Викладу. I. Мета уроку: підготувати учнів до написання стислого викладу по прослуханого тексту

написання стисненого викладуце інформаційна обробка тексту. Учень повинен вміти виділити в тексті мікротеми, визначити в них головне, істотне, відсікти другорядне. Ці вміння формуються не тільки на уроках російської мови і літератури, а й при вивченні іноземної мови, Історії, біології, географії та ін. Іншими словами потрібно вміти зв'язно і досить коротко передати отриману інформацію.

ВЧИМОСЯ ПИСАТИ стислий виклад.

Перше читання тексту

1.Етапи визначення теми тексту.

Учні відповідають на питання: «Про що текст?»

Визначають тему тексту.

Як же визначити тему? Тема визначається різними способами:

По початку тексту;

За ключовими словами;

За ключових епізодів;

За вчинками або роздумам героїв (автора);

За назвою тексту

2.Етапи визначення ідеї тексту

Що нам допомагає сформулювати ідею?

Загальна тональність звучання тексту;

Настрій, яке викликає прочитання тексту;

Наявність в тексті тези, формулює прямо або побічно основну думку (визначення авторської позиції).

3.Етапи визначення структури тексту

Назвіть композиційні частини тексту.

Запишіть основний зміст кожної композиційної частини у формі тези.

Композиція тексту побудова тексту.

Як правило, основними композиційними частинами тексту є

вступ, основна частина, висновок.

тезаположення, сформульоване як пропозиція (просте або складне), в якому стисло виражена Головна думка, Ідея висловлювання.

Як сформулювати тезу?

З декількох пропозицій складається одне, в якому факти, явища, ознаки викладені узагальнено.

формулювання тези один з прийомів стиснення тексту.

Друге читання тексту

4.Етап абзацного членування тексту:

Визначення микротем тексту як частин загальної теми.

Виконання завдання:

«Визначте на слух кількість абзаців в тексті за кількістю великих інтонаційних пауз читає».

«Визначте микротем кожного абзацу».

Запишіть її коротко, відповівши на питання:

«Чи однакова роль кожного пропозиції в мікротеми?»,

«Які пропозиції є основними?»

Абзаци пронумеруйте.

абзацпоказник мікротеми, тому уважно стежте за інтонаційними паузами учителя, який читає текст викладу. Скільки великих інтонаційних пауз стільки в тексті абзаців.

мікротемизміст декількох самостійних речень тексту, пов'язаних однією думкою абзац.

Як визначити мікротемитексту?

за ключовими словамиі ключовим пропозиційабзацу.

Як визначити микротем коротко?

При написанні стисненого викладу необхідно розмежовувати основні і додаткові (надлишкові, пояснювальні і ін.) Пропозиції мікротеми.

До основнимвідносяться пропозиції, без яких неможливо розкрити тему і ідею тексту, тобто зберегти його цілісність і зв'язність.

До додатковимвідносяться пропозиції, що містять подробиці, деталі, описові елементи (надлишкові). Їх можна опустити або сформулювати коротко на основі узагальнення.

Виняток надлишкової інформації ще один прийом стиснення тексту.

5.Етап моделювання стисненого викладу

Зніміть нумерацію абзаців микротем.

З'єднайте в текст, зберігаючи абзацний членування.

Як з'єднати зміст микротем в текст?

Використовувати лексичний повтор, однокореневі слова, синоніми, займенники, прислівники, сполучники і союзні слова, частки.

ПРИКЛАД:

ТЕКСТ ДЛЯ СТИСНУТОГО ВИКЛАДЕННЯ.

Може здатися парадоксальним, але людям потрібні не тільки раціональні ідеї, але і зовсім не раціональні мрії.

Мета завжди конкретна, вимірювана, досяжна. Наприклад, метою може бути вступ до вузу або покупка мотоцикла. У будь-якому випадку можна прорахувати, щоб цього досягти.

А ось мрія це зовсім інша справа. Це щось чарівне. Мрія завжди пов'язана з чимось безумовно добрим і прекрасним з тим, що прийнято називати моральним ідеалом. Адже сама мрія не здатна з'явитися у того, хто не вміє відрізняти добро від зла. В мрію люди просто вірять, і вона дозволяє людині вірить в краще, в те, що в кінці кінців все буде добре.

І це, як не дивно, працює. Психологи пояснюють це тим, що людина, мріючи, підсвідомо сам створює собі умови для дій, які поступово наближають його до бажаного. І навіть життєві перешкоди тут не перешкода. Вони просто на деякий час відкладають виконання бажання, як би припускаючи нам ввічливі шляху. Важливо набратися терпіння і не дуже поспішати. Невідомо ще, не виграє той, у кого виконання мрії відкладається.

Наприклад, ми мріємо з'їздити в далеку країну і обмежуємося, що не можемо зробити цього зараз. Час йде, і ми поступово все більше дізнаємося про те, що так притягує нас. Може бути, ми навіть вирішуємо зв'язати свою професію з подорожами або займатися вивченням потрібного нам мови. І коли мрія здійснюється, ми розуміємо, що вона дійсно наповнила наше життя змістом і сенсом на багато років. Вона зробила нас любознательнее, серйозніше, цікавіше. Завдяки мрії ми самі стали добрішими і краще.

№ абзацу мікротеми

1 Людям потрібні не тільки раціональні цілі, але і нераціональні мрії.

2 Мета завжди конкретна, вимірювана, досяжна.

3 Мрія це щось чарівне, завжди пов'язане з добрим і прекрасним. В

Мрію люди просто вірять, а вона дозволяє вірити в краще.

4 Людина, мріючи, підсвідомо сам створює собі умови для дій,

Які поступово наближають його до бажаного, незважаючи на можливі

Перешкоди.

5 Прагнення до здійснення мрії наповнює наше життя сенсом на

Багато років і робить нас добрішими і краще.

ПРИКЛАД СТИСНУТОГО ВИКЛАДЕННЯ.

Парадоксально, але людям потрібні не тільки раціональні цілі, але і зовсім не раціональні мрії.

Мета завжди конкретна, досяжна і вимірювана. Завжди можна заздалегідь продумати, що потрібно зробити, щоб її досягти.

А ось мрія це зовсім інше, це щось чарівне. Вона завжди пов'язана з чимось добрим і прекрасним. Мрія не з'явиться у того, хто не відрізняє добро від зла. В мрію люди просто вірять, і вона дозволяє людині вірити в краще.

І це дійсно працює. Людина, мріючи, створює собі умови для здійснення мрій. Навіть життєві перешкоди тут не перешкода. Тільки потрібно набратися терпіння.

Йдучи до своєї мрії, людина на багато років наповнює своє життя змістом і сенсом і стає кращим і добрішим. (111 слів)

О. Н. Сафронова, МБОУ "Комаровська школа", п. Кудьма, Богородський район, Нижегородська область

Мою першу вчительку звали ... На свій сором я не пам'ятаю, як її звали, але пам'ятаю її. Худорлява, сувора, рівна, без усміхнена завжди одягнена в темне, з якого сліпуче виривалися білі комірці та манжети, вона представлялася нам, першокласникам, дуже старої, з минулого століття. І в один з вихідних вона веліла зібратися у школи, але не всім, а тим, хто хоче піти на екскурсію. Я хотів, прийшов одним з перших; вчителька перерахувала нас, вивела до знаменитих смоленським годинах, під якими призначалися все побачення і від яких йшло вимір у всіх напрямках, і занурила в маленький строкатий і дзвінкий смоленський трамвай. І ми покотили вниз до Дніпра. Минули Соборну гору, вибралися зі старого Смоленська, переїхали по мосту через Дніпро і зійшли у ринку. І під проводом першої вчительки провулками, садами і дворами вийшли ... до дуба.

Я не пам'ятаю як звали мою першу вчительку, але пам'ятаю її саму. Вона одягалася в усе темне і завжди була безулибчівая.Многім вона представлялася як з "минулого століття".
Один раз вона веліла зібратися біля школи, на екскурсію.Я прийшов первий.Пересчітав всіх, вчителька вивела нас до смоленським годинах і занурила в трамвай.Ми покотили вниз до Дніпра. Минувши всі "краси" міста "ми зійшли у ринка.І слідуючи за вчителем, вийшли до дуба.
"Це самий священний житель міста" -сказала вчителька.
Цей дуб- залишок священного гаю кривичів, які жили неподалеку.Постепенно це все переросло в місто, в назві якого зберігся працю жителів і аромт борів.
Я доторкнувся до дуба. До цієї пори я пам'ятаю грубу теплоту, піт і кров предків, вічно живу теплоту Історії

Відповісти

Відповісти

Відповісти


Інші питання з категорії

виписати кошти виразітельтності (епітети, порівняння, метафори, градації, і т.д.) Гарні такі літні туманні дні, хоча мисливці їх не люблять. В

такі дні не можна стріляти: птах, випурхнувши з-під ніг, негайно ж зникне в білуватою імлі нерухомого туману. Але як тихо, як невимовно тихо кругом! Все прокинулося, і все мовчить. крізь

Читайте також

Допоможіть будь ласка скласти стислий виклад)))

Зараз на столі у мене в кришталевих вазах під електричними лампочками грає відблисками це запашне, солодке, ароматне і цілющу речовину, відоме людинідуже давно. Але привезено воно до нас з такого місця, де бджіл ніколи не було, - з тундри. Цей мед створений не тільки одними бджолами, а й ще і зусиллями людей, які влаштували нашу російську рідну бджілку заокскіх лугів на роботу в Заполяр'ї.
На півночі за Полярним колом, буває, є квіти цілими горами: варто гора вся біла-це морошка і чорниця цвітуть. А то, буває, варто в липні гора вся розовая- це почав цвісти іван-чай, а то горобина, то багно, герань і хіба мало що! І подумати тільки, в кожній квітці нектару тут в два-три рази більше, ніж у нас, і кожна квітка чекав бджолу, а бджоли за Полярним колом не водилися.
Тим і привабливо те, що не в збиток природі ми відкрили заполярний мед, що мільйони пудів меду потім і були в кольорах, щоб привернути до себе для запилення бджолу, а бджіл-то і не було і ми їх привезли.
Є речі на світі, початкові в своєму добро і всім зрозумілі, що з'єднують в собі природу і людину древнім союзом, і серед цих речей-хліб. Але тільки треба бути дуже голодним, щоб в хлібі відчувати сонце, і нам легше це бачити на речовині меду.
Будь ласка прошу допоможіть підготувати стислий виклад З:

Допоможіть будь ласка написати твір - мініатюру, що б там були слова з суфіксами: - щік-, -чик-, -ек -, ик. Уявіть собі, що ви зробили

космічну подорож і опинилися на планеті, де живуть крихітні чоловічки. Які предмети ви бачите? Опишіть їх. Підкресліть іменники з зменшувально пестливихсуфіксами! Допоможіть будь ласка написати (прошу відразу грамотно)

допоможіть будь ласка написати

допоможіть будь ласка написати твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання Джозефа Аддісона: "Слова, якщо вони тільки добре підібрані, володіє такою силою, що описане на папері нерідко виробляє більше яскраве враження, Ніж побачене на власні очі ". У творі має бути два аргументи за текстом

Допоможіть будь ласка написати складений

Допоможіть будь ласка написати твір-роздум, розкриваючи зміст висловлювання відомого лінгвіста Б. Н. Головіна: «До оцінки достоїнств мови ми повинні підходити з питанням: наскільки ж вдало відібрані з мови і використані для вираження думок і почуттів різні мовні одиниці?».
З цього тексту:
(1) Навесні 1942 року по ленінградським вулицях повільно йшли дві дівчинки - Нюра і Рая Іванови. (2) Вперше після довгої блокадній зими oни вирушили пішки з Петроградської сторони на Невський проспект, до Палацу піонерів. (3) Вони обходили перевернуті трамваї, ховалися від вибухів в підворіттях, пробиралися по купах руїн на тротуарах. (4) 3имой дівчинки поховали матір, яка померла від голоду, і залишилися одні в закопчений квартирі з обмерзлими стінами. (5) Щоб зігрітися, спалювали меблі, одяг, книги. (6) ослаблих Нюру, до війни солістку знаменитого ансамблю, яким керував Ісаак Осипович Дунаєвський, на санках відвезли до дитячого будинку дівчини - бійці загону протиповітряної оборони. (7) Рая Іванова надійшла в ремісниче училище. (8) Під кінець першої блокадній зими їх розшукала керівник студії Р.А. Варшавська. (9) Як і інші працівники Палацу піонерів, вона, тільки недавно виписана з госпіталю, йшла за збереженими адресами, щоб знайти своїх вихованців. (10) До війни Анічков палац був казковим дитячим царством, і ось тепер він знову готувався зустрічати дітей. (11) З вуст в уста передавалася здавалася неймовірною звістку: «Палац піонерів чекає нас!» (12) Про цю новину не можна було дізнатися ні з газет, ні з повідомлень по радіо. (13) Палац піонерів був позначений на гітлерівських картах як військовий об'єкт. (14) Як були помічені і Ермітаж, і Російський музей. (15) З району в район, з хати в хату передавали як пароль: «Зібратися в призначену годину ...», і по вулицях обложеного міста рухалися діти - так почався подвиг педагогів і вихованців ленінградського Палацу піонерів. (16) Діти, звичайно, були глибоко вражені війною. (17) Вони бачили, як руйнуються будинки від вибухів, як падають в голодному безпам'ятстві люди. (18) Віра Бородулина втратила батька, Вітя Панфілов пережив смерть сімох рідних ... (19) У кожному будинку було горе. (20) Попереду було ще майже два роки блокади ... (21) А в травні 1942 року в Палаці піонерів працювали численні гуртки - танцювальні, вокальні, фортепіанні, рукоділля, малювання, художнього слова. (22) Мистецтво допомагало дітям вижити, але вони ще не знали про його справжньої силі. (23) Влітку 1942 року хлопців вперше запросили на військовий крейсер. (24) Вони поїхали на вантажній машині, захопивши музичні інструменти і танцювальні костюми. (25) На палубі корабля грав мелодії Чайковського Вітя Панфілов, танцювала Рая Іванова, читала вірші Віра Бородуліна. (26) По щоках моряків, не раз дивилися смерті в обличчя, текли сльози. (27) 3навшіе ціну мужності, моряки бачили силу духу ленінградських школярів. (28) Крейсер готувався йти в бій, з якого повернуться не всі, і в цих хлопцях була сама одухотворена надія. (29) Прощаючись з дітьми, команда вишикувалася. (30) Хлопці стали вручати подарунки, які привезли з собою. (31) Взявши матерчатий кисет з рук дівчинки, старшина, на грудях якого було два бойових ордени, сказав: «Приймаю третю нагороду Батьківщини». (32) Моряки знали ціну мужності. (За Л. Овчинниковой) ** Л. Овчинникова - сучасна російська письменниця.

ДОПОМОЖІТЬ БУДЬ ЛАСКА НАПИСАТИ стислий виклад Чи можна однією формулою визначити, що таке мистецтво? Ні звичайно. Мистецтво - це чарівність

і чаклунство, це виявлення смішного і трагедійного, це мораль і аморальність, це пізнання світу і людини. У мистецтві людина створює свій образ як щось окреме, здатне існувати поза її самої та залишитися після нього як його слід в історії. Момент звернення людини до творчості, можливо, є найбільшим відкриттям, Що не має собі рівного в історії. Адже через мистецтво кожна окрема людина і народ в цілому осмислює свої особливості, своє життя, своє місце в світі. Мистецтво дозволяє стикнутися з особистостями, народами і цивілізаціями, віддаленими від нас часом і простором. І не просто стикнутися, а дізнатися і зрозуміти їх, тому що мова мистецтва універсальний, і саме він дає можливість людству відчути себе як єдине ціле. Ось чому ще з глибокої давнини сформувалося ставлення до мистецтва не як до розваги або забаві, а як до могутньої сили, здатної не тільки відобразити образ часу і людини, а й передати його нащадкам.

Ви знаходитесь на сторінці питання " допоможіть будь ласка написати стислий виклад.", Категорії" російська мова". Це питання відноситься до розділу" 5-9 "Класів. Тут ви зможете отримати відповідь, а також обговорити питання з відвідувачами сайту. Автоматичний розумний пошук допоможе знайти схожі питання в категорії" російська мова". Якщо ваше запитання відрізняється або відповіді не підходять, ви можете задати нове запитання, скориставшись кнопкою у верхній частині сайту.

предмет: російська мова

клас: 6

Тема:Стислий виклад (по вправі №75)

Місцеуроку в структурі освітнього процесу- урок за навчальним

планом в 6 класі. (Підручник під редакцією Ладиженський Т.А.

цілі:

відпрацьовувати навички написання стислого викладу.

сприяти розвитку мислення, уваги, пам'яті, усній і писемного мовленняучнів.

виховувати інтерес до предмету, до слова за допомогою роботи з високохудожніми текстами.

устаткування:

комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, « Тлумачний словник»С.И.Ожегова, уривки з розповіді Дишаленковой Р.А. «Пушкінський перстень», розроблена презентація.

При розробці презентації була використана література:

ілюстрації із серії А.Ф.Преснова «Зустріч з Уралом», П.І.Мельніков-Печерський «Спогади про Володимира Івановича Даля», ж. «Література в школі» №1 2002

Організаційний момент.

цілепокладання

Сьогодні ми з вами будемо працювати з текстом, проаналізуємо його, будемо вчитися відпрацьовувати навички написання стислого викладу.

слайд 1

3. лінгвістична розминка

Згадаймо, що таке виклад? (Виклад - це не тільки переказ тексту, а й передача його мовної форми, стилю автора).

слайд 2

Яке може бути виклад? (Докладний - зміст передається повністю і детально; стислий - зміст передається стисло, коротко, узагальнено).

слайд 3

Що повинно бути відображено в стислому викладі?

слайд 4

тема і ідея висловлювання, тобто загальний сенс;

головні думки основних микротем.

Що особливо важливо при написанні стисненого викладу?

відібрати основний зміст тексту;

виключити другорядне, виділити головне;

знайти факти, які можна висловити коротше, узагальнити;

дотримуватися зв'язність тексту;

замінити великі за обсягом пропозиції синонімічні.

Первинне прослуховування тексту.

словникова робота

Наст - тверда кірка на снігу після короткої відлиги.

Ямщик - кучер, який перевозив вантаж, пошту, пасажирів (той, хто править кіньми).

Кожух - Долгопола хутряна шуба, зазвичай не крита сукном.

Мічман - перший офіцерський чин, а також офіцер, який має це чин.

Пасмурнеть - бути покритим хмарами, передвіщає погану погоду, негода.

Слово вчителя про В. І. Даля.

слайд 5

Володимир Іванович Даль народився в місті Луганську (тепер Ворошиловград) в родині лікаря, його дитинство пройшло в Миколаєві, звідки тринадцяти років він переїхав навчатися в петербурзький Морський корпус. По закінченню навчального закладу, Отримавши перший офіцерський чин, В.И.Даль близько п'яти років прослужив у флоті, спочатку на Чорному, а потім на Балтійському морях.

Не володіючи відповідним для морської службиздоров'ям, В.И.Даль, вийшов у відставку і вступив в Дерптський університет на медичний факультет. У 1829 році він витримав іспит, захистив дисертацію і був направлений лікарем в діючу армію в Туреччину, потім брав участь у війні 1831 року зі Польщею, а в 1832 році був переведений в Петербург на посаду ординатора військово-сухопутного госпіталю. Але через рік він знову змінив професію і вступив чиновником особливих доручень до Оренбурзькому губернатору.

Нове службове терені зажадало від В.И.Даля частих і великих роз'їздів по краю і дало йому можливість дізнатися природні та етнографічні багатства далекій і нової для нього околиці Росії. Він посилає для поповнення колекцій в Академії наук різноманітні експонати, що характеризують природні багатства і природу Оренбурзького краю.

слайд 6

«В Оренбурзі він гаряче взявся за своє безсмертя. Скакав верхи по незліченних станицях, аулах, стойбищам Південного Уралу. До кінця року говорив на башкирською і російською мовами. До речі, про мови. Даль був поліглот-многоязичнік, як сказано в його словнику. Крім російської, він знав німецьку, французьку, англійську, українську, білоруську, польську, латину, болгарський, сербський, татарський ... лікувати, кажуть, прямо в степу, робив операції, готував ліки, дозволяв цивільні суперечки ».

У вісім років життя в Оренбурзькому краї Володимир Іванович об'їздив його весь з кінця в кінець, уздовж і поперек. Він не раз їдь з В.А.Перовскім по обидва боки Уралу. Він супроводжував царського Государя Императора, котрі оглядали в 1837 році Оренбурзький край.

слайд 7

У вересні 1833 в Оренбург перебуває Олександр Сергійович Пушкін, щоб побувати в місцях бунту. «Вони (Пушкін і Даль) познайомилися восени 1832 року, який коли Даль передав поетові свою книжечку« Русские сказки. П'ят перший ».

Володимир Даль зголосився супроводжувати Пушкіна в його поїздці по Оренбурзькому краю. Не відкладаючи справи в довгий ящик, на наступний день після приїзду в Оренбург, Пушкін і Даль вирушили в Бердскую станицю, колишню станицю Пугачова. Мандрівники відвідали фортеці Татіщево і Ніжнеозерную, побували в Яицком містечку, де Пугачов оголосив себе царем Петром III.

«Сім днів Пушкін і Даль були вдвох і в місті, і в степовій дорозі, і в козацьких фортецях: Нижче-Озерній, Татищевій, Чорноріченське, Яицком містечку Уральську ... звіряти свої знання про Пугачовське бунт.

Сам Даль стверджує, що ідею створення Тлумачного словника живої великоросійської мови йому підказав Пушкін: зібрано матеріалу багато, а форми немає. Так приблизно і сказав, що, мовляв, на Урал в 30-і роки переселили народу з десяти російських губерній, говір у всіх особливий, безліч слів - не знаємо в столиці, яка говорить по-французьки, мовляв, Даль, ви повинні створити Словник, якого немає.

І навіть «гнізда» Словника обговорили, і дуже просив нібито Пушкін не забути і вставити в Словник, де потрібно, перекази старовини глибокої, прикмети народні.

слайд 8

Так що Далев Словник народився і наповнився у нас, на Уралі, і з благословення Пушкіна. Вісім років віддав В. І. Даль вивчення Оренбурзького краю. Почав «маловідомим чиновником, а покинув Урал знаменитим письменником і вченим».

У 1841 році В. І. Даль знову в Петербурзі, служить великим міністерським чиновником, а в 1849 році його переводять в Нижній Новгород управителем удільної контори. Десять років Даль пробув на цій посаді, і лише з 1859 року, вийшовши у відставку і оселившись в Москві, він отримує можливість повністю віддатися завершення найбільшого праці свого життя - «Тлумачного словника».

Чотиритомний «Тлумачний словник живої великоросійської мови» В. І. Даля виданий вперше в 1863-66 роках і до сих пір виблискує, як пушкінський перстень, в нашій вітчизняній культурі. Крім того, Даль видав два томи «Прислів'їв російського народу». Вісім томів склали його художні і публіцистичні твори.

слайд 9

7. Робота з текстом.Бесіда з питань.

Яка тема тексту?

Головна думка?

Озаглавьте текст.

Визначимо кількість микротем (абзаців) в тексті.

Виділіть в кожної мікротеми основні факти і дії.

8. Давайте згадаємо, як можна стиснути текст, які при цьому слід застосовувати прийоми.

слайд 10

9. Робота над 1-ої мікротеми:

1-е пропозицію:

Сани йдуть легко, немов під вітрилом. Вибачте за тимчасові незручності тут несуттєва? Чи можна її виключити? (Так: немов під вітрилом)

2-е пропозицію:

Можна цю пропозицію згорнути, узагальнити, виключити несуттєву інформацію? (Ямщик в кожусі ньокає коней, поглядає на вершника).

3-е і 4-е пропозиції

З'єднаємо два пропозиції в одне. Чому не можна виключити слово Мічманського? (Той тулиться від холоду: нова Мічманського форма гріє погано).

10. творче завдання

Ми з вами стиснули перший абзац, першу микротем тексту, далі ви самостійно попрацюєте з іншим текстом, використовуючи ці прийоми стиснення.

11 Підведення підсумків роботи.

Читання отриманих текстів;

Які прийоми стиснення тексту ви використовували?

(Використання простих синтаксичних конструкцій; злиття декількох пропозицій, виняток фрагмента пропозиції, виняток несуттєвою інформації.

12. Домашнє завдання : Переписати виклад в зошиті.

Зразок роботи учня:

За сірому насту сани йдуть легко. Ямщик в кожусі ньокає коней, поглядає на вершника. Той тулиться від холоду. Нова Мічманського форма гріє погано.

Ямщик втішає: «замолажівает, до тепла».

Мічман дме на задубілі пальці і старанно записує незнайоме слово: «замолажівает - інакше пасмурнеть, заволікатися хмарами. Так кажуть в Новгородської губернії ».

Цей день для мічмана виявився головним у його житті. З цієї сторінки після сорока років роботи виріс знаменитий «Тлумачний словник живої великоросійської мови». А мічманом був Володимир Іванович Даль.

(Суслин Ілля, учень 6-го класу)

література:

Підручник під редакцією Ладиженський Т.А. Російська мова. 6 клас. Автори: М.Т.Баранов, Т.А.Ладиженская, Л.А., Л.А.Тростенцова і ін.) М; «Просвещение» 2006

Дишаленкова Р.А. «Пушкінський перстень» Автограф, 1999.

Ілюстрації з серії А.Ф.Преснова «Зустріч з Уралом» 1983-1984

П.І.Мельніков-Печерський «Спогади про Володимира Івановича Даля»;

Ладиженська Т.А. Методика розвитку промови під час уроків російської мови М; «Просвещение» 1 991

ж. «Література в школі» №1 2002

С. І. Ожегов «Тлумачний словник» М; «Російська мова» 1986

Шановний старшокласник!

читання текстів схожої тематикиі їх інтерпретація допоможуть Вам збагатити аргументаційна поле для твори з російської мови на Єдиному Державному іспиті.

Спочатку звернемося до тлумачення слів.

інтерпретувати- 1.Раз'яснять сенс чогось.

2.Осуществлять інтерпретацію.

інтерпретація- 1.Процесс діяльності за значенням дієслова недосконалого виду інтерпретувати

2.Творческое розкриття образу, теми або музичного твору, Засноване на власному відчутті виконавця; трактування.

трактуватися- 1.Бить предметом обговорення, тлумачення; розумітися, зображуватися якимось чином;

2.Оценіваться, характеризуватися якимось чином.

Вам пропонуються завдання для творчого дослідження тексту.

Завдання № 1

1. Прочитайте текст, звертаючи увагу на виділені слова.

2. За допомогою виділених слів стисло перекажіть текст, спираючись на пропонований порядок інтерпретації:

  • вкажіть назву тексту (якщо є), П.І.Б. автора тексту, його сферу діяльності (культурний, громадський діяч, Вчений і т.п.); про кого, про що говорить автор (тема тексту), авторські аргументи (докази, приклади, пояснення);

використовуйте допоміжні фрази:

ділиться життєвими враженнями ...

на перший план висувається ...

  • ідея (головна думка) тексту знаходиться найчастіше в кінці тексту;

для оформлення ідеї використовуйте допоміжні фрази:

підкреслює думку про те, що ...

говорить про важливість ...

піднімає (позначає, зачіпає) актуальну проблему ...

піднімає питання про ...

намагається показати ...

пропонує читачеві замислитися над ...

наводить на думку про те, що ...

  • знайдіть в тексті слова, що виражають почуття автора (в тому числі і вступне слово, наприклад: на жаль, на щастя і ін.) - в них часто висловлюється ставлення автора до проблеми;

для формулювання думок використовуйте допоміжні фрази:

3. Якщо є можливість, запишіть отриманий текст.

4. Виконайте те ж саме з такими текстами, і у Вас з'явиться надійна «Шкатулка аргументів». Обсяг творчої роботи не повинен перевищувати 6-8 пропозицій.

Інтерпретовані Вами тексти прозвучать на ЄДІ набагато переконливіше, ніж приклади з життєвого досвіду. Необхідно докласти зусиль для розвитку навичок інтерпретації текстів.

Завдання № 2

Надалі Вам належить попрацювати таким чином - вибирати будь-які тексти і писати по цих текстів твори. Про етапи написання проблемного твори по тексту Вам повинно бути відомо з пояснень вчителя і рекомендацій в різноманітних збірниках підготовки до ЄДІ з російської мови.

Завдання № 2 знаходиться в стадії розробки. Будьте впевнені, що Ваша систематична навчальна діяльністьза завданням № 1 допоможе у виконанні завдання №2.

У разі виникнення необхідності порадитися з учителем (автором сайту) просимо звертатися до Помеловой Галині Миколаївні (e-mail [Email protected]).

Вчителька перша моя

мою першу вчительку звали ... На свій сором я не пам'ятаю, як її звали, але пам'ятаю її. Худорлява, сувора, рівна, безулибчівая, завжди одетаяв темне, з якого сліпуче виривалися білі комірці та манжети, вона представлялася нам, першокласникам, дуже старої, з минулого століття. І в один з вихідних вона веліла зібратися у школи, але не всім, а тим, хто хоче піти на екскурсію. Я хотів, прийшов одним з перших; вчителька перерахувала нас, вивела до знаменитих смоленським годинах, під якими призначалися все побачення і від яких йшло вимір у всіх напрямках, і занурила в маленький строкатий і дзвінкий смоленський трамвай. І ми покотили вниз до Дніпра. Минули Соборну гору, вибралися зі старого Смоленська, переїхали по мосту через Дніпро і зійшли у ринку. І під проводом першої вчительки провулками, садами і дворамівишлі ... до дубу.

"Це самий древній житель нашого міста », - сказала перша вчителька.

Може бути, вона сказала не тими словами, сказала не так, але суть полягала в тому, що цей дуб- залишок священного гаю кривичів , Які жили в селищі неподалёкуот Смоленська , Де і до цього дня збереглося безліч їх могильних курганів. Цілком можливо, що Смоленська в ті далекі часи ще не існувало, що виник він пізніше, коли по Дніпру налагодилася регулярна торгівля , І саме тут, в соснових берегах, зручніше всього було смолити суду після довгих і важких волоків. Смолили суду, молилися богам в священному гаю і пливли далі з варяг у греки. І поступово виросло місто, в назві якого зберігся не тільки працю його перших жителів , А й аромат його червоних борів .

Я доторкнувся до дуба раніше, ніж вчителька звеліла це зробити. Їй-богу, я пам'ятаю до цієї пори його грубу теплоту: теплоту долонь, поту і крові моїх предків, вічно живу теплоту Історії.

Б.Васильев

для підготовки до ЄДІВи можете скористатися навчальним посібником « Напівготовому ТВОРИ. РОСІЙСЬКА МОВА. ЗБІРКА № 1».

Докладні інструкції як скористатися збіркою