Виконання натюрморту в графічному рішенні. Технологічні особливості виконання натюрморту в графіку. Зразки робіт педагогів майстер-класу

Мета уроку:

Показати учням, що лінія може виражати емоційний і духовний стан малюнка, навчити бачити, що техніка малюнка - це основа для багатьох художніх шкіл, що малювання олівцем, вугіллям, сангіна, крейдою, пастеллю призвело до виключного багатства художніх і технічних прийомів, якими користувалися багато великі художники.

Якщо ви коли-небудь займалися студійним художнім класом в школі, ви, можливо, навчилися малювати натюрморт. Натюрморти - це малюнки неживих об'єктів, влаштованих певним чином, щоб створити зміст або візуальний ефект. об'єкти натюрморту включають предмети, такі як квіти, фрукти, овочі та інші продукти і напої.

На жаль, всі види натюрморту, особливо малюнки, вважалися однією з найнижчих форм мистецтва. Художники вважали, що предмети натюрморту менш важливі, ніж інші види малюнків і картин, тому що вони не включають зображення людей. Малюнки натюрморту можуть бути створені з використанням ряду різних середовищ, Включаючи деревне вугілля, кольорові або графітові олівці і пастелі. Художники часто змішують медіуми для створення різних ефектів.

Завдання уроку:

розвиваюча:

Навчити бачити зміна картини світу і образу людини, поставивши в центр духовні проблеми підпорядковуючи їм уміння в способах зображення розвиток почуттів і емоцій.

навчальна:

Придбання навичок і практичного досвіду, використовуючи малюнок, колір, пляма, тон, простір згоди специфіці образного ладу конкретного виду і жанру образотворчого мистецтва.

Незважаючи на свою слабку репутацію, європейські художники почали вивчати натюрморти як спосіб повідомлення повідомлень своїм глядачам. На святкових малюнках натюрморту були такі предмети, як їжа, вино і все інше, що показало, наскільки велика була справжня життя.

«Натюрморт з обладунками» Віллема ван Аелста захоплює два елементи, які символізують смертність, череп і обладунки. Схожа на наймані мори натюрморти, ватічние малюнки також стали популярними. Ванітас об'єднав елементи пам'ятних мори малюнків з іншими об'єктами, щоб проілюструвати людський егоїзм. Як і натюрморт Віллема ван Еелста, Пітер Стенвейк створив аналогічний ефект для глядача в його «ванітас-натюрморт» з «Горгетом» і «кірас». На додаток до доспеху і черепу він також включив в себе зів'ялий квітка.

Виховна:

Виховання художньо-естетичного смаку, потреба в освоєнні знань про жанрах і технічних засобах їх досягнень.

Наочність і обладнання:

Для учнів: формат A3, 3 олівця (Т, ТМ, М), вугілля, ластик.
Для вчителя: презентація на комп'ютері (графіка), малюнок на дошці, заготовки для натюрморту.

Ранні малюнки натюрморту були неймовірно деталізовані, особливо ті, які були зроблені голландськими майстрами, такими як Віллем ван Еелст і Пітер Стенвейк. Згодом малюнки натюрморту стали відбивати різні сучасні художні руху. Наприклад, малюнки натюрмортів Вінсента Ван Гога нагадували багато його імпресіоністичні картини.

Наприклад, цей натюрморт, написаний Хуаном Грісом, є прикладом бодегона, типу малюнка іспанського натюрморту. Вони вважалися меншою формою мистецтва в порівнянні з роботами, в яких брали участь люди. Ранні малюнки натюрморту передавали глядачам різні значення, Включаючи святкування і смерть.

Використовувана література:

Н. М. Сокольникова - «Основа малюнка», Н. М. Сокольникова - « короткий словникхудожніх термінів », енциклопедичний словникюного художника, І. І. Євдокимов - «Малювання», «Західно - європейська графіка XV - XX століть».
технічних засобах їх досягнень.

План уроку:

  1. Організаційний момент - 1 хв.
  2. пояснення нової теми- 5 хв.
  3. Практична частина - 5 хв.
  4. Самостійна робота- 18 хв.
  5. Підсумок уроку - 1хв.

Хід уроку

1. Пояснення нової теми:

Клас. Тональна переробка рослин. Переробка постановочного натюрморту в два тони. Чорно-білий композиційний натюрморт

На малюнках натюрморту Меммі мори були зображені об'єкти, які представляли собою смертність, наприклад черепа або годинник, а Ваніта поєднували символи смерті разом з іншими об'єктами, які представляли собою егоїзм людства. Згодом малюнки натюрмортів еволюціонували, щоб відобразити руху сучасного мистецтва. Наприклад, натюрморти знаменитого живописця Вінсента Ван Гога нагадують його картини імпресіоністів.

Сьогодні на уроці я вас познайомлю з таким жанром мистецтва, як натюрморт, тільки ми познайомимося з натюрмортом виконаним в олівці.
(Малюнок має самостійне значення в мистецтві, будучи видом графіки, і разом з цим будь-який вид пластичних мистецтв не може без нього обійтися, тому що малюнок - основа живопису і скульптури, народного і декоративно-прикладного мистецтва, дизайну та архітектури.
Малюнок - структурна основа будь-якого зображення: графічного, живописного, скульптурного, декоративного. Малюнок - засіб пізнання і вивчення дійсності.
Численні різновиди малюнка розрізняються по техніці, методам і характером малювання, за призначенням, жанрів і тем. Малюнок може слугувати навчальним, допоміжним цілям, при створенні творів різних видівмистецтв і прикрашати інтер'єр.

На початку навчання олійного живопису натюрморт або натюрморт є одним з найбільш часто використовуваних предметів. Наявність статичної моделі на початку живопису є основна перевага можливості поглиблення в природному стані без турботи про летючості рухомого зображення або уявлення про зміни природного світла. Складаючи собі натюрморт, який він збирається малювати, дивлячись не тільки на формальну і тональну гармонію, а й на правильну хроматичну композицію, це практика, яка значно розвиває пластичну концепцію майбутнього художника.

Додаток 1 (з приводу отримання додатки 1 зв'язуйтеся з автором)

За допомогою тих же засобів малюнка: лінії, штриха, плями- художниками створюється різноманітне сприйняття світу. Все залежить від того, як художник використовує ці кошти художньої виразності, Як він веде лінію і кладе пляму, в якій пропорції використовує світле і темне, як передає простір і ін. Завдяки рисунку думку, спостереження фіксуються на папері. Малюнок виявляє ставлення художника до зображуваного. Почерк художника відображає його душевний стан.

Вивчення різних якостей об'єктів, їх інтерпретація і захоплення середовища для їх відтворення - це ті аспекти, які повинні бути враховані на перших етапах малювання. Хоча в розмовній мові термін натюрморт і натюрморт використовуються як взаємозамінні, з формальної точки зору це не одне і те ж. Термін натюрморт має більш широкий зміст, ніж термін натюрморт, що охоплює всі уявлення, в яких з'являються неживі речі, які все ще є підродів цього.

Термін «мертва природа» став використовуватися в голландській школі Харлемма. Але його витоки сягають до класичної давнини; римляни вже зібрали невеликі квадрати цього типу, і греки були змушені намалювати свого роду натюрморт, щоб помістити їх біля входу в свої будинки в якості жертви своїм гостям. У середні століття увага була зосереджена на людській постаті, і натюрморт просто використовувався як елемент орнаменту. З іншого боку, в епоху Відродження живопис квітів, рослин і тварин досягла великої висоти під оптикою наукових договорів, які пізніше перейдуть до мистецтва в цілому.

головне виразний засібмалюнка - лінія.Лінія знімає невловиме в русі життя. Сплітаючись у різноманітні форми, лінія буває тонкою, вишуканою і мереживний, колючим і злий, ніжною і бархатистою. Багатство графічних матеріалів допомагає бути лінії гранично різноманітною.
роботи найбільших майстрівминулого і провідних художників сучасності дозволяють простежити історію розвитку малюнка, розкривають особливості їх творчого методу і виражальні можливостіроботи олівцем, тушшю, вугіллям, сангіна, пастеллю та іншими графічними матеріалами.

Пізніше слово натюрморт буде використовуватися для всіх тих картин, де з'являються продукти і посуд для їх приготування. Це натюрморт, що складається з різних еротичних засобів. Більшість відвідувачів все ще бачать більшу частину натюрморту. Існує така цікава конфронтація творів мистецтва і реальності. Створення Девіда Кайтхамма не обмежується ліногравамі, хоча вони, безсумнівно, є невід'ємною частиною його роботи. Відображає фото- - масло або акрил на полотні, колажі, малюнки, збірки, кераміка і скляні скульптури.

Початок теоретичного обгрунтування правил малювання належить єгиптянам.Вони першими стали встановлювати закони зображення, навчати певним канонам. Навчання техніці малювання здійснювалося за двома напрямками. З одного боку, вироблялося вільний рух руки, щоб учень міг легко наносити пензлем головні контурні лінії на поверхню дошки або папірусу. З іншого - учень повинен був мати міцну і тверду руку, щоб впевнено видряпувати контур малюнка на стіні для фрески, на камені для барельєфа і ін.

Іноді в конкретному, іноді абстрактному - тільки емоційному рівні. Девід Кайтхамл часто працює з текстом - він є частиною його колажів і ліногравюри. Іноді це тільки паролі, приховані в абстрактного живопису, іноді вони в формі щоденників. Графічний дизайнер Міхал Сіхларж вважається особливо використовуваним художником з скептичним ставленням до авангарду сучасного мистецтва. Але його значення не зводиться до його суб'єктивної самооцінки. Його відмінна і максималістське ставлення до художньої творчостіі його цінностей носить характер концептуально своєрідного творчого жесту.

Всі різновиди технічних прийомів малюнка, що дійшли до нашого часу в основному склалися в епоху Відродженняв Італії. Вже тоді в малюнку застосовувалися свинцеві, срібні та інші металеві грифелі(Штифти), графіт, італійський олівець, сангіна, вугілля, крейда,пастель,а також рідкі матеріали - бістро, туш, різнокольорові чорнило,акварель, білила.Малювали гусячими і очеретяними Лпір'ям, китицями на білому папері і папері різноманітних квітів, тонованого і грунтованої. Все це призвело до виключного багатства художніх і технічних прийомів.

Уже в школі він був зачарований своєю грайливістю і особливо старанним. Його графічні аркуші чарували розміри і пов'язаний з ними працю. Винятками були графіка розміру фігури в натуральну величину або двоколірна ліногравюра. Крім того, ліногравюри Міхал Сілар створює колажі, скульптури іноді кольорового паперу або влаштовуючи, ручний кольорові фотографії мертвих птахів. У дев'яності роки він все більше займався графікою, створював плакати, квитки, поштові марки, книжкові та журнальні ілюстрації. Він був творцем візуального стилю Празького зоопарку.

Техніка малюнка, що склалася в епоху Відродження, вплинула на наступні покоління художників і стала основою для багатьох художніх шкіл, які виробили свої технічні та художні у прийоми роботи тими ж матеріалами.

З творами графіки людина стикається протягом усього свого життя. Малюнки і гравюри, що представляють самостійні, закінчені на думку твору мистецтва, шрифт в книзі і на плакаті, книжкові ілюстрації, плакат, поштові марки, журнальні ілюстрації та газетні карикатури, упаковки для різноманітних товарів, різні етикетки, театральні та кіноафіші, дорожні і товарні знаки і навіть ділові бланки установ - все це твори станкового і прикладної графіки.
Так що ж таке графіка? Саме слово «графіка» походить від грецького слова «графо» - «пишу», «креслю», «малюю».

Зріла робота Майкла Сіхларса включає цикл, натхненний народженням дочки Кікі. В результаті робота пліч-о-пліч стикається з вихідною фотографією і відтворює її у вигляді ліногравюри. З 1990-х років він також присвятив себе створенню ліногравюрного натюрморту. Девід Кайтхамл. Його робота свідчить про те, що поезія - тільки одна, і форма, яку вона приймає, є вторинною. На виставці можна побачити візуальне створення, малюнки, картини, об'єкти. Окремі роботичасто пов'язані з текстами, вони відносяться до літературних творів.

Отже, графіка - це перш за все малюнок, мистецтво лінійне, строге, засноване на поєднанні чорного і білого, причому білим є сам папір, а чорним - і олівець, і вугілля або інший «сухий» барвний
матеріал.
Малюнок може бути відтворений у багатьох примірниках за допомогою різних технік, як рукотворних, так і машинних. Тому графіку можна розділити на два види: безпосередній малюнок на папері і друкована графіка

Найскладніший автор належить перш за все самому собі. Все, звичайно, щось інше, але джерело, весна, схожий. Автор представлений у багатьох приватних колекціях в Чеській Республіці та за кордоном. В художньому таборі з пейзажним живописом діти намагаються малювати пейзаж на полотні та картоні. Вони також вивчать основи пейзажного живопису і перспективи. У разі поганої погоди програма буде малювати натюрморт, тематичні ігриі різні цікаві художні прийоми в якості заміни програми.

Серед іншого, ми купаємося в басейні, граємо в ігри і спорт. Вечірня програма в основному поширена для більшої фокусування на дану дату, тому діти не позбавлені дискотек, багать, караоке і карнавалу. У таборі всі налаштовані на ту ж хвилю, тому дуже легко вписатися в колектив. У таборі завершена презентація всього художнього фокуса - музичний табір з концертом, показ фільмів та фотозйомка з художньою виставкою.

НАТЮРМОРТ

У перекладі з французької слово «натюрморт». означає «мертва натура». Таку назву отримав один з жанрів образотворчого мистецтва. У творах цього жанру зображуються оточують людину речі - предмети побуту, їжа ", квіти, плоди і т. П. Виник цей жанр в XVII в. В Голландії і Іспанії. До цього він розвивався як частина або елемент картини (наприклад, в творчості венеціанських художників XV- XVI ст.). Через зображення речей, що оточують людину, художник може відобразити характерні е риси їх власника, зовнішні прикмети життя певної історичної епохи.
В історії мистецтва склалися два основних типи натюрморту. В одному - речі говорять, перш за все, не про самих себе, а про свого господаря. Це як би його непряма характеристика. Людина незримо присутній на 1 картині, і часом здається, ніби він тільки що відійде, і зараз може повернутися. І композиція речей тут суто природна.

Для кого відповідний табір витончених мистецтв?



Художній табір з пейзажним живописом є фокусом для всіх любителів живопису та графіки. Кемпінг дітей в основному від 11 до 18 років. Якщо погода дозволяє, щоденні прогулянки вранці і після полудня в природі, щоб малювати і малювати пейзаж. Діти отримують стійки, полотна, фіброві дошки та інше обладнання. Якщо це потворно, вони можуть малювати натюрморти і портрети в одному з декількох клубів або грати в ігри. Програма табору доповнюється семінарами, де діти будуть намагатися використовувати різні креативні методи, і вони можуть дізнатися щось про історію мистецтва.

Все про що говорю - проектується на екран.

2. Практична частина:

Хлопці повинні побачити які бувають прекрасні лінії і пляма. Все показую на дошці.

Показую на дошці мотиви, що є технічним вправою, надзвичайно корисним для розвитку руки. Фігури слід виконати в зазначеній послідовності в великих розмірах - м'яким олівцем, вугіллям або на дошці крейдою безупинно вільно діючої рукою, не торкаючись нею до образотворчої поверхні.
Зображення фігур триває до того моменту, поки рука настільки розвинеться, що фігури будуть виходити правильно, легко і впевнено.
Особливо корисно малювання подібних фігур на класній дошці, тому що воно дає привід до широких вільним рухам руки і урізноманітнює вправи.
Сутність цих вправ повинна полягати в швидкомусхоплюванні і вірної передачі виразною лінією найбільш характерних ознакмотивів щодо форми.

Список дат, відправлень, реєстрації в таборах

Відео з табору: відео з арт-табору. Електрика також є в номерах. На додаток до загальних районам, табір обладнаний відкритою спортивним майданчиком, включаючи футбольні майданчики, дартс, пляж і міні-гольф. Харчування - 5 разів на день, включаючи режим пиття на весь день. Сніданок подається у вигляді шведського столу, і більшість основних страв супроводжується додатком. В деякі дні ви зможете вибирати між кількома прийомами їжі.

Рекомендації або «Що може бути корисно?»

Наш список речей, які можуть поміститися в таборі.

Окремі відгуки учасників цього табору

Що розповіли учасники минулих років про цей табір? Кожен раз, коли сторінка відновлюється, обирається інший рейтинг. У разі скасування об'єднаного елемента програми буде надана альтернативна програма аналогічного масштабу і якості.

3. Самостійна робота.

Швидким рухом олівця пропоную хлопцям скласти кілька ваз самостійно. Треба похвалити тих хлопців, які проявлять більше фантазії. Кращі роботиобов'язково треба показати. Приступаємо до малювання натюрморту. Все показую на дошці і кажу, що побудова натюрморту може складатися з 8 етапів.
Проходжу по рядах і допомагаю уточнити малюнок, показую трохи штрихування, вивішую вже готові роботи, Виконані іншими учнями, нагадую: падаюча тінь - саме темна пляма - виконується м'яким олівцем; власна тінь - темна пляма - площину столу вертикальна. Не забути сказати, що таке відблиск і рефлекс.

Список лідерів, з якими ви можете розраховувати в обраному таборі. Лістинг не обов'язково повинен бути повним, ми додаємо нові обличчя. Ми залишаємо за собою право змінити команду в будь-який час. Цей захід необхідний, не можна виключати, що хтось в таборі просто не зможе брати участь.

Крім підготовки до вищих художнім коледжам, ми також проводимо навчання малюванню, малювання ескізів - графічним дизайнерам, ілюстраторам, дизайнерам моделей, тату і архітекторам. Наша школа пишається своїм професіоналізмом в малюванні персонажа і неперевершеним іспитів.

Виставляємо роботи до дошки
Проводимо аналіз робіт
розбираємо помилки
виставляємо оцінки
Підводжу підсумок уроку
Дякую за урок.

Роздатковий матеріал (

КОМПОЗИЦІЯ Натюрморт

Спочатку дуже коротко з історії мистецтв.
Натюрморт
з фр. nature morte перекладається як «мертва природа» або голл. stilleven, ньому. stilleben, англ. still-life - «застигла життя». Це жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню неживих предметів.
Жанр почав формуватися в XV-XVI століттях (як частина композиції), остаточно сформувався в XVII столітті в нідерландській і фламандського живопису. Отримав розвиток в 18-20 століттях в європейської, російської та американської живопису.
Цікаво те, що в живопису старих майстрів існувало 2 типу натюрморту:
- «речі людини» (особисті, що характеризують людину, наприклад «суєта суєт»);
- «речі для людини» (наприклад, «квіти і фрукти» або «бита дичина»).



Ф. Снейдерс "Комора", ок. 1620 р

але в наприкінці XIXстоліття речі стали зображати заради їх властивостей: «річ незалежна, володіє своїм життям» або «річ у собі і для себе». Такі натюрморти несуть:
- більше емоційного, ніж матеріального;
- більше асоціативного ніж конкретного.



В. Ван Гог "Натюрморт з чотирма соняшниками", 1887 р

Постановка.
Натюрморти бувають поставлені (які ставлять спеціально) і не поставлені (спонтанні, природні). В навчальній практицічастіше натюрморт ставлять, і з конкретною метою - навчитися малювати. Добре поставити предмети досить не просто. Початківці зазвичай мало замислюються про їх поєднання, пам'ятаю по собі, ставила все підряд). Зараз я більше думаю.

Отже, докладніше, як ставити натюрморт.

Почнемо з того, що всі предмети повинні бути підібрані за смисловим значенням.
Небажано поєднувати непоєднуване. Наприклад, брудні черевики і східний кальян. Трохи прикладів тематики натюрмортів: квіти і фрукти, мисливський, національний, скло, сніданок, дитячий / жіночий / чоловічий, винний, натюрморт художника, морський, книжкова полиця, чайний / кавовий, дачний і тд.

Композиція.
Ставити предмети потрібно просто, прагнучи до природного. Не варто ставити в ряд, намагайтеся створити плановість і показати глибину простору. Також не згрібати предмети в купу і не розставляйте їх занадто далеко один від одного. Лінії предметів повинні бути різними за нахилом, створюючи ритм, рух. Також предмети не повинні «цілуватися».



П. Гоген "Натюрморт з яблуками і квітами".

Зеленим показані напрямки основних ліній в картині. Чим різноманітніше нахил цих ліній, тим цікавіше композиція.

Необхідно поєднувати предмети різних розмірів і форми.
Чим різноманітніше, тим цікавіше буде натюрморт. Обов'язково повинен бути головний предмет, до якого зазвичай підбирається все інше. Однакові по висоті предмети повинні бути дуже різними за формою і їх необхідно ставити на різний рівень.

Натюрморти можна поділити на графічні та живописні.
Для графіки і малюнка важливо підібрати предмети по тону і фактурі. Колір не має значення.
Також кожен графічний матеріал має свою природу. Наприклад, вугілля властива бархатистість і глибина, йому підходять матові шорсткі предмети. Хороші навчальні постановки для вугілля і приклад навчального малюнка на стадії деталізації:





Для лінійного малюнка важлива цікава лінія. Навчальні натюрморти, які підходять для лінійного рішення (два останніх також гарні для акварельного живопису):





Для крейди або пастелі на світлій папері хороший натюрморт в стилі «біле на білому» або світлий. Такий же натюрморт хороший для живопису по світлому тонированному (бежевому, світло-сірого) полотну. Такі натюрморти любив писати Дж. Морандівікіпедія, Моранді



В мальовничому натюрмортіважливий не тільки тон предметів, але і колір. Існує натюрморт на контрасті, нюансі і з акцентом. Детальніше про це можна подивитися в уроках з кольорознавства.
контраст:

П. Сезанн "Драпіровка, глечик і ваза з фруктами", 1893-1894 рр.
Контраст червоного і зеленого, оранжевого і синього, світлого і темного.

нюанс:

В. Ван Гог "Чаша з маргаритками".
Нюанс в зеленій гамі.

акцент:

П. Кончаловський "Червоний піднос і горобина", 1947 р
Нюанс в червоній гамі з акцентом - яскравим жовтим плямою фруктів.

Акцент служити для різноманітності картини, щоб не було нудно

Важливо враховувати такі якості кольору, як «теплий» і «холодний». Я ніколи не повішу фон за предметами тепліше самих предметів, тому що теплий колір здається ближче, ніж холодний, і виникне зворотна перспектива за кольором. Такий натюрморт буде складно грамотно вирішити.
На червоному тлі читаються ТІЛЬКИ дуже світлі і дуже темні предмети. Можна поставити щось біле або чорне. Також можна ставити на тлі червоного предмети, які червоно і активніше за кольором, ніж фон. Але дивіться, щоб натюрморт не був занадто агресивний, в таких випадках все одно добре присутність білого, сірого і чорного (приклад: П. Кончаловський «Червоний піднос і горобина», див. Вище).



Також дуже важливо дивитися, на скільки гармонійно за кольором вписується предмет. Якщо предмет виглядає брудним, я або шукаю інший предмет, або міняю фон.

Вибирайте рівновагу.
Як вже говорилося вище у випадку з червоними натюрмортами, яскраві «кричущі» за кольором предмети можна врівноважити монохромними вставками: спокійними сірими, чорним або білим. Вони розбавляють, збивають яскравість і роблять колірні поєднання не такими агресивними.

Підтримка кольору.
Кольори повинні перегукуватися між собою. Наприклад, зелену пляшку підтримує зелений в листі букета, червоний в кавуні підтриманий червоним орнаментом на рушник, жовті троянди підтримує золота облямівка на глечику, і т. Д. Також звертайте увагу на підтримку тони, якщо натюрморт складний і контрастний по тону.

Освітлення.
У постановці дуже важлива наявність світла і красивих прозорих тіней. Вони створюють обсяг. Оскільки головним завданням реалістичного малюнка є створення ілюзії тривимірного зображення на двомірної площини паперу / полотна, то саме передачею тіней і світла Ви і створите ілюзію обсягу. Причому по світлій папері важливо передати красиві тіні, передати їх правильно, досить темними, цільними і прозорими, правильно передати півтони, і відразу з'явиться обсяг в картині. Добре про це сказав М. Ге: "Світло написати не можна, а тільки відносинами можна його викликати, підкрадайтеся до вашого світлого плямі вірними відносинами і ви побачите, що якщо гамма кольорів буде взята вірно - світло буде горіти»
На темному полотні для створення обсягу, навпаки, важливо красиво написати світло і півтони.

Для початківців також важливо вчитися живопису при денному освітленні. Воно створює м'які тіні, і Ви чітко розрізняєте колірні відтінки. Малюнок потрібно малювати з додатковим штучним освітленням, тому що тоді тіні контрастніше і глибше, можна малювати і ввечері. Важлива прозорість тіней, якщо тіні виходять дуже чорними і темними, я обов'язково вішаю відбивач з тіньової сторони - аркуш білого паперу.

Красиві місця.
Отже, коли Ви ставите собі натюрморт, необхідно уявляти, як Ви його будете вирішувати, в якій техніці і на якому папері. Також в натурі повинні бути «красиві місця», на які Ви дивіться і знаєте, як Ви їх напишете / намалюєте. Чим більше таких «красивих місць» Ви для себе поставите або знайдете в уже поставленому кимось іншим натюрморті, тим приємніше Вам буде малювати. Наприклад, темне скло я навмисно ставлю на світлий фон, щоб було видно його колір. З тією ж метою ставлять різнобарвне скло на підвіконня на тлі вікна.



Або навмисно ставлю сухий букет на світлий фон, щоб створити гарний ажурний силует.
Шукаю яскраві просвіти в листі, і їх пластичну форму. "Красиві місця", або "смачні місця", роблять творчий процес цікавим і полегшують його. Якщо Ви розумієте, як це написати, Вам це подобається.



Складність постановки.
Давайте все натюрморти умовно поділимо на 3 категорії: прості, середні і складні.
Простий натюрморт - це:
- 1-3 предмета (до 3 простих за формою, або 1 складний)
- однотонні драпірування
- мінімум складок
- контраст за кольором і тону

У середній за складністю натюрморт можуть входити:
- 3-5 предметів, або 1 складний + пару простих поменше
- драпірування з не чітким візерунком
- квіти
- нюансное рішення

складнимнатюрморт можна назвати, якщо в нього входить:
- багато предметів, складні за формою предмети
- кілька рівнів (наприклад, предмети на столі і полиці трохи вище, або на стільці і столі, або просто створіть додатковий рівень, підклавши під драпірування на стіл стопку книг або коробку)
- драпірування з чітким, великим за площею малюнком (наприклад, горошок або східний орнамент) і так далі.

Приклад поступового ускладнення постановки:



Складна навчальна постановка і приклад її рішення (студентська робота на стадії). Зверніть увагу на складні драпіровки і підтримку квітів в натюрморті: жовтого, червоного, блакитного і білого.



Складна "східна" постановка і її пастельна рішення, малюнок на коричневої папері. Колір умовний, обрана охриста колірна гамма обмежена.



У будь-якому випадку, смак і розуміння користі вибору предметів і оточення приходить не відразу. Тому не бійтеся експериментувати, ставте багато, і так само багато малюйте
Бажаю натхнення!

"I am essentially a painter of the kind of still life composition that communicates a sense of tranquillity and privacy, moods which I have always valued above all else." - Giorgio Morandi