Кінь з рожевою гривою проблеми. Тема уроку: Моральні проблеми оповідання «Кінь з рожевою гривою. Робота учнів зі словником

Урок літератури в 6 класі.

Моральні проблеми оповідання В.П.Астафьева «Кінь з рожевої гривою»- чесність, доброта, поняття боргу, істинної і помилкової любові.

Мета уроку: простежити, як вирішує письменник важливі для кожної людини проблеми - яким бути людиною, що таке помилкова і істинна любов; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки; розвивати монологічне мовлення, навички роботи з текстом, уміння міркувати на запропоновану тему.

устаткування: портрет письменника, підручник, дошка, крейда.

Хід уроку:

  1. Слово вчителя.

Основна тема багатьох оповідань В.П.Астафьева - тема дорослішання, становлення особистості людини. Письменник показує, як один, здавалося б, незначний випадок може вплинути на все життя людини, що робить його старше, змінює. Випадок, описаний в оповіданні «Кінь з рожевою гривою» якраз з таких. Ми повинні розібратися, як головний геройприходить до розуміння справжньої любові, на основі яких моральних законах повинен жити людина, щоб залишатися справжньою людиною, приносить людям добро.

Як ви розумієте, що таке добро? (Все хороше)

Що таке зло? (Все погане)

2. Головний герой оповідання, семирічний хлопчик Вітя, зустрічає в своєму житті багато поганого і хорошого, на своїх помилках він намагається зрозуміти, як йому треба жити, щоб не мучили докори сумління. У тому, як він прийшов до такого розуміння життя, нам допоможе розібратисяопорна схема , Яку ми складемов процесі аналізу твору.

3. Запишіть тему уроку. На розвороті двох сторінок ми будемо складати опорну схему.

4.Анализ тексту.

Яким ви уявляєте головного героя?(Усне малювання)

Хлопчик років семи - восьми, у якого загинула мама, ні батька, живе у бабусі і діда. Він бідно одягнений, але одяг у нього завжди чиста. На сніданок завжди хліб з молоком, чого немає у дітлахів Левонтьевих.

Що є зав'язкою розповіді?

Знайдіть опис пряника(С. 95, читання).

Чому цей пряник здавався хлопчикові казковим? (Рідкість для такого часу, ласощі не для всіх. А найголовніше - шана, увагу. Особливо лестить Віті ставлення з боку левонтьевскіх хлопців.)

Розкажіть про Левонтій, його сім'ї.(Усне малювання)

Отже, можна сказати, що сім'я Левонтьевих живе без моральних правил. Відзначимо це в низу схеми. (Запис «Сім'я Левонтьевих - життя без моральних правил »).

Поясніть, чому Вітю нестримно тягне до Левонтьевим? Що привернуло його в цій сім'ї?(С.97-98, читання)

Чи можна назвати таке ставлення сусідів до Віті любов'ю? (Ні, це жалість і то рідкісна, п'яна.)

Відзначимо це на схемі. (Запис «П'яна жалість Левонтія»)

Істинне ставлення Левонтьевих до героя проявляється в подальших подіях. Хлопці відправляються за суницею.

Про що свідчить така деталь:«Дітлахи несли келихи з відбитими краях, наполовину роздерті на розпалювання берестяні туескі, у одного хлопчини був кухлик без ручки.Левонтьевскіе орли кидали один в одногопосудом ... » ? (Битий посуд - ознака не бідності, а ставлення до речей і праці взагалі. Такі люди й самі не люблять працювати, і не цінують чужу працю.)

А який туесок був у Віті? (Акуратний)

Про яку якість хлопчика можна сказати, судячи з цієї деталі? (Він вміє цінувати працю. Сам привчений працювати.)

Зачитаємо епізод, як Вітя збирає ягоди. (С.99) Хто привчив хлопчика до праці? (Бабуся)

Навіщо? (Вона знає, що без праці людина не може добре жити. Працьовитий завжди доб'ється своєї мети в житті.

Згадаймо, Вітя йде, щоб своєю працею заробити на пряник. Хлопчик розуміє, що даром нічого не дається. Так виховала його бабуся, вона вклала в нього одне з основних якостей хорошої людини- працьовитість.Відзначимо на схемізверху «Сім'я хлопчика - моральна основа життя», трохи нижче «Працьовитість».

Як проявляють себе левонтьевскіе хлопці в роботі? (Безвідповідально) (с. 99)

Як сталося, що Вітя поступив також?Прочитаємо за ролями цей епізод на с. 100.

Що відчуває герой в цей момент? Опишіть його стан. (Він був у відчаї, покаявся, приндиться, махнув рукою на все, його понесло - хвалиться. Він стає таким же, як і левонтьевскіе хлопці.)Відзначимо це на схемі внизу під стрілкою «Удавана відчайдушність», недбалість ».

Переживає чи Вітя, Не послухав дане бабусі обіцянку? (Так.)

Яке моральне якість хлопчика проявляється в цьому епізоді? (Почуття обов'язку.)Запишемо в схемі зверху «Почуття обов'язку».

І тут знову нібито дружню пораду Саньки. Що він радить Віті? (Нарвати в туесок трави, зверху насипати ягід.)Запишемо в схемі знизу «Обман бабусі».

Чи розуміє Вітя, що робить поганий вчинок?Доведіть текстом. (С.102 вибіркове читання)

Яке відчуття виникає у героя в це момент? (Почуття сорому)

Відзначимо на схемі зверху «Почуття сорому».

Що ще поганого робить хлопчик під впливом Саньки? (Краде у бабусі калач.) Вірно, адже поганий вчинок часто тягне за собою інший поганий через те, що людині буває важко сказати у відповідь «ні». Саме в такій ситуації перебуває Вітя. Чи зможе він протистояти таким «дружнім радам» Саньки? Відповімо на це питання трохи пізніше.На схемі відзначаємо «Крадіжка калачів».

Коли хлопчик остаточно зрозумів свою провину перед бабусею? Зачитайте. (С.103) Що відчуває герой? (Докори сумління, називає себе остаточно заплутався злочинцем.)Записуємо на схемі зверху «Докори сумління».

Вітя вирішує розповісти все бабусі, але не встигає - вона їде рано вранці в місто. З яким почуттям хлопчик чекає її повернення? (Хоче уникнути покарання, страх.)

Ми бачимо, що твориться в душі героя. А що відбувається в цей час в природі?(Висловити. Чт. НАІЗ. Описав природи с.105)

І знову Санька зі своїми порадами тут як тут. Що він пропонує? (Не ходити додому, ніби потонув, т. Е. Піти від відповідальності за скоєне.)Відзначаємо на схемі знизу «Рада Саньки, як не відповідати за свої вчинки».

Як на це відповідає Вітя? Знайдіть в тексті. (С.106)

Згадайте початок оповідання, яким був герой і яким зараз бачимо його. Що змінилося в ньому? (Став рішучіше, знайшов сили сказати Саньке «ні» у відповідь на його поганий рада.)

Чому Вітя відмовляється від цього? (У нього є почуття відповідальності.)Запис на схемі зверху «Почуття відповідальності».

Скільки не відтягував Вітя зустріч з бабусею, все одно це сталося.Перекажіть цей епізод.

Отже, Вітя кається у своєму вчинку, адже він не тільки обдурив бабусю, а й зробив її обманщицею.Запис на схемі зверху «Каяття, визнання провини».

- Цей епізод зображений на ілюстрації до розповіді. Що, по-вашому, передано художником особливо вдало? (Руху бабусі. Їй шкода онука, і в той же час вона розуміє, що його треба покарати. У таких ситуаціях і проявляється справжня любов. Бабуся часто лає Вітю, він нарікає на це, але бабуся все робить з любові до онука, з бажання , щоб з нього виріс хороший чоловік.)

Чому ж бабуся дає Віті пряник конем? (Внук розкаявся. Вона пробачила його.)

4. Висновок.

який життєвий урокотримав герой з цієї історії? (Він зрозумів, що бабуся його любить, він не самотній, треба жити за законами совісті, вчасно сказати «ні» поганого порадника, а найголовніше - треба вміти прощати, бути добрим. І такий урок доброти, втіленням якого став пряник, він отримує від бабусі. І Вітя розуміє, що бабуся любить його щирою любов'ю.Відзначаємо на схемі зверху «Засвоєння уроку доброти, милосердя».

Отже, бачимо: спочатку наш герой на роздоріжжі добра і зла, моральності і аморальності. Йому складно зрозуміти, де помилкова любов, де справжня. Але він, проходячи через моральне випробування, зрозумів, що справжня любов там, де є добро, і для Віті це його сім'я.

5. Підведення підсумків.

6. Домашнє завдання . Написати невеликий твір «Чому навчив мене розповідь« Кінь з рожевою гривою ». (10 пропоз.)


> Твори за твором Кінь з рожевою гривою

виховання

Основна тема багатьох оповідань В. П. Астаф'єва - тема дорослішання. Він часто повертається до свого власного дитинства, так як воно залишило незгладимий відбиток на все життя. Письменник рано осиротів і ріс з бабусею і дідусем в нелегкі для країни часи. Дія оповідання «Кінь з рожевою гривою» відбуваються якраз до початку Великої Вітчизняної війнив сибірській глибинці.

Оповідання ведеться від імені хлопчика семи років, який мріє про «пряник конем», щоб похвалитися ним перед іншими сільськими хлопцями. День, який описаний героєм, мав велике значення в його подальшому дорослішання і у визначенні сенсу істиною любові. Бабуся йому обіцяла купити його улюблений пряник на гроші, виручені від продажу суниці. Відповідно, йому потрібно було назбирати кошик стиглої ягоди. У ліс він відправився з сусідськими хлопцями - дітьми дядька Левонтія і тітки Васёни, хоча бабуся їх особливо не жалувала.

Сім'я Левонтія жила бідно, від зарплати до зарплати, а отримавши якусь суму на руки, починала роздавати борги. Тому хлопці росли впроголодь, і навіть милися у сусідів, тому що навколо їх хати ніяких зручностей не було. Під час походу в ліс, поки вони збирали суницю, зав'язалася бійка і вся ягода розсипалася на землю. Старший помітив, що поки він збирає її в посудину, інші кладуть її в рот. В результаті левонтьевскіе хлопці з'їли розсипалися ягоду і залишилися ні з чим. А хлопчика «на слабо» теж змусили з'їсти все, що він зібрав. Потім вони всі разом пішли на річку.

Додому повернулися до вечора. Хлопчик за підказкою Саньки набив свій туесок доверху травою і прикрив кількома ягодами так, щоб бабуся не помітила обману. Сам він дуже страждав через те, що доводиться брехати. Додатково до всього, його співучасники стали вимагати калачі за мовчання. За ніч він все обдумав і вирішив зізнатися у всьому бабусі, але на ранок її не застав. Вона вже взяла кошик і поїхала в місто. Хлопчик місця собі не знаходив. Він розумів, що вона сильно розлютитися, виявивши обман. Незабаром бабуся повернулася. Побачивши її в човні, що загрожує йому кулаком, він втік.

У той день він згадував, як його мати потонула, коли одного разу ось так же поверталася в навантаженому човні з міста. Згадав, як бабуся мучилася, поки річка не відпустила маму. Від цього йому стало ще більш соромно перед самим дорогим для нього людиною. На наступний ранок приїхав дідусь і велів просити у бабусі пробачення. Вдосталь посоромивши його, вона все-таки пробачила і «коня з рожевою гривою» все ж привезла. Цей пряник запам'ятався головному герою на все життя. Тому що це був не просто шматочок ласощів, а символ безмежної бабусиної любові.

> Твори за твором Кінь з рожевою гривою

совість

В оповіданні «Кінь з рожевою гривою» ми бачимо Вітю семирічним хлопчиком, що живуть в сибірській глибинці, де кожен сусід знає іншого, і всі живуть немов одна велика, дружна сім'я. Дитинство - це важливий період в житті кожного. Саме в дитинстві формується світогляд і характер дитини, моральні принципи. Через всі ці етапи проходить і головний герой оповідання. Всього за пару днів він розуміє, як дороги йому бабуся з дідусем і як важливо мати чисту совість.

До цього він не бачить темну сторону речей і не знає, що таке брехати, але сусідський хлопчисько вчить його набити посудина травою замість ягід і прикинутися, що він назбирав достатньо суниці. Насправді, по дорозі все ягоди були розсипані і з'їдені, тому туесок Віті був порожній. Чому ж йому так важливо було принести цей лісовий урожай додому? Бабуся йому пообіцяла продати в місті стиглі ягоди і купити на виручені гроші його улюблений «пряник конем».

Тут потрібно відзначити, що герої оповідання жили в дуже непростий і голодної час, коли штучний пряник вважався великим надбанням. Володар «коня з рожевою гривою» автоматично завойовував повагу і шану сусідських хлопчаків. Тому цей облитий рожевої глазур'ю коник був заповітною мрією Віті. Однак, погодившись на брехню, він так переживав, що готовий був навіть відмовитися від своєї мрії, аби випросити прощення у бабусі.

Всю ніч, промучившись від докорів сумління, він встав з рішучим наміром у всьому зізнатися, але бабусі вже не було. Вона поїхала в місто з порожнім туескі. Повернувшись, вона його, звичайно ж, здорово насварила, але пряник все ж привезла. Для Віті це був хороший урок людської доброти і безмежної любові. Також він навчився брати відповідальність за свої вчинки і відрізняти поганий рада від хорошого.

Становлення особистості в оповіданні В. П. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою»

За словами самого Віктора Петровича Астаф'єва, його далеке сільське дитинство, проведене в Сибіру, ​​незважаючи на ранню смертьматері, було світлою і щасливою часом. Опис цього періоду життя стало основним змістом творів автора, створених для дітей.

Центральна тема оповідань Астаф'єва - моральне дорослішання людини, становлення особистості, формування характеру. Для цього необхідне розуміння добра, справедливості, почуття відповідальності за свої вчинки, благородство по відношенню до слабких Такий шлях проходить головний герой оповідання Кінь з рожевою гривою.

Це хлопчик-сирота, живе в селі з дідусем і бабусею. Його характеризує наївне сприйняття того, що відбувається. Дитина не бачить темних, жорстоких сторін життя. Так, описуючи сім'ю дядька Левонтія, він звертає увагу лише на радісні і яскраві моменти. Після получки п'яненький дядько Левонтій влаштовував дітям свято, пожене всіх пряниками і цукерками, а сам увечері лаявся і бив шибки. Його дружині, тітки Васеня, вже через кілька днів доводилося позичати гроші і продукти у сусідів. Дядько Левонтій подобається оповідачеві, тому що той «плавав колись по морях». Левонтьевскіе діти названі в творі «орлами». Вони «кидали один в одного посудом, борсалися», билися, дражнились, крали овочі, фрукти і ягоди в сусідських городах. Однак оповідачеві подобається проводити з ними час, грати, ловити рибу. Хлопчик не відчуває труднощів життя цієї родини, в його пам'яті залишаються тільки солодощі і весело проведений час.

Бабуся обіцяла купити оповідачеві пряник і вигляді коня з рожевою гривою, якщо той збере ягоди. Він і діти Левонтія разом вирушили в ліс. У цьому епізоді вони протиставлені один одному, тому що по-різному ставляться до власних вчинків. Левонтьевскіе хлопці лаялися, билися, дражнили один одного. Вони схожі на свого батька, перейняли його звички. Діти агресивні, забіякуваті, жорстокі, безвідповідальні. Оповідач же ягоди «брав старанно і скоро покрив дно акуратненько туескі склянки на два-три». Він поводиться так, як якщо б бабуся спостерігала за ним. Але страх здатися слабким, жадібним і боягузливим змушує героя піддатися вмовлянням Саньки і обдурити бабусю.

Оповідач мучиться докорами сумління. «Бабусю надув.<…>Що тільки буде? » - думає він. Хлопчик мучиться, чи не спить всю ніч, збирається все розповісти бабусі. Його жалю і душевні страждання формують почуття відповідальності за власні вчинки. Читач розуміє, що хлопчик більше ніколи такого не зробить.

На наступний день оповідач і Санька ловили рибу і побачили в пливе по річці човні поверталася бабусю. Санька пропонує одному: «Заройся в сіно і причаївся. Петрівна боїться - раптом ти потонеш. Ось вона як заголосила<…>- ти тут і вилізеш! ». Але оповідач відмовляється обманювати бабусю ще раз. Минулий урок був зрозумілий хлопчиком і пішов йому на користь.

Бабуся все-таки купила онукові пряник. Її довіру стало кращим уроком для героя. Він на все життя запам'ятав довгоочікуваного коня з рожевою гривою і навчився тому, що обманювати не можна.

В оповіданні «Кінь з рожевою гривою» звучить авторський протест проти жорстокості та байдужості. Астаф'єв показує, як зло заглушає голос совісті і витісняє добро з людського серця.

Тут шукали:

  • кінь з рожевою гривою аналіз
  • твір кінь з рожевою гривою
  • твір ЄДІ з розповіді Астаф'єва кінь з рожевою гривою

Розповідь Віктора Астаф'єва піднімає багато моральні проблеми( «Кінь з рожевою гривою»). Всі вони пов'язані з вибором людини: вчинити підло чи вчинити по совісті.

підлість

Герой оповідання, збираючи суницю, виявляється перед вибором: принести зібрану ягоду бабусі або довести Левонтьевскім хлопцям, що він може з'їсти всю суницю. Діти Левонтія беруть хлопчика «на слабо». Автор показує, як під впливом підлих хлопців оповідач робить такий же підлий вчинок. Письменник порушує проблему впливу однієї людини на іншу. За порадою Саньки головний герой набиває весь туесок травою, присипавши її ягодою. А щоб Санька нічого не розповів бабусі, оповідач краде у неї калачі. Один аморальний вчинок тягне за собою таку ж підлість, від якої герой уже не може відмовитися.

совість

За свої вчинки оповідач відчуває муки совісті. Він не звик жити обманним шляхом, як це роблять діти Левонтія. На відміну від них, хлопчик розуміє, що вчинив неправильно, він намагається виправити ситуацію, що склалася. Герой не може заснути, все думає про те, що він зробив: «Бабусю надув, калачі вкрав! Що тільки буде? ». Він порівнює себе зі злочинцем, який вкрай заплутався. Хлопчик вирішується все розповісти своїй бабусі, але тільки вранці. Однак рішення своє герой не виконує. Протягом усього оповідання читач спостерігає внутрішній конфлікт: головний герой постійно знаходиться перед моральним вибором. Людина самостійно вибирає свій життєвий шлях, Однак йому потрібно допомогти в цьому і направити на істинний шлях. Саме це і робить бабуся оповідача.

прощення

Бабуся, дізнавшись, що герой її обдурив, довго ще всім розповідала, що ж зробив онук. Але вона не тримала зла на оповідача, навпаки, вона купила хлопчику пряник у вигляді коня з рожевою гривою. Для героїні була важлива подальша доля онука, вона боялася, що оповідач виростить аморальним людиною. Бабуся пробачила героя, підтримала його і навчила завжди залишатися людиною. Цей урок доброти оповідач запам'ятав назавжди, саме тому він часто згадує пряник, який він отримав від своєї турботливої ​​бабусі. Цей пряник став уособленням доброти і підтримки.