Презентація «Технологічна карта літератури

Тема: «Моральне перевагу Герасима над панею в оповіданні І. С. Тургенєва« Муму »

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення нових знань

Базовий УМК: Література. 5 клас. Т.Ф, Курдюмова. Москва, «Дрофа», 2012 р

Матеріально-технічне забезпечення уроку: комп'ютер, проектор, презентація, підручник, ілюстрації до твору, наочний матеріал (ілюстрації, дитячі малюнки).

Мета уроку:

Ι. Освітні: проаналізувати першу частину розповіді (образ барині і Герасима); формувати вміння аналізувати текст художнього твору; розвивати вміння висловлювати свої думки, оцінювати вчинки героїв, робити висновки; формувати уявлення про героїв твору на основі зіставлення словесного і графічного образів (ілюстрації та малюнки); збагачувати словниковий запас.

ΙI.Развівающіе: розвивати усне мовлення учнів; навички аналізу образу літературного герояі навички порівняння героїв твору; розвивати вміння узагальнювати вивчене.

ΙII. Виховні: виховувати чуйне ставлення до художнього слова; гуманне ставлення до людини

Особистісні УУД: формування шанобливого ставлення до іншої думки; розвиток мислення, уваги, фонематичного слуху; розвиток самостійності та особистої відповідальності за результати своєї діяльності, доброзичливості.

Метапредметние результати:

  • регулятивні УУД: самостійно формулювати цілі уроку; мати здатність до цілепокладання.
  • пізнавальні УУД: формувати вміння усвідомлювати значимість читання для подальшого навчання, розуміти мету читання; викладати зміст прочитаного тексту стисло, вибірково.
  • комунікативні УУД: формувати вміння аргументувати свою пропозицію, переконувати і поступатися; формувати вміння домовлятися, знаходити спільне рішення; володіти монологічного та діалогічного формами мови; слухати і чути інших.

Предметні результати: вміння аналізувати текст, збагачення словникового запасу, вміння оцінювати вчинки героїв, уміння робити характеристику літературного героя за планом.

Методи: проблемно-пошукові (спонукає і підводить до діалогу), метод самостійної роботи з текстом, наочний метод (презентація).

Прийоми: діалог, коментоване читання, виразне читання, побудова кластера, фронтальне опитування, художній переказ, сінквейн.

етапи уроку діяльність учителя діяльність учнів Універсальні навчальні дії

1. Самовизначення до діяльності

організаційний момент

Привітання вчителя

Повідомлення теми уроку: «Моральне перевагу Герасима над панею»

Епіграф: «З ... всій ... челяді самим чудовим особою був двірник Гарасим ... Славний він був мужик ...»

Запис в зошит теми уроку і епіграф

Особистісні: самовизначення; регулятивні: цілепокладання; комунікативні: навчальне співробітництво з учителем і однолітками

2. Цілепокладання

Вчитайтеся в тему. Яке слово в формулюванні теми вам здається найбільш значущим? Як ви розумієте цей слово?

Постарайтеся самостійно визначити мету нашого уроку. Про що може дізнатися, чого може навчитися кожен з вас сьогодні?

Виділяють головне слово - «моральне»

Визначають і формулюють мету уроку

Регулятивні: цілепокладання; комунікативні: уміння досить повно висловлювати свої думки;

Особистісні: смислообразованіе.

3. Перевірка домашнього завдання

Текст твору вами повністю прочитаний .. Наскільки уважні ви були, зараз дізнаємося. Перед вами лежать картки - завдання .. Відновіть послідовність позначених в картках епізодів оповідання.

Працюємо в парах.

Робота в парах за картками.

Пізнавальні: загальнонавчальних вміння структурувати знання, регулятивні: контроль і оцінка прогнозування (при аналізі навчального дії; комунікативні: ініціативне співробітництво в пошуку та виборі інформації.

4.Актуалізація знань і фіксація утруднень в діяльності.

словникова робота

Складання плану характеристики літературного героя по «підказкам» на дошці (кластер)

Що дозволяє нам судити про моральність людини? Що таке моральність? Працюємо зі словником.

Повернемося до теми уроку. Про кого піде мова?

Щоб порівняти названих героїв, на що потрібно звернути увагу? Що є важливим при описі людини?

Які з «підказок» на дошці ви взяли б для опису героїв?

Робота з ілюстрацією на стор. 195.

«Благодійниця» Художник Трутовський Костянтин Александровіч.Данная ілюстрація не зображує якийсь епізод з оповідання І.С. Тургенєва «Муму», але малює тип барині, близький тургеневской.

(Благодійниці - особа, яка надає комусь л. Заступництво, допомогу, послугу)

(Нахлібниці - бідна жінка, що жила з милості в чужому багатому домі, що не мала ніяких певних обов'язків і яка розважала господарів, складаючи їх суспільство)

Давайте прочитаємо 2 абзац розповіді і відповімо на питання: «Чим виділяється Герасим серед оточуючих? З якою авторської характеристики починається розповідь про нього? »

Як працював Герасим? Підберіть синоніми до прикметника «неістомная» работа.- виноски в ПІДРУЧНИКУ стор. 190. (Невгамовний, невтомний, невгамовний, що не знає відпочинку, який не знає втомилися)

Але ось звичний хід його життя порушується. Як сказано про це в тексті? ( «... привезли в Москву, купили ..., пошили ..., дали ... і визначили ...»)

Який же силою повинна володіти самотня старенька, щоб так обійтися з богатирем?

(Стара - поміщиця, а Герасим - кріпак).

Робота зі словником, запис в словнички.

Складають план характеристики літературного героя у вигляді кластера

Опис картини

читання уривка

Комунікативні: планування навчального співробітництва з учителем і однолітками; пізнавальна: аналіз об'єктів з метою виділення ознак.

5.Построеніе проекту виходу зі скрути

Охарактеризуйте одним словом (епітетом) Герасима.

Подивіться: герой один, а думок про нього багато. Спробуємо розібратися, що собою являє ця людина.

Охарактеризуйте одним словом бариню.

Наступне завдання: охарактеризувати бариню і Герасима за складеним планом. Працюємо в групах. Кожна група висвітлює один з пунктів характеристики. Вислухавши ваші повідомлення, ми отримаємо повне уявлення про героїв.

Слухаємо виступу, доповнюємо, якщо потрібно.

Робота в групах

характеристика героїв

Регулятивні: планування, прогнозування; пізнавальні: моделювання, побудова логічної ланцюга міркувань, комунікативні: співпраця в пошуку та виборі інформації.

6. здоров'язберігаючих етап

А зараз вирушимо на прогулянку по садибі пані.

Физкультминутка: об'єкти садиби зображені на малюнках, які розміщені в різних куточкахкласу

Беруть участь в фізкультхвилинки

Особистісні: смислообразованіе;

регулятивні: самоконтроль.

7. Первинне закріплення

Який з епізодів оповідання, на вашу думку, найбільш яскраво ілюструє характер Герасима? Барині?

Пошукайте цей епізод. Прочитайте вголос.

Працюємо в парах.

Читають знайдені епізоди

Регулятивні: контроль; оцінка; пізнавальні: вміння структурувати знання, комунікативні: співпраця в пошуку та виборі інформації

8. Самостійна роботаз самопроверкой за зразком

Ви вже вмієте складати сінквейн. Наступний етап нашого уроку - складання сінквейна по темі уроку.

На екрані - правила складання сінквейна.

Працюємо в групах.

складають сінквейн

Регулятивні: контроль, корекція; пізнавальні: побудова логічної ланцюга міркувань.

9. Рефлексія діяльності (підсумок уроку)

Інформація про домашнє завдання

Працюємо з оціночними листами: оцінюємо свою роботу на уроці і роботу свого товариша.

Своє ставлення до уроку ви повинні висловити, використовуючи сигнальні карти: урок змусив задуматися - червона; урок не залишив відгуку в душі - біла.

Скласти розповідь про Гарасима від імені барині,

написати сінквейн «Образ пані»

Робота з оціночними листами

Висловлюють ставлення до уроку за допомогою сигнальних карток

Регулятивні: контроль, оцінка; пізнавальні: рефлексія;

особистісні: смислообразованіе.

Гриньов потрапляє в полон під час штурму Білогірської фортеці. Якого принципу він дотримується під час випробувань?

(Підбираємо варіанти з відповідей дітей.)

Бути чесним перед людьми і перед собою.

Аналізуємо текст з голови «Напад».

Взяття Білогірської фортеці. С. 207.

«Ми пішли на вал, піднесення, утворене природою і укріплене частоколом. (Тобто зміцнення було слабким.) Там вже юрмилися всі жителі фортеці. Гарнізон стояв в рушницю. Гармату туди перетягли напередодні. Комендант походжав перед своїм нечисленним ладом. ( ВНавіщо він походжав? Про) Близькість небезпеки одушевляла старого воїна бадьорості незвичайною. ( П)

По степу, не в далекій відстані від фортеці, роз'їжджали чоловік двадцять верхами. Вони, здавалось, козаки, але між ними були й башкирців, яких легко можна було розпізнати по їх рисячим шапок і по сагайдаком. Комендант обійшов все своє військо, кажучи солдатам: «Ну, детушки, постоїмо сьогодні за матінку государині і доведемо усьому світові, що ми люди браві і присяжні!» (Він закликав їх до виконання військового обов'язку.) Солдати голосно виявили старанність. Швабрин стояв поруч зі мною і пильно дивився на ворога. Люди, які роз'їжджають в степу, помітивши рух у фортеці, з'їхалися в купку і стали між собою тлумачити. Комендант звелів Івану Ігнатьічу навести гармату на їх натовп і сам приставив ґніт. Ядро задзижчало і пролетів над ними, що не зробивши ніякої шкоди. Вершники, розпорошилися, негайно поскакали з уваги, і степ спорожніла.

Тут з'явилася на валу Василиса Єгорівна і з нею Маша, не хотіли відстати від неї. "Ну що? - сказала комендантша. - Яке йде баталій? Де ж ворог? » - «Ворог недалечко, - відповідав Іван Кузьмич. - Бог дасть, все буде гаразд. Що, Маша, страшно тобі? » - «Ні, тату, - відповідала Марія Іванівна, - будинки однієї страшніше». Тут вона глянула на мене і з зусиллям посміхнулася. ( ВЧому? ПроВона хотіла підбадьорити Петра?) Я мимоволі стиснув держак моєї шпаги, згадавши, що напередодні отримав її з її рук, як би на захист моєї люб'язною.

Серце моє горіло. Я уявляв себе її лицарем. Я жадав довести, що був гідний її доручення, і з нетерпінням став чекати рішучої хвилини. ( ПЯк ви думаєте, чи виправдаються його надії?)

В цей час з-за висоти, що знаходилася в півверсти від фортеці, здалися нові кінні натовпу, і незабаром степ усіяний безліччю людей, озброєних списами і Сайдак. Між ними на білому коні їхав чоловік у червоному жупані, з оголеною шаблею в руці: це був сам Пугачов. Він зупинився; його оточили, і, як видно, за його велінням, чотири людини відокремились і щодуху підскакали під саму фортецю. ( ВХто були ці люди? Про) Ми в них дізналися своїх зрадників. Один з них тримав над шапкою аркуш паперу; в іншого на спис встромлено була голова Юлая, яку, струсивши, перекинув він до нас через частокіл. Голова бідного калмика впала до ніг коменданта. Зрадники кричали: «Не стріляйте; виходьте геть до государя. Государ тут! » ( П)

«Ось я вас! - закричав Іван Кузьмич. - Хлопці! стріляй! »

Солдати наші дали залп. Козак, який тримав лист, захитався і впав з коня; інші поскакали назад. Я глянув на Марію Іванівну. Уражена видом закривавленою голови Юлая, оглушений залпом, вона здавалася без пам'яті. Комендант підкликав капрала і велів йому взяти аркуш з рук убитого козака. Капрал вийшов у поле і повернувся, ведучи за вуздечку коня вбитого. Він вручив коменданту лист. Іван Кузьмич прочитав його про себе і розірвав потім в клаптики. Тим часом заколотники, мабуть, готувалися до дії. Незабаром кулі почали свистати близько наших вух, і кілька стріл прибили близько нас в землю і в частокіл. «Василиса Єгорівна! - сказав комендант.- Тут не бабське діло; поведи Машу; бачиш: дівка ні жива ні мертва ».

Василиса Єгорівна, принишкла під кулями, глянула на степ, на якій помітно було великий рух; потім повернулася до чоловіка і сказала йому: «Іван Кузьмич, в животі і смерті Бог вільний: благослови Машу. Маша, підійди до батька ». (Вона розуміла, що міцності не вистояти.)

Маша, бліда і тремтяча, підійшла до Івана Кузьмича, стала на коліна і вклонилася йому в землю. Старий комендант перехрестив її тричі; потім підняв і, поцілувавши, сказав їй зміненим голосом: «Ну, Маша, будь щаслива. Проси Господа він тебе не залишить. коли знайдеться добра людина, Дай Бог вам любов так рада. Живіть, як жили ми з Василиною Єгорівною. (Він прощається з нею назавжди.)

Ну, прощай, Маша. Василиса Єгорівна, поведи ж її якомога швидше ».

(Маша кинулася йому на шию і заплакала.) «Поцілуємося ж і ми, - сказала, заплакавши, комендантша.- Прощай, мій Іван Кузьмич. Відпусти мене, коли в чому я тобі досадила! » - «Прощай, прощай, матінка! - сказав комендант, обнявши свою стару. - Ну, досить! Ідіть, ідіть же додому; да коли встигнеш, одягни на Машу сарафан ». (Як ви думаєте, навіщо?) Комендантші з дочкою пішли. Я дивився вслід Марії Іванівни: вона озирнулася і кивнула мені головою. Тут Іван Кузьмич обернувся до нас, і вся увага його кинулось на ворога. Бунтівники з'їжджалися біля свого ватажка і раптом почали злазити з коней. ( ВНавіщо? Про) «Тепер стійте міцно, - сказав комендант, - буде напад ...» В цю хвилину пролунав страшний вереск і крики; заколотники бігом бігли до фортеці. ( П)

Гармата наша заряджена була картеччю. Комендант підпустив їх на найближчу відстань і раптом випалив знову. Картеч вистачило в саму середину натовпу. Бунтівники відринули в обидві сторони і позадкували. Ватажок їх залишився один попереду ...

Він махав шаблею і, здавалося, з жаром їх умовляв. Крик і вереск, що замовк на хвилину, зараз знову відновилися. «Ну, хлопці, - сказав комендант, - тепер відчиняй ворота, бий в барабан. Хлопці, вперед, на вилазку, за мною! » ( ВНавіщо він це зробив? Невже він не розумів, що це самогубний крок? Про)

Комендант, Іван Игнатьич і я миттю опинилися за кріпаком валом; але зляканий гарнізон не зрушив. «Що ж ви, діточки, стоїте? - закричав Іван Кузьмич. - Помирати так вмирати: справа служивое! » ( П) (Зрозуміло було, що наступної атаки фортеця не витримає, тому комендант хотів нанести хоч і слабкий, але удар по ворогу.) У цю хвилину заколотники набігли на нас і увірвалися до фортеці. Барабан замовк; гарнізон кинув рушниці; мене збили було з ніг, але я встав і разом з бунтівниками увійшов до фортеці. Комендант, поранений в голову, стояв в купці злодіїв, які вимагали від нього ключів. Я кинувся було до нього на допомогу: кілька дужих козаків схопили мене і зв'язали поясом, примовляючи: «Ось ужо вам буде, государевим ослушникам!» ( ВЩо вони мали на увазі? Про) Нас потягли по вулицях; жителі виходили з будинків з хлібом і сіллю. Лунав дзвін. Раптом закричали в юрбі, що государ на площі очікує полонених і приймає присягу. Народ повалив на площу; нас погнали туди ж. ( П)

Пугачов сидів у кріслах на ганку комендантської будинку. На ньому був гарний козацький кафтан, обшитий галунами. Висока соболя шапка з золотими китицями була насунута на його блискучі очі. Обличчя його здалося мені знайоме. ( ВЧому? Про) Козацькі старшини оточували його. Батько Герасим, блідий і тремтячий, стояв біля ганку, з хрестом в руках, і, здавалося, мовчки благав його за майбутні жертви. На площі ставили нашвидку шибеницю.

Коли ми наблизилися, башкирців розігнали народ і нас представили Пугачову. Дзвін затих; настала глибока тиша. «Який комендант?» - запитав самозванець. Наш урядник виступив з натовпу і вказав на Івана Кузьмича. Пугачов грізно глянув на старого і сказав йому: «Як ти смів противитися мені, своєму государю?» Комендант, знемагаючи від рани, зібрав останні сили і відповідав твердим голосом: «Ти мені не государ, ти злодій і самозванець, чуєш ти!» Пугачов похмуро насупився і махнув білою хусткою. Кілька козаків підхопили старого капітана і потягли до шибениці. На її перекладині опинився верхи понівечений башкирец, якого допитували ми напередодні. Він тримав у руці мотузку, і через хвилину побачив я бідного Івана Кузьмича, кирпатий на повітря. Тоді привели до Пугачова Івана Игнатьича. «Присягаю, - сказав йому Пугачов, - государю Петру Федоровичу!» - «Ти нам не государ, - відповідав Іван Игнатьич, повторюючи слова свого капітана. - Ти, дядечко, злодій і самозванець! » Пугачов махнув знову хусткою, і добрий поручик повис біля свого старого начальника.

Черга була за мною. Я дивився сміливо на Пугачова, готуючись повторити відповідь великодушних моїх товаришів. Тоді, до невимовному мій подив, побачив я серед бунтівних старшин Швабрина, обстриженими в гурток і в козацькому жупані. Він підійшов до Пугачова і сказав йому на вухо кілька слів. «Вішати його!» - сказав Пугачов, не глянувши вже на мене. (Від чого позбавив Швабрин Гриньова?) Мені накинули на шию петлю. Я став читати про себе молитву, приносячи Богу щире каяття у всіх моїх гріхах і благаючи його про спасіння всіх близьких моєму серцю. Мене притягли під шибеницю. «Не бось, що не бось», - повторювали мені губители, може бути і справді бажаючи мене підбадьорити. Раптом почув я крик: «Стривайте, окаянні! стривайте! .. »Кати зупинилися. ( ВЩо трапилося? Про) Дивлюся: Савельич лежить в ногах у Пугачова. «Батько рідний! - говорив бідний дядько. - Що тобі в смерті панського дитяти? Відпусти його; за нього тобі викуп дадуть; а для прикладу і страху заради вели повісити хоч мене старого! » Пугачов дав знак, і мене відразу розв'язали і залишили. «Батюшка наш тебе милує», - говорили мені. ( П) У цю хвилину не можу сказати, щоб я зрадів своєму позбавленню, не скажу, проте ж, щоб я про нього і шкодував. Відчування мої були дуже невиразні. Мене знову привели до самозванцю і поставили перед ним на коліна. Пугачов простягнув мені жилаву свою руку. «Цілуй руку, цілуй руку!» - говорили біля мене. Але я вважав за краще б саму люту кару такому підлому приниженню. «Батюшка Петро Андрійович! - шепотів Савельич, стоячи за мною і штовхаючи мене. - Чи не пручатися! що тобі варто? плюнь та поцілунок у лиходій ... (тьху!) поцілунок у нього ручку ». Я не ворушився. Пугачов опустив руку, сказавши з посмішкою: «Його благородіє, знати, здурів від радості. Підніміть його! » Мене підняли і залишили на волі. Я став дивитися на продовження жахливої ​​комедії».

- Гриньов в своїх мемуарах називає події, що відбувалися тоді в фортеці, «жахливою комедією». Спробуйте пояснити ці слова А.С. Пушкіна.

Робота в групах.

Інформація для вчителя.

Для цього згадайте і опишіть, як виглядав сам Пугачов, ким він представляв себе в ці хвилини, в чому бачив свою місію, що в його позі, жестах, словах було характерно для обраної ним ролі? (Пугачову, ймовірно, здавалося, що саме так повинен вести себе вершить суд і приймає присягу цар.)

- Яка доля очікувала тих, хто не хотів брати участь в цій «комедії»?

- Що врятувало Гриньова? Чому він не міг сказати, що «зрадів своєму позбавленню» і не міг сказати, що «про нього ... шкодував»?

- Яку роль у «жахливою комедії» обрав для себе Швабрин і що, на ваш погляд, він нашіптував на вухо Пугачову?

- Чи було рішення Швабрина про зміну табору викликано співчуттям до повсталого народу?

Інформація для вчителя.

У розділі VII «Напад» вражає те, що Пугачов, тільки що одним помахом руки відправив людей на шибеницю і, не глянувши на Гриньова, який наказав стратити і його, з такою ж швидкістю, дізнавшись Савельїча, велить відпустити і розв'язати його молодого господаря (до речі , і «губители», які тягнуть Гриньова під шибеницю, мабуть, бажаючи підбадьорити його, примовляють: «Не бось, що не бось»). Чи не криється в Пугачова і в простих людей, Що оточували його, ще одне внутрішнє «я», набагато більш людяне?

- Аналізуємо епізод Гриньов в гостях у Пугачова (глава VIII «Непроханий гість»), оцінюємо поведінку Гриньова і Пугачова.

(Заносимо в таблицю прояви характерів Гриньова і Пугачова.)

Інформація для вчителя.

При аналізі звернемо увагу учнів на те, якими запам'яталися Пугачов і його товариші Гриньова ( «Сусід мій, молодий козак, стрункий і красивий, налив мені стакан простого вина ...»; «Риси обличчя його [Пугачова], правильні і досить приємні, що не виявляли нічого зухвалого »;« Все обходилися між собою як товариші ... »).

Необхідно виразно прочитати пісню «Не шуми, мати зелена дубровушка ...» і обговорити, що захоплювало душу Пугачова, коли він слухав цю пісню (ймовірно, він розумів в глибині душі свою приреченість), і що в цій сцені вразило Гриньова. Дуже важливий в ході аналізу епізоду розмова Пугачова з Гриньовим. З якою метою Пугачов покликав Гриньова до себе? Чому йому так важливо, щоб Гриньов визнав його государем або, навіть не вірячи в це, просто перейшов на його бік? Яке було душевний стан Гриньова в цей момент?

«Я зніяковів ...» до кінця абзацу. Пушкін надзвичайно тонко і правдиво показує боротьбу в душі Гриньова: з одного боку, той вважає «легкодухістю проведена дуже велика» визнати Пугачова государем, з іншого - не хоче назвати його обманщиком, так як тепер не має бажання розлучитися з життям: «... то, на що був я готовий під виселицею в очах всього народу і в першому запалі обурення, тепер здавалося мені марною хвалькувато ». душевна боротьба, Про що «з самовдоволенням» згадує Гриньов -автор мемуарів, закінчилася все-таки торжеством почуття обов'язку і дипломатичним, але правдивим відповіддю Пугачову.)

Що у відповідях Гриньова вразило Пугачова і викликало у нього повагу? Що про Пугачова говорить той факт, що він покликав до себе Гриньова і не покликав Швабрина?

Аналізуємо епізод Прощання народу з Пугачовим (глава IX «Розлука») і заповнюємо таблицю.

Інформація для вчителя.

Пугачов входить знову в роль царя: жбурляє народу гроші, призначає Швабрина начальником фортеці, дає Гриньова доручення до губернатора Оренбурга, гнівно кричить на Савельїча, а потім, повернувшись до своєї людської сутності, до свого істинного «я», посилає Гриньова коня і кожух.

відповідаємо на головне питанняуроку.

Війна 1805 - 1807 рр. в романі Л.Н. Толстого.

Людина на війні.

Таблиця № 1 Робота по групах .

завдання: зібрати матеріал «Герої на початку кампанії 1805р.»

настрій

Ставлення до служби

Взаємовідносини з оточуючими

Кн. Андрій Болконский

Микола Ростов

Федір Долохов

Гл. 3 стор. 116, 117

Гл. 9 стр. 140 (два останні абзаци: після зустрічі з австрійським міністром)

Гл. 4 - звернути увагу на епітети і авторські коментарі; гл. 8 стор.138 - 139 - перший бій

Гл. 1 стор. 108 - 109;

Гл. 2 стор.111 - 112

Таблиця № 2 «Шенграбен» т.1, ч. 2, гл. 1 - 21.

персонажі

Цілі і надії

Поведінка і самооцінка

М.І. Кутузов

( стр. 115 - про своє призначення)- врятувати армію

виконання наказу; план спасіння армії за рахунок загону Багратіона

А. Болконський

брати участь в цікавій справі; проявити себе - борг честі

«... все було так не схоже на те, чого він сподівався»

Н. Ростов

стати справжнім гусаром, професійним військовим

«... і навіщо я пішов на сюди?»

Ф. Долохов

повернути офіцерські погони

«... рана багнетом, я залишився у фронті ...»

Капітани Тимохін і Тушин

гідно нести військову службу

Проявили кмітливість, мужність, стійкість, але не вважали це геройством, тому що виконували свій обов'язок

Таблиця № 3 «Аустерліц. Підсумки »- т.1, ч.3, гл.6 - 19.

персонажі

Настрій і поведінка

підсумки

М.І. Кутузов

Відсторонив себе від командуваннягл.11 : «Я думаю, бій буде програно ...» - стор. 240

Розгубленість. Поразка армії союзників

А.Болконскій

Гл.12, стор 244 - мрії про своє Тулоні;

Стор. 258 - 259 - подвиг

Поранення, думки про сім'ю, полон

Н. Ростов

Гл.8, стор. 228; 248 - (на параді і перед боєм) захват, бажання померти за государя;

ст.263 - під час бою.

Ф. Долохов

Стор. 267 - 268 -спроба організувати переправу: розкує сам - захоплює інших

повернення погон

Висновок.

Війна, безумовно, перевіряє людей, відчуває їх людські характери, дозволяє зняти маски набагато швидше, ніж в «мирної» життя. По-різному поводяться люди: одні - герої, інші - хороші солдати, а є ті, хто думає тільки про особисту вигоду.Зверніть увагу на Бориса Друбецкого (ч.3, гл.7 і 9) : Він вигідно влаштував свої економічні справи, звів потрібні знайомства. Це зразок молодого кар'єриста. Такі люди мають місця бути не тільки на сторінках роману, але і в житті.