, які методи використовувати для постановки звуків, як часто займатися, він складе схему занять, в які включить різні, найдієвіші в цьому випадку прийоми. Пам'ятайте, що самодіяльність у виправленні порушень звукомовлення у дітей може зашкодити. Тільки логопед знає, як правильно та ефективно організувати роботу.

Непростий для освоєння дошкільнятами звук Ж має такі характеристики: приголосний, твердий, дзвінкий. Постановкою його можна займатися тоді, коли у мові дитини вже є. Важливо, що артикуляція звуку Ж і Ш однакова, відмінність одна - наявність чи відсутність роботи голосових зв'язок. Цю різницю легко показати, торкаючись зовнішньої сторони горла: "шипимо" - горло спокійно, "дзижче" - воно вібрує.

Діти легко можуть не лише почути різницю між цими парними звуками, а й відчути диференціацію звуків Ш та Ж тактильно. Після цього можна переходити до постановки звуку.

Постановка Ж

Для вимови звуку Ж важлива правильна артикуляція. У створенні звуку беруть участь губи, язик, тверде та м'яке небо, голосові зв'язки:

  • Губи округлені, рота розкрито не надто широко, зуби знаходяться на невеликій відстані один від одного.
  • Мова широка, піднесена до краю твердого неба (прямо за верхніми зубами). Його середня частина опущена, а бічні сторони піднесені і міцно притиснуті до зубів.
  • Задня частина спинки язика піднімається та відтягується назад. Між ним і небом проходить сильний спрямований повітряний струмінь.
    М'яке небо піднято, перекриваючи прохід у носоглотку.
  • Голосові зв'язки вібрують.

Артикуляційна гімнастика

Важливо підготувати апарат артикуляції дитини до освоєння нового непростого звуку, для цього потрібно підібрати відповідний комплекс вправ:

  • "Язичок-лопаточка": пропонуємо дітям викласти широкий розслаблений язичок на нижню губу і потримати його в такому положенні близько хвилини. "Язичок спокійно спить, як лопаточка лежить"
  • «Красимо стеля»: рот відкритий, широка мова піднімається до неба і здійснює рухи «вперед-назад».
    "Білім-фарбуємо стелю, язичок нам у тому допоміг!"
  • «Смачне варення»: піднімаємо широку мову до верхньої губи, «злизуємо» з неї уявні ласощі.
    "Попрацювали - втомилися, підкріпитися чи не час?"
  • Чашка: рот відкривається широко, мова складається «чашечкою» і трохи висувається вперед.
    "Треба чай швидше попити і до іграшок йти!"




Дихальна гімнастика

Правильна постановка звуку Ж неодмінно повинна включати як артикуляційну, а й дихальну гімнастику. Спеціальні вправи дозволяють виробити спрямований повітряний струмінь.

  • Пушинка:
    Мова широка, піднята до верхньої губи, краї її теж піднесені і доходять до куточків рота. На ніс дитині кладеться невеликий шматочок вати чи серветки. Потрібно спробувати здути «сніжинку» з носа. Вправа повторюється кілька разів.
  • Буря у склянці:
    У склянку наливається вода, ставиться трубочка. Дитині пропонується влаштувати в ньому "бурю", видихаючи повітря через соломинку.

Постановка звуку Ж, насамперед, проводиться за наслідуванням. Дорослий звертає увагу малюка на вібрацію свого горла, після чого пропонує йому теж вимовити звук Ш «з голосом». Якщо звук виходить чистим, можна переходити до його автоматизації у складах і словах.

Якщо цьому етапі виникли труднощі, потрібно проаналізувати помилки артикуляції і усунути їх.

Дуже корисно провести роботу з диференціації звуків Ш і Ж, Ж і З на початок автоматизації нового звуку. Це корисно всім дітей, але особливо важливо тим, хто має особливості фонематичного сприйняття.

Для цієї мети можна використовувати прості логопедичні ігри:

  • Хлопни, коли почуєш звук!

Дорослий чітко вимовляє склади за-жа-зу-зи-же-зи-си-жи-ши-жи і т.п., дитина повинна «зловити» (ляснути в долоні або тупнути ногою) склад з «Ж»

  • Підбери картинки зі словами, що починаються на потрібний звук.
  • Хтось придумає більше слів, що починаються на даний звук.

Також важливо зв'язати звук Ж і літеру Ж, для цього можна використовувати такі ігри:

  • збери букву зі шматочків (як розрізну картинку)
  • виклади нову літеру з гудзиків, камінців, черепашок тощо.
  • обведи букву на манці, на піску, на дошці
  • зафарбуй фігури, де бачиш букву ж

Автоматизація звуку Ж

Послідовна автоматизація звуку Ж передбачає закріплення його артикуляції у складах, та був у словах. Поступово можна використовувати словосполучення з потрібним звуком та цілі речення.

Тренуйте дитину вимовляти звук Ж якомога довше, на одному довгому видиху.

Використовуйте звук Ж і літеру Ж для складання складів (усно та за допомогою карток).

Вчіть короткі вірші-мови з освоєними складами. Наприклад:

  • Жа-Жа-Жа - ох, і сту-жа!
    ЖУ-ЖУ-ЖУ - вдома я си-жу.
  • Жа-Жа-Жа - ми знайшли ву-жа!
    Жи-Жи-Жи - є в елсу у-жи!

Просіть дитину придумати якнайбільше різних слів, які починаються зі звуку Ж. Якщо малюк відчуває труднощі, то на першому етапі можна запропонувати йому вибрати потрібні зображення з карток лото або з іграшок.

Наступним етапом варто використовувати для автоматизації звуку Ж вірші, прислів'я, скоромовки, загадки. Їх можна знайти у спеціалізованих збірниках для логопедів чи підібрати самостійно. Ось кілька прикладів:

  • Жук упав і встати не може,
    Чекає він, хто йому допоможе.
  • Жаба Жанна у неділю
    Чекає жуків на день народження.
  • Жужелиця дзижчала і жук дзижчав.
  • У їжачки і їжака в нірці сорок сім їжак.
    Усі їжаки їсти хочуть, нагодувати треба їжать.
  • Хто під ялинкою, весь у голках? (їжачок)
  • Летить – дзижчить, сидить – мовчить. (жук)
  • Дуже потрібен довгий шарф, якщо хворий наш... (Жираф)

Особливу увагу варто приділити диференціації звуків СШ та Ж у реченнях.