Що таке частинки тіла окр світ. Тіла, речовини, частки. Відстань між частинками

Политова Світлана Вікторівна, вчитель хімії ГБОУ ЗОШ № +1352 з поглибленим вивченням англійської мовим Москви.

Конспект уроку.

Тема:Тіла, речовини, частки.

учитель:Политова Світлана Вікторівна.

Тип уроку:вивчення нового матеріалу.

Тривалість уроку: 45 хвилин.

Мета уроку:

Сформувати поняття тіло, речовина, частка, навчити розрізняти речовини по їх ознаками і властивостями.

    Ознайомити дітей з поняттями тіло, речовина, частка.

    Навчити розрізняти речовини в різних агрегатних станах.

    Ознайомити з поняттям суміші і чисті речовини.

    Перевірити знання учнів з пройденої теми.

    Розвивати пам'ять, мислення.

    Удосконалювати навички самооцінки та самоконтролю.

    Підвищити психологічну комфортність уроку, зняття м'язової напруги (динамічні паузи, зміна діяльності).

    Формувати дружні стосунки в колективі.

    Виховувати інтерес до навколишнього світу.

устаткування:

1. Мультимедійна інтерактивна презентація.

1. Малюнки (тверді, рідкі, газоподібні речовини).

2. Металева лінійка, гумовий м'яч, дерев'яний кубик (у вчителя).

3. Для експерименту: стакан, чайна ложка, шматочок цукру; кип'ячена вода (на столах у дітей).

Хід уроку

    організаційний момент

Учитель вітає дітей, перевіряє готовність до уроку, звертаючись до учнів: «Сьогодні ви всі завдання будете виконувати в групах. Давайте повторимо правила роботи в групі »(слайд № 2).

    Звернення з товаришами - «ввічливість»;

    Думка інших - «вчися слухати, доводити свою точку зору»;

    Робота з джерелами інформації (зі словником, книгою) - виділяй головне.

    Вивчення нового матеріалу

Постановка навчальної мети: сьогодні ми починаємо вивчати тему «Ця дивовижна природа»- зробимо віртуальну екскурсію (слайд № 3). На слайді представлені картинки:

крапля води

цукорниця

(Контейнер для зберігання)

хвиля (вода)

Учитель задає питання «Чи всі слова дозволили точно уявити предмет?»

Ті слова, які точно допомагають уявити предмет, а саме, мають обриси, форму називають тілами. Те, з чого зроблені ці предмети, називають речовинами.

Робота з джерелом інформації (словник С. І. Ожегова):

Тіло - окремий предмет

в просторі, а також частина простору, заповнена матерією, яким-небудь речовиною ...

Тіло - організм людини або тварини в його зовнішніх, фізичних формах.

Тіло - частина організму ...

Тіло - основна частина, корпус чогось.

Записати визначення в зошити: «Ті предмети, які нас оточують, називаються тілами»(Слайд № 4).

Слайд № 5. Учитель пропонує учням порівняти картинки, розташовані на слайді: гумовий м'яч, конверт, дерев'яний кубик.

Завдання 1: знайди загальне. Всі тіла мають розмір, форму і т. Д.

Завдання 2: визнач основні ознаки тел. Відповідь на слайді № 6: керуюча кнопка «відповідь 2».

Слайд № 6. Зображення - тригери. М'яч - круглий, гумовий, яскравий. Конверт - прямокутний, паперовий, білий. Кубик - дерев'яний, великий, бежевий.

Разом з хлопцями робимо висновок «Кожне тіло має розмір, форму, колір». Записуємо в зошит.

Слайд № 7. Що таке природа? З трьох варіантів відповідей вибрати правильну відповідь:

Все, що зроблено руками людини

Все, що нас оточує

Все, що нас оточує і існує незалежно від людини

Слайд № 8 - робота з картками. В учнів на столах картки із зображенням тел (предметів). Запропонуємо учням розділити картинки на дві групи: стіл, сонце, дерево, олівець, хмара, камінь, книги, крісло. Здійснити запис в зошит. Просимо учнів прочитати назви тел, це буде 1 група. За якою ознакою вони помістили слова в цю групу? Теж саме робимо з другою групою.

Правильну відповідь:

штучні

природні

олівець

Робимо висновок. Як ми розділили слова (за яким принципом?): є тіла, які створені природою, а є ті, які створені руками людини.

Оформляємо блок в зошит.



Слайд № 9. Прийом «Інтерактивна стрічка». На слайді представлені тіла природні і штучні. За допомогою кнопки - прокрутки, яка одночасно є тригером, переглядаємо тіла природні і штучні (кожен раз натискання на кнопку здійснює зміну згрупованих картинок).

Закріплюємо отримані знання за допомогою гри «Світлофор» (слайди 10-12). Гра полягає в пошуку правильної відповіді.

Слайд 10. Завдання: знайди природні тіла. Із запропонованих тел на слайді необхідно вибрати тільки природні тіла. Картинка є тригером - при натисканні з'являється сигнал світлофора (червоний або зелений). Звукові файли допомагають учням переконатися у виборі правильної відповіді.

квіти

птах

Слайд 11. Завдання: знайди штучні тіла.

ліжко

капелюх

сумка

Слайд № 12. Завдання: знайди штучні тіла.

будильник

Машина

Учітель.Вспомнім те, про що ми говорили вначале.Ми затруднялісьточно визначити, є ліметалл, вода, глина тілами і прийшли до висновку, що вони не мають точних обрисів, форми, а значить, не є тілами. Дані слова ми називаємо речовинами. Всі тіла складаються з речовин. Записуємо в зошит визначення.

Слайд 13. На даному слайді розглянемо два приклади.

Приклад 1: ножиці - тіло, то, з чого вони зроблені - речовина (залізо).

Приклад 2: краплі води - тіла, речовина, з якої складаються краплі - вода.

Слайд № 14. Розглянемо тіла, які складаються з декількох речовин. Наприклад, олівець і лупа. На слайді окремо дивимося речовини, з яких складається олівець. Для демонстрації натискаємо на керуючі кнопки: «графіт», «каучук», «дерево». Для того щоб прибрати непотрібну інформацію натискаємо хрестик.

Розглянемо, з яких речовин складається лупа. Натискаємо тригери «скло», «дерево», «метал».

Слайд № 15. Для закріплення розглянемо ще два приклади. З чого складається молоток? Молоток складається з заліза і дерева (рукоятка). З чого складаються ножі? Ножі складаються з речовини заліза і дерева.

Слайд № 16. Розглянемо два предмета, які складаються з декількох речовин. М'ясорубка: з заліза і дерева. Санки: з заліза і дерева.

Слайд 17. Робимо висновок: тіла можуть складатися з одного речовини, а можуть з кількох.

Слайди 18, 19, 20. Прийом «Інтерактивна стрічка». Демонструємо учням. Одне речовина може входити до складу кількох тел.

Слайд 18. Речовини повністю або частково складаються зі скла.

Слайд 19. Речовини повністю або частково складаються їх металу.

Слайд 20. Речовини повністю або частково складаються з пластмаси.

Слайд 21. Учитель ставить питання «А чи всі речовини однакові?»

На слайді натискаємо керуючу кнопку «Почати». Запис у зошиті: всі речовини складаються з дрібних невидимих ​​частинок. Вводимо класифікацію речовин за агрегатним станом: рідкі, тверді, газоподібні. На слайді використовуються тригери (стрілочки). При натисканні на стрілку можна подивитися картинку з частинками в даному агрегатному стані. Повторне натискання на стрілку - об'єкти зникнуть.

Слайд 22. Експериментальна частина. Необхідно довести, що частинки - найдрібніші, невидимі оком, але зберігають властивості речовини.

Проробимо експеримент.На столах у учнів лотки з набором найпростішого лабораторного обладнання:

хімічний стакан (можна замінити будь-яким невеликої ємності склянкою),

ложечка для розмішування,

серветка,

шматочок цукру.

Опустити шматочок цукру в стакан, перемішати до повного розчинення. Що спостерігаємо? Розчин став однорідним, ми більше не бачимо шматочка цукру в склянці води. Довести, що в склянці як і раніше присутня цукор. Яким чином? Спробувати на смак. Цукор: речовина білого кольору, солодке на смак. Висновок: після розчинення цукор не перестав бути цукром, тому що залишився солодким. Значить, цукор складається з найдрібніших частинок, не видимих ​​оку (молекул).

Слайд 23. Розглянемо розташування частинок в речовинах з твердим агрегатним станом. Демонструємо розташування частинок і речовини (приклади) за допомогою прийому «інтерактивна стрічка» - кнопка прокрутки дозволяє показати картинки потрібне число раз. Записуємо висновок в зошиті: в твердих речовинах частинки розташовуються близько один до одного.

Слайд 24. Розташування частинок в рідких речовинах. У рідких речовинах частинки розташовані на деякій відстані один від одного.

Слайд № 25. Розташування частинок в газоподібних речовинах: частинки розташовані далеко один від одного, відстань між ними значно перевищує сам розмір часток.

Слайд 31. Настав час підбити підсумки. Разом з учителем згадують те, що нового дізналися на уроці. Учитель задає питання:

    Все, що нас оточує, називається .... тілами

    тіла бувають природні і штучні .

    Записати в зошиті схему. Учитель: розглянемо схему. Тіла бувають природні і штучні, речовини можуть бути тверді, рідкі, газоподібні. Речовини складаються з частинок. Частка зберігає властивості речовини (згадаємо, що цукор при розчиненні залишився солодким). На слайді використовуються тригери. Натискаємо на фігуру «Тіла», з'являються стрілочки, потім фігури з написом «Штучні» і «Природні». При натисканні на фігуру речовини з'являються три стрілочки (рідкі, тверді, газоподібні).

Слайд № 30. Заповніть таблицю. Уважно читайте інструкцію.

(Відзначте знаком « + »У відповідній графі, які з перерахованих речовин відносяться до твердих, рідких, газоподібних).

речовина

тверде

рідке

газоподібне

Природний газ

алюміній

Вуглекислий газ

Перевірка виконання роботи (слайд 30). (По черзі діти називають речовину і пояснюють, до якої групи його віднесли).

Физминутку.

При організації навчання в початковій школінеобхідно враховувати багато факторів, але, перш за все, необхідно прагнути до створення навчального середовища, що сприяє збереженню здоров'я. На уроці можна використовувати фізкультхвилинки, таким чином, вдасться уникнути тривалого, безперервного сидіння за партою.

На даному уроці можна використовувати дві физминутки за вибором вчителя (для цього, як тільки діти втомилися, необхідно перейти на слайд № 2 - вибрати одну з физминуток, за гіперпосиланням перейти на потрібний слайд презентації). Перша Физминутку (слайд 34, друга - слайд № 35).

Слайд № 34. Физминутку.

листочки

Ми листочки осінні,

На гілках ми сидимо.

Дмухнув вітер - полетіли.

Ми летіли, ми летіли

І на землю тихо сіли.

Вітер знову набіг

І листочки все підняв.

Закружляли, полетіли

І на землю тихо сіли.

Слайд № 35. Физминутку.

дощ

Припливли хмари дощові:

Лей, дощ, лей!

(Долоні вниз, струшувати кисті рук.)

Дождинки танцюють, як живі:

Пий, жито, пий!

(Долоні вгору, струшувати кисті рук)

І жито, схиляючись до землі зеленої,

П'є, п'є, п'є.

А теплий дощ невгамовний

Ллє, ллє, ллє!

(Руки долонями вниз, струшувати кисті рук.)

підсумок уроку

1) Підведення підсумків

Ви дружно працювали.

Дізнаємося, яка команда була самої уважною на уроці. Учитель задає питання: «Що називається тіла, що характеризує тіло, приведи приклад». Учні відповідають. Все, що нас оточує, називається тілами. Які бувають тіла по агрегатному стані: рідкі, тверді, газоподібні. З чого складаються речовини? Наведіть приклади, як частинки зберігають властивості речовин. Наприклад, якщо ми посолити суп, як дізнатися, що властивості речовини збереглися? Спробувати на смак. Заповніть схему.

Обговорення, з чим згодні, з чим не згодні.

Що нового дізналися? Діти повідомляють. ( Тілами називають усі предмети, що оточують нас. Тіла складаються з речовин. Речовини - з частинок).

Домашнє завдання.

Учитель повідомляє дітям домашнє завдання:

    вирішити невеликий тест (варіант за вибором),

    переглянути презентацію « Цікаві фактипро воду »(дивись додаток). У презентації можна познайомитися з шести відомими фактами про воду. Подумайте, хлопці, а чому саме з цією речовиною потрібно познайомитися ближче? Відповідь: найпоширеніша речовина на Землі. А яке ще речовина ви хотіли б запросити до себе (створення віртуальних екскурсій).

    вивчити електронний підручник (дивись додаток).

Примітка: учитель може використовувати додатково слайди 3 32, 33, 36.

Слайд № 32. Завдання: перевір себе. Знайди вироби (інтерактивний тест).

Слайд № 33. Завдання: перевір себе. Знайди тіла живої і неживої природи(Інтерактивний тест).

Слайд № 36. Завдання: роздягли тіла на тіла живої і неживої природи (інтерактивний тест).

література:

    Грибов П.Д. як людина досліджує, вивчає, використовує природу. 2-3 класи. Волгоград: Учитель, 2004.-64 с.

    Максимова Т.М. Поурочні розробки з курсу « Навколишній світ»: 2 клас. - М .: ВАКО, 2012.-336с. - (На допомогу шкільному вчителеві).

    Решетникова Г.Н., Стрельников Н.І. Навколишній світ. 3 клас: цікаві матеріали.- Волгоград: Учитель, 2008. - 264 с .: іл.

    Тихомирова Е.М. Тести з предмету «Навколишній світ»: 2 клас: до навчального комплектуА.А. Плешакова «Світ навколо нас. 2 клас ». - М .: Видавництво «Іспит», 2011. - 22 с.

Тип уроку:комбінований

мета

- формування цілісної картинисвіту і усвідомлення ме-ста в ньому людини на основі єдності раціонально-наукового пізнання і емоційно-ціннісного осмислення дитиною особистого досвідуспілкування з людьми і природою;

проблема:

що таке тіло, речовина, частка?

завдання:

Розрізняти тіла, речовини і частки,

Ставити експерименти, використовуючи лабораторне обладнання

Предметні результати

навчаться

Характеризувати поняття «тіла», «речовини», «частки»;

Розрізняти тіла і речовини, класифікувати їх.

універсально навчальні дії(УУД)

регулятивні:адекватно використовувати мову для планування і регуляції своєї діяльності; перетворювати практичну задачув пізнавальну.

Пізнавальні:ставити і формулювати проблеми, контролювати й оцінювати процес і результат діяльності (досвіду); передача інформації.

комунікативні:коштувати монологічне висловлювання, аргументувати свою позицію.

особистісні результати

Мотивація навчальної діяльності

Основні поняття і визначення

Тіла, речовини, частки. Природні і штучні тіла. Тверді, рідкі, газоподібні речовини

Перевірка готовності до засвоєння нового матеріалу

Згадай, на які групи можна розділити всі предмети, які нас оточують.

Розглянь схему. На які дві групи мож-но розділити тіла? Приведи приклади тел кожної групи.

Вивчення нового матеріалу

Будь-який предмет, будь- жива істотаможна назвати тілом. Камінь, шматок цукру, дерево, птах, дріт - це тіла. Перерахувати всі тіла неможливо, їх існує безліч. Сонце, планети, Місяць теж тіла. Їх називають небесними тілами

РЕЧОВИНИ

Тіла складаються з речовин. Шматок цукру - ті-ло, а сам цукор - речовина. Алюмінієва про-волока - тіло, алюміній - речовина.

Є тіла, які утворені не одним, а не-скількома або багатьма речовинами. Дуже складний склад мають живі тіла. Наприклад, в рослинах є вода, цукор, крохмаль і інші речовини. Безліччю різноманітних речовин утворені і тіла тварин, людини

Отже, речовинами називають те, з чого відбутися у-ят тіла

розрізняють тверді, рідкіі газообраз-ні речовини.Цукор, алюміній - приклади твердих речовин. Вода - рідка речовина. Віз-дух складається з декількох газоподібних ве-вин (газів).

тілаіречовини

тіла. речовини

досвід. зчогоскладаютьсяречовини

Тристануречовини

ЧАСТИНКИ

Досвід. Візьмемо тіло, утворене одним речовиною, - шматочок цукру. Опустимо його в склянку з водою, завадимо. Спочатку цукор добре видно, але поступово стає неви-дімим. Спробуємо рідина на смак. Вона слад-кая. Значить, цукор не зник, він залишився в ста-кане. Чому ж ми не бачимо його? Висловіть припущення.

Шматочок цукру розпався на дрібні, невидимі оком частинки, з яких він скла-ял (розчинився), і ці частинки перемішалися з частинками води.

висновок:досвід доводить, що речовини, а значить, і тіла складаються з частинок.

Кожна речовина складається з особливих частинок, які за розмірами і формою відрізняються від частинок інших речовин.

Вчені встановили, що між частинками є проміжки. У твердих речовинах ці проме-страшні зовсім маленькі, в рідких побільше, в газах ще більше. У будь-якому речовині всі частинки постійно рухаються.

Осмислення і розуміння отриманих знань

Презентація "Тіла, речовини, молекули"

тілаіречовининавколонас

1.Перевірте за допомогою підручника, чи правильні наведені нижче твердження.

Будь-який предмет, будь-яка жива істота можна назвати тілом.

Речовини - це те, з чого складаються тіла.

2. Виберіть зі списку спочатку тіла, потім речовини. Перевірте себе на «Сторінка для самоперевірки».

Підкова, стакан, залізо, цегла, цукор, кавун, сіль, крохмаль, камінь.

3.Покажіте за допомогою моделі процес раст-Ворен шматочка цукру в воді.

4.Ізобразіте за допомогою моделей располо-ються частинок в твердому, рідкому, газоподібному речовинах.

Самостійне застосування знань

Що називають тілами? Приведи приклади.

Що таке речовини? Приведи приклади. 3. З чого складаються речовини? Як це довести? 4. Що ти можеш розповісти про частки?

Домашнє завдання. Запиши в словничок: тіло, речовина, частка.

Джерела інформації:

А. А. Плешаков підручник, робочий тетрадьОкружающій світ 3 клас Москва

«Просвещение» 2014

Хостинг презентацій навколишній світ

Вони де-лять-ся на 2 біль-шие груп-пи: при-род-ні тіла, Со-буд-ні при-ро-дою, і ис-кус-ного-ні, Со-буд-ні ру-ка-ми че-ло-ве-ка. З на-кликаний-них нами тіл, до при-род-ним від-но-сім де-ре-во, коль-ток, птицю і солн-це, а до ис-кус-ного-ним - будинок і те- ле-ві-зор. При-род-ні тіла в свою оче-гу де-лять-ся ще на 2 груп-пи: тіла живої і нежі-вої при-ро-ди. До тіл живої при-ро-ди від-но-сят-ся живі ор-га-низ-ми (люди, жи-ось-ні, рас-ті-ня, гриби і мік-ро-ор-га-низ- ми).

Мал. 10. Гриб. Під-бе-ре-зо-вик (Іс точ-ник)

Мал. 11. Мік-ро-ор-га-нізм. Амеба про-тея (Іс точ-ник)

До нежі-вої при-ро-де від-но-сят-ся небес-ні, або кос-мі-че-ські, тіла (солн-це, звез-ди, пла-ні-ти),

Мал. 14. Пла-ні-ти Сол-неп-си-сте-ми (Іс точ-ник)

і зем-ні тіла (ка-мень, крижин-ка, пес-чин-ка).

2. Природні та штучні речовини, їх стан

Все, окру-жа-ю-ний нас, з-сто-ит з ве-вин. Су-ще-ству-ет біс-чис-льон-ве мно-же-ство ве-вин. Одні з них зустрів ча-ють-ся в при-ро-де (зо-ло-то, сіль, вода, мідь, же-ле-зо, глина, дере-ве-сі-на, воз-дух),

Мал. 22. Же-ле-зо

дру-Гії при-ду-ма-ли і з-зда-ли люди (пласт-мас-са, ре-зи-на, фар-фор, стек-ло).

Каж-дий рік ці від-кри-ку про-дол-жа-ють-ся.

Ве-ще-стваб-ва-ють в твер-будинок(Ка-мень, дере-ве-сі-на, зо-ло-то), жид-ком(Вода, ртуть) і га-зо-про-раз-ном со-сто-я-ванні(При-род-ний газ, киць-ло-род, азот).

Якщо со-оди-нить мило, воду і воз-дух, ми смо-жем ви-дути миль-ний пу-зирь - тіло, полон-ку ко-то-ро-го про ра зу-ють ве-щі -ства (вода, мило).

Такі при-род-ні тіла як крапля, крижин-ка і сні-жін-ка з-сто-ят з при-род-но-го ве-ще-ства, води.

З ис-кус-ного-но-го ве-ще-ства, на-прі-мер пласт-мас-си, можна через го-то-вить ис-кус-ного-ні тіла (відро, ста-кан, иг-руш-ка).

Мал. 35. Пласт-мас-со-ше відро (Іс точ-ник)

Мал. 36. Пласт-мас-со-ші ста-ка-ни (Іс точ-ник)

Мал. 37. Пласт-мас-со-вая голок-руш-ка (Іс точ-ник)

Книга теж яв-ля-ет-ся ис-кус-ного-ним тілом, по-то-му що бу-ма-гу, з ко-то-рій вона через го-тов-ле-ну, зроби-лал че-ло-вік з твер-до-го ве-ще-ства, цілий-лю-ло-зи.

Мал. 39. Фор-му-ла цілий-лю-ло-зи (Іс точ-ник)

Нас окру-жа-ет мно-же-ство тел, з-сто-я-щих з од-но-го і того ж ве-ще-ства - дере-ве-сі-ни (ме-бель, по-строй -ки, голок-руш-ки, пар-кет, двері та ін.).

Мал. 41. Де-ре-вян-ва ме-бель (Іс точ-ник)

Мал. 42. Де-ре-вян-ва по-строй-ка (Іс точ-ник)

Мал. 43. Де-ре-вян-ва голок-руш-ка (Іс точ-ник)

Всі тіла з-сто-ят з од-но-го або неяк-ких ве-вин. На-прі-мер, ку-со-чек са-ха-ра со-сто-ит з од-но-го ве-ще-ства - са-ха-ра,

а в со-ставши рас-ті-ний вхо-дять вода, цукор, крах-малий і дру-Гії ве-ще-ства; віз-дух со-сто-ит з киць-ло-ро-да, по-до-ро-да, уг-ле-киць-ло-го газу, азоту і дру-гих газів.

3. Частинки

Тіла з-сто-ят з ве-вин, а ве-ще-ства з-сто-ят з неви-ді-мих оці мілину-чай-ших ча-стіц - мо-ле-кул. Одна мо-ле-ку-ла мен-ше невеликі-шо-го яб-ло-ка під настільки-ко раз, у скільки-ко яб-ло-ко мен-ше зем-но-го кулі.

Мо-ле-ку-ли со-сто-ят з огра-ні-чен-но-го числа ще більш крейда-ких ча-стіц - ато-мов, Ко-то-які со-оди-ня-ють-ся один з дру-гом визна-де-льон-ним об-ра-зом. Як літери ал-фа-ві-та со-оди-ня-ють-ся в ти-ся-чи слів, так з одних і тих же ато-мов об-ра-зу-ють-ся мо-ле-ку ли і кри-став-ли самих раз-вих ре-вин з ко-то-яких со-сто-ит окру-жа-ю-щий світ.

Мо-ле-ку-ли при-ня-то изоб-ра-жати у вигляді ша-ри-ков, свя-зан-них один з дру-гом. Ша-ри-ки - це атоми, ко-то-які об-ра-зу-ють-ні мо-ле-ку-ли.

Так ви-гля-дит мо-ле-ку-ла води.

Це - мо-ле-ку-ла киць-ло-ро-да.

Мал. 50. Мо-ле-ку-ла киць-ло-ро-да (Іс точ-ник)

Мо-ле-ку-ла цілий-лю-ло-зи по-хо-жа на со-оди-нен-ні між собою довжин-ні нитки.

Мал. 51. Мо-ле-ку-ла цілий-лю-ло-зи (Іс точ-ник)

Число ато-мов в мо-ле-ку-лах може бути раз-лич-ним - від од-но-го атома до сотень тисяч.

М. В. Ло-мо-но-сов, З-вест-ний рус-ський вчених-ний, в своїх тру-дах до-ка-зи-вал раз-ли-ність між мо-ле-ку-лій і ато-мом.

Мі-ха-і-ла Ва-сі-льє-ві-ча Ло-мо-но-со-ва на-зи-ва-ють ге-ні-му (че-ло-ве-ком ви-да-ю -них-ся розум-ного-них спо-соб-но-стей), адже ще в 18 столітті, коли наука в Рос-ці толь-ко на-чи-на-ла раз-ві-вать-ся, він за -ні-малий-ся гео-гра-фі-їй, хі-мі-їй, фі-зи-кою, аст-ро-но-мі-їй, гео-ло-гі-їй, чи-ті-ра- ту-рій, про-з-вод-ством стек-ла, изу-че-ні-ем по-го-ди, на-пі-сал Древ-ню Рос-сій-ську ис-то-рію, за-ло -Житлові ос-но-ви со-ча-мен-но-го ли-ті-ра-тур-но-го рус-сько-го мови. Але мно-Гії від-кри-ку Ло-мо-но-со-ва були по-ня-ти, при-зна-ни і до-ка-за-ни толь-ко супу-стя багато років.

Між мо-ле-ку-ла-ми каж-до-го ве-ще-ства є про-ме-жут-ки. У твер-дих тілах ці про-ме-жут-ки малі, в жид-ких - біль-ше, в га-зо-про-раз-них - ще біль-ше.

Мал. 53. Рас-сто-я-ня між мо-ле-ку-ла-ми ве-вин в раз-лич-них аг-ре-гат-них со-сто-я-ні-ях (Іс точ-ник )

5. Відстань між частинками

Мо-ле-ку-лилю-бо-го ве-ще-ства на-хо-дять-ся в по-сто-ян-ном дви-же-ванні. Навіть в твер-дих тілах, ко-то-які мають по-сто-ян-ву форму, мо-ле-ку-ли ко-леб-лютий-ся від-но-си-тель-но один одного, не раз ру-ша його форму. У жид-ких тілах рас-сто-я-ня між мо-ле-ку-ла-ми біль-ше, по-це-му вони можуть сво-бод-но пе-ре-ме-щать-ся від-но сі тель але один одного, поз-по-ляя жид-ко-сти легко через ме-нять свою форму, при-ні-травня форму со-су-да в ко-то-ром на-хо-дять -ся. Ча-сти-ці газів на-хо-дять-ся на зна-чи-тель-ном рас-сто-я-ванні один від одного (іно-гда рас-сто-я-ня між ча-сти-ца-ми біль-ше їх самих) і неодмінно-рив-но дві-жут-ся, стре-мясь за-пол-нить весь до-ступ-ний газу обсяг. Як і це-му гази, як і жид-ко-сти не мають своєї по-сто-ян-ної форми.

У срав-ні-ванні з твер-ди-ми ті-ла-ми і жид-ко-стя-ми, воз-дух дей-стві-тель-но порожній, адже рас-сто-я-ня між його мо- ле-ку-ла-ми дуже ве-ли-ко, по-це-му ми його не бачимо. Че-ло-вік не може уві-діти мо-ле-ку-лу воз-ду-ха навіть в самий мощ-ний мік-ро-скопа.

Якщо в когось на-ті по-ста-вить букет че-ре-му-хі, на-прі-мер, то її запах шви-ро рас-про-стра-нить-ся, адже па-ху-че ве -ще-ство з-оди-нить-ся з мо-ле-ку-ла-ми воз-ду-ха і, шви-ро пе-ре-ме-ща-ясь, за-пол-ніт когось на- ту за-па-хом.

Краплі води на ли-стьях че-ре-му-хі ис-па-рят-ся, по-то-му що в га-зо-про-раз-ном со-сто-я-ванні мо-ле-ку ли води со-оди-нят-ся з мо-ле-ку-ла-ми азоту, киць-ло-ро-да і дру-ги-ми га-за-ми в со-ста-ве воз-ду-ха .

Мал. 55. Крапля води на че-ре-му-хе (Іс точ-ник)

Якщо в ста-кан чаю по-ло-жити ку-со-чек са-ха-ра, він рас-тво-рить ся і ста-ні неви-дим, по-то-му що мо-ле-ку ли са-ха-ра від-де-лять-ся один від одного і сме-ша-ють-ся з мо-ле-ку-ла-ми води.

На-ли-ність рас-сто-я-ний між мо-ле-ку-ла-ми до-ка-зи-ва-ет сжи-ма-е-ність ве-вин. На-ка-чи-вая ка-ме-ру ве-ло-си-пе-да, ми сжи-ма-му віз-дух внут-ри неї.

Мал. 57. На-ка-чи-ва-ня ве-ло-си-пед-ної ка-ме-ри - сжа-тя мож-ду-ха в ній (Іс точ-ник)

Вчених-ні в ла-бо-ра-тор-них умо-ви-ях сжи-ма-ють жид-ко-сти і твер-Диє ве-ще-ства. Пре-вра-ще-ня ве-вин на-зи-ва-ють хи-ми-че-скі-ми ре-ак-ці-я-ми, з по-мо-гою до то яких можна по- лу-чать нові ве-ще-ства і ма-те-ри-а-ли. Як і це-му хімія, ко-то-рую іно-гда на-зи-ва-ють на-у-кою про пре-вра-ще-ванні мо-ле-кул, так важлива.

джерело конспекту - http://interneturok.ru/ru/school/okruj-mir/3-klass/undefined/tela-veschestva-chastitsy

джерело презентації - http://prezentacii.com/detskie/5630-tela-veschestva-chasticy.html

джерело відео:

1. Визнач, в якому ряду зображені тільки природні тіла. Закрась гурток зеленим. В якому ряду зображені тільки штучні тіла? Закрась гурток блакитним. А як тіло зображені в останньому ряду? Подумай, як краще зафарбувати гурток біля цього ряду. Зроби це. Поясни своє рішення.

2. Наведіть приклади (не менше трьох в кожному пункті). Не повторюйте того, що було зображено на малюнках в завданні № 1.

а) Природні тіла: зірка, олень, квітка, метелик
б) Штучні тіла: комп'ютер, лінійка, килим, ніж.

Які приклади привели інші хлопці? Додайте в кожен пункт по одному прикладу з їх відповідей.

3. Випиши з тексту підручника приклади речовин.

Цукор, алюміній, вода, крохмаль.

4. Муравей Вопросик цікавиться, що з перерахованого - тіла, а що - речовини. Вкажи стрілками.

5. Відзнач знаком «+» у відповідному стовпці, які з перерахованих речовин відносяться до твердих, рідких, газоподібних. Зроби це спочатку простим олівцем.

Попроси поруч сидить учня перевірити твою роботу. Після перевірки проставити знаки «+» ручкою або кольоровими олівцями (за власним вибором).