Презентація та урок з літератури "Японські хокку" (7 клас). Конспект уроку літератури на тему "Японська поезія. Хокку" Конспект на тему японські тривірші хокку

Шершньова Олена Михайлівна,

вчитель російської мови та літератури

Тема уроку: Японські хокку. Особливості жанру. Мацуо Басьо. Кобоясі Ісса.

Цілі уроку:- познайомити учнів із національною культурою та традиціями Японії;

Дати поняття про японський вірш – хокку чи хайку;

Показати учням основну відмінність хоку від російської поезії;

Вивчити життєвий та творчий шляхяпонських поетів Мацуо Басьо і

Кобоясі Ісса;

Виявлення та розвиток творчих здібностейучнів;

Моральне та естетичне виховання учнів.

Хід уроку:

    Вчитель.Здрастуйте, хлопці. Надворі весна, і, сподіваюся, у вас гарний настрій, а урок пройде плідно. Сьогодні мова піде про Японію – Країну Вранішнього Сонця, її традиції та поезію.

- Хлопці, що вам відомо про Японію?

- слайд 1-2

Слайд 3 - За легендою Японія утворилася з низки крапель, що скотилися з богатирського списа бога Ізанаги, який відокремив земну твердь від морського хліба. Вигнутий ланцюг островів справді нагадує застиглі краплі. Давня історіята екзотика країни нестримно тягне до себе європейців. Але що ближче вони знайомляться з Японією, то більше розуміють, наскільки незвичайне сприйняття світу і людини в цьому світі в розумінні японців. Метушливі європейці постійно потрапляють тут в халепу. Наприклад, тільки в Японії можлива така ситуація: ви повертаєтеся в готель і запитуєте портьє:

Мені телефонували?

Інакше адміністратор-японець відповісти не міг: сказати одразу, що ніхто не дзвонив – це серйозно образити, навіть образити вас, раз упродовж цілого дня ви були нікому не потрібні.

Ця ситуація дає нам ключ до розуміння японського етикету.

Слайд 4 - Завжди слід дбати про почуття власної гідностінавіть незнайомої людини; з особливою повагою ставитися до старших, навіть якщо вони неправі; бути уважним до людей і навколишньої природи. Будь-якого японця з дитинства вчать посеред щоденної метушні, турбот, метушні знаходити миті, щоб помилуватися заходом сонця, першою квіткою, прислухатися до шелесту листя та барабанного бою крапель дощу. Ці миті запам'ятовують, щоб у важкі хвилини життя «перегортати» їх, немов старі фотографії, на яких ми завжди молодші та щасливіші. І тоді з'являються сили забути про негаразди та жити далі. Напевно, саме в такі миті народжуються вірші:

Перший сніг під ранок.

Він ледве пригнув

Листя нарциса.

У гостях у вишневих квітів

Я пробув ні багато ні мало

Двадцять щасливих днів!

Незвичайно в Японії все, наприклад, японський дім – слайд.

1-й учень.І природа в Японії особливо сувора, але прекрасна. Гігантські хвилі тайфунів змітають на своєму шляху; пожежі безжально гублять легкі будиночки; Фактично щоденні поштовхи землетрусів дали Японії другу назву – країна вогнедишних гір. Близькість небезпеки, смерті породила ідеал японського характеру - це незворушність, уміння заховати глибоко всередину образу, страх, гнів, роздратування і навіть радість. У скорботних віршах лише натяк на справжню силугоря.

Похилився головою до землі.

Немов увесь світ перекинутий догори дном,-

Пригнічений сніг бамбук.

Басьо. (Батькові, що втратив сина)

2-й учень.У Японії вшановують і давні традиції. - Слайд 6

У Японії не прийнято перекладати свої проблеми на інші плечі. А ось милуватися найбільш поетичними явищами природи краще колективно: всією сім'єю цілим містом. Взимку прекрасний перший сніг, навесні прийнято милуватися цвітінням сливи, вишні, восени - вогненно-червоним листям гірських кленів. У японців є свято, якого немає в жодного народу у світі. Навесні у певний, особливий день о четвертій годині ранку всі японці приходять у сад до дерева сакури – дикої вишні, щоб побачити, як повільно, поступово слідом за сонячним променем розкриються прекрасні квіти вишні і забарвлять цей ранок рожевим кольором. Кожна людина стоїть під величезним і великим небом, спостерігаючи дивовижне цвітіння сакури, і думає: Як прекрасна Земля! Яке це щастя, що я живу на цьому світі! Але як швидко все минає… Облетять пелюстки вишні…»

Мабуть, вишень квіти

Як ніжно вони звучать

На весняному світанку!

3-й учень.А ще у японців прийнято милуватися найкрасивішим у році місяцем. Одне з найкращих місць для цього – храм Дайгаку-дзі у Кіото. Вже о пів на шосту вечора, до настання темряви, з-за гори за озером піднімається неправдоподібно великий, круглий, викутий з нерівного золота місяць.

У небі такий місяць,

Немов дерево спиляно під корінь.

Біліє свіжий зріз.

Вчитель.Пролунали незвичні нам вірші. Слайд 7-8.

- Чим вони незвичайні?

- Що ви думали, коли слухали ці вірші?

- які картини з'явилися у вашій уяві?

Ці ліричні вірші звуться хайку чи хокку. Вони стали популярними у Японії у 16 ​​– 17 століттях. Кожен вірш організовано по певним законам: - Слайд 9 – у кожному- лише три рядки з сімнадцяти складів (5 -7 -5слогов). Хоку не мають рими і будуються на основі одного поетичного образу, однієї деталі, думки і при цьому таять у собі багато несподіваного. Воно кличе нас вдуматися у сенс рядків, відчути красу. Відкрити внутрішній зір та внутрішній слух. Адже багато приховано, недомовлено. Хлопці, перший рядок у хокку малює нам загальну картину, що споглядається автором. Друга звертає нашу увагу на те, що привернула увагу самого поета. Третя ж – це слід, який залишила картина у душі художника.

4-й учень.слайд 10 – розповідь про життя та творчість Мацуо Басьо та Кобоясі Ісса.

Вчитель.слайд 11 - У Японії кожна освічена людина має володіти як майстерністю каліграфії, і віршування. З 16 століття і досі у середині січня у Японії влаштовується традиційне поетичне змагання. Десятки тисяч віршів на темувступають на цей загальнонаціональний конкурс. Ми теж спробуємо посоперничати між собою у творі хокку, взявши за основу знамениті вірші Басьо. - проводиться аналіз придуманих учнями рядків та порівнюється з рядками Басе.

Слайд 12 – домашнє завдання.

Сьогодні ми плідно попрацювали, дізналися багато цікавого та нового. Слайд 13 – післямова.

Вчені стверджують, що Америка була відкрита одного разу, а ось Японію відкривають і досі. Культурні традиції цієї країни здаються європейцям незвичними. Цим і пояснюється безперервний інтерес до япрнської культури. Ми хотіли. щоб цей урок став для учнів своєрідним відкриттям цієї країни, її культури та літератури, яку називають "душею народу".

Завантажити:


Попередній перегляд:

Японські тривірші хокку.

Цілі і завдання:

  1. У захоплюючій формі познайомити учнів з культурними традиціями та мистецтвом Японії, з жанром ліричного вірша хокку, особистістю його фактичного засновника Басе.
  2. Звернути увагу учнів на моральний сенс японських традицій (одухотворення природи, захист всього живого, вміння знайти красу повсякденному).
  3. Розвивати творче мисленняучнів через створення словесних мініатюр на тему вибраних хокку, малюнків та виробів із паперу.
  4. Працювати над естетичним вихованням учнів на матеріалі цього уроку через ілюстрації, музику, виразне читання віршів.

Хід уроку:

1. Вступне слово вчителя.

Вчені стверджують, що Америка була відкрита одного разу, а ось Японію відкривають і досі. Культурні традиції цієї країни здаються європейцям незвичними. Ці і пояснюється незмінний інтерес до Японії. Можливо, наш урок послужить для вас, хлопці, своєрідним відкриттям цієї країни, познайомить вас із культурними традиціями Японії, літературою, яку справедливо називають душею народу.

2.Перевірка домашнього завдання(За статтею підручника).

Вчитель:

Зі статті підручника ви знаєте, що хоку -короткий ліричний вірш. А в чому перевага короткого вірша? (можна стисло передати свою думку).

Що предмет зображення в хокку?(природа).

Чим хоку відрізняється від прислів'я?

Що ріднить хоку з живописом?

Чому поети не прагнули розтлумачити остаточно все у своєму хокку? (Завдання поета -розбудити уяву).

3. Слово учня про Мацуо Басьо.

У 1644 році у небагатого самурая народився Син Мунефуса-майбутній великий поет. Батько його та брати були людьми освіченими, викладали каліграфію. Ставши дорослим, хлопець пішов на службу до місцевого феодала. Здавалося, його життя буде спокійним і безбідним. Але раптом, на подив і протест рідних, залишив службу і вирушив до міста. Він писав вірші та мріяв їх надрукувати. Талант його оцінили. Журнали опублікували його вірші, часто виступав на поетичних турнірах. Але популярність не принесла йому багатства. У нього, як кажуть, не було ні кола, ні двору. Один багатий учень подарував йому хатину. Поет посадив поруч бананові саджанці, які він дуже любив. А вірші став підписувати словом "Басё", що означає "бананове дерево". Поет не соромився своєї бідності. Він вважав, що головне – вміти бачити красу, розуміти її, займатися улюбленою справою та бути незалежною. Якось його спіткала негода - згоріла хатина і весь нехитрий скарб. Він писав:

Мандрівник! Це слово

Стане ім'ям моїм.

Довгий дощ, осінній.

Поет вирушив дорогами Японії. Терпів злидні, холод і голод. Друзі збудували для нього новий будиночок. Але, трохи проживши там, Басьо знову вирушив у дорогу. Після кожної подорожі-нова збірка поезій. А у віршах – замальовки сільського побуту, картини природи, роздуми про життя. Басьо мав багато учнів, які здійснили цілий переворот в японській поезії. Немає японця, який би не знав на згадку хоча б дещо хокку Басьо. У Японії цінують та люблять його вірші. На нашому уроці ви почуєте хокку Басьо та інших японських поетів.

4 . Питання-інформатори. Учні повинні знайти відповіді ці запитання у статті підручника.

1) У російській народної поезіїверба - смуток символ. Не дарма у пісні співається «івушка плакуча». Почитайте хокку, яке доводить, що й у японців-ва теж уособлення смутку, смутку.

(Всі хвилювання, весь смуток

Твого смиренного серця

Гнучкій верби віддай.)

2) Один із журналістів, що працює в Японії, писав, що забарвлення повсякденного кімоно (національного одягу) нагадує про сірий морський пісок, про розкидані на ньому водорості, про замшеле каміння, про свинцеву гладі океану. Ці кольори японської природи відповідають світогляду буддизму (однієї з традиційних релігій країни), що у них незбагненну красу. Незбагненна краса непомітного, буденного…. Чи не про неї говорить Басьо в одному зі своїх хоку?

(Проталіна у снігу.

А в ній – світло-ліловий

Спаржі стеблинок).

3) А тепер звернемося до хоку іншого відомого японського поета Кабаясі Ісса.

У липні та грудні японці вирушають туди, де народилися та виросли. Після побачення з батьківщиною вони повертаються навантажені виробами місцевих умільців, маринадами та копченостями домашнього виготовлення. Від погляду на дерев'яну ляльку, виточену сільським сусідом, від смакування сливи, замаринованої за сільським рецептом, від фото рідних місць теплішає у японця на серці. Все, що раніше здавалося звичним, раптом чудово змінюється і здається найкрасивішим. І тоді в пам'яті з'являються рядки поета Ісса про батьківщину. Прочитайте ці рядки.

(На батьківщині моїй

Цвіте вишневим кольором

І на полях – трава).

4) У японців прийнято всією сім'єю сидіти та милуватися якимось природним явищем. Розквітає японська вишня-сакура, і всі сусіди сім'ями розсідуться кухлем під вишнями, милуватимуться ніжно - рожевими квітками. У цей час вони почуваються однією великою сім'єю, яка буде разом і у праці, і на відпочинку. Знайдіть хокку, яке могли б прочитати японці в цей час.

(Чужих між нами немає.

Ми всі один одному брати

Під вишнями у кольорі).

5. Прослуховування музичної п'єси Равеля «Імператриця статуеток».

6. Виступ учнів про японські традиції.

Матрьошка.

Знаменита російська матрьошка сягає своїм корінням до японської ляльки кокесі. Першу російську матрьошку з восьми фігур, що зображує дівчинку в сарафані та хустці, створив московський художник Сергій Малютін. 1898 року в Москві на ярмарку він придбав японську дерев'яну ляльку, виточену у формі яйця, всередині якої можна було виявити іншу. На токарну форму було нанесено зображення старого сивоусого. Розписано було іграшку бляклими фарбами. Малютін попросив токаря виготовити форму, а розписав іграшку по-своєму. І дав їй просте російське ім'я-Матрьоша.

Потім таких ляльок почали виточувати й інші майстри. Прижилася вона і на землі Ніжогород, в Семенові. На відміну від японської – наша лялька – улюблена іграшка дітей молодшого віку. У Японії лялька має інше призначення. Ними прикрашають будинки. Це предмет милування під час святкування Дня хлопчиків та дня дівчаток.

І ти постояльців

Знайшла навесні моя хатина.

Станеш будиночком ляльок.

Свято дівчаток.

Ось із будиночка вийшли…

Хіба ваші обличчя я могла забути?

Пара святкових ляльок?

(Еса Бусон)

Доросла дівчина, побачивши свої ляльки. Згадує чудове дитяче свято. 3 березня відзначається в Японії день дівчаток-Фестиваль ляльок-Хіна мацурі. Це добре та тихе свято. Особливо на нього чекають дівчатка від 7-ми до 15-ти років. Цього дня вони з мамами у ошатних кімоно ходять у гості, дарують та отримують подарунки, пригощаються солодощами та милуються ляльками. Після свята їх акуратно загортають у папір, укладають у коробки та прибирають до наступного року.

Свято хлопчиків.

5 травня відзначається свято хлопчиків. Він називається танго-але секку. Це свято асоціюється насамперед із військовими доблестями та достоїнствами. На верхній сходинці завжди встановлюється лялька-самурай у повному бойовому вбранні. Самурай це японський лицар. Лялька не тільки повинна радувати око яскравим оздобленням, а й виховувати в хлопчиках сміливість, наполегливість, силу духу, прагнення перемоги, тобто якості, необхідні самураю. Давно вже немає в Японії самураїв, але звичаї свята зберігаються, адже справжній чоловічий характер непогано мати сучасним молодим людям.

Їдка редька та суворий

Чоловіча розмова

Із самураєм.

Віяла.

У Японії є поняття «витончені дозвілля». Одним із таких дозвілля є виготовлення віяла.

Віяла використовували представники найрізноманітніших суспільних класів і для найрізноманітніших справ: у театральних постановках та танцях, поезії та світському житті, а також при віянні рису чи пшениці. Також віяло використовувалося і як смертельну бойову зброю, причому таке використання віяла вперше з'явилося саме в Японії, і в жодній країні світу. На віялі подарували.

О вітер зі схилу Фудзі!

Приніс би на віяло в місто тебе,

Як дорогоцінний подарунок.

Орігамі.

Орігамі - дуже давнє мистецтво. Йому стільки ж років. Скільки й паперу, який винайшли у Китаї понад дві тисячі років тому. З Китаю папір перекочував до Японії. Вона була дуже дорогою, і її використовували лише у храмах. На весіллях наречений та наречена обмінювалися паперовими метеликами. Згодом паперові фігурки перетворилися на іграшки для дітей. Це мистецтво японці називали орігамі («орі» - складати, «гамі» - папір). Століття існувало це мистецтво в Японії, а зараз поширилося по всьому світу.

Ікебана.

Ще одне «витончене дозвілля» -ікебана - мистецтво складання букетів. Кожна композиція є символом живої природи, внесеної в будинок. За законами ікебану, букет повинен складатися з рослин різної висоти: високі – небо, середні – людина, низькі – земля. У икебані має бути 5 квіток (або кратне п'яти). Мистецтві складання букетів навчають дітей із малого віку.

Ікебану дарують рідним чи друзям на свято або просто з добрих почуттів, розташування один одному. У будинку кожного японця є спеціальна ніша в стіні-таконома, де на низькій підставці завжди стоїть ваза з живими квітами. Іноді водному букеті сходяться квіти, що ніколи в природі не ростуть поруч. Володимир Цветов- автор книжок Японії, писав, що у сім'ї знайомого японця побачив хризантеми у обрамленні химерно вигнутих соснових гілочок. Його вразило незвичне поєднання рослин та їх витончена краса.

Дивлячись на цю композицію, він згадав хокку:

Бачили все на світі

Мої очі - і повернулися

До вас, білі хризантеми.

Хризантеми- національна квіткаЯпонії. Він став предметом оспівування поетів та художників. У цій країні є Свято Хризантем.

Свято Хризантем.

9 вересня вся Японія відзначає Свято Хризантем.всіх містах зустрічаються хризантемні будови та клумби. По вулицях їздять машини, прикрашені різнокольоровими хризантемами.
Квіти для виставки вирощують школярі, співробітники фірм та парків, домогосподарки – усі охочі!

На кущі хризантеми залишають лише один бутон, зрізуючи всі зайві бутони. Тоді єдина квітка виростає величезних розмірів.Японські дизайнери створюють із хризантем величезні постаті реальних історичних осіб, героїв легенд та персонажів літературних творів.
Каркас ляльки робиться з бамбука, голова та руки – з пап'є-маше. Решта – це хризантеми різних розмірів та забарвлення. Щотижня майстри оновлюють квіти. У Японії є орден хризантем. Це найвища та найпочесніша нагорода.

Ця рослина воістину оточена любов'ю та турботою. Є повір'я, що зібрана з хризантемою роса продовжує життя.

І метелик прилетів.

Він також п'є запашний настій

З пелюсток хризантем.

Пелюстки хризантеми навіть заварювали в чай.

Чайна церемонія.

Інша невід'ємна частина японської культури та життя японців- чайна церемонія. Не випадково кажуть не «чаювання», а «церемонія». П'ють чай, повільно підносячи чашку до рота. Сама церемонія складається з двох процесів: кип'ятіння води, заварювання чаєм (у порошку) та підготовки чайного посуду. Все з особливим церемоніальним рухом руки і при нерухомо строгому обличчі. Готуючись до чайної церемонії, старанно підбирають букети квітів, посуд для чаю. Місце чаювання - спеціальний чайний павільйон осторонь мирської метушні. Ця середньовічна традиція збереглася й донині. Журналіст Цветов згадував, як одного разу він став учасником такої церемонії, де всі розливали чай у філіжанки і починали, не поспішаючи, пити чай. Всі говорили так тихо, наливали чай і розставляли налите так обережно, що й гості з Росії теж почали брати чашки та ставити їх на стіл повільно – повільно. Усі рухалися немов заворожені.

П'є свій ранковий чай

Настоятель у спокої важливому.

Хризантеми у саду.

7 . Заключне слововчителі.

Особливістю японської культури і те, що людина не уявляє себе паном природи, що він має підкорювати. Навпаки, жителі Країни Вранішнього Сонця любовно вдивляються в природу, взаємодіють із нею, намагаючись не порушити її. Вони вміють розуміти та відчувати її. А всі думки та почуття людини, як відомо, знаходять відображення у літературі, у поезії.

8. Домашнє завдання.

Написати твір – мініатюру на запропоноване хокку.


Тема урока : Японські хокку Особливості жанру. Мацуо Басьо. Кобаясі Ісса.

Цілі уроку : - дати уявлення про японський вірш – хокку чи хайку;

Вивчити життєвий та творчий шлях японських поетів Мацуо Басьо та

Кобаясі Ісса;

Виявлення та розвиток творчих здібностей учнів;

Моральне та естетичне виховання учнів.

Хід уроку:

Вчитель. Здрастуйте, хлопці. Надворі весна, і, сподіваюся, у вас гарний настрій, а урок пройде плідно. Сьогодні мова піде про Японію – Країну Вранішнього Сонця та її поезію. За легендою Японія утворилася з низки крапель, що скотилися з богатирського списа бога Ізанаги, який відокремив земну твердь від морського хляби. Вигнутий ланцюг островів справді нагадує застиглі краплі. Давня історія та екзотика країни нестримно тягне до себе європейців. Але що ближче вони знайомляться з Японією, то більше розуміють, наскільки незвичайне сприйняття світу і людини в цьому світі в розумінні японців. Метушливі європейці постійно потрапляють тут в халепу. Наприклад, тільки в Японії можлива така ситуація: ви повертаєтеся в готель і запитуєте портьє:

Мені телефонували?

Так.

Хто?

Ніхто.

Інакше адміністратор-японець відповісти не міг: сказати одразу, що ніхто не дзвонив – це серйозно образити, навіть образити вас, раз упродовж цілого дня ви були нікому не потрібні.

Ця ситуація дає нам ключ до розуміння японського етикету.

Завжди слід дбати про почуття власної гідності навіть незнайомої людини; з особливою повагою ставитися до старших, навіть якщо вони не мають рації; бути уважним до людей та навколишньої природи. Будь-якого японця з дитинства вчать посеред щоденної метушні, турбот, метушні знаходити миті, щоб помилуватися заходом сонця, першою квіткою, прислухатися до шелесту листя та барабанного бою крапель дощу. Ці миті запам'ятовують, щоб у важкі хвилини життя «перегортати» їх, немов старі фотографії, на яких ми завжди молодші та щасливіші. І тоді з'являються сили забути про негаразди та жити далі. Напевно, саме в такі миті народжуються вірші:

Перший сніг під ранок.

Він ледве пригнув

Листя нарциса.

Або

У гостях у вишневих квітів

Я пробув ні багато ні мало

Двадцять днів!

Басьо.

Похилився головою до землі.

Немов увесь світ перекинутий догори дном,-

Пригнічений сніг бамбук.

Басьо.

У небі такий місяць,

Немов дерево спиляно під корінь.

Біліє свіжий зріз.

Басьо.

Вчитель. Пролунали незвичні нам вірші.

- Чим вони незвичайні?

- Що ви думали, коли слухали ці вірші?

- які картини з'явилися у вашій уяві?

Ці ліричні вірші звуться хайку чи хокку. Вони стали популярними у Японії у 16 ​​– 17 століттях. Кожен вірш організовано за певними законами:в кожному - лише три рядки з сімнадцяти складів (5 -7 -5 складів). Хокку немає рими і будуються з урахуванням одного поетичного образу, однієї деталі, думки і навіть приховують у собі багато несподіваного. Тематика хоку різноманітна: кохання, природа, мистецтво, життя. Хокку схожий на мистецтво живопису. Вони часто писалися на сюжети картин і, своєю чергою, надихали художників; часом вони перетворювалися на компонент картини як каліграфічно виконаної написи у ньому. Іноді поети вдавалися до способів зображення, споріднених з мистецтвом живопису. Таке, наприклад, тривірш Бусона:

Квіти сріплення навколо.

На заході гасне сонце.

Місяць на сході встає.

Часто поет створює не зорові, а звукові образи. Виття вітру, цокіт цикад, крики фазана, спів солов'я і жайворонка, голос зозулі - кожен звук сповнений особливого сенсу, породжує певні настрої та почуття.

Жайворонок співає,

Дзвінким ударом у частіше

Вторить йому фазан.

Зазвичай першими двома рядками описується якесь явище, а третім рядком підводиться якийсь підсумок сказаного, часто несподіваний:

Палить мені сяйвом очі

Усі - і дерева, і каміння.

Знову після зливи спека!

Мукаї Керай

Що дурніша за темряву!

Хотів світлячка зловити я -

і напоровся на шип.

Мацуо Басьо

А іноді навпаки, для введення в тему достатньо одного першого рядка, а для підбиття підсумку потрібні два наступні:

Молоде листя...

Ох! Три тисячі воїнів

Заховані у ній!

Масаока Шики

Воно кличе нас вдуматися в сенс рядків, відчути красу. Відкрити внутрішній зір та внутрішній слух. Адже багато приховано, недомовлено. Перший рядок у хоку малює нам загальну картину, яку споглядає автор. Друга звертає нашу увагу на те, що привернула увагу самого поета. Третя ж – це слід, який залишила картина у душі художника.

Робота в парах:

Спробуйте зібрати хокку з окремих слів і намалювати картину, яка з'явиться у вашій уяві.

Читання віршів «Намалюй мені, картину, художник» та «Намалюй мені, художник, кохання». Я думаю, що ці вірші будуть для вас своєрідною підказкою-що і як намалювати.

1. Старий, жаба, у воду, ставок, у тиші, стрибнула, сплеск. (Басі)

2. Я, і, повіяло, яким, в, сокирою, вдарив, зимовим, ароматом, завмер, лісу (Бусон)

3. Час, стою, і, втрачений, півонія, як, вечірній, зірвав (Бусон)

4. Трави, про, вє, осені, лисиця, принесла, ліс, ршкіра, в, зів'яли.(Бусон)

5. Тануть, гори, ворона, туманом, огорнуті, каркає,снігу. ( Ісса)

Хлопці демонструють свої картини і зачитують хоку.

Вчитель. У Японії кожна освічена людина має володіти як майстерністю каліграфії, і віршування. З 16 століття і досі у середині січня у Японії влаштовується традиційне поетичне змагання. Десятки тисяч віршів на тему надходять на цей загальнонаціональний конкурс. Ми теж спробуємо посоперничати між собою у творі хокку, взявши за основу знамениті вірші Басьо. – проводиться аналіз придуманих учнями рядків та порівнюється з рядками Басьо.

У ці тривірші підставте відповідні за змістом пропущені слова і висловлювання, обґрунтуйте своє рішення.

Квіти зів'яли.

Сиплеться, падає насіння,

Ніби<…….> .

Тиха місячна ніч.

Чути, як у глибині<….>.

<………………..>

З гілки на гілку

Тихо збігають краплі.

< ……………….. >

Підсумок уроку: Ми, жителі Росії, звикли до масштабів у всьому, до вічної метушні та поспіху. А японська поезія не терпить поспішності та розрахована на повільне читання. У японському мистецтві світ людини та природа існує як одне ціле. Кожен може запитати себе: а для чого взагалі потрібні хокку? Хокку розвивають неординарне мислення, збагачують словниковий запас, вчать формулювати ідею твору, дозволяють відчути себе хоч на мить творцем.

Читаючи хокку, ми поринали в дивовижний світяпонської поезії. І для цього нам зовсім не обов'язково було їхати до Японії. Ключем до нього може послужити будь-який клаптик паперу, на якому можуть вміститися три коротенькі рядки. Доторкнувшись до цього дива, ми побачили, як предмети, що оточували вас все життя і здавались звичайними, такими нудними і безмовними, раптом оживають. Виявиться, що кожен з них має свою душу, свій характер.

Спробуйте скласти своє хокку




БАСЕ (1644–1694)

Вечірнім берунком
Я в полон захоплений.
Стою в забутті.

У небі такий місяць,
Немов дерево спиляно під корінь:
Біліє свіжий зріз.

Жовтий лист пливе.
У якого берега, цикада,
Раптом прокинешся ти?

Верба схилилася і спить.
І, здається мені, соловей на гілці -
Це її душа.

Як свище вітер осінній!
Тоді тільки зрозумієте мої вірші,
Коли заночуєте у полі.

І восени хочеться жити
Цьому метелику: п'є квапливо
З хризантеми росу.

О, прокинься, прокинься!
Стань моїм товаришем,
Сплячий метелик!

З тріском лопнув глечик:
Вночі вода в ньому замерзла.
Я прокинувся раптом.

Лелека гніздо на вітрі.
А під ним – за межами бурі –
Вишень спокійний колір.

Довгий день безперервно
Співає – і не наспівається
Жайворонок навесні.

Над простором полів –
Нічим до землі не прив'язаний
Жайворонок дзвенить.

Травневі ллють дощі.
Що це? Лопнув на бочці обід?
Звук незрозумілий нічний.

Чисте джерело!
Вгору побіг по моїй нозі
Маленький краб.

Нині випав ясний день.
Але звідки бризкають краплі?
У небі хмари клаптик.

На похвалу поетові Ріка

Неначе в руки взяв
Блискавку, коли у темряві
Ти запалив свічку.

Як швидко летить місяць!
На нерухомих гілках
Повисли краплі дощу.

О ні, готових
Я тобі порівнянь не знайду,
Триденний місяць!

Нерухомо висить
Темна хмара в півнеба.
Видно, блискавку чекає.

О скільки їх на полях!
Але кожен цвіте по-своєму –
У цьому вищий подвиг квітки!

Життя своє обвив
Навколо висячого мосту
Цей дикий плющ.

Весна йде.
Плачуть птахи. Очі у риб
Сповнені сльозами.

Сад і гора вдалині
Здригнулися, рухаються, входять
У літній розкритий будинок.

Травневі дощі
Водоспад поховали –
Залили водою.

На старому полі битви

Літні трави
Там, де зникли герої,
Як сновидіння.

Острівці… Острівці…
І на сотні уламків дробиться
Море влітку.

Тиша навколо.
Проникають у серце скель
Голоси цикад.

Ворота Припливу.
Омиває чаплю по самі груди
Прохолодне море.

Сушаться дрібні окуньки
На гілках верби… Яка прохолода!
Рибальські хатини на березі.

Намок, йде під дощем,
Але пісні гідний і цей мандрівник,
Не лише хаги у кольорі.

Розлучаючись з другом

Прощальні вірші
На віялі хотів я написати –
У руці зламався він.

У бухті Цуруга,

де колись затонув дзвін

Де ти, місяць, тепер?
Як затонулий дзвін,
Втекла на дні морському.

Будиночок на самоті.
Місяць... Хризантеми... На додаток до них
Клапчик невеликого поля.

У гірському селі

Черниці розповідь
Про колишню службу при дворі…
Навколо глибокий сніг.

Замшелий могильний камінь.
Під ним – наяву це чи уві сні? -
Голос шепоче молитви.

Все паморочиться бабка.
Ніяк зачепитися не може
За стебла гнучкої трави.

Дзвон змовк вдалині,
Але ароматом вечірніх квітів
Відлуння його пливе.

Падає з листком.
Ні, дивися! На півдорозі
Світлячок спалахнув.

Хатина рибалки.
Замішався у купу креветок
Самотній цвіркун.

Хворий опустився гусак
На полі холодної ночі.
Сон самотній у дорозі.

Навіть дикого кабана
Закрутить, понесе за собою
Цей зимовий вихор польовий!

Сумного, мене
Сильніше смутком напої,
Зозулі далекий поклик!

У долоні дзвінко ляснув я.
А там, де луна пролунала,
Блідне літній місяць.

У ніч повний місяць

Друг мені у подарунок надіслав
Рису, а я його запросив
У гості до самого місяця.

Глибокою старовиною
Повіяло… Сад біля храму
Засипаний опалим листом.

Так легко-легко
Випливла – і в хмарі
Задумався місяць.

Білий грибок у лісі.
Якийсь лист незнайомий
До капелюшка його прилип.

Блищать росинки.
Але є у них присмак смутку,
Не забудьте!

Правильно, ця цикада
Пінням уся вийшла? -
Одна шкаралупка залишилася.

Опало листя.
Весь світ одноколірний.
Лише вітер гуде.

Посадили дерева у саду.
Тихо, тихо, щоб їх підбадьорити,
Шепче осінній дощ.

Щоб холодний вихор
Ароматом напоїти, знову розкрилися
Пізньої осені квіти.

Скелі серед криптомерій!
Як загострив їх зубці
Зимовий холодний вітер!

Все засинав сніг.
Самотня стара
У хатині лісовій.

Посадка рису

Не встигла відібрати руки,
Як уже вітерець весняний
Оселився у зеленому паростку.

Усі хвилювання, весь смуток
Твого сум'ятого серця
Гнучкою вербі віддай.

Щільно закрила рот
Раковина морська.
Нестерпна спека!

Пам'яті поета Тодзюна

Погостила і пішла
Світлий місяць... Залишився
Стіл про чотири кути.

Побачивши виставлену на продаж картину
роботи Кано Мотонобу

…Пензлі самого Мотонобу!
Яка сумна доля господарів твоїх!
Наближаються сутінки року.

Під розкритим парасолькою
Пробираюсь крізь гілки.
Верби в першому пуху.

З неба своїх вершин
Одні лише річкові верби
Ще проливають дощ.

Прощаючись із друзями

Іде земля з-під ніг.
За легкий колос хапаюся...
Розлуки мить настав.

Прозорий Водоспад.
Впала у світлу хвилю
Соснова голка.

Повисло на сонці
Хмара… Оскіс по ньому –
Перелітні птахи.

Осінню імлу
Розбила і жене геть
Розмова друзів.

Передсмертна пісня

В дорозі я занедужав.
І все біжить, кружляє мій сон
Випаленими полями.

Прядка волосся покійної матері

Якщо в руки її візьму,
Розтає – так сльози мій гарячі! -
Осінній іній волосся.

Весняний ранок.
Над кожним пагорбом безіменним
Прозорий серпанок.

Іду гірською стежкою.
Раптом мені стало чогось легко.
Фіалки у густій ​​траві.

На гірському перевалі

До столиці – там, вдалині, –
Залишається половина неба.
Снігові хмари.

Їй лише дев'ять днів.
Але знають і поля та гори:
Весна знову прийшла.

Там, де колись височіла

статуя Будди

Павутинки у висоті.
Знову образ Будди бачу
На порожньому підніжжі.

Парі жайворонків вище
Я в небі відпочити сів -
На самому гребінці перевалу.

Відвідуючи місто Нара

У день народження Будди
Він народився на світ,
Маленьке оленя.

Там, куди відлітає
Крик передсвітанковий зозулі,
Що там? – Далекий острів.

Флейта Санеморі

Храм Сумадера.
Чую, флейта грає сама собою
У темній гущавині дерев.

КІРАЙ (1651–1704)

Як же це, друзі?
Чоловік дивиться на вишні в цвіту,
А на поясі довгий меч!

На смерть молодшої сестри

На жаль, у моїй руці,
Слабко непомітно,
Погас мій світлячок.

ІССЕ (1653–1688)

Бачили все на світі
Мої очі – і повернулися
До вас, білі хризантеми.

РАНСЕЦЮ (1654–1707)

Осінній місяць
Сосну малює тушшю
На синіх небесах.

Квітка… І ще квітка…
Так розпускається слива,
Так приходить тепло.

Я опівночі подивився:
Змінила русло
Небесна річка.

КІКАКУ (1661–1707)

Мошок легкий рій
Вгору летить – плавучий міст
Для моєї мрії.

Жебрак на шляху!
Влітку весь його одяг –
Небо і земля.

До мене на зорі у сновидіння
Прийшла моя мати... Не ганяй її
Криком своїм, зозуля!

Які рибки гарні твої!
Але якби тільки, старий рибалка,
Ти міг спробувати їх сам!

Заплатила данину
Земному і затихла,
Як море влітку.

ДЗЯСО (1662–1704)

І поля та гори –
Сніг тихенько все вкрав.
Одразу стало пусто.

З неба ллється місячне світло.
Сховалась у тіні кумирні
Осліплена сова.

ОНІЦУРА (1661–1738)

Нікуди воду з чану
Виплеснути мені тепер…
Усюди співають цикади!

ТІО (1703–1775)

За ніч в'юнок обвився
Навколо цебра моєї криниці.
У сусіда води візьму!

На смерть маленького сина

О мій ловець бабок!
Куди у невідому далечінь
Ти сьогодні забіг?

Повний місяць ніч!
Навіть птахи не замкнули
Двері в своїх гніздах.

Роса на квітах шафрану!
Проллється на землю вона
І стане простою водою.

О світлий місяць!
Я йшла і йшла до тебе,
А ти далеко.

Тільки їхні крики чути…
Білі чаплі невидимі
Вранці на снігу.

Зливи весняний колір
Дарує свій аромат людині.
Тому, хто гілку зламав.

ЯКЕЙ (1648–1716))

Вирує осінній вихор!
Місяць, що тільки-но народився
Ось-ось він змете з неба.

СІКО (1665–1731)

Про кленове листя!
Крила ви обпалюєте
Птахів, що пролітають.

БУСОН (1716–1783)

Від цієї верби
Починається сутінок вечірній.
Дорога на полі.

Ось із ящика вийшли…
Хіба ваші обличчя могла я забути?
Час святкових ляльок.

Вантажний дзвін.
А на самому його краю
Дрімає метелик.

Лише вершину Фудзі
Під собою не поховали
Молоде листя.

Прохолодний вітерець.
Дзвони покинувши,
Пливе вечірній дзвін.

Старий колодязь в селі.
Риба метнулася за мошкою.
Темний сплеск у глибині.

Злива грозова!
За траву трохи тримається
Зграйка горобців.

Місяць так яскраво світить!
Зіткнувся раптом зі мною
Сліпий – і засміявся…

«Буря почалася!» -
Грабіжник на дорозі
Застеріг мене.

Холод до серця проник:
На гребінь дружини покійної
У спальні я настав.

Вдарив я сокирою
І завмер… Яким ароматом
Повіяло в зимовому лісі!

На захід місячне світло
Рухається. Тіні квітів
Ідуть на схід.

Літня ніч коротка.
Засяяли на гусениці
Краплі світанкової роси.

КИТО (1741-1789)

Я зустрів гінця на дорозі.
Весняний вітер, граючи,
Розкритим листом шелестить.

Злива грозова!
Замертво впав
Оживає кінь.

Ідеш хмарами,
І раптом на гірській стежці
Крізь дощ – вишневий колір!

ІССА (1768–1827)

Так кричить фазан,
Неначе це він відкрив
Першу зірку.

Стаяв зимовий сніг.
Осяяли радістю
Навіть обличчя зірок.

Чужих між нами немає!
Усі ми один одному брати
Під вишнями у кольорі.

Дивись, соловей
Співає ту саму пісню
І перед обличчям панів!

Пролітний дикий гусак!
Скажи мені, подорожі свої
З яких ти почав років?

О цикада, не плач!
Немає кохання без розлуки
Навіть для зірок у небесах.

Стояли сніги
І сповнена раптом усе село
Шумною дітворою!

Ах, не топчи траву!
Там світляки сяяли
Вчора вночі.

Ось виплив місяць,
І найдрібніший кущик
На свято запрошено.

Мабуть, у минулому житті
Ти моєю сестрою була,
Сумна зозуля…

Дерево – на зруб.
А птахи безтурботно
Гніздечко там в'ють!

Дорогою не сваріться,
Допомагайте один одному, як брати,
Перелітні птахи!

На смерть маленького сина

Наше життя – росинка.
Нехай лише крапелька роси
Наше життя – і все ж таки…

О, якби осінній вихор
Стільки опалого листя приніс,
Щоб зігріти вогнище!

Тихо, тихо повзи,
Равлик по схилу Фудзі
Вгору, до самих висот!

У заростях бур'янів,
Дивіться, які чудові
Метелики народилися!

Я покарав дитину,
Але прив'язав його до дерева там,
Де дме прохолодний вітер.

Сумний світ!
Навіть коли розквітають вишні.
Навіть тоді…

Так я й знав наперед,
Що вони гарні, ці гриби,
Вбивають людей!

Японська поезія. Хокку

Цілі:

    Ознайомитись з видом японського національного мистецтва хокку.

    Залучити учнів до творчого процесу – співавторство.

    Виховувати любов до японської поезії.

Обладнання: проектор, слайди, серця для нагородження, матеріал до уроку (хокку Мацуо Басьо, репродукції гравюр Андо Хіросіге), японська національна музика.

Хід уроку

На тлі японської національної музики одночасно показуються слайди із зображенням японських картин природи.

Сьогодні ми з вами здійснимо заочну подорож. Давайте зі Східного Казахстану перенесемося в країну найдавніших традицій і самих сучасних технологій, вишуканих гравюр і надпотужних автомобілів, загадкових садів каміння та хмарочосів. Все це – Японія. Які асоціації викликає Японія? (Сакура, ікебана, орігамі, самурай, бонсай,…). Сьогодні ми з вами познайомимось із ще однією візитною карткою Японії – хокку.

Читаю повільно тривірші:

На голій гілці

Ворон сидить самотньо.

Осінній вечір.

Це вірші японського поета Мацу Басе. Чим вони незвичайні?

Тут немає розгорнутої картини природи, музичної милозвучності, рими, мальовничої мови - всього того, до чого ми звикли. Що перш за все впадає у вічі?

Тут немає нічого зайвого. Гола гілка, самотній ворон, вечір і перед нами картина пізньої осені.

Так, все дуже просто, лаконічно, схоже на японський малюнок пензлем. Але при цьому можна відчути відсутність вітру. Природа наче завмерла, попрощавшись зі святом життя. Спробуйте детальніше передати картину, яку намалював поет.

У прозорому сутінку чітко видно силует дерева, на гілці якого нерухомо застиг ворон.

Тож про що говорить Басьо, зображуючи краєвид біля хатини? Про самотність ворона?

Через краєвид поет передав нам свій душевний стан. Він говорить не про самотність птаха, а про своє власне.

Це тривірш зажадало від нас вдумливого читання. Автор викликав у нас ліричне хвилювання своєю картиною осіннього вечора, давши поштовх нашій уяві. Це посилання читачеві зумовлено специфікою всієї японської культурою. Мешканці маленької східної країнизвикли до всього мініатюрного: крихітних зручних будинків з мінімумом обстановки, готових до будь-яких природних катаклізмів, карликових дерев бонсай, невеликих садів каміння, коротеньких віршів – танка та хокку. Але все велике складається з малого. І тому кредо мешканців Країни сонця, що сходитьполягає у старовинній мудрості:

Вдивляйтесь у звичне – і ви побачите несподіване.

Вдивляйтесь у негарне – і ви побачите гарне.

Вдивляйтесь у просте – і ви побачите складне.

Вдивляйтесь у мале – і ви побачите велике.

Позначте ключові слова, що передають життєву філософію японців

Придивіться – і ви побачите.

Пропоную ці слова взяти епіграфом до нашого сьогоднішнього уроку, бо хочу вас познайомити з деякими особливостями короткої японської поетичної формою.

Народ любить і охоче створює короткі пісні – стислі повчальні формули, де немає жодного зайвого слова. Цікаво відзначити, що прагнення лаконізму, любов до малих форм взагалі притаманні японському. національному мистецтву. Хокку - ліричні вірші про природу. Воно зображує життя природи і життя людини в їх злитій, нерозривній єдності на тлі кругообігу пір року.

У кожному вірші хоку певна кількість складів: п'ять у першому, сім у другому, і п'ять у третьому – всього сімнадцять складів. Наголоси в хокку ролі не грають. Рифми немає, але звукова та ритмічна організація тривірша – предмет великої турботи японських поетів. Короткість ріднить хокку з народними прислів'ями. Деякі тривірші отримали ходіння в народній промові на правах прислів'їв, як, наприклад, вірш поета Басе:

Слово скажу -

Ліденіють губи.

Осінній вихор!

Навіщо закликає хокку?

На мовчання, як прислів'я воно означає, що «обережність іноді змушує помовчати».

Яке російське прислів'я нагадує хокку?

Слово не горобець, вилетить – не зловиш.

А чим хоку відрізняється від прислів'я?

Своїми жанровими ознаками. Не повчальний вислів, не притча, а поетична картина, створена художником слова з допомогою одного-двох штрихів.

Хокку вчить нас шукати таємну красу у повсякденному, звичайному. Неперевершеним майстром хокку є визначний національний поет Японії Мацуо Басьо. Він народився 1644 року. Його вірші і нині, після трьох століть, знає напам'ять кожен культурний японець. Його хоку сповнені глибокого значення, вони розкривають перед нами душевний світ, його почуття та переживання. Він добре знав життя простих людейЯпонії. Доля самого поета складалася своєрідно. Він – син вчителя каліграфії, з дитинства був товаришем ігор княжого сина – великого шанувальника поезії, почав рано писати вірші. Після смерті свого пана пішов у місто, прийняв постриг, але справжнім ченцем не став, жив у маленькому передмісті.

Він був чудовим учителем поезії. Один із його учнів переконав свого батька подарувати вчителю маленьку хатинку біля ставка. Біля неї поет посадив бананову пальму (по-японськи басе), звідси його псевдонім. Якось восени Басьо йшов з одним зі своїх учнів рисовим полем. Побачивши червону бабку, юнак склав хокку:

Відірві пару крил

У бабки –

І вийде стручок перцю.

Ні, – сказав Басьо, – це не хоку. Ти вбив бабку. Якщо ти хочеш скласти хокку і дати йому життя, то треба сказати… Що сказав поет?

Додай пару крил

До стручка перцю –

І з'явиться бабка.

Роздаю учням матеріали до уроку: аркуші з роздрукованими хоками Басьо. Потрібно прокоментувати їх.

    Білі хризантеми

Перед очима бачу

Жодної порошинки.

Коментар: Це не просто замальовка з натури. Хризантема символізує у Японії радість, довголіття. У давнину існував такий звичай: у ніч перед дев'ятим днем ​​дев'ятого місяця на хризантему накидали шовкову тканину, якою ранком обтиралися: вважалося, що просочившись росою і ароматом хризантем, вона здатна забезпечити безсмертя. У країні збереглася традиція проводити фестивалі та виставки хризантем. Там кажуть: «Ніколи так не думаєш про друга, як дивлячись на сніг, місяць чи квіти». Адже в Японії милування красою відбувається у спілкуванні з друзями. Білі хризантеми, які Басе побачив у домі друзів, викликали в нього думки про сутність буття. Хризантема – це «сонечко», золотоцвіт, а ченці уподібнювали просвітлену свідомість сонцю, побаченому опівночі. Осінь - пора в'янення. Білий колір у японців – колір жалоби. Подавати білі хризантеми можна лише в день поминання або хвилини розставання з дорогими серцю людьми. Наприкінці життя поет очистив свою свідомість від «пилу» – мирських турбот, що відволікали його від роздумів про високу сутність поезії. Він готовий попрощатися із друзями.

    Старий ставок.

Стрибнула у воду жаба.

Сплеск у тиші.

Коментар: Перший рядок є статичною картиною. Вона створює відчуття нерухомості, занедбаності. Поет сприймає її як символ незмінно сумного життя. Друга частина мініатюри протиставляється першою за ознаками "нерухомість - рух", "безмовність - звук, сплеск". Спокій ставка, який здається вічним, раптом порушений маленькою жабою. Цей стрибок живої істоти можна як символ випадковості, порушення прийнятого закону життя. У житті з її усталеним порядком колись станеться подія, яка змінить цей порядок, порушить сонний спокій.

    З серцевини півонії

Повільно виповзає бджола.

О, з яким небажанням!

Коментар: Поета спонукало написати цей вірш розлучення з гостинним будинком свого друга.

    Як свище вітер осінній

Тоді лише зрозумієте мої вірші,

Коли заночуєте у полі.

    І восени хочеться жити

Цьому метелику: п'є квапливо

З хризантеми росу.

На основі гравюр Андо Хіросіге пропоную учням створити тривірші.

Одна з великих тем японської лірики – пори року. Розгляньте гравюри японського художника і скажіть «по-японськи» (за допомогою хокку) про те, що бачить художник, який споглядає картини природи різний часроку. Складаючи хокку, скористайтеся порадою Басьо: «Вчися сосні у сосни, бамбуку – у бамбука. Істину не побачиш, якщо слідуватимеш за собою. Вчитися – значить проникати у серцевину речі; відкрий її душу, переживи, тоді й народиться вірш».

Читання та коментування написаних хокку.

Мацуо Басьо одного разу сказав своєму учневі: «Написати дві-три хоки – цього достатньо для цілої людського життя». Відчувши себе у ролі авторів хоку, як ви розумієте ці слова?

Збірку хокку не можна "пробігати очима", гортаючи сторінку за сторінкою. Якщо читач буде пасивним і недостатньо уважним, він не сприйме імпульсу, надісланого йому поетом. У книзі обраних хокку – вся природа Японії, споконвічний уклад її життя, звичаї та вірування, працю та свята японського народу в їх найбільш характерних, живих подробицях. Ось чому хоку люблять, знають напам'ять і вигадують досі.

Що я знав

Що дізнався

Що хочу дізнатися

Домашнє завдання. Як домашнього завдання з урахуванням віршів А.С.Пушкина «Осінь», М.Ю.Лермонтова «Листок» і С.А.Есенина «Відмовила гай золота…» прошу учнів спробувати самим скласти хокку, взявши за основу хокку Басьо.

Хокку

Мацуо Басьо

Білі хризантеми

Перед очима бачу

Жодної порошинки.

Не надто мені наслідуйте!

Погляньте, що толку в подібності такій?

Дві половинки дині.

"Осінь вже прийшла!"

Шепнув мені на вухо вітер,

Підкравшись до моєї подушки.

Усі хвилювання, весь смуток

Свого сум'ятого серця

Гнучкою вербі віддай.

У саду, де розкрилися іриси,

Розмовляти зі старим другом своїм,-

Яка нагорода мандрівникові!

Ось примха знавця!

На квітку без аромату

Опустився метелик.

Вечірнім берунком

Я в полон захоплений...

Стою в забутті.

У небі такий місяць,

Немов дерево спиляно під корінь:

Біліє свіжий зріз.

Як розлилася річка!

Чапля бреде на коротких ніжках

По коліно у воді.

Як стогне від вітру банан,

Як падають краплі в діжку,

Я чую всю ніч на проліт.

Хокку

Мацуо Басьо

Верба схилилася і спить.

І здається мені, соловей на гілці...

Це її душа.

Почується раптом "шорх-шорх".

У душі туга ворухнеться...

Бамбук в морозну ніч.

Як свище вітер осінній!

Тоді тільки зрозумієте мої вірші,

Коли заночуєте у полі.

І восени хочеться жити

Цьому метелику: п'є квапливо

З хризантеми росу.

Квіти зів'яли.

Сиплеться, падає насіння,

Наче сльози...

Уважно вдивись!

Квіти грициків.

Побачиш під тином.

Старий ставок.

Стрибнула у воду жаба.

Сплеск у тиші.

Перший сніг під ранок.

Він ледве прикрив

Листя нарциса.

Вода така холодна!

Заснути не може чайка,

Гойдаючись на хвилі.

Місяць або ранковий сніг.

Милуючись прекрасним, я жив як хотів.

Ось так і кінчаю рік.

Хокку

Мацуо Басьо

У філіжанці квітки

Дрімає джміль. Не чіпай його,

Горобець-друже!

Лелека гніздо на вітрі.

А під ним – за межами бурі –

Вишень спокійний колір.

Довгий день безперервно

Співає – і не наспівається

Жайворонок навесні.

Над простором полів -

Нічим до землі не прив'язаний

Жайворонок дзвенить.

Нині випав ясний день.

Але звідки бризкають краплі?

У небі хмари клаптик.

Важливо ступає

Чапля по свіжій жатві.

Осінь у селі.

Кинув на мить

Обмолочувати рис селянин,

Дивиться на місяць.

Як улітку густіє трава!

І тільки в одноліста

Один-єдиний лист.

Нерухомо висить

Темна хмара в півнеба.

Видно, блискавку чекає.

О скільки їх на полях!

Але кожен цвіте по-своєму -

У цьому вищий подвиг квітки!

Хокку

Мацуо Басьо

Ковдра для одного.

І крижана, чорна

Зимова ніч... О, смуток!

Весна йде.

Плачуть птахи. Очі у риб

Сповнені сльозами.

У гостях у вишневих квітів

Я пробув ні багато ні мало.

Двадцять щасливі дні.

Здригніся, о пагорбі!

Осінній вітер у полі -

Мій самотній стогін.

Метеликом ніколи

Він уже не стане... Даремно тремтить

Черв'як на осінній вітер.

Скажи мені, навіщо,

О, ворон, у галасливе місто

Звідси ти летиш?

Як ніжне молоде листя

Навіть тут, на бур'янах

У забутого будинку.

Камелії пелюстки...

Можливо, соловей упустив

Шапочку із квітів?

Листя плюща...

Чомусь їхній димний пурпур

Про колишнє говорить.

Замшелий могильний камінь.

Під ним - наяву це чи уві сні? -

Хокку

Мацуо Басьо

Все крутиться бабка.

Ніяк зачепитися не може

За стебла гнучкої трави.

Ти не думай із зневагою:

"Яке дрібне насіння!"

Адже це червоний перець.

Спочатку залишив траву...

Потім дерева покинув...

Жайворонка політ.

Дзвон змовк вдалині,

Але ароматом вечірніх квітів

Відлуння його пливе.

Хатина рибалки.

Замішався у купу креветок

Самотній цвіркун.

Біле волосся впало.

Під моїм узголів'ям

Не змовкає цвіркун.

Хворий опустився гусак

На полі холодної ночі.

Сон самотній у дорозі.

Вже осені кінець,

Але вірить у майбутні дні

Зелений Мандарин.

Звідки раптом така ліньки?

Щойно мене сьогодні добулися...

Шумить весняний дощ.

Кричать перепела.

Мабуть, вечоріє.

Око яструба померк.

Хокку

Мацуо Басьо

Опало листя.

Весь світ одноколірний.

Лише вітер гуде.

Посадили дерева у саду.

Тихо, тихо, щоб їх підбадьорити,

Шепче осінній дощ.

Щоб холодний вихор

Ароматом напоїти, знову розкрилися

Пізньої осені квіти.

Потворний ворон -

І він чудовий на першому снігу

У зимовий ранок!

З гілки на гілку

Тихо з бігають краплі.

Дощ весняний.

Через огорожу

Скільки разів перепорхнули

Крила метелика!

Щільно закрила рот

Раковина морська.

Нестерпна спека!

Тільки дихне вітерець -

З гілки на гілку верби

Метелик перепорхне.

Не встигла відібрати руки,

Як уже вітерець весняний

Оселився у зеленому паростку.

Зозуля в далечінь летить,

За нею по воді.

Мацуо Басьо. Хокку

Цей урок допоміг мені зрозуміти…

Я задумався про…

Я хотів би більше дізнатися про…

Мацуо Басьо. Хокку

Цей урок допоміг мені зрозуміти…

Я задумався про…

Я хотів би більше дізнатися про…