Сонце вже високо ходить жарко припікає сніг. Контрольні та перевірочні роботи за III чверть. Читання. Продовження вивчення матеріалу

Тип уроку:Вивчення нового матеріалу.

Тема урока:Бурятская казка «Сніг і заєць»

мета:ввести поняття «стрічка часу»; розповісти про розвиток казки про тварин в часі; вчити аналізувати тексти двох різних казок; удосконалювати вміння визначення казки (казка про тварин, чарівна), орієнтуватися на «стрічці часу», доводити свою відповідь.

Вивчення нового матеріалу

Арто Паассіліна - «Міллер, який махав проти місяця». Після закінчення повені Гунар хутунах почав ремонтувати млин. З носа він приніс три колод з колод, тонких і товстих дощок. З Терволи купили два ствола довгих і коротких нігтів. У селі він найняв трьох безробітних, щоб звалити нове звалище на місці руйнування. Через кілька днів води річки були зіпсовані завдяки оновленим воріт на відремонтованих заводах. Сплатіть робітників і попросіть їх піти. З шматком дерева він повністю оновив лоток до колеса лісопилки.

устаткування:дошка, підручники, методичний матеріал, Ілюстрації.

Структура уроку:

    Організаційний момент. (1 -2мін)

    Мовна розминка. (1-2 хв)

    Вивчення нового матеріалу. (15- 20 хв)

    Физкультминутка. (1 хв)

    Продовження вивчення (12 хв)

    Підсумок уроку. (3 хв)

Хід уроку.

1 Організаційний момент.

Потім були хороші, майже літні дні. Вітер дув, і мірошник був у високому настрої. Хутунах мав золоті руки, і його столярні вироби були задоволенням. Він трохи відпочивав, він майже не покидав будівлю. Щоранку, о четвертій чи п'ятій годин, він почав працювати і саджав дошки і дошки до полудня. Час від часу він повертався додому, щоб приготувати каву, і незабаром він знову працював. Опівдні годину або два він спав, а вдень він відпочивав і жадав роботи. Пізно ввечері пролунали удари сокири або молотка.

Запитання і завдання

Жителі села стверджували, що вони божевільні: божевільні в голові і божевільні для роботи. Незабаром після війни в приході оселився довгошерсте незнайомець з півдня, якого звали Гуннар хутунах. Він не просив влади дати йому чорну роботу, як це зазвичай робили південні іммігранти, але він купив старий млин Суукоскі, розташовану на річці Кеміокі, і там жив. Місцеві жителі вважали його вчинок божевільним, тому що млин не працювала з 1930-х років і була частково зруйнована. Парафіяльні священики, і перш за все члени Мельнікского кооперативу, засміялися від сліз.

Продзвенів вже дзвінок,

Сядьте тихо і нечутно,

І скоріше за почнемо урок.

Будемо ми писати, працювати,

Адже завдань нелегкі.

Нам, друзі, не можна лінуватися,

Так як ми учні.

Привіт хлопці!

Подивіться уважно, чи все готово у вас до уроку? Підручники, зошити, ручки?

Мовна розминка.

Прочитайте скоромовку на дошці спочатку повільно, чітко вимовляючи слова, потім нарощуючи темп:

Вони кричали, що дурні в цьому світі не закінчилися, хоча війни скоротили їх кількість. У перше літо хутунах відремонтував лісопилку для шиїтів. Потім він опублікував оголошення в місцевій газеті «Північне вести», оголосивши, що прийняв замовлення. З тих пір весь прихід покривав свої будинки дерев'яними дошками, виготовленими ім. Вони були в сім разів дешевше, ніж фабричні, які були чи є недостатніми, тому що німці, коли вони йшли на пенсію, спалили Лапландію, і попит на будівельні матеріали був величезним.

Перевірка навичок читання вголос

Фермеру іноді потрібно шість фунтів саморобного масла, щоб нести рулон плаща з його фургоном. Він знав ціну товару. Гуннар хутунах був майже дев'ять футів зростанням, з бунтівними каштановим волоссям, незграбною головою, масивної бородою, довгим носом, високим чолом і запалими очима. Обличчя його було витягнуто і з гострими вилицями. Його вуха були величезними, але вони не виступали, але вони щільно прилягали до його голові. Очевидно, що в дитинстві його мати дбала про себе і не дозволяла йому опинитися в колисці.

    Бикові букет буде ... на обід.

    Фігура Глафіри кругла від фігури

2. Вивчення нового матеріалу.

Назвіть казки про тварин. (Діти перераховують)

Сьогодні продовжимо знайомство з народними казкамипро тварин. Сьогодні ми познайомимося з бурятської казкою «Сніг і заєць»

Зараз я розповім вам трохи про бурятском народі.

Перевірка читацьких умінь працювати з текстом художнього твору

Так вони робили з немовлятами з великими вухами, інакше вони виросли, вони стали порожнечами. Гуннар хутунах був слабким і довговолосих. Коли він йшов, його крок був в півтора рази довше, ніж у інших чоловіків. Але в снігу він рухався, як людина нормальної висоти. Взимку хутунах зробив лижу, яка була настільки довгою, що, якщо вони стояли, вони дісталися до даху простого будинку. Сліди, які вони залишили, були широкими і прямими, і, оскільки це не мало великого значення, воно майже завжди рівномірно штовхало палички.

Буряти - народ в Російської Федерації, Монголії та Китаї. Буряти кажуть на Бурятському мовою монгольської групи алтайської мовної сім'ї. У свою чергу бурятський мова складається з 15 діалектів, деякі з яких розрізняються досить істотно.

Буряти поділялися на осілих і кочових, керувалися степовими думами і інородческое управами. Основу господарства бурятів становило скотарство, напівкочове у західних і кочове у східних племен; були поширені традиційні промисли - полювання і рибальство.

На їх круглих отворах, розташованих на однаковій відстані одна від одної, відразу видно, що він пройшов. Насправді це було незрозуміло кому-небудь ще, де він був від хутунах. Було сказано, що він з Ілмайокі, але деякі стверджували, що переїхали на крайню північ від Сатакунта, Латіль або Кейконена. Хтось запитав хутунах, що змусило його переїхати сюди. Мельник відповів, що у нього є млин на батьківщині, яка горить, коли його дружина знаходиться всередині. Страхова компанія нічого не платила. «Вони згоріли в один і той же час», - сказав Гуннар хутунах, кидаючи особливий крижаний погляд на свого співрозмовника.

Присутність російської матеріальної і духовної культури зробило сильний вплив на бурятську культре.

З давніх-давен в їжі бурят велике місцезаймали м'ясні страви, а також страви з молока і молочних продуктів. Про запас заготовлялось кисле молоко, сушена спресована сирнистий маса.

Подібно монголам, буряти пили зелений чай, в який наливали молоко, клали сіль, масло або сало.

Хутунах витер мертві останки своєї дружини з руїн будівлі, що горіла і поховав їх. Потім він продав землю під млином, яка кинула йому виклик, а також його права на воду і пішла звідти. До його удачі він приїхав на північ до гідної млині, яка все ще не працювала, але з доходами лісопиляння така ж самотня людина, як він, зміг вижити. Парафіяльний клерк, однак, сказав, що, згідно з церковним реєстру, Гуннар хутунах був холостяком. Як тоді могла бути жінка, яка померла у вогні? Ця таємниця вже давно стала предметом обговорення.

Зрештою, правда про минуле мельника ніколи не виникала, і поступово люди втрачали інтерес до предмету. Їм сказали, що ще раніше на півдні вони спалили і спалили своїх жінок, яких вони не стали недоліками. Час від часу Гуннар хутунах знаходився в глибокій депресії. Тоді у нього була звичка переривати його роботу і без причини дивитися вдалину. Його темні очі спалахнули тривожно - і сердиті, і сумні. Коли він був в такому похмурому настрої, його гарячий погляд передав співрозмовнику смуток, змішану з жахом.

Бурятський фольклор складається з міфів, улігеров, шаманських закликання, легенд, культових гімнів, казок, прислів'їв, приказок, загадок. Казки тричленні - три сина, три завдання і т. Д. Сюжет казок з градацією: кожен противник сильніше колишнього, кожна задача складніша за попередню.

Давайте прочитаємо казку «Сніг і Заєць» (Діти читають казку по ланцюжку)

Але мельник не завжди був пригнічений. Були часи, коли без видимих ​​причин, розсмішив, жартували, сміялися радісно підстрибуючи комічно довгі ноги, догляд кісточок пальців, розмахуючи руки, шия розтягується, пояснюючи щось і жестикулюючи. Він розповідав усміхнені людині, яка не починав і не закінчував, насміхався над людьми, вдарив їх по плечах, хвалив їх без причини, сміявся в їхніх обличчях, підморгував і аплодував їм. Коли хутунах впав у такий настрій, сільські підлітки зібралися на млин, щоб весело провести час з його гучними виступами.

Назвіть головних героїв казки. (Сніг і Заєць)

Це казка про тварин або чарівна? (Це казка про тварин)

- Знайдіть місце цій казці в «стрічці часу».

Риси якої казки в ній найпомітніше? (У казці «Сніг і заєць» пояснюється причина певного явища: чому заєць змінює колір шкурки в залежності від пори року. Значить це найдавніша казка)

Продовження вивчення матеріалу

Вони сиділи всередині, жартували про жарти, жартували. В приємних і веселих сутінках старомодного аромату вони відчували радість і радість. Іноді Гуннар, або діалект, який називав його Кунар, запалив сухий вогонь шиїтів у дворі, і разом зі своїми гостями він спалив співаючі, спіймані в річці Кеміокі. Мельник мав величезний талант наслідувати поведінку будь-яких лісових тварин, а сільська молодь з усіх сил намагалася вгадати, що він уявляв на даний момент. Іноді він зображував кролика, лемінга або ведмедя. Іншим разом він махнув довгими руками, як нічна сова, або простягнув йому шию, підняв обличчя вгору і, так жалібно і несамовитий, палко боровся з місяцем, що юнаки налякали один одного.

На які дві частини можна поділити казку?

(Казку можна розділити на дві частини: перша про те, як заєць просив господаря лісу захистити сніг, а під друга - про те, як господар лісу дав зайцеві інший колір шубки)

4. Фізкультхвилинка.

Мураха не відпочиває.

За день багато встигає:

Нахилитися, підтягнутися,

Перестрибнути, зігнутися,

Хутунах часто передражнював своїх односельчан. Потім глядачі відразу дізналися, хто це. Коли він був зроблений низьким і округлим, що вимагало надзвичайного досвіду в цій ролі, все знали, що він мав на увазі свого товстого сусіда, Вітавару. Це були чудові вечері і ночі, і люди чекали їх протягом декількох тижнів, тому що зазвичай хутунах мовчав і похмурий. Ніхто не наважився піти на млин без вагомих підстав, і робота була виконана швидко, без особливих розмов, тому що перелякане обличчя мельника вигнало клієнтів.

З плином часу періоди депресії ставали більш тривалими. Потім його нерви розтягувалися до розриву, трималися грубо, що не кричачи людям. Іноді він був так пригнічений і сердився, що відмовився дати клієнту його шиїти і сердито закричав: Я не віддам його тобі. Відвідувач йшов з порожніми руками, хоча уздовж моста були влаштовані нові нові сланці. Але він зміг навіть на самому розпалі забави раптово замерзнути, зробити божевільний крик і втекти з усією силою за мостом за млином, а потім швидко зникнути в лісі від очей людини.

Пробігти і повернутися,

Перелізти і розвернутися,

Проповзти і ухилитися,

Щоб на місці не спіткнутися.

Так весь день. Назад вперед

І зовсім не стомлюється.

5. Продовження вивчення матеріалу.

«Біла шубка»

В ту зиму сніг довго не випадав. Річки та озера давно льодом вкрилися, а снігу все немає і немає.

Коли він бродив серед дерев, пролунав шум розбитих гілок і важких кроків. Приблизно через годину або півтори години він повернувся на млин, задихаючись, втомився, а сільські молоді люди поверталися додому, де вони боялися сказати, що Кеннарі все ще пригнічений. Гунар хутунах почав думати про божевільному. У церкві його сусіди сказали йому, що він звик бути схожим на дикого звіра вночі, особливо на холоді в ясну ніч і з сильним морозом. Кеннарі міг би бути з темряви до півночі, і в тиху погоду його стрімка потворність змусила сільських собак повернути його назад.

Зимовий ліс без снігу здавався похмурим, похмурим. Все листя з дерев давно опало, перелітні птахиполетіли на південь, ніде не пискне жодна пташка; тільки холодний вітер посвистує серед голих зледенілих сучків.

Йшов я якось з хлопцями по лісі, поверталися ми з сусіднього села. Вийшли на лісову галявину. Раптом бачимо - посеред галявини над великим кущем ворони кружляють. Каркають, літають навколо нього, то вгору злетять, то на землю сядуть. Напевно, думаю, вони там якусь їжу собі знайшли.

У такі ночі люди в селах уздовж берегів великої річкине могли спати і прийшли до висновку, що бідна людина дійсно повинен бути божевільним, оскільки він викликає собак. - Хтось повинен піти і сказати йому, щоб він зупинився з цим ударом, велика людина все ще. Це не схоже на кровожерного вовка. Але ніхто не зібрався з ним сміливості, щоб поговорити з ним, його сусіди, сподіваючись зрозуміти це самим.

Деякі боялися прийняти це погано і не бажали закінчувати з ним. Ви поступово звикаєте до цього шуму, - говорили вони, тим, хто потребував шиїтів. Він божевільний, але він виробляє якісні дошки і не бере його занадто дорого. «Він пообіцяв відремонтувати млин, тому краще не сердитися, тому що в противному випадку ви можете бачити, що він все ще знаходиться на півдні», - сказали фермери, які планували посіяти зерно на крутих берегах річки Кеміокі. В один весняний період льодовикового періоду рівень річки зріс настільки, що майже знищив млин.

Стали ближче підходити. Помітили нас ворони - одні в сторону відлетіли, по деревах розсілися, а інші і відлітати не хочуть, так над головою і кружляють.

Підійшли ми до куща, дивимося щось під ним біліє, а що - крізь часті гілки і не розберемо.

Розсунув я гілки, дивлюся - заєць, білий-білий, як сніг. Забився під самий кущ, притулився до землі, лежить не ворухнеться. Кругом все сіре і земля і опале листя, а заєць серед них так і біліє.

Вхідна вода підривається в двох метрах від стіни бару. Товсті шматки льоду розбилися на п'ятнадцять ярдів від лотка, змусило дерев'яне колесо лісопилки на шматки, і якби Гуннар не було там, вони б роздавили всю млин. Він негайно побіг до воріт лісопилки, відкрив його, і велика частина води текла до річки, але крижані блоки були зібрані до стіни млина, і під їх тиском старе дерев'яне будинок здригнулося. Хутунах боявся, що важкі фрезерні камені прорвуть підлогу, впадуть на турбіну і розчавлять її.

У нього не було вибору, окрім як потрапити на велосипед і проїхати дві милі в магазин. Потіння в поту і задихаючись, він подзвонив власнику вимірювального пива. «Швидко дайте мені кілька шашок, щоб підірвати пні!» У магазині було кілька клієнтів, яких злякала фабрика поту. Це все було в картонній коробці, яку хутунах прикріпив до інвалідного крісла. Потім він люто повернув педалі назад до млина, де рівень річки неухильно піднімався, і лід погрожував зруйнувати зруйновану будівлю. Продавець негайно закрив магазин і разом з жінками швидко відправився в Суукоскі.

Ось чому він воронам на очі потрапив - одягнувся в білу шубку, а снігу-то немає, значить, і сховатися йому, білому, ніде. Дай-но спробуємо його живцем зловити!

Просунув я руку під гілки, тихенько, обережно, так відразу хап його за вуха - і витягнув з-під куща!

Б'ється заєць в руках, вирватися хоче. Тільки дивимося - одна ніжка у нього якось дивно бовтається. Чіпали її, а вона переламана! Значить, сильно його ворони пошарпали. Чи не прийди ми вчасно, мабуть, і зовсім би забили.

Приніс я зайця додому. Папа дістав з аптечки бинт, вату, забинтував зайцю зламану ніжку і посадив у ящик. Мама поклала туди сіно, моркви, мисочку з водою поставила. Так у нас зайка і залишився жити. Цілий місяць прожив. Ніжка у нього зовсім зрослася, він навіть з ящика вискакувати почав і мене зовсім не боявся. Вискочить, побігає по кімнаті, а як зайде до мене хто-небудь з хлопців, під ліжко сховається.

Поки заєць у нас вдома жив, і сніг випав, білий, пухнастий, як Зайкина шубка. У ньому зайцю легко ховатися. В снігу не скоро його помітиш.

Ну, тепер можна його і назад в ліс випустити, - сказав нам один раз тато.

Так ми і зробили - віднесли зайця в найближчий лісок, попрощалися з ним та й випустили на волю.

Ранок був тихий, напередодні вночі насипало багато снігу. Ліс став білий, волохатий.

В одну мить наш зайка в засніжених кущах зник. Ось коли йому біла шубка стала в нагоді!

- Сподобався розповідь?

правильно вчинив головний герой, Рятуючи зайця?

Як би вчинили ви?

Чи були у вас такі ситуації, коли ви допомагали тваринам?

А зараз ми з вами розгадаємо загадки. Приготувалися? Почнемо.

Будинок з усіх боків відкритий

Він резною дахом критий.

Заходи в зелений будинок.

Чудеса побачиш в ньому.

Відповідь: Ліс

В шубі - влітку,

А взимку - роздягнений.

Відповідь: Ліс

біле покривало

На землі лежало

Літо прийшло -

Воно все зійшло.

Відповідь: Сніг

Він любитель гризти морквину,

Їсть капусту дуже спритно,

Скаче він то тут, то там,

По полях і по лісах

Сірий, білий і косою,

Хто, скажіть, він такий?

(Заєць)

6. Підсумок уроку. Рефлексія.

З яким твір познайомилися? Казка-якого народу?

Чи всі вам сподобалося? Який у вас настрій?

Читання як вид мовленнєвої діяльності вимагає особливого підходу до оцінки якості знань, умінь і навичок учнів в початковій школі.
пропоновані контрольні роботиє зразковими і вибираються вчителем виходячи з рівня сформованості навичок читання на кінець III чверті не тільки класу в цілому, але і кожного учня окремо, а також з урахуванням вимог варіативних авторських програм.
Індивідуальна перевірка навички читання (читання вголос) дає вчителю достатньо повне уявлення про рівень сформованості даного досвіду у молодших школярів.
Навчаються пропонується для читання вголос незнайомий текст, доступний за змістом. Учитель шляхом фіксації допущених помилок при читанні, визначення числа необгрунтованих пауз, часу, витраченого на читання, відповідей на поставлені запитання оцінює рівень освоєння навичок читання учнями.
У 1-му класі тексти для прочитання потрібно пропонувати дітям м'яко, з огляду на бажання дитини. Щадний режим перевірки дозволить вчителю визначити рівень, на якому знаходиться першокласник, що особливо важливо і для вчителя, і для дитини. На всьому протязі контролю дитина повинна усвідомлювати, що йому довірили прочитати текст тому, що він уже «добре читає». Ситуація успіху повинна супроводжувати дитині не тільки в звичайній роботі, але і при проведенні контролю.
У 2-му, 3-му, 4-му класах контроль навички читання проводиться вже як «читання вголос» і «читання про себе». Тексти великого обсягу можуть бути прочитані двома-трьома дітьми (по ланцюжку). Відповіді на запитання можна буде побудувати в формі бесіди, діалогу.

Перевірка навичок читання вголос

2 клас

ЗАЄЦЬ
(Бурятський-монгольська казка)

У давні-давні часи заєць всіх боявся: літаючих по небу птахів, що ходять по землі звірів, навіть перед сірими мишами тремтів в страху. Заплакав з горя заєць.
- Нема в світі звіра полохливіше мене! Піду втоплюся у швидкій річці або згорю у вогні.
Побіг заєць вмирати. Вискочив з кущів, чує - хтось злякався його і кинувся в сторону. Зашуміли сухе листя.
Бачить заєць: біжать від нього перелякані вівці. зрадів:
- Ага, є звірі полохливіше мене!
І від радості так розреготався, що верхня губа у нього лопнула. Ось і став заєць з роздвоєною губою.

(89 слів)

Запитання і завдання

1. Чому заплакав заєць?
2. Яке рішення він прийняв?
3. Чому верхня губа у зайця лопнула?

3 клас

черемхи

Дуже я, Черемуха, на людей ображаюся ... По весні білого мережива напряду, з голови до ніг наряджуся, стою як наречена ...
Дивіться, старі й малі, милуйтеся! Нехай у вас на душі стане радісно!
А люди - ламати мене.
По стовбуру деруться, сучки гнуть, гілочки отдирают. І не зрозуміють, що ж собі гірше! Гілочки в кімнаті чи довго простоять - ось уже й обсипалися ...
А цвіла б я незаймана, так скільки б днів очей веселила!
Поспіють влітку чорні ягоди - знову люди до мене. Потихеньку збирали б ягідки, дбайливо, я б змовчала. Але ж знову гнуть мене, знову ламають ...
Ну, я на хитрість пустилася.
Хоч ягоди мої і солодкі, так в'язкі вони, рот в'яжуть.
Поїв ягід, захотів крикнути, а рот-то і зв'язало.
Ну, і так тобі й.

(130 слів)

(Е. Шим)

Запитання і завдання

1. Опиши, який буває черемха навесні.
2. За що черемха на людей ображена?
3. На яку хитрість пустилося дерево?

4 клас

СНІГ І ЗАЄЦЬ
(Бурятская казка)

Сніг каже зайцеві:
- Щось мені недобре.
- Напевно, ти таешь, тому тобі і погано, - відповів заєць. Сів на пеньок і гірко-гірко заплакав:
- Шкода, шкода мені тебе, сніг. Я все по снігу бігав, круглі дірки робив. Від лисиці, від вовка, від мисливця в сніг заривався, ховався. Як без тебе жити буду? Будь-яка ворона, будь-яка сова мене побачить - заклює.
Піду я до господаря лісу, попрошу його, нехай він тебе, сніг, збереже для мене.
Став заєць плакати, господаря лісу просити.
А сонце вже високо ходить, жарко припікає. Сніг тане, струмками біжить з гір. Занудьгував заєць, ще голосніше заплакав. Почув зайця господар лісу. Прохання його вислухав і сказав:
- З сонцем сперечатися не беруся, сніг зберегти не можу. Шубу твою білу зміню на сіреньку. Будеш ти влітку легко ховатися серед сухого листя, чагарнику і трави - ніхто тебе не помітить.
Зрадів заєць. З тих пір завжди змінює зимову шубу на літню.

(145 слів)

Запитання і завдання

1. Чому заплакав заєць?
2. З яким проханням він відправився до господаря лісу?
3. Який подарунок зробив господар лісу зайцю?

Перевірка навичок читання вголос (2, 3, 4 класи)

4 клас

Перевірка рівня начитаності

1. Виділи назви малих фольклорних жанрів.

    скоромовки;

  1. лічилки;

  2. дражнилки;

2. Запиши назву малого фольклорного жанру, при роботі з яким потрібно проявити кмітливість.

3. Визнач, до якого жанру усної народної творчості можна віднести наступне визначення:

    героїко-патріотична пісня-сказання

    про російських богатирів

    і події Стародавньої Русі.

4. Яку священний обов'язок взяли на себе в билинах богатирі російські?

5. Який з братів в чарівних російських казках з честю виходить з будь-яких випробувань?

    старший брат;

    середній брат;

    молодший брат

6. Напиши зачин і кінцівку однієї з російських чарівних казок.

7. Запиши назву казки про тварин, до якої підійде прислів'я: «Друзі пізнаються в біді».

8. Запиши постійні поєднання слів (2-3), з якими ти зустрічався в народних казках.

10. До якої байці можна віднести слова прислів'я: «Дружно - НЕ важко, а нарізно - хоч кинь»?

11. Запиши прізвища поетів (1-2), які писали вірші про весну.

12. До якого жанру можна віднести твори М. Носова «Пригоди Незнайка та його друзів», А. Волкова «Чарівник Смарагдового міста», А. Ліндгрен «Малюк і Карлсон»?

    повість-казка;

13. Запиши прізвища письменників (1-2), які написали веселі розповіді про дітей і про дітей.

14. Запиши назву останньої з прочитаних тобою книг.

Перевірка читацьких умінь працювати з текстом художнього твору

2 клас

СОНЦЕ І хмара

Сонце подорожувало по небу на своїй вогненній колісниці весело і гордовито. Воно щедро розкидало промені на всі боки.
І всім було весело. Тільки хмара злилася і бурчала на сонці. Воно й не дивно - у неї було грозове настрій.
- Марнотрат ти! - хмурилася хмара. - Діряві руки! Жбурляє, жбурляє своїми променями! Подивимося, з чим ти залишишся!
А в виноградниках кожна ягідка ловила промінчик сонця і раділа йому. І не було такої травинки, павучка або квітки, не було навіть такої крапельки води, які б не намагалися дістати свою частинку сонця.
- Ну, тринькати ще, - Не вгамовувалася хмара, - тринькати своє багатство! Побачиш, як вони віддячать тебе, коли у тебе вже нічого буде взяти!
Сонце весело продовжувало котитися по небу і мільйонами, мільярдами роздаровував свої промені.
Коли ж до заходу сонце сказало їх, виявилося, що вони все на місці - дивись-но, все до одного!
Дізнавшись про це, хмара так здивувалася, що тут же розсипалася градом. А сонце весело шубовснуло в море.

(152 слова)

(Дж. Родарі)

Прочитай текст «Сонце і хмара» Дж. Родарі. Виконай завдання. Відзнач затвердження, відповідні змісту прочитаного тексту.

1. Де відбувалися події, описані в тексті?

2. В яку пору року відбувалися події?

3. Віднови послідовність дій сонця.

    шубовснуло;

    подорожувало;

    продовжувало котитися;

    розкидало;

    роздаровує

4. Віднови послідовність дій хмари.

    розсипалася;

  1. хмурилася;

5. Підбери близькі за значенням словосполучення до слова щедро.

    охоче ділиться з іншими чому-небудь;

    який не хоче витрачати, витрачати що-небудь;

6.

7.

Сонце і хмара, мороз і сонце, ________

8. Відзнач пропозицію, найбільш точно, на твій погляд, що виражає головну думкутексту.

    Неси радість іншим - і сам будеш щасливий.

    Чужого не бажай і свого не втрачай.

    Умів взяти - вмій і віддати.

9. Подумай, що укладено в заголовку.

    Головна думка

10.

Правильні відповіді до завдань

Варіанти відповіді

3 клас

ХЛОПЧИК-ВОГНИК

Жив на світі маленький гарячий Вогник. І дуже йому хотілося стати хлопчиком, щоб було у нього дві спритні руки, дві міцні ноги, два пильних очі - словом, все, як у хлопців.
Фея вогню зробила його хлопчиком (він дуже просив її про це), але сказала, що від усіх хлопців Вогник буде тим відрізнятися, що якщо потрапить у воду - згасне, і не буде ні хлопчика, ні Огонька.
Ось так і з'явився у великому і веселому будинку, де жило багато хлопців, хлопчик-Вогник. Бігав він швидко, стрибав високо, а коли робив що-небудь, іскри навколо так і летіли.
Міцно він дружив з хлопцями. Завжди були вони разом, тільки на річку купатися Вогник з товаришами не ходив.
Якось трапилося, що Вогник був один на березі річки.
Йшов він і посміхався - просто так: сонця, річці, деревам, траві.
І раптом побачив: тоне хлопчисько, голова ледь видно над водою, хвилі через особа перекочуються.
Що робити?
Згадав Вогник слова чарівниці: «Потрапиш в воду - погаснеш, і не буде тоді ні хлопчика, ні Огонька», - згадав і ... кинувся в воду. Підплив, підтримав хлопчика.
І тут відчув, що почав гаснути, що руки і ноги перестають слухатися, а очі бачити. З останніх сил пливе він. Витягнув на берег хлопчика. Вибрався і сам. Вибрався і погас.
Лежать на піску чорні вуглинки - згаслий хлопчик-Вогник.
Все це з високого неба бачило Сонце. Ясна, справедливе. Воно зібрало всі свої промені в один сильний, живий і гарячий промінь, направило його на згаслого хлопчика-Огонька і знову запалило.
І нехай хлопчиськом він не став, але став вже не Огоньком, а великим Вогнем з таким же добрим і мужнім серцем.

(271 слово)

(Е. Кисельов)

Прочитай текст «Хлопчик-Вогник» Е. Кисельова. Виконай завдання. Відзнач затвердження, відповідні змісту прочитаного тексту.

1. В яку пору року відбувалися події, описані в тексті?

2. Подумай, чому слово «Вогник» автор написав з великої літери?

3. Запиши найголовніше бажання Огонька.

4. Відзнач назва твору, де перетворення в людини теж супроводжується умовою.

    Х.К. Андерсен - «Русалочка»;

    А.С. Пушкін - «Казка про царя Салтана, про сина його славного й могутнього богатиря князя Гвидоне Салтановиче і про прекрасну царівну Лебеді»;

5. Віднови послідовність дій хлопчика-Огонька під час рятування хлопчаки.

    вибрався;

    кинувся;

    підтримав;

6. Випиши з тексту слова, що характеризують сонце.

7. Чому Сонце направило свій промінь на згаслого хлопчика-Огонька?

    відновлювало справедливість;

    винагороджувало велике і мужнє серце;

    не хотіло бачити чорні вуглинки

8.

    Втручання справедливого Сонця.

    Заповітне бажання маленького гарячого Огонька.

    Важкий вибір.

    Подарунок Феї вогню.

    Щасливе життя хлопчика-Огонька в великому і веселому будинку.

9. Подумай, який вираз краще за інших допомагає зрозуміти головну думку тексту?

    Де відвага, там і перемога.

    Хорошу дружбу і сокира не розрубиш.

    Велика заслуга - виручити в біді одного.

10.

11. Чи сподобалося тобі твір і чим?

Правильні відповіді до завдань

Варіанти відповідей

4 клас

СИЛА ДРУЖБИ

На самому краю грядки біля інших квітів пустив свій перший паросток запашний горошок. Дуже радів він теплому, ласкавому сонцю, яке пробудило сплячі в землі прекрасні рослини.
- Як чудовий світ! - захоплювався маленький запашний горошок, з нетерпінням чекаючи того дня, коли він зможе розкрити перші квіти. Запашний горошок і сам ще не знав, якого кольору вони будуть.
А пирій, глибоко зарившійся в землю корінням, погрожував:
- Невже ти, нещасний карапуз, збираєшся перегнати мене в зростанні, та ще розквітнути? Не буде цього!
Пирій швидко зазеленів. Минуло небагато часу, і він так розрісся, що запашний горошок вже не міг побачити сонце - ніжні листочки запашного горошку покривала тінь пирію.
- Ну, бачиш! - засміявся злюка пирій. - Ти зачахнеш, і ніхто навіть не дізнається, що ти жив на світі!
- Який жах! - запашний горошок був у відчаї. - Невже я ніколи більше не побачу миле сонечко, невже мені доведеться померти, так і не розпустити?
Раптом поряд з ним почувся тихий, чемний голос:
- Не горюй, запашний горошок! Ти ще расцветёшь. Тільки притулись до мене. Я допоможу тобі вирватися з заростей пирію.
Це був соняшник. Він теж не міг ще похвалитися зростанням, але листя його вже були широкими і великими, а стебло міцно тримався в землі.
Запашний горошок послухався і обвив худенькими рученятами стрункий соняшник. З кожним днем ​​соняшник піднімався все вище і вище, а разом з ним тягнувся і запашний горошок. Незабаром вони обидва переросли всі інші квіти.
І ось одного разу соняшник розкрив прекрасний жовта квітка. Він був таким великим і яскравим, що в першу мить запашний горошок прийняв його за сонце.
- Як ти красивий! - радів запашний горошок.
- Ти теж гарний, - сказав соняшник.
Справді - почав цвісти і запашний горошок. Немов маленькі шовкові метелики червоніли на його гілочках. І який солодкий аромат вони випромінювали!
Звідусіль зліталися привітати соняшник бджоли і метелики. Всі вони раділи його красі і ще захоплювалися маленьким запашним горошком, який сміливо піднявся тепер назустріч сонцю і пишно розцвів.
А пирій ледь не лопався від злості, повзаючи біля самих ніг запашного горошку. Але нічого поганого зробити йому він уже був не в силах.
- Як чудово жити на світі, якщо поруч з тобою хороший друг! - говорив бджолам і метеликам щасливий запашний горошок.

(351 слово)

(Д. Рінкуле-Земзаре. Переклала з латиської А. Гіршфельд)

Прочитай текст «Сила дружби» Д. Рінкуле-Земзаре. Виконай завдання. Відзнач затвердження, відповідні змісту прочитаного тексту.

1. Протягом яких пір року відбуваються події, описані в тексті?

2. Визнач головних героїв твору.

    метелики;

  1. духмяний горошок;

  2. соняшник

3. Продовж ряд словосполучень (2-3).

    Духмяний горошок,

    ясне сонечко,

    літо червоне, ....

4. Віднови послідовність зміни настрою запашного горошку протягом розповіді.

    захоплювався;

    радів;

    був в розпачі;

    радів

5. Запиши заповітне бажання запашного горошку.

6. Випиши образні вислови, що характеризують квіти запашного горошку.

7. Віднови деформований план тексту.

    Поява першого паростка запашного горошку в чудовому світі.

    Сила дружби.

    Загроза злюки пирію.

    Добросусідське пропозицію соняшнику.

8. Визнач головну думку тексту.

9. Подумай, що укладено в заголовку?

    Головна думка

10. Чи сподобалося тобі цей твір і чим?

11. Згадай, який твір (назва, автор) на цю тему ти читав?

Правильні відповіді до завдань

Варіанти відповідей

ледащо