Суспільствознавство 8 кл бути особистістю презентація. Презентація на тему "бути особистістю". мінливі людські настанови

Тема:«Бути особистістю»

Урок № 1 у розділі "Особистість та суспільство"

Тип уроку:пояснення нового матеріалу

Цілі:

    Освітня:познайомити учнів із поняттями індивід, індивідуальність, особистість, світогляд; етапи процесу соціалізації

    Розвиваюча:сприяти розвитку умінь наводити приклади до теоретичних положень

    Виховна:сприяти формуванню прагнення стати особистістю, подумати над змістом життя

Основні поняття: індивід, індивідуальність, особистість, соціалізація, світогляд.

Обладнання:

презентація,

список понять – словник уроку,

робочий лист для учнів (підготовлений на основі літератури, використовується для вивчення нової теми та виконання домашнього завдання)

Список використаної літератури:

    Боголюбов Л. Н. Суспільствознавство. 8 клас: Навчання загальноосвіт. установ. - М.: Просвітництво, 2013.

    О.А. Котова, тобто. Ліскова. Суспільствознавство. Робочий зошит. 8 клас. Для учнів загальноосвітніх установ. - М.: Просвітництво, 2015.

    Поздєєв А.В. Поурочні розробки зі суспільствознавства: 8 клас. - М.: ВАКО, 2013

Хід уроку.

    Організаційний момент(2 хв.)

А) дисциплінарний

Б) тематичний

    Оголошення нової теми, мотивація (3 хв.)

Відповідай письмово на запитання «Хто ти» стільки разів, скільки зможеш за хвилину. Проаналізуйте ознаки, які ти виділяєш, яким віддаєш перевагу, ставлячи їх на перше місце, які менш важливі для тебе. Ці ознаки можна розділити втричі групи: індивідуальні, індивідуальні, особистісні (презентація, слайд 1-4).

Постановка цілей уроку - разом із учителем.

    Робота над новою темою(30 хв.)

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Людина як відомо одночасно і біологічна (природна) та соціальна (суспільна) істота. При цьому якщо людина спробує відповісти на запитання «Хто я?». у нього вийде довгий список, що характеризує низку ознак людини.

Є ознаки, які можуть бути виділені у всіх людей: колір очей, зріст, мова, розум, здатність використовувати знаряддя праці. Ці ознаки прийнято називати – індивідуальними. Індивід (individuum - окрема людина) - це людина, як один із багатьох собі подібних представників людського роду. Індивід - найбільш Загальна характеристикалюдини. Індивідом людина від природи, її ознаки визначені спадковістю, генетично. (Ця властивість властива мені, як і іншим людям, завдяки йому про мене можна сказати, що я належу до біологічного виду – людина)

Є ознаки, які властиві одній єдиній людині: тембр голосу, відбиток пальців, світло- та відчуття кольору, слух. Ці ознаки характеризують людину, як унікальну, що відрізняється від інших собі подібних. Ці ознаки ми називаємо індивідуальними.Індивідуальність- неповторна своєрідність людини, набір її унікальних якостей. За цими якостями людину відрізняють від інших, отже індивідуальність - це характеристика людини в суспільстві. (Ця властивість відрізняє мене від інших людей, за цією ознакою мене можна відрізнити від інших людей)Всі ознаки, що є унікальними і відрізняють нас від інших, називаютьсяіндивідуальними ознаками . Однак фізіологічна частина індивідуальності – це лише зовнішній прояв тих ознак, яких немає в інших людей. Крім іншого, людина виділяє себе від інших ще й соціально. Він може по-своєму одягатися, виробивши свій індивідуальний стиль; може слухати певну музику, читати певні книги, належати до певної культури.

Так у сукупності біологічні та соціальні ознаки створюють індивідуальність особистості. Може здатися, що між поняттями «особистість» та «індивідуальність» немає різниці: індивідуальність – це зовнішній прояв своєї особливості, своєї відмінності, своєї унікальності, що, по суті, є особистісними якостями. Проте поняття особистості часто сприймається як виключно суспільне явище або як індивідуальність, залучена до суспільних процесів. Не слід забувати, що особистість – це людський індивід, що є суб'єктом свідомої діяльності, що володіє сукупністю соціально значущих рис, властивостей та якостей, які він реалізує в суспільного життя. (Презентація, слайд 6-8)

    соціалізація. Етапи становлення особистості.

Процес становлення особистості називають – соціалізацією. Він включає три фази.

Особа, як ми вже знаємо, формується тільки в суспільстві, тому треба відповісти на питання, хто допомагає людині пройти цей непростий шлях соціалізації? Вчені називають їх агентами соціалізації. По суті, це ті люди чи організації, з якими стикається людина у процесі свого життя.

У кожної людини є те, чим вона дорожить найбільше, те, що вона цінує або чого прагне. Ці цінності заведено називати життєвими цінностями, т.к. вони універсальні і більшість людей є незаперечними. Життєві цінності одночасно є орієнтирами для людини. У скрутну хвилину вони допомагають прийняти важливі рішення, а в хвилини радості відчути рух життя. Які ж життєві цінностіє в людини?

Докладніше поговоримо про професію. Про її вибір. Від чого залежить?

Всі ці питання частково пов'язані з такими поняттями як щастя і сенс життя. Пошук сенсу життя, пошук щастя, удачі та взагалі пошук розуміння цих смислів – це також частина людської сутності. Найскладніше - усвідомити, коли і від чого ми щасливі.

На ці запитання кожна людина відповідає по-своєму. У кожного є свої можливості, свої бажання, і тому кожна людина може реалізувати ці можливості і досягти цих бажань. Немає таких людей, які вже від народження одержують повний набір знань. Незалежно від матеріального становища та соціального статусукожна людина перебуває у стані пошуку.

Аналізують нові поняття, записують їх у зошит. Наводять приклади з ілюстрацій.

Індивід(individuum – окрема людина) – це людина, як один із багатьох собі подібних представників людського роду. Індивід – найбільш загальна характеристика людини.

Індивідуальність – неповторна своєрідність людини, набір її унікальних якостей.

особистість - це людський індивід, що є суб'єктом свідомої діяльності, що володіє сукупністю соціально значущих рис, властивостей та якостей, які він реалізує у суспільному житті. (Робочий лист)

Завдання 1. (Робочий лист)

Відомий давньогрецький байкар Езоп був рабом Ксанфа. Якось Ксанф відправив Езопа подивитися, чи багато народу в лазні. Повернувшись, Езоп сказав, що у лазні одна людина. Ксанф прийшов у лазню й усидів, що там багато народу.

Чому ти обдурив мене? - Закричав він на Езопа.

Поглянь на цей камінь, – відповів Езоп. - Він лежав біля порога, всі спотикалися сварилися, але ніхто не прибрав його. Знайшовся лише один, який спіткнувшись, відкинув його подалі. Ось я й вирішив, що він єдиний чоловік у цій лазні.

1) Заповніть перепустки в тексті.

Можна сміливо сказати, що Ксанф використовував поняття «людина» у значенні__________________, а Езоп - у значенні ________________________ .

2) Які особливості особистості Езопа виявилися у цій ситуації?

Завдання 2 (Робочий лист)

Розподіліть ваші якості зі списку (1 хв.) відповідно до понять

Робота над поняттям (підручник, словник, робочий лист – що спільного)

Завдання (презентація, слайд 10)

Що зі списку сприяє соціалізації?

Чи є зайве у списку, що можна додати?

Завдання

Попрацюйте з текстом підручника на стор. 11 та заповніть таблицю (завдання 4, робочий лист):

Етапи становлення особистості

Приклади, що ілюструють процес

Адаптація

Індивідуалізація

Інтеграція

Дитина, пізнаючи світ, освоює її, пристосовується до неї.

Підліток переосмислює отримані знання та досвід, формує свої принципи та переконання.

Людина знаходить своїх однодумців за поглядами, захопленнями, поєднується з ними.

Завдання 5(Робочий лист)

    Закріплення: (5 хв.)

Презентація, слайд 12.

Визначення сенсу висловлювання, аргументація виходячи з вивченої теми.

    Підсумки (3 хв.)

Пропонується підвести учням, що вже було відомо, що нового впізнали.

    Домашнє завдання(2 хв.)

Підручник §1, поняття.

Самостійно вивчити пункт «Життєві цінності та орієнтири» та порівняти запропонований у підручнику список цінностей зі своїми цінностями.

Робочий лист – завдання 3,6,7.

Бажаючим – підготувати повідомлення про сильної особистості(коротко)


Людина Людина - це соціально-біологічна істота, що втілює високу щабель в еволюції життя і є суб'єктом суспільно-історичної діяльності та спілкування. (Від латів. individuum - окрема людина) - це одиничний представник людського роду, конкретний носій всіх соціальних і психологічних рис людства: розуму, волі, потреб, інтересів і т.д. Індивід (від латів. individuum – окрема людина) – це поодинокий представник людського роду, конкретний носій всіх соціальних і психологічних рис людства: розуму, волі, потреб, інтересів тощо. Особистість (від латів. persona - особа) - це людський індивід, що є суб'єктом свідомої діяльності, що володіє сукупністю соціально значущих рис, властивостей і якостей, які він реалізує в суспільному житті (людина з соціально значущими якостями)




Індивідні ознаки - ознаки, що характеризують людину як одного з багатьох собі подібних. Індивідом він є від природи, оскільки його відмінні ознакибагато в чому визначено генетично, спадковістю. Індивідні ознаки - ознаки, що характеризують людину як одного з багатьох собі подібних. Індивідом він від природи, оскільки його відмінні ознаки багато в чому визначені генетично, спадковістю.


Індивідуальні ознаки - ознаки, властиві одній конкретній людині (відбитки пальців, тембр голосу і т.д.). Про людину, яка неповторна, самобутня, кажуть: «Це яскрава індивідуальність». Цією характеристикою особливо цінують люди творчої праці.






Світогляд спрямованість особистості Світогляд – система поглядів, понять та уявлень про навколишній світ. Воно зумовлює спрямованість особистості – сукупність стійких мотивів, що орієнтують діяльність особистості та щодо незалежних від поточної ситуації. Світогляд Переконання – стійкий погляд на світ, ідеалами та принципами, прагненням втілити їх у життя через свої дії та вчинки.


Повсякденне Повсякденне – є породженням повсякденному життілюдей, у сфері якої здійснюється задоволення їх потреб Наукове Наукове – теоретичне осмислення результатів наукової діяльності людей, узагальнених підсумків людського пізнання. Релігійне Релігійне - пов'язане з визнанням надприродного початку, підтримує в людях надію на отримання ними того, чого вони позбавлені свого життя. Основа – релігійні вчення (християнство, іслам, буддизм та інших.).


Соціалізація Соціалізація (від латів. socialis – суспільний) – це процес засвоєння та подальшого розвиткуіндивідом культурних і соціального досвіду, необхідні успішного функціонування суспільстві. Процес соціалізації продовжується все життя, оскільки людина за цей час освоює безліч соціальних ролей.




Терміни Адаптація (від лат. adaptatio). На цій фазі людина засвоює зразки життєвої діяльності цієї групи, стає, як усі. Суть індивідуалізації полягає в тому, що людина шукає засоби та способи для позначення своєї індивідуальності. Інтеграція (від латів. integratio). На цій фазі людина прагне знайти найкраще застосування своїми індивідуальними властивостями.




У сфері діяльності Розширення її видів. Орієнтування у системі кожного виду діяльності. У сфері спілкування Збагачення кола спілкування, поглиблення його змісту. Розвиток навичок спілкування. У сфері самосвідомості Формування образу власного «Я» як активного суб'єкта діяльності. Осмислення своєї соціальної власності, соціальної ролі та ін. Розширення та поглиблення соціалізації відбувається:




Використана література .html sformirovshuyusya-lichnost/ sformirovshuyusya-lichnost/

  • Слайд 2

    План уроку

    • Людина, індивід, особистість
    • Життєві цінності та орієнтири
    • Становлення особистості
  • Слайд 3

    Згадаймо і подумаємо

    • Кого можна назвати особистістю?
    • Які риси характеризують сильну особистість?
    • Чому людей хвилює питання про сенс життя?
    • Як зробити правильний вибір життєвих цілей?
  • Слайд 4

    Людина, індивід, особистість

    • Індивід – окремо взятий представник роду людського
    • Індивід – окрема людина як унікальне поєднання її вроджених та набутих властивостей
    • Індивідні ознаки - це ознаки, що характеризують людину як одного з багатьох собі подібних
    • Індивідуальність – поєднання психологічних особливостейлюдини, що становлять його своєрідність, на відміну від інших людей.
    • Особистість - людина як соціальна істота з властивими їй рисами та відносинами, що виявляються у взаємодії з людьми, суспільством, державою.
    • Особистість - стійка система соціально значущих рис, що характеризують індивіда як члена тієї чи іншої суспільства чи спільності.
  • Слайд 5

    Завдання

    Встановіть відповідність між поняттями та їх визначеннями.
    Розподіліть поняття в порядку від найбільш загального до приватного

    1. Індивідуальність
    2. Індивід
    3. Людина
    4. Особистість
  • Слайд 6

    Життєві цілі та орієнтири

    • Робота з текстом. Притча про себе.
    Якось король увійшов у свій сад і виявив, що всі дерева, чагарники та квіти в ньому в'януть на очах. Дуб сказав, що вмирає, бо не такий високий, як сосна. Сосна – від того, що не може давати виноград, а виноград – тому, що не може цвісти також чудово, як троянда. Лише одна квітка, братки, була свіжа і цвіла, як завжди. Король поцікавився, чому він цвіте як ні в чому не бувало. Квітка відповіла: «Коли ти посадив мене, то хотів мати у своєму саду саме братки. Я прийняв це як зрозуміле. Якби ти хотів бачити в саду тільки дуб, виноград чи троянду, ти посадив би їх. А я, якщо не можу бути нічим іншим, крім того, чим є, намагатимуся бути цим якнайкраще».
    • У чому сенс притчі?
    • Чому так важливий прояв індивідуальності в кожному?
  • Слайд 7

    Становлення особистості

    • Світогляд - система поглядів на світ, на місце людини в ньому і на сенс його життя та діяльності.
    • Документ на сторінці 11 підручника.
    • Чи згодні ви з думкою С.Л. Франка? Чому?
  • Слайд 8

  • Слайд 9

    • Соціалізація – процес становлення особистості.
    • Соціалізація – процес засвоєння індивідом соціальних нормта освоєння соціальних ролей, що триває все життя.
    • Агенти соціалізації - люди, установи та соціальні інститути, за участю яких проходить соціалізація людини.
  • ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА
    Предмет
    Тема урока
    Мета уроку
    Предметні
    Застосовувати понятійний апарат
    суспільствознавчих
    знань
    для
    розкриття
    понять
    особистість,
    світогляд, життєві цінності.
    Визначати фактори, що впливають на
    становлення та розвиток особистості.

    процес формування особистості.
    Дослідити вплив суспільства на
    процес формування особистості.
    Вирішувати
    пізнавальні
    і
    практичні
    завдання
    в
    рамках
    вивченого матеріалу.
    Інформаційні ресурси
    Стратегічна технологія
    Тип уроку
    Домашнє завдання
    1
    Дата
    Суспільствознавство
    Клас
    8
    18/10/17
    06. Як стати особистістю
    Ознайомити з еволюційним характером розвитку суспільства, відзнаками еволюції
    суспільства від еволюції у природі, процесом глобалізації та глобальними проблемами.
    Називати відмінності реформ від революції. Оцінювати роль соціальних у житті.
    Заплановані освітні результати
    Метапредметні
    Особистісні
    Комунікативні: організовувати навчальне
    основ
    цивільної,
    співробітництво та спільну діяльність соціальної,
    культурної
    з
    вчителем
    і
    однолітками; самоідентифікації особи.
    взаємодіяти в ході виконання Вміння будувати життєві плани з
    груповий
    роботи,
    вести
    діалог, обліком
    конкретних
    соціально брати участь у дискусії, аргументувати історичних,
    політичних
    і
    власну думку, як і економічних умов.
    грамотно висловлювати свої думки.
    Розвиток стійкого пізнавального
    Регулятивні: формулювати нові завдання інтересу
    і
    становлення
    у навчальній та пізнавальної діяльності; смислотворчою
    функції
    складати план дій; співвідносити свої пізнавального мотиву.
    дії з запланованими результатами,
    здійснювати контроль своєї діяльності
    у процесі досягнення результату.
    Пізнавальні: аналізувати графічну,
    художню,
    аудіовізуальну
    інформацію, узагальнювати факти; збирати та
    фіксувати інформацію, виділяючи головну та
    другорядну.
    Умови реалізації уроку
    Навчальна література
    Устаткування
    Підручник «Суспільствознавство»
    Комп'ютер, проектор, мультимедійна
    Боголюбов Л.М. для 8 класу
    презентація, підручник
    РКМ
    Відкриття нового знання
    § 5 читати; записи вивчати; підготовка до тесту з I розділу

    2
    МОТИВАЦІЙНО-ЦІЛЬОВИЙ ЕТАП
    ПРИГОТУЙТЕ
    ПІДРУЧНИК,
    Зошит,
    ЩОДЕННИК
    Покажіть
    ЩО ВИ
    ГОТОВИ ДО
    УРОКУ
    АКТИВНО
    УЧАСТУЙТЕ
    НА УРОЦІ
    НЕ
    РОЗМОВЛЯЙТЕ
    НА УРОЦІ
    БУДЬТЕ
    ВЕЖЛИВІ

    3
    ПОВТОРІННЯ
    3 хв
    10 хв
    5 хв
    Приготуйте листочок
    Підпишіть прізвище
    Підпишіть варіант
    Підпишіть дату
    На повторення 3 хвилини
    Час виконання 15 хвилин
    Не розмовляємо
    Не списуємо

    4
    ПОВТОРІННЯ
    ?
    ЩО ТАКЕ СУСПІЛЬСТВО?
    СУСПІЛЬСТВО
    В ШИРОКОМУ СЕНСІ
    У ВУЗЬКОМ ДУМКІ
    все людство в минулому,
    сьогодення та перспектива
    сукупність людей
    об'єднаних для спільної
    діяльності
    відокремлені від природи, але
    тісно з нею пов'язана частина
    матеріального світу, яка
    включає форми
    об'єднання людей та способи їх
    взаємодії
    окреме конкретне суспільство,
    країна, держава
    певний етап
    історичного розвитку
    людства

    5
    ПОВТОРІННЯ
    ФОРМИ ПЕРЕТВОРЕННЯ СУСПІЛЬСТВА
    СТАБІЛЬНІСТЬ
    ЗМІННІСТЬ
    еволюційний розвиток
    (реформістське)
    соціальні революції
    (стрибкоподібне)
    поступовість змін
    корінний переворот у житті суспільства
    наступність у розвитку
    форма зміни економ. формацій

    ПОВТОРІННЯ
    ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ЛЮДСТВА У XXI СТОЛІТТІ:
    1
    Прискорений розвиток
    2
    Глобалізація
    3
    Інформаційна революція
    4
    Різноманітність форм сучасної цивілізації
    5
    Суперечливість сучасного світу
    6
    Прояв розумного характеру людської цивілізації
    Глобалізація – процес зближення зростання взаємозв'язку націй та
    держав світу, що супроводжується виробленням спільних
    політичних, економічних та культурних стандартів
    Глобальні проблеми сучасності – це проблеми від вирішення
    яких залежить подальший соціальний прогрес, долі
    цивілізацій
    6

    МОТИВАЦІЙНО-ЦІЛЬОВИЙ ЕТАП
    7

    8
    ТЕМА УРОКА
    §4
    18.10.2017
    ЯК СТАТИ ОСОБИСТОСТЮ
    Проблемні питання:
    Чи може людина стати особистістю
    живучи поза суспільством?
    Хто допомагає стати особистістю?
    Домашня робота:
    § 5 читати;
    записи вивчати;
    підготовка до тесту
    за I розділом

    9
    ПЛАН УРОКУ
    1.
    2.
    3.
    4.
    18.10.2017
    ПЛАН УРОКУ:
    Людина, індивід, особистість
    Становлення особистості
    Хто допомагає стати особистістю?
    Життєві цінності та орієнтири
    Домашня робота:
    § 5 читати;
    записи вивчати;
    підготовка до тесту
    за I розділом

    10
    ЛЮДИНА, ІНДИВІД, ОСОБИСТІСТЬ
    ?
    Людина
    істота
    біосоціальне
    ХТО Ж
    ТАКА ЛЮДИНА?
    ІСТОТНА БІОЛОГІЧНА
    ІСТОТА СОЦІАЛЬНА
    анатомія, перебіг нервово-мозкових,
    електричних, хімічних та інших
    процесів
    у спілкуванні між людьми відбувається
    формування таких людських
    якостей, як мова, здатність мислити
    все необхідне людина бере у
    природи
    дитина – найнепристосованіше до
    життя із істот, він не може вижити
    без допомоги сім'ї
    біологічні потреби (дихати,
    харчуватися, спати)
    не мислить себе поза суспільством
    є інстинкти самозбереження
    придушення та регулювання інстинктів

    11
    ЛЮДИНА, ІНДИВІД, ОСОБИСТІСТЬ
    Що я можу зробити?
    Хто я?
    Навіщо я народився?

    ЛЮДИНА, ІНДИВІД, ОСОБИСТІСТЬ
    Арістотель
    «Людина – це двонога тварина без пір'я»
    К. Лінней
    «Людина – істота двонога, без пір'я,
    курить»
    Б. Паскаль
    «Людина без ніг все ж таки залишається людиною, а
    півень без пір'я людиною не стає»
    12

    13
    ЛЮДИНА, ІНДИВІД, ОСОБИСТІСТЬ
    ?
    ЩО А РОБИТЬ ЛЮДИНИ ЛЮДИНОЮ?
    ЯКИМИ ЯКОСТЯМИ ВІН ПОВИНЕН володіти?
    МОВА
    ЗНАРЯДДЯ ПРАЦІ
    ПРЯМОХОДЖЕННЯ
    МИСЛЕННЯ
    ЖИТТЯ В
    СУСПІЛЬСТВО
    ВИХОВАННЯ

    14
    ЛЮДИНА, ІНДИВІД, ОСОБИСТІСТЬ
    НАУКОВА КЛАСИФІКАЦІЯ
    ?
    ТИП
    Хордові
    КЛАС
    Ссавці
    ОТРЯД
    Примати
    Сімейство
    Гомініди
    РІД
    Люди
    ХТО ТАКИЙ ЛЮДИНА?
    Людина – родове поняття, що вказує на належність
    істот до людського роду

    15
    ЛЮДИНА, ІНДИВІД, ОСОБИСТІСТЬ
    ЛЮДИНА
    родове поняття, що вказує на належність істот до
    людського роду
    ІНДИВІД
    ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ
    ОСОБИСТІСТЬ
    одиничний
    представник виду
    Homo sapiens, особина
    особливість,
    неповторне
    своєрідність
    окремої людини
    сукупність
    соціально значимих
    якостей
    ОСОБИСТІСТЬ
    ПЕРШІ ЧОРТИ ОСОБИСТОСТІ
    ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ
    ІНДИВІД
    ЛЮДИНА
    0
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21

    16
    ЛЮДИНА, ІНДИВІД, ОСОБИСТІСТЬ
    Свідомість та
    самосвідомість
    Виконання
    різноманітних
    функцій у
    суспільстві
    Здатність
    нести
    відповідальність
    Орієнтація у
    суспільстві
    ЯКИМИ
    ЯКОСТЯМИ
    ПОВИННА
    ВОЛОДАТИ
    ОСОБИСТІСТЬ?
    Особисте
    гідність
    Наявність
    переконань,
    принципів та
    готовність їх
    відстоювати

    17
    СТАНОВЛЕННЯ ОСОБИСТОСТІ
    Світогляд – система поглядів, понять та уявлень
    про навколишній світ і про місце людини в ньому
    ТИПИ СВІТОГЛЯДУ
    ЗВИЧАЙНЕ
    НАУКОВЕ
    РЕЛІГІЙНЕ
    в основі прямі
    висновки з
    спостерігається
    насправді
    теоретичне
    осмислення
    результатів наукової
    діяльності людей
    визнання
    надприродного
    початку
    Така різноманітність поглядів збагачують суспільство, надаючи широкі
    можливості для формування особистості

    18
    СТАНОВЛЕННЯ ОСОБИСТОСТІ
    РОБОТА З ТЕКСТОМ ПІДРУЧНИКА П. 3 § 5, ДОСЛІДУЙТЕ ЕТАПИ
    СТАНОВЛЕННЯ ОСОБИСТОСТІ І ЗАПОВНІТЬ ТАБЛИЦЮ
    ФАЗИ СТАНОВЛЕННЯ ОСОБИСТОСТІ
    АДАПТАЦІЯ
    освоєння норм,
    діючих у тій чи
    іншій групі, та
    оволодіння прийомами та
    засобами
    діяльності,
    якими володіють
    інші члени цієї
    групи
    ІНДИВІДУАЛІЗАЦІЯ
    ІНТЕГРАЦІЯ
    пошук коштів та
    способів для
    позначення своєї
    індивідуальності
    прагнення знайти
    найкраще застосування
    своїм
    індивідуальним
    властивостям

    19
    ХТО ДОПОМАГАЄ СТАТИ ОСОБИСТОСТЮ?
    Соціалізація – це процес засвоєння та подальшого розвитку
    індивідом культурних норм та соціального досвіду,
    необхідні для успішного функціонування в суспільстві
    ВИВЧИТЬ І ПРОКОМЕНТУЙТЕ ІЛЮСТРАЦІЇ НА С. 41 ПІДРУЧНИКА
    СОЦІАЛІЗАЦІЯ
    Первинна соціалізація
    (найближчого оточення)
    Вторинна соціалізація
    (формального оточення)
    сім'я, родичі, друзі
    школа, армія, ЗМІ, церква та ін.
    Агенти соціалізації - фактори, що допомагають людині при
    соціалізації

    ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
    Кінець уроку! Дякую за увагу! Дочекайтеся дзвінка!

    Людина як відомо одночасно і біологічна (природна) та соціальна (суспільна) істота. При цьому якщо людина спробує відповісти на запитання «Хто я?». у нього вийде довгий список, що характеризує низку ознак людини.

    Є ознаки, які можуть бути виділені у всіх людей: колір очей, зріст, мова, розум, здатність використовувати знаряддя праці. Ці ознаки прийнято називати – індивідуальними. Індивід (individuum – окрема людина) – це людина, як один із багатьох собі подібних представників людського роду. Індивід – найбільш загальна характеристика людини. Індивідом людина від природи, її ознаки визначені спадковістю, генетично. (Ця властивість властива мені, як і іншим людям, завдяки йому про мене можна сказати, що я належу до біологічного виду – людина)

    Є ознаки, які властиві одній єдиній людині: тембр голосу, відбиток пальців, світло- та відчуття кольору, слух. Ці ознаки характеризують людину, як унікальну, що відрізняється від інших собі подібних. Ці ознаки ми називаємо індивідуальними. Індивідуальність – неповторна своєрідність людини, набір її унікальних якостей. За цими якостями людину відрізняють від інших, отже індивідуальність - це характеристика людини в суспільстві. (Ця властивість відрізняє мене від інших людей, за цією ознакою мене можна відрізнити від інших людей) Всі ознаки, що є унікальними і відрізняють нас від інших, називаютьсяіндивідуальними ознаками. Однак фізіологічна частина індивідуальності – це лише зовнішній прояв тих ознак, яких немає в інших людей. Крім іншого, людина виділяє себе від інших ще й соціально. Він може одягатися по-своєму, виробивши свій індивідуальний стиль; може слухати певну музику, читати певні книги, належати до певної культури.

    Так у сукупності біологічні та соціальні ознаки створюють індивідуальність особистості. Може здатися, що між поняттями «особистість» та «індивідуальність» немає різниці: індивідуальність – це зовнішній прояв своєї особливості, своєї відмінності, своєї унікальності, що, по суті, є особистісними якостями. Проте поняття особистості часто сприймається як виключно суспільне явище або як індивідуальність, залучена до суспільних процесів. Не варто забувати, що особистість – це людський індивід, що є суб'єктом свідомої діяльності, що має сукупність соціально значущих рис, властивостей та якостей, які він реалізує у суспільному житті.

    1. Етапи становлення особистості.

    Процес становлення особистості називають – соціалізацією. Він включає три фази.

    Особа, як ми вже знаємо, формується тільки в суспільстві, тому треба відповісти на питання, хто допомагає людині пройти цей непростий шлях соціалізації? Вчені називають їх агентами соціалізації. По суті, це ті люди чи організації, з якими стикається людина у процесі свого життя.

    У кожної людини є те, чим вона дорожить найбільше, те, що вона цінує або чого прагне. Ці цінності заведено називати життєвими цінностями, т.к. вони універсальні і більшість людей є незаперечними. Життєві цінності одночасно є орієнтирами для людини. У скрутну хвилину вони допомагають прийняти важливі рішення, а в хвилини радості відчути рух життя. Які ж життєві цінності має людина?

    Докладніше поговоримо про професію. Про її вибір. Від чого залежить?

    Всі ці питання частково пов'язані з такими поняттями як щастя і сенс життя. Пошук сенсу життя, пошук щастя, удачі та взагалі пошук розуміння цих смислів – це також частина людської сутності. Найскладніше - усвідомити, коли і від чого ми щасливі.

    На ці запитання кожна людина відповідає по-своєму. У кожного є свої можливості, свої бажання, і тому кожна людина може реалізувати ці можливості і досягти цих бажань. Немає таких людей, які вже від народження одержують повний набір знань. Незалежно від матеріального стану та соціального статусу кожна людина перебуває у стані пошуку.