Вкажи цифрами материки і океани землі. Конспект уроку "материки на глобусі і карті півкуль"

Конспект поліпредметного уроку навколишнього світу 3 клас (Перспективна початкова школа)

Вчитель початкових класів:Забалуева Ю.В. (Учитель біології: Васильєва Ю.В. Учитель історії: Лапшина О.В.)Урок-подорож Тема:Материки і океани на глобусімета:

створення умов для формування метапредметних умінь засобами уроку «навколишній світ»

Плановані результати:

Предметні: вміти пояснювати значення термінів «материк», «океан», розширити знання про материках і водних просторах нашої планети, знаходити на глобусі материки, океани.

метапредметние:

комунікативні: Навички ділового партнерського спілкування; вміння знаходити і виправляти помилки в роботі сусіда і при колективному обговоренні.

регулятивні:

рефлексивні вміння: осмислити практичну задачу, Для вирішення якої недостатньо наявних знань.

оціночні вміння:порівнювати отримані результати з поставленим завданням; оцінювати свою діяльність на уроці, визначати успіхи і труднощі.

Пізнавальні:

загальнонавчальних дії: Вміння будувати мовне висловлювання в усній форміза запитаннями; виділяти необхідну інформацію з тексту

Логічні дії: Вміння будувати логічний ланцюг міркувань

Особистісні: формування позитивної самооцінки.

Тип уроку: Урок оволодіння новими знаннями, вміннями, навичками

Устаткування і наочні посібники:

Види діяльності учнів:

    робота в парі, робота в групі, відповідають на питання, висловлюють припущення, розмовляють по ілюстрації, робота з підручником, зошитом.

Хід уроку

діяльність учителя

-На нашій планеті океанів п'ять:Південний (слайд) - нещодавно відкрили знову.


Індійський (слайд) - самий солоний у світі.


Океан Атлантичний (Слайд) славен оселедцями.


Льодовитий (слайд) весь час спить під льодами.


А Тихий (слайд), звичайно ж зовсім не Тихий.А буйний, глибокий і найвеличніший.


Повідомлення Литвинова Михайла: -Великий Бар'єрний риф відомий всьому світу красою і різноманітністю морського життя. Він є одним з найдивовижніших чудес світу. Ця прекрасна структура є найбільшим на Землі природним об'єктом, утвореним живими організмами. Його можна побачити з космосу. На цьому великому бар'єрному рифі організований Морський Національний парк. Тут мешкає більше 400 видів коралів, близько 1500 видів морських риб, найбільша риба на Землі - китова акула, кілька видів китів, безліч дельфінів, величезна кількість креветок, лангустів, крабів і омарів. На рифі багато восьминогів і кальмарів. Зустрічаються тут і смертельно небезпечні для людини сінекольчатие восьминоги, розміри яких не перевищують 15 см. Учні інсценують розмова жителів рифа. Каракатиця.Це що за явище? Щось я такої рибки на рифі не пригадаю. Якась нова. (Звертаючись до амфиприонов), Ви щось шукаєте?Амфиприонов.(Лякливо ховаючись). А? Що? А ви хто?амфиприонов(Лякливо) амфиприонов.Каракатиця.А я Каракатиця. Яким плином тебе до нас занесло?амфиприонов. Я вирішила місце собі підшукати для життя. І дуже мені тут сподобалося.Каракатиця.Кораловий риф - це особливий мір.Вода тепла, світла вистачає, корали вкриють і нагодують. Але останнім часом неспокійно стало. Звалився на нашу голову терновий вінець.Амфиприонов.Де?Каракатиця.Так це морська зірка так називається. (Слайд)

Промені з неї як колючки на всі боки стирчать. І ще - це ненажера, яких білий світ не бачив. Їсть корали, що не доженеш.Амфиприонов.Щось страшнувато мені стало. Сховатися куди-небудь мені чи що?Каракатиця.Нічого. Зараз ми тебе куди-небудь підсіли. Так ось, здається, рак-відлюдник з актинией тягнеться. З них і почнемо.Рак.Уф, вкрай уморився. І що за життя у мене така -таскай всюди за собою власний будинок. Та ще й квартирантку на додачу. Як же ти мені набридла.Актинія.Ах, ти невдячний. Та не будь мене, хто б тебе від ворогів захищав?Рак.І адже мало того, що тягаю, так ще і годую.Актинія.Ой, закорм. Подумаєш, якийсь жалюгідний хвостик від рибки раз в два дні перепаде. Так мене за те, що я тебе рятую, давно на руках носити треба, як краб своїх актиній на лещатах тягає.Рак.Будеш бурчати, кину тебе тут, а сам іншу актинії собі знайду.

Повідомлення Перовою Олени. Мешкає ця тварина лише в одному місці земної кулі: на материку загадок і несподіванок в Австралії. Це зараз будь-яка дитина знає, як називається тварина з великими м'язистими задніми лапами, довгим хвостом і кишенькою на животі. А ось перші європейці були дуже здивовані, побачивши його. Вони намагалися з'ясувати жестами у тубільців, як називається цей дивовижний звір. А отримали відповідь від самого вождя «Кенгуру». Мандрівники стали зраділо розповідати своїм товаришам про дивовижного звіра кенгуру. А відповідь вождя означав лише «Не розумію». Але назва прижилася.Харчуються кенгуру корінням і бульбами рослин, які вони викопують пазуристими лапками. Кенгуру вміють постояти за себе. Їх задні ноги дуже сильні. Кенгуру - найкращий стрибун на всій планеті. Відштовхуючись потужними задніми лапами, вони мчать гігантськими стрибками - 12 м в довжину і до 3 м у висоту. А дитинчата з'являються на світ розміром всього лише 3 см.

2-ий пірат. У подорож ... Ось це здорово. Пам'ятається мені, бував я раніше путешественніком.3 серпня 1492 з Іспанії в відкритий океанвийшла флотилія під командуванням Христофора Колумба (слайд),



що складається з трьох каравел і 90 членів команди. Ми вирушили шукати новий шлях до Індії.1-ий пірат. А чим вам старий шлях не подобався2-ий пірат. Колумб вважав, що є шлях коротший.Наше плавання тривало понад два місяці. Нарешті, о 2 годині ночі 12 жовтня 1492 р вахтовий матрос одного з кораблів в світлі блискавки побачив землю. На світанку флотилія пристала до одного з Багамських островів. Колумб назвав його Сан-Сальвадор ( «Святий Спаситель»).

Слідом за Сан-Сальвадором були відкриті острови Куба і Гаїті.



Так ми, самі того не підозрюючи, зробили одне з найбільш доленосних відкриттів всієї історії людства - відкриття Америки!1-ий пірат. Як це самі не підозрюючи?2-ий пірат. Та так! Колумб зробив до берегів Америки чотири експедиції, але до кінця своїх днів він був твердо переконаний, що відкрив західний шлях до Індії. Землі, відкриті їм, не дали золота, прянощів та інших багатств, про які писав в «Книзі чудес» Марко Поло.


Вчитель історії -Хлопці, а хто з вас знає, хто ж все-таки довів, що відкриті Колумбом землі - це новий материк?-На рубежі XV-XVI ст. до земель, відкритим Колумбом, вирушило кілька експедицій, в яких брав участь флорентійський мореплавець і астроном Амеріго Веспуччі.


Під час однієї з них він прийшов до висновку, що Колумб відкрив новий континент. Незабаром записи Амеріго Веспуччі були опубліковані, і на їх основі 1507 р створили нову картусвіту. Відкриття Америки привело до того, що вперше, крім відомих Європи, Азії та Африки, були нанесені контури четвертого материка, умовно названого «Земля Америго», згодом - Америка.- А як ви думаєте, чому назва помінялася з Амеріго на Америку?-Название змінилося, оскільки тоді континентах давали тільки жіночі імена. Додаток.

Тест: «Материки і океани на глобусі»

1. Самий великий материкна землі?а) Північна Америка;б) Євразія;в) Африка;2. Найменший материк на Землі?а) Австралія;б) Антарктида;в) Африка;3. Півкуля, в якому знаходиться маленький материк?а) Західну півкулю;б) Східне півкуля; 4. Материк, через який проходять всі меридіани?а) Африка;б) Антарктида;в) Євразія;5. Океан в Південній півкулі, через який проходять всі меридіани?а) Тихий океан; б) південний океан; в) Атлантичний океан:6. Півкуля, в якому знаходиться Північний полюс?а) Східне півкуля;б) Західну півкулю;в) Північна півкуля;7. Океан, в якому знаходиться сама північна точкаЗемлі?а) Південний океан;б) Індійський океан; в) Північний Льодовитий океан;8. Материк, який перетинається екватором майжепосерединіа) Австралія;б) Північна Америка;в) Африка;9. Найбільший океан?а) Атлантичний океан;б) Тихий океан;в) Індійський океан10. Океан, що омиває Євразію, Африку, Австралію?а) Індійський океан;б) Південний океан;в) Тихий океан;

предмет:Урок навколишнього світу (урок оволодіння знаннями, вміннями, навичками).

тривалість: 45 хвилин

клас: 3 клас

технологія:Презентація PowerPoint може використовуватися як ілюстративний матеріал до уроку.

Текст роботи:конспект уроку за програмою УМК "Перспективна початкова школа" (відповідно ФГОС)

Мета уроку:створення умов для формування метапредметних умінь засобами уроку "навколишній світ".

Завдання уроку:

1. Перевірити знання учнів про глобусі як моделі Землі.

2. Ознайомити з новими термінами "океан", "материк".

3. Дати початкові відомості про океанах і материках нашої планети.

4. Продовжити формування умінь роботи з глобусом і навички усного складання розповіді.

5. Формувати комунікативну компетенцію: вміння вести діалог, координувати свої дії з діями партнера по спільній діяльності.

6. Розвивати самостійність мислення, пізнавальний інтерес до навколишнього світу.

плановані результати

Предметні:вміти пояснювати значення термінів "материк", "океан", розширити знання про материках і водних просторах нашої планети, знаходити на глобусі материки, океани.

метапредметние:

  • комунікативні: Навички ділового партнерського спілкування; вміння знаходити і виправляти помилки в роботі сусіда і при колективному обговоренні.

регулятивні:

  • Рефлексивні вміння: осмислити практичне завдання, для вирішення якої недостатньо наявних знань.
  • Оціночні вміння: порівнювати отримані результати з поставленим завданням; оцінювати свою діяльність на уроці, визначати успіхи і труднощі.

Пізнавальні:

  • Загальнонавчальних дії: вміння будувати мовне висловлювання в усній формі з питань; ізлекать необхідну інформацію з тексту

Логічні дії: вміння будувати логічний ланцюг міркувань

особистісні:формування позитивної самооцінки.

Тип уроку:урок оволодіння новими знаннями, вміннями, навичками

Форма проведення уроку:індивідуально-групова

Методи навчання:словесні, наочні, практичні.

Устаткування і наочні посібники: Підручники, хрестоматії, зошити для самостійної роботи, демонстративний глобус, карта півкуль, ІТК, роздатковий матеріал.

Хід уроку

I. Організаційний момент(Слайд 2)

Закрийте очі, опустіть голови і вслухайтеся в слова:

"Якщо ми закриємо очі, то нічого не побачимо, Нічого і раніше не було, крім темряви. І було так до тих пір, поки не з'явився блакитний блискучий куля. Це Земля. Життя починається: Мир сліпуче переливається, І як важливо, щоб це тривало вічно "Ось з таким настроєм ми і почнемо наш урок" Навколишнього світу ". Слайд 3 (земля)

II. актуалізація знань

На уроці вас чекають відкриття. Якими вони будуть: великими або маленькими, у кожного з вас вони будуть свої. І ще я хочу вам дати пораду "Перш ніж відповісти, добре подумай" Слайд4

Перш, ніж ми визначимо тему уроку, давайте згадаємо деякий матеріал, який вивчали раніше і який стане в нагоді сьогодні на уроці

формуються УУД

1. Осмислити практичну задачу, для вирішення якої недостатньо наявних знань, навички ділового партнерського спілкування

2. Уміння будувати логічний ланцюг міркувань

3. Навички ділового партнерського спілкування

4. Уміння знаходити і виправляти помилки в роботі сусіда

5. Уміння порівнювати отримані результати з поставленим завданням

6. Уміння будувати мовне висловлювання в усній формі з питань

1. Створення проблемної ситуації.

Що об'єднує всі ці слова? Це уявні лінії і точки, придумані людиною для того, щоб простіше було орієнтуватися на поверхні нашої планети. В яких ситуаціях необхідно таке орієнтування?

2. Організація роботи в групах.

(Конверти із завданням: скласти розповідь-загадку, не згадуючи термін отримує кожна група

  • меридіан
  • глобус
  • паралель
  • екватор Слайд 5, Додаток 1, Слайд 6

3. Підсумок групової роботи.

Хлопці, ми сьогодні з вами зробимо кругосвітню подорож по земній кулі не виходячи з класу на: А що для це необхідно? А ось на чому?

Ви дізнаєтеся, якщо правильно розгадаєте кросворд.

1. Лінія, проведена на однаковій відстані від полюсів на глобусі. (Екватор)

2. Найближча до нас Зірка. (Сонце)

3. Лінії, що з'єднують Північний полюс з Південним полюсом Землі (Меридіани)

4. У перекладі з латинської мови "глобус" означає -: (Куля)

5. Зменшена модель Землі. (Глобус)

6. Меридіан, проведений більш товстої або червоною лінією на глобусі називається: (Нульовим)

7. Лінії, які проведені до Північного і Південного полюсів від екватора називається: в однині (паралель). слайд 7

Яке слово вийшло. Озвучте.

Ну, звичайно, на кораблі! слайд 8

Отже, щасливої ​​дороги!

Вирушаємо в кругосвітню подорож! Ось яке визначення слову "подорож" дає тлумачний словник Ожегова: "Подорож-поїздка або пересування по яким-небудь місцях, країнам (зазвичай для ознайомлення або відпочинку). Значить, ми станемо ким? Мандрівники - це люди, які подорожують.

Вивчення нового матеріалу

формуються УУД

1. Уміння будувати логічний ланцюг міркувань

2. Навички ділового партнерського спілкування

3. Уміння знаходити і виправляти помилки в роботі сусіда

4. Уміння порівнювати отримані результати з поставленим завданням

5. Уміння будувати мовне висловлювання в усній формі з питань

1. Повідомлення теми і мети уроку.Слайд 9 (тема) Слайд 10 (цілі)

Яка тема уроку?

На яке питання ми отримаємо відповідь у ході роботи на сьогоднішньому уроці?

2. Прочитаємо девіз уроку:Слайд 11 (девіз)

Як ви думаєте, ви все знаєте? А хочете продовжити вивчення далі і ще що-небудь дізнатися? Додаток 2Слайд 12 (самооцінка на початок уроку)

3. Організація діяльності учнів по засвоєнню нових знань.

3.1. Організація фронтальної роботи за підручником С. 13 Слайд 13

Якого кольору глобус?

Чому на глобусі синього і блакитного кольору найбільше?

Блакитним та синім кольором позначають водні простори - океани, моря, річки, озера.

Визначення "океан" прочитайте в підручнику.

Отже, ми починаємо подорож з Північного Льодовитого океану.

Вирушаючи на південний схід і потрапляємо в: .Посмотріте на глобусі. В Тихий океан

  • Прямуючи до Південного полюса, ми потрапляємо в: південний океан, Який відкритий зовсім недавно.
  • Атлантичний океан.
  • Піднімаючись на північний схід, ми потрапляємо в: Індійський океан.
  • Рухаючись на північ, ми потрапляємо в Північний Льодовитий океан.слайд 14-17

3.2 Організація роботи в групах (по хрестоматії. С.12-13)

Розповісти, що нового дізналися.

Обговорення питань після тексту.

1) Кожна група отримує друкований матеріал для самостійного вивчення. Потім вибирається учень для зачитання (Додаток 3)

2)Читання додаткового матеріалу для сам. читання. Хрестоматія. (С.12-13) "Таємниця п'яти океанів"

  • переказ
  • Висловлюють припущення назви яких океанів говорять про місце їх розташування на Землі?
  • Який з них найменше виправдовує свою назву?

Физминутку (кліп-зарядка для очей) Слайди 18-19

3.3 Організація фронтальної роботи

Давайте звернемося до карти півкуль. Якого кольору більше? (Робота по карті півкуль в підручнику) Якби ми могли подивитися на Землю з висоти кількох тисяч кілометрів, то побачили б, що велика її частина зайнята водою. Серед величезного водного простору розташовані ділянки суші, які називаються материками. На земній кулі шість материків. Найбільший материк називається Євразія. слайд 20

Скажіть, в якій півкулі він знаходиться? На північ або на південь від екватора? І на цьому великому материку знаходиться наша Батьківщина - Російська Федерація.

Другий за величиною території материк - Африка, який так само, як і Євразія знаходиться в східній півкулі. Подивіться на Західну півкулю, в якому знаходяться 2 материка - Північна і Південна Америка.

П'ятий материк - Антарктида - це єдиний материк на земній кулі, Де немає постійних жителів. Тут створені станції, де вчені різних країн ведуть наукові спостереження. Найменший материк - Австралія. Він знаходиться в Південній півкулі. Сушу з давніх часів ділять не тільки на материки, але ще на частини света.Частей світла теж шість: Слайди 21-23 (частини світу) - Європа, де жили наші предки; - Азія - сусідня територія з Європою; - Африка; - Австралія; - Антарктида; - Америка.

Материки - Північна і Південна Америка утворюють одну частину світу - Америку. А на одному материку Євразія знаходяться дві частини світу - Європа і Азія.

Люди будували великі кораблі і багато подорожували. Так вони відкрили Нові частині світу - Америку, Австралію, Антарктиду. Як ви думаєте, які частини світу називаються Старим світом? Отже, ми говорили зараз про частинах світу, а є ще таке географічне поняття, Як МАТЕРИКИ.

IV. закріплення знань

формуються УУД

1. Витягувати необхідну інформацію з тексту

2. Уміння будувати висловлювання в усній формі

3. Уміння застосовувати знання на практиці

1). Робота за підручником

Будьте уважні! Що ви помічаєте? (Материк, як і Частин Світу - шість. Але вони не збігаються з території. Частина Світу - Америка складається з двох материків: Північній і Південній, з'єднаних між собою.) А дві частини світу, Європа і Азія, разом утворюють материк. Який? (Євразія.)

2). Організація роботи в парі.

Розгляньте карту півкуль на розвороті обкладинки і виконати завдання.

Знайди: Євразія, Африка, Австралія, Антарктида, Північна Америка, Південна Америка.

* Висловлюють припущення

Який материк найменший? (Австралія)

Який материк найбільший? (Євразія)

Заслуховуються 2 пари, показують зразок роботи над завданням і результат діяльності, порівнюють, аргументують.

3) .Проверка виконання завдання. (Заслуховуються 2 пари, показують зразок роботи)

4). Організація діяльності об-ся по перевірці засвоєних знань

Тест: "Материки і океани на глобусі" (Робота по картках. додаток 4)

5). Послухайте вірш Андрія Усачова "Чотири океану", чи правильно поет пояснює сучасну географію?

Чому? (Приложение5)

6). Завдання в зошиті №3-6

V. Підсумок

формуються УУД

1). Оцінювати свою діяльність на уроці, визначати успіхи і труднощі.

1.Організація діяльності учнів з аналізу та оцінювання своєї діяльності на уроці

Які завдання ми ставили на початку уроку?

1). Гра "10 секунд" (Діти стають в коло і кожен одним реченням каже, що нового дізнався на уроці.) Слайд 24

2). Рефлексія діяльності. Повторимо ключові слова уроку.

Закінчилася наша подорож. Закрили очі і повертаємося в клас.

2. Читання вірша Е.Шкловского.

Хлопці, чому глобус просить берегти Землю?

висновок:Наша планета Земля - ​​неповторна. Унікальність Землі полягає перш за все в тому, що на ній живемо ми. Тому ми з вами повинні якомога більше дізнаватися про нашу планету і берегти її.

VI. Д / З (диференційоване).З 12-14, підручник

а) .Відповідь на питання після тексту;

б). Підготувати переказ;

в). Підготувати повідомлення про океанах і материках. слайд 26-27

VII. Оцінювання.слайд 28

Використовувана література.

  1. Підручник " Навколишній світ"3 кл., Під редакцією О.Н. Федотової, Г.В. Трафімовой, А.А. Трафімова.," Навколишній світ "3 кл., Під редакцією О.Н. Федотової, Г.В. Трафімовой, А. А. Трафімова
  2. Хрестоматія "Навколишній світ" 3 кл., Під редакцією О.Н. Федотової, Г.В. Трафімовой, А.А. Трафімова., "Навколишній світ" 3 кл., Під редакцією О.Н. Федотової, Г.В. Трафімовой, А.А. Трафімова
  3. Методичний посібник 3-е видання "Навколишній світ" 3 кл., Під редакцією О.Н. Федотової, Г.В. Трафімовой, А.А. Трафімова, Л.А.Царевой., Москва Академкнига / підручник 2010
  4. "Навколишній світ" 3 кл. поурочні планиза підручником "Навколишній світ" 3 кл., під редакцією О.Н. Федотової, Г.В. Трафімовой, А.А. Трафімова, Автор-упорядник Н.В.Лободіна, Видавництво "Учитель" Волгоград 2010
  5. Матеріали учасників фестивалю педагогічних ідей " Відкритий урок", "Перше вересня"