Опис осені для дітей. Пізня осінь

ОСІНЬ, ПРИКМЕТИ ПІЗНЬОЇ ОСЕНІ
(Тематичне заняття)

завдання:уточнити знання дітей про осінь, осінніх місяцях; вчити характеризувати прикмети пізньої осені; збагачувати словник дітей (предзимье, пізня осінь, озимина); розвивати зв'язне мовлення.

устаткування: Картинки із зображенням пір року, осінніх різнокольорових листя, дощу; ілюстрації, фотографії із зображенням осені.

хід заняття

1. Організаційний момент.

2. Оголошення теми і цілей.

3. Бесіда з питань:

- Яка зараз пора року? Який місяць?

- Які ще осінні місяці ви знаєте?

- Подивіться на картинки і виберіть ті, на яких зображена осінь. Чому ви вибрали саме ці картинки?

- Назвіть ознаки осені. (Жовті, червоні листя, йде дощ, люди одягнені в плащі і куртки і т. Д.)

- Які прикмети осені ви знаєте? (Відлітають птиці; збирають урожай; заготовляють на зиму овочі і фрукти і ін.)

4. Читаннявірші про осінь (Супроводжується показом ілюстрацій):

Ниви стиснуті, гаї голи, Осінній старанний вітер

Від води туман і вогкість ... Листя по дорогах розніс.

С. Єсенін М. Ісаковський

вихователь. Такий час, коли дме пронизливий вітер, може випасти сніг, називається пізньої осені.

- Як називається, повтори, Уляна (2-3 учні повторюють.)

- місяця листопада називають передзимових. Як ви думаєте чому?

5. Гра"Літо осінь".

З а д а н і е: розкласти картинки під «літо» і «осінь».

На дошці висять картинки із зображенням літа і осені. Діти підходять по одному, беруть картинку зі столу і прикріплюють її під «літо» або під «осінь».

6. Динамічна пауза.

Можна повторити двічі.

7. Слуханнявірші А. Плещеєва «Осінь».

- Поясніть значення слова «озимина».

- Про які ще прикмети осені йдеться у вірші?

- Як сказано про дощ? (Мрячить.)

- Про вітер? (Воет.)

- Закрийте очі і уявіть осінню картину: хмара закрила небо, мрячить дощ, виє вітер. Що ви відчули? Чого захотілося? (Сонця, тепла.)

8. Підсумок заняття.

1) Узагальнююча бесіда.

- Як можна назвати місяць ноябрь?

- Які прикмети пізньої осені ви знаєте?

- Чи подобається вам погода пізньої осені? Як ви охарактеризуєте цю погоду? Чому?

2) дидактична гра "Куди підемо?".

мета:удосконалювати вміння вільно орієнтуватися в навколишньому просторі; закріплювати знання про сезонного одягу; розвивати зв'язне мовлення.

устаткування:площинні ляльки - хлопчики і дівчатка, комплекти одягу, головних уборів, взуття для різних сезонів; різні предмети побуту (парасольку, плетений кошик, граблі, лопата, шкільний портфель, книга і т. д.); листи-фони і окремі елементи ( жовте листя, Сніжинки, шкільний дзвінок), що символізують сезон і місце, куди вирушила лялька.

Хід гри.

На кожному столі - одяг для різних сезонів на одному підносі, предмети для різних справ - на іншому. У кожної дитини дві ляльки - хлопчик і дівчинка. Вихователь пропонує дітям вибрати сезон і вид заняття. Потім діти починають одягати ляльок або одну з них відповідно до обраного сезону і підбирають потрібний для заняття предмет. Наприклад, для збору ягід - сарафан, панамку, сандалі, кошик. Для того щоб восени піти в бібліотеку - плащ або пальто, парасольку, книгу.

Якщо завдання виконано правильно, вихователь виставляє ляльку на демонстраційний стіл. Коли все ляльки виставлені, діти розповідають кожен про свою ляльку. Бажаючі можуть доповнити розповідь. Вихователь заохочує тих дітей, які використовують вірші, загадки, сам може прочитати їх.

3) Дидактична гра"Пори року".

мета:вчити бачити ознаки сезонних змін в погоді, рослинах, поведінці тварин, життя і праці людей.

устаткування: « цілий рік»- великий, розміром на всю дошку, обертовий диск, розлініяний на чотири сектори, обклеєних кольорової фланеллю (білий - зима, зелений - весна, червоний - літо, жовтий - осінь); сюжетні картинки, Наклеєні на фланель.

1-я серія- сезонні зміни в природі. Весна - сонце, проталини, розпускаються бруньки. Літо - теплий, пронизаний променями сонця дощ, мокрі, але радісні діти під дощем.

2-я серія- квіти: весняні (проліски, тюльпани, фіалки), літні (троянди, ромашки), осінні (айстри, жоржини); плоди: весняні (редис, зелена цибуля, черешня), літні (полуниця, помідори, огірки, груші, яблука, кавуни), осінні (мандарини, лимони, апельсини, яблука).

3-тя серія- тварини. Весна - птахи в'ють гнізда, висиджують пташенят, дикі і домашні тварини з маленькими дитинчатами. Літо - птахи годують пташенят, пташенята вчаться літати, плавати. Осінь - косяки птахів перед польотом, білка запасає горіхи на зиму в дупло, зграї водоплавних птахів у водоймах. Зима - ведмідь у барлозі, птиці у годівниць.

4-я серія- люди. Весняні роботи в саду і в полі. літні роботив саду і в полі. осінні роботи в саду і в полі. Зимові роботи в саду і в полі.

5-я серія- розваги дітей. Весна - діти пускають кораблики в струмку. Літо - діти купаються в річці, збирають ягоди в лісі. Осінь - діти йдуть в школу, збирають ягоди, гриби. Зима - діти катаються на санках, лижах, ковзанах, розвішують годівниці для птахів.

Отримати повний текст

хід гри.

Обертаємо диск «круглий рік» під читання віршів, загадок про сезонних змінахв природі.

Обговорюємо кольору чотирьох секторів круга, їх відповідність різним сезонам і вирішуємо, який сезон буде позначати кожен сектор.

Картинки серіями розміщені в різних місцях кімнати. З першої серії діти вибирають ті, які їм більше до душі, і розміщують їх по секторах. Інші вирішують, чи збігається сезон, зображений на картинці, з сезонним кольором сектора. З другої серії картинок діти також вибирають уподобані і розміщують їх в тому секторі-сезоні, коли ці квіти розпускаються, а плоди дозрівають. так само послідовно вибирають і розміщують по секторах картинки інших серій.

Перевірка правильності розташування по секторах - коментарі вихователя від імені наукового консультанта «круглого року».

В результаті діти переконуються, як багато різних явищ і подій пов'язано з різним часомроку.

Варіант.

Діти вибирають картинки з будь-якої серії і розміщують їх в секторі в залежності від сезону. Якщо картинок багато, вибирати можна кілька разів. Потім разом перевіряємо.

4) Дидактична гра«Так буває чи ні?».

мета:закріпити знання і уявлення про ознаки пір року; виховувати вміння помічати нереальність суджень, правильно висловлювати свою думку.

хід гри.

Вихователь повідомляє дітям, що він буде розповідати про будь-якому пори року, а вони повинні уважно слухати і помічати все правильне і неправильне в цьому оповіданні, а потім сказати: «Так буває» або «Так не буває» - і довести, що буває і що не буває.

Наприклад: «Влітку, коли сонце яскраво світило, ми з хлопцями вийшли на прогулянку. Зробили зі снігу гірку і стали кататися ». Учень повинен сказати: «Так не буває. Влітку снігу немає ».

"Настала зима. Випало багато снігу. Після уроків хлопці одяглися і пішли грати в сніжки ». Відповідь учня: «Так буває. Взимку можна грати в сніжки ».

5) Дидактична гра«Лови - назви».

мета:закріплення знання назв і близько прямування пір року, місяців і днів тижня.

устаткування: М'яч.

хід гри.

Учитель кидає м'яч учневі і каже: «Зима, а за нею?». Учень повинен повернути м'яч зі словом «весна».

Учитель, вимовляючи: «Весна, а за нею?», Кидає м'яч іншому школяреві, таким же чином повторюються місяці і дні тижня.

6) Дидактична гра «Естафета».

мета:закріплення знань про пори року, вдосконалення вміння будувати просте речення.

устаткування: Паличка-естафета.

Хід гри.

Учитель називає будь-який час року і віддає паличку одному з учнів. Отримав паличку повинен назвати будь-якої ознака цієї пори року і передати естафету будь-якого товариша. Той вказує інший ознака цього ж часу року. Правильна назва ознаки і оформлення пропозиції оцінюється фішкою. В кінці гри підраховується кількість фішок і оголошується переможець.

7) Дидактична гра"Пори року".

мета: Закріплення знання назв пір року і їх ознак, відпрацювання зв'язності висловлювання.

устаткування: Чотири великі картинки із зображенням пір року, 12 маленьких, на яких зображена 1/3 великих картинок (на чотирьох - небо, на інших чотирьох - будинки і дерева, на інших чотирьох - земля і діти в різний часроку) і які пронумеровані від 1 до 12, два кубика з нумерацією від 1 до 6 і від 7 до 12.

хід гри.

Великі картинки вивішуються на дошку, а маленькі по одній лунають учням; двоє ведучих у столу. Один з провідних кидає кубик і оголошує номер. Учень, на картинку якого випав номер, віднісши її заздалегідь з великою, повинен повідомити, яке на ній пору року і за якими ознаками він це дізнався. Наприклад: «У мене зима: небо сіре, сонце стоїть низько, світить мало».

Ведучий видає ігрову фішку, бере картинку і підставляє її до великої. Другий ведучий кидає свій кубик, і гра триває. Якщо учень не може визначити, що це за час року, або розповісти про його ознаках, провідний викликає хто хоче, за вірну відповідь також нагороджує його фішкою. Виграє той, у кого виявляється більше фішок.

Для забезпечення більш активної участі в грі дітей вчитель сам включається в гру і допомагає сформулювати думку.

8) Дидактична гра«Вгадай, що це».

мета:закріплення словника, що означає пори року і їх ознаки, відпрацювання вміння правильно будувати речення.

хід гри.

Учитель загадує загадки. Учні відгадують їх і називають ознаки, за якими вони здогадалися, що це таке. За кожну відгадку і правильне її пояснення (доводити можуть різні учні) покладаються фішки.

Виграє той, хто набере більше фішок.

Справ у мене чимало: Я виткане з спеки,

Я білим покривалом Несу тепло з собою.

Всю землю вкриваю, Я руки грію,

Белю поля, будинки, Купайтеся - запрошую.

Звуть мене ... (Зима).І любите за це

Ви все мене. Я ... (Літо).

Я розкриваю нирки Несу я врожаї,

В зелені листочки, Поля знову засіваю,

Дерева одягаю, Птахів на південь відправляю,

Посіви поливаю, Дерева роздягаю.

Рухи сповнена. Але не торкаюся сосен

Звуть мене ... (Весна).І ялинок. Я ... (Осінь).

мета:залучення дітей до витоками народної культури.

завдання:

1. Навчальні:

  • вчити виділяти характерні ознакиранньої та пізньої осені, порівнювати осінні пейзаж (Левітан І.І. «Золота осінь», Волков Е.Е. «Жовтень»);
  • познайомити дітей з російською народною святом «Покров», історією виникнення, традиціями і звичаями проведення;
  • познайомити з традицією виготовлення Павлопосадскіх шалей, як творами мистецтва.

2. Розвиваючі:

  • розвивати стійкий інтерес до декоративно-прикладного мистецтва російського народу;
  • розвивати емоційно-естетичні почуття, оцінки, судження;
  • розвивати вміння застосовувати отримані знання про Павлопосадскіх шалях, створювати ошатні шалі, прикрашені орнаментом та рослинним візерунком (малювання на тканині з використанням трафаретів);
  • розвивати інтерес до художнього слова (загадок, епітетів, віршам), вміння виразно виконувати поетичні твори.

3. Виховні:

  • виховувати інтерес до минулого свого народу, бажання продовжувати дотримуватися і зберігати російські традиції;
  • виховувати кмітливість, артистичність, дружні якості, культуру спілкування;
  • виховувати акуратність у виконанні роботи (малювання на тканині з використанням трафаретів).

Словникова робота:

  1. Розвиток словника за рахунок слів-прикметників: рання, прекрасна, золотава, різнобарвна, розкішна, щедра, багата, сонячна, пізня, нудна, сумна, похмура ...
  2. Розвиток інтересу до мови, як особливому об'єкту пізнання (покрив, покривати, накривати, покривало, покриття, покришка ...).
  3. Збагачення словника за рахунок слів: Павлопосадскіе шалі, бахрома, місто Павлопосад.

матеріал:

  • мультимедійна презентація «Покров»;
  • відеоапаратура, Павлопосадскіе шалі;
  • репродукції картин (Левітан І.І. «Золота осінь», Волков Е.Е. «Жовтень»);
  • серветки з тканини, фарби, трафарети для прикраси «шалей».

Попередня робота:

  1. Спостереження за осінніми ознаками природи на прогулянці.
  2. Екскурсія в осінній парк.
  3. Розгляд ілюстрацій про осінь, кольорах.
  4. Заучування віршів ( «Ходить осінь по доріжці», «Мокрі дерева голі стоять ...»).
  5. Робота з тканиною (виготовлення бахроми).
  6. Слухання і виконання пісень ( «Лист календаря», «Різнобарвна гра», «Осінь настала»).

хід заняття

Діти сидять на стільцях півколом.

1. Бесіда про осінь.

Діти, відгадайте загадку:

Прийшла без фарб і без кисті
І перефарбувала все листя.

Чому ви так думаєте? (Запропонувати пояснити свою думку.)

Які осінні місяці ви знаєте? (Вересень жовтень листопад.)

Які осінні ознаки ви можете згадати і назвати? (Дні стають коротшими, погода стає холодніше, все рідше світить сонце, частіше йде дощ ...)

Осінь ділитися на два абсолютно різних періоди: ранню та пізню.

Подивіться на картини і скажіть на якій картині зображена рання (пізня) осінь. Поясніть чому ви так вирішили. (Левітан І.І. «Золота осінь», Волков Е.Е. «Жовтень».)

Як ви думаєте, рання осінь - яка? (Радісна, золота, пишна, багата, різнобарвна, сонячна, щедра урожаєм.)

Пізня осінь - яка? (Сумна, неприваблива собою, нудна, сумна, пізня, похмура, з важкими хмарами на небосхилі ...)

2. Народне свято Покров.

Знаменита осінь народним святом «Покров». Вам знайоме слово «Покров»? Як ви думаєте, що воно означає?

Які родинні слова ви знаєте? (Покривало, покрити, накривати, покришка, кришка, покрівля, крити, покриття ...)

Старі люди казали: «Прийде Покров, дівці голову покриє». Що це означає? (Відповіді дітей.)

Які головні убори носили жінки за старих часів? (Хустка, косинку, шаль.)За старих часів тільки молоді дівчата могли ходити з непокритою головою, у жінок голова повинна бути завжди покрита.

Хустка - це що таке? (Запропонувати розглянути і зробити висновок, що хустку - головний убір квадратної форми; косинка - це половинка, тобто розрізаний по «косою» квадрат тканини; шаль - хустку великого розміру, часто з красивою Бахрамов по краях.)

Хлопці, подивіться на зображення хустки, косинки і шалі.

Дітям пропонується закріпити свої знання і ще раз показати хустку, косинку і шаль, і назвати характерні відмінності.

Як ви думаєте, чи зберігся звичай покривати голову зараз? (В день весілля голова нареченої покрита фатою - весільним покривалом. У храм можуть заходити жінки і навіть дівчатка теж з покритою головою.)

Дітям пропонується подивитися на слайд і звернути увагу на покриту голову нареченої.

4. Гра «облупилася».

Пропоную вам пограти з хусткою в російську народну гру «облупилася».

Діти стають в коло і закривають очі. Ведучий виводить в коло дитини і закриває його шаллю. Діти відкривають очі і вгадують хто захований під шаллю. Кого відгадали, той і стає ведучим. Гра повторюється 2-3 рази.

Діти сідають на стільці.

5. Походження свята «Покров».

Як ви думаєте, чому Покров - осіннє свято? (З настанням холодів дівчата і жінку одягали на голову хустку. Земля покривалася снігом - сніговим покриттям, як покривалом.)

Дітям пропонується подивитися на слайд.

Вам цікаво дізнатися про походження свята?

За переказами один священнослужитель і його учень під час богослужіння були свідками явища Боже Матері, яка розкрила головне покривало - омофор - над людьми, що молилися людьми в знак свого заступництва від негараздів і страждань. Цим покривалом, вважали старі люди, Богородиця оберігає людей і шле їм любов і радість, а так само зцілює від хвороб і негараздів. З тих пір і виникло свято - саме в той день, коли і було це бачення.

Подивіться, хлопці, на зображення Богородиці, яке називається ікона.

6. Покровські ярмарку.

З давніх-давен відомі в народі Покровські ярмарку. Там товару всякого видимо-невидимо. Красиві хустки, різнобарвні шалі завжди радували покупців.

Ви хочете побувати на ярмарку?

Діти хором повторюють скоромовку:

Ледве -, ледве -, Елизар
Їде, їде на базар.
А з базару, а з базару
Чи не наздоженеш Єлізара

Я запрошую вас на ярмарок. Подивіться, які гарні шалі!

Діти підходять до виставки хусток. Пропонується подивитися і помацати шалі. Дівчата одягають на плечі шалі.

Ці шалі роблять в місті Павлопосад, тому вони називаються Павлопосадскіе. Виготовляються вони з тонкої вовни. На шалях зображують квіти, а по краях бахрома.

Шаль в старовину одягали у свята. Шаль - це прикраса жіночого одягу. Вони бувають різні за розміром, за забарвленням. Бахрома і кисті теж різні.

Діти сідають на стільці.

Відгадайте, якими квітами прикрашали шалі?

Демонстрація ілюстрацій із зображенням квітів.

Ось чудові квіти
небувалої краси
Яскраві, пахучі
Ай ай ай! Колючі! (Роза.)

Варто в поле кудряшка -
Біла сорочка,
сердечко золоте
Що це таке? (Ромашка.)

Чи не кличе на зміну
І назад на урок,
Тому що це просто
Блакитний лісової квітка. (Дзвіночок.)

Нам запах свіжості лісової
Приносить пізньою весною
Квітка запашний, ніжний,
З кисті білосніжною. (Конвалія.)

Подивіться на екран і ви побачите які ще бувають різні за забарвленням Павлопосадскіе шалі і хустки. Зверніть увагу на фон хустки, рослинний орнамент.

Діти по черзі описують сподобався їм хустку.

7. Російська народна гра «Орися».

Хлопці, а хочете трохи пограти в російську народну гру «Орися».

Діти стають в коло. Лічилки вибрати ведучого. Гравці стають у коло, в середині - ведучий (Аріна). Йому зав'язують очі. Всі водять хоровод і співають:

довга Аріна
Встань вище клуні,
Рученьки склади,
Чиє ім'я скажи!

Аріна ходить, наспівуючи:

Ходжу, гуляю вздовж короваю,
Уздовж по короваю.
Кого знайду, дізнаюся!

Потім, торкнувшись одного з гравців, намагається його ім'я (навпомацки). Чиє ім'я відгадає, той буде Ариной. Гра повторюється 2-3 рази.

Діти сідають на стільці.

8. Підсумок заняття.

Хлопці, скажіть про яке осінньому святі, Ми сьогодні говорили? (Покров.)

А чому його так називали? (Тому що землю покриває білий сніг, як покривало. Природа засинає під покривалом до весни.)

З чим ми сьогодні ще познайомилися на занятті? (З Павлопосадскімі шалями та хустками.)

9. Виготовлення серветок.

Хлопці, ми з вами заздалегідь приготували серветки і зробили бахрому. Сьогодні ми будемо прикрашати серветки квітами. Для цього нам знадобляться трафарети і фарби (малювання квітів за допомогою трафаретів на серветках).

Діти сідають за столи, на яких приготовлені серветки, трафарети і фарби. Діти виконують роботу, педагог надає індивідуальну допомогу.

Після закінчення роботи діти стають півколом, в руках тримають свої роботи.

Діти «змійкою» виходять з групи.

Чернікова Ніна Геннадіївна,
учитель-логопед

1. З'ясуйте, чи знає ваша дитина, яку пору року настало. Задайте йому питання і запропонуйте відповідати на них повними відповідями. Поясніть, як треба відповідати на питання; підкажіть, з якого слова потрібно почати відповідь. наприклад:

Яка зараз пора року?
- Зараз осінь.
- Чому ти так думаєш? Почни відповідь зі слів на вулиці.
- На вулиці стало холодно, часто йдуть дощі, листя на деревах стали червоними і жовтими, трава засихає. Діти пішли в школу. Люди одягли більш теплий одяг.

2. Допоможіть дитині запам'ятати, що в осені можна виділити два періоди: рання осінь і пізня осінь. Розкажіть дитині про те, чим ці періоди характеризуються.

Ранньою осінню ще тепло, часто світить сонце, дощі йдуть рідко. На деревах починають червоніти і жовтіти листя, тому ранню осіньназивають золотою. У парках і садах ще цвітуть айстри, жоржини, чорнобривці та інші осінні квіти. На полях і в садах збирають урожай овочів і фруктів. У лісах збирають брусницю, журавлину, гриби. Перелітні птахизбираються в зграї і готуються до відльоту на південь.

Пізньої осені стає холодно, сонце світить все рідше і вже зовсім не гріє, часто йдуть холодні дощів. Дерева скидають останнє листя. Засихають трава і квіти. Закінчується відліт птахів.

3. Гуляючи з дитиною в парку, поспостерігайте за прикметами осені і запропонуйте дитині відповісти на ваші запитання - організуйте бесіду.

Яке сьогодні небо?
- Небо чисте і блакитне.
- А яким частіше буває небо пізньої осені?
- Пізньої осені частіше небо затягнуте хмарами.
- Які листя ти бачиш на деревах?
- Листя червоні, жовті, помаранчеві.
- А якими бувають дерева пізньої осені?
- Пізньої осені дерева голі.
- Зверни увагу на траву під деревами. Яка вона?
- Трава ще зелена, в ній цвітуть квіти.
- Що станеться з травою пізньої осені?
- Пізньої осені трава пожовтіє і засохне.
- Підійди до мурашника. Розкажи, що ти бачиш.
- Мурашки тягнуть в мурашник травинки, гілочки, готуються до зими.
- Що відбувається з комахами пізньої осені?
- Пізньої осені комахи зникають.
- Подивись на небо. Кого ти бачиш?
- Перелітні птахи летять у вирій.

4. Вивчіть з дитиною чотиривірш, яке допоможе йому запам'ятати назви місяців осені.

Вересень жовтень листопад
З дощем і листопадом.
І птахи відлітають,
І дітям в школу треба.

5. Запропонуйте дитині розділити назви осінніх місяцівна склади: сен-тябрь, ок-тябрь, но-ябрь. Нагадайте: в слові стільки складів, скільки голосних звуків.

6. Потренуйте дитини в розпізнаванні клена, дуба, берези, горобини, тополі, осики, ясена по характерних особливостейстовбура, гілок, кори, листя. Поговоріть з дитиною про колір осіннього листя, використовуючи прикметники золоті, червоні, багряні, яскраво-червоні. Наприклад: червоні листя клена, золоте листя берези, яскраво-червоні листя осики, багряне листя горобини.

7. Пограйте з дитиною в гру « Осіннє листя». Ви кидаєте дитині м'яч і називаєте дерево; дитина повертає вам м'яч, утворюючи словосполучення з двома прикметниками.

наприклад:

Береза. - Жовті березове листя.
- Клен. - Червоні кленове листя.
- Осика. - яскраво-червоний осикові листя.
- Горобина. - Помаранчеві горобинова листя.

8. Пограйте з дитиною в гру «Підкажи слівце».

Птахи відлітають,
Зібралися в зграї.
Листя летять,
Вітер їх забирає.
Все це буває,
Якщо з нами ... (осінь).

9. Вивчіть з дитиною наступний текст і проведіть пальчиковую гімнастику. Вона сприяє розвитку тонкої (палацовий) моторики, допоможе легко запам'ятати відносні прикметники «дубовий», «кленовий», «Горобиновий», стане в нагоді для проведення хвилинки відпочинку при листі або малюванні.

Марина Кортусова
Пізня осінь

Тема: Пізня осінь(Складання розповіді про осеніз опорою на піктограми)

мета:

Корекційно - освітні: Навчання складання розповіді про осеніз опорою на піктограми. Формувати навик дотримання послідовності викладу. Продовження уточнення і розширення словника по темі.

Корекційно - розвиваючі: Розвиток зв'язного мовлення, уточнення словника по темі, розвиток загальної моторики.

Корекційно - виховні: Виховувати у кожної дитини вміння слухати розповіді інших дітей. виховання дбайливого ставленнядо природи.

хід заняття

1. Організаційний момент:

Сяде той, хто скаже, яке зараз час року?

Сяде той, хто назве перший (другий третій) осінній місяць.

Сяде той, хто перерахує ознаки осені.

2. Повідомлення теми.

Сьогодні, хлопці, ми будемо складати розповідь про пізньої осені.

3. Д / І «Ознаки пізньої осені»

Хлопці, згадайте і назвіть, які ознаки осені ви знаєте? (Сонце тьмяне. Небо похмуре. Погода вітряна. Листя голі і т. Д.)

Логопед виставляє на дошку картинки - піктограми, відповідні осіннім ознаками.

4. Складання розповіді про осеніз опорою на піктограми.

Пізня осінь. Дерева стоять голі. Птахи відлетіли у вирій. Дні стають коротшими, а ночі - довшими. Сонце світить, але гріє зовсім мало. Вже випав білий, пухнастий сніг. З кожним днем ​​стає все холодніше й холодніше. Зовсім скоро настане довгоочікувана зима.

5. Физминутку (Розвиток загальної моторики, координації мови з рухом)

Встали тихо з - за парт,

Підрівнялися в стрункий ряд.

1, 2, 3, 4 - дружно руки опустили,

Нахилилися вліво, вправо.

Відразу швидко все присіли,

Встали, глибше все зітхнули,

Видихнули, відпочили.

6. Складання розповіді дітьми.