Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом: «Грунт-жива земля» (Освітня галузь «Пізнання»). Заняття з екології Давайте пожвавимо землю

Муніципальне бюджетне дошкільний освітня установа«Дитячий садок №136»

Конспект заняття з екології для дітей старшого віку.

«Давайте пожвавимо землю!»

Нижній Новгород

2016р

Мета: Формувати у дітей основи екологічної культури.

Пізнавальні завдання:

Ознайомити дітей складом землі.

Ознайомити дітей тим, як утворюється грунт, з деякими властивостями грунту, каменів, глини;

Формувати у дошкільнят уявлення про значення ґрунту в природі і в житті людини.

Розвиваючі завдання:

Тренувати в умінні порівнювати, аналізувати;

Формувати у дітей інтерес до об'єктів живої і неживої природи;

Активізувати словник: сипучий, пластичний, пухкий, пустеля, родюча.

Виховні завдання:

Вчити дітей працювати парами, формувати комунікативні

навички;

Виховувати любов до природи;

Вчити бачити незвичайне в звичайному;

Матеріали та обладнання: мисочки з піском, глиною, грунтом, камінням; вода, ложечки для води; серветки; трубочки для коктейлю; піднос для «створення» землі; піднос з землею і пророслими паростками вівса.

Хід заняття:

організаційний момент

Щоб дізнатися, про що піде мова на занятті, вихователь пропонує дітям відгадати загадки:

1. І топчуть її, і ріжуть її,

Вона не сердиться,

Добром відповідає.

2. Хто нам спільна мати?

(Земля)

Вихователь: Сьогодні ми з вами поговоримо про землю. Про ту саму землі, по якій ми ходимо щодня. Її ще називають грунтом. Чому говорять що вона всім «добром відповідає»? Чому землю називають «мати-земля», «матінка«? Яка земля у вас під ногами - тверда або м'яка? (Тверда, міцна, надійна.)

А що ж робить землю такою твердою? Чому на ній можуть рости рослини? З чого складається грунт? На всі ці питання ми з вами постараємося сьогодні відповісти. Для цього я пропоную вам всім стати вченими. Хто знає, чим займаються вчені? ( досліджують, спостерігають, проводять досліди.)

Експериментування.

Дослідження піску.

Вихователь: Для проведення дослідів вченим потрібна лабораторія. Давайте уявимо, що ця кімната стала лабораторією . (Діти , сідають по 2 людини за стіл. На столах стоять 4 мисочки: з піском, глиною, камінням, ґрунтом.) Вчені часто радяться один з одним, обговорюють свої дослідження. Тому ви будете працювати парами, домовлятися про те, що робити, допомагати один одному. На кожному столі лежать предмети для дослідження. Поки що вони накриті серветками. Зніміть серветки і подивіться, що там лежить. ( Діти називають предмети.)Які предмети ви дізналися швидше за все? Свої дослідження ми почнемо з вивчення піску. Розгляньте його уважно. З чого складається пісок? Чи схожі піщинки один на одного? Які вони? Візьміть пісок пальцями і насипте в мисочку. Чи добре він сиплеться? Який пісок? ( Сипучий.)А тепер візьміть трубочку і акуратно подмімо на пісок, що вийшло? Піщинки пересуваються, тому що вони лежать окремо один від одного. А що буде, якщо в пісок налити трохи води? Як ви думаєте? ( Відповіді дітей і проведення досвіду)Куди поділася вода? Чи можна сказати, що мокрий пісок сипучий? ( Ні, сипучий тільки сухий.)З якого піску легше робити споруду - з мокрого або сухого? А хто з вас знає, як називаються місця на нашій планеті, де дуже багато піску в одному місці? Там дуже жарко, рослин мало. Найчастіше там ростуть кактуси, колючі рослини, живуть ящірки, черепахи, тушканчики, верблюди.Такіе місця називаються піщаними пустелями. ( Діти розглядають ілюстрацію пустелі.)По піску важко пересуватися - ноги потопають, пісок забивається у взуття.

У висновку вихователь разом з дітьми робить висновок: «Пісок складається з безлічі маленьких піщинок, як правило, разних.Песок (сухий) сипучий, тому вітер легко може пересувати песчінкі.Еслі його намочити, піщинки склеюються, прилипають до рук і один до одного ».

Дослідження глини.

Вихователь: Тепер перейдемо до дослідження глини. Візьміть мисочки з гліной.Как ви здогадалися, що це глина? ( Відповіді дітей.)Уважно розгляньте її. Яка вона? ( Тверда, складається з безлічі крихітних часточок, які міцно тримаються один за одного.) Давайте наллємо в мисочку з глиною трохи води і подивимося, що вийде. Куди поділася вода? (Вона погано проходить крізь глину.) Як змінилася глина? ( Стала пластичної, м'якою, з неї можна ліпити.)Давайте згадаємо, що після дощу по глині ​​важко ходити: вона прилипає до взуття, на глиняній доріжці легко поскользнуться.Ещё в стародавні часи люди дізналися про цю властивість глини і навчилися ліпити з неї посуд. Посуд обпалювали на вогні, і вона ставала твердою і не пропускала воду.

У висновку вихователь робить висновок: «Глина складається з безлічі дрібних частічек.Когда глина суха, вона міцна, тверда, але якщо її намочити, вона стає м'якою і пластичною

З глини ліплять посуд (діти розглядають димковскіе, філімонівська іграшки з глини.) Її використовують в будівництві .

Физкультминутка

Педагог читає текст, а діти виконують різні вправи

Раз і стану я землею,

М'якою, теплою і живий!

Дуже сильною, дуже міцною,

Дуже доброю і великий.

Два- і в мить я глиною стану,

Може, до взуття пристану,

Якщо дощик на дворі не - ходите ви на мене!

ТРИ - зараз я пагорб хиткий, дуже жовтий і сипучий. Обережніше, люди, будьте, якщо ви не на верблюді!

А чотири- камені ми, міцні хлопці.

І кидати в віконце нас нікому не треба.

П'ЯТЬ - я грунт - верхній шар,

Дружать трави все зі мною, і дерева і кущі,

Черв'яки, жуки, кроти.

Усім, що говорю: «Шануйте матінку свою!»

Наша кругла планета називається ЗЕМЛЯ,

Всі живуть під сонцем

Брати нам. І ми - друзі!

Після фізкультхвилинки діти сідають за столики і продовжують експериментування.

Ісследованіе.камней

Вихователь: Давайте досліджуємо камені. Розгляньте їх, помацайте, постукайте ними одна об одну. Які вони? (Тверді ,холодні, шорсткі і т. п.) Налийте на камені трохи води. Що вийшло? Чи стали камені від цього м'якше, як глина? Може вони злиплися? Куди поділася вода? Вона вбралася в камені ? (Ні) Як вони змінилися ? (Стали яскравіше, красивіше.) Хто знає де живуть камінці? ( В горах, в морі, в річці, в озері, в печерах і т.п.)Хто з вас бачив камені і де це було?

У висновку вихователь з дітьми робить висновок: "Камені тверді , Крепкіе.Оні «живуть« на землі, під землею, в землі, на дніморів, озер, річок, в вулканах.Камні бувають дуже різними за кольором і формою. Якщо їх намочити, вони стають яскравішими, загадковіше, але не робляться м'якше. »

Дослідження грунту.

Вихователь: Візьміть залишилася мисочку. Що в ній? Тут знаходиться особлива земля - ​​грунт. Розгляньте її уважно, досліджуйте з чого вона складається. ( У ній є частинки чорного кольору , Сухі листочки, гілочки, піщинки, камінчики і т.д.) Грунт утворюється з опалого листя і гілочок, загиблих тварин, каміння, піщинок. У ній знаходиться «їжа« для рослин. Чим більше такої їжі, тим краще почуваються рослини. Налийте в мисочку трохи води. Що сталося ? (Вода вбралася, грунт стала вологою.) Згадайте, як ми поливаємо грунт в горщиках для кімнатних рослин, на клумбі. Куди при цьому дівається вода? (Вона йде в грунт, і рослина може « напитися «.)А хто живе в грунті? (Діти перераховують, вихователь показує зображення крота, дощового черв'якаі т.д.)

Вихователь робить разом з дітьми висновок: «Грунт - це« жива земля. Без неї не можуть жити растенія.В грунті мешкає багато різних тварин. Вона складається зі шматочків глини, піщинок, камінчиків, коренів та інших залишків растеній.Ми з вами досліджували складові частини землі.Назовіте їх, будь ласка. (Відповіді дітей) У нас під ногами - пісок, глина, каміння. Самий верхній, самий родючий шар землі називається ґрунтом. »

Давайте спробуємо все вміст ваших мисочок висипати на піднос і перемешать.Что вийшло ? (Земля) Всі ці частини можна виявити в землі, у нас під ногами. Люди часто називають землю «годувальницею», «матінкою - землею« .Чому ? (Відповіді дітей.)На землі ростуть дерева, трави, кустарнікі.Земля це ще й назва нашої планети. Давайте скажемо «матінки-землі« кілька добрих слів і побажань. І тоді ця звичайна земля перетвориться на чарівну, « живу землю«, На якій все оживає. Нехай кожен з вас скаже своє побажання землі. (Діти кажуть добрі слова.В цей час піднос накривається великим шматком тканини, розфарбованої в техніці батик.)

Заключна часть.Ми з вами провели цікаві ісследованія.Что ми з'ясували ? (Відповіді дітей.)Тепер, може бути, ви по-іншому будете дивитися на те, що у вас під ногами. Коли підете на прогулянку, подивіться, яка земля на території нашого дитячого садка. А тепер давайте «поспілкуємося« з землею. (Бере піднос, накритий тканиною, і знімає тканину. Виявляється, що в землі виросли молоді пагони вівса - під час бесіди педагог непомітно міняє піднос в землею, яку створили діти, на інший з такою ж землею, але вже з пророслими пагонами.)Дивіться що сталося з нашою землею після того, як ми сказали їй ласкаві слова.Своімі добрими словами та побажаннями ви оживили землю. Будемо спостерігати, що станеться з землею і рослинами далі.

Філія Середня загальноосвітня школа с. широкий Лог

Муніципального загальноосвітнього автономного установи

середній загальноосвітньої школис. Новосергіївка

Серишевского району Амурської області

урок

навколишнього світу

4 клас

тема:

«Земля-годувальниця»

Учитель: Сухомлинова Є.І.

2016 рік

Тема: «Земля - ​​годувальниця»

цілі: познайомити учнів з різними видами грунтів, їх освітою складом, з природоохоронною діяльністю людини. Пояснити, чому землю називають годувальницею, повторити відомості про корисні копалини;

Розвивати пізнавальну активність, мислення, вміння аналізувати, робити висновки, спостерігати, порівнювати, висловлювати свою думку, розвивати мовлення;

Виховувати інтерес до предмету «Світ навколо нас», дбайливе ставленнядо природи, до землі.

Обладнання: тест для індивідуального опитування, презентація, картки зі схемами, загадки, цитата, роздатковий матеріал.

Хід уроку

    організація класу

    Перевірка д / з

Розгадаємо кросворд на тему «Корисні копалини».

Почнемо розгадувати по горизонталі.

(Учитель загадує загадки, діти називають відповідь і вписують в кросворд)

По горизонталі:

    Дуже міцний і пружний,
    Будівельникам надійний друг.
    Будинки, щаблі, постаменти
    Гарні стануть і помітні. (Граніт)

    Білий камінчик розтанув,
    На дошці сліди залишив. (Крейда)

    Він дуже потрібен дітворі.
    Він на доріжках у дворі,
    Він і на будівництві, і на пляжі,
    І він в склі розплавлений даже. (Пісок)

    На кухні у мами
    Помічник відмінний.
    Він синьою квіткою
    Розквітає від сірника. (Газ)

    Без неї не побіжить
    Ні автобус, ні таксі,
    Чи не підніметься ракета.
    Відгадайте ж, що це? (Нафта)

    Недарма ж вона варилася
    У доменній печі.
    На славу вийшли
    Ножиці, ключі ... (руда)

По вертикалі:

    Якщо зустрінеш на дорозі,
    Те загрузнуть сильно ноги.
    А зробити миску або вазу,
    Вона знадобиться відразу. (Глина)

    Покривають їм дороги,
    Вулиці в селищах.
    А ще він є в цементі.
    Сам він - добриво. (Вапняк)

-

    Росли на болоті рослини,
    Стали паливом і добривом. (Торф)

    Він несе в будинку тепло,
    Від нього кругом світло,
    Допомагає плавити стали.
    Робити фарби і емалі.
    Він чорний, блискучий,
    Помічник справжній. (Вугілля)

    По горизонталі: 1. Граніт. 3. Мел. 4. Пісок. 5. Газ. 6. Нафта. 8. Руда.

  • По вертикалі: 1. Глина. 2. Вапняк. 7. Торф. 9. Вугілля.)

Робота за картками

З'єднайте корисна копалина і його властивості

корисна копалина

властивість

А. НАФТА

Б. ГАЗ

В. ЖЕЛЕЗНАЯ РУДА

Г. ГЛИНА

1. рідке

2.горючее

3.газообразное

4.масляністое

5. Із різким запахом

6.легче води

7.тяжелее води

8.пластічное

9.плавкое

(Перевірка за зразком)

А-1, 2, 4, 5, 6

Б-2, 3, 6

По-7, 9

Г-7, 8

Знайомство з новим матеріалом

.......... -корміліца.

Мене б'ють, б'ють,

Орудують, ріжуть,

А я все терплю і

добром плачу.

- Розгляньте зразки ґрунту на ваших столах. Що ви бачите?(Залишки старих сухого листя, залишки старої трави, маленькі палички, залишки сухих комах.)

- Якого кольору грунт?(Грунт темного кольору.)

- Давайте з'ясуємо, що ще входить до складу грунту.

СКЛАДАННЯ КЛАСТЕРА

Дослідницька робота:

Досвід № 1.

Візьміть склянку з водою і опустіть туди шматочок грунту. Що ви бачите?

З ґрунту пішли бульбашки.

Про що це говорить?

У грунті є повітря.

Досвід № 2.

Візьміть паперову серветку, покладіть на неї трохи грунту і сильно стисніть. Що залишилося на серветці? - Мокре пляма.

Про що це говорить?

У грунті є вода.

Досвід 3.

Зараз подивимося, що сталося в склянці, куди ми кинули грудочку грунту.(Вода в склянці стала каламутною.)

- Що ви бачите на дні чарки?(На самому дні видно піщинки, а зверху - глина.)

Який робимо висновок?(До складу ґрунту входить пісок і глина.)

Досвід 4.

- Нагріємо трохи грунту. Що ви бачите?(Над грунтом з'явився дим, і відчувається неприємний запах.)

- Чому це відбувається? (Цегорять старе листя, залишки трави та комах.)

- Це горить перегній, який утворився із залишків рослин і тварин. Його називають гумус. Який робимо висновок?(В складі грунту є перегній - гумус.)

Досвід 5.

Зараз я візьму кілька крапель води зі склянки, де у нас був грудочку грунту, і розміщу їх на скло. Нагріваю скло над вогнем. Що ви бачите?(На склі утворився білий наліт.)

Хто здогадався, що це таке? (Цесіль.)

- Абсолютно вірно, це солі - поживні речовини, необхідні рослинам. Зробіть висновок.(В грунті є сопи.)

В ході практичної роботивідкривається схема «Склад грунту».

Розповім вам казку про чарівну комори. Покладеш в неї жменьку зерна - отримаєш натомість сто жмень. Сховаєш картоплину - витягнеш багато картоплин. Вона у нас під ногами. І зветься вона - грунт. Та тільки вона іноді добра і щедра, коли люди в ній добрі і коли вони вміло землю обробляють: орють, удобрюють, поливають. І вірно. Як це так: все у землі брати, а натомість нічого не класти? Так тут миттю спорожніє будь-яка комора. Так і з чарівною комори. З давніх-давен годує людей матінка - земля. Але не завжди люди здогадувалися, яке багатство вона в собі таїть. За часів, коли люди ще не вміли орати і сіяти, вони брали тільки те, що земля для них сама припасла: ягоди, гриби, соковиті стебла. Потім люди зметикували, що можна спеціально приносити зерна з собою з полів і садити біля житла. Ось і заколосились перші колоски хлібів. Спершу ячменю, потім пшениці, жита. Ось так і стала земля доброю і щедрою, даруючи людям багатий урожай.

Про що повідала? Що називають чарівної коморі? Чому?

Посієш жменьку зерна, а збереш сто жмень.

Що здавна робить земля - ​​матінка?

Годує людей, на ній ростуть рослини, який людина вживає в їжу.

Та не тільки годує земля. Комах, птахів, звірів.

Як можна назвати землю?

Годувальницею, матінкою.

Один сантиметр грунту утворюється в природі за 250 - 300 років, 20 см - за 5000 -6 000 років. Про що це говорить?

Грунт потрібно охороняти.

Давайте, поміркуємо, як можна захистити грунт?

Щоб захистити грунт, на полях, необхідно садити полезахисні лісові смуг, а взимку проводити снігозатримання. Один поширений спосіб снігозатримання - пристрій снігових валів. Їх нарізають за допомогою трактора спеціальними снегопахамі на відстані 5-10 м один від іншого.

Треба саджати ліси;

Треба правильно розорювати ґрунт;

Правильно використовувати отрутохімікати.

Якщо їх вживати більше норми, вони накопичуються в грунті, забруднюють її. В результаті гинуть черви, личинки комах, бактерії, без яких грунт втрачає родючість.

охорона грунту

снігозатримання

Правильно використовувати отрутохімікати

саджати ліси

Правильно розорювати ґрунт

Складання пам'ятки.

Правильно використовувати верхній шар грунту при будівництві і видобутку корисних копалин;

    садити полезахисні смуги;

    проводити снігозатримання;

    правильно розорювати;

    помірно поливати і вживати добрива.

Рефлексія.

Якщо вам сподобався урок, намалюйте жучка посмішку, а якщо не сподобався, намалюйте йому ротик вниз.

Чому я вам запропонувала жучка? (Він живе в землі)

Д / з. підготувати прислів'я, приказки, загадки про землю.

Мета: розвивати пізнавальну активність дітей в процесі експериментування, розширювати знання про грунті.

Пізнавальні:

  • познайомити дітей зі складом землі;
  • познайомити дітей з тим, як утворюється грунт, з деякими властивостями грунту, каменів, глини;
  • формувати у дошкільнят уявлення про значення ґрунту в природі і в житті людини.

Розвиваючі:

  • вправляти в умінні порівнювати, аналізувати;
  • формувати у дітей пізнавальну активність, інтерес до об'єктів живої і неживої природи;
  • активізувати словник: сипучий, пластичний, пухкий, грунтознавець, геолог, пустеля, родюча.

виховні:

  • вчити дітей працювати парами, формувати комунікативні навички;
  • виховувати любов до природи;
  • вчити бачити незвичайне в звичайному;
  • формувати основи екологічної культури.

Матеріали та обладнання:

  • мисочки з піском, глиною, грунтом, камінням;
  • вода, ложечки для води;
  • серветки;
  • трубочки для коктейлю;
  • піднос для «Створення» землі;
  • піднос з землею і пророслими паростками гороху;
  • ілюстрації із зображенням різних природних ландшафтів планети;
  • пакетики з різною землею .

Методичні прийоми:

  • загадування загадки;
  • питання до дітей;
  • дидактична гра «Звідки жменю землі?»
  • експериментування;
  • дослідження;
  • використання физминутки

Попередня робота:

  • спостереження на прогулянці за грунтом, піском;
  • розглядання каменів;

Хід заняття.

Щоб дізнатися, про що піде мова на занятті, відгадайте загадку.

Її все матінкою звуть,

За нею все ніжками біжать. (Земля)

Повідомлення теми.

Вихователь. Сьогодні ми з вами поговоримо про землю. Про ту саму землі, по якій ми ходимо щодня. Її ще називають грунтом. Чому говорять, що вона всім «Добром відповідає» ? Чому землю називають «Мати-земля» , «Матінка» ? Яка земля у нас під ногами - тверда або м'яка?

Діти. (Тверда, міцна, надійна.)

Вихователь. А що ж робить землю такою твердою? Чому на ній можуть рости рослини? З чого складається грунт? На всі ці питання ми з вами сьогодні постараємося відповісти. Для цього я пропоную вам всім стати вченими. Хто знає, чим займаються вчені?

Діти. (Досліджують, спостерігають, проводять досліди.)

Експериментування.

Дослідження піску.

(На столах стоять 4 мисочки: з піском, глиною, камінням, ґрунтом.)

Вихователь. На кожному столі лежать предмети для дослідження. Поки що вони накриті серветками. Зніміть серветки і подивіться, що там лежить.

(Діти називають предмети.)

Які предмети ви дізналися швидше за все? Свої дослідження ми почнемо з вивчення піску. Розгляньте його уважно. З чого складається пісок?

Діти. (З піщинок).

Чи схожі піщинки один на одного? Які вони? Візьміть пісок пальцями і насипте в мисочку. Чи добре він сиплеться? Який пісок?

Діти. (Сипкий.)

Вихователь. А тепер візьміть трубочки і акуратно подмімо на пісок, що вийшло? Піщинки пересуваються, тому що вони лежать окремо один від одного. А що буде, якщо в пісок налити трохи води? Як ви думаєте?

(Відповіді дітей і проведення досвіду.)

Куди поділася вода? Чи можна сказати, що мокрий пісок сипучий?

Діти. (Ні, сипучий тільки сухий.)

Вихователь. З якого піску легше робити споруди - з мокрого або сухого? А хто з вас знає, як називаються місця на нашій планеті, де дуже багато піску в одному місці? Там дуже жарко, рослин мало. Найчастіше там ростуть кактуси, колючі рослини, живуть ящірки, черепахи, тушканчики, верблюди. Такі місця називаються піщаними пустелями.

(Діти розглядають ілюстрацію пустелі.)

По піску важко пересуватися - ноги потопають, пісок забивається у взуття.

На закінчення вихователь разом з дітьми робить висновок: «Пісок складається з безлічі маленьких піщинок, як правило, різних. пісок (Сухий)сипучий, тому вітер легко може пересувати піщинки. Якщо його намочити, піщинки склеюються, прилипають до рук і один до одного » .

Дослідження глини.

Вихователь. Тепер перейдемо до дослідження глини. Візьміть мисочки з глиною. Уважно розгляньте її. Яка вона?

Діти. (Тверда, складається з безлічі крихітних часточок, які міцно тримаються один за одного.)

Вихователь. Давайте наллємо в мисочку з глиною трохи води і подивимося, що вийде. Куди поділася вода?

Діти. (Вона погано проходить крізь глину.)

Вихователь. Як змінилася глина?

Діти. (Стала пластичної, м'якою, з неї можна ліпити.)

Вихователь. Давайте згадаємо, що після дощу по глині ​​важко ходити: вона прилипає до взуття, на глиняній доріжці легко послизнутися. Ще в давні часи люди дізналися про цю властивість глини і навчилися ліпити з неї посуд. Посуд обпалювали на вогні, і вона ставала твердою і не пропускала воду.

«Глина складається з безлічі дрібних частинок. Коли глина суха, вона міцна, тверда, але якщо її намочити, вона стає м'якою, пластичною. З глини ліплять посуд (Діти розглядають димковскіе, філімонівська іграшки з глини). Її використовують в будівництві » .

Физкультминутка

Педагог читає текст, а діти виконують різні вправи.

РАЗ - і стану я землею,
М'якою, теплою і живий!
Дуже сильною, дуже міцною,
Дуже доброю і великий.

ДВА - і вмить я глиною стану,
Може, до взуття пристану,
Якщо дощик у дворі.
Не ходіть ви на мене!

ТРИ - зараз я пагорб хиткий,
Дуже жовтий і сипучий.
Обережніше, люди, будьте,
Якщо ви не на верблюді!

А ЧОТИРИ - камені ми,
Міцні хлопці.
І кидати в віконце нас
Нікому не треба.

П'ЯТЬ - я грунт - верхній шар,
Дружать трави все зі мною,
І дерева, і кущі,
Черв'яки, жуки, кроти.

Усім, що говорю:
«Шануйте матінку свою!»
Наша кругла планета
Називається ЗЕМЛЯ,

Всі живуть під сонцем
Брати нам. І ми друзі!

Після фізкультхвилинки діти сідають за столики і продовжують експериментування.

дослідження каменів

Вихователь. Давайте досліджуємо камені. Розгляньте їх, помацайте, постукайте ними одна об одну. Які вони?

Діти. (Тверді, холодні, шорсткі і т. П.)

Вихователь. Налийте на камені трохи води. Що вийшло? Чи стали камені від цього м'якше, як глина? Може, вони злиплися? Куди поділася вода? Вона вбралася в камені?

Діти. (Ні.)

Вихователь. Як вони змінилися?

Діти. (Стали яскравіше, красивіше.)

Вихователь. Хто знає, де «Живуть» камінці?

Діти. (В горах, в морі, в річці, в озері в печерах і т. П.)

Вихователь. Хто з вас бачив камені і де це було?

На закінчення вихователь з дітьми робить висновок: «Камені тверді, міцні. Вони "живуть" на землі, під землею, в землі, на дні морів, озер, річок, в вулканах. Камені бувають дуже різними за кольором і формою. Якщо їх намочити, вони змінюють колір, стають яскравішими, загадковіше, але не робляться м'якше » .

Дослідження грунту.

Вихователь. Візьміть залишилася мисочку. Що в ній? Тут знаходиться особлива земля - ​​грунт. Розгляньте її уважно, досліджуйте, з чого вона складається.

Діти. (В ній є частинки темного кольору, сухі листочки, гілочки, піщинки, камінчики і т. Д.)

Вихователь. Грунт утворюється з опалого листя і гілочок, загиблих тварин, каміння, піщинок. У ній знаходиться «Їжа» для рослин. Чим більше такої «Їжі» , Тим краще почуваються рослини. Налийте в мисочку трохи води. Що сталося?

Діти. (Вода вбралася, грунт стала вологою.)

Вихователь. Згадайте, як ми поливаємо грунт в горщиках для кімнатних рослин, на клумбі. Куди при цьому дівається вода?

Діти. (Вона йде в грунт, і рослина може «Напитися» .)

Вихователь. А хто живе в грунті?

(Діти перераховують, вихователь показує зображення крота, дощового черв'яка і т. П.)

Вихователь робить разом з дітьми висновок: «Грунт - це" жива "земля. Без неї не можуть жити рослини. У грунті мешкає багато різних тварин. Вона складається зі шматочків глини, піщинок, камінчиків, коренів та інших залишків рослин » .

Вихователь. Ми з вами досліджували складові частини землі. Назвіть їх, будь ласка. (Відповіді дітей.)У нас під ногами - пісок, глина, каміння. Самий верхній, самий родючий шар землі називається ґрунтом.

Вихователь. Давайте спробуємо все вміст ваших мисочок висипати на піднос і перемішати. Що вийшло?

Діти. (Земля.)

Вихователь. Всі ці частини можна виявити в землі, у нас під ногами. Люди часто називають землю «Годувальницею» , «Матінкою-землею» . Чому? (Відповіді дітей.)На землі ростуть дерева, трави, чагарники. Земля - ​​це ще й назва нашої планети. Давайте скажемо «Матінки-Землі» кілька добрих слів і побажань. І тоді ця звичайна земля перетвориться на чарівну, «Живу землю» , На якій все оживає. Нехай кожен з вас скаже своє побажання землі.

(Діти кажуть добрі слова. У цей час піднос накривається великим шматком тканини.)

А тепер давайте пограємо!

гра «Звідки ця жменю землі?»

Опис гри.

На ігровому полі знаходяться ілюстрації з зображеннями різних природних ландшафтів нашої

планети. Вони розміщені у вигляді квітки з шістьма пелюстками: 1-й пелюстка - пустеля, 2-й - ліс, 3-й - квітники, 4-й - кам'янистий берег моря, 5-й - глиниста дорога, 6-й - гори. У комплект гри також входять пакетики з різною землею (Піщаної, глинистої, кам'янистій, родючої, гумусовой грунтом).

Хід гри.

Вихователь. Хлопці, до пелюсток цієї квітки прикріплені картинки, на яких зображені різні куточкинашої планети. (Діти розглядають ігрове поле.)Давайте відгадає, з яких місць взяті «Жмені землі» в пакетиках. (Діти по черзі беруть пакетики і кладуть їх на той чи інший пелюстка. Пакетик, в якому багато камінчиків - на пелюстка із зображенням гір, пакетик з чорної, родючої землею - на пелюстка із зображенням квітника і ліси, з глиною - на глинистий дорогу, з піщаної - на пелюстка з ілюстрацією пустелі, з морськими камінчиками - на пелюстка із зображенням морського берега.)

Заключна частина.

Вихователь. Вам сподобалося наше заняття? Що нового і корисного ви дізналися? (Відповіді дітей.)Тепер, може бути, ви по-іншому дивитиметеся на те, що у вас під ногами. Коли підете на прогулянку, подивіться, яка земля на території нашого дитячого садка. А тепер давайте «Поспілкуємося» з землею. (Бере піднос, накритий тканиною, і знімає тканину. Виявляється, що в землі виросли молоді пагони гороху - під час гри педагог непомітно міняє піднос з землею, яку створили діти, на інший з такою ж землею, але вже з пророслими паростками.)Дивіться, що сталося з нашою землею після того, як ми сказали їй ласкаві слова. Своїми добрими словами та побажаннями ви оживили землю. Давайте залишимо цей піднос в лабораторії і будемо спостерігати, що станеться з землею і рослинами далі.

Дж. Армстронг відзначав, що дія символів схожа на дії прикордонників. Вони ділять всіх на «своїх» і «чужих». Поняття «Росія-Матушка» - це символ. Відомий і шанований символ російськості в Росії і за її межами, втілений в літературі і мистецтві, масовій культурі і політичній риториці, а також військової пропаганди. Як символ він повинен стати об'єднуючим.

Символ у військовій пропаганді

Жіночий образ Росії з давніх часів використовувався пропагандою. Він повинен випромінювати миролюбність і демонструвати його. як національний символ«Матінка-Росія» - це волання до згуртування російських, «синів рідних і дочок», як співається у відомій пісні. Як мобілізуюча сила образ особливо затребуваний в роки воєн, коли все підпорядковано одній меті - захистити Батьківщину, яка страждає від загарбників. Коли воїни готові віддавати життя, коли відмова виконати обов'язок - синівська невдячність.

Символ в політиці

Сприйняття країни в образі матері - важливий елемент політичної культури. Для влади важливо представляти правителя (Главу, Президента) країни, що захищає її від будь-яких ворогів, їй загрожують, і зовнішніх, і внутрішніх. Так званий священний шлюб "Росії-матінки» з правителем. Для опозиції, в свою чергу, привабливий образ страждає Батьківщини, яка страждає від несправедливої, навіть національно чужої, влади. Наприклад, народництво в кінці 19 століття.

«Матінка-Росія»: як з'явився образ

Ідея наявності такого символу розвивалася поетапно. Спочатку з'явилася «Мати - сира земля» - російський варіант Богині-матері. Цей образ представляється живою істотою, найчастіше у вигляді матері. З появою Святої Русі в 16 столітті вона стає святорусский матір'ю-землею.

В епоху царювання Петра I з'являються перші спроби візуалізувати Росію в образі жінки. На особистої печатки царя було зображення Петра, ваяющего статую Росії - жінку, у якої в руках держава і скіпетр, на голові корона, а на плечах мантія. До речі, такий сюжет придумав сам цар (країну створює правитель, він надає їй форму і душу), маючи на увазі, напевно, міф про Пігмаліона і Галатеї.

На питання ої тому, чому Росію називають "Матінка", відповів За його словами, матір'ю ми називаємо Росію, тому що саме вона годувала нас, поїла нас і вчила нас своєї мови.

При цьому ідеологи більшовизму використовували образ «Матінки-Росії» як символ царської Росіїі гноблення. Біла гвардія часів громадянської війни, В свою чергу, сприймала більшовиків як гнобителів Росії-матінки.

«І воїнство з червоною зіркою
Прийнявши фатальну печать,
До хреста пригвождает з хулою
Нещасну Батьківщину-Мати! ».

Життя віддати за неї готові


І лише до середини 30-х років тепер уже Радянська Батьківщина-Мати виступає в ролі матері всіх народів Радянського Союзуі найбільш помітною стала з початком Великої Вітчизняної. Початок відродження значущої ролі жіночого образу Росії поклав плакат, добре знайомий кожному радянській людині, - "Батьківщина кличе!" І. Тоидзе. І жінка з плаката - не символ страждання, а заклик до радянському воїну, до його обов'язку. Одночасно з цим з'являються плакати, де Батьківщина-мати благословляє свого сина на битву з ворогом.

Славні бійці йшли на бій за неї, вмирали за Матінку-Росію, маючи на увазі не якесь поняття і навіть не держава, а все, що їм було близьке і дороге, за своїх матерів і за всіх матерів, які чекають з війни своїх синів . У це поняття всякий боєць вкладав любов до своєї землі і свого прагнення відстояти Батьківщину.

Батьківщина-Мати, яка символізує силу народу, його непереможність, висічена в камені в пам'ятниках Волгограда, Києва, Калінінграда, Тбілісі та інших міст. Образ Батьківщини-Матері, яка оплакує своїх дітей, які склали голови за її свободу, яку готові захищати в усі часи її сини, активно використовувався в період холодної війни, Підкреслюючи роль Росії в боротьбі за мир.

Вся післявоєнна радянська культура, звертаючись до образу Росії-матінки, малює її вразливою, яка страждає, обпаленої війною, яка потребує захисту.

Період розпаду Радянського Союзу характерний переосмисленням, навіть руйнуванням всього радянського. А принижена Росія-Матушка 90-х - відмінний привід для критики чинного режиму опозицією.

Матушка-Росія - це Батьківщина моя


Сьогодні цей символ «реабілітований». Росія знову постає в образі чудової з жінок, і знову образ «Матінка-Росія» - це активно використовується пропаганда. Він став затребуваним в культурі країни, включаючи поезію і прозу, музику і живопис, кінематографію і естраду.

І вже в піснях сьогоднішніх днів звучить:

«Це матінка Росія.
Це російська земля ».

«Росія - матінка, країна рідна,
Ти в житті головна і серцю дорога! ».

«Нехай Росія-матінка спить, спокійно спить!
За Росію-матінку, ой, душа болить ».

І вже нові покоління славлять Матінку-Росію і служать їй віддано.

Але головне - любов


Ми расмотрелі основні причини, чому Росію називають матінкою. Це і політика, і символ, і поетичне порівняння. Але головне - це любов. Любов до своєї країни, мови, білим беріз, запашним вечорами, сліпучим сніжних полях. Наш народ одушевляє все речі, які цінує. А до своєї Батьківщини ми ставимося з синівським повагою і відданістю.

Ольга Коробкіна
Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом: «Грунт-жива земля» (Освітня галузь «Пізнання»).

завдання:

освітні: I.Визвать у дітей пізнавальний інтерес до грунтучерез здивування про її значення в житті рослин і людини.

II. а) Уточнення знань дітей про властивості грунту: М'яка, сипуча, чорна, пухка.

б) формуватиу дітей дії обстеження (Сприйняття)дають можливість виявити властивості грунту:

Назвати предмет в цілому (грунт) ;

За допомогою зорового сприйняття виявити колір, склад грунту;

За допомогою розтирання грунтуміж пальцями виявити, яка вона на дотик (М'яка, в'язка, пухка)і т.д.

розвиваюча: Розвивати у дітей уміння за допомогою вихователя оцінювати свої відповіді і відповіді своїх товаришів по послідовності, точності опису властивостей грунтуі її значення в житті рослин і людини.

виховні: Виховання екологічної культури:

- формуванняправильних способів взаємодії з природою (берегти землю, Не засмічувати, садити дерева, чагарники, доглядати за ними).

Співпереживання всьому живому, сприйняття краси природи.

устаткування: зразки грунту: Пухка і щільно утрамбована грунт, Грудочки вологою і рихлою землі, Велика банка, 2 банки: З чистою і брудною водою (розчин прального порошку або мила, баночки на кожну дитину з наклеєними етикетками (стопа ноги і квітка, картинки з зображенням грунтових мешканців(Кріт, дощовий черв'як, мурахи, польова миша, капустянка, стаканчики з землею(За кількістю дітей, насіння, наголовники з зображенням дерева-2 шт. , І з зображеннямдощового хробака-2 шт, обруч-4 шт.

Є на світі чудова комора. Покладеш в неї мішок зерна, а восени дивишся, замість одного в коморі вже 20. Відро картоплі у чудовій коморі перетворюється в 20 відер. Жменька насіння робиться великою купою огірків, редиски, моркви.

Чи бачив ти коли-небудь насіннячко 2-мя крильцями? Дунешь на нього - воно і полетіло. А потрапить таке насіннячко в чудову комору, полежить, дивись, де було крилатий насіннячко варто гіллясте дерево.

Це не казка. Чудова комора є насправді.

Ви здогадалися, як вона називається?

Так, сьогодні мова піде у нас про грунті(землі) . Зображення грунту на екрані.

А добре запам'ятати все, що ми сьогодні дізнаємося про грунті, Допоможуть картки які я буду відкривати. (Мнемотабліца).

А хто-небудь знає, як ще називають нашу землю? Як про неї говорять?

А такий вислів « Земля - ​​матінка, Годувальниця наша »чув хто?

А чому так про неї говорять? (Так, вона годує нас, даючи урожай).

А годує вона не тільки нас, а й рослини.

Ви знаєте і бачили, що у багатьох трав, чагарників і дерев коріння глибоко йдуть в землю. Звідти вони беруть необхідні для росту і розвитку поживних речовин.

ще грунт називають«Підземним царством».

Як ви думаєте, чому?

У ній мешкає багато мешканців (Дощові черв'яки, жуки, кроти і т. Д.).

Дивимося ілюстрації з зображенням підземних жителів. ЕВ

Чим вони дихають? Як і всі повітрям.

В. - Жителі підземний царства надіслали нам дуже цінний подарунок - мішечок чарівної землі. ми ближче познайомимося з землею - матінкою.

В: Хлопці, а ви експериментувати любите? Я вам пропоную побути маленькими дослідниками! Чи готові?

Візьміть лупи і чашечки з невеликою кількістю грунту. Розгляньте грунтпід лупою і спробуйте припустити якого вона кольору? Чи має вона певний запах?

Давайте перевіримо, чи є в грунті повітря.

Досвід 1. Опускаємо в банку з водою грунт і спостерігаємо, Чи з'являться в воді бульбашки повітря.

Що ви спостерігаєте?

Д. - З грудочки побігли маленькі бульбашки.

Д. - Це повітря піднімається з води.

В. - Де ж був повітря?

Д. - Повітря було в грудочці землі.

В. - Так, повітря було всередині грудочки між піщинками. Вода витіснила його. Повітря сплив, так як він легше води і змішався з оточуючим нас повітрям.

В. - Хто мав рацію, ті, хто говорили, що в землі немає повітря або ті, Хто говорили, що повітря є?

Д. - В землі є повітря.

висновок: в грунті є повітря.

Скажіть, де повітря в грунті більше - в місцях, Які відвідують люди (Щільно утромбовать)або там, де рідко ступає нога людини (Пухкої).

Давайте перевіримо.

Для цього візьмемо шматочок з клумби (пухкої грунту) і з місця, де часто ходять люди - стежки (ущільненої грунту) .

Опускаємо шматочок ущільненої грунтув банку з водою з наклейкою, де намальована стопа ноги людини, а рихлою з наклейкою квітки і починаємо спостерігати, де буде більше виходити бульбашок.

Так, де ж повітря більше? (В пухкої грунті) .

Де підземним жителям легше дихати?

А чому в ущільненої грунті повітря менше?

Коли ми ходимо по землі, То тиснемо на її частинки, вони як - би стискаються, повітря між ними залишається все менше і менше.

Давайте це побачимо самі.

Досвід 2. Для цього візьмемо пухку, вологу грунт і розглянемо її, як вона виглядає. (Робота з лупами)

Подивіться, що всередині грудочок є порожні місця, там і ховається повітря.

А зараз стисніть шматочок землі в руці.

Що з ним сталося? Яким він став?

Він збільшився або зменшився? Чому?

Грудочку став менше, тому що «Порожніх місць»між частинками землі стало менше, Вони притулилися одне до одного, а повітря «Пішов». Точно так же під вагою нашого тіла стискається земля на стежках, Дорогах, а повітря йде.

Скажіть, в лісах, парках багато стежок. Де можна знайти більше живих істот - в земліна стежках або ділянках, які люди не відвідують? Чому?

Що станеться з підземними жителями, якщо люди в лісі будуть ходити не по стежках, а всюди де їм заманеться?

висновок: Чим більше місць в лісі, парку будуть витоптувати люди, тим менше підземних жителів там залишиться, а на деяких ділянках можуть зникнути зовсім. Тому необхідно дотримуватися правил поведінки в парку, лісі: Ходити по доріжках, не топтати все навколо, Тим самим можна зберегти «Дому»і життя багатьом підземним мешканцям.

А тепер подивимося, чи запам'ятали ви «Підземних жителів». Я буду загадувати загадки, а ви відгадувати. Якщо ви правильно відгадаєте, то підземний житель з'явиться на екрані.

1) Маленький зріст, довгий хвіст,

Бура шубка, гостренькі зубки,

під землею таїться, В поле ходить погодувати. (Полівка)

2)землерийна машина, Без бензину і без шини

Землю кожен день розпушує, Будує довгий лабіринт

Темрява і тіснота в підземеллі у ... (Крота)

3) Мій хвіст не відрізниш від голови

Мене завжди в землі знайдете ви.

А якщо раптом пролився дощик

Я виповзаю на доріжки. (дощовий черв'як)

4) Подивись на молодців: Веселі і бойки

Тягнуть з усіх кінців, матеріал для будівництва.

Ось один спіткнувся раптом під важкою ношею,

І поспішає на допомогу один, тут народ хороший.

Без роботи, хоч убий жити не може (Мураха)

5) Скаче звірятко, не рота пастка.

Потраплять в пастку і комар і мушка. (жаба)

виріс гарна квіткана галявині,

Фіз. хвилинка

Вранці розкрив пелюстки.

Всім пелюсток красу і сяйво

Дружно дають під землею корінці.

А тепер будемо черв'ячками.

під землею черв'як повзе,

Робить він вузький хід,

Щоб в підземному царстві

Краще всім жилося,

Щоб в підземному царстві

Краще всім росли.

До своєї земліпотрібно ставитися дбайливо, крім усього не потрібно її забруднювати.

Зараз ми побачимо, як відбувається забруднення грунту.

Досвід 3. Розглянемо воду у мене в баночках.

Чим вони відрізняються?

Так, в одній чиста вода, а в інший брудна, яка залишилася після прання. Таку воду ми виливаємо в раковину або вихлюпує на землю.

Що буде з землею, Якщо її полити чистою водою? А якщо брудної?

Давайте поллємо грунтв одній банці чистою водою, в інший брудною.

Що змінилося?

У першій банку грунт стала вологою, Але залишилася чистої: Вона зможе напоїти дерево, травинку.

А в другій? Грунтстала не тільки вологою, а й брудної: З'явилися мильні бульбашки, патьоки.

Уявіть себе на місці дощового черв'яка або крота.

яку б грунтви вибрали для свого будинку?

Що б ви подумали про людей, які забруднили грунт? Про що попросили б їх?

висновок: У житті, як і в казках, є « жива вода» (Вона потрапляє в землю разом з дощем, Талим снігом; вона напуває рослини, тварин, але є і «Мертва вода»- брудна, коли вона потрапляє в грунт, Підземним мешканцям доводиться зле: Вони можуть захворіти і навіть загинути.

Звідки береться «Мертва вода»?

Вона стікає по заводським трубах, потрапляє в землюпісля миття автомобілів і т. д.

У багатьох місцях на нашій планеті грунт забруднюється, «Хворіє»і вже неможуть годувати, поїти рослини чистою водою, тварини не можуть жити в такій грунті.

Тому необхідно дбайливо ставиться до «Підземне царство», Намагатися робити так, щоб в ньому завжди було чисто.

Народ придумав про земліприслів'я та приказки. Назвіть їх.

Діти називають.

Поле працю любить.

Хто не сіє, той не жне.

Земелька чорна, а хліб білий народить.

- землюорати не в бабки грати.

- Земля любить гній, А кінь овес.

- земляне вродила - ніхто не нагородить.

А зараз, щоб побачити, як дійсно жменька насіння в земліперетворюється в квіти, овочі ми посіємо їх в ящики з землею. І в подальшому будемо спостерігати за їх появою.