Похідна показовою і логарифмічною функції урок. Диференціювання показовою і логарифмічною функцій - Гіпермаркет знань. IV. Індивідуальна робота
План-конспект уроку
Предмет: Алгебра
Дата: 2.04.13.
Клас: 11 клас
Учитель: Тишібаева Н.Ш.
Тема: Диференціювання логарифмічною і показовою функції. Первісна показовою функції.
мета:
1) сформулювати формули похідних логарифмічною і показовою функцій; навчити знаходити первісну показовою функції
2) розвивати пам'ять, спостережливість, логічне мислення, математичну мову учнів, уміння аналізувати і порівнювати, розвивати пізнавальний інтерес до предмету;
3) виховувати комунікативну культуру учнів, навички колективної діяльності, співробітництва, взаємодопомоги.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу і закріплення отриманих знань, умінь і навичок.
устаткування : Картки, інтерактивна дошка.
технологія: диференційований підхід
Хід уроку :
1.Орг. момент. (2хв).
2. Розгадування кросворду (8мин)
1.Французскій математик XVII століття П'єр Ферма визначив цю лінію так «Пряма, найбільш тісно прилегла до кривої в малій околиці точки».
дотична
2.Функция, яка задається формулою у =а х.
показова
3.Функції, яка задається формулою у = log a x.
логарифмічна
4.Проізводная від переміщення
швидкість
5. Як називається функція F (x) для функції f (x), якщо виконується умова F "(x) = f (x) для будь-якої точки з інтервалу I.
Первісна
6. Як називається залежність між X і У, при якій кожному елементу Х ставиться у відповідність єдиний елемент У.
функція
7. .Якщо функцію f (x) можна представити у вигляді f (x) = g (t (x)), то цю функцію називають ...
складна
Слово по вертикалі прізвище французького математика і механіка
Лагранж
3.Об'ясненіе нового матеріалу: (10 хв)
Показова функція в будь-якій точці області визначення має похідну і ця похідна знаходиться за формулою:
(.ln a у формулі замінимо числоа на е, отримаємо
(E х) "= e х_ формула похідною експоненти
Логарифмічна функція в будь-якій точці області визначення має похідну, і ця похідна знаходиться за формулою:
(Log a x) "= у формулі замінимо числоа на е, отримаємо
Показова функція у =(а в будь-якій точці області визначення має первісну і ця первісна знаходиться за формулою F (х) =+ З
4 .Закрепленіе нового матеріалу (20хв)
Математичний диктант.
1.Запісать формулу похідної показовою функції (ах) "
(А х) "= а х · ln a
2. Записати формулу похідної експоненти. (eх) "
(E х) "= e х
3. Записати формулу похідної натурального логарифма
4. Записати формулу похідної логарифмічної функції (log a x) "=?
(Log a x) "=
5. Записати загальний виглядпервісних для функції f (x) = ах.
F (х) = + С
6. Записати загальний вигляд первісних для функції:, X ≠ 0. F (x) = ln | x | + З
Робота біля дошки
№255,№256,№258,№259(2,4)
6.Д / з №257, №261 (2хв)
7. Підсумок уроку: (3хв)
- Якою формулою задається логарифмічна функція?
Якою формулою задається показова функція?
За якою формулою знаходиться похідна логарифмічною функції?
За якою формулою знаходиться похідна показовою функції
Диференціювання показовою і логарифмічноїфункцій
1. Число е. Функція у = е х, її властивості, графік, диференціювання
Розглянемо показову функціюу = а х, де а> 1. Для різних підстав а отримуємо різні графіки (рис. 232-234), але можна помітити, що всі вони проходять через точку (0; 1), всі вони мають горизонтальну асимптоти y = 0 при , всі вони звернені опуклістю вниз і, нарешті, всі вони мають дотичні у всіх своїх точках. Проведемо для прикладу дотичну до графікомфункції у = 2x в точці х = 0 (рис. 232). Якщо зробити точні побудови і вимірювання, то можна переконатися в тому, що ця дотична утворює з віссю х кут 35 ° (приблизно).
Тепер проведемо дотичну до графіка функції у = 3 x теж в точці х = 0 (рис. 233). Тут кут між дотичній і віссю х буде більше - 48 °. А для показової функції у = 10 x в аналогічній
ситуації отримуємо кут 66,5 ° (рис. 234).
Отже, якщо підстава а показовою функції у = ах поступово збільшується від 2 до 10, то кут між дотичною до графіка функції в точці х = 0 і віссю абсцис поступово збільшується від 35 ° до 66,5 °. Логічно вважати, що існує підстава а, для якого цей кут дорівнює 45 °. Це основа повинна бути укладена між числами 2 і 3, оскільки для функції у-2х цікавий для нас кут дорівнює 35 °, що менше, ніж 45 °, а для функції у = 3 x він дорівнює 48 °, що вже трохи більше, ніж 45 °. Цікавить нас підставу прийнято позначати буквою е. Встановлено, що число е - ірраціональне, тобто являє собою нескінченну десяткову неперіодичних дріб:
e = 2,7182818284590 ...;
на практиці зазвичай вважають, що e = 2,7.
зауваження(Не дуже серйозне). Ясно, що Л.М. Толстой ніякого відношення до числа e не має, проте в запису числа е, зверніть увагу, два рази поспіль повторюється число 1828 - рік народження Л.М. Толстого.
Графік функції у = е х зображений на рис. 235. Це - експонента, що відрізняється від інших експонент (графіків показових функцій з іншими підставами) тим, що кут між дотичній до графіка в точці х = 0 і віссю абсцис дорівнює 45 °.
Властивості функції у = е х:
1)
2) не є ні парною, ні непарною;
3) зростає;
4) не обмежена зверху, обмежена знизу;
5) не має ні найбільшого, ні найменшого значень;
6) неперервна;
7)
8) опукла вниз;
9) диференційована.
Поверніться до § 45, погляньте на наявний там перелік властивостей показовою функції у = а х при а> 1. Ви виявите ті ж властивості 1-8 (що цілком природно), а дев'ятий властивість, пов'язане з
диференціюється, ми тоді не згадали. Обговоримо його тепер.
Виведемо формулу для відшукання похідної у-ех. При цьому ми не будемо користуватися звичайним алгоритмом, який виробили в § 32 і який не раз з успіхом застосовували. У цьому алгоритмі на заключному етапі треба обчислити межа, а знання з теорії меж у нас з вами поки вельми і вельми обмежені. Тому будемо спиратися на геометричні передумови, вважаючи, зокрема, сам факт існування дотичної до графіка показовою функції, що не підлягає сумніву (тому ми так впевнено записали в наведеному вище переліку властивостей дев'ятого властивість - дифференцируемость функції у = е х).
1. Відзначимо, що для функції y = f (х), де f (х) = ех, значення похідної в точці х = 0 нам уже відомо: f / = tg45 ° = 1.
2. Введемо в розгляд функцію у = g (x), де g (х) -f (х-а), тобто g (х) -Ех "а. На рис. 236 зображено графік функції у = g (х): він отриманий з графіка функції у - FХ) зрушенням по осі х на | а | одиниць масштабу. Дотична до графіка функції у = g (х) в точці х-апаралельна дотичної до графіка функції у = f (х) в точці х -0 (див. рис. 236), значить, вона утворює з віссю х кут 45 °. використовуючи геометричний сенспохідною, можемо записати, що g (а) = tg45 °; = 1.
3. Повернемося до функції у = f (х). маємо:
4. Ми встановили, що для будь-якого значення а справедливе співвідношення. Замість букви а можна, природно, використовувати і букву х; тоді отримаємо
З цієї формули виходить відповідна формула інтегрування:
А.Г. Мордкович Алгебра 10 клас
Календарно-тематичне планування з математики, відеоз математики онлайн, Математика в школі скачати
зміст уроку конспект урокуопорний каркас презентація уроку акселеративного методи інтерактивні технології Практика завдання і вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання дискусійні питання риторичні питання від учнів ілюстрації аудіо-, відео- та мультимедіафотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати додатки рефератистатті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні і додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроківвиправлення помилок в підручникуоновлення фрагмента в підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні урокикалендарний план на рік методичні рекомендаціїпрограми обговорення інтегровані урокиУрок алгебри в 11-му класі по темі: "Диференціювання та інтегрування показовою і логарифмічною функцій"
Мета уроку:
Систематизувати матеріал, вивчений по темі «Показова і логарифмічна функції».
Формувати вміння розв'язувати задачі на диференціювання та інтегрування показовою і логарифмічною функцій.
використовувати можливості інформаційних технологійдля розвитку мотивації до вивчення складних тем в математичному аналізі.
Викласти вимоги до виконання залікової роботи з даної теми на наступному уроці.
Хід уроку
I. організаційний момент(1 - 2 хвилини).
Учитель повідомляє мети уроку.
Клас розбивається на 4 групи.
II. Бліц-опитування за формулами (домашнє завдання).
Бесіда у формі діалогу з учнями.
Припустимо, Ви поклали 10000 рублів в банк під ставку 12% річних. Через скільки років Ваш внесок подвоїться?
Для цього нам треба вирішити рівняння:, тобто Як?
Треба перейти до основи 10, тобто (за допомогою калькулятора)
Таким чином, подвоєння вкладу відбудеться через шість років (з невеликим).
Тут нам знадобилася формула переходу до нового основи. А які формули, пов'язані з диференціюванням і інтеграцією логарифмічною і показовою функцій, ви знаєте? (Всі формули взяті зі сторінок підручника стор. 81, стр. 86).
Питання одне одному по ланцюжку.
Питання вчителю.
Учитель просить 1 - 2 формули вивести.
На окремих маленьких листочках математичний диктант на знання формул. Йде взаимопроверка. Старшими в групах виводиться середній арифметичний бал і заноситься в таблицю.
Таблиця активності
Вид діяльності | ||||
1. Знання формул. | ||||
2. Індивідуальні знання. Робота в парі. | ||||
3. Усна робота. | ||||
4. Контрольні тести (оцінка комп'ютера). | ||||
5. Самостійна робота(Завдання обов'язкового рівня). | ||||
6. Завдання підвищеної складності. | ||||
III. Усна робота:
Визначити кількість рішень рівнянь.
А) ;
Б) ;
Після відповіді учнів за допомогою кодоскопа на екран відтворюються графіки.
А) 2 рішення
Б) 1 рішення
Додаткове питання:Знайти найбільше значення функції
Спадна функція найбільше значення тоді, коли показник має найменше значення.
(2 способами)
IV. Індивідуальна робота.
Під час усного роботи від кожної групи з індивідуальними завданнями працюють 2 людини.
1 група:Один досліджує функцію, другий на інтерактивній дошці варто графік цієї функції.
Додаткове питання:. Відповідь: (Число е? Дивитися стор. 86 підручника).
2 група:Знайдіть криву, що проходить через точку n (0; 2), якщо кутовий коефіцієнт дотичної в будь-якій точці кривої дорівнює добутку координат точки дотику. Один складає диференціальне рівняння і знаходить спільне рішення, другий знаходить приватне рішення, використавши початкові умови.
відповідь:
Додаткове питання:чому дорівнює кутміж дотичній, проведеної в т. Х = 0 до графіка функції y = e x і віссю абсцис. (45 o)
Графік цієї функції носить назву «експонента» (Знайдіть зведення про це в підручнику і звірте своє обгрунтування з поясненнями в підручнику стор. 86).
3 група:
Порівняйте
Один порівнює з допомогою мікрокалькулятора, а інший без.
Додаткове питання:Визначте, при якому x0 рівність?
відповідь: x = 2 0,5.
4 група:Доведіть, що
Доказ різними способами.
Додаткове питання:Знайдіть наближене значення e 1,01. Порівняйте своє значення з відповіддю в прикладі 2 (стор. 86 підручника).
V. Робота з підручником.
Хлопцям пропонується розглянути приклади тощо. 1 - пр. 9 (стр 81 - 84 підручника). Спираючись на ці приклади, виконати контрольні тести.
VI. Контрольні тести.
Завдання на екрані. Йде обговорення. Вибирається правильний варіант відповіді, йде обгрунтування. Комп'ютер видає оцінку. Старший в групі зазначає в таблиці активність своїх товаришів при виконанні тесту.
1) дана функція f (x)= 2-e 3x. Визначте, при якому значенні С графік її первісної F (х) + С проходить через точку М (1/3;-e/3)
Відповідь: а) e-1; б) 5/8; в) -2/3; г) 2.
2) дана функція f (x)= E 3x-2 + ln (2x + 3). Знайдіть f "(2/3)
Відповідь: а) -1; б) 45/13; в) 1/3; г) 2.
3) Чи задовольняє функція y = e axрівняння y "= ay.
Відповідь: а) так; б) немає; в) все залежить обидва; г) не можна сказати точно.
VII. Самостійна робота.
Завдання обов'язкового уровня.Найті точки екстремуму функцій.
III група | |||
Старший в групі виставляє в таблиці бали за це завдання.
У цей час від кожної групи по одній людині працюють біля дошки з завданнями підвищеної складності.
III група | |||
Учитель по ходу показує повне письмове оформлення завдань (воно проектується на екран, це дуже важливо для виконання подальших залікової роботи).
VIII. Домашнє завдання.
IX. Підсумок уроку:
Виставляння оцінок з урахуванням отриманих баллов.Норми оцінок за майбутню на наступному уроці залікову роботу.
Тема уроку: «Диференціювання показовою і логарифмічною функції. Первісна показовою функції »в завданнях ЕНТ
мета : розвивати в учнів навикіпрімененія теоретичних знань по темі «Диференціювання показовою і логарифмічною функції. Первісна показовою функції »для вирішення завдань ЕНТ.
завдання
освітні: систематизувати теоретичні знання учнів, закріпити навички розв'язання задач з даної теми.
Розвиваючі:розвивати пам'ять, спостережливість, логічне мислення, математичну мову учнів, уваги, навичок самооцінки і самоконтролю.
виховні:сприяти:
формування в учнів відповідального ставлення до навчання;
розвитку стійкого інтересу до математики;
створення позитивної внутрішньої мотивації до вивчення математики.
Методи навчання: словесний, наочний, практичний.
Форми роботи:індивідуальна, фронтальна, в парах.
Хід уроку
Епіграф: «Розум полягає не тільки в знанні, але й в умінні застосовувати знання на практиці» Аристотель (слайд 2)
I. Організаційний момент.
II. Розгадування кросворду. (Слайд 3-21)
Французький математик XVII століття П'єр Ферма визначив цю лінію так «Пряма, найбільш тісно прилегла до кривої в малій околиці точки».
дотична
Функція, яка задається формулою у = log a x.
логарифмічна
Функція, яка задається формулою у = ах.
показова
У математиці це поняття використовується при знаходженні швидкості руху матеріальної точки і кутового коефіцієнта дотичної до графіка функції в заданій точці.
похідна
Як називається функція F (x) для функції f (x), якщо виконується умова F "(x) = f (x) для будь-якої точки з інтервалу I.
Первісна
Як називається залежність між X і У, при якій кожному елементу Х ставиться у відповідність єдиний елемент У.
Похідна від переміщення
швидкість
Функція, яка задається формулою у = е x.
експонента
Якщо функцію f (x) можна представити у вигляді f (x) = g (t (x)), то цю функцію називають ...
III. Математичний диктант. (Слайд 22)
1. Записати формулу похідної показовою функції. ( ах) "= ах · ln a
2. Записати формулу похідної експоненти. (E х) "= e х
3. Записати формулу похідної натурального логарифма. (Ln x) "=
4. Записати формулу похідної логарифмічної функції. (log a x) "=
5. Записати загальний вигляд первісних для функції f (x) = ах. F (x) =
6. Записати загальний вигляд первісних для функції f (x) =, x ≠ 0. F (x) = ln | x | + C
Перевірити роботу (відповіді на слайді 23).
IV. Рішення задач ЕНТ (тренажер)
А) №1,2,3,6,10,36 на дошці і в зошиті (слайд 24)
Б) Робота в парах №19,28 (тренажер) (слайд 25-26)
V. 1. Знайти помилки: (слайд 27)
1) f (x) = 5 e - 3х, f "(x) = - 3 e - 3х
2) f (x) = 17 2х, f "(x) = 17 2х ln17
3) f (x) = log 5
(7x + 1), f "(x) =
4) f (x) = ln (9 - 4х), f "(x) =
.
VI. Презентація учнів.
Епіграф: «Знання - настільки дорогоцінна річ, що його не соромно добувати з будь-якого джерела» Фома Аквінський (слайд 28)
VII. Дом.заданіе №19,20 стор.116
VIII. Тест (резервне завдання) (слайд 29-32)
IX. Підсумок уроку.
«Якщо ви хочете брати участь в великого життя, То наповнюйте свою голову математикою, поки є до того можливість. Вона надасть вам потім величезну допомогу у всій вашому житті »М.Калінін (слайд 33)
готові роботи
ДИПЛОМНІ РОБОТИ
Багато що вже позаду і тепер ти - випускник, якщо, звичайно, вчасно напишеш дипломну роботу. Але життя - така штука, що тільки зараз тобі стає зрозуміло, що, переставши бути студентом, ти втратиш все студентські радості, багато з яких, ти так і не спробував, все відкладаючи і відкладаючи на потім. І тепер, замість того, щоб надолужувати згаяне, ти корп над дипломною роботою? Є чудовий вихід: скачати потрібну тобі дипломну роботу з нашого сайту - і в тебе миттю з'явиться маса вільного часу!
Дипломні роботи успішно захищені в провідних ВУЗах РК.
Вартість роботи від 20 000 тенге
КУРСОВІ РОБОТИ
Курсовий проект - це перша серйозна практична робота. Саме з написання курсової починається підготовка до розробки дипломних проектів. Якщо студент навчитися правильно викладати зміст теми в курсовому проекті і грамотно його оформляти, то в подальшому у нього не виникне проблем ні з написанням звітів, ні зі складанням дипломних робіт, Ні з виконанням інших практичних завдань. Щоб надати допомогу студентам у написанні цього типу студентської роботи і роз'яснити виникають по ходу її складання питання, власне кажучи, і був створений даний інформаційний розділ.
Вартість роботи від 2 500 тенге
Магістерська дисертація
В даний час у вищих навчальних закладахКазахстану і країн СНД дуже поширена ступінь вищої професійної освіти, Яка йде після бакалаврату - магістратура. У магістратурі навчаються з метою отримання диплома магістра, яке визнається в більшості країн світу більше, ніж диплом бакалавра, а також визнається зарубіжними роботодавцями. Підсумком навчання в магістратурі є захист магістерської дисертації.
Ми надамо Вам актуальний аналітичний і текстовий матеріал, у вартість включено 2 наукові статті та автореферат.
Вартість роботи від 35 000 тенге
ЗВІТИ З ПРАКТИКИ
Після проходження будь-якого типу студентської практики (навчальної, виробничої, переддипломної) потрібно скласти звіт. Цей документ буде підтвердженням практичної роботистудента і основою формування оцінки за практику. Зазвичай, щоб скласти звіт по практиці, потрібно зібрати і проаналізувати інформацію про підприємство, розглянути структуру і розпорядок роботи організації, в якій проходиться практика, скласти календарний план і описати свою практичну діяльність.
Ми допоможе написати звіт про проходження практики з урахуванням специфіки діяльності конкретного підприємства.