Купрін олеся зв'язок з природою. Російська мова та література. Література

МУНІЦИПАЛЬНИЙ БЮДЖЕТНИЙ ЗАГАЛЬНООСВІТНИЙ ЗАКЛАД СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 3 МІСТА ТИХОРЕЦЬКА

МУНІЦИПАЛЬНОЇ ОСВІТИ ТИХОРЕЦЬКИЙ РАЙОН

Конспект

уроку літератури

«Природа та людина у повісті «Олеся». Трагізм любовної теми.

Розробила та провела

вчитель російської мови та літератури

Ясенко Д.В.

Г.Тихорецьк-2015р.

Тема: «Природа та людина у повісті «Олеся». Трагізм любовної теми.

Цілі: визначити особливості гуманізму та психологізму Купріна у повісті «Олеся»; перевірити рівень засвоєння питань щодо вивчення творчості І. Буніна та А. Купріна.

Завдання: з'ясувати гуманістичну позицію автора у повісті «Олеся», визначити особливості побудови образів головних героїв та роль пейзажу у творі. Провести тестування з творчості Буніна та Купріна.

Хід уроку

I . Вступне слововчителі.

А. І. Купріна завжди відрізняв інтерес до світу природи. Вже в перших оповіданнях письменника намічається протиставлення сільського життя міського, неспокійного та суєтного. Життя в глухому селі, загубленому серед густого соснового лісу, верстах у восьми від станції залізниці, протиставляється курному, душному, наповненому суєтою і гуркотом місту: «Відчуваєш себе молодим, добрим і добрим, відчуваєш, як струшується з тебе накипіла за зиму міська нудьга, міське озлоблення, всі міські нездужання».

У місті тісно, ​​душно, голодно, люди живуть «у маленьких будках, ніби птахи в клітках, людина по десяти в кожній, так що й повітрю не вистачає»; багато хто змушений жити в підвалі, «під самою землею, у вогкості та холоді», і «трапляється, що сонця у себе в кімнаті цілий рікне бачать».

У такому місті і душі людей опиняються «у клітці», у повній залежності від громадської думки, стають «сирими та холодними».

Одним із найпоетичніших творів Купріна стала повість «Олеся» (1898). «Дитя природи» Олеся цілісністю та безпосередністю натури, багатством внутрішнього світу вище «міської» людини Івана Тимофійовича, доброї, але боязкої та нерішучої.

Повість - натхненний гімн високому щастю взаємної любові, світлий її апофеоз, незважаючи на трагічний кінець: «Майже цілий місяць тривала наївна, чарівна казка нашого кохання... Я, як язичницький бог або як молода, сильна тварина, насолоджувався світлом, теплом радістю життя і спокійним, здоровим, чуттєвим коханням...»

Жоден із творів Купріна не показує так натхненно та цнотливо злиття двох сердець, як «Олеся».

У повісті видно і майстерність Купріна-пейзажиста, продовжувача досягнень Аксакова, Тургенєва, Толстого, Чехова. На сторінках своєї повісті Купрін виступає вдумливим та чуйним художником та психологом, який вміє розкрити багатий духовний світ простої людини.

ІІ. Робота з текстом повісті «Олеся» (з питань підручника).

1. У чому, на вашу думку, своєрідність композиції повісті? Яку роль відіграють картини природи?

Індивідуальне повідомлення: «Пейзаж у повісті Купріна «Олеся». (Відзначити психологізм пейзажу Купріна.)

2. Що таке «природна особистість» і як вона втілена у повісті?

Робота в парах .(На електронній дошці) Оформлення таблиці: « Порівняльна характеристикаголовних героїв».

Олеся

Іван Тимофійович

Прийняті у суспільстві норми поведінки чужі їй

Перебуває у владі громадської думки

З відкритою душею

Зосереджений на своєму світі

Трагічні передбачення

Слабкість

Самовідданість та ін.

Олеся: «доброта ваша не хороша» та ін.

Коментування роботи з опорою тексту.

Вчитель . Образи героїв автор створює у традиціях російської психологічної прози. А. І. Купрін приділяє особливо пильну увагу тому, як розвивається у героях повісті почуття.

Прекрасний момент їхньої зустрічі, дивовижно наростання в їхніх серцях щирої прихильності. А. І. Купрін захоплюється чистотою їхньої близькості, але не робить це романтичне кохання безтурботним, призводить героїв до тяжких випробувань.

Любов до Олесі стає переломним моментом у житті Івана Тимофійовича, міського мешканця. Властива йому спочатку зосередженість виключно у своєму світі поступово долається, потребою стає здійснення бажання «бути разом» з іншою людиною.

На початку повісті Іван Тимофійович здається м'яким, чуйним та щирим. Але Олеся відразу вловлює в ньому слабкість, говорячи: «Доброта ваша не хороша, не серцева».

І герой повісті справді завдає багато зла своїй коханій. Його примха – причина того, що Олеся йде до церкви, хоча розуміє згубність цього вчинку.

млявість почуттів героя приносить щирій дівчині біду. Але сам Іван Тимофійович швидко заспокоюється.

У той момент, коли він розповідає про самий, здавалося б, хвилюючий епізод свого життя, він не відчуває провини і каяття, що говорить про порівняльну бідність його внутрішнього світу.

Олеся – повна протилежність Івану Тимофійовичу. У її образі Купрін втілює свої уявлення про ідеал жінки. Вона ввібрала закони, за якими живе природа, її душа не зіпсована цивілізацією.

Письменник створює винятково романтичний образ «дочки лісів».

Життя Олесі проходить ізольовано від людей, а тому її не турбує те, чому присвячують своє життя багато сучасних людей: слава, багатство, влада, поголос. Основними мотивами її вчинків стають емоції.

Більше того – Олеся відьма, їй знайомі таємниці людської підсвідомості. Її щирість, відсутність фальші підкреслено і в її зовнішньому вигляді, і в жестах, русі, посмішці.

Людина недосконала, але сила любові може, хоч ненадовго, повернути їй гостроту відчуттів та природність, які зберегли в собі лише люди, подібні до Олесі.

3. Чи вважаєте ви, що Купрін у творах «Гранатовий браслет» та «Олеся» розуміє любов як духовне відродження?

(Перевірка домашнього завдання. Читання та обговорення мініатюр «Кохання у творах Купріна».)

III Тестування з творчості Буніна та Купріна.

1. Символ - це:

а) поетичний образ, що виражає суть будь-якого явища;

б) подробиця пейзажу, портрета, інтер'єру, виділена письменником з метою підкреслити її особливе, вибіркове значення;

в) слово або оборот у алегоричній значенні;

г) художній прийом, що ґрунтується на перебільшенні.

2. Конфлікт художнього твору- це:

а) сварка двох героїв;

б) зіткнення, протиборство, у яких побудовано розвиток сюжету;

в) найвища точкарозвитку сюжету;

г) неприйняття твору критиками та читачами.

3. Композиція це:

а) епізод літературного твору;

б) організація окремих елементів, частин та образів художнього твору;

в) основне питання, поставлене у літературному творі;

г) зіткнення, протиборство персонажів.

4. Хто з героїв творів Купріна у своєму монолозі кілька разів повторює євангельське «Хай святиться ім'я Твоє»? Кому адресовані ці слова?

а) Соломон – Суламіфі;

б) Жовтків - Вірі Шеїної;

в) Жовтків – Богу;

г) Ромашов – Шурочці.

5. З якого твору Буніна взято рядки:

«Ці дні були так недавно, а тим часом мені здається, що відтоді минуло майже ціле століття. Перемерли старі у Виселках, померла Ганна Герасимівна, застрелився Арсеній Семенович... Настає царство дрібномаєтних, що збідніли до злиднів»?

а) "Антонівські яблука";

б) «Окаяні дні»;

в) « Темні алеї»;

г) «Пан із Сан-Франциско».

6. Позначте твори Буніна, головною темоюяких є кохання.

а) "Чистий понеділок";

б) «Суходіл»;

в) "Таня";

г) "Легке дихання".

7. Хто з героїв І. А. Буніна«їхав у старе світло на два роки з дружиною і дочкою, тільки заради розваги»?

а) Арсен Семенич;

б) пан із Сан-Франциско;

в) Малютін;

г) корнет Єлагін.

8. Хто з героїв Купріна, подібно до А. Болконського з рому на Л. Толстого «Війна і мир», мріє про подвиг?

а) Іван Тимофійович («Олеся»);

б) Ромашов («Поєдинок»);

в) Миколаїв («Двобій»);

г) Соломон («Суламіф»).

9. З якого твору Буніна взято ці рядки:«Тепер це легке дихання знову розселялося у світі, у цьому хмарному небі, у цьому холодному весняному вітрі»?

а) "Темні алеї";

б) "Легке дихання";

в) "Антонівські яблука";

г) "Суходіл".

10. Про яку героїні А. Купрін каже, що в ній живуть відразу «дві людини: одна з сухим егоїстичним розумом, інша - з ніжним і пристрасним серцем»?

а) Про Олеса («Олеся»);

б) про В. Шеїна («Гранатовий браслет»);

в) про Шурочку («Поєдинок»);

г) про А. Шеїна («Гранатовий браслет»).

11. З яким музичним творому Віри Шеїної, героїні повісті Купріна «Гранатовий браслет», пов'язані слова: «Хай святиться ім'я Твоє»?

а) « місячна соната» Бетховена;

б) "Реквієм" Моцарта;

в) «Прелюдія» Шопена;

г) "Соната № 2" Бетховена.

12. Який художньою деталлюзавершується повість Купріна «Олеся»?

а) лист до коханого;

б) букет польових квітів;

в) косинка Олесі;

г) нитка червоних намист.

13. Який літературний жанрпереважав у творчості І. Буніна?

а) повість;

б) роман;

в) нарис;

г) новела.

14. Яка основна ідея оповідання І. Буніна «Пан із Сан-Франциско»?

а) опис подорожі багатого американського туриста через Атлантику до Європи;

б) викриття революції у Росії;

в) філософське осмисленнялюдського існування загалом;

г) сприйняття американцями радянської Росії.

15. Нобелівська преміябула отримана Буніним:

а) у 1925 р. за оповідання « сонячний удар»;

б) у 1915 р. за розповідь «Пан із Сан-Франциско»;

в) 1933 р. за роман «Життя Арсеньєва»;

г) 1938 р. за цикл оповідань «Темні алеї».

16. Кому з героїв оповідання Купріна «Гранатовий браслет» належать такі слова:«Кохання має бути трагедією. Найбільшою таємницею у світі! Жодні життєві зручності, розрахунки та компроміси не повинні її стосуватися»?

а) князю Шеїну;

б) чиновнику Жовткову;

в) генерала Аносова;

г) Вірі Шеїн.

17. З якого джерела було взято А. Купріним сюжет оповідання «Суламіф»?

а) давня легенда;

б) Біблія ( Старий Заповіт);

г) ісландські саги.

18. Чому розлучаються герої повісті А. Купріна «Олеся»?

а) Іван Тимофійович поїхав до Петербурга у справах служби;

б) Олеся покохала іншу людину;

в) Олесю змушують залишити рідні місця;

г) урядник звинуватив Олесю у крадіжці.

Перевірку виконання тестів можна провести за допомогою помічників.

а в г

I V . Підсумок уроку.

V /Домашнє завдання.

1.Усне повідомлення «Проблема людини та цивілізації у творах Купріна та Буніна.»

Тема людини і природи завжди була однією з головних у російській літературі. У своїх творах письменники досліджували прагнення людини бути ближчими до природи, її живлющими соками, тому що втрата природної гармонії веде до жорстокості людських взаємин, до окреслення душі та повної бездуховності.

Тема "природної людини" була заявлена ​​вперше французьким письменником-просвітителем Ж.-Ж. Руссо, який вважав, що тільки далеко від цивілізації, на лоні природи, може сформуватися досконала людина, яка не знає вад. Ця тема знайшла свій поетичний розвиток у повісті А. Купріна «Олеся».

У 1897 році письменник служив керуючим маєтком, де мав можливість спостерігати за простими людьми, їх побутом та звичаями. Ймовірно, Купрін вважав, що саме тут, серед простого народу, можна знайти те саме споконвічне, природне життя, від якого все далі йшли його сучасники.

«Полісся… глуш… лоно природи… прості звичаї… первісні натури…» Так починається розповідь про прекрасну природу тутешніх місць. Тут, у селі, міський «панич», письменник Іван Тимофійович, почув легенду про поліську відьму Мануйліха та її внучку Олесу. У тканину оповідання вплітається романтична історія. Минуле та майбутнє Олесі оповите таємницею. Олеся та Мануйліха живуть на болоті, у убогій хатинці, далеко від людей, які вигнали їх із села. Таким чином, автор припускає, що людське суспільстводалеко від природної досконалості. Люди злі та грубі. Трагічні обставини, які змусили Олесю та Мануйліху жити поза суспільством, дозволили їм зберегти природне єство, справжні людські якості.

Олеся – втілення естетичного ідеалу Купріна. Вона втілення цілісної природної натури.

Природа наділила її як фізичної, а й духовної, внутрішньої красою. Вперше Олеся з'являється у повісті, дбайливо тримаючи в руках зябликів, яких вона принесла додому, щоб нагодувати.

Олеся привабила головного героя не лише своєю «оригінальною красою», а й характером, у якому поєднувалися владність та ніжність, вікова мудрість та дитяча наївність. Іван Тимофійович дізнається про неабиякі здібності Олесі, яка могла визначити долю людини, заговорити рану, звалити людину з ніг. Цей дар вона ніколи не використовувала на шкоду людям.

Олеся була неписьменною, але від природи наділеною допитливістю, уявою, правильною мовою. Життя на лоні природи сформувало у ній ці якості. Місто, цивілізація – ворожий світ для Олесі, втілення людських вад. «Вже я нізащо не проміняла б свої ліси на ваше місто», - каже вона.

Іван Тимофійович, який прийшов із міської цивілізації, зробить Олесю одночасно і щасливою, і нещасною. Він порушить її гармонійний світ, звичний спосіб життя і призведе до трагедії. Життя навчило Івана Тимофійовича контролювати свої душевні пориви. Він знає, що відвідування Олесів церкви добром не скінчиться, але нічого не робить, щоб уникнути трагедії.

Головний герой виглядає слабкою, егоїстичною, внутрішньо неспроможною людиною. Чисте кохання Олесі ненадовго розбудило душу Івана Тимофійовича, яка була зіпсована суспільством.

Якою прекрасною і романтичною була ця «наївна, чарівна казка нашого кохання, - згадує Іван Тимофійович, - і досі разом із прекрасною подобою Олесі живуть... у моїй душі ці палаючі вечірні зорі, ці росисті, пахучі конвалії і медом, ранку, ці жаркі, важкі, ліниві червневі дні».

Але казка не могла тривати вічно. Настали сірі будні, коли треба було ухвалювати остаточне рішення.

Думка одружитися з Олесою неодноразово спадала на думку головному герою: «Одна лише обставина зупиняла і лякала мене: я не смів навіть уявити собі, якою буде Олеся, одягнена в модну сукню, розмовляти з дружинами моїх товаришів по службі…»

Іван Тимофійович – людина, зіпсована цивілізацією, заручник умовностей та хибних цінностей того суспільства, де існує соціальна нерівність. Олеся ж зберегла у первозданному вигляді ті душевні риси, які дарувала їй природа.

На думку Купріна, людина може бути прекрасною, якщо вона збереже і розвиватиме даровані їй природою здібності, а не губитиме їх.

Олеся - це чисте золото людського єства, романтична мрія, надія на краще в людині.

ЗМІСТ:Людина та природа у творчості Купріна Автор: Купрін А.І. Образ природи органічний для художнього світуКупріна і нерозривно пов'язані з його концепцією людини. Можна виділити цілу низку творів письменника, у яких природа займає важливе місце. Такими є мальовничий Поліський цикл, ліричні мініатюри «Вальдшнепи», «Ніч у лісі», роздуми про природних явищах- «Порожні дачі» (початок осені), «Золотий півень» (схід сонця).

Людина і природа у творчості Купріна

Образ природи органічний для художнього світу Купріна і нерозривно пов'язані з його концепцією людини. Можна виділити цілу низку творів письменника, у яких природа займає важливе місце. Такими є мальовничий Поліський цикл, ліричні мініатюри «Вальдшнепи», «Ніч у лісі», роздуми про природні явища - «Порожні дачі» (початок осені), «Золотий півень» (схід сонця). Сюди примикає цикл ліричних нарисів про балаклавських рибалок «Лістригони».

Вперше купринська концепція людини та природи була відтворена як щось цілісне у творах Поліського циклу, основу якого склали такі оповідання, як «Лісова глуш», «Олеся», «На глухарів». Єдність циклу багато в чому зумовлена ​​образом оповідача-мисливця, через сприйняття якого зображується природа і який сприймає її як реальний і водночас таємничий та загадковий світ, гідний спостереження та осмислення, та рівноцінний світові людини у загальному потоці буття. Почуття зв'язку і спорідненості з цим світом викликає хвилювання героя: «затаїв подих і завмер», «обережно», «намагаючись не шуміти», «вдивлявся» тощо. , а й способом морального очищення. Природа допомагає йому забути про життєві негаразди та турботи і поринути в новий потік часу. Купрінське почуття природи космічно. Письменник сприймає її як органічне ціле, що має безпосередній зв'язок з людським світом. Залишаючись віч-на-віч із природою, купринський оповідача переживає такі миті, які дозволяють відчути рух часу, що народжують у людини відчуття своєї включеності у вічний потік космічного життя. Філософське забарвлення набуває зимового пейзажу в повісті «Олеся»: «Було так тихо, як тільки буває в лісі взимку в безвітряний день. Навислі на гілках пишні груди снігу тиснули їх донизу, надаючи їм чудового, святкового і холодного вигляду. Часом зривалася з вершини тоненька гілочка, і надзвичайно ясно чулося, як вона, падаючи, з легким тріском зачіпала за інші гілки. Сніг рожевів на сонці і синів у тіні. Мною опанувала тиха чарівність цієї урочистої, холодної безмовності, і мені здавалося, що я відчуваю, як час повільно і безшумно минає мене...» У момент спілкування з природою купринський герой-оповідач здатний побачити в миттєвому - вічне, відчути свою причетність до цілого . У цю хвилину герой усвідомлює себе частиною Всесвіту, втіленого в образі тиші та безшумно поточного часу, які народжують відчуття світової гармонії (чогось стрункого, прекрасного та ніжного).

Образ природи опоетизований в Олесі. Купрін наділяє героя поглядом художника, здатністю розкривати красу світу і бачити її там, де, начебто, немає нічого примітного. Так, описуючи «чорну від бруду» лісову дорогу під час весняного бездоріжжя, герой зазначає, що у воді, якою були заповнені численні колії та сліди кінських копит, «відбивалася пожежа вечірньої зорі». Природа бачиться герою казкою, чарами, що зливають красу місячної ночі і таїнство любові в єдиний прекрасний момент життя: «І вся ця ніч злилася в якусь чарівну, чарівну казку. Зійшов місяць, і його сяйво химерно строкате і таємниче розцвітало ліс, лягло серед темряви нерівними, синювато-блідими плямами на кострубаті стовбури, на вигнуті сучки, на м'який, як плюшевий килим, мох Тонкі стовбури берез біліли різко і виразно, а на них листя, здавалося, було накинуто сріблястими, прозорими, газовими покривами. І ми йшли, обійнявшись, серед цієї усміхненої живої легенди, без жодного слова, пригнічені своїм щастям і безмовністю лісу».

Проблема взаємин людини та природи піднімається Купріним у циклі нарисів «Лістригони», в яких підкреслюється зв'язок людини з природним життям, підпорядкованість праці рибалок до природних ритмів. Образ природи у «Лістригонах» емоційно забарвлений. В описах ночі, моря, тиші, зоряного неба тощо автор часто користується оціночними епітетами, порівняннями, уособленнями. Купрін показує у своїй творчості, що розрив людини з природою призводить до втрати космічних зв'язківта неповноцінності буття. Купринські мисливські сюжети, описи природи явлені читачеві як із спроб сучасної людини відновити космічне світовідчуття, настільки актуальне нашої ери.

Вперше купринська концепція людини та природи була відтворена як щось цілісне у творах Поліського циклу, основу якого склали такі оповідання, як «Лісова глушина», «Підсумки», «На глухарів». Єдність циклу багато в чому зумовлена ​​образом оповідача-мисливця, через сприйняття якого зображується природа і який сприймає її як реальний і водночас таємничий та загадковий світ, гідний спостереження та осмислення, та рівноцінний світові людини у загальному потоці буття.

Почуття зв'язку і спорідненості з цим світом викликає хвилювання героя: «затаїв подих і завмер», «обережно», «намагаючись не шуміти», «вдивлявся» тощо. , а й способом морального очищення. Природа допомагає йому забути про життєві негаразди та турботи і поринути в новий потік часу. Купрінське почуття природи космічно. сприймає її як органічне ціле, що має безпосередній зв'язок із людським світом. Залишаючись віч-на-віч із природою, купринський оповідача переживає такі миті, які дозволяють відчути рух часу, що народжують у людини відчуття своєї включеності у вічний потік космічного життя. Філософське забарвлення набуває зимового пейзажу в повісті «Олеся»: «Було так тихо, як тільки буває в лісі взимку в безвітряний день. Навислі на гілках пишні груди снігу тиснули їх донизу, надаючи їм чудового, святкового і холодного вигляду. Іноді зривалася з вершини тоненька гілочка, і надзвичайно ясно чулося, як вона, падаючи, з легким тріском зачіпала за інші гілки. Сніг рожевів на сонці і синів у тіні.

Мною опанувала тиха чарівність цієї урочистої, холодної безмовності, і мені здавалося, що я відчуваю, як час повільно і безшумно минає мене...» У момент спілкування з природою купринський герой-оповідач здатний побачити в миттєвому - вічне, відчути свою причетність до цілого . У цю хвилину герой усвідомлює себе частиною Всесвіту, втіленого в образі тиші та безшумно поточного часу, які народжують відчуття світової гармонії (чогось стрункого, прекрасного та ніжного).

Образ природи опоетизований в Олесі. Купрін наділяє героя поглядом художника, здатністю розкривати красу світу і бачити її там, де, начебто, немає нічого примітного. Так, описуючи «чорну від бруду» лісову дорогу під час весняного бездоріжжя, герой зазначає, що у воді, якою були заповнені численні колії та сліди кінських копит, «відбивалася пожежа вечірньої зорі». Природа бачиться герою казкою, чарами, що зливають красу місячної ночі і таїнство любові в єдиний прекрасний момент життя: «І вся ця ніч злилася в якусь чарівну, чарівну казку. Зійшов місяць, і його сяйво химерно строкате і таємниче розцвітало ліс, лягло серед темряви нерівними, синювато-блідими плямами на кострубаті стовбури, на вигнуті сучки, на м'який, як плюшевий килим, мох Тонкі стовбури берез біліли різко і виразно, а на них листя, здавалося, було накинуто сріблястими, прозорими, газовими покривами.

І ми йшли, обійнявшись, серед цієї усміхненої живої легенди, без жодного слова, пригнічені своїм щастям і безмовністю лісу».

Проблема взаємин людини та природи піднімається Купріним у циклі нарисів «Лістригони», в яких підкреслюється зв'язок людини з природним життям, підпорядкованість праці рибалок до природних ритмів. Образ природи у «Лістригонах» емоційно забарвлений. В описах ночі, моря, тиші, зоряного неба тощо автор часто користується оціночними епітетами, порівняннями, уособленнями. Купрін показує у своїй творчості, що розрив людини з природою призводить до втрати космічних зв'язків та неповноцінності буття. Купринські мисливські сюжети, описи природи явлені читачеві як із спроб сучасної людини відновити космічне світовідчуття, настільки актуальне нашої ери.

Як багато чудових почуттів на землі!

Але найдорожче і найвище - це, безперечно, любов! Кожен поет і письменник для того і пише свої твори, щоб розкрити людям очі на те, чого вони не бачать чи не хочуть відчувати. Прекрасною показано кохання у творі Купріна "Гранатовий браслет", кохання бідного телеграфіста до багатої та знатної дами. Ось як повернулася! Кохання бідного Желткова була не швидкоплинним захопленням, а якимось по-справжньому величезним почуттям, яке може зазнати кожен із нас.

Почалося все справді просто жартом, а закінчилося тим, що стало з Жовтковим після семи нескінченних років. Але ось Жовтків вирішується на вчинок, трохи незрозумілий, але все ж таки піднесений і прекрасний. Незважаючи на його бідність, він дарує Вірі браслет, який йому дуже дорогий. Але Віра не розуміє цього вчинку і розповідає все своєму чоловікові, який був, звісно, ​​ображений цим. Він приймає це як виклик і йде з'ясовувати стосунки із Жовтковим. Але що це за ображений чоловік, якщо він іде на зустріч зі своїм суперником не один?

Ця парафія послужила поштовхом до самогубства Желткова. Він розуміє, що любові Віри він ніколи не досягне і, вирішивши не ускладнювати їй життя, вбиває себе. Віра вирішила побачити людину, яка, на її думку, була просто захоплена нею, але коли вона приходить туди, де жив Жовтків, коли вона бачить це прекрасне відкрите обличчя, розуміє, що вона втратила.

Будь-яка жінка мріє про таке кохання все життя. А Віра через прихильність до чоловіка, адже це була лише прихильність, втрачає те, що, можливо, чекала на все життя. Мені сподобався цей твір, тому що в ньому відбито всю складність і неоднозначність людської любові, її неможливість у світі станових і кастових відмінностей, і я думаю, що Купріну вдалося показати її красу та силу. Любов прекрасна, це знають усі, хто колись відчував це почуття. Але в когось у душі ще не зародилося воно, не засмучуйтесь! Все ще попереду! Ви тільки вірте!

У 90-ті роки XIX століття в російській літературі виник цілий ряд нових письменників, у творчості яких яскраво простежувалося тяжіння до реалізму. Усвідомлюючи всі недоліки та пороки суспільства, ці письменники об'єктивно висвітлювали їх у своїх творах, викривали самі основи. суспільних відносин. Висловлюючи рішучий протест суспільному злу та насильству, письменники та поети прагнули до пошуку високих ідеалів, намагалися художньо досліджувати та переосмислювати епоху. Одним із яскравих представників цього напряму є Олександр Іванович Купрін. Він увійшов в історію російської літератури як співак найсвітліших і найздоровіших людських почуттів. Реальна дійсність, яку описував Купрін у своїх творах, зумовлювала здебільшого трагічні мотиви. Але при цьому в його повістях і оповіданнях відчувається своєрідне життєрадісне, оптимістичне світобачення. Оптимізм і віра у живу людську душу, які, мій погляд, найяскравіше виявилися у повісті " Олеся " , спонукали його до пошуків ідеалу якогось " природної людини " .

У цьому творі Купрін заглиблюється у сферу народного життя, показуючи, як завжди, неповторну майстерність психологічного аналізу. Автор із глибокою симпатією ставився до простому російському людині, у ньому бачачи витоки духовного відродження всього російського народу. Тому такими світлими та райдужними фарбами, з такою ніжністю та любов'ю відтворює він психологічний портретголовної героїні.

Велику роль у розумінні цього образу відіграє її портрет, що відображає повною мірою зовнішні та внутрішні особливості Олесі, у їхній єдності та безпосередньому зв'язку. Перед нами "висока брюнетка років близько двадцяти-двадцяти п'яти", яка "трималася легко і струнко". "Оригінальну красу її обличчя, коли його побачивши, не можна було забути, але важко було, навіть звикнувши до нього, його описати. Принадність його полягала в цих великих, блискучих, темних очах, яким тонкі, надломлені посередині брови надавали невловимого відтінку лукавства, владності. і наївності; в смагляво-рожевому тоні шкіри, у своєрідному згині губ, з яких нижня, дещо повніша, видавалася вперед з рішучим і примхливим виглядом". Вже один цей портрет виділяє героїню серед усіх інших мешканців села, протиставляючи її місцевим "дівчатам", "обличчя яких під потворними пов'язками, що прикривають зверху лоба, а знизу рот і підборіддя, носять такий одноманітний, переляканий вираз". З майстерністю справжнього психолога малює письменник та внутрішній світ Олесі, такий не схожий на внутрішній світ інших героїв.

Уважно аналізуючи взаємовідносини між людьми, автор показує різні стани думок та почуттів персонажів. Герої повісті, за всіх відмінностях у характерах і почуттях, подібні в одному - на них ніби лежить друк загального неблагополуччя, а як наслідок - духовної спустошеності. І всі ці люди, об'єднані загальною скупістю почуттів, порожнечею душі, безрадісністю життя, не можуть і не хочуть зрозуміти і прийняти "лісову чаклунку" Олесю, називаючи "відьмою", "чортовкою", звинувачуючи її та її бабу у всіх мислимих та немислимих нещастях хоч самі жителі (і ніхто інший!) винні у всіх своїх бідах. А Олеся – дівчина чиста та світла, наділена чуйною душею, здатна по-справжньому співпереживати, любити, радіти та сумувати. Вона може навіть пожертвувати собою, якщо цього вимагає її натура, її серце, її почуття та переконання. Тільки вона й заслуговує на справжнє щастя, яке, на жаль, у реального життяне може для неї тривати вічно.

На тверде переконання Купріна, тільки природне життя на лоні природи, яке вела Олеся, близьке спілкування з її гармонійним світом здатне зберегти та виховати людську душу незамутненою, незіпсованою, щирою та прекрасною. Прагнення найповніше розкрити духовний світ дочок

І лісів Олесі підпорядковане все в повісті Купріна.

Особлива роль відведена автором опису найбагатшого прекрасного незайманого світу природи Полісся. Навколишня природа живе своїм повноцінним, насиченим, постійно мінливим життям. І головне в цьому світі – абсолютна гармонія, яскравість та повнота почуттів. Саме почуття героїв покликані наголосити на всіх явищах природи. Та й сама природа оживає під пером письменника: "сердито пінячись", біжать струмки, "швидко крутячи тріски і гусячий пух", у глибоких калюжах відбивається безмежне блакитне небоз "круглими, ніби крутими, білими хмарами", "дзвінкі краплі" сиплються з дахів, наповнюючи все навколо чарівним звучанням, а горобці кричать "так голосно і збуджено, що нічого не можна... розчути за їхнім криком". Всюди у світі природи відчувається "радісна, кваплива тривога життя".

Саме природа, ставлення до неї виступає у повісті своєрідним критерієм людських почуттів. Тільки людина з багатою внутрішнім світом, здатний на щирі, справжні почуття, може побачити красу навколишнього світу, відчути себе невід'ємною його частиною. Таким багатим внутрішнім світом, чистою та світлою душею має і герой Купріна. Тому разом із весняним повітрям вдихає він і "весняний смуток, солодкий і ніжний, сповнений неспокійних очікувань і невиразних передчуттів". І разом із цим повітрям постає перед його думкою образ прекрасної Олесі.

На тлі природи, що все бачить, все розуміє і зберігає всі людські таємниці, відбуваються найважливіші подіїповісті. Саме природа висвітлює найпрекрасніші моменти у житті героїв. Ніч, яку проводять молоді люди вдвох, коли вони забувають про все, насолоджуючись своїм щастям, зливається "в якусь чарівну, чарівну казку". "Зійшов місяць, і його сяйво химерно строкате і таємниче розквітло ліс, лягло серед темряви нерівними, синювато-блідими плямами на коряві стовбури, на вигнуті сучки, на м'який, як плюшевий килим, мох.

Тонкі стовбури берез біліли різко і чітко, а на їхнє рідке листя, здавалося, були накидані сріблясті, прозорі, газові покриви. Місцями світло зовсім не проникало під густий навіс соснових гілок ... І ми йшли, обійнявшись, серед цієї усміхненої живої легенди, без жодного слова, пригнічені своїм щастям і моторошним безмовністю лісу ".

І все-таки, за всієї безмірності їхнього щастя, любов героїв приречена. Інакше просто не може бути у світі, де почуття людей помирають, де серця очерствіли під впливом зовнішніх обставин.

Трагедія їхнього кохання в тому, що вони ризикнули залишитися в цьому світі самими собою, зберегли недоторканою і чистою свою душу. І світ, який свого часу відкинув Олесю та її бабусю, прирікає на загибель і героїню, і її кохання. Трагедію героїв, загибель їхнього щастя автор також малює на тлі природної стихії, що розбушувалася. Природа відчуває неминуче горе і вибухає грозою: "Блискавка блищала майже безперервно, і від гуркоту грому тремтіли і дзвеніли шибки у вікнах моєї кімнати". І ніби на підтвердження здійсненого непоправного лиха, "в одне зі скла раптом з такою силою вдарив величезний шматок льоду, що воно розбилося, і осколки його з дзвоном розлетілися по підлозі кімнати". Здавалося б, розлючена "громада" перемагає. Але насправді вона не має сил перемогти справжні почуття, справжнє кохання. Тому що не в силах натовп бездушних, порожніх людей перемогти саму природу.

Неповторний художник слова, А. І. Купрін зачаровує точністю, ясністю та шляхетною простотою перетворення психологічного життя людей. Він володіє простим і напрочуд мудрим чаклунством слова. Майстер мови, майстер сюжету та композиції, майстер у зображенні природи та людських почуттів, письменник залишив нам спадщину, яка за художнім рівнем є гідним зразком російської класики.