«Австралія. Географічне розташування, розміри, обриси та континент, що омивають моря і океани. Історія відкриття та дослідження Австралії». Повідомлення цікавих фактів про Австралію. План опису подорожі




  1. клімат.

  2. Внутрішня вода.

  3. Ґрунти.



  4. Держави та столиці










  1. Фізико- географічне положенняматерика.

  2. Рельєф, тектонічна будова, корисні копалини.

  3. клімат.

  4. Внутрішня вода.

  5. Ґрунти.

  6. природні зони. Рослинний та тваринний світ.

  7. Населення. Господарська діяльність.

  8. Держави та столиці
План характеристики фізико-географічного становища материка.

  1. Положення материка стосовно екватора.

  2. Положення материка стосовно нульового меридіана.

  3. Положення материка по відношенню до тропіків

  4. Крайні точки, їхні координати.

  5. Протяжність материка з півночі на південь та із заходу на схід у градусах та кілометрах.

  6. Визначити в яких кліматичних поясах розташований материк

  7. Положення материка по відношенню до морів та океанів.

  8. Положення материка стосовно інших материків.

  9. Особливості фізико-географічного становища материка.

Урок-практикум з географії в 7-му класі на основі інтеграції алгоритмічної та проблемно-пошукової технологій.

Тема уроку: "Фізико-географічне положення материка Африка"

Мета уроку: Виявити особливості географічного положення материка Африка

Завдання уроку


  • Освітні:Продовжити формування практичних умінь учнів працювати з картами атласу, користуватися типовими планами-алгоритмами, використовувати обчислювальні навички, аналізувати, виявляти закономірності, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, групувати матеріал за вказаними ознаками.

  • Виховні:Продовжити виховання особистісних якостей; почуття колективізму, відповідальності, особистої причетності, що відбувається.

  • Розвиваючі:Розвивати мислення школярів, навіщо передбачити створення під час уроку проблемної ситуації та навчання учнів її вирішенню: організовувати свою навчальну діяльність і працювати у заданому темпі; використовувати раніше придбані ЗУН для отримання знань та використання їх у нової ситуації; згортати отриману інформацію та записувати її в зошит; формувати елементи творчості з урахуванням вирішення проблемних завдань.
Обладнання:Фізична карта світу, атласи, підручники, типові плани, контурні картки, фонограма "Звуки Африки"

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Форми організації навчальної діяльності: практична робота на основі інтеграції алгоритмічної та проблемно-пошукової діяльності.

Прийоми діяльності вчителя:Еврестична розмова. Організація роботи учнів за типовими планами, картами атласу, текстом підручника, контурними картами.

Діяльність учнів: Виконання практичної роботиз використанням карт атласу та типових планів-алгоритмів. Вирішення проблеми уроку. Ведення запису в робочого зошита. Робота на контурній карті.

Опорні знання, внутрішньопредметна та міжпредметна інтеграція:градусна сітка, визначення географічних координат (географія); обчислювальні навички (математика).

Заплановані результати:Набуття знань про особливості географічне розташування материка Африка. Закріплення умінь працювати з картами атласу, типовим планом-алгоритмом, контурною карткою.

Хід уроку

Організаційний момент.

Підготовка до вивчення нового матеріалу: актуалізація знань учнів.

– Доброго дня, юні мислителі! Я рада бачити ваші розумні та добрі обличчя! На нас чекає дуже незвичайна робота. І я навіть трохи хвилююся: а чи все задумане здійсниться...

Для цього мені потрібна ваша допомога.

Продзвенів зараз дзвінок.

Починаємо наш урок.

Будемо мислити, вивчати

І відкриття робити.

Хлопці, чи ви готові до цього? Отже, вперед!


У Вас на столі листочки з посмішками чи без посмішки. Виберіть ту, яка відобразила б ваш настрій.

(Рефлексія з початку уроку і в кінці уроку - підсумок)

На уроках географії у 7 класі ми розглянули загальні закономірності природи нашої планети. Минулого уроку ми перейшли до вивчення материків.

Я пропоную провести арт обстріл і перевірити ваші знання. За 3 правильні відповіді та роботу на уроці як завжди буде результат.

Згадайте, будь ласка, що називається материком?

Відповідь:Материки - значні ділянки суші, з усіх боків оточені океаном.

Які ви знаєте континенти? Покажіть їх на карті.

Відповідь:Материки: Африка, Австралія, Південна Америка, Північна Америка, Антарктида, Євразія.
У попередній темі ми розглянули загальні закономірності природи південних материків, підпорядкованих закономірностям розвитку географічної оболонки.

Які материки відносяться до південним материкам?

Відповідь:До південних материків відносять Африку, Австралію, Південну Америку, Антарктиду.
Чи всі материки розташовані повністю у південній півкулі?
Відповідь:Ні. Австралія та Антарктида повністю лежать у південній півкулі, а Африка та Південна Америка лежать і у південній та в північній півкулі. .

Чому Африку, Австралію, Південну Америку, Антарктиду ми належимо до південних материків?

Відповідь:Усі чотири материки мають спільну історіюрозвитку природних умов– вони були частиною єдиного материка Гондвани.

Минулого уроку ми познайомилися з планом (алгоритмом) , яким будемо вивчати кожен материк.

План характеристики материка.


  1. Фізико-географічне положення материка.

  2. Рельєф, тектонічна будова, корисні копалини.

  3. клімат.

  4. Внутрішня вода.

  5. Ґрунти.

  6. природні зони. Рослинний та тваринний світ.

  7. Населення. Господарська діяльність.

  8. Держави та столиці
Подивіться що стоїть першим питанням і чому?

Відповідь:Перше питання плану: фізико-географічне становище.
Приватне завдання до першої дії алгоритму.

Що означає “визначити географічне розташування будь-якого географічного об'єкта”?

Відповідь:Географічне положення - це “адреса” географічного об'єкта, яким можна знайти його Землі. Тобто ми маємо визначити місцезнаходження даного об'єкта на земній кулі.

Фізико-географічне положення материка – це положення материка щодо Землі, інших географічних об'єктів, що впливають на його природу.
Якщо до планети нашої придивишся

З ракетної розрізниш дали

Материк має форму серця

Яскраво-червоний колір його землі


Про який материк йдеться?

Відповідь:Африка

Тема нашого уроку: Фізико-географічне становище материка Африка. І сьогодні на уроці ми визначимо місцезнаходження материка Африка на земній кулі.

Для роботи на уроці можна використовувати підручники, карти атласу, Фронтальне обговорення. Ми сьогодні виконуватимемо практичну роботу.

У зошитах для практичних робіт записуємо тему .(НА ДОШЦІ)

ФГП МАТЕРИКА АФРИКА

Обладнання: карти атласу, підручник, план-алгоритм.

Перш ніж продовжити роботу запишемо ДЗ §24, к.к

Яке б місце на нашій планеті ми з вами не вивчали б, про нього обов'язково можна буде сказати, що воно саме, саме ...

Кожен материк має визначення зі словом самий.

Євразія - найбільший? ... (Великий).

Антарктида - найбільший?...(холодний).

Африка - самий?...(спекотний).

Щоб ви назвали ще в Африці….



  • Сама велика пустеля- Сахара (7,82 млн. км²)

  • Найдовша річка світу – Ніл із Кагерою (6671 км)

  • Найбільший піщаний простір - пустеля Калахарі

  • Найвища температура на Землі – Ель-Азізія (Лівія) +58°С

  • Африка - найспекотніший материк

  • Найдавніший (Так! Вчені все більше схиляються до думки про те, що саме Африка є прабатьківщиною людства. Кожен землянин може сказати «Я родом з Африки»)

  • Найбільший за площею після Євразії (СЛАЙД)
Площа (СЛАЙД) S Африки – 29,2 млн. км² (1\5 частина суші) –ЦЕ БЕЗ ОСТРОВІВ

А з островами частина світу Африка – 30,3 млн. км 2

(СЛАЙД) Назва АФРИКА


  1. (Від лат. Afrikus - безморозний, не знає морозу).

  2. Слово "Африка", як вважають науковці, походить від назви берберського племені "Афригії", яке жило на півночі материка. Надалі ця назва поширилася на весь материк.
3. У XVI ст. вчений Мухаммед аль-Вазан писав що назви «Африка» (арабською «Іфрика») походить від слова «фарака» яке означає «розділити». Можливо, що у назві материка закладено саме цей зміст, оскільки Червоне море відокремлює Африку від Азії.

Основна проблема уроку.

Питання, на яке ми повинні відповісти наприкінці уроку:“Які особливості фізико-географічного становища материка Африка? ”

Щоб визначити фізико-географічне положення материка, ми повинні ознайомитися з типовим планом (алгоритмом) характеристики фізико-географічного положення материка.

Такий план є у кожного з вас, є він і в підручнику на стор. (ПІДРУЧНИК)

План характеристики фізико-географічного становища материка.


  1. Положення материка стосовно екватора.

  2. Положення материка стосовно нульового меридіана.

  3. Положення материка по відношенню до тропіків

  4. Крайні точки, їхні координати.

  5. Протяжність материка з півночі на південь та із заходу на схід у градусах та кілометрах.

  6. Визначити в яких кліматичних поясах розташований материк

  7. Положення материка по відношенню до морів та океанів.

  8. Положення материка стосовно інших материків.

  9. Особливості фізико-географічного становища материка.
Роботи багато, тому працюватимемо по групах.

Ряд біля вікна – 1 група – АФ

Середній ряд – 2 група – РІ

Ряд біля стіни - 3 група - КА

А спільними стараннями ми зберемо назву материка АФ - РІ-КА

Рішення проблеми:

(СЛАЙД) Працюємо так: Читаємо питання плану і записуємо його в зошит. Потім обговорюємо і представник групи дає відповідь. Якщо ви згодні, то робите запис у зошит. На підготовку 2-3 хв. (по пісочному годиннику)

Ряд біля вікна – 1 група – АФ

1. Положення материка стосовно екватора.

Відповідь:Екватор перетинає материк і ділить материк на дві частини: рівні за довжиною, але різні за площею. Велика за площею частина материка розташована на північ від екватора, а менша на південь. Пори року у північній та південній частині протилежні: коли у північній півкулі літо, у південній – зима Близькість екватора впливає на кількість одержуваного тепла та опадів, їх розподіл на пори року

Середній ряд – 2 група – РІ

2. Положення материка стосовно нульового меридіана.

Нульовий меридіан перетинає материк і поділяє материк на дві нерівні частини. Більшість материка розташована на схід від нульового меридіана, а менша - на захід.

Ряд біля стіни - 3 група - КА

3.Положення материка стосовно тропіків.

Африка лежить між тропіками, між 35 паралелями, в екваторіальних та тропічних широтах; у гарячому тепловому поясі.

(СЛАЙД) 4. Крайні точки, їх координати.

Останні точки материка це миси, тобто. ті ділянки суші, які найдалі вдаються у море.

Всі разом

Північна - м. Рас-Енгела - (37 гр. с. ш, 10 гр. ст д.).

Ряд біля вікна – 1 група – АФ

Південна - м. Голковий – (35 гр. пд.ш, 20 гр. ст д.).

Середній ряд – 2 група – РІ

Західна - м. Альмаді - (15 гр. з. ш, 18 гр. з. д.).

Ряд біля стіни - 3 група - КА

Східна - м. Рас-Хафун - (10 гр. с. ш, 52 гр. в. д.).

(СЛАЙД) 5. Протяжність материка з півночі на південь та із заходу на схід у градусах та кілометрах.

Ряд біля вікна – 1 група – АФ

Протяжність Африки північ - південь:

Щоб визначити відстань по меридіану в градусах потрібно визначити на яких широтах знаходяться крайні північний і південний край материка і градусні значення скласти (оскільки вимірювання йде від екватора) градусів37 гр. + 35 гр. = 72 грн. ; потім, знаючи, що довжина дуги меридіана в 1 градус дорівнює 111 км., То довжина материка становитиме: 111 км. * 72 = 7992 км.

Середній ряд – 2 група – РІ

Протяжність материка захід - схід: Захід-схід по 100 пн.ш.

14º+52º=66º 66º*109,6 км = 7233,6 км

Ряд біля стіни - 3 група - КА

На вибір


(СЛАЙД) ВИСНОВОК. Від довжини материка залежить вплив океанів, континентальність клімату, різноманітність природних умов. .

(СЛАЙД) 6. Визначити в яких кліматичних поясах розташований материк

Екваторіальний

Субекваторіальний

Тропічний

Субтропічний

Високі температури цілий рік.

Передбачені відповіді учнів:Африка розташована з обох боків від екватора. Більшість материка лежить у гарячому тепловому поясі. Африка розташована ближче до екватора, ніж до полюсів.
(СЛАЙД) 7. Положення материка по відношенню до морів та океанів, елементи берегової лінії

На заході материк омиває Атлантичний океан. На півночі Середземне море. На сході Індійський океан. На північному сході Червоне море.

протоки: Гібралтарський– розділяє частини світу – Європу та Африку, поєднує – Атлантичний океан та Середземне море. Суецький канал– відокремлює Африку від Азії та з'єднує Середземне море з Червоним. Баб-ель-Мандебська протока

Аденська– з'єднує води Червоного моря та Індійського океану

Елементи берегової лінії є на ваших картках-алгоритмах, вони допоможуть вам правильно оформити к\к


    1. Гібралтарська протока

    2. Середземне море

    3. Суецький канал

    4. Червоне море

    5. Баб-ель-Мандебська протока

    6. Аденська затока

    7. Сомалі (півострів)

    8. Індійський океан

    9. Мозамбікська протока

    10. о. Мадагаскар

    11. Атлантичний океан

    12. Гвінейська затока

    13. Канарські острови

Материк має прості контури Островів та півострівів мало.

(СЛАЙД) 9.Положення материка по відношенню до інших материка

Материк віддалений від Австралії, Антарктиди, Північної Америки та Південної Америки.

на значну відстань, крім Євразії. На півночі Середземне море та Гібралтарська протока (14 км) відокремлює її від Європи. На північному сході Африка сполучається з Азією вузькою смужкою суші – Суецьким перешийком завширшки 200 км. У ХІХ ст. тут було збудовано Суецький канал.

Ти на дереві стародавньої Євразії

Велетенської висить груші

Близькість до Євразії – континентальність клімату Північної Африки

Формулювання вирішення проблеми та основної проблеми уроку. Закріплення та усвідомлення. Систематизація знань.

Тепер я пропоную відповісти на запитання, яке було задано на початку уроку: "Які особливості фізико-географічного положення материка Африка?"

(СЛАЙД)ТЕСТ


  1. Крайньої західною точкоюматерика є:

  2. Екватор перетинає Африку:

  3. Материк омивається на сході водами океану:

  4. Далі від Африки розташований материк:

  5. Яку частину площі суші становить площа Африки?
Має вигідне фізико-географічне становище.

Підбиття підсумку уроку.Оцінка роботи учнів під час уроку.

Я знала, все в нас вийде,

Африку ми з вами знатимемо.

Всім мандрівникам

До журналу поставлю «добре» та «п'ять».

І на закінчення хочу сказати,

Що краще географії предмета не знайти.

Світ географії величезний,

Прагнете ви його пізнати.

Адже правильно сказав Костянтин Паустовський: «Пізнання та мандри невіддільні один від одного»

Рефлексія (виберіть картинку, що лежить у вас) - результат рефлексії

Звучить музика

Африка – невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі – латерита, почуєш багатоголосний бій тамтамів, побачиш у відблиски нічних вогнищ у якомусь глухому селі мускулисті тіла танцюристів у чарівних масках, і важко буде повертатися з цього таємничого світу. Зустрівшись віч-на-віч із цим надзвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність неправдоподібних легенд і сказань, у справжність казок, які з дитинства захопили уяву.

Організація домашнього завдання.

Текст параграфа 18. Самостійно опрацювати матеріал про відкриття та вивчення материка. Вибрати маршрут подорожі одного з дослідників, нанести маршрут його подорожі на контурну карту та скласти розповідь про цю подорож та мандрівника (можна з використанням додаткового матеріалу).

ТЕМА: «Австралія. Географічне розташування, розміри, обриси та континент, що омивають моря і океани.

Історія відкриття та дослідження Австралії».

Цілі уроку:

вивчити особливості фізико-географічного становища Австралії;

дізнатися, як відбувалося відкриття та дослідження Австралії;

Завдання:

Освітня– познайомити учнів з особливостями географічного розташування, відкриття та дослідження, а також рельєфу Австралії.

Виховна- Виховувати уважність, зосередженість, вміння працювати самостійно.

Розвиваюча- Розвивати вміння працювати з різними джерелами знань - підручником, картами.

Тип уроку:мультимедійна презентація

Устаткування: карти Австралії, атласи, контурні карти, підручник, мультимедійний проектор.

Форми навчальної діяльності:

    Повторення відомих термінів та понять;

    Гра – перевірка знань учнів на тему «Африка»;

    Практична робота у контурній карті з визначення географічних координат крайніх точок, а також елементів берегової лінії;

    Самостійна робота«Порівняння особливостей рельєфу Африки та Австралії»;

    Розповідь вчителя про основні форми рельєфу Австралії.

Заплановані результати:

-Називатиімена мандрівників та дослідників,

-Показувативсі вивчені об'єкти берегової лінії, форми рельєфу;

-Визначатигеографічне положення материка, порівнюватийого зі становищем Африки;

-Пояснювативплив географічного положення на природні особливості континенту, розміщення великих форм рельєфу та родовищ корисних копалин залежно від будови земної кори

План уроку:

    Організаційний момент (1 хв.)

    Повторення теми «Африка» (4 хв.)

    Вивчення нової теми(20 хв.)

    Закріплення (12 хв.)

    Рефлексія (2 хв.)

    Домашнє завдання(1 хв.)

Хід уроку

    Організаційний момент.

    Повторення теми «Африка»(слайд 2)

Гра: доповни пропозиції:

1. Найспекотніший материк: ……(Африка) (слайд 3)

2. Найбільша пустеля - ... (Сахара) (слайд 4)

3.Найбільш велика систематектонічних розломів: … (Великі Африканські розломи) (слайд 5)

4. Найдовша річка: …(Ніл) (слайд 6)

5. Хто це? (горила, шимпанзе, зебра, бегемот, лев, верблюд, окапі, лемур, муха Цеце, страус, жираф, слон, гепард) (Слайд 7)

Вивчення нової теми:

    Мотивація уроку:

Подивіться малюнки на ваших партах, прослухайте вірш.

Вона знаходиться під нами

Там, очевидно, ходять нагору ногами,

Там навиворіт вивернутий рік

Там розквітають у жовтні сади,

Там у жовтні, а не в липні літо,

Там протікають річки без води

(Вони в пустелі зникають десь),

Там у чагарниках сліди безкрилих птахів,

Там кішкам у їжу дістаються змії,

Народжуються звірята з яєць,

І там собаки гавкати не вміють,

Дерева самі лізуть із кори,

Там кролики страшніші, ніж повінь

(Г. Усова)

Подумайте, якою є тема нашого сьогоднішнього уроку? ( слайд 8) з видами Австралії

Відповіді учнів.

Формування теми уроку.

Слайд 9 - Тема урока

Знайомство учнів з метою уроку: ( слайд 10)

На уроці ви повинні:

    згадати, як визначають географічне положення материка;

    вивчити особливості фізико-географічного положення Австралії

    дізнатися, як відбувалося відкриття та дослідження Австралії

    розглянути основні форми рельєфу материка

    Слово вчителя:

Австралія (від латинського слова austral is – південний) найменший материк Землі. За його невеликі розміри її іноді називають материком-островом. Є особливості й у освоєнні материка, оскільки Австралія найдовше інших великих земель планети залишалася колишньою плямою. Довгий час континент був відірваний від історичних процесів, що відбувалися в інших частинах світу. За багато тисяч років у Африці, Азії, Європі, Америці народилися могутні центри цивілізації, а Австралії як і панував кам'яний вік.

    Повідомлення цікавих фактівпро Австралію:

    Австралія – найменший материк Землі;

    Материк повністю розташований у південній півкулі;

    Австралія-материк реліктів-тварин та рослин, що збереглися з минулих геологічних епох;

    Тут немає діючих вулканів;

    Австралія – найпосушливіший материк Землі. Вона одержує опадів у 5 разів менше, ніж Африка, у 8 разів менше, ніж Південна Америка;

    Близько половини її площі займають пустелі та напівпустелі;

    У фарбуванні континенту переважають червонувато-бурі тони;

    Австралія пізніше за інших була заселена і освоєна європейцями;

    Весь материк займає одну державу;

    Повторення.

Згадайте план опису географічного розташування регіону (підручник стор. 344).

Визначити фізико-географічне положення означає (слайд 11) :

План вивчення материка:

    Як розташований щодо екватора, тропіків (полярних кіл), та нульового меридіана.

    Знайдіть крайні точки материка, визначте їх координати та протяжність материка в градусах та кілометрах з півночі на південь та із заходу на схід.

    Які моря та океани омивають материк.

    Як розташований материк щодо інших материків

    В яких кліматичних поясах розташований материк.

    Географічне розташування Австралії

Австралія немов усамітнилася від континентів-сусідів (слайд 12) .

    Визначте, як розташована Австралія щодо екватора, тропіків та нульового меридіана?

Вона цілком розташована в Південній та Східній півкулях та в центрі океанічної півкулі планети. Майже посередині її перетинає Південний тропік, тому її північна частина лежить у спекотному, а південна – у помірному поясахосвітлення. Більшість материка розташована в жаркому тепловому поясі.(слайд 13)

    Які контури материка?

Материк схожий на величезну «квасолю» в океані(слайд 14)

(Слайд15)

Береги порізані слабо. Тут мало бухт, зручних для стоянки суден. Найзручніші бухти та затоки розташовані у східній та південно-східній частині материка. Вони розташовані найчастіше у гирлах річок, наприклад, затока Порт-Джексон. На його берегах лежить Сідней. Неподалік південно-східного узбережжя лежить великий острів Тасманія

    Покажіть на карті:

Океани, моря, затоки, протоки, що омивають материк.

На контурній карті позначте елементи берегової лінії Австралії.

Перевірка:На слайдах висвічуються елементи берегової лінії, затоки протоки, півострова (Слайд 16-17)

З північного заходу береги Австралії захищені від великих океанських хвиль Великим Бар'єрним рифом. Він тягнеться на 2300 км. Від мису Санді на о. Фрейзер до південного узбережжя Нової Гвінеї. Великий Бар'єрний риф віддалений від узбережжя на відстань від 50 до 150 км. Глибина Великої лагуни між рифом та материком досягає в деяких місцях 50 метрів. (Слайд 18)

Великий Бар'єрний риф складається з багатьох коралових рифів і островів, між якими можуть пройти і великі судна. У Великому Бар'єрному рифі є близько 20 добре вивчених проходів із боку океану. Щільну "стінку" рифи утворюють тільки на півночі.

    Крайні точки.

На контурній карті підпишіть крайні точки материка.

На слайді з'являються крайні точки (Слайд 19).

Північна точка - мис Йорк - відкрито 1606 р. голландським мореплавцем У. Янсзоном. Назву мису привласнив Дж. Кук на честь герцога Йоркширського. Дж. Кук був родом із графства Йоркшир.

Східна точка- мис Байрон - відкрита та названа Дж. Куком на честь англійського мореплавця Джона Байрона.

Крайня південна точказветься мис Південно-Східний.

Західна- мис Стіп-Пойнт.

Учні визначають їх координати, потім для перевірки координати з'являються на слайді (слайд 20)

    Визначте

Протяжність території Австралії з півночі на південь та із заходу на схід.Визначте протяжність території з півночі на південь по 40 меридіану та із заходу на схід по 45 0 пн.ш. (Слайд21)

    Положення щодо інших частин світу (слайд 22)

Австралія займає 6% площі суші, S = 8,9 млн км.

Австралія більше нагадує острів, ніж материк. Можливо, саме її віддалене розташування і стало причиною того, що вона, за винятком Антарктиди, стала останнім материком, відкритим та освоєним європейцями.

Давайте визначимо відстань від Австралії до найближчих континентів. Відстань від Австралії до Африки складає 7000 км. До Південної Америки 12000 км, до південно-східної Азії 2800 км, до Антарктиди 3000 км.

Давайте проведемо порівняння географічного положення Австралії та Африки (робота з картами атласу)

    Історія відкриття та дослідження Австралії

Незважаючи на те, що вчені античного світу припускали існування материка у південній півкулі, він довго не був відомий європейцям. Відкрили Австралію за доби Великих географічних відкриттів. Іспанець Торрес, голландець Тасман, англієць Дж. Кук дали перші відомості про Австралію.

Першим європейцем, який відкрив на початку XVII ст. північне узбережжя Австралії вважають голландського мореплавця В. Янсзона. Його співвітчизник О.Тасман у середині XVII ст. описав береги континенту від мису Йорка до Південного тропіка.

У 1770 р. англійський мореплавець Дж. Кук повторно «відкрив» Австралію, яку незабаром було оголошено колонією Англії.

(Повідомлення учня)

Першими європейцями, які відкрили на початку XVII ст. північне узбережжя материка, були голландські мореплавці Віллем Янц, Абель Тасман та ін. А. Тасман у середині XVII століття описав береги континенту від мису Йорк до Південного тропіка. Тасман довів, що Австралія є самостійним материком. На той час його називали новою Голландією (слайд 23)

Іспанський мореплавець Торрес пройшов протокою між Новою Гвінеєю та Австралією. Однак ці відомості зберігалися весь час потай. Тому відкриття материка багато хто приписує знаменитому англійському мореплавцю Джеймсу Куку. 1770 року він відкрив Східне узбережжяАвстралії, що започаткувало колонізації материка англійцями. Коли корабель капітана Кука сів на мілину, було зроблено велике географічне відкриття- відкритий Великий Бар'єрний риф (Слайд 24).

Весь XIX століття було для Австралії століттям досліджень та географічних відкриттів першопрохідників австралійських земель чатували на смертельні небезпеки, перші колонізатори використовували аборигенів як провідників для дослідження австралійських земель (Слайд 25.)

Найспекотніші і сухі внутрішні території континенту досліджували експедиціями Р. Берка, Д.Стюарта, Дж. Форреста. (Слайд 26). Деякі відважні мандрівники безвісти зникли в глибині континенту. Трагічно закінчилася експедиція Р. Берка, який першим перетнув материк з півночі на південь з метою пошуку траси для телеграфу. Р. Берк загинув по дорозі назад.

Багато досліджень пов'язані з пошуками спочатку пасовищ, а пізніше – з розвідкою родовищ корисних копалин, прокладанням доріг (Слайд 27.)

У 70-ті роки XIX століття в Австралії жив і працював відомий російський мандрівник Н. Н. Міклухо-Маклай (слайд 28)

    Рельєф Австралії.

Згадайте теорію руху літосферних плитА. Вегенера, частиною якого материка була у минулому Австралія?

Покажіть на карті Індо-Австралійської літосферної плити.

Визначте положення Австралійської платформи.

Це найнижчий і найплощий у світі континент з вирівняним та одноманітним рельєфом. Середня висота материка становить 215 м. Лише 2% території знаходяться вище за тисячометрову позначку.

Рельєф Австраліївизначається розташуванням основних географічних об'єктів

Гори на сході материка з'явилися в епоху альпійської складчастості, коли майже на всіх великих материкахформувалися великі гірські масиви.

Фізико-географічні райони(слайд 29)

Великий Вододільний хребет

Центральна низовина

На фізичній карті знайдіть низовини, плоскогір'я, вкажіть їх переважні висоти.

(Слайд 30)

Центральна низовина складена потужними товщами осадових. гірських порідморського та озерного походження. Подекуди на її поверхні зустрічаються столові останки, що виникли в результаті ерозійної діяльності древніх водотоків, а також русла епізодичних річок- криків

В Австралії багато великих піщаних і кам'янистих пустель. Найбільші з них - Велика пустеля Вікторія, Велика піщана пустеля і пустеля Гобі (слайд 31)

У тектонічних западинах залягають артезіанські води. Територія, де вони знаходяться, називається Великий Артезіанський Басейн

Де розташовані гори, яка їхня найбільша висота? ( на східній околиці материка вздовж узбережжя простяглися сильно зруйновані невисокі гори – Великий водороздільний хребет. Розлами та річкові долини розбивають гори на окремі масиви. Східні схили гір круто обриваються до моря, західні – більш пологі. На крайньому південному сході гори сягають найбільшої висоти і називаються Австралійськими Альпами. (Сніжні гори)(Слайд 32).

Найвища точка континенту – це гора Косцюшка, її висота над рівнем моря 2230 м, а найнижча місцевість – озеро Ейр – лежить на 12 м нижче за рівень моря.

Тут немає вулканів, що діють, не буває землетрусів.

IV. Закріплення:

    Порівняння особливостей рельєфу Африки та Австралії (Слайд 33):

Ознаки порівняння

Африка

Австралія

Плоскогір'я та нагір'я

Ефіопське нагір'я, нагір'я Ахаггар, Тібесті

Плато Кімберлі, плато Барклі

Низинності

Лівійська

Центральна, Налларбор

Гори: висота, вік

Атлас – молоді гори (2000-4000);

Драконові – давні (2000-3000);

Капські - Стародавні (1000-2000).

Великий Вододільний хребет - давні гори (1000-2000)

Камерун, Кенія, Карісімбі, Кіліманджаро

Вулканів немає

Землетруси

Землетруси є на сході Африки, в районі гір Атлас

Землетруси – велика рідкість

Учні відповідають відповідно до плану (на слайді), для перевірки на слайді з'являються відповіді (слайд 34)

    Використовуючи текст підручника (Стор. 122-124), (Слайд 35)

Обриси материка прості, береги ________(слабко) порізані. Уздовж північно-східних берегів Австралії понад 2000 км. тягнеться смуга коралових островів і рифів, що отримали назву __________ (Великий Бар'єрний риф). Вища точкаАвстралія ___________ (м. Косцюшко) розташована в горах ___________ (Австралійські Альпи). Її висота дорівнює _________ (2230) метрів. У геологічному минулому більшість Австралії була частиною материка __________ (Гондвана), від якого відокремилася до кінця Мезозоя. Крайніми точкамиматерика є _____________(Байрон, Йорк, Стіп-Пойнт, Південно-Східний).

Перевірка правильності виконання завдання на слайде 36

    Вкажіть координати мисів(слайд 37)

Мис Йорк

26 0 09 / ю.ш. 113 0 05 / с.д.

Мис Стіп-Пойнт

39 0 11 / ю.ш. 113 0 09 / с.д.

Мис Південно-Східний

28 0 38 / ю.ш. 153 0 09 / с.д.

Мис Байрон

10 0 41 / ю.ш. 142 0 32 / с.д.

    .

(слайд 38)

    Тиморське море

    Китайське море

    Арафурське море

    Саргасове море

    Тасманове море

    Затока Карпентарію

    Перська затока

    Егейське море

    Селебське море

    Коралове море

    Велика Австралійська затока

Самостійна робота з роздавальним матеріалом (слайд 39)

    Центральні рівнини.

    Великий водороздільний хребет

    Західне плато

    Гора Костюшка

  1. Великий Артезіанський басейн

    Велика піщана пустеля

М'який контроль (самоконтроль). Учні звіряють правильність виконання завдання.

V. Рефлексія(слайд 40)

Повернемося до завдань нашого уроку. Вирішили ми їх чи ні? Самостійно оцініть свою роботу на уроці.

Хлопці перед вами лежать різнокольорові листочки. Виберіть той, який повністю відображає ваше сприйняття уроку. На карту Австралії прикріпіть мордочки

Урок зрозумівможу самостійно

Урок зрозумів,але не можу самостійно охарактеризувати географічне положення, історію відкриття та сучасні дослідження Антарктиди

Урок зрозумів,можу самостійно охарактеризувати географічне положення, історію відкриття та сучасні дослідження Антарктиди танавчити цьому товаришів

VI. Домашнє завдання (слайд 41 ) : вивчити параграф 27 підручника, скласти кросворд із 7-10 слів на теми (на вибір) «Географічне положення Австралії», «Історія відкриття Австралії», «Рельєф Австралії»

Додаток 1.

Використовуючи текст підручника (Стор. 122-124),

вставте пропущені у тексті слова: (Виконання завдання в зошити)

    Обриси материка прості, береги ________(слабко) порізані.

    Уздовж північно-східних берегів Австралії понад 2000 км. тягнеться смуга коралових островів і рифів, що отримали назву __________ (Великий Бар'єрний риф).

    Найвища точка Австралії ___________ (м. Косцюшко) розташована в горах ___________ (Австралійські Альпи).

    Її висота дорівнює _________ (2230) метрів.

    У геологічному минулому більшість Австралії була частиною материка __________ (Гондвана), від якого відокремилася до кінця Мезозоя.

    Крайніми точками материка є _____________ (Байрон, Йорк, Стип-Пойнт, Південно-Східний).

Додаток 2.

Варіант 1.

Підпишіть географічні об'єкти, використовуючи їх цифрові позначення

Самостійна робота з роздавальним матеріалом (слайд 39)

    Центральні рівнини.

    Великий водороздільний хребет

3. Західне плато

    Гора Костюшка

  1. Великий Артезіанський басейн

    Велика піщана пустеля


Варіант 2.

Використовуючи цифрові значення, підпишіть на карті моря та затоки, що омивають Австралію. .

    Тиморське море

    Китайське море

    Арафурське море

    Саргасове море

    Тасманове море

    Затока Карпентарію

    Перська затока

    Егейське море

    Селебське море

    Коралове море

    Велика Австралійська затока


Додаток 3.

Порівняння особливостей рельєфу Африки та Австралії:

Ознаки порівняння

Африка

Австралія

Плоскогір'я та нагір'я

Низинності

Гори: висота, вік

Землетруси

Література:

    Андрєєва В. Н. Предметний тиждень географії у школі. - Ростов н. / Д.: Фенікс, 2008

    Душина І. В., Коринська В. А., Щенєв В. А.. Географія: наш дім - Земля. Материки, океани, народи та країни. 7 кл.: Метод. посібник. - М: Дрофа, 2005.

    Душина І. В. Географія. Материки, океани, народи та країни. 7 кл.: навч. для загальноосвіт. установ/під ред. В. П. Дронова.- М. Дрофа, 2009

    Географія: Цікаві матеріали до уроків та позакласних занять у 6-8 класах. Упоряд. Касаткіна. - Волгоград: Вчитель, 2007

    Географія: Уроки – ігри в середній школі. / Упоряд. Н. В. Болотнікова. - Волгоград: Вчитель, 2004.

    Карасьов С. А. Географія материків та океанів. 7 клас. Зошит з друкованою основою. - Саратов: «Ліцей», 1999

    Нагорна І. І.. Географія.7 клас: поурочні плани. - Волгоград: Вчитель, 2004

    Нікітіна Н. А. Поурочні розробки з географії. 7 клас. - М.: «ВАКО», 2005

    Тарасенко В. Т. Узагальнюючі уроки географії. Рольові ігри, семінари, вікторини. Посібник для вчителя: Краснодар, 2002.

    Уроки географії Кирила та Мефодія. 7 клас.

    Електронні уроки та тести. Географія у школі. Австралія, Океанія, Арктика, Антарктида

Атлантичний океан (карта додана нижче) – складова частина Світового океану. Він вважається найбільш вивченим людьми водоймою на нашій планеті. По своїй площі посідає друге місце, поступившись першим лише Тихому. Атлантичний океан займає територію 91,66 млн кв. км, тоді як Тихий – у 178,684 млн кв. км. Як ми можемо бачити, ці цифри є досить вражаючими.

Опис географічного положення Атлантичного океану

Меридіонально океан простягся на 13 тис. км. На півночі він омиває береги о. Гренландія, Канади та частини Європи, з'єднується з водами Північно-Льодовитого океану. На півдні Атлантичний океан сягає берегів самої Антарктиди. Іноді південну частину Атлантики, приблизно від 35° пд. ш. до 60 ° пд. ш., відносять до окремої, Але її існування досі є спірним питанням.

Найбільша ширина Атлантичного океану- 6700 км. На сході він омиває західне узбережжя Африки, Європи, з'єднується з кордоном від м. Ігольний до Землі Королеви Мод (в Антарктиді). На заході підносить свої води до берегів Південної та Північної Америки, через з'єднуючись із Тихим.

Географічне положення Атлантичного океану таке, що він поєднується з усіма іншими великими водоймищами планети, а також омиває береги всіх континентів, крім Австралії.


Коротко про океан

Площа Атлантики – понад 91 млн кв. км. У відсотковому співвідношенні нею припадає 25 % всіх вод Світового океану. З загальної площіакваторії 16% посідає затоки і моря. Останніх всього 16. Саргассово, Середземне та Карибське – найвищі великі моря, З яких складається Атлантичний океан. Карта, додана нижче, також відображає найбільші затоки. Це Мексиканський, Мен. Атлантичний океан багатий і островами, і архіпелагами. Найзначніші за площею: Британські, Великі Фолклендські, Ісландія, Ньюфаундленд, Великі Антильські, Багамські та ін.

Середні глибини океану - в районі 3500-4000 м. Максимальна - жолоб Пуерто-Ріко, його протяжність 1754 км, ширина - 97 км, а найбільша глибинатут досягає 8 742 м.

Рельєф

Вивчаючи географічне положення Атлантичного океану, слід звернути увагу до рельєфність дна. Ця водойма вважається досить молодою на планеті Земля. Такий висновок можна зробити на підставі рельєфу його дна. Умовно його можна поділити на три частини. По всьому центру дна Атлантики простягся з півдня на північ Середньо-Атлантичний хребет - океанічний хребет, що розділяє Північноамериканську та Євразійську тектонічні плити. Він достатньо великих розмірівіноді навіть піднімається на поверхню у вигляді островів. Яскравим прикладом є острів Ісландія.

Утворився океан у мезозойський період. Імовірно - під час розколу Пангея на два материки, Лавразію та Гондвану. По обидва боки від Серединно-Атлантичного хребта розташувалося ложе океану – найбільш спокійний та однорідний рельєф дна. Ближче до материків у рельєфі виділяються континентальні околиці. Вони є акумуляційними рівнинами, складеними товстим шаром донних опадів. Шельф океану не дуже широкий, найбільша його протяжність - 400 км ( р-н Північногота Балтійського морів).

Географічне становище Атлантичного океану визначає деякі особливості. Наприклад, найчастішим явищем для даної акваторії є його сейсмічна активність, підводні вулкани. А це, у свою чергу, викликає сильні урагани, цунамі та тайфуни, тропічні шторми та смерчі. Саме в цих водах розігрувалися найпотужніші катастрофічні урагани планети: Катріна (2005), Іван (2004), Сенді (2012).

Особливості клімату

Географічне положення Атлантичного океану визначається протяжністю з півночі на південь планети. Завдяки цьому він проходить через усі кліматичні пояси Землі. Відповідно, і клімат океану у різних його районах відрізняється. Більшість акваторії розташувалася в помірних і субтропічних кліматичних широтах. Основу погодних умовтут становлять вітри - західні та пасати. У північному районі океану зароджується циклон, який визначає погоду всього Північної півкуліпланети. В арктичних та антарктичних широтах найчастіше явище - дрейфуючі крижини та айсберги.

Течії

Активне переміщення водних потоків відбувається в океані у меридіональному напрямку. Утворюються потужні течії: Гольфстрім, течія Західних вітрів, Північна та Південна пасатна, Канарська, Бразильська.

Держави, які мають вихід до вод Атлантики

Як ми вже говорили вище, географічне положення Атлантичного океану дозволяє його водам омивати практично всі материки планети. Саме тому він охоплює узбережжя багатьох держав і країн.

  1. У Північної Америкивсі держави: Канада, США, Мексика, острівні та дрібні країни – мають вихід до узбережжя Атлантики.
  2. На материку Південна Америка Атлантичними водамиомиваються береги Бразилії, Уругваю, Аргентини, Чилі, Колумбії та Парагваю.
  3. Африканські держави, які мають вихід до Атлантичного океану, - це Мавританія, Сенегал, Гамбія, Марокко, Гвінея, Нігерія, Камерун та інші.
  4. Європейські держави, які мають вихід до океану, – Великобританія, Іспанія, Португалія, Данія.

У цій статті ми докладно розглянули особливості географічного положення

Автор публікації: Соловйов С.М.

Дата публікації: 25.09.2016

Короткий опис:

попередній перегляд матеріалу

Практична робота (урок №4) Складання картосхеми «Літосферні плити»

Складіть картосхему руху літосферних плит. Визначення по карті напрямків пересування літосферних плит та припущення розміщення материків та океанів через млн. років.

Середземне м. Червоне. Тихий океанАтлантичний океан

Висновок: зробити висновок про розподіл суші та моря в майбутньому

Практична робота (урок №9). Визначення головних показників клімату різних регіонів планети за кліматичною картою світу

Мета: Визначення річної кількості опадів, середніх та абсолютних температур січня та липня окремих точок земної кулі, що переважає напрямки вітру січня та липня за кліматичною картою.

    Вчитися працювати з кліматичною картою Землі.

Хід роботи.

    Визначте по карті головні показники клімату та занесіть до таблиці:

немає даних на карті

Наприклад: 100-250 мм на рік

Наприклад:

Січень: СЗ

Оймякон (Євразія)

Наприклад:

Січень: -71º, Липень: +33º

Іркутськ (Євразія

Вашингтон (Півн. Америка)

Ріо-де-Жанейро (Південна Америка)

Аддіс-Абеба (Африка)

3. Зробити висновок щодо практичної роботи.

Практична робота (урок №10) Аналіз кліматограм для основних типів клімату

Хід роботи:

Практична робота (урок №15). Побудова профілю дна океану за однією з паралелей, позначення основних форм рельєфу дна океану

Побудуйте схематичний профіль дна Атлантичного океану за екватором


Практична робота (урок №16)

Аналіз схем кругообігу речовин та енергії Висновок: Значення кругообігів

Практична робота.(урок №17) Встановлення зв'язків між типами клімату та природними зонами за тематичними картами атласу

Зіставте кліматичну карту з природними зонами та заповніть таблицю

Практична робота (урок № 20). Зіставлення політичної карти світу в атласі з картою людських рас

Зіставте політичну картута карту рас та заповніть таблицю

Практична робота (урок №22)

Тема: «Визначення географічних координат крайніх точок, протяжності материка з півночі на південь у градусах і кілометрах. Навчання визначення географічного положення материка»

Цілі: 1. Виявити особливості фізико-географічного положення Африки.

2. Навчитися визначати фізико-географічне положення материка за планом, використовуючи карти атласу.

3. Закріпити вміння визначати географічні координатиточок, довжина материка з півночі на південь у градусній мірі та кілометрах.

4. Встановити вплив фізико-географічного становища (ФГП) на природу материка.

Визначте географічне положення материка Африка, використовуючи план і карти атласу. Усна робота з визначення фізико-географічного положення материка поєднується із заповненням контурної карти, проведенням необхідних розрахунків та із записом у зошити коротких висновків.

План визначення ФГП материка

I. Визначте положення материка на градусній сітці (стосовно екватора, нульового меридіана, Північного та Південного тропіків):

1. Стосовно екватора - перетинається материк лінією екватора чи ні? Якщо перетинається, то у якій частині? У якій півкулі розташований материк - у Північній чи Південній? На контурній карті червоним кольором виділіть лінію екватора.

2. Стосовно нульового меридіана - перетинається материк нульовим меридіаном чи ні? Якщо перетинається, то в якій його частині? У якій півкулі розташований материк - у Західній чи Східній? На контурній карті синім кольором виділіть лінію нульового меридіана.

3. За фізичною картою Африки визначте крайню північну та крайню південну точки материка

4. Позначте на контурній карті крайню північну та крайню південну точки материка; визначте їх географічні координати, запишіть географічні координати контурної карті.

5. Становище довготи. Знайдіть на фізичній карті Африки крайню західну та крайню східну точки. Позначте їх на контурній карті. Визначте географічні координати крайньої західної та східної точок, підпишіть на контурній карті.

ІІ. Визначте положення материка щодо інших об'єктів (материки, океани):

1. Які материки розташовані поблизу, у якому напрямі, як відокремлюються? На контурній карті підпишіть довколишні материки, моря та протоки, які їх відокремлюють від Африки.

2. Які океани, моря, затоки та протоки омивають береги Африки? Підпишіть на контурній карті.

3. Визначте характер берегової лінії (сильно порізана - виділяється багато островів, півостровів, заток, проток; слабо порізана - мало островів; півострів, заток, проток). Великі островита підпишіть півострова на контурній карті.

Зробіть висновок про величину та протяжність материка, особливості географічного положення материка, що визначають його природу. Короткий висновок запишіть у зошит у вигляді таблиці.

Крайні точки

Найближчі материки

Практична робота (урок №23)

Тема: «Позначення на контурній карті великих форм рельєфу та родовищ корисних копалин»

Цілі роботи: 1. Закріпити знання про сучасному рельєфіАфрики розміщення корисних копалин.

2. Вчитися правильно працювати з контурною карткою.

Послідовність виконання роботи

1. Позначте на контурній карті великі форми рельєфу материка:

    гори – Атлас, Капські, Драконові;

    нагір'я - Ахаггар, Тібесті, Ефіопське;

    плоскогір'я Східно-Африканське;

    вулкан Кіліманджаро.

Колірний фон контурної картки повинен відповідати фоновому кольору карти атласу.

2. Позначте на контурній карті родовища з корисними копалинами. Умовні знаки контурної картки повинні відповідати умовним знакам карти атласу.

Прийом позначення на контурній карті об'єктів літосфери (гори, рівнини, вулкани, окремі вершини)

1. Визначивши географічне положення об'єкта на фізичній карті, знайти це місце на контурній карті, орієнтуючись лініями градусної сітки, берегової лінії, річкової мережі.

2. Позначити об'єкт на контурній карті таким же умовним знаком, як це зроблено на фізичній карті, звернувши увагу на точність нанесення об'єкта щодо основних орієнтирів.

3. Надписати назву об'єкта так, як це зроблено на фізичній карті.

4. В умовних знаках до карти пояснити, як зазначено об'єкт

Практична робота (урок №31)

Тема: "Складання проекту можливої ​​подорожі країнами континенту з обґрунтуванням його цілей, оформленням картосхеми маршруту, описом сучасних ландшафтів та відмінностей у характері освоєння території по лінії прямування"

Цілі роботи:

1. Закріпити та розширити знання про особливості природи Африки, про населення та його господарську діяльність.

2. Перевірити та оцінити вміння використовувати карти атласу, підручник, інші джерела географічної інформації з метою вирішення поставлених завдань.

Послідовність виконання роботи

Любі друзі! Ви вивчили один із дивовижних континентів нашої планети і тепер маєте можливість здійснити незабутню подорож країнами Африки.

1. Складіть проект можливої ​​подорожі з обґрунтуванням його цілей. Цілями подорожі можуть бути відвідування національних парків континенту, вивчення вулканів, відвідування столиць держав, вивчення унікальних природних об'єктів та багато іншого. Знаючи особливості природи континенту, населення та його господарського життя, ви самі визначите, де б вам хотілося побувати, що в першу чергу вам хотілося б «побачити на власні очі».

2. Визначивши маршрут подорожі, його початкову та кінцеву точки, нанесіть маршрут на контурну карту - позначте об'єкти, які плануєте відвідати (не менше п'яти), прокладіть шлях проходження. Знаки легенди карти придумайте самостійно.

3. У зошиті дайте короткий описоб'єктів вивчення.

4. Використовуючи комплексну карту, свої знання на тему, в зошиті опишіть сучасні ландшафти та відмінності в характері освоєння території за маршрутом прямування

Практична робота (урок №33)

Тема: «Порівняння географічного положення Австралії та Африки»

Мета: 1. Порівняти географічне розташування Австралії та Африки.

Послідовність виконання роботи

    Визначте географічне положення материка Австралія, використовуючи план і карти атласу. Усна робота з визначення фізико-географічного положення материка поєднується із заповненням контурної карти, проведенням необхідних розрахунків та із записом у зошиті коротких висновків.

Учні використовують план характеристики ФГП материка, отриманий під час виконання практичної роботи на тему «Африка»

Зробіть висновок про величину та протяжність материка, особливості фізико-географічного положення материка, . Короткий висновок запишіть у зошит у вигляді таблиці.

Крайні точки

Найближчі материки

Ступінь порізаності берегової лінії

Слабка порізаність берегової лінії

З якою частиною Африки Австралія має схоже географічне розташування? У чому ви бачите цю схожість?

Короткий висновок запишіть

Практична робота (урок №44)

Тема: "Визначення рис подібності та відмінностей географічного положення Африки та Південної Америки"

Цілі роботи:

    Встановити особливості географічне розташування Південної Америки.

    Удосконалювати своє вміння описувати географічне положення материка за картою та типовим планом.

    Вчитися порівнювати географічне положення двох материків, робити на основі проведеного порівняння висновок про схожість та відмінність їхньої природи.

Послідовність виконання роботи

I. Визначте географічне положення материка Південної Америки, користуючись планом і картами атласу. Усна робота з визначення ФГП материка за типовим планом поєднується із заповненням контурної карти, проведенням необхідних розрахунків та із записом у зошиті коротких висновків.

Порівняйте географічне розташування Південної Америки з географічним розташуванням Африки. Як позначиться на природі Південної Америки її більша порівняно з Африкою змішання на південь?

1. Ставлення до екватора

2. Ставлення до нульового меридіана

3. Ставлення до інших материків

4. Ставлення до океанів

Практична робота(Урок №47) Порівняння характеру розміщення населення Південної Америки та Африки

Хід роботи;

Аналізуючи карту народ, карту густоти населення, карту природних зонта кліматичну карту порівняти характер розміщення населення Південної Америки та Африки, і зробити висновок у яких районах материків проживає більшість населення.

Практична робота (урок №51)

Тема: "Порівняння клімату окремих частин материка, розташованих в одному кліматичному поясі, оцінка кліматичних умов для життя та господарської діяльності населення"

Цілі роботи:

1. Показати різноманітність клімату всередині одного кліматичного поясу, виявити причини, що зумовили цю різноманітність.

Оцінити кліматичні умовидля життя та господарської діяльності населення.

Перевірити та оцінити своє вміння самостійно аналізувати тематичні карти, проводити порівняння кліматів, виділяти риси подібності та відмінності.

Послідовність виконання роботи

Варіант 1 Варіант 2

Порівняти клімат півострівів Порівняти клімат півострівів

Аляска та Лабрадор Флорида та Каліфорнія

Використовуючи прийом накладання карт (фізична карта Північної Америки, кліматична карта Північної Америки, кліматичні пояси та області світу) порівняйте клімат двох запропонованих територій.

Результати порівняння можна відобразити у вигляді таблиці у зошиті або на контурній карті.

Варіант 1Територія

Середня t,

Річна кількість опадів, мм

Кліматичний

Тип клімату

П-ів Аляска

П-ів Лабрадор

Варіант 2Територія

Середня t, °С

Річна кількість опадів,

Кліматичний пояс

П-ів Флорида

П-ів Каліфорнія

Причини, що зумовили різницю клімату в межах одного кліматичного поясу:

Як вплинули відмінності клімату життя і господарську діяльність населення порівнюваних територій:

На контурній карті

    Підписати території, клімат яких порівнюється.

    Позначити кліматичний пояс, в межах якого розташовані порівнювані території, вказати тип клімату.

    Вказати переважаючі повітряні маси, стрілки показати напрямки постійних вітрів.

    Провести ізотерми середніх січневих та середніх липневих температур повітря.

    Вказати абсолютний максимум та абсолютний мінімум температур.

    Колір фон показує річну кількість опадів.

    Вказати режим випадання опадів.

    Позначити течії біля берегів порівнюваних територій.

    У зошиті записати короткий висновок про причини, що зумовили кліматичні відмінності в межах одного кліматичного поясу.

Практична робота (урок №55)

Але на підставі попередньої практичної роботи зробіть висновок, як вплинули відмінності клімату на життя та господарську діяльність населення порівнюваних територій?

Практична робота (урок №60) Визначення типів кліматів Євразії з кліматограм.

Хід роботи:

За наведеними у підручнику кліматограмами визначте тип клімату, обґрунтувавши свою відповідь щодо річного ходу температури повітря та випадання опадів.

Практична робота (урок № 62)

Тема: "Порівняння природних зон по 40-й паралелі в Євразії та Північній Америці, виявлення рис подібності та відмінностей у чергуванні зон, у ступені їхньої антропогенної зміни"

Цілі роботи:

1. Порівняти природні зони в Євразії та Північній Америці по 40 паралелі. Виявити риси подібності та відмінностей у чергуванні зон, ступеня їхньої антропогенної зміни.

2. Перевірити та оцінити вміння виявляти причини, що зумовили чергування природних зон та відмінність у їхньому розташуванні на материках Євразія та Північна Америка.

Послідовність виконання роботи

    Користуючись картами природних зон Євразії та Північної Америки, випишіть у зошит усі природні зони цих материків із заходу Схід по 40-й паралелі.

Північна Америка:

    Підкресліть природні зони, що є тільки на одному з материків.

    Зробіть висновок щодо причин відсутності тієї чи іншої природної зони. Короткий висновок запишіть у зошит.

По лінії 40-ї паралелі на материках Євразія та Північна Америка є подібні природні зони, наприклад твердолистих вічнозелених лісів та чагарників, лісостепів та степів, напівпустель та пустель. Які ви бачите відмінності у характері розташування цих природних зон? Які причини цих відмінностей? Короткий висновок запишіть у зошит.

4. Зробіть загальний висновок, чому залежить характер розташування природних зон.

Тема: "Складання географічної характеристики країни Європи та Азії за картами та іншими джерелами"

Цілі роботи:

1. Скласти опис однієї з країн зарубіжної Європи та однієї із країн зарубіжної Азії.

2. Перевірити та оцінити вміння використовувати карти атласу та інші джерела географічної інформації для вирішення поставлених завдань.

Варіант 1 – Швеція. Варіант 2 – Саудівська Аравія.

Послідовність виконання роботи

Використовуючи прийом накладання карт (карти атласу підібрати самостійно), скласти короткий письмовий опис країни за запропонованим планом.

План опису країни

I. Назва країни та її столиця.

ІІ. Фізико-географічне становище країни:

    У якій частині материка розташована країна чи займає острівне становище?

    З якими країнами межує?

    Становище країни стосовно морям і океанам.

ІІІ. Природні умови:

    Особливості рельєфу (загальний характер поверхні, основні форми рельєфу та розподіл висот). Корисні копалини.

    Кліматичні умови у різних частинах країни (кліматичні пояси, середні температури липня та січня, річна кількість опадів). Відмінності клімату по території та за сезонами.

    Великі річки та озера.

  1. Природні зони та його основні особливості. Рослинність та тваринний світ.

IV. Населення та господарське життя:

    Чисельність населення та розміщення територією країни, приблизна щільність населення.

    Склад населення (основні народи).

    Особливості побуту населення (житла, традиції).

    Господарське життя населення (добувні корисні копалини, які галузі промисловості, транспорту є у країні, великі міста, які сільськогосподарські культури вирощуються, які породи тварин розлучаються).

    Вплив господарської діяльності населення на навколишнє природне середовище. Заходи щодо раціонального використання та охорони природи.

Практична робота (урок № 69)

Тема: "Виявлення зв'язків між компонентами природного комплексу"

Цілі роботи:

Перевірити та оцінити вміння показувати взаємозв'язок між природними компонентами конкретного природного комплексу.

Послідовність виконання роботи

1. Опишіть та порівняйте природні комплекси, що знаходяться у різних умовах. Дані, отримані в процесі вивчення компонентів комплексу, узагальнюйте у вигляді таблиці. План опису комплексу

Природні комплекси

Ступінь антропогенного впливу

1. Назва природного комплексу

2. Вплив на компоненти комплексу світла, тепла та вологи

3. Ґрунти, характерні для комплексу

4. Переважна рослинність

5. Тваринний світ

Висновки про взаємозв'язок компонентів і причини, що зумовлюють їхню відмінність. -

Якщо матеріал вам не підходить, скористайтесь пошуком







ПЛАН ОПИСУ ГЕОГРАФІЧНОГО ПОЛОЖЕННЯ МАТЕРИКА. 1. ПОЛОЖЕННЯ МАТЕРИКА ЩОДО ЕКВАТОРА, ТРОПІКІВ І НУЛЬОВОГО МЕРИДІАНУ. 2. КРАЙНІ ТОЧКИ МАТЕРИКА, ЇХНІ КООРДИНАТИ. 3. ПРОТЯЖЕНІСТЬ МАТЕРИКА В ГРАДУСАХ І КІЛОМЕТРАХ. 4. ПОЛОЖЕННЯ МАТЕРИКА В КЛІМАТИЧНИХ ПОЯСАХ 5. МОРЯ І ОКЕАНИ, ОБМИВАЮЧІ МАТЕРИК. 6. ПОЛОЖЕННЯ МАТЕРИКА ЩОДО ІНШИХ МАТЕРИКІВ.




  • Практична робота "Опис ДП АФРИКИ"

  • Площа материка.

  • II за площею материк після Євразії. 30.3 млн кв. км.

  • Екватор перетинає Африку майже посередині. Кліматичні пояси симетричні щодо екватора.

  • Нульовий меридіан перетинає континент у його західній частині. Африка розташована в західній та східній півкулях. Більшість знаходиться у східному.



  • Обидва тропіки перетинають материк.

  • Материк омивають Атлантичний та Індійський океани, Середземне море на півночі, Червоне море на північному сході. Нанести ці об'єкти на контурну картку.

  • Африка далеко від інших материків крім Євразії.



  • Історія дослідження берегової лінії та центральних частин материка.

  • Завдання учням. Заповнити таблицю:





КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ АФРИКИ









Логічний опорний конспект