Особливості географічне розташування південних материків. Урок "Тема уроку: "Географічне положення та особливості природи південних материків

Тема урока: " Географічне положеннята особливості природи південних материків "

Ціль: Розвиток особистісних структур учнів через організацію самостійної роботина основі компетентнісного підходу

Мета уроку: створити загальне уявлення про особливості географічного положення південних материків

Завдання уроку

    Освітні: Продовжити формування практичних умінь учнів працювати з картами атласу, користуватися типовими планами-алгоритмами, використовувати обчислювальні навички, аналізувати, виявляти закономірності, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, групувати матеріал за зазначеними ознаками.

    Виховні: Продовжити виховання особистісних якостей; почуття колективізму, відповідальності, особистої причетності, що відбувається.

    Розвиваючі: Розвивати мислення школярів, навіщо передбачити створення під час уроку проблемної ситуаціїта навчання учнів її вирішенню: організовувати свою навчальну діяльністьта працювати у заданому темпі; використовувати раніше придбані ЗУН для отримання знань та використання їх у нової ситуації; згортати отриману інформацію та записувати її в зошит; формувати елементи творчості з урахуванням вирішення проблемних завдань.

Тип уроку : Вивчення нового матеріалу

Форми організації навчальної діяльності: практична робота на основі інтеграції алгоритмічної та проблемно-пошукової діяльності.

Прийоми діяльності вчителя: Еврестична розмова. Організація роботи учнів за типовими планами, картами атласу, текстом підручника, контурними картами.

Діяльність учнів : Виконання практичної роботиз використанням карт атласу та типових планів-алгоритмів. Вирішення проблеми уроку. Робота на контурній карті.

Опорні знання, внутрішньопредметна та міжпредметна інтеграція: градусна сітка, визначення географічних координат(Географія); обчислювальні навички (математика).

Заплановані результати: Придбання знань про особливості географічне розташування Південних материків. Закріплення умінь працювати з картами атласу, типовим планом-алгоритмом, контурною карткою.

Етапи уроку:

Організаційний момент- 1 хв.

Мотивація – 1 хв.

Актуалізація опорних знань- 7 - 8хв.

Вивчення нового матеріалу – 28 хв.

Закріплення вивченого матеріалу – 4 хв.

Домашнє завдання- 1 хв.

Підбиття підсумку уроку - 2 хв.

Оснащення уроку: "Фізична карта світу", мультимедіапроектор, документ-атласи, листи, таблиці, кросворди, маркери.На столах приготовано роздатковий матеріал (аркуші завдань, матеріал для моделювання, оціночні листи)

Хід уроку

I. Організаційний момент.

1. Мотивація

Доброго ранку хлопці! Сьогодні у мене чудовий настрій, я рада зустрічі з вами. А який у вас настрій, хлопці? На ваші обличчя видно, що ви теж раді нашій зустрічі. У нас на уроці присутні гості, давайте збережемо наше гарний настрійпротягом уроку та передамо його гостям нашого уроку.

Епіграф до уроку: “Наша земля прекрасна!
У якихось місцях небезпечна,
Десь пустелі сухі,
Десь ліси густі…”.

Сьогодні нам разом належить вивчити невідоме, пояснити дивовижне, зрозуміти справжнє

Презентація (природа материків); підготовка учня.

2. Актуалізація знань про теорію походження материків .

Якою назвою можна поєднати ці материки.
Які материки називають південними? Чому?

    Чому ці чотири материки відносять до групи південних материків?

(Австралія та Антарктида повністю перебувають у Південній півкулі, Африка та Південна Америка лише частково займають Північна півкуля- Це за ДП), Частиною. якого материка вони були раніше? - (Вони всі були частиною єдиного стародавнього материкаГодвані)

Які загальні риси природи материків слід очікувати внаслідок такого розташування та історії розвитку? (Загальні рисирельєфу та розміщення корисних копалин )

Завдання: Розгляньте фізичну карту світу в атласі та дайте відповідь на запитання:

    Які дві великі форми рельєфу виділяються на материках?

    Яка їх займає велику площу? (Більшість континентів займають рівнини, розташовані на платформах)

    Де на материках розташовуються великі гірські системи(Різні гірські системи знаходяться на околицях материків: Анди в південній Америці - на заході, Атлас в Африці - на північному заході, Великий Вододільний хребет в Австралії - на сході)

Завдання:

Знайдіть у тексті підручника (стор.101) у відповідь питання: що у будові сучасних материків?(У будові рівнин сучасних материків багато спільного. Велика їх частина утворена на стародавніх платформах, складених у основі кристалічними та метаморфічними породами. Крім відносно плоских ділянок на рівнинах є території, де на поверхню виступають древні кристалічні породи основи платформи. На цих виступах утворилися глибові гори і нагір'я у вигляді горстових піднятий.

ІІ. Вивчення нового матеріалу. Розмова щодо визначення завдань

Запитання:

Що причиною різноманітності природи південних материків? (Відмінності у ДП.)
– Що таке ДП? (Своєрідна адреса материка.)
– Чому ми починаємо вивчення південних материків із їхніх ДП, як природа залежить від ДП?

(Від ДП залежить, скільки даний материк отримуватиме сонячного тепла та опадів, їх розподіл по порах року, а оскільки всі компоненти природи взаємопов'язані,

    Згадайте, що таке “меридіан”, “паралель”, “екватор” та “нульовий та 180-й” меридіани, “географічні координати”.

    Що таке паралелі? (Умовні лінії, що обгинають земну кулюпаралельно екватору.)

    Чи однакові паралелі по довжині? (Ні. Їхня довжина зменшується від екватора до полюсів.)

    Назвіть та покажіть на глобусі та карті найдовшу паралель.

    Назвіть материки, які розташовуються як у північній, так і у південній півкулі. Поясніть відповідь. (Африка, Південної Америки, т.к. вони перетинаються екватором.)

    Що таке меридіани?(Умовні лінії, які перетинають земну кулю від полюса до полюса.)

    Чи всі меридіани однакові за довжиною?

0-й та 180-й меридіани ділять земну кулю на західну та східну півкулю. Який напрямок показують меридіани? Північ Південь.

    Як визначити довжину материка по карті?

Підказки:

    Довжина 1 градуса меридіана дорівнює близько 111 км, довжина 1 градус паралелі різна.

    Для визначення довжини в градусах потрібно знайти координати крайніх точок материка і зробити арифметичні дії: скласти дані, якщо точки знаходяться в різних півкулях, відняти від більшої величини меншу, якщо точки знаходяться в одній півкулі.

2. Робота у групах. Сьогодні на уроці ви працюватимете у групах.

Ми повинні навчитися:

1.Аналізувати навчальні тексти, знаходити головне.

2.Представляти інформацію.

3.Порівнювати характеристики запропонованих об'єктів.

4.Робити висновки про закономірності

У вас на столах знаходяться робочі матеріали, ознайомтеся з ними і за 15 хвилин ви повинні представити міні-проект.

2. Виконати завдання, дотримуючись алгоритму виконання:
– вивчити “План опису ДП материка” у Додатку підручника, с. 311;
- Проаналізувати, що необхідно визначити, описуючи ДП материка.
- Використовуючи фізичну карту і план ДП, створити способом моделювання проектний лист "ДП Африки, Південної Америки, Австралії, Антарктиди” (залежно від завдання групи);
- Захист проекту (виступ від групи)

3. Під час виступів із захисту проектів кожен учень заповнює таблицю:

Подібності ДП південних материків

Відмінності ДП південних материків

Який висновок можна зробити?

4. Формулювання висновку: ДП є причиною різноманітності та яскравих контрастів у природі південних материків.

III . Закріплення знань.

Завдання заповнити кросворд «Південні материки»

Який материк був відкритий останнім? (Антарктида)2протока, що розділяє південну Америку та Антарктиду (Дрейка)3 країна, що займає цілий материк (Австралія)4острів на південь від Австралії (Тасманія)5великий західне містов Австралії (Перт)6 острів, на якому мешкають папуаси (Нова Гвінея)7 найпівденніша точка південної Америки (мис Горн)8 сама висока точкаАнтарктиди (Еребус)9тварини-символ Австралії (кенгуру)

IV. Домашнє завдання.

Підготувати опис ДП будь-якого острова Південної півкулі, використовуючи план
Дайте відповідь на запитання – загадку: “Чи може бути рівнинна гора?”.

V. Підсумок уроку. Самооцінка учнями своєї роботи на уроці (заповнення оцінної таблиці). Рефлексія (учні висловлюють свою думку).Рефлексія

Продовжіть фразу…….

    Сьогодні я дізнався…

    Я відчув що….

Мені захотілось……

Крайні точкиматериків

Широта

Довгота

Африка

Північна

Мис Рас-Енгела

37 ° пн. ш.

10° в. буд.

Південна

Мис Голковий

35° пд. ш.

20 в. буд.

Західна

Мис Альмаді

15 ° пн. ш.

17° з. буд.

Східна

Мис Рас-Хафун

11° с. ш.

51 в. буд.

Південна Америка

Північна

Мис Гальїнас

12° с. ш.

72 ° з. буд.

Південна

Мис Фроуерд

54 ° пд. ш.

72 ° з. буд.

Західна

Мис Параньяс

4° пд. ш.

81° з. буд.

Східна

Мис Кабу-Бранку

7° пд. ш.

35 ° з. буд.

Австралія

Північна

Мис Йорк

11° ю. ш.

143° в. буд.

Південна

Мис Саунт – Іст - Поінт

39° пд. ш.

146° в. буд.

Західна

Мис Стіп-Пойнт

26° пд. ш.

113° в. буд.

Східна

Мис Байрон

28° пд. ш.

154° в. буд.

Антарктида

Північна

Півострів Антарктичний

63° пд. ш.

58 ° з. буд.

Африка та Австралія – розташовуються поблизу екватора, тому там переважають високі температури на більшій частині території весь рік. Лише вузька південна частина Південної Америки заходить у помірні широти. Більшість материків знаходиться в субекваторіальному та тропічних поясах. Антарктида - єдиний материк Землі, що розташовується навколо Південного полюса, що зумовлює виняткову суворість його природи. Чи є на Землі материк, який перетинають усі меридіани? Так. Антарктиди. Таким чином, географічне положення стало причиною великих контрастів у природі південних материків: від вічного літа до вічної зими.

Географічна широта

Довжина дуги 1° км

Географічна широта

Довжина дуги 1° км

111,30

50°

71,68

10°

109,62

60°

55,79

20°

104,63

70°

38,18

30°

96,47

80°

19,39

40°

85,38

90°