Заняття з грамоти на атестацію. План-конспект відкритого заняття в підготовчій групі з навчання грамоті «Пропозиція. Звуковий аналіз слова: _____________________

Я уявляю конспект безпосередній освітньої діяльностідля дітей підготовчої групи по розділу Грамота. Даний конспект буде корисний для вихователів підготовчої групи.

Інтеграція освітніх областей:«Комунікація», « художня література»,« Пізнання »,« соціалізація »,« здоров'я ».

мета заняття: Закріпити знання, вміння і навички по розділу «Навчання грамоті».

завдання:

освітніе: Перевірити засвоєні дітьми знання, вміння і навички, сформовані на заняттях з навчання грамоті;

мовні: Тренувати в диференціації вивчених звуків; вправляти в звуковому аналізі слова; закріплювати вміння складати і аналізувати схеми пропозицій; виявити рівень оволодіння навичкою читання; закріплювати узагальнюючі поняття; збагачувати словниковий запас дітей;

Розвиваючі:закріпити вміння працювати в зошиті і біля дошки;

виховні: Виховувати вміння слухати товаришів, не перебивати один одного.

демонстраційний матеріал: Картки зі словами: РАКЕТА, КОБРА, КОЛОБОК, узліссях, УЖИН; картка з фізкультхвилинки.

Роздатковий матеріал. «Цукерки» - частування з фішками (голосний звук, ударний, приголосний звук м'який, приголосний звук твердий, приголосний звук дзвінкий, приголосний звук глухий, склад (ударний, ненаголошений), картки з картинками соми, щуки, карасі, акула; кольорові олівці, зошити або чисті листочки, конверти зі скоромовкою; картки з грою «Втрачена буква»

В. Хлопці, до нас прийшли гості, багато гостей, подивіться на них і привітайтеся з ними. Вони хочуть подивитися на вас, які ви розумні і грамотні діти.

В. Сідайте на килим і вся увага на мене.

В. Я хочу запропонувати вам відправитися в країну Граматики. І щоб туди потрапити, вам потрібно згадати і розповісти все, що ви знаєте про звуках, буквах, складах. Чи готові?

В. Хто мені розповість, що таке звуки? Які вони бувають? Відповіді дітей. (Голосні і приголосні: тверді і м'які, дзвінкі і глухі).

В. Що таке літери? Чим вони відрізняються від звуків? Відповіді дітей. (Звуки ми чуємо і вимовляємо, а букви пишемо, бачимо і т.д.)

В. Молодці.

В. Ось ми з вами і в країні Граматики. Жителі цієї країни приготували для вас частування, але частування не прості, підходите до своїх столів, візьміть по цукерці і розгорніть її, ви бачите всередині фішки, по черзі називаєте, що ви знаєте про ці фішках. Діти розгортають і розповідають голосний звук, ударний, приголосний звук м'який, приголосний звук твердий, приголосний звук дзвінкий, приголосний звук глухий, склад (ударний, ненаголошений).

В. Молодці!

В. Сідайте, будь ласка, за столи. Ми з вами вже знаємо, що слова складаються зі звуків. А чи можна слово поділити? Такі звукові частини слова називаються складами. Щоб слово правильно звучало, ми ставимо ... наголос. Як правильно поставити наголос? Відповіді дітей (слово потрібно покликати і той склад, який тягнеться і буде ударним)

В. Ось завдання, яке приготували для вас жителі цієї країни - роздягли слова на склади і постав наголос. Вихователь показує зразок. річка (річка)

(Всі слова на картках виконують діти, слова такі: соми, щуки, карасі, акула)

В. Молодці, хлопці! А, як одним словом можна назвати ті слова, над якими ви працювали (риби) Хто ловить риб, як звуть цю людину? (Рибалка) Давайте запишемо це слово і зробимо звуковий аналіз. Діти працюють за столами, один біля дошки.

В. Розумниці. А тепер, виходьте до мене, давайте пограємо. Физкультминутка за віршами І. Миколайовича

На гачку сидить черв'як, (діти сідають навпочіпки)

Риб лякаючи, будує пики. ( артикуляційна гімнастика«Індик»)

Від того - півдня рибалка

Нічого зловити не може. (Діти стрибають)

Діти сідають на килим.

В. Зверніть увагу на дошку, де написано слово, прочитайте його РАКЕТА. Що означає це слово? Відповіді дітей. (Літальний апарат, який переміщається в просторі)

Яка тварина сховалося в цьому слові? Відповіді дітей РАК

КОБРА. Що означає це слово? Відповіді дітей (найбільша отруйна змія світу)

Який настінний світильник носить в собі кобра? Відповіді дітей БРА

КОЛОБОК. Що означає це слово? Відповіді дітей (персонаж народної казки)

Яка частина обличчя людини сховалася в цьому слові? Відповіді дітей ЛОБ

Узліссі. Що означає це слово? Відповіді дітей (край лісу)

Яке артилерійську гармату заховано в узліссі? Відповіді дітей ГАРМАТА

ВЕЧЕРЯ. Що означає це слово? Відповіді дітей (Вечірня їжа)

Які неотруйні змії приповзли на вечерю? Відповіді дітей вужі.

В. Молодці! А тепер підійдіть до столів і візьміть конверт, де знаходиться якесь повідомлення. Діти читають.

Їжаку на вечерю жук потрібен.

В. Чудово. Скажіть, а що ви прочитали, як це називається? Відповіді дітей Пропозиція.

В. Скільки слів в цьому реченні? Давайте намалюємо схему до цієї пропозиції (одна дитина виходить до дошки, інші записують на своїх листочках).

Як пишеться перше слово в реченні? (Перше слово в реченні пишеться з великої літери). Що ставиться в кінці речення? Відповіді дітей (точка) Які розділові знаки ставляться ще в кінці речення? (!?)

В. Молодці! Виходьте до мене. Тепер давайте разом проізнесём цю скоромовку правильно (тихо, спокійно, швидко, голосно, а тепер так, як ніби в кінці стоїть знак питання, Радісно). Далі вихователь запитує дітей окремо.

В. Молодці. Який звук тут зустрічається часто? [Ж], що ви: можете сказати про це звуці. Який він? Відповіді дітей (Згідний, завжди твердий, дзвінкий) Чудово!

В. Сідайте за столи. І на прощання мешканці чудової країни приготували для вас останнє завдання «Втрачена буква»

В. Ось і закінчилася наша подорож по країні Грамоти. Молодці, хлопці, ви впоралися з усіма завданнями, а ніж ми сьогодні займалися на занятті? Яке завдання сподобалося найбільше? З яким настроєм наше заняття закінчується?

Жанна Кочерга

Завдання навчальні:

Закріплювати навик розрізнення голосних і приголосних звуків;

Формувати навик звукового аналізу слова, поділу слова на склади (частини);

Тренувати в складанні пропозицій з заданим словом;

Закріпити вміння ділити слово на склади.

Продовжувати підготовку руки до письма;

Завдання розвиваючі:

Розвивати мова дітей;

Розвивати логічне мислення, увагу, фонематичний слух, Посидючість.

Завдання виховні:

Виховувати самостійність, інтерес до граматики, дбайливе ставленнядо посібників, культуру спілкування з однолітками.

Хід заняття.

Діти входять в групу, вітають гостей.

1. Організаційний момент.

Вихователь: Давайте згадаємо нашу розминку «Весна»

Діти повторюють разом з вихователем.

Ось і скінчилася зима (тупають)

Постукала до нас весна (плескають)

Сонця яскраві промені (руки вгору)

Перетворять снігу в струмки.

Птахи стануть щебетати (махають руками як крилами)

Річки товстий лід ламати (поворот вліво, вправо)

До нас прийшли. Сьогодні, гості. Покажемо, що ми вміємо і знаємо, а перш за згадаємо правило, яке допомагає нам говорити.

Всі діти хором:

Говоримо завжди красиво

Чітко і неквапливо,

Плавно голосно говоримо

І, звичайно, не поспішаємо.

2. Основна частина.

1. Артикуляційна гімнастика.

Весна наступила, а язичок все вдома сидить:

Вітерець дув, дув. Двері в будиночку то відкривалися (відкривають рот, то закривалися 9 закривають рот) 3-5 разів;

Одного разу вийшов язичок з будиночка, подивився наліво, направо (вправа «Годинки»);

Потім потягнувся до сонечка (показати) і ліг на ганок (вправа «Лопатка);

Подув сильний вітер, язичок зіщулився (вправа «Стрілка, сховався в будиночок.

І ми сядемо на стільчики.

Сьогодні на столі я виявила ось такий конверт. А на ньому напис - «Завдання маленьким грамотіям» старшої групи«Сударіков». Усередині лист, прочитати?

«До мене дійшли відомості, що ви дуже допитливі хлопці і любите займатися. Я надіслала для вас подарунок, але щоб його отримати, треба виконати мої завдання »Фея Весна.

Чи готові виконувати завдання? Тоді почнемо.

Завдання 1.

Фея Весна нам в подарунок прислала яскрава квіткапід назвою (показ картинки)

Діти: Мак

Вихователь: Давайте порахуємо, скільки звуків в слові Мак. Який перший звук?

Діти: М-м-м.

Вихователь: Звук М. Давайте спробуємо проспівати цей звук. М-м-м. Виходить? А що нам заважає?

Діти: Губи

Вихователь: Якщо ми не можемо його проспівати, то це якийсь звук?

Діти: Згідний

Вихователь: Правильно! Який другий звук у слові Мак?

Діти: М-аааа-к! звук А

Вихователь: Давайте спробуємо проспівати цей звук.

Діти: А-а-а.

Вихователь: Звук А можна проспівати, йому нічого не заважає. Який це звук?

Діти: Голосний.

Вихователь з дітьми намагаються проспівати третій звук До і визначають, що він не співається, а значить він згідний.

Вихователь: Молодці, справилися з першим завданням.

Завдання 2.

Вихователь дістає розрізні картинки.

Як на річці тріснув лід

І почався льодохід.

Крижинки ви скоріше беріть

І компанію знайдіть.

Діти об'єднуються в 3 компанії за кольором. Роздатковий зібрати.

Вихователь: Слухайте завдання.

Тара - ра, тара-ра

У тварин чехарда,

Не знайшли своє будинок звірята

Допоможіть їм хлопці.

Вихователь роздає по 3-4 картинки із зображенням звірів: вовк, лисиця, собака.

Перед вами 3 будиночки, чим вони відрізняються?

Діти: в першому будиночку одне вікно, в другому два, в третьому три вікна.

Компанія під номером 1 буде в перший будиночок заселяти того тварини. У назві якого 1 склад;

Компанія під номером 2 буде в другій будиночок заселяти того тваринного, в назві якого 2 складу;

Компанія під номером 3 буде в третій будиночок заселяти того тваринного, в назві якого 3 складу;

Діти виставляють картинки.

вихователь:

А тепер всі разом підемо до зверятам в гості. Поставимо руку до підборіддя і скажемо хто живе в першому будиночок. (Виконують всі) .Тепер прогавили назва цієї тварини (всі виконують) Правильно заселили (відповідь дітей).

Аналогічно з іншими будиночками.

Завдання 3.

Ціла вулиця вийшла. А щоб наші гості побільше дізналися про жителів цієї вулиці, кожна компанія придумає по 1 пропозицією про своє тваринному і коли продзвенить дзвіночок, то ми все гостям скажімо.

Діти придумують по 1 пропозицією, вимовляють.

Вихователь: Молодці і з цим завданням впоралися і звірі запрошують всіх на веселу зарядку.

Звірі вправляються (згинають, розгинають руки)

Спортом займаються Вовк бігом (біг на місці)

Собака шкереберть (обертають руками, зігнутими в ліктях)

Лисичка хоче схуднути

Стала хвостиком вертіти (руки на поясі, обертання тулуба вправо, вліво) Вихователь: А тепер, увага. Для вас загадка - завдання.

Пише він, коли диктують Він і креслить і малює Кращий він помічник наш Ну, звичайно, (олівець)

За столи всіх запрошую і завдання пропоную.

Діти сідають за столи.

Завдання 4.

1. Обведіть ті картинки, в назві яких є звук

2. Обведіть по точкам букву, яка зображує звук М.

3. Намалюйте стільки гуртків, скільки звуків в назві предмета на зображенні. Завдання 5.

Попрацювали, дітвора?

Весна гру вам припасла!

Ви швидше до мене біжіть

І слівце докажу.

Діти підходять до вихователя і стають в коло. вихователь:

Ра-ра-ра - веселиться дітвора На-на-на - до нас прийшла весна Ло-ло-ло - на вулиці тепло онце-онце-онце - яскраво світить сонце!

Фея - добра Весна Рада сонця теж Від неї - подарунок нам,

Цікаво, що ж?

Читає записку з конверта.

Висить Віконце.

У віконці - Антошка.

Відійшов Антошка.

Пусте Віконце.

Діти відгадують загадку і біля дзеркала знаходять скриньку.

Що ж там на дні лежить?

Що ж скринька зберігає?

відкриває

Весна нам смайли прислала

Щоб усім приємніше стало!

Або варіант з книгами.

Чи не кущ, а з листочками.

Не людина, а розмовляє, Чи не сорочка, а зшита.

Подарунок будемо шукати там, де книги.

Цілі заняття:

Повторити і закріпити знання про звуки. Продовжувати вчити розрізняти голосні і приголосні звуки.

Закріплювати вміння знаходити місце звуку. Продовжувати вчити виконувати звуковий аналіз слова: ділити слова на склади.

Сприяти розвитку звуку аналізу і фонематичного слуху.

Розвивати усне мовлення, логічного мислення, увагу, дрібну моторику пальців рук, познавательность.

Виховувати бажання допомогти слабким, доброзичливість, любов і дбайливе ставлення до птахів.

Попередня робота: Читання казки «Гуси-лебеді» відгадування загадок, бесіда про птахів.

устаткування: Дерево-яблуня, грубка, річка, фішки кольорові, предметні картинки, зошити, олівці, яблуко, кошик з яблуками, картинка синиці.

1 Орг. момент

2 Повідомлення теми і мети заняття.

Вихователь: Сьогодні, хлопці, ми з вами на занятті навчання грамоти вирушимо подорожувати по казці. А по якій казці, ви повинні вгадати.

У казці небо синє

У казці птиці страшні

Яблунька спаси мене

Річка спаси мене

(Гуси-лебеді)

Хлопці, нам прийшов лист від Оленки вона просить знайти і врятувати свого братика Іванка, його гуси-лебеді забрали до довбні-язі. Допоможемо Оленці? Щоб почати подорожувати по казці, давайте скажемо чарівні слова.

Ра-ра-ра-починається гра.

СА-са -са- чекають в дорозі нас чудеса.

(Вибігає баба-яга під музику)

Ви навіщо сюди прийшли? Не віддам я вам Іванка, не знайдете ви його.

(Тікає баба-яга)

Хлопці, де живе баба-яга? (В дрімучому лісі)

3.Фонетіческая зарядка

У лісі виють вовки у-у-у

Шелестить листя ш-ш-ш

Повзають і свистять змії с-с-с

Що ми сказали? (Звуки)

Що таке звуки? (Ми чуємо, вимовляємо)

Які бувають звуки? Чим приголосні звуки відрізняються від голосних?

Хлопці, дивіться дерево? Що за дерево? (Яблуня). Давайте, запитаємо у яблуні куди гуси-лебеді Іванка забрали?

Яблуня, яблуня, скажи, куди гуси-лебеді полетіли?

  1. Пограйте з яблуком. Гра «Звуки загубився».

(Передаємо яблуко називаючи слово)

... арелка, ... тул, ... засудити, ... иба, ... уртка, ... каф, ... ожка, ... іраф, ... Ілка.

Физминутку

У темному лісі є хатинка (крокуємо)

Варто задом наперед (поворот)

У тій хатинці є старенька (нахили)

Бабуся-яга живе (поворот назад)

Ніс гачком (показати ніс)

Очі великі (показати очі)

Немов вуглинки горять

Ух, сердита яка? (Погрожуємо пальцем)

Дибки волосся стоять.

  1. Хлопці дивіться ми підійшли до струмка може річка знає куди гуси-лебеді Иванушку

Забрали? Давайте, запитаємо. Річка, річка куди гуси-лебеді полетіли? Нам потрібно піти через річку. Щоб пройти через річку, треба правильно визначити м'які і тверді звуки, з яких починаються слова на картках.

Лимон-зелена фішка

Риба-синя фішка

(Робота з картками і фішками)

Молодці, хлопці! Впоралися. Ось ми з вами пройшли річку.

  1. зустрічаємо грубку

Піч-грубка куди гуси-лебеді полетіли? Визначте місце звуку а в словах завдання до нас прилетіли синичка. Вона хоче нам допомогти. Як і в слові, у синички є початок-голова, середина -тіло, кінець-хвіст. Де у нас влітку живуть синиця? А взимку? Чому?

Синиці приносять велику користь лісах, парках і садах.

Велика синиця за добу з'їдає стільки комах, скільки важить самі.

Физминутку

руки підняли

І похитали

Це дерева в лісі

руки зігнули

тихо струснули

Це дерева в лісі

Руки підняли плавно помахаємо

Це до нас птахи летять

Як вони сядуть теж

Покажемо, руки покладемо назад.

(Баба-яга вибігає під музику)

  1. Відгадайте загадку

на узліссі

на доріжці

варто будинок

На курячих ніжках

звуковий аналізслова хата

Ск-ко звуків в слові? (4)

1 зв? (І) голосний

2 зв? (З) приголосний, твердий, дзвінкий.

3 зв? (6) приголосний, твердий, дзвінкий.

4 зв? (А) голосний

Скільки складів у цьому слові? Молодці!

Баба-Яга, що не віддам Іванка, заштріхуете мою хатинку, тоді відпущу.

  1. Робота в зошиті

Баба-яга: Ви впоралися завданнями, забирайте свого Іванка.

Іванушка: Спасибо ребята, що ви мене врятували від злої баби-яги. Вам яблуня передала яблука,

угощайтесь

Запрошуємо педагогів дошкільної освітиТюменської області, ЯНАО і ХМАО-Югри опублікувати свій методичний матеріал:
- педагогічний досвід, Авторські програми, методичні посібники, Презентації до занять, електронні ігри;
- Особисто розроблені конспекти і сценарії освітньої діяльності, проекти, майстер - класи (в т. Ч. Відео), форми роботи з сім'єю і педагогами.

Чому вигідно публікуватися у нас?

Вихователь: Гусєва А.П. МДОУ№60 «Родничок»

Мета: Закріпити засвоєні дітьми знання, вміння і навички, сформовані на заняттях з навчання грамоті.

завдання:

  • Закріплювати образ букв;
  • Тренувати дітей в умінні виконувати звуковий аналіз слів, ділити слова на склади, виділяючи ударний склад;
  • уточнювати поняття «Звук» і "літера" ;
  • Продовжувати вчити дітей складати речення із заданим словом, аналізувати їх, робити графічний запис до них c використанням правил написання;
  • Закріпити вміння працювати в зошиті і біля дошки;
  • Виховувати вміння слухати товаришів, не перебивати один одного.

Матеріал до заняття: Картка «Яка буква визирає з віконця» ; схема слова книга; ребуси; фішки (Червоні, зелені, сині); літери для складання слів; палички; зошити; прості олівці.

Хід заняття:

В. Хлопці, яке у вас сьогодні настрій?

Д. Гарний, веселий, радісний ...

В. Давайте візьмемося за руки і передамо один одному своє гарний настрій.

Зібралися всі діти в коло,
Я- твій друг, і ти-мій друг,
Міцніше за руки візьмемося
І один одному посміхнемося.

Подаруйте свої посмішки нашим гостям.

В. Діти, сьогодні до нас в групу прийшло цікавий лист з однією чудовою, чарівною країни - Граматика. Там живуть звуки, букви, слова. Жителі цієї країни написали, що хочуть знайти собі друзів. А ви б хотіли з ними познайомитися?

В. У цій країні вас чекають цікаві завдання, Які ви повинні виконати. Їли ви впораєтеся з усіма завданнями, вас чекає нагорода.

Ну, що хлопці ви готові відправитися в країну Граматика?

В.У мене є чарівний олівець, який допоможе нам опинитися в країні Граматика. Закриємо очі. «Раз - два - три в країну Граматика нас веди!»

В. Ось ми і в країні Граматика, сідайте за столи.

1. Отже, перше завдання.

«Вгадайте, яка буква визирає з віконця» .

Назвіть звуки, які вони позначають. Молодці!

2. З переплутаних букв вам потрібно скласти слово і зробити звуко - буквений аналіз.

До І А Г Н
1 3 5 4 2

Діти розставляють літери по цифрам і отримують слово книга. Потім складають схему слова і проводять звуко-буквений аналіз. Діти працюють за столами, один біля дошки.

Р. В слові книга, два склади, ударний склад - перший. В цьому слові п'ять звуків.

1 - й звук - до - согл., Гл., Тв., Позначається синім квадратом;
2 - й звук - н - согл., Зв., Мягк., Позначається зеленим квадратом;
3 - й звук - і - гол., Уд., Позначається червоним квадратом;
4 - й звук - г - согл., Зв., Тв., Позначається синім квадратом;
5 - й звук - а - гл., Безуд., Позначається червоним квадратом.

3. Фізкультхвилинка: Гра з м'ячем «Скажи навпаки» .

4. В. Хлопці, яке у нас зараз пора року?

В. Зі словом весна придумайте пропозиції і запишіть їх графічно на листочку.

В. Діти які правила ми повинні виконувати?

Д. Перше слово в реченні пишемо з великої літери, в кінці речення ставимо крапку, знак або знак питання.

(Вихователь запитує у дітей, яке перше, друге, третє слово в реченні; скільки слів у тебе в реченні?)

5. Гра «Розсипалося слово» .

Розсипалося слово,
Як насіння в грядці.
Скласти слова,
Допоможіть хлопці.

Діти працюють в парах, складають з букв слова і звукову схему слова.

6. Гімнастика для очей.

7. Завдання в зошиті «Уроки грамоти» . (Вписують літери).

8. В. Я зараз буду називати слова, а ви за допомогою паличок викладати тільки перші літери кожного слова: Півень, абрикос, кріп, кролик. Прочитайте яке слово вийшло (ПАВУК).

9. Ребуси.

В. Молодці хлопці! Ви відмінно впоралися з усіма завданнями і за це жителі чарівної країни Граматика дарують вам ці чудові літери.

Ну ось і закінчилося наше захоплюючу подорож, пора повертатися в нашу групу.

Закривайте очі. «Раз - два - три в групу нашу нас веди!»

Конспект заняття для дітей з навчання грамоті в підготовчій до школи групі

завдання:
- Удосконалювати фонематичні сприйняття, вміння визначати кількість і послідовність слів у реченні.
- Сприяти засвоєнню поняття про слово як про частину пропозиції.
- Розвивати уміння складати схеми пропозиції і записувати їх.
- Удосконалювати діалогічну мова.
- Розвивати уяву і творчі здібностідітей, активізувати мова.
- Створювати сприятливий емоційний фон.
- Вчити самостійно, виконувати завдання педагога.
- Формувати навик самоконтролю і самооцінки виконаної роботи.

хід заняття
педагог:Добрий ранок! Настав новий день. Я сміявся вам, а ви посміхніться один одному. Зробіть глибокий вдих через ніс і вдихніть в себе свіжість, доброту і красу. А видихніть через рот всі образи, злість і засмучення. Діти, до нас сьогодні прийшли гості на заняття. Давайте з ними привітаємось і тихесенько сядемо на стільчики.
діти:вітаються з гостями і сідають на свої місця за партами.
педагог:Сьогодні на занятті до нас прийшов ще один гість, а хто він ви дізнаєтеся, отгадав загадку:
Сердитий недоторка,
Живе в глушині лісовій,
Голок дуже багато,
А нитки жодної.
діти:Їжак.
педагог:Правильно хлопці. Скажіть, а чому їжак недотрога?
діти:У нього гострі голки і його не можна погладити.
педагог:А тепер подивіться що побачив їжак? (Домагатися повної відповіді).
діти:Їжак побачив гриб.
педагог:Скільки слів ви чуєте в цьому реченні?
діти:У цій пропозиції 3 слова.
педагог:Яке слово першим? Друге? Третє.
діти:Перше слово - їжак, друге - побачив, третє - гриб.
педагог:Давайте прогавили кожне слово. А хто здогадався з чого складається пропозицію?
діти:Пропозиція складається з слів.
педагог:Можна записати схемою. За схемою можна дізнатися, скільки слів у реченні. Кожне окреме слово позначається прямокутником. Один прямокутник позначає одне слово. Скільки слів в нашій пропозиції: «Їжак побачив гриб».
діти:Три слова в реченні.
педагог:Скільки прямокутників буде в нашій схемі?
діти:Три прямокутника.
педагог:Подивіться на нашу схему внизу, чим вона відрізняється від першої схеми?
діти:У другій схемі є риска над першим словом і точка в кінці.
педагог:Прямокутник з рискою означає початок пропозиції, а точка - кінець пропозиції. А тепер трохи відпочинемо.

Физкультминутка «Їжак»
Їжачок тупотів по стежці
І грибочок ніс на спинці.
(Ходьба по колу один за одним.)
Їжачок тупотів не поспішаючи,
Тихо листям шурхотом.
(Ходьба на місці.)
А назустріч скаче зайчик,
Довговухий попригайка.
У городі чиємусь спритно
Роздобув косою морквину.
(Стрибки на місці.)

педагог:А тепер пограємо, той, кого я назву сідає за стіл. Першими сідають ті діти чиї імена починаються на звук «А» і тд. Що зображено на цій картинці? (Їжак несе яблуко). Скільки слів в цьому реченні?
діти:Їжак несе яблуко. Три слова.
педагог:Хлопці, у кожного з вас на столі лежить картка із завданням. Знайдіть правильну схему для пропозиції: «Їжак несе яблуко». Поставте поруч з цією пропозицією галочку. А тепер подивимося, як ви впоралися із завданням. Все правильно виконали завдання? Як ви думаєте чому перша схема нам не підходить?
Відповіді дітей.
педагог:Всі впоралися із завданням? Намалюйте на своїх картках смайлик. Давайте ще пограємо в гру «Порахуй не помилися». Я буду називати пропозицію, а ви пропустили його, а потім назвіть кількість слів.
Настала пізня осінь.
Ластівки пропали.
Випав перший сніг.
Скоро настане Новий рік.

Діти вважають слова, плескаючи в долоні, і називають їх в порядку проходження пропозицій.
педагог:Які ж ви хлопці, молодці! Давайте згадаємо про що ми з вами сьогодні говорили? Що називали? Так з чого складається пропозицію? Як позначаємо початок пропозиції? Що ставимо в кінці речення?
діти:З слів. Прямокутником з рискою. Точку.
педагог:Хлопці їжаку пора повертатися додому - в ліс. Він втомився і хоче відпочити. Ви теж добре попрацювали. Хто задоволений своєю роботою? Молодці.