5кл технологічні карти уроків за технологією. Компоненти освітньої технології. Вид запланованих навчальних дій

Тема урока:

Тип уроку: «відкриття» нового знання

Цілі уроку:

Діяльнісна: навчити дітей новим способам знання, запровадити нові поняття, терміни.

Предметна: навчитися застосовувати при листі це орфографічне правило.

Метапредметна: вчитися визначати цілі майбутньої навчальної діяльності, послідовність дій, оцінювати досягнуті результати та адекватно формулювати їх у усній та письмовій формах.

Особистісна: збільшувати обсяг словникового запасу для вільного вираження думок та почуттів у процесі мовного спілкування; розвивати здатність до самооцінки.

Урок 1-й у темі.

Структура уроку «відкриття» нового знання

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

1) етап мотивації (самовизначення) до навчальної діяльності

Актуалізація наявних інформаційних ресурсів у учнів.

Налаштовує учнів на успішну роботу.

Націленість на успішну роботу.

1) Регулятивні:

Вольова саморегуляція;

2) Особистісні:

Сенсоутворення (Я повинен подивитися…)

3) Комунікативні:

Планування навчального співробітництва з викладачем та однолітками.

2) етап актуалізації та пробної навчальної дії

Визначення теми заняття у співпраці з учнями.

Консультує.

Опитує дітей.

Повторення пройденого, виконання завдань. Взаємоперевірка та взаємооцінювання.

Потім учні отримують завдання, на вирішення якого мало наявних умінь

1) Пізнавальні:

Загальнонавчальні вміння структурувати знання, контроль та оцінка процесу та результатів діяльності.

2) Логічні:

Аналіз, порівняння, синтез.

3) Регулятивні:

3) етап виявлення місця та причини утруднення

Підготовка мислення учнів та усвідомлення ними потреби у контролі та самоконтролі результату та виявлення причин труднощів у діяльності.

Підводить учнів до визначення меж знання та незнання, усвідомлення теми, цілей та завдань уроку.

У спільній роботі виявляються причини скрути, з'ясовується проблема. Учні самостійно формулюють тему та мету.

3) Регулятивні:

Контроль та оцінка прогнозування (при аналізі навчальної дії).

4) етап побудови проекту виходу із скрути

Самостійна корекція знань.

Консультує.

Планування шляхів досягнення поставленої мети. Здійснення навчальних дійза планом. Індивідуальна чи групова робота з вирішення практичних завдань.

1) Пізнавальні:

контроль та оцінка процесу та результатів діяльності.

2) Логічні:

Аналіз, порівняння, синтез.

3) Регулятивні:

Контроль та оцінка прогнозування (при аналізі навчальної дії).

5) етап реалізації побудованого проекту

Організувати побудову проекту вивчення нового знання:

1. учні ставлять мету проекту (що є метою - тема).

2. учні визначають кошти (алгоритми, моделі, довідники, Інтернет...)

3. учні формулюють кроки, які потрібно зробити для реалізації поставленої мети.

Консультує.

Виконують завдання, яке спочатку виявилося непосильним на вирішення.

1) Регулятивні:

Планування,

Прогнозування.

2) Пізнавальні:

3) Загальнонавчальні:

Моделювання,

6) етап первинного закріплення з промовлянням у зовнішній промові

1. Організувати реалізацію побудованого проекту відповідно до плану.

2. Організувати фіксацію нового способу дії у мовленні.

3. Організувати фіксацію нової дії у знаках.

4. Обговорення можливості застосування нового способу дій на вирішення всіх завдань даного типу.

5. Організувати засвоєння учнями нового способу дій у зовнішній промові

(у парах чи групах, фронтально)

Допомагає, радить, консультує

Перевіряють рішення, виявляють, чи всі впоралися із завданням, формулюють складнощі.

1) Регулятивні:

Цілепокладання як постановка навчальної задачі,

Планування,

Прогнозування.

2) Пізнавальні:

Вміння структурувати знання, постановка та формулювання проблеми, вміння усвідомлено та довільно будувати мовні висловлювання.

3) Загальнонавчальні:

Моделювання,

вибір найефективніших способів розв'язання задач.

7) етап самостійної роботиіз самоперевіркою за зразком

1. Організувати самостійне виконання учнями типових завданьновий спосіб дії.

2. Організувати зіставлення роботи з стандартом для самопроверки.

3. За результатами виконання самостійної організувати рефлексію діяльності щодо застосування нового способу діяльності.

Консультує.

Виконання вправ з новій темі, самоперевірка за зразком .

1) Комунікативні:

Планування навчального співробітництва

2) Пізнавальні:

Пошук та виділення необхідної інформації

Змістове читання

Побудова логічного ланцюга міркування

8) етап включення до системи знань та повторення.

Інформація про домашнє завдання.

1. Організувати фіксацію нового змісту вивченого під час уроку.

2. Організувати фіксацію невирішених труднощів на уроці як напрямів майбутньої навчальної діяльності.

3. Організувати обговорення та запис домашнього завдання.

Консультує, спрямовує

Робота з виявлення зв'язку вивченої на уроці теми з раніше вивченим матеріалом, зв'язку з життям

1) Пізнавальні:

Вміння структурувати знання

Оцінка процесів та результатів діяльності

2) Регулятивні:

Вольова саморегуляція

Усвідомлення того, що вже засвоєно та що ще підлягає засвоєнню

9) етап рефлексії навчальної діяльності на уроці

1. Організувати рефлексію учнів щодо свого психоемоційного стану, мотивації, своєї діяльності, взаємодії з викладачем та одногрупниками.

Роз'яснює, чи пропонує завдання на вибір.

Учні повинні мати можливість вибору домашнього завдання відповідно до своїх уподобань. Необхідна наявність завдань різного рівня складності

1) Комунікативні:

Вміння висловлювати свої думки

Оцінювання якості своєї та спільної навчальної діяльності

Консультує, доводить оцінки.

Учні самостійно оцінюють роботу (самооцінка, взаємооцінювання результатів роботи однокласників).

Дякує учням за урок.

Учні називають тему уроку, його етапи, перераховують види діяльності кожному етапі, визначають предметне зміст. Поділяються думкою про свою роботу на уроці.

Урок технології нічим не відрізняється від інших навчальних дисциплін. Вона пов'язана з інноваційним підходом у навчанні. Що вона повинна включати? Будь-яка технологічна карта уроку за технологією ФГОС передбачає два етапи безпосередньої діяльності вчителя. Перший етап є проектування уроку чи системи занять. З другого краю відбувається безпосередня реалізація навчального заняття чи системи уроків у процесі.

Особливості предмета

Технологічна картауроку технології будується згідно з класичною методикою. Етап, пов'язані з проектуванням навчально-виховного процесу з цієї дисципліни, передбачає зосередження освоєння процедур і певних розпоряджень, створених у Міністерстві освіти РФ. У навчальному чи навчальному часі мають бути всі основні параметри, орієнтовані в розвитку творчої особистості.


Науковий підхід до технологічного проектування

Технологічна карта уроку технології у працях С. І. Львової, І. П. Цибулько, Ю. М. Гостєва передбачається у вигляді чотирьох основних структурних компонентів:

  • Діагностика рівня початкового засвоєння школярами навчального матеріалу, і навіть добір групи з рівним запасом сформованих знань.
  • Організація та школярів. Перед учителем ставиться основне завдання - залучення вихованців до навчально-пізнавальної та проектної роботи, підтримання сформованого інтересу до навчання.
  • Процес навчання, що передбачає безпосереднє засвоєння школярем навчальної дисципліни у вигляді взаємодії з різноманітними засобами.
  • Здійснення контролю якості засвоєного матеріалу



Згідно з теорією, запропонованою В. М. Монаховим, технологічна карта уроку технології передбачає наявність п'яти основних компонентів:

  1. Цілепокладання необхідно для проектування єдиної мети, постановки кількох завдань.
  2. Діагностика дозволяє встановлювати факт досягнення чи недосягнення кожної конкретної завдання.
  3. Розбиті частини завдання допомагають виявити рівень самостійності учня, провести діагностику.
  4. Логічна структура технології спрямовано аналіз досягнутої раніше мети, отриманих результатів, подальший розвиток уваги, пам'яті, пізнавального інтересу.
  5. Корекція навчального процесусприяє побудові індивідуальної траєкторії розвитку кожного вихованця.



Компоненти освітньої технології

Технологічна карта уроку технології з ФГОС (хлопчики чи дівчатка з неї навчаються, неважливо) передбачає формулювання основних параметрів кожного навчального заняття.

Педагог визначає діагностичне цілеутворення, продумує результативність уроку. У такому разі процес навчання буде дійсно ефективним, і гарантовано досягнення всіх поставлених цілей та завдань.


Особливості уроків технології у дівчаток

Технологічна карта з уроку технології (дівчинки), крім теоретичної частини, обов'язково містить інформацію про ті практичні навички, які в ході заняття повинні опанувати школярки. Педагог намагається передбачати певний резерв навчального часу, щоби відпрацювати теоретичні знання на практиці. Залежно від особливостей групи, яка приходить до педагога, відбувається коригування технологічної карти.


Система В. В. Гузєєва

Що являє собою технологічна карта уроку з ФГОС? Технологія (дівчатка) - предмет, який насамперед спрямований на підготовку майбутніх хранительок сімейного вогнища. Саме тому в карті кожного уроку технології вчитель обов'язково залишає деякий запас часу на відпрацювання основних, універсальних навичок, передбачених загальноосвітньою програмоюз даної навчальної дисципліни.

В. В. Гузєєв наголошував на важливості відповідності між поставленою початковою метою та кінцевим результатом. Крім того, автор цієї методики приділяє серйозну увагу поточній діагностиці, а також прогнозуванню індивідуального розвитку учня, перевірці його наближення до поставленої мети.


Характеристика технологічної карти навчального заняття

Чим характеризується технологічна карта уроку з ФГОС? Приклад за технологією уявімо пізніше, спочатку дамо загальне визначення. Технологічна карта - паспорт проекту майбутнього уроку, призначеного для певної групи дітей. Це особлива форма конструювання вчителем навчального процесу. Педагог поєднує класичне тематичне плануванняіз розробками кожного конкретного уроку.

Технологічна карта уроку технології (хлопчики) передбачає опис всіх дій вчителя та школярів із зазначенням способів контролю, особливостей організаційного процесу. З її допомогою можна розглядати процес навчання як цілісну систему навчальних занять, пов'язаних за змістовним, цільовим, операційним, контрольним, регулювальним, а також рефлексивним етапами. Вона включає планування розвитку для кожного конкретного учня, контролю засвоєння ним певних знань, а також розвиток додаткових спеціальних навичок.

Для планування кінцевих результатів сформованості уявлень у хлопців з певної тематики здійснюється відбір правил, фактів, законів, відповідних психологічним особливостямшколярів.

За бажання в технологічну карту уроку технології педагог також включає міжпредметні зв'язки, визначаючи наступність між темами та розділами. Завдяки цьому вчитель структурує навчальний матеріална оптимальному рівні. Кожна тема обов'язково розбивається кілька підрозділів, логічно пов'язаних між собою. Наприклад, спочатку хлопчики знайомляться із технологією обробки металу, правилами техніки безпеки. Потім, маючи теоретичну базу, приступають до роботи на верстатах. Для дівчаток також важливими є теоретичні знання. Познайомившись із особливостями потайного шва, вони відпрацьовують навички у практичній діяльності.

Конструювання технологічної карти

Можна уявити її так:

  • 1-й крок полягає у визначенні очікуваних результатів після розгляду теми, що вивчається.
  • 2-й крок передбачає визначення першого та останнього занять.
  • 3-й крок полягає в розбивці змісту теми, що вивчається, на окремі блоки.
  • 4 крок передбачає виділення основного матеріалу для конкретних уроків.
  • 5-й крок передбачає прогнозування цілей та форми уроку у конкретному блоці.
  • 6-й крок пов'язаний із складанням завдань для самоконтролю школярів.

Приклад технологічної карти уроку технології

Наведемо зразок технологічної карти уроку за технологією, пропонований Т. І. Шамової:

  • Номер уроку у навчальному курсі.
  • Тема заняття.
  • Що має знати учень?
  • Що має вміти школяр? (Вказуються предметні вміння.)
  • Розвиток та закріплення універсальних умінь.
  • Тип уроку.
  • Демонстраційні матеріали (таблиці, презентації, портрети, моделі).
  • Прийоми та дії, за допомогою яких педагог перевірятиме ступінь засвоєння навчального матеріалу.
  • Самоконтроль учнів (рефлексія, завдяки якій учень відстежує своє просування за програмним матеріалом).

Заняття «Шпакетне шиття»

Пропонуємо приклад уроків технології для дівчаток з ФГОС:

Тема уроку: «Шпакетне шиття».

Тип учбового заходу: інтегрований урок.

Методична база: підручник (МК): Н. В. Синиця, В. Д. Симоненко. Технологія ведення будинку, 5 клас.

Навчальне обладнання: персональний комп'ютер, мультимедіа.

Матеріальна база: набори клаптиків.

5 кл

Технологічна карта уроку. №11-12

Дані про вчителя:Шибанов Анатолій Олександрович

Предмет:технологія хлопчики Клас: 5 Дата:

Підручник (УМК): В.М. Казакевич, Г. А. Молевой «Технологія»

Тема урока: Розмітка заготовок із деревини. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання:Столярні розмічувальні інструменти, заготовки різної форми, плакати та зразки розмічених заготовок з деревини, креслення найпростіших деталей, слюсарний верстат.

Завдання:

Освітні : ознайомлення учнів з цілями та завданнями навчального процесу,

Розвиваючі : розвивати самостійність мислення, пізнавальні інтереси, інтелектуальні здібності.

Виховні : виховувати акуратність, охайність, естетичний смак.

Характеристика навчальних можливостей та попередніх досягнень учнів класу:

Предметні УУД:

Вміють виконувати трудові прийоми ручним столярним інструментом;

Вміють складати та використовувати технологічну карту, ескізи, креслення;

Пізнавальними УУД:

Вміють виділяти та структурувати інформацію, суттєву для вирішення проблеми, під керівництвом вчителя.

Джерела інформації:

Для вчителя

Для учнів

Метод література, сайти інтернету, інструкції, положення

Підручник "Технологія" В.М. Казакевич, Г. А. Молевой, Дрофа, 2014р.

Цілі уроку як заплановані результати навчання, запланований рівень досягнення цілей:

Вид запланованих навчальних дій

Навчальні дії

Запланований рівень досягнення результатів навчання

Предметні

Ознайомити учнів із пристроєм розмічальних столярних інструментів; навчити їх прийомів та правил розмітки деревини; формувати вони вміння з використання різних інструментів.

1 рівень - впізнавання

Регулятивні

Планування своєї діяльності.

Пізнавальні

Вилучення необхідної інформації з розмови, оповідання. Вироблення алгоритму дій.

2 рівень - спільні дії учнів в умовах взаємодопомоги та взаємоконтролю

Комунікативні

Вміння вести навчальну співпрацю на уроці з учителем, однокласниками у групі та колективі з метою організації групової діяльності та полегшення засвоєння нового матеріалу.

1 рівень - виконання дій з алгоритму під керуванням вчителя

Особистісні

Вміння провести самооцінку на підставі вироблених критеріїв, організувати взаємооцінку та взаємодопомогу у парі.

2 рівень – самостійне виконання дій з опорою на відомий алгоритм

Етап уроку, час етапу

Завдання етапу

Методи, прийоми навчання

Форми навчального взаємодії

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Формовані УУД та предметні дії

Мотиваційно-цільовий етап

Орг.момент

Організувати

Самовизначення дітей до діяльності на уроці

Перевіряє готовність дітей до уроку.

Сприймають наголос перелік необхідних речей, контролюють готовність до уроку.

Особистісні :

самоорганізація.

Регулятивні:

здатність регулювати свої дії, прогнозувати діяльність на уроці

Актуалізація знань

Систематизувати наявні у учнів знання.

Розмова з уточнення та конкретизації знань про деревообробку та розмітку.

Пропонує відповісти на вступні запитання:

1. Як вибрати та розмітити

заготівлі відповідно до розмірів креслення.

2. Як користуватись розмічальним інструментом.

3.Як виконати розмітку різними інструментами.

4.Контроль якості розмітки.

Виконують завдання робочому місці, відповідають питання, коригують відповіді однокласників.

Особистісні:

усвідомлення своїх можливостей.

Регулятивні:

вміння регулювати свої дії,

взаємодіяти у групі.

Пізнавальні:

Вміння аналізувати, виділяти та формулювати завдання; вміння усвідомлено будувати мовленнєвий вислів

Мотиваційно-цільовий етап

Мотивація (зустріч із проблемою)

Викликати емоційний настрій і пізнавальний інтерес до теми;

фронтальна

Звертаючись до життєвого досвіду учнів, пропонує відповісти на запитання:

1.Як правильно розмітити заготівлю?

2. Що називається розмічальним інструментом?

3. Як виконують контроль якості під час розмітки?

Підводить учнів до постановки мети та формулює її.

Знайомить з поняттями косинець, ерунок, малка, рейсмус.

Відповідають на запитання вчителя, обговорюють.

Регулятивні УУД:

планувати, тобто. складати план дій з урахуванням кінцевого результату.

Комунікативні УУД володіння мовою, вміння висловлювати думку.

Пошуково-дослідницький етап

Організувати осмислене сприйняття нової інформації

Фронтальна,

1.Визначити, якими інструментами виконано розмітку;

2. Якими інструментами швидше та простіше провести лінії паралельно

кромці заготівлі; під кутом 45 ° до кромки; під

кутом 90 ° до кромки.

1. розглядають механізми та дають їм визначення.

4. Фіксують визначення.

Пізнавальні УУД:

вилучати необхідну інформацію з прослуханих текстів;

структурувати знання;

Комунікативні УУД:

Предметні УУД:

давати визначення новим поняттям теми;

називати механізми; назвати основні деталі механізмів.

Практичний етап

Забезпечити осмислене засвоєння та закріплення знань

Практична робота

Індивідуальна, фронтальна

Пропонує виконати завдання:

1.Вичертить у зошитах ескіз деталі.

2.Виконати розмітку деталі, провести контроль якості.

3.Нанести лінії під кутом 90˚., 45˚.

Самостійно виконують розмітку та контролюють якість розмітки.

Предметні УУД:

Визначати якість розмітки.

Пізнавальні УУД:

уміння сформулювати алгоритм дії;.аналізувати та порівнювати об'єкти, підводити під поняття

Рефлексивно-оцінний етап

Осмислення процесу та результату діяльності

У парах, фронтальна

Пропонує оцінити роботу у парі (сусід).

Пропонує оцінити факт досягнення мети уроку

    Оцінюють роботу однокласників, визначають помилки, пояснюють їх.

    Оцінюють ступінь досягнення мети,

Пізнавальні УУДвиявляти допущені помилки та обґрунтовувати способи їх виправлення обґрунтовувати

Особистісні УУД:вміння провести самооцінку та організувати взаємооцінку

Комунікативні УУД:

вступати у діалог, з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки.

Технологічна карта уроку

Предмет:Технологія

Клас: 5

Мета уроку:створення умов для придбання учнями знань про технологію свердління отворів ручним інструментом

Тип уроку:комбінований

Методи:словесні, репродуктивні, частково-пошукові, творчі, наочно – демонстраційний метод проектів

Заплановані результати:

Предметні:

Познайомити з ручним інструментом для свердління;

Практичне освоєння основ проектної діяльності

Регулятивні:

Планувати свої дії відповідно до поставленого завдання

Комунікативні:

Формулювати власну думку та позицію

Пізнавальні:

Проводити порівняння досліджуваного об'єкта

Особистісні:

Розвиток працьовитості та відповідальності за результати своєї діяльності,

Вираз бажання вчитися задоволення перспективних потреб,

Розвиток почуття взаєморозуміння та взаємодопомоги у процесі вирішення поставлених завдань

Обладнання, інструменти та матеріали:тески, коловорот, свердла, косинець, скотч, наждачний папір, олівець, заготовки, елементи декору

Об'єкт праці:олівець

Час уроку: 40 хвилин

Етапи уроку, час

Навчальна ситуація

Діяльність вчителя

Діяльність

учнів

Заплановані результати

    Мотиваційно-цільовий етап (17 хв)

Організаційний момент

Евристична розмова

Налаштуватиучнів працювати.

Візуальний контроль за готовністю до уроку.

Предметні:

Ознайомити з ручним інструментом для свердління.

Регулятивні:

Приймати та зберігати навчальне завдання;

Комунікативні:

Враховувати різні думки та прагнути до координації при співпраці;

Пізнавальні:

Використання знаково-символічних засобів, у тому числі моделі та схеми для вирішення завдань;

Будувати міркування про об'єкт;

Проводити порівняння об'єкта, що вивчається.

Особистісні:

Мотивація навчальної діяльності

(Формулювання теми уроку)

Бесіда, фронтальне опитування

Сформулюватитему уроку.

Демонструватиінструмент для свердління заготівлі.

Фронтальне опитування.

Аналізуватипропоновані завдання, розумітипоставлену мету.

Порівнювати, виділятиознаки об'єкта.

Формулюватитему уроку.

Первинне засвоєння нових знань

Розповідь вчителя, пояснення, демонстрація,

Плануватимайбутню практичну діяльність у відповідності з її метою, завданнями та особливостями виконуваного завдання, відбиратиоптимальні способи виконання.

Пошук рішення творчих завданьіз використанням методу контрольних питань.

Демонструватиприйоми свердління з опорою особисті знання учнів.

Здійснюватипошук

рішення проблеми.

Формулюватизавдання уроку.

Здійснюватиінформаційний, практичний пошук та відкриття нового знання та вміння.

Створитиуявний образ виробу з урахуванням поставлених завдань.

Спостерігатиза демонстрацією прийомів роботи із інструментом.

    Практичний етап (18 хв)

Практичне закріплення теоретичного матеріалу

Практична робота, демонстрація

Демонструвативиди отворів.

Здійснюватиспівробітництво та взаємодія у процесі проектної діяльності.

Проводитиінструктаж з ТБ під час роботи з коловоротом.

Організувативиконання творчого завдання відповідно до технологічної карти.

Здійснюватиспільну творчу діяльність під час виконання практичної роботи.

Здійснюватиконтроль та коригування ходу роботи.

Організуватисвою діяльність: готуватисвоє робоче місце, раціонально розміщуватиматеріали та інструменти, дотримуватисяприйоми безпечної та раціональної праці.

брати участьу спільній творчій діяльності при виконанні практичної роботи та реалізації проекту: прийняття ідеї, створення та практична реалізаціяостаточного образу об'єкта.

Здійснюватисамоконтроль та коригуванняходу роботи та кінцевого результату.

Предметні:

Ознайомити із прийомами безпечної роботи;

Регулятивні:

Приймати та зберігати навчальне завдання;

Планувати свої дії відповідно до поставленого завдання.

Комунікативні:

Формулювати власну думку та позицію.

Пізнавальні:

Використовувати символьно-символічні засоби (технологічна карта).

Особистісні:

Розвиток працьовитості та відповідальності за результати своєї діяльності.

Розвиток почуття взаєморозуміння та взаємодопомоги у процесі вирішення поставлених завдань.

    Рефлексивно-оцінний етап (5 хв)

Рефлексія навчальної діяльності на уроці

Організувативиставку робіт.

Провести рефлексію діяльності.

Оцінитирезультат діяльності.

Представлятирезультат виконаного проекту.

Здійснюватиспівробітництво, виконуватирізні соціальні ролі (вмітислухати, вступатиу діалог, брати участьу колективному обговоренні, продуктивно взаємодіятиі співпрацюватиз однолітками та дорослими).

Предметні:

Практичне освоєння засад проектної діяльності.

Комунікативні:

Формулювати власну думку та позицію.

Особистісні:

Вираз бажання вчитися задоволення перспективних потреб.