Сезонні зміни навесні. Тема: "Сезонні зміни в природі навесні

Лілія Екатерінушкіна
Конспект НСД «Весна. сезонні змінив природі"

конспект НСД

Тема: « весна. Сезонні зміни в природі»

мета: Уточнити і розширити знання дітей по темі « весна» ; розширити та активізувати словник дітей з даної теми;

Корекційно-освітні завдання:

1) закріпити навички словотворення і словозміни:

2) узгодження іменників з прикметниками; іменників з дієсловами;

3) підбирати прикметники до сущ. ;

4) розвивати зв'язне мовлення;

5) закріплювати вміння відповідати на питання повним пропозицією;

Корекційно-розвиваючі завдання:

1) удосконалювати фонематичні сприйняття;

2) розвивати пам'ять, увагу, мислення;

Корекційно-виховні завдання:

1) виховувати у дітей почуття любові і дбайливого ставлення до природі,

2) вчити правильній поведінці в природі.

устаткування: Картинки із зображенням пір року, картинки із зображенням ознак весни, предметні картинки: М'яч, сонечко,

Хід заняття.

I. організаційний момент : (На дошці висить «Сонце»)

Логопед: Хлопці, подивіться, хто прийшов до нас в гості?

діти: Сонечко.

Логопед: Давайте привітаємо сонечко і один одного.

Здрастуй сонце золоте, (Діти розкривають долоні в сторону сонця)Здрастуй небо блакитне, (Піднімають руки вгору)

Здрастуй матінка земля, (Нахил руки вниз)

Здрастуй всі мої друзі. (Руки вниз-сторони, торкаючись один одного долонями)

Логопед: А ось про що ми будемо говорити на занятті ви дізнаєтеся з вірша,

яке я прочитаю.

(Логопед читає загадку)

пухкий сніг

На сонці тане,

Вітерець в гілках грає,

Значить, До нас прийшла.

(Діти договорюють хором : весна).

Здогадалися, про який час року ми будемо говорити?

діти: про весни

Логопед: Всі раді весни, Чекають її з нетерпінням. За старих часів вважали, що весна не приходить сама. раніше веснузазивали в гості і говорили такі слова. весна красна! В гості просимо! Прийди скоріше! Принеси з собою. Давайте кожен з вас попросить що-небудь у весни.

(Логопед передає картінку- сонечко, визначаючи черговість відповідей. Діти просять весну принести: Хорошу погоду, тепле сонечко, зелену травичку, теплий вітерець, співають птахів, проліски і т. Д. Сідають за парти).

II. Основна частина.

Логопед: Перше завдання таке: Потрібно назвати прикмети весни, А допоможуть нам в цьому картинки з прикметами весни. Починати пропозицію потрібно зі слів - навесні.

(Діти складають речення з опорою на картинки. Навесні небо високе, Блакитне. Навесні сонце світить яскраво. навесніптахи прилітають з теплих країн. навеснізакапали бурульки з дахів будинків. навеснісніг став танути і потекли струмки. Навесні з'явилися проталини).

Логопед: Хлопці, як ви думаєте, чому тане сніг, лід, біжать струмки?

Логопед: Чи настане весна, Якщо сонце не світитиме і пригрівати? Чому?

Логопед: А наше сонечко, зачарував вітер, все промінчики у сонечка розметав, і воно стало сумним.

Логопед: Покажіть, мені як сонечко сумує. Але ж воно головний помічник у весни. Хлопці, що потрібно зробити, щоб сонечко стало веселим?

Давайте придумаємо красиві словадо сонечка.

дидактична гра «Підбери слово» (На підлозі лежить жовтий коло, діти кажучи ознака-підставляють промінчик).

Логопед: Подивіться, яке гарне сонечко у нас вийшло, воно посміхається нам. Молодці, ви правильно підібрали слова.

1. (Проводиться масаж обличчя).

Світить яскраве весняне сонечко - погладжування і пестить нам обличчя.

Дощик ще холодний. - постукування подушечками пальців

Вранці ще іноді пощипує морозець. - пощипування

А все-таки сонечко світить сильніше. - знову погладжування

дидактична гра «Ляскни в долоні»

Логопед: Хлопці, а тепер будьте уважні. Я назву слова, а ви хлопніть в долоні, якщо почуєте слово, що відноситься до весни.

слова: Пригріває, листопад, тане, хуртовина, дзюрчить, тепле, яскравіше, холодно, набухають, сніжинки, повінь, прилітають, проталини, мороз, крапель, льодохід, заметіль, снігопад, сонечко.

(Логопед просить пояснити слова: Проталини, крапель, льодохід)

Логопед:

Скажіть, будь зміни відбуваються навесні в житті тварин?

діти:

навесніведмеді прокидаються після зимової сплячки, у них з'являється потомство. Заєць змінює білу шубку на сіру. Білка знову стає рудою.

Логопед:

На столі переплутані всі тварини, вам потрібно вибрати тільки тварин наших лісів і поділити ці слова на склади. (біля дошки)

Логопед:

Подивіться, яке дерево нам залишила ВЕСНА. Воно не просте, а з завданням. На дереві висять звукі- тверді і м'які. Якщо я називаю твердий звук-ви піднімаєте синій олівець, якщо мягкій- то зелений. (Б, П, М, Н, В, Х, Ф, К, Т)

Физминутку

Сонечко, сонечко,

Золоте денце, йдуть по колу, взявшись за руки.

Гори, гори ясно,

Щоб не згасло. Змінюють напрямок руху.

Побіг в саду струмок, бігти по колу

Прилетіли сто граків «Летять»по колу.

А квіточки підростають. Тягнуться на носочках.

А замети тануть, тануть. повільно присідають.

Логопед:

А ще, щоб допомогти весніскоріше до нас прийти, нам потрібно згадати птахів, які повертаються з вирію. (Картинки)Жайворонок, Грач, Журавель, Зозуля, Ластівка, Шпак, Соловей

Логопед: Які птахи прилітають першими з теплих країн? (Граки)

А які останніми? (Ластівки).

Підсумок. Оцінка діяльності дітей.

Логопед:

Ось і впали чари злого вітру, весназвільнилася і у нас буде тепло. Яке гарне час року - весна. про весну пишуть вірші поети, Малюють художники картини, композитори пишуть красиву музику. Послухайте одну з них.

Петро Ілліч Чайковський - « весна. Пісня жайворонка ».

Надіслати свою хорошу роботу в базу знань просто. Використовуйте форму, розташовану нижче

гарну роботуна сайт ">

Студенти, аспіранти, молоді вчені, які використовують базу знань в своє навчання і роботи, будуть вам дуже вдячні.

Розміщено на http://www.allbest.ru/

Сезонні зміни в живій природі

Підготувала Нілова Анастасія учениця 10А класу

Науковий керівник: Соболєва Тетяна Геннадіївна

Вступ

«Осіння пора, очей зачарування ...» так відгукувався О.С.Пушкін про осінь. Про осені так само складено багато народних прислів'їв і приказок, наприклад: «Осінь - це змін вісім; сіє, віє, крутить, мутить, рве, сапіт, зверху ллє, знизу мете ».

Вересень знехотя замикає літо. Прикмети осені помітні всюди: в'яне трава, охолола повітря, зривається з дерев перший жовтий лист. Цей місяць називали "листопадом", "летопродавцем", "вересень" - ще одне ім'я вересня. Це пора цвітіння вересу - вічнозеленого низького чагарнику, часто зустрічається в Поліссі, в лісах і іноді в лісостепу. Дійсно, з настанням осені листя на деревах фарбують в золоті тони, стає холодніше, змінюється довжина дня. Все менше світить сонечко і все більше ллють дощі. Але чому ж так відбувається? Навіщо відбуваються такі зміни в природі, життя рослин і тварин?

1. Зміна погодних умов

Річний хід температур. Протягом року температура повітря постійно змінюється. При переході від літа до осені температура знижується. В першу чергу температура змінюється через зміну кута падіння сонячних променів. Чим більше кут падіння сонячних променів, тим більше сонячної енергії припадає на одиницю площі земної поверхні, А значить, тим сильніше вона нагріється, і сильніше нагріється повітря від неї. Восени кут падіння сонячних променів менше, ніж влітку, тому спостерігається помітне зниження температури повітря.

Однак на зміну температури повітря може вплинути і рух повітряних мас: Прихід теплих або холодних повітряних мас може істотно змінити типовий добовий хід температури повітря.

Так само зміна температури повітря при його низхідних і висхідних рухах багато в чому залежить від того, скільки в ньому міститься водяної пари.

Опади. Атмосферні опади - це міститься волога в хмарах, яка випадає на Землю в різних видах: Сніг, дощ, град і т.д. Річний хід опадів різний на різних широтах і навіть в межах однієї зони. Він залежить від кількості тепла, термічного режиму, циркуляції повітря, віддаленості від узбереж, характеру рельєфу. Опади утворюються в процесі кругообігу води в природі. Вода випаровується з поверхні водойм, піднімається і конденсується на великій висоті, а потім випадає на землю в якості опадів. Восени цей процес відбувається інтенсивніше через часту зміну теплих і холодних фронтів.

Явище туману, туманності, інею. Туман - це густа хмара, яка утворилася біля самої поверхні землі. Різкий перепад температур в ранні ранкові години піднімає вологу в повітря, концентруючи її в ньому. Як тільки температура підніметься, туман розсіється, а волога знову випаде на землю. Туман утворюється внаслідок зіткнення холодного повітря з теплим.

Іній - це частинки застиглої роси. Вони схожі на колючі сніжинки, що покривають всі поверхні нерівним колючим шаром. Як правило, поява легкого крижаного покриву говорить про те, що з'явилися негативні температури і перші заморозки.

Довжина світлового дня. Восени світловий день стає коротшим, а ніч - довше. Це пов'язано зі швидкістю руху Землі по орбіті. Вісь обертання Землі нахилена, тому протягом року змінюється довжина світлового дня. Його тривалість змінюється також зі зміною географічної широти.

Висновок: Осінь - час зміни південних теплих і північних холодних потоків повітря, через що погода то погана і дощова, то тепла і суха. Зменшується приплив сонячного тепла. Погода восени нестійка, часто трапляються дощі, але в першій половині вересня нерідкі хороші ясні сонячні дні.

2. Сезонні зміни в житті рослин

Трав'янисті рослини: велика частина трав'янистих рослин, а саме стебла і листя відмирає на зиму, рідше залишаються у вигляді підземних видозмінених коренів, бульб, кореневищ, цибулин в яких знаходиться, запас поживних речовин, і може бути використаний рослиною на наступний рікна новий вегетативний період.

Квіти: в'янення квітки означає лише перехід до нової стадії життя рослини. У більшості випадків це залежить від температурного режимувосени, а також від надмірної вологості повітря, нестачі світла.

Зміна забарвлення і опадання листя: влітку листя мають зелений колір через велику кількість пігменту хлорофілу, що міститься в них. Однак, поряд з хлорофілом, зелене листя містять і інші пігменти - жовтий ксантофилл і помаранчевий каротин. Влітку ці пігменти непомітні, так як замасковані великою кількістюхлорофілу. Восени ж у міру загасання життєдіяльності в листі хлорофіл поступово руйнується. Тут-то і виявляються в листі жовті і червоні відтінки ксантофилла і каротину. Руйнування хлорофілу інтенсивніше відбувається на світлі, тобто в сонячну погоду. Ось чому в похмуру дощову осінь листя довше зберігають свою зелене забарвлення. Але якщо на зміну затяжним дощів приходить "бабине літо", то крони дерев за 1-2 дня фарбуються в золотисті фарби осені. Крім золотих, осінні наряди дерев містять багряні відтінки. Цей колір обумовлює пігмент, який називається антоцианом. При зниженні температури, а також при яскравому світлі кількість антоциана в клітинному сокузбільшується.

Висновки: Осінь - переломний час року: за короткий термін з вересня по листопад в природі відбувається перехід від тепла до морозів, від зелені до снігу, від літа до зими. Потрібно всього 3 місяці, щоб одягнений зеленим листям ліс з пишним трав'яним покровом, прийняв цілком зимовий вид - безлисті, голі дерева на білому тлі снігу.

3. Сезонні зміни в житті тварин

Пристосування холоднокровних тварин до зимівлі. Холоднокровні тварини переносять зиму в неактивному стані. В їхньому організмі відбуваються зміни, які починаються завчасно з літа. До осені у них збільшуються запаси поживних речовин, за рахунок яких в уповільненому темпі підтримується обмін речовин. В їх клітинах зменшується кількість води. Незважаючи на таку підготовленість, багато холоднокровні тварини зимують в сховищах, в яких суворі умови зими проявляються менш різко.

Пристосування теплокровних тварин до зимівлі. Теплокровні тварини мають нижчу здатність до переохолодження, ніж холоднокровні. Постійна температура тіла забезпечується у них високою інтенсивністю обміну речовин. Для підтримки температури на одному рівні у них виникають такі особливості, як теплоізолюючі покриви жирові відкладення і ін. Щоб зменшити тепловіддачу в зимових умовах, у них відбувається осіннє линяння - зміна літнього хутра у ссавців і оперення у птахів на більш густе, зимовий. Теплокровні тварини не впадають в стан зимового спокою, якщо вони можуть прогодувати себе взимку. Ссавці, які не здатні до добування корму в зимових умовах, впадають в сплячку. Перед сплячкою тварини накопичують в організмі поживні речовини, в основному жири до 40% маси тіла, і влаштовуються в притулок.

Птахи, які не здатні забезпечити себе їжею в зимових умовах, відлітають у вирій, де вони знаходять рясний корм.

Висновки: Навесні, коли настає тепло, прилітають перелітні птахи, Пробуджуються від сплячки ссавці, виходять зі стану заціпеніння холоднокровні тварини. Восени з настанням холодів у них відбувається все навпаки. Встановлено, що основним регулюючим фактором сезонних змін у житті тварин є не зміна температур, а зміни довжини дня протягом року.

опади тварина зимівля сезонний

Осінь - чарівна пора року. Всі доріжки в парку встелені листям і хвоєю. Краплі дощу отстукивают по землі приглушений ритм. І ми з осені крок за кроком наближаємося до змін. Осінь - провісник зими, час настання перших холодів. Осінь - час, коли небо стає темним, а день - коротким. Осінь - час навчання. Осінь - час дощів. Осінь - час поетів. І ще осінь - це перший сніг. А, значить, зима близько ...

Розміщено на Allbest.ru

подібні документи

    Будова шкіри у риб. Особливості та призначення епідермісу і його сезонні зміни у деяких видів риб. Мікроструктура епітелію. Вплив зовнішніх і внутрішніх факторів на стан хроматофор - пігментних клітин. Пристосувальне значення забарвлення тіла.

    презентація, доданий 19.11.2015

    екологічні фактори, Що впливають на живий організм. Фактори неживої природи. Залежність від сонця не тільки інтенсивності світла, що використовується при фотосинтезі, але також температури середовища. Фактори живої природи. Взаємозв'язок між живими організмами.

    реферат, доданий 05.03.2009

    Земні і космічні чинники життя рослин. Сонячна радіація як основне джерело світла для рослин. Фотосинтетичний і фізіологічно активна радіація і її значення. Вплив інтенсивності освітлення. Значення тепла і повітря в житті рослин.

    презентація, доданий 01.02.2014

    Особливості будови. Сезонні явища в житті птахів, гніздування, кочівлі і перельоти. Пристосованість птахів до різних середовищпроживання. Роль птахів у природі і їх значення в житті людини.

    курсова робота, доданий 26.08.2007

    Особливості будови і життєдіяльності птахів, розмноження і розвиток. Сезонні явища в житті птахів (гніздування, переліт, міграція). Ознаки подібності сучасних птахів і плазунів. екологічні групиптахів, їх значення в природі та житті людини.

    реферат, доданий 03.07.2010

    Методики досліджень грибів, водоростей, лишайників, вищих рослин, Безхребетних і хребетних тварин. Правила збору рослин і тварин, сушки рослин, умертвіння та фіксування тварин. Практичні навички проведення екскурсій в природу.

    звіт по практиці, доданий 04.06.2014

    Біологія - наука про живу природу. Суперечки рослин, споровиков і грибів. Хлорофіл - зелений пігмент, що обумовлює забарвлення хлоропластів рослин в зелений колір. Сапрофіти - рослини, які харчуються мертвими і гниють тканинами рослин або тварин.

    презентація, доданий 25.04.2012

    Роль тварин у природі. Одомашнення або доместикація. Пам'ятники найвідомішим собакам. Пристосування організмів до умов середовища життя. Характеристика наземно-повітряної, водної, грунтової середовищ, Їх мешканці. Взаємозв'язок тварин в природі.

    презентація, доданий 25.09.2013

    Особливості будови листа, його морфологія, жилкування, анатомія, старіння і листопад. Порівняльний аналіз пристосування листя до різних екологічних умов. Вплив інтенсивності освітлення на анатомію листа тіньолюбних і світлолюбних рослин.

    курсова робота, доданий 25.12.2011

    Загальна характеристикаі особливості класу Комахи, передумови їх поширеності, види і підвиди. Наявність літального апарату як їх відмінна риса, методи розмноження та особливості внутрішньої будови. Сезонні зміни у комах.

Тема: "Сезонні зміни в природі навесні. Вчися спостерігати"

На матеріалі спостережень весняних змінв природі.

мета: - поспостерігати зміни, що відбуваються в природі з настанням весни;

Розвивати спостережливість, вміння цілеспрямовано використовувати змістовний

План спостережень; розвивати дослідницькі навички;

Збагатити учнів предметними знаннями про ознаки весни з урахуванням місцевого

Природного оточення.

Виховувати інтерес до вивчення природних явищ, Любов до свого краю.

Завдання уроку:

1. Діти повинні зрозуміти, що навесні природа оживає. Перші вісники весни - птиці.

2. Одна з ознак живої природи - розмноження - має стати зрозумілим на прикладі проростання насіння.

3. Вчити дітей спостерігати явища в природі.

4. Навчити дітей заносити свої спостереження в спеціальний щоденник, використовуючи умовні знаки.

Базові знання . Весняні зміни в природі. Дерева, чагарники, трави. Птахи перелітні і зимуючі, дикі тварини.

опорні знання. Жива і нежива природа, предмети, зроблені руками людини.

Устаткування. Лупи, альбоми для зарисовок, блокноти для записів, коробочки, баночки, невеликі сумочки.

Для вчителя.

Урок проводиться в травні, вчитель заздалегідь попереджає дітей про екскурсію на природу, радить, як потрібно одягнутися, що взяти з собою для проведення точних спостережень і записів (лупи, альбоми для зарисовок, блокноти для записів, коробочки, баночки, невеликі сумочки).

Перед початком екскурсії в класі проводиться бесіда про те, що діти будуть спостерігати, і як вони будуть проводити спостереження, а також про відомі їм правила поведінки в природі (не шуміти, не зривати рослини, не ламати гілки, не відходити від групи і т. д.).

Хід екскурсії:

Занурення в урок.

учитель:Тема сьогоднішньої нашої екскурсії "Вчися спостерігати". На екскурсії ми будемо спостерігати весняні явищав природі, і вчитися прийомам спостереження.

Ми з вами спостерігали весняні зміни в природі, читали розповіді, розглядали малюнки, картини весну. Назвіть весняні місяці. Який зараз йде місяць?
Діти називають.

Ι. Бесіда вчителя з учнями на тему екскурсії.
- Коли ви помітили перші ознаки весни? Розкажіть про свої спостереження.
Діти.Це була рання весна. Почав танути сніг.
Небо стало не таке сіре, як взимку. Були блакитні просвіти. Але ще було холодно, іноді і морозно.
учитель:Узагальнити дані ваших спостережень за березень, квітень за календарем природи і праці.
Діти підходять до класного календарем. Відзначають, що кілька разів в березні йшов сніг, вважають числа ясних сонячних і похмурих днів в березні і квітні.
- Який висновок ви зробили?
Д. У квітні стало значно тепліше, стало більше сонячних днів. Жодного разу не випадав сніг.
учитель:Згадайте, як ми називали різні періоди весни.
діти: Березень - весна світла; квітень - весна води.
Діти пояснюють позначення цих періодів. Згадують, що ранню веснудуже добре передав художник Левітана в картині "Март", яку вони розглядали.
учитель:Як ми назвемо весну в травні?
діти:Весна квітів. Квіти в травні. Цвітіння дерев. Зелена весна.
учитель:Може бути, нам не варто виходити на екскурсію, а провести урок в класі? Ми можемо прочитати розповіді, поговорити і дізнаємося, що відбувається навесні.
діти:(Розчаровано). Тоді ми не відчуємо весну.
- Чи не відчуємо запаху квітучих дерев.
- Чи не почуємо голоси птахів.
- Чи не відчуємо, як сонечко гріє.
- Чи не побачимо, як діти радіють весни і грають на вулиці.
- Ще треба поспостерігати за комахами, за птахами, як вони будують гнізда, носять корм в гніздо.
- Я бачив, як на городі люди згрібали висохлу траву і копали грядки.

учитель:Я пропоную вам пам'ятку-план з ваших пропозицій - за чим ми будемо спостерігати, зроблю невеликі доповнення.

Учитель роздає план (заздалегідь приготовлений).


- Тепер подумаємо, які якості характерні для спостережливої ​​людини.
діти:Спостережлива людина може багато чого помітити, наприклад, які квіти вже розквітли, а на яких ще бутони.
- На які квіти сідають джмелі і метелики.
- Як цвітуть дерева. Я бачив пушки у вільхи, верби. Потім з'являється пилок, і вони опадають.
У. Чому багато дерева цвітуть до появи листя?
Д. Вітерець жене пилок між гілочок, листя її не затримують.
У. Які ще якості характерні для спостережливої ​​людини?
Д. Він може побачити те, що інші не побачать.
- Він помічає, що раніше було і що зараз.
- Наприклад, я бачив, що навесні першими з'являються квітки мати-й-мачухи, а листя немає.
У. Хто бачив листя мати-й-мачухи, намалюйте їх. Коли вони з'являються у рослини?
Діти малюють листя, розповідають, що вони з'являються влітку.
- Ви виділили дуже важлива якість: спостережлива людина помічає зміни в природне явище, помічає малопомітні деталі.
Наведіть приклади, коли спостережливість допомагала людям.
Д. Я знаю за малюнками підручника, які сліди на снігу залишають звірі. Можу розрізнити сліди зайця, вовка, лисиці, собаки.
- Потрібно вміти розрізняти отруйні рослини і не збирати їх в лісі, наприклад ягоди (плоди) конвалії.
- Потрібно вміти розрізняти і знати рідкісні рослини, які треба охороняти.
- Коли я дивлюся у вікно і бачу, як люди одягнені, я дізнаюся, як мені потрібно одягатися. - У мене тато водій. Він завжди уважно дивиться на дорогу, все помічає і мене вчить.

У. Ви привели дуже хороші приклади. Спостережливість важлива в житті людини будь-якої професії. Я хотіла, щоб ви виділили ще одне дуже важливе якість спостережливої ​​людини. Подумаємо, чому це якість важливо в житті.
Д. Наприклад, люди все розглянуть і зроблять висновок.
- Наприклад, який лід на річці і чи можна переходити річку або це небезпечно.
У. Молодці. Важливо зробити висновок зі спостережень.
Д. Наприклад, ми розглядали за малюнками підручника дзьоби птахів і робили висновок: хижа або комахоїдний.
- Якщо лапи слабкі, значить, птиці важко ходити по землі; вона більше пристосована літати, наприклад, стриж.
- Коли я побачив на малюнку рись на дереві, то зрозумів, що за забарвленням шерсті її не видно, якщо вона сидить в засідці.
У. Пропоную якості спостережливої ​​людини, які ви називали.


Екскурсія проводиться в околицях школи. На подвір'ї школи багато зелених насаджень: клен гостролистий, береза, тополя, бузок, перед будівлею школи - квіткова клумба. Поруч зі школою невеликий парк, в якому ростуть тополя, сосна, різні чагарники, коригуючі.

План проведення екскурсії, намічений учителем, відповідає виділених напрямках спостережень весняних змін у природі першої половини травня.

ΙΙ. Спочатку учні фіксують температуру повітряпо термометру, зіставляють з даними зведення погоди. Спостерігають колір неба, хмар. Роблять висновок, що хороша сонячна погода створює гарний настрій.

Учні розглядають і характеризують молоді листочки берези, тополі ( "світло-зелений", "тоненькі - світяться на сонці", "липкі", "пахнуть смолою", "клейкі - руки бруднять"). Помічають, що на землі багато ниркових лусочок тополі, пояснюють, що ниркові лусочки захищають нирки від замерзання взимку, а зараз нирки лопаються і лусочки опадають. Учитель пропонує уважно розглянути трохи порвані нирки на кущі бузку, використовують лупи.

учитель:- Що таке сережки у тополі?

Учитель пояснює, що це квітки, з яких після запилення будуть утворюватися насіння. Хлопці, згадайте, як на початку літа тополиний пух вистилає все місто, вітер задуває його і в приміщення. Підніміть руку, хто бачив в тополиному пусі білі насіння. Після цих роз'яснень діти уважно розглядають молоду ніжну листя берізок і теж виявляють сережки - довгі жовтуваті і невеликі зелені циліндрики. Роблять правильне припущення, що це теж квітки дерева. Учитель уточнює, що в кінці літа, на початку осені в сережках дозрівають насіння, сережки розсипаються, і дуже дрібне насіння з невеликими крильцями розносяться вітром на великі відстані. Так при сприятливих умовах може вирости молода берізка. Хлопці роблять записи, малюнки в своїх блокнотах. Потім розходяться по ділянці невеликими групами в 5-6 чоловік, обговорюють те, що їх зацікавило. Група дівчаток повинні виміряти довжину розпустилися листя бузку. Продовжити спостереження протягом декількох днів і потім розповісти хлопцям, наскільки швидко ростуть листочки навесні.

Другокласники розглядають, як цвітуть клен, черемха. Хтось помічає, що тут же з'явилися бур'яни - кульбаби, мокриці і що їх потрібно прополювати, щоб добре росли садові рослини.

IV. Демонстрація заздалегідь підготовлених барвистих альбомів, листівок з різними рослинами.

Для того щоб зробити яскравими уявлення про квітучої пори весни, співпереживання моменту бурхливого відродження природи, вчитель в ході екскурсії може показувати підготовлені барвисті альбоми, листівки квітучих рослин, декоративних садових культур. Для створення поетичного бачення неповторності і краси природних явищ можна почитати поетичні рядки вірша С.Єсеніна "Черемуха".

Черемуха запашна,
Розвісити, варто,
А зелень золотиста.
На сонечку горить.

Учитель використовує ігрові прийоми, загадки.

Є один такий квітка,

Чи не вплетешь його в вінок.

На нього подуй злегка:

Був квітка - і немає квітки.

(Кульбаба)

Навесні зеленіла,

Влітку засмагла,

восени наділу

Червоні коралі.

(Горобина)

Зелена, а не луг,

Бела, а не сніг,

Кучерява, а без волосся.

(Береза)

Що ні сіяно народиться?

(Трава)

У блакитненькою сорочці

Біжить по дну ярка.

(Струмочок)

ΙV.В ході екскурсії вчитель повідомляє додаткові відомості про градації періодів весни за спостереженнями зростання і розвитку рослин.

Зелена весна - від повного сходу снігу на галявинах до зацвітання черемхи в лісі; пізня весна - від зацвітання черемхи до відцвітання яблуні. Учні роблять висновок, що на екскурсії вони спостерігають кінець зеленої весни, тому що вже зацвітає черемха.

На відкритій місцевості, за ділянкою школи, хлопці бачать безліч квітучих кульбаб.

Називають ці рослини.

Під час екскурсії учні бачили метеликів, чули голоси птахів - свист шпаків, цвірінькання горобців, бачили ворону. Оскільки птахи були в польоті, і їх було важко розглянути, учитель може заповнити спостереження і підготувати кілька малюнків гайвороння, шпака, ворони, горобців. Зробити висновок, що грак і ворона схожі за розміром, формою дзьобів, відрізняються забарвленням оперення, формою голови. Попутно повторити визначення, яких птахів називають зимуючими, осілими і перелітними.

V. Підсумок екскурсії.

В кінці екскурсії вчитель повертає школярів до означеної теми уроку: "Вчися спостерігати".

Підводить деякі підсумки, констатує, що всі провели досить цікаві спостереження, зробили багато відкриттів, збагатили свої знання. Пропонує також бажаючим по пам'яті зробити фактичні записи, малюнки по екскурсії.

учні отримують завданняподумати, які якості спостережливості вони проявляли, і які якості кожному ще потрібно тренувати.

VΙ. Домашнє завдання.

Пропонуються теми творчих творів "Моя зелена весна", "Я і природа навесні",

"Як я вивчаю навколишній світ".

Цю роботу учні можуть виконувати за бажанням.

2 клас

Екскурсія в парк

Тема: « осінні змінив житті рослин і тварин »

мета:- познайомити учнів зі змінами, що відбуваються в в рослинному і тваринному

Світі з настанням осені.

Розвивати уміння розрізняти групи рослин, уміти наводити приклади рослин

різних групі характеризувати їх істотні ознаки.

Виховувати в дітях спостережливість, любов і дбайливе ставленнядо природи.

завдання: 1. розширити поняття про групи рослин;

2. знайомство з 2 - 4 рослинами по кожній групі;

3. дати поняття про зміни рослин, що відбуваються восени.

Базові знання. Зміни, що відбуваються з рослинами восени, взаємозв'язок з неживою природою. Зниження температури, опади, хмарність, скорочення дня.

опорні знання. Частини рослин, умови для їх розвитку. Спиратися на знання дітей, отримані на попередніх екскурсіях.

Обладнання уроку:

1. Планшети для позначення умовними знаками своїх спостережень.

2. Кольорові олівці.

література:

1. Дитяча енциклопедія "Я пізнаю світ". М .: Енциклопедія, 1995.

3. Плешаков А. А .. Посібник для вчителя. М .: Нова школа, 1994.

Хід екскурсії:

Занурення в урок.

Його навесні і влітку Ми бачили одягненим,

А восени з бідолахи зірвали всі сорочки.

(Дерево).

Які назви дерев ви знаєте?

Ι. Проводиться спостереження за декількома деревами, щоб порівняти готовність кожного до зими (у одних дерев листя опало повністю, в інших - частково, треті стоять з листям - зимовий дуб).

Звернути увагу на листя: їх колір, кількість, на що залишилися плоди,: подекуди висять на гілках.

Чому дерева звільняються від листя?

Листя видихають багато тепла - геть їх на зиму!

Дерева скидають їх з себе, відмовляються від них, щоб зберегти в собі необхідне для життя тепло. А скинуті з гілок гниють на землі листя самі дають тепло і захищають ніжні коріння дерев від промерзання.

ΙΙ. Учитель знайомить з деревом, говорить, як воно називається, а діти усно описують його. Навчити розпізнавати дерева:

А) за кольором кори,

С) по плодам,

В) по сухим листям на гілках,

Г) насінню

Гра «Знайди дерево»(По листю, по плоду). Учитель дає лист або плід учні підбігають до дерева і називають його.

ΙΙΙ. Звернути увагу на трави.

Над землею зараз вже не залишилося нічого, крім напівзгнилих листя і стебел. Але якщо пошукати, їх нирки, то знайдемо їх біля самої землі.

Коли випаде сніг, рослинам стане тепло.

Багато низькі трави бережуть під снігом не тільки нирки - самі там зберігаються неушкодженими, щоб зустріти весну.

ΙV. Збір плодів і насіння для підгодівлі зимуючих птахів.

при зборі насіння учитель загострює увагу дітей на тому, що насіння, що потрапило в землю, благополучно доживе до зими, а насіння, що знаходяться на поверхні, загинуть.

V. Підсумок екскурсії.

В результаті вчитель пов'язує спостереження дітей на екскурсії з пройденим матеріалом. Діти приходять до наступних висновків:

А) восени настає похолодання, грунт остигає, зменшується тепло, листя опадає з дерев, в'януть трав'янисті рослини;

Б) дозрілі плоди і насіння потраплять в грунт;

В) насіння, що потрапили в грунт, зимують до весни;

Г) все насіння і плоди дозрівають восени.

VΙ. Домашнє завдання.

Підбір прислів'їв, приказок, загадок.

Поясни сенс прислів'я: осінь - запасіха, зима подберіха.

Зверни увагу на життєдіяльність тварин, на місця їх проживання.

Опиши їх місцезнаходження. Підготуй повідомлення про один з них.

Екскурсія в шкільну майстерню

Тема: «Вчися працювати»

мета:- познайомити учнів з різними «родичами» знайомих їм інструментів,

«Помацати все своїми руками»; розвивати дослідницькі навички;

Сприяти розвитку інтересу до ручної праці, професіями, пов'язаними з

Ручною працею.

завдання: 1. дати поняття про інструменти, які використовуються в старших класах на уроках праці;

2. розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, сприйняття;

3. прищеплювати інтерес до праці

устаткування:блокноти для записів і замальовок.

Базові знання.Назва інструментів для ручної праці. Професії людей, пов'язані з ручною працею. Предмети побуту, зроблені руками людини і їх призначення.

Опорні знання.Застосування інструментів в роботі для виготовлення різних виробів.

Попередньо, до проведення екскурсії, вчитель початкових класівспільно з учителем технічної праці, який проведе екскурсію, обговорюють план, обумовлюють час, планують розстановку учнів в майстерні, місце для викладки інструментів, виставки робіт, виділяють основні об'єкти спостереження.

Об'єкти спостереження:

Комплект інструментів на робочому місці

важільні ножиці

Гибочноє пристосування

Інструменти

заготовки

Виставка пробних виробів

Свердлильний верстат

Токарний верстат по дереву

Токарний верстат по металу

(Слід врахувати, що в конкретній навчальній майстерні може і не бути деяких з названих об'єктів спостережень).

До початку екскурсії проводиться вступна бесіда.

Можливі питання для бесіди:

Що ми робимо на уроках праці?

Де проходять наші уроки праці?

Чим відрізняється наш робочий стіл від того, за яким ми працюємо на інших уроках?

З чого ми робимо вироби? Як можна назвати все це одним словом7

Якими інструментами ми працюємо?

Які спеціальні правила потрібно дотримуватися під час уроків праці?

Яка найперша операція при виготовленні будь-якого виробу?

Які ще ми виконуємо операції?

З чого починаємо будь-яку роботу?

Чим закінчуємо роботу?

Далі вчитель говорить дітям про те, що вони підуть на екскурсію в майстерню, де хлопчики будуть працювати з V класу. Там інші робочі місця, багато незнайомих інструментів, верстатів. Екскурсія відбудеться в той час, коли старшокласників в майстерні не буде, але відразу після неї там почнуться уроки, тому треба чітко виконувати розпорядження вчителя, не відволікатися, щоб встигнути, все оглянути. Крім того, пристрої та верстати мають відкриті колючі і ріжучі частини, тому потрібно дотримуватися дисципліни, без дозволу не брати в руки обладнання, інакше можна отримати травму.

Завдання.


  1. Запам'ятати назву робочого столу, назви інструментів, назви матеріалів.

  2. Скласти усну розповідь про те, які вироби роблять учні V - IX класів у шкільній майстерні.
Хід екскурсії:

Ι. Розповідь вчителя технічної праці.

Демонстрація наявних зразків, характеристика їх (з якого матеріалу зроблені, які операції були виконані, на яких верстатах і якими інструментами оброблялися деталі, спосіб їх з'єднання і обробки).

ΙΙ. Учні організовано повертаються в клас.

Як називається різання деревини ножівкою?

Як називається різання деревини рубанком?

Як називається різання на токарному верстаті?

Як називається різання на свердлильному верстаті?

Назвіть ріжучі інструменти?

Яке основне обладнання робочих місць ми бачили в шкільній навчальній майстерні?

ΙΙΙ. Підсумок. Виконати завдання (вказано вище).

ΙV. Домашнє завдання.

Варіанти видів діяльності учнів після екскурсії:

Скласти словник інструментів шкільної майстерні.

Знайти загадки про інструменти.

Оформити газету «Де ми були, що ми бачили»

Репортаж про найцікавіше, побачене на екскурсії.

Екскурсія в парк

Тема: «Сезонні зміни в лісі. зима »

мета:виявити особливості зимівлі представників живої природи.

завдання:

1. узагальнити і систематизувати знання дітей про зимові зміни в природі;

2. розвивати вміння ставити дослідницькі питання; розвивати вміння узагальнювати отримані дані і робити висновки; розвивати спостережливість і пізнавальну активність;
3. виховувати дбайливе ставлення до природи.

Устаткування і джерела інформації:текст вірша, дві дитячі хутряні шапки, дві склянки з льодом, кімнатний термометр, вуличні термометри, лопатки для розкопки снігу, блокноти, фломастери, корм для птахів.

Підготовка до екскурсії:

Екскурсії в природу проходять в одному і тому ж місці в різні сезони року (осінь, зима, весна). Для спостереження за птахами встановити годівниці.

Хід уроку

1. Актуалізація знань (проводиться в класі)

Учитель. Прочитайте вірш і скажіть, яке відношення воно має до теми нашого уроку:

І ось грудня, він білої холодом дихає,

І вдома замикається ведмідь.

І на дверях кудлатою лапою пише:

«Я в зимовій сплячці. Прохання не шуміти ».

Тепер доречний сніг, і навіть дуже.

Кружляють сніжинки, метеликам до пари.

Все кутаються. Заєць стурбований:

«Тепер би лижі добре дістати!»

Г. Вітез

Діти.Ми вивчали тему «Рослинність і тваринний світ». У вірші йдеться про те, як лісові звірі проводять зиму. Це, напевно, буде темою нашого уроку.

Про які зміни в неживій природіговорить автор вірша?

З якими змінами в природі пов'язані вони? - Про які зміни в живій природі говорить поет?

З якими змінами в неживій природі вони пов'язані? - Про що ще можна було б розповісти поетові в своєму творі? - Що ви знаєте про життя рослин взимку? - Що ви знаєте про життя птахів взимку?

Що допомагає рослинам і птахам пережити холодну пору року?

Вислухати відповіді дітей. Особлива увага до інформації про роль снігового покриву для рослин, про роль пір'яного покриву у птахів.

Відповіді розійшлися. Прозвучало, що сніг зігріває землю і коріння рослин. Було сказано, що сніг зберігає тепло покритої їм грунту. Так зігріває або зберігає? Як з'ясувати?

(Вислухати відповіді. Попросити повторити ті, які допоможуть відповісти на питання.)

Завдання 1.Розкопати сніг, розглянути, як виглядають залишилися трав'янисті рослини. Виміряти температуру самого снігового покриву, грунту без снігового покриву і грунту, захищеної снігом. Потім порівняти, зробити висновки.

Який же буде мета дослідження?

Перевірити свої висловлювання, провівши необхідні вимірювання.

Для того щоб провести вимірювання, вирушимо на екскурсію в парк. Що ще можна вивчити під час екскурсії?

Діти. Як виглядають дерева, чи змінилися. Поспостерігати за птахами.

Учитель разом з дітьми визначає план роботи на місцевості, виділивши, наприклад, об'єкти спостережень і зміст:

1. Сніговий покрив.

- Розкопати лопаткою сніг і обстежити грунт.

Виміряти температуру самого снігового покриву, грунту без снігового покриву і грунту, захищеної снігом.

Зробити висновок. 2. Дерева.

- Знайти дерева, з якими ми знайомилися восени (береза, горобина, клен, вільха). За якими ознаками дізнаємося? Чи є зміни?

Замалювати гілку з нирками. Замалювати плоди і насіння, якщо вони є. - Зробити висновок. 3. Птахи.

- Побачити, дізнатися птахів, розглянути їх. - Поспостерігати за звичками, поведінкою птахів.

Зробити висновок.

Учитель проводить інструктаж.

Згадайте, про які правила поведінки в лісі йдеться у вірші?

Проговоримо правила поведінки на екскурсії?

Що сказали б ви, якби вас стали запевняти, ніби зимовий одяг анітрохи не гріє?

Вислухати відповіді дітей.

Перед виходом на екскурсію, зауважте, скільки градусів показує цей кімнатний термометр. Закутати його в дитячу хутряну шапку. Тепер візьмемо дві склянки з льодом; один закутавшись в другу хутряну шапку, інший залишимо незакритим.

2. Дослідження в групах (проводиться в парку)

Вступна бесіда:

Яка сьогодні погода?

Стан неба?

Опади? Температура?

Подивіться на парк і порівняйте його вид з тим, як він виглядав восени.

Учні розбиваються на свої групи (за обраним восени дереву).

3. Обмін інформацією (проводиться в класі)

Учитель. Яка була мета дослідження? Виступ груп. Особливу увагу на ув'язнення.

4. Узагальнення інформаціїУчитель. Подивимося, що ми маємо в підсумку проведених дослідів. Дістанемо наш кімнатний термометр. Скільки градусів він показує? «Гріла» чи його шапка?

Діти. Температура не змінилася. Значить, шапка «Не гріла».

Що стало з льодом в склянках?

Діти. В одній склянці лід розтанув. У склянці, який знаходився в шапці, лід тільки починає танути.

Отже, що «зробила» шапка з льодом ...

Діти. Вона затримала танення.

А чи гріє зимовий одяг? Або вона холодить?

Як можна зв'язати отриману в ході дослідів інформацію з особливостями зимівлі спостережуваних нами рослин і птахів?

Вислухати відповіді дітей.

Формулюється висновок:Зимовий одяг тепла не дає. Показання термометра, коли ми його закутали в шапку, не змінилися. Лід, обгорнутий в шапку, довше зберіг свою низьку температуру, тому що шапка забарилася доступ до нього тепла ззовні. Сніг, як шапка, заважає тепла йти з покритою їм грунту. У грунті, захищеної шаром снігу, термометр показав температуру вище, ніж в грунті, оголеною від снігу. Значить, сніг зберігає тепло покритої їм грунту. Чи не буде снігу - дерево промерзне. І пір'яний покрив, як шапка, допомагає птахам зберігати тепло.

5. Підведення підсумків, рефлексія

Яка рядок з вірша могла б завершити наші дослідження? Свою відповідь обґрунтуйте. Яку інформацію ви визнали цікавою та корисною для себе? Зафіксувати результати спостережень за деревами взимку в таблиці.

3 клас.

4.1 Екскурсія в парк.

Тема: «Спостереження за формою хмар»

мета:- поспостерігати за формою хмар.

завдання: 1. розширити знання учнів по темі;

2. вчити розрізняти види хмар за певними ознаками;

3. розвивати дослідницькі здібності;

4. прищеплювати любов до навколишнього світу.

Базові знання.Погода. Хмари. Види хмар. Умовні позначення.

Опорні знання.Спиратися на знання дітей, отримані на попередніх екскурсіях.

устаткування:блокноти для замальовок і записів, олівці, план-орієнтир на кожного

Учня.

Підготовка вчителя до екскурсії.

Занурення в урок.

Без крил летять,

Без ніг біжать,

Без вітрила пливуть.

(Хмари)

пухнаста вата

Пливе кудись.

Чим вата нижче,

Тим дощик ближче.

(Хмари)

Наді мною, над тобою

Пролетів мішок з водою,

Наскочив на дальній ліс,

Продірявився і зник.

(Хмара)

Можливі питання для вступної бесіди:

Коли водяні пари, що знаходяться в повітрі, перетворюються в водяні краплі?

Як утворюються хмари?

Які види хмар ти знаєш?

Куди зникають водяні пари?

Звернути увагу на прямий зв'язок хмар і опадів в природі.

роздати для індивідуальної роботиплан-орієнтир порівняння об'єктів.

Що буде об'єктом на екскурсії?

План-орієнтир порівняння об'єктів

1. Розглянь об'єкт або групу об'єктів. З'ясуй, чи є схожість істотних ознак; виділи суттєві ознаки у кожного з об'єктів; з'ясуй, чи є відмінності істотних ознак.

2. Склади розповідь про подібність і відмінності можна побачити об'єктів.

Хід екскурсії:

Ι. На місці екскурсії учні визначають види хмар на даний момент.

Доводять, називають відмітні ознаки. Замальовують хмари.

Визначають, на який предмет схоже ту чи іншу хмару.

Виконують перший пункт плану-орієнтира.

ΙΙ. Узагальнення.

Скупчення крапельок води і кристалів в атмосфері утворюють хмари. Розміри крапельок і кристалів настільки малі, що слабкі висхідні потоки повітря призводять до того, що ці крапельки і кристали не падають, а залишаються в підвішеному стані. Якщо абсолютна вологість повітря, що оточує хмара, збільшується, то крапельки збільшуються в розмірах і випадають на землю.

Найнижчі хмари - шаруваті- являють собою молочно-сірий хмарний покрив, застеляли або весь небосхил, або частина його. Утворюються вони з дрібних крапельок води на висоті до 2 км.

На висоті від 2 до 5 км утворюються купчастіхмари (нагромадження куп хмар кулястої форми). Їх утворення пов'язане з швидко висхідним потоком повітря від нагрітої поверхні Землі. Піднявшись нагору, повітря охолоджується, і з нього виділяються дрібні крапельки води. Купчасті хмари у верхніх частинах складаються з крижаних кристалів, а в нижніх - з кристалів і крапельок різної величини. Ці хмари дають опади зливового характеру. З ними пов'язані грозові явища.

Найвищі хмари - перисті- розташовуються в високих шарах (6-11км) і складаються з кристалів льоду. Вони білого кольору і мають вигляд пір'я.

- Гра «Живе хмара»

У ясну погоду на екскурсії зверніть увагу школярів на пропливають хмари і запропонуйте їм подумати, на яку тварину схоже ту чи іншу хмару, що воно «робить» в даний момент, якому настрої перебуває і т. Д. Можна придумати йому відповідне ім'я і навіть намалювати .

ΙΙΙ. Підсумок екскурсії.(Питання за змістом)

ΙV. Домашнє завдання.

Варіанти завдань з оформлення обробки екскурсійного матеріалу:

А) Виконати другий пункт плану.

Б) Пожвавити хмарка. (Малюнок)

В) Скласти історію про життя одного дня на землі хмарки.

Екскурсія до кар'єру.

Тема: «Ознайомлення з шарами гірських порід»

мета: - ознайомити з шарами гірських порід;

завдання: -

1. навчити визначати види гірських порід, пояснити господарське значення,

Корисні властивості;

2. розвивати спостережливість, дослідницькі здібності;

3. прищеплювати любов до навколишнього світу.

Базові знання.Корисні копалини. Види корисних копалин. Способи видобутку корисних копалин.

Опорні знання.Значення корисних копалин в житті людини. Застосування різних видів корисних копалин. Охорона корисних копалин і їх економне використання.

устаткування:блокноти для записів, мішечки для збору зразків порід.

Підготовка вчителя до екскурсії.

Учитель попередньо сам знайомиться з місцем, де буде проходити майбутня екскурсія, намічає об'єкти, і в якому плані повинні бути показані учням під час екскурсії, становить завдання для учнів.

Підготовка учнів до екскурсії.

Учитель налаштовує учнів на екскурсію, оголошує тему, мету, завдання, пояснює, що, учні повинні зробити записи в зошиті.

Хід екскурсії.

Ι. Розповідь вчителя.

Учні по ходу розповіді роблять замітки в своєму блокноті.

Після розповіді кожен повинен знайти зразок породи і зібрати в заздалегідь приготовлений мішечок.

ΙΙ. Питання вчителя для перевірки рівня засвоєння матеріалу.

Матеріал до проведення екскурсії. (Для вчителя)

1. Види гірських порід.