Природа як об'єкт філософського осмислення. Поняття природи. Сучасні наукові уявлення про природу

Учитель географії Миронова Ірина Олександрівна

МОУ Труслейская ЗОШ, Инзенский район

Підручник А. А. Летягін «Географія. початковий курс»

Тема урока: «Географія - одна з наук про планету Земля»

Дидактична мета: створити умови для первинного засвоєння, усвідомлення та осмислення нової навчальної інформаціїзасобами технології розвиваючого навчання.

Він описав, як церква стикається з нападом на Колумбус на знаменитій зустрічі в Саламанці. Ірвінг стверджував, що церковні лідери пропонували Колумба довгий список влади, який підтвердив ідею про плоску Землю. Однак цей звіт не слід сприймати всерйоз; її оцінка призвела до висновку, що це була вигадка. Історично склалося так, що на зустрічі в Саламанці були висловлені побоювання, що Христофор Колумб повинен буде зайти надто далеко, не кажучи вже про плоску форму Землі.

Самим винним в розповсюдженні легенди віри на Плоскої Землі, мабуть, є Джон Дрейпер, лікар і дослідник, який став деканом Медичного університету в Нью-Йорку. Його батько був методистських пастором, але у Івана були сильні антирелігійні почуття. Коли син його сестри помер у віці восьми років, вона поснідала молитовник дитини на тарілці Дрейпера, і він був так засмучений, що вигнав її з дому. У той час конфлікт між наукою і Біблією був на піку. Дарвін незабаром опублікував походження виду за допомогою природного відбору, рішуче виступаючи за еволюцію.

Цілі за змістом:

освітні:сприяти формуванню знань про науку географія, географічні об'єкти, географічних процесах і явищах, географічній оболонці.

Розвиваючі:Створити умови для розвитку пізнавальної активності, інтелектуальних і творчих здібностейучнів; сприяти розвитку умінь виділяти, описувати і пояснювати істотні ознаки основних понять теми; сприяти розвитку навичок самостійної роботи з підручником.

У цьому контексті книга Дрейпера використовувала міф про віру Церкви в плоску Землю, щоб продемонструвати перевагу науки в релігії. Визнаючи, що деякі вчені середнього віку вважали, що Земля має сферичну форму через свою віри в сферичну землю, Дрейпер спотворив церковних богословів, атакуючи Колумба в Саламанці.

Пізніше Ендрю Діксон Уайт, президент Корнельського університету, опублікував «Історію війни науки» з теологією в християнстві. Білий назвав цю книгу теорією плоскою території як «терор серед матросів і одним з великих перешкод для великого подорожі Колумба». 4 Посилаючись на це, історик Джеффрі Бертон Рассел вказує: Цікаво, що переслідування: Білий і його колеги прийшли до того, що вони звинуватили духовенство, а саме, вони зробили неправдиву інформацію, яку вони брали один у одного, замість того, щоб дивитися на докази 5.

виховні:Сприяти вихованню географічної культури, культури навчальної праці, сприяти розвитку комунікативних умінь; розвивати інтерес до досліджуваного предмета.

Плановані результати:

особистісні:усвідомлення значущості географічних знань для сучасної людини.

Багато інші автори також внесли свій внесок у поширення хибної ідеї про те, що християнство ввело поняття Плоскої Землі до Середньовіччя і за цей час. Такі хибні припущення стали широко поширені в підручниках і енциклопедіях. На щастя, є ознаки виправлення цього, оскільки помилка стає більш поширеною. Однак кліше «Плоскої Землі» зберігається і стало синонімом невігластва, згорнутого минулого і помилковою релігії. Легенда служить скептикам, щоб підтвердити, що вони мають рацію і що релігія не заслуговує на довіру.

ознайомлення з прикладами природної спадщини ЮНЕСКО (на території світу, в тому числі і Росії). мотивація На вивчення географії.

метапредметние: виділяти з Ущественние ознаки поняття,

орієнтуватися У підручнику і знаходити відповідь на поставлене запитання;

Складати міні-есе; аналізувати інформацію (текстову і ілюстративну, в тому числі відео) для підготовки відповіді на питання; використовувати Мовні засоби для вираження своїх почуттів, думок; складати визначення поняттям, створювати узагальнення.

Такі хибні звинувачення проти церкви також стали потужним і зручним зброєю для боготворения науки, демонструючи її перевага над релігійними переконаннями. Хоча церква зробила багато помилок, підтримка ідеї про те, що Земля пласка, що не була однією з них. Ця аберація народилася в той час, коли наука була звільнена від релігійної влади.

Релігія і піонери сучасної науки

Майже всі видатні основоположники сучасної наукищиро вірили в Бога і в Біблію. У своїх наукових працях вони часто говорили про Бога і Його роботі в природі. Вони не бачили ніякого конфлікту між Богом і їх вивченням природи, тому що вони вважали, що Бог створив закони природи, які зробили можливим науку.

Предметні: розрізняти Географічні об'єкти і правильно називати їх,

визначати Значення об'єктів ЮНЕСКО для людства, пояснювати

істотні ознаки понять: «географічний об'єкт», «географічні процеси і явища», наводити приклади географічних об'єктівсвоєї місцевості, результатів видатних географічних відкриттіві подорожей

Сер Ісаак Ньютон, один з найвидатніших учених усіх часів, зробив більше, ніж будь-хто інший, щоб звільнити теорію спекуляцій і низький рівеньсертифікації, який переважав до його часу. У своїй книзі Ньютон прокоментував: «Ця найкрасивіша система, що складається із Сонця, планет і комет, може виникнути тільки в думки і напрямку сильного і розумного Істоти» 6. Ньютон був глибоко прихильний вивчення Біблії, про пророцтва Данила і Апокаліпсису.

Життя Ньютона ясно ілюструє, як наука може об'єднатися і твердо вірити в Бога. Йоханнес Кеплер, який працював в Празі, розробив три принципи, відомі як «закони Кеплера», які сьогодні майже не змінилися. Як і знаменитий італійський астроном Галілей, він бачив сильну зв'язок між Богом і математикою природи і, подібно Ньютону, писав про життя Христа.

Універсальні навчальні дії:

особистісні:Усвідомлювати необхідність вивчення теми.

регулятивні:планувати свою діяльність під керівництвом вчителя, здатність до самостійного набуття нових знань; вміння керувати своєю пізнавальною діяльністю, Організовувати свою діяльність; визначати її цілі і завдання; оцінювати досягнуті результати.

На відміну від Кеплера і Ньютона, наука сьогодні має зовсім інший інтелектуальний підхід, коли справа стосується Бога. Новий ідеал дуже матеріалістічен і не існує для Бога в його пояснювальному меню. Включення Бога вважається неусвідомленим. Це ясніше: наука перевизначила і позбавила Бога. Відомий біолог Річард Левонтін з Гарвардського університету чесно коментує: Не можна сказати, що методи і закони науки якимось чином змушують нас прийняти матеріалістичне пояснення спостережуваного світу, але, навпаки, наша апріорна прихильність матеріалізму причин змушує нас створювати дослідницьку систему і набір концепцій, які забезпечують матеріалістичне пояснення, незалежно від того, наскільки інтуїтивно або містифікувати, для непосвячених.

Пізнавальні:формування і розвиток за коштами географічних знань пізнавальних інтересів, інтелектуальних і творчих результатів; вміння вести самостійний пошук, аналіз, відбір інформації, її перетворення, збереження.

комунікативні:Вміти спілкуватися і взаємодіяти один з одним.

Тип уроку:Водний урок, урок засвоєння нових знань.

Крім того, цей матеріалізм є абсолютним, тому що ми не можемо дозволити собі двері, відкриту для ніг Бога. 1 Наука тепер поставила перед Богом знак «Не заходьте!». В даний час майже повне виключення Бога з підручників і публікацій спеціальність. На жаль, таке замкнуте відношення не дозволяє науці слідувати ознаками природи, куди б вона не прямувала.

Коли Бог відкинув науку?

Наука не може оцінити докази Бога, якщо Він виключений з розрахунку. Ця віра почала даватися взнаки, коли матеріалізм і недовіру в релігії виросли. Філософи і скептики, такі як Юм, Вольтер і Кант, глибоко змінили обличчя світу під час так званого періоду «Просвіти». Вид Дарвіна виник в переважної тривозі, забезпечуючи неоднозначну картину еволюції, свого роду механізм, в якому Бог не брав участі. Спочатку книга була розглянута зі значними запасами, але це зайняло чимало часу, поки обидва теолога і вчені не підписалися на її утримання.

Форми організації діяльності учнів:Фронтальна, індивідуальна.

устаткування:підручник А. А. Летягін «Географія. Початковий курс. 5 клас »- М .: Вентана-Граф, 2015-го, приклади джерел географічної інформації, мультфільм« Хто розфарбував море? », Заготівля для рефлексії« Острова ».

Хід уроку

1.Організаціонно - мотиваційний етап уроку

Загальна атмосфера відійшла від духовності, і такі історії, як легенда про віру церкви на плоску землю, Сприяли осуду релігії. Наука стала сильнішою і престижною, так як були оголошені всілякі незвичайні відкриття, і незадовго до того, як вчені стали думати, що їх поле діяльності перевершує один одного. Матеріалістичні пояснення були надані практично для всього, тому Богу не було необхідності. Насправді, оскільки церква була настільки помилковою в минулому, її вплив і Бог потрібно уникати.

Цей погляд сильно переважає до сьогоднішнього дня. Навіть єдине припущення про те, що може бути розумним розробником екстремальних складнощів, виявлених в природі - пропозиція, яка підтримується широко поширеною тенденцією інтелектуального дизайну, категорично відкидається лідерами наукової спільноти. Наука зловила себе в пастці світської в'язниці, яка обмежує її здатність виявляти всю правду - помилку, якої слід уникати, якщо Бог існує!

мета:Емоційно - позитивний настрой на урок, створення атмосфери успіху, довіри.

Учитель: Доброго дня. Я рада вас бачити на уроці. Давайте познайомимося з підручником географії, хто його автор та зміст предмета.

Визначення теми уроку:Які науки ви вивчали в початковій школі? (Називають різні науки з курсу початкової школи)

Бог відкидає питання науки

Однак, дивлячись на природу, її основні функції, схоже, дуже ретельно заявляють про існування Дизайнера. Ось кілька прикладів! 3 Як це питання міг би бути організований сам по собі в адаптуються і дуже складних атомах? Ці атоми можуть утворювати всілякі речі, від нашого мозку до галактик, і вони можуть формувати світло, який допомагає нам бачити. Як у чотирьох сил фізики були саме екстремальні цінності, точність і сфера дії, необхідні для існування Всесвіту?

Як навіть найпростіша форма самостійного життя, яка насправді надзвичайно складна, сама по собі органічна, на стерильній землі? Як виникли через випадкових мутацій риси з взаємозалежними елементами, такі як комплексна фокусування і системи саморегуляції експозиції? Мутації майже завжди шкідливі або несуттєві і не можуть планувати або моделювати складні органи. Проте, мільярди років, постуліруемие для повільної еволюції життя на Землі, занадто короткі, якщо оцінюються неймовірності як на молекулярному рівні, Так і при низьких швидкостях розмноження розвинених організмів.

Який шкільний предмет вивчає природу? (Називають навколишній світ)

Які ще науки вивчають природу ви знаєте? (Називають природні науки. Діти повинні згадати і назвати науки про природу.)

Формулювання завдань уроку:Як ви думаєте, з чим нам належить познайомитися сьогодні на уроці? (Називають основні поняття уроку в рамці на стор.5 (географія, географічні об'єкти, географічні процеси і явища, географічна оболонка)

Викопні архіви показують раптова поява основних груп, а не поступовий еволюційний процес тривалого життя. Як пояснення пропонуються кілька еволюційних посередників, подібних іншим організмам, але проблема пов'язана з походженням основних груп. Наука не виявила правдоподібних пояснень явищ розуму, таких як свідомість, розум, мораль, естетичний зміст або зміст нашого існування.

На жаль, для світського відносини науки, виявляється, що точність і складність ряду наукових відкриттівзробили атеїстичні механістичні пояснення набагато менш імовірними зараз, ніж більш століття назад, коли наука відкинула Бога. Відхилення Бога науковим співтовариством, ймовірно, є його найбільшою філософської помилкою.

Створення мотиваційної установки:переглянути мультфільм «Хто розфарбував море» і зробити висновок про те, в чому причина неправильної поведінки школяра? Як її можна усунути? (Діти знайомляться зі змістом мультфільму і називають в якості основної причини - незнання географії, яку потрібно вивчати.)

2.Процессуально - змістовний етап уроку

Крайня складність психології та соціології наукового співтовариства виключає остаточні відповіді. Тим не менш, є відповідні підказки щодо того, чому наука тепер відкидає Бога. Хтось може логічно стверджувати, що спеціальність вченого - це вивчення природи; там, вчений відчуває себе більш комфортно, ніж вивчення Бога, якого залишають для вивчення більш активно. Однак цей аргумент втрачає свою юридичну силу, беручи до уваги легкість, з якою наукове співтовариство вривається в фантастичні спекуляції, такі як існування всіляких всесвітів, крім тих, про існування яких ми вже знаємо, чи постулат про існування деяких організми сотні мільйонів років тому, без вчених, які виявили будь-які їх скам'янілості в геологічних шарах.

Що вивчає географічна наука?Визначити, що є предметом вивчення географічної науки?

Пошук необхідної інформації на стор.5-6 підручника

Робота з малюнком №1 с.6 (Різноманітність географічних об'єктів)

Наводити приклади географічних об'єктів на території Ульяновської області, Росії, світу (заповнити таблицю на дошці).

Той факт, що наука так охоче спекулює на всілякі уявні речі, не допускаючи ні найменшого пропозиції про присутність Бога в наукових інтерпретаціях, передбачає сильне упереджене ставлення до Бога. Спотворений мотив, за яким наука відкидає Бога, - це індивідуальна чи колективна гордість вчених і впевненість в самостійному і успішному науковому підході. Іншою причиною може бути особиста свобода, яку пропонує безглузда Всесвіт, в якій ніхто не несе відповідальності перед Богом.

Крім того, існують і соціологічні причини. В даний час вчені знаходяться під колосальним тиском, щоб виключити Бога з науки, особливо з-за анти-божественного відносини лідерів наукового співтовариства. У сучасній практиці, якщо вчені включають в себе будь-які натяки на Бога в своїх інтерпретаціях, академічне і наукове співтовариство, швидше за все, відкине їх. Багато вчених вірять в Бога 4, але не сміють писати про Нього.

Географічні об'єкти

Для чого вивчають Землю?Наведіть приклади, що підтверджують значимість географії для певних професій. Якими матеріалами (географічними продуктами) вони користуються?

Які географічні об'єкти відомі будь-якому жителю планети? (Перераховують назви пам'яток природи)

Чому про ці об'єкти знають всі жителі Землі? (Виходять на формулювання поняття пам'ятники Всесвітньої природної та культурної спадщиниЮНЕСКО. Необхідність збереження природної спадщини для нащадків.)

Як вивчають Землю?Назвіть відомі способи вивчення об'єктів? Які з них може використовувати географія? (Називають: спостереження, опис, порівняння, аналіз, вивчення в часі)

За допомогою чого вивчають Землю?Наведіть докази твердженням «Підручник географії для школяра - це основне джерело отримання географічних знань». (Учні читають вступну статтю «Як побудований підручник» і наводять аргументи: дано опис географічних об'єктів і явищ, пояснюються причини змін їх у часі)

Учитель: Хлопці давайте подивимося зміст підручника і познайомимося зі структурою і змістом основних розділів підручника і апаратом орієнтування в ньому.

Відповідають на запитання вчителя.

Наприклад, В якому параграфі і на якій сторінці ми знайдемо відповідь на питання:

1. Що таке водоспади?

2. Які їх зовнішні ознаки?

3. На яких річках вони є? (С.98-99 §17)

Учитель: Наведіть приклади інших відомих вам джерел географічної інформації. (Називають карти, книги, щоденники подорожей, енциклопедії, космічні знімки, фільми, газети, передачі та ін.)

3.Етапи закріплення

1. Питання для бесіди:

Що означає слово географія?

Що вивчає географії?

Для чого вивчають географію?

Як вивчають географію?

За допомогою чого вивчають географію?

З чим або з ким ви пов'язуєте географію?

Що ви знаєте про географію?

Що б ви хотіли дізнатися, вивчаючи географію?

Які книги і журнали географічного змісту ви читали?

Які телепередачі та кінофільми географічного змісту ви бачили?

тест1) Назва «географія» в перекладі з грецького означає:

А) землезнавство

Б) землекористування

В) землеописание

2) Наукові уявлення про природу Землі можна отримати за допомогою

А) збірки віршів про природу

Б) підручника географії

В) мультфільму

3) Який об'єкт не є географічним?

Б) вулкан Везувій

В) Єгипетські піраміди

відповіді 1-в 2-б і 3-а і пояснюють причину вибору. Порівнюють з правильними відповідями (самоконтроль)

Підведення підсумків

Учитель: Герой комедії Д. І. Фонвізіна «недоук» Митрофанушка каже своєму вчителеві: «навіщо мені географія? Куди треба, мене візник довезе ». А яка ваша думка? Чи потрібні сучасній людині географічні знання і для чого? (Учні висловлюють свою думку. Виходить міні-есе, 5 пропозицій)

4.Рефлексівний етап уроку

Прийом «Острова».На карті із зображенням островів з наступними назвами о. Радості, о. Смутку, о. Здивування, о. Тривоги, о. Очікування, о. Просвітлення, о. Задоволення, о. Наснаги, о. Насолоди прикріпити або намалювати (на аркуші ватману або на дошці) свій корабель у відповідному розділі карти, який відображає Ваш душевний, емоційно-чуттєве стан.

Примітка. можна намалювати новий острівдо своєї назви, якщо його немає на карті і навіть зобразити Бермудський трикутник.

5. Пояснення домашнього завдання

обов'язкове завданняЗнайти в тексті (параграф 1 с.5) і виписати в словничок визначення:

1) географічний об'єкт,

2) географічні процеси і явища,

3) географічна оболонка.

Порівняти в тексті статті (параграф 1 с.7) кількість об'єктів ЮНЕСКО в 1978 р і в 2015р. зробіть висновок: у скільки разів збільшився показник?

Додаткове завдання (на вибір)

Завдання № 6 стор.10 (за бажанням) (Скласти перелік географічних об'єктів своєї місцевості)

Міні - твір. Продовжити перше речення, що характеризує вашу позицію і її аргументацію. Я думаю, що нові географічні дослідженняна нашій планеті необхідні, так як ...

Соціологічне опитування. З'ясуйте, в чому полягає роль географічної науки в житті суспільства. Запитайте про це своїх рідних і близьких. Запишіть їх думку в таблицю.

якщо домашнє завданняна тему: »Конспект уроку з географії" Географія - одна з наук про планету Земля "5 класвиявилося вам корисним, то ми будемо вам вдячні, якщо ви розмістите посилання на цю повідомлення у себе на сторінці у вашій соціальної мережі.

& nbsp
    • (! LANG: Свіжі новини

    • категорії

    • Новини

    • Твори по темі

        Фізична географія 6 клас. Урок 1. Тема: Введення. Що вивчає географія? Як накопичувалися відомості про Землю Мета уроку: розкрити зміст курсу фізічеcкой Мета уроку: узагальнити уявлення школярів про системах об'єктів; освоїти нові прийоми створення текстових об'єктів. Основні поняття: система, структура, системний підхід, системний
      • Тест ЗНО з хімії Оборотні і необоротні хімічні реакціїХімічна рівновага Відповіді
      • Оборотні та необоротні хімічні реакції. Хімічна рівновага. Зміщення хімічної рівноваги під дією різних факторів 1. Хімічна рівновага в системі 2NO (г)

        Ніобій в компактному стані являє собою блискучий сріблясто-білий (або сірий в порошкоподібному вигляді) парамагнетичний метал з об'емноцентрірованной кубічної кристалічною решіткою.

        Іменник. Насичення тексту іменниками може стати засобом мовної образотворчості. Текст вірша А. А. Фета «Шепіт, боязке дихання ...», в свою

    (Об'єднавчі) процеси

    2. Природознавство - наука про природу

    Слово "природознавство" є поєднанням двох слів - "єство" ( "природа") і "знання". Воно може бути замінено менш вживаним словом-синонімом "природознавство", яке походить від загальнослов'янської терміна "веди" або "веда" - наука, знання. Ми і досі говоримо "відати" в сенсі знати. Але в даний час під природознавством розуміється насамперед так зване точне природознавство, тобто вже цілком оформлене - часто в математичних формулах - "точне" знання про все, що дійсно є (або, принаймні, можливо) у Всесвіті, а "природознавство" (подібно горезвісного "суспільствознавства" або "наукознавства") зазвичай мимоволі асоціюється з якимись ще аморфними уявленнями про предмет свого "ведення"

    Історія науки свідчить про те, що в своєму розвитку природознавство, починаючи з самих перших її кроків в давнину, пройшло через три стадії і вступає в четверту

    На першій з них сформувалися загальні синкретичні (нерозчленованих, недеталізірованние) уявлення про навколишній світ як про щось цілому, з'явилася так звана натурфілософія (філософія Природи), яка перетворилася в загальне вмістилище ідей і здогадів, стали до XIII-XV століть зачатками природних наук

    Потім, саме з XV-XVI століть, послідувала аналітична стадія - уявне розчленування і виділення окремих деталей, що призвело до виникнення і розвитку фізики, хімії та біології, а також цілого ряду інших, більш приватних, природних наук (поряд з здавна існувала астрономією)

    Пізніше, вже ближче до нашого часу, поступово стало відбуватися відтворення цілісної картини Природи на основі раніше пізнаних частковостей, т. Е. Настала синтетична стадія її вивчення

    Нарешті, в даний час прийшла пора не тільки обгрунтувати принципову цілісність (інтегральність) всього природознавства, але і відповісти на питання: чому саме фізика, хімія і біологія (а також психологія, географія) стали основними і як би самостійними розділами науки про Природу, т . Е. починає здійснюватися необхідна заключна інтегрально-диференціальна стадія. Тому природознавство як дійсно єдина наука про Природу народжується фактично тільки тепер. Лише на цій заключній стадії можна насправді розглядати Природу (Всесвіт, Життя і Розум) як єдиний багатогранний об'єкт природознавства

    Однак всі ці чотири стадії дослідження Природи, по суті, являють собою ланки одного ланцюга

    Незважаючи на те, що перша з них - натурфілософія- відділяється від трьох наступних тим, що на ній безроздільно панують ще лише методи спостереження, а не експерименту, тільки припущення, а не точні, дослідно відтворюються висновки, її роль в загальному ході пізнання Природи дуже важлива. Саме на цій стадії виникли уявлення про світ як з чогось, що сталося, не зовсім розвиненому з хаосу, еволюціонує. Але з огляду на те, що відсутність експериментальних методів ще не дозволило тоді мати точних знань, початок природознавства як точної науки, взагалі кажучи, якщо не торкатися астрономії (в сенсі астрометрії) і геодезії або "геометрії" (т. Е. "Землемерия"), історично відносять до XV-XVI століть, т. е. на той час, коли дослідження Природи вступило на другу стадію - аналітичну

    І треба підкреслити, що накопичена з тих пір і до теперішнього часу основна маса досягнень у вивченні Природи з'явилася якраз на цій другій стадії. Пояснюється це тим, що аналітичне дослідження природних об'єктів здійснювалося протягом багатьох і багатьох століть величезною армією дослідників - мандрівників і мореплавців, лікарів, астрологів і астрономів, алхіміків і хіміків, винахідливих ремісників і технічних керівників промислового виробництва, наглядових селян і агрономів. Їх погляд проникав в усі куточки Землі і Неба, у світ тварин і рослин, сприяючи накопиченню результатів не тільки пасивних спостережень, а й досвідчених, планованих емпіричних досліджень. Саме на аналітичній стадії вивчення Природи з'явився весь той багатющий масив природничо - наукових знань, який ліг в основу таких наук, як фізика, хімія і біологія, а також географія і геологія

    Природне прагнення дослідників до все більшого охоплення раз ообразом их природних об'єктів і до все більш глибокого проникнення в їх деталі ін вело до нестримної діфферен іаціі (розділі ію, расчле енію, дроблю ію) відповідних наук

    Тенденція до подальшої безперервної дифференциац і природних наук яв яется першої та головною особливістюаналітичної стадії дослідження Природи. Е а Енде ція залишається і сьогодні ще дуже дієвою

    В якості другої особливості аналітичної стадії виступає явне переважання е піріческіх (отри них шляхом досвіду, експерименту) знань над теоретичними

    Третьою особливістю цієї стадії є випереджаюче - переважне - дослідження предметів Природи по відношенню до вивчення процесів

    Нарешті, ще одна - четверта особливість аналітичного періоду розвитку природознавства полягає в тому, що сама Природа аж до середини XIX століття розглядалася переважно незмінною, окостенілої, поза еволюції

    Характерно, що перехід до третьої (синтетичної) і навіть до четвертої (інтегрально-диференціальної) стадіях дослідження Природи, незважаючи на характерний для них інший підхід до проблем її еволюції або стабільності, аж ніяк не обриває нитку прояви всіх щойно перелічених особливостей аналітичного періоду розвитку природознавства. олее того, процеси диференціації природних наук нині посилюються, а обсяг емпіричних досліджень різко зростає

    3. Наука Географія - як самостійний розділ природознавства

    Науку про Природі, т. Е. Природознавство, традиційно поділяють на такі, більш-менш самостійні, розділи, як фізика, хімія, біологія, психологія, географія і геологія

    Географія - система природних і суспільних наук, які вивчають природні і виробничо-територіальні комплекси і їх компоненти. Об'єднання природних і суспільних географічних дисциплін в рамках єдиної системи наук визначається тісним взаємозв'язком між досліджуваними об'єктами і спільністю наукового завдання, що складається в комплексному дослідженні природи, населення і господарства з метою найбільш ефективного використання природних ресурсів, Раціонального розміщення виробництва і створення найбільш сприятливого середовищадля життя людей

    Основоположником науки географії є ​​видатний старогрецький вчений Ератосфен, що жив в III столітті до нашої ери. Він першим ввів термін "географія", Адже саме так назвав він свою тритомну працю, який, на жаль, повністю до нас не дійшов. Він першим довів, що Земля дійсно має кулясту форму, що стверджував ще Піфагор

    Ніколи за всю тисячолітню історію географія не займалася вивченням Землі як планети

    Земля - ​​це велике сферичне ядро ​​розплавленої магми, укладену в шкаралупу земної кори, Загальний діаметр яких 13 тис. Км, і оповите ковдрою атмосфери завтовшки 2 тис. Км. І всередині цього гігантського кам'яно-газового тіла є невеликий шар товщиною всього кілька десятків кілометрів. Він становить не більше 1% від усього обсягу Землі і розстилається тонкою плівкою на кордоні між тисячокілометровими товщами земної тверді і атмосфери

    Саме в цьому тонкому шарі уміщається весь світ, який ми вважаємо своїм будинком. За його межі не виходять ні величаві хмари, що пливуть над нашою головою, ні люті тайфуни і урагани, ні несуть вологу гігантські вихори циклонів. Усередині нього знаходяться високі гориі найглибші океанічні западини, проходять траси літаків і залягають навіть найглибші родовища корисних копалин. Цей шар надзвичайно малий у порівнянні з розмірами нашої планети, але ніде ні на Землі, ні в усій відомої Всесвіту немає нічого подібного

    Тут переплелися і злилися воєдино всі відомі нам світи - світ повітря і світ води, світ живих організмів і світ мертвого каменю, світ грунтів і світ людей. Тут все хімічні елементизнаходяться в безперервному русі і перетворення, сьогодні складаючи тіло гігантського льодовика, а завтра-організм розумної людини. Тут все знаходиться в тісному взаємозв'язку: руйнівні тайфуни народжуються через помаху крила чарівною метелики, а політичні рішення президентів призводять до кліматичних катастроф

    Саме цей надзвичайно тонкий і унікальний шар планети Земля, званий географічною оболонкою, вивчала раніше і вивчає зараз наука Географія . Багато сотень років знадобилося географії для того, щоб побувати у всіх її куточках, захопитися різноманітністю становлять її частин

    Відкривши всі материки і океани, завдавши на точні карти навіть найменші озера і острова, вчені зрозуміли, що вони не знають практично нічого про устрій цього світу

    Приступивши до вивчення пристрої цього світу, вчені захопилися його складністю і, засукавши рукава, почали досліджувати все це ... окремо. І єдина географія тут же розпалася на безліч окремих дисциплін, кожна з яких вивчає свою частину географічної оболонки - один з численних земних світів

    Дослідженням атмосфери і клімату займається кліматологія, А струмки і озера знаходяться у веденні гідрології. льоди вивчає гляциология, Грунту - грунтознавство, А формами рельєфу земної поверхніцікавиться геоморфологія. Живих мешканців планети вивчає біогеографія, А людини і його діяльність - соціально-економічна географія. Остання вже розділилася на політичну географію, географію транспорту, географію торгівлі, географію культури, географію релігії .... Вчені шумлять, що скоро з'явиться географія джинсів або географія любові

    Географічні відкриття, що заслуговують на визначення "великі", відбувалися на нашій планеті в усі історичні епохи, зі стародавності і до ХХ століття. Але епохою Великих географічних відкриттів прийнято називати строго визначений історичний період. Його хронологічні рамки вітчизняні історики і географи звичайно обмежують серединою або кінцем XV- серединою XVII ст. Жодна інша епоха не була настільки насичена географічними відкриттями, ніколи вони не мали такого виняткового значення для доль Європи й усього світу

    Зусиллями кількох поколінь мореплавців і землепроходцев рубежі від Кумени були розсунуті, світ немов засяяв новими фарбами, став у всій своїй чудовому розмаїтті

    В рамках цієї епохи дослідники звичайно виділяють два періоди:

      • середина або кінець XV - середина XVI ст. - період іспанських і португальських відкриттів в Африці, Америці та Азії, що включає найважливіші плавання Колумба, Васко да Гами і Магеллана.
      • середина XVI - середина XVII ст. - період, основний зміст якого склали вражаючі досягнення росіян землепроходцев на півночі Азії, англійські і французькі відкриття в Північній Америці, голландські відкриття Австралії і Океанії.

    Якщо порівняно недавно міг існувати отакий поширений тип географа начебто жюльверновской Паганеля - свого роду ходячою географічної енциклопедії, То сьогодні в науці відбулися докорінні зміни. Назавжди пішли в минуле часи одинаків-енциклопедистів, подібних, наприклад, великому М. В. Ломоносову, який зробив великий внесок в багато науки (історія, географія, філософія, фізика, хімія, астрономія та ін.)

    У наш час географія вже зовсім не колишня, по перевазі описова наука, де головним об'єктом дослідження були невідомі тоді землі і країни. Пішли безповоротно часи, так званої, "романтичної" географії. Людина виходив, об'їздив, проплив майже всю нашу, як з'ясувалося не надто велику планетуі до того ж тепер постійно оглядає її з космосу. Тому сучасна географія як би переживає своє нове народження. Місце колишньої описовості в ній міцно зайняла, якщо можна так сказати, конструктивність і прогнозованість, тому що розвиток виробництва і глибокі соціально-економічні перетворення в світі змусили вчених кардинально переглянути свої погляди на саму суть цієї науки, її цілі, завдання, методи дослідних робіт

    Перед нашою наукою стоять тепер нові завдання: пізнати взаємодію природи і людської діяльності. Нині географія вивчає природу і з метою її збереження в процесі господарського використання, що особливо важливо в період науково-технічної революції

    Зусилля багатьох географів в наш час спрямовані на вивчення екологічних проблем. На жаль, в своїй багатовіковій, не завжди продуманої, господарської діяльності людство завдало величезної, часто непоправної, збиток природі нашої порівняно невеликої планети, і багато в чому це негативний вплив з року в рік продовжує зростати. Все більше і більше випускається в атмосферу Землі шкідливих хімічних речовин, Що викликають кислотні дощі. Отруюються води океанів і морів. Багато річки перетворюються на стічні канави. Гине багато озер

    Різко негативно позначається безконтрольне винищення лісових масивів, цих "зелених легенів" планети, і їх неповторного тваринного світу. І темпи цього глобального браконьєрства наростають

    Великий і складний шлях пройшло людство, розкриваючи одну за одною таємниці земної кулі. Багато невідомих земель відкрили дослідники, створюючи сучасну, таку звичну для нас, географічну картусвіту. Так, наприклад, Христофор Колумб - видатний мореплавець, який, як вважається, в 1492 році відкрив Америку, хоча про її існування знали ще древні вікінги, а ще раніше кельти, фінікійці, єгиптяни, китайці і інші народи

    Виявляється, до сих пір не встановлено достовірно, на якому саме острові, названому іменем Сан-Сальвадор ( "Рятівник"), висадився Колумб, досягнувши берегів невідомого тоді континенту. Вважалося, що він розташований в групі Багамських островів і називається нині Самана Кай

    4. Рівень інтелекту на різних щаблях розвитку людства

    Роки рожде-ня і смерті

    Країни народження і роботи

    основний внесок

    Примітка

    505г. до н.е.

    Карфаген (Африка)

    Відкриття і дослідження островів Щасливі (Канарські), Вечірній Ріг, Південний Ріг, затоки Ріо-де-Оро

    484г. до н.е.

    Малоазіатський р Галікарнас

    Дослідження Єгипту подорож уздовж берегів Африки

    340г. до н.е.

    Массилия (Африка)

    Обстежує берега Іберії і Кельтики, о.Альбіон

    Клавдій Птолемей

    90-160 до н.е.

    Карти Птолемея, з нанесеними на них ліній широти і довготи

    146г. до н.е.

    Знайомиться із західним берегом Африки

    63г. до н.е.

    Каппадокія (південно-східна частина пол-ва Мала Азія)

    Твір "Географія", що складається з 17 книг

    Велика частина цього твору збереглася до нашого часу

    63г. до н.е.

    Об'їжджає азіатське узбережжя від Інду до Персидської затоки

    Павсаній

    Рим, Італія)

    Відвідування та вивчення Еллади

    Досліджує хотанского царство, Афганістан, Сев.Індію, Цейлон

    Косма Индикоплов

    Дослідження Ефіопії, Індії і Західної Азії

    Сулейман

    Басра (Арабія)

    Оглядає Оманську затоку, Сіамський затоку і Південно-Китайське море

    Ейрік Рауди

    Чи не устан.

    Ісландія

    981г.- перетин норманами Атлантиці-чеського океану і відкритому-тя о.Гренландія

    Лейф Ейріксон

    Чи не устан.

    Гренландія

    1001 р. - досягнення східних берегів Північної Америки; відкриття землі "Вінланд" (віддай перевагу-кові п-в НоваШотландія)

    Марко Поло

    1254 - 1324г.г.

    Італія, Китай

    1271-1295гг - подорож до Китаю

    Ібн-Баттута

    Північна Африка

    Дослідження Єгипту, Аравії, Індії, Китаю

    Жан де Бетанкур

    Дослідження і завоювання Канарських островів, покладено початок європейської колонізації

    Христофор Колумб

    Іспанія, Португалія

    1) 1492г. - офіційне відкриття Америки (відкриття Багамських островів, Куби і Гаїті)

    2) 1500г. - відкриття берегів Гвіани і Карибського узбережжя.

    Амеріго Веспуччі

    1500-1506гг - офіційне відкриття Америки

    Джон Кабот

    Генуя, Англія

    1497-1498гг - відкрив південний і південно-східне узбережжя Бафіновой Землі

    В. Пінсон

    1500г. - відкриття північних берегів Бразилії і гирла Амазонки

    Понсе де Леон

    1513г. - відкриття п-ва Флориди і початкового ділянки Гольфстріму

    Васко Бальбоа

    1513г. - перетин Панамського перешийка і відкриття "Південного моря", яке згодом виявилося Тихим океаном

    Фернан Магеллан

    1470 - 1521г.г

    Іспанія, народження - Португалія

    1519г. - першу навколосвітню подорож. Відкриття берегів Патагонії, Вогненної Землі, Магелланової протоки. Перетворення "Південного моря" в Тихий океан

    Бартоломеу Діаш

    Португалія

    1434-1488гг - серія перших плавань європейців уздовж західних берегівАфрики

    Васко да Гама

    Португалія

    1) 1497-1498гг - Африка обійдена по морю. Дорога в Індію відкрита

    2) 1498г. - подальші дослідження Індії і Південно-Східної Азії

    В результаті плавань Васко да Гами сильно змінилася карта світу. Атлантичний і Індійський океанивиявилися з'єднаними; уточнені контури Африки, а також нанесений на карту острів Мадагаскар

    Лев Африканський

    1511-1515гг - дослідження і перетин Сахари.

    Афанасій Нікітін

    1466- 1442гг - "ходіння за три моря" з Росії до Індії першого європейця

    Єрмак Тимофійович

    Чи не Устан.О-1585г.г.

    1581-1584гг - походи в західний Сибірлегендарного Єрмака

    Жак Картьє

    1535. - вихід на річку Святого Лаврентія - офіційне відкриття Канади

    Франсиско де Орельяна

    Іспанія, Бразилія

    1541-1542гг - через Анди в амазонських сельву. Плавання по Амазонці до її гирла

    Френсіс Дрейк

    Великобританія, Центральна Америка

    1578г. - відкриття протоки Дрейк

    Бехайм Мартін

    Німеччина

    Глобус Бехаймом

    Ернандо Кортес

    Іспанія, Америка

    Дослідник і завойовник Мексики

    Меркатор Герард

    Голандія

    Картограф, підсумком його діяльності в 1595р. з'явився збірник карт

    З цього часу збірник карт стали називати атласом

    Генрі Гудзон

    Великобританія

    1610г. - відкриття Гудзонової протоки і Гудзонової затоки

    Гудзон підтвер-дил зведення про багаті можли-ності китобій-ного і звіробій-ного промислів в исслед. їм частини Північного Льодовитого океану

    Семен Дежнев

    1648р. - перше плавання навколо Чукотського півострова. Відкриття Беренговом протоки

    Вітус Берінг

    1) 1725-1730гг - I Кам-чатская експедиція. Офіційне відкриття Берингової протоки

    2) 1741г. - відкриття північно-західній, т.зв. "Русской Америки"

    А. Макензі

    Великобританія

    1788-1789гг - вихід до річки Макензі

    Дж. Ванкувер

    Великобританія

    1792г. - вихід до Тихого океану. Відкриття острова Ванкувер.

    Олександр Гумбольдт

    1769 - 1859 р.р.

    Німеччина

    1) 1799г. - висадилися на берег Венесуели в порту Кумана

    2) 1800г. - подорож по Кубі

    3) 1801г. - подорож по р.Магдалене, дослі-нання гірської системиАнд і її вулканів.

    Гумбольдт здійснив сходження на вулкан

    Олександр Гумбольдт

    Німеччина

    Основоположник фізкабінет-чеський геогр. як науки

    Вів'єн де Сен-Мартен

    Шартон Едуард

    Географ, історик геогра-фических відкриттів, видавець журналу "Вокруг света"

    Д. Анциферов

    Чи не устан.

    1711-1713гг - відкриття Курильських островів і составл.первой карти.

    Мартін Фробишер

    1576- 1610гг - дослідження Баффін-вої Землі, відкриття затоки Фробишера

    Джон Девіс

    1550 -1605г.г.

    1585-1587гг - дослідження Баффінова затоки і Атлантичного узбережжяЛабрадора, відкриття п-ва Хол,

    Стівен Барроу

    Чи не устан.

    1556г - дослідження Льодовитого океану,

    видав наукову літературу про Арктику

    Віллем Баренц

    Голандія

    1) 1594р. - відкриття мису Карлсена, острови Адміралтейства (вдруге після росіян)

    2) 1596р. - вторинне відкриття Шпіцбергена

    Абел Тасман

    Голандія

    1644г.- відкриття Австралії

    Луїс ПАЕС Торрес

    1560-1614 р.р.

    Голандія

    1606г. - відкрив Південний берег Нової Гвінеї, протоку Торреса

    Іван Московитин

    Чи не устан.

    1639-1640гг - дослідження узбережжя Охотського моря

    Василь Поярков

    невідомі

    1644-1646гг - Експедиція по Амуру

    Єрофій Павлович Хабаров

    1632-1653гг - дослідження Сибіру

    1719-1721гг - складання першої карти півдня Сибіру, ​​Камчатки і Курильських островів

    Л. Морозко

    1691-1699гг - досягнень-ження Камчатки. Перші дослідження пів-ва.

    Степан Петрович Крашенніков

    1738-1751гг - дослідження Камчатки, поява книги "опис землі Камчатської"

    Семен Іванович Челюскін

    1736-1739гг - Велика Північна експедиція в арктичних морях

    Федір Петрович Літке

    1821-1829гг - відкриття групи островів в Каролінському архіпелазі

    Був обраний віце-головою Географічного товариства в 1845г.

    1699-1700гг - дослідження витоків Блакитного Нілу і Ефіопії.

    Давид Лівінгстон

    1813 - 1873 р.р.

    Великобританія

    1849-1871гг - багаторічна серія найважливіших англійських відкриттів в центральній Африці: пустеля Калахарі, верхів'я Замбезі, водоспад Вікторі, Великі Африканські озера, верхів'я Конго

    Лівінгстон присвятив Африці більшу частину свого життя, пройшовши переважно пішки понад 50 тис.км

    Чи не устан.

    1893-1900гг - перетин Сахари від Алжиру до озера Чад

    Генрі Стенлі

    США, Великобританія

    1871-1877гг - пошук Лівінгстона і відкриття витоків Білого Нілу. Перше плавання по Конго і Великим озерам

    1880-1883гг - відкриття водоразд. Нілу і Конго

    Микола Михайлович Пржевальський

    1) 1867-1868гг - дослід-вання Далекого Сходу

    2) 1873г - експедиція в Центральну Азію

    За рішенням Академії наук в честь Пржеваль-ського була вибі-та Золота медаль з написом "Пер-вому досліджень-телю природи Центральної Азії"

    Чарлз Вілкс

    1838-1842г-початок отри-ку шельфового лід-ника Шеклтона, Землі Уїлкса

    Микола Миколайович Миклухо-Маклай

    1846-1887 р.р.

    1870-1877гг - дослідження Нової Гвінеї

    Норденшельд

    1876-1879гг -дослідження Західного Сибіру, ​​відкриття мису Діксон

    Фрітьоф Нансен

    1861-1930 р.р.

    Норвегія

    1888-1893гг -дослідження Арктики

    з 1897р - професор зоології університету в Осло

    Роберт Пірі

    1909р - досяг Північного полюса за його розрахунками (не дійшов кілька кілометрів)

    Роберт Скотт

    1902-1904гг - експедиція до берегів Антарктиди

    Петро Петрович Семенов-Тян-Шанський

    1824- 1914 р.р.

    1856-1857гг - експедиція в Тянь-Шань

    Був обраний віце-головою Географічного товариства в 1873г

    Раул Амундсен

    Гренландія, Аляска

    1911р - льодовий похід до Південного полюса

    Андрій Олександро-вич Григор'єв

    розробив учення про географічну оболонку Землі; дав аналіз природних умоврізних географічного-ких поясів Землі.

    Академії Наук СРСР з 1939 р 1918 г. - організатор і перший директор Інституту геогра-фії АН СРСР (до 1951 р). Лауреат государ-ственной премії СРСР 1947р

    Інокентій Петрович Герасимов

    Має праці з географії ґрунтів, геоморфолого-гии, палео-і фізичної географії.

    Лауреат державної премії СРСР 1973 р

    Костянтин Костянтинович Марков

    Лауреат державної премії СРСР 1971 р

    Станіслав Вікторович Калесник

    Основні праці з теоретичних питань фізичної географії, загальному землезнавству

    Президент Географічного товариства СРСР з 1964-1977 рр.

    Віктор Борисович Сочава

    Основні праці по клас-класифікацією ландшафтів і рослинності тундри і тайги, геоботанічного районування

    Лев Семенович Берг

    Розробив вчення про ландшафти і завив ідеї про природних зонах. Пер-вим здійснив зональ-ве фізико-географічного-кое районування СРСР.

    З 1940 по 1950 рр. - Президент географічного товаристваСРСР

    Лауреат державної премії СРСР 1951 р

    5. Найважливіші подорожі і географічні відкриття

    роки

    географічний об'єкт

    Країна, спорядивши шая експе діцію

    Керуй тель або учасники експедицій

    I. А 3 І Я

    Подорож Марко Поло в Китай

    Марко Поло

    "Ходіння за три моря" з Росії до Індії першого європейця

    Афанасій Нікітін

    Перше досягнення Індії морським шляхом

    Португалія

    Васко да Гама

    Подальші португальські дослідження Індії і Південно-Східної Азії

    Португалія

    П.Кабрал, Васко да Гама, Ф.Алмейда

    Відкриття Філіппінських островів в Першому кругосвітню подорож

    Ф.Магеллана

    Відвідування Західний Сибір легендарного Єрмака

    Єрмак Тимофійович

    Дослідження голландцями Нової Землі

    Голандія

    Кругова експедиція з Туруханска по річках Нижньої Тунгуски, Олені, Ангарі, Єнісею в Туруханск

    Перше плавання по Олені до її гирла

    І.Перфільев, І.Ребров

    Вихід на берег Охотського моря. вперше Велика Росія"Побачила" Великий океан

    І.Москвітін

    Відкриття "Славного моря" - озера Байкал

    Перші походи в Якутії і Амурський край

    В.Поярков

    Перше плавання навколо Чукотського півострова. Відкриття Берингової протоки

    Досягнення Камчатки. Перші дослідження півострова

    Л.Морозко, В.Атласов

    Відкриття Курильських островів і складання першої карти

    Д.Анціферов, І.Козиревскій

    Вивчення Каспію і степів Казахстану

    А.Бековича-Черкаський

    Складання першої карти півдня Сибіру, ​​Камчатки і Курильських островів

    Кевреінов, Ф.Лужін

    I Камчатська експедиція. Офіційне відкриття Берингової протоки

    В.Беринга, А.Чіріков

    Перше перетин Берингової протоки і досягнення Північної Америки

    К.Федоров, М.Гвоздев

    Нанесення на карту узбережжя морів Лаптєвих, Східно-Сибірського і Чукотського

    В.Прончіщев, С.Челюскін, Х. і Д.Лаптеви

    Здрастуй, Америка! Відкриття російськими Північно-західних берегів Північної Америки

    А.Чіріков

    Відкриття Командорських островів

    відкриття самої північної точкиЄвразії - мису Челюскін

    С.Челюскін

    Перше російське кругосвітнє плавання. відкриття морського шляхуз європейської Росії на Камчатку і Аляску

    І.Крузенштерн, Ю.Лісінскій

    Продовження опису Північного узбережжя Євразії. Наукове припущення існування острова Врангеля

    Ф.Врангель

    Перша опис берегів Аральського моря. Замальовки Тараса Шевченка

    А.Бутаков

    Відкриття протоки Невельського. Російський прапор над Примор'ям. Підстава Миколаївська на Амурі і Владивостока

    Г.Невельской, Н.Бошняк

    Російська експедиція в серці "небесних гір" (Тянь-Шань). Відкриття озера Іссик-Куля, витоків річок Сирдар'ї і Чу

    П.П.Семенов-Тяншанскій

    Перше неофіційне проникнення в заборонену і таємничу Кашгар і Такла-Макін під личиною паломника

    Ч. Валіханов

    Дослідження Центральної Азії: Джунгарии, Тибету, Гобі, озера Лобнор, витоків Хуанхе і Янцзи

    Н.Пржевальскій

    Перше проникнення європейця в центральну частину Паміру

    Н.Северцев

    Продовження дослідження Центральної Азії

    М.Певцов, Г.Потінін, В.Роборовскій, П.Козлов, Г. та М.Грумм-Гржимайло

    Остаточні дослідження серця Азії (Західного Китаю і Монголії)

    В.0бручев, В.Роборовскій, П.Козлов

    Останнє велике географічне відкриття в Азії - хребет Черського

    С.Обручев

    II. А Ф Р И К А

    Серія перших плавань європейців уздовж західних берегів Африки

    Португалія

    К.Діаш, А.Балдая, Р.Сікейро

    Африка обійдена по морю. Дорога в Індію відкрита

    Португалія

    Васко да Гама

    Дослідження і перетин Сахари

    Лев Африканський

    Дослідження витоків Блакитного Нілу і Ефіопії

    Багаторічна серія найважливіших англійських відкриттів в центральній Африці. Пустеля Калахарі, верхів'я Замбезі, водоспад Вікторія, Великі Африканські озера, верхів'я Конго

    Великобританія

    Д.Лівінгстон

    Пошук Лівінгстона і відкриття витоків Білого Нілу. Перше плавання по Конго і Великим озерам

    США, Великобританія

    Відкриття вододілу Нілу і Конго

    Перетин Сахари від Алжиру до озера Чад

    III. ПІВНІЧНА І ПІВДЕННА АМЕРИКА

    перетин норманами Атлантичного океануі відкриття острова Гренландії

    Ісландія

    Ейрік Рауди

    Досягнення східних берегів Сівши. Америки; відкриття землі "Вінланд" (переважно п-в Нова Шотландія)

    Гренландія

    Лейф Ейріксон

    Офіційне відкриття Америки (відкриття Багамських островів, Куби і Гаїті)

    Відкриття берегів Гвіани і Карибського узбережжя

    Відкриття північних берегів Бразилії і гирла Амазонки

    Відкриття східних берегів Бразилії і бухти Ріу-де Жанейро

    Експедиція з участю А.Веспуччи

    Відкриття півострова Флориди і початкового ділянки Гольфстріму

    Понсе де Леон

    Перетин Панамського перешийка і відкриття "Південного моря", яке згодом виявилося ... Тихим океаном - найбільшим на планеті

    В.Бальбон

    відкриття Мексики

    Перше кругосвітню подорож. Відкриття берегів Патагонії, Вогненної Землі, Магелланової протоки. "Перетворення" Південного моря в Тихий океан

    Ф.Магеллана

    Вихід на річку Святого Лаврентія - офіційне відкриття Канади

    Дослідження Місіссіпі і центральних областей сучасних США

    Через Анди в амазонських сельву. Плавання по Амазонці до її гирла

    Ф.Орельяна

    Перетин Бразильського нагір'я. Відкриття дива природи - водоспаду Ігуасу

    А.Кавеса де Васька

    Відкриття протоки Дрейка

    Великобританія

    Відкриття Гудзонової протоки і Гудзонової затоки

    Великобританія

    Відкриття Ніагарського водоспаду

    Е.Брюле, Ж.Ніколе

    Перше плавання Берингове протокою

    Відкриття північно-західній частині Північної Америки

    І.Федоров, М.Гвоздев

    Відкриття Північно-Західної т.зв. "Русской Америки"

    В.Беринга, А.Чіріков

    Вихід до річки Макензі

    Великобри танія

    А.Макензі

    Вихід до Тихого океану. Відкритому тя острова Ванкувер

    Великобри танія

    Дж.Ванкувер

    IV. АВСТРАЛІЯ ТА ОКЕАНІЯ

    Перше кругосвітнє плавання. Перетин Тихого океану і відкриття острова Гуам

    Ф.Магеллана

    Відкриття Соломонових островів

    А.Менданья

    Відкриття північного узбережжя Австралії

    Голандія

    Відкриття острова Тасманії і Нової Зеландії

    Голандія

    Відкриття острова Пасхи

    Голандія

    Я.Роггевен

    англійці на Тихому океані. Відкриття Нової Каледонії, островів Тонга, узбережжя Австралії, Лівійських островів

    Великобри танія

    Відкриття Бассова протоки

    Великобританія

    Дослідження західних берегів Австралії. Відкриття заток географа і натураліста

    Росіяни на Тихому океані. Відкриття острова Суворова, островів Росіян, Маршаллових, Таумоту та інших

    М.Лазарев, О.Коцебу, Ф.Беллінсгаузен

    Перша експедиція в Центральну Австралію

    Австралія

    Перше перетин Австралії

    Австралія

    Дослідження східній частині узбережжя Нової Гвінеї, що отримала назву Берега Маклая

    М.Міклухо-Маклай

    V. АРКТИКА

    Підкорення Північного Полюса

    Відкриття Землі Миколи II (нині Північна Земля)

    Б.Дількіцкій

    Підтвердилося заочне кабінетне відкриття острова Візе

    О.Шмідт, В.Візе

    Рекордне за одну навігацію плавання Великим Північним морським шляхом на криголамному параходе "Сибіряков"

    Завершення успішної роботи першої радянської дрейфуючої станції «Північний полюс I"

    І.Папанін, П.Шіршов, Є.ФЕДОРОВ, Е.Кренкель

    Дослідження дна Льодовитого океану. Відкриття підводного хребта Ломоносова

    Я.Гаккель

    1950-до цього часу

    Продовження багаторічних досліджень дна Льодовитого океану на дрейфуючих станціях "Північний полюс"

    Співробітники інституту Арктики і Антарктики

    Вперше в історії освоєння Арктики досягнутий Північний полюс на атомному криголамі "Росія"

    1982 06.02-04.07 1986

    Від берега Берингової протоки до Мурманського узбережжя - 10000км за 8 місяців

    група С. Соловйова

    1986 29.01-07.03 1988

    Підкорення полюса недоступності в незвичайних суворих умовах полярної ночі на лижах

    група Д.Шмаро

    1988 15.02- 25.04

    Рекордний лижний перехід довжиною в 1800 км від берегів Росії через Північний полюс до Канади

    група Д.Шмаро

    VI. АНТАРКТИДА

    Велике досягнення російських моряків. Відкриття материка Антарктиди

    Ф.Беллінсгаузен, М.Лазарев

    Відкриття островів Петра I, Землі Олександра I. Відвідування моря Беллінсгаузена

    Ф.Беллінсгаузен, М.Лазарев

    Відкриття моря Уедделла

    Великобританія

    Дж.Уедделл

    Підкорення південного полюса

    Норвегія

    Р.Амундсен

    Вторинне досягнення південного полюса і трагічна загибель дослідників

    Великобританія

    Відкриття Землі королеви Мод, Берегів принцеси Марти, принца Улофа, принцеси Ранхільди и др

    Норвегія

    Х-Рісер-Ларсен

    Багаторічний міжнародний геофізичний рік. Початок спільного наступу на "білу пляму" Антарктиди 12 державами

    США, Великобританія, СРСР, Японія, Австралія, Чилі та ін.

    керівники експедицій

    Початок радянських антарктичних експедицій. Відкриття морів космонавтів, Співдружності, Лазарева та ін. Походи в глиб материка. Близько 1000 російських географічних назв на карті Антарктиди. створення першої докладної карти

    М.Сомов, А.Трешніков, Е.Толстіков і ін.

    Графік найважливіших географічних відкриттів

    6. Висновок

    сучасна географіявідіграє важливу роль у вирішенні завдань розвитку країни. система географічних наукзабезпечує контроль за станом природи, бере участь в розробці системи заходів по боротьбі з негативними наслідками впливу людини на природу, дає прогнози розвитку і зміни територіально виробничих комплексів. Неможливо скласти прогноз зміни природи без урахування даних про господарську діяльність людей і її впливу на природу. Не можна визначити політику розвитку регіону без урахування особливостей його природи і населення. Вирішення цих завдань вимагає взаємопов'язаного вивчення природи, населення, господарства і взаємозв'язків між ними, яке і забезпечує система географічних наук

    Список літератури:

    1. Велика радянська енциклопедія (6 том). Головний редактор А.М.Прохоров. Москва. видавництво " Радянська енциклопедія"1971г..Третье видання
    2. Видання для дітей. Географія (3 том) Головними редактор С.Ісмаілова. Редактори томи: І.Кудрявцева, Д.Люрі. Москва "Аванта +" 1994р.
    3. Природознавство В.И.Кузнецов, Г.М.Ідліс, В.Н.Гутіна. Москва 1996р.
    4. Предмет і взаємозв'язок природних наук. Кедрів Б.М .. Москва. Наука 1967р.
    5. Цікава географія для дітей та дорослих. Г.Скарлато. Київ "Альтерпрес" 1996р.
    6. Предмет і взаємозв'язок природних наук. Москва. Наука 1967р.
    7. Відкриття Землі.Історія великих подорожей. Жюль Верн. Москва "Терра" 1993р.
    8. радянський енциклопедичний словник. Москва 1985р.