Основні групи складнопідрядних речень Урок вивчення нового матеріалу. Тема: Основні групи складнопідрядних речень за їх значенням. Складнопідрядні речення з підрядними визначальними

Урок 37. Тема: Основні групи складнопідрядних речень за їх значенням. Складнопідрядні пропозиціїз підрядними визначальними.

(Аниқтауиш бағиниңқили сабақтас құрмалас сөйлем)

Цілі уроку: дати загальне уявлення про групи складнопідрядних речень за їх значенням; сформувати поняття про придаткові визначальні, особливості їх структури; удосконалювати пунктаційні навички.

Хід уроку

1. Лінгвістична розминка.

Словниковий коментований диктант: учні «ланцюжком» пояснюють орфограми в словах.

Нюанс, драматичний, антифашистський, дорікати, ідеалізувати, блискучий, контрабандист, прем'єра, скептицизм, проблема, будь-що, перебування, надвишуканий, надто, мабуть-невидимо, задуматися, теніс, кількісний, розкішний, галерея.

Завдання:

1) Виділити слова з чергуванням морфем, підібрати слова з парними морфемами ( блискучий – блищати, перебування – прибуття, над-вишуканий- зіграти-стягувати (викл.) надто – надзвичайний, задуматись - перервати ).

Додаткове завдання: пояснити лексичне значення слів нюанс, скептицизм, шикарний. При необхідності скористатися тлумачним словником.

2. Поняття про основні групи СПП .

1. Запишемо пропозиції та визначимо в них другорядні члени, поставивши відповідні питання:

1) Серце передчувало (що?) недобре. ( Доповнення.)

2) (чий?) Мій будинок знаходиться у новому районі. (Визначення)

3) Ми дісталися мети нашої подорожі (Коли?)увечері. (Обставина.)

2. Підберемо до цих пропозицій синтаксичні синоніми – перебудуємо пропозиції так, щоб вони стали складнопідрядними:

1) Серце передчувало, що станеться щось недобре.

2) Будинок, у якому я живу, знаходиться у новому районі.

3) Ми дісталися мети нашої подорожі, коли настав вечір.

3. Поставимо питання до підрядних пропозицій:

1) передчувало (що?)

2) будинок (який?)

3) дісталися (коли?)

4. Порівняємо прості та складнопідрядні пропозиції та зробимо висновки:

1) Придаткові речення подібні за змістом з другорядними членами речення.

2) Три основні групи придаткових речень відповідають трьом групам другорядних членів: доповненням, визначенням, обставинам.

3. Слово вчителя.

Основні групи складнопідрядних пропозицій носять назви, схожі з назвами другорядних членів: СПП з підрядними визначальними, з'ясувальними (подібними до доповненнями) та обставинними, які у свою чергу діляться на підгрупи.

Як ми визначаємо, який другорядний член перед нами? (з питання.)

Так само ми визначимо, якої групи належить додаткову пропозицію. Головне – поставити правильно питання. Почнемо з придаткових визначальних.

Запишемо пропозиції, поставивши до підрядних запитань:

1) Грош ціна людині (якому?), яка не може зламати погану звичку.

2) Кімната (яка?), куди мене привели, була схожа, швидше, на сарай.

3) І біль (яка?), що шкрябанням стукала у скроні, стихає, стихає...

4) І жебрак вершник таїться в ущелині (якою?), де Терек грає в лютому веселощі.

До чого відносяться додаткові пропозиції, від яких слів у головному реченні ставиться питання до підрядного? (Придаткові відносяться до іменників у головному реченні, від них ставиться питання.)

Яким чином придаткові речення прикріплюються до головного? (за допомогою союзних слів котрий, куди, що, де. )

Розглянемо окремо, поза контекстом слова котрий, куди, що, де.

З якими членами пропозиції може бути пов'язані ці слова? (Який – з визначенням, що – з підлягаючим чи доповненням, куди, де з обставиною.)

Звернемо увагу, що для визначення виду придаткового реченнянеобхідний контекст, необхідно порушити питання, яке і підкаже правильну відповідь. Не так важливо саме союзними словами прикріплюється підрядне Головне – на яке питання воно відповідає.

СПП з підрядними визначальними відсутні в казахською мовою. Труднощі вивчення їх полягають у тому, що аналогічні їм по семантиці речення в казахській мові за своєю структурою представляють прості речення з так званими розгорнутими визначеннями, які не виділяються інтонацією і зазвичай розташовуються попереду слова. Наприклад: Приземлився літак, який прилетів із Астани. – Астанадан ұшип келген ұшақ жерге қонди.

4. Робота з підручником .

1. Прочитаємо теоретичний матеріал на сторінках 142-143.

Що нового ви дізналися зі статті підручника?

Вказівні слова в придаткових визначальних служать виділення визначається іменника.

2. Придаткові означальні завжди стоять після іменника.

5. Рефлексія 6. Підрядна пропозиція може стояти перед головною, після неї або розривати головну пропозицію. Придаткові пропозиції відокремлюються комами.

Наприклад:

[Сонце ще зігрівало верхівки сосен] (коли ми дійшли до місця).(Ю. Козаков.) […], (Коли…).

(Щоб дочекатись такого вечора), [треба було прожити сто років].(К. Паустовський.) (Щоб…), […].

[Село, (куди привезли Біма), здивувало його].(Р. Троєпільський.) […, (куди…), …].

Підрядна пропозиція синтаксично підпорядковується головному. До нього можна поставити запитання:

І весело мені думати(про що?) що поет мене зрозуміє.(І. А. Бунін.) […], (Що…).

Пам'ятається йому маленька хатка, спальня(яка?) , в якій він спав проти батька.(В. М. Гаршин.) […], (в якій…).

Якщо складнопідрядному реченні кілька придаткових, всі вони можуть підпорядковуватися як головному реченню, а й друг другу.

Наприклад:

Настали дні яскравого світла, коли виходити без темних окулярів неможливо, тому що відбите в снігах сонячне світло нестерпно ріже очі.(І. Соколов-Мікітов.)

Або: Коли вони залишилися вдвох, Ростов вперше переконався, що йому ніяково було дивитись у вічі Борису.(Л. Н. Толстой.)

7. Домашнє завдання.

Виконати вправи №283, 284.

§ 1 Основні групи складнопідрядних речень

Мета цього уроку - розширити знання про складнопідрядну пропозицію, про її будову та структуру; дати загальне уявлення про групи складнопідрядних пропозицій, при цьому особливу увагу приділити додатковим визначальним пропозиціям.

Нам відомо, що складна пропозиція, в якій одна проста пропозиція за змістом і структурою залежить від іншого (підпорядковується йому) і пов'язана з нею на основі підрядного зв'язку, називається складнопідрядним. Частини складнопідрядного речення нерівноправні за змістом: головна пропозиція підпорядковує собі підрядне, від головного до підрядного можна поставити смислове питання. Крім того, зв'язок між головною та підрядною пропозицією здійснюється за допомогою підрядних спілок та союзних слів, а також за допомогою інтонації.

Наприклад:

У цій пропозиції додаткова частина відноситься до граматичної основи головної частини «чути було», і саме від основи ставиться питання до підрядної пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується підпорядкований союз"що".

Складнопідрядні речення, що складаються з двох простих, за смисловим значенням придаткового поділяються на три основні групи. Ці групи носять назви, подібні до назвами другорядних членів (залежно від того, який член пропозиції був заміщений цим підрядним):

Складнопідрядні речення з підрядними визначальними,

Пояснювальними (подібні до доповненнями)

І обставинними.

Групи придаткових речень можна подати у вигляді таблиці

Що позначають

Прикріплюється до головного

Вказівні слова

Підрядні спілки

Союзні слова

Визнач-

Характеристика предмета чи явища, названого у головній частині

Який, який, де, чий

Той такий, такий, кожен, кожен, кожен, все

Пояснювальні

Характеристика головного члена речення зі значенням мови, думки, почуття, названого у головній частині

Відмінкові питання

Що, щоб, як ніби, частка ЛИ

Що, коли, як, куди

Обов'язкові

Характеристика члена речення зі значенням місця, часу, способу дії, ступеня, умови та ін, названого в головній частині

Де? Як? Куди? Навіщо?

Коли, поки, якщо, щоб, так що

Куди, коли, звідки та ін.

Там, туди, звідти, скрізь, скрізь,

доти,

у тому випадку, зважаючи на

Таким чином, групи складнопідрядних речень визначаються за такими ознаками:

1. по смисловому питанню, яке відповідає підрядне речення;

2. із засобів зв'язку придаткового речення з основним (підрядні спілки, союзні слова, вказівні слова).

Наприклад:

У цій пропозиції додаткова частина відноситься до іменника «будинок» у головній частині, і саме від цього слова ставиться питання до підрядної пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується союзне слово «в якому». Перед нами складнопідрядна пропозиція з підрядним означальним.

У цій пропозиції підрядна частина відноситься до присудка головної частини «передчувало», і саме від нього ставиться питання до підрядного пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується підрядний союз «що». Перед нами складнопідрядна пропозиція з додатковим пояснювальним.

У цій пропозиції додаткова частина відноситься до всієї головної частини «ми дісталися мети нашої подорожі», і саме від усієї головної частини ставиться питання до підрядної пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується підрядний союз «коли». Перед нами складнопідрядна пропозиція з підрядною обставиною.

Осібно стоїть ще один вид придаткових речень - це придаткові приєднувальні, які містять додаткове повідомлення, пояснення з приводу того, про що йдеться в головному реченні; вони прикріплюються за допомогою союзних слів: що, де, куди, коли, як, чому, чому, навіщо, внаслідок чого?

Особливістю таких пропозицій є те, що від головної частини до придаткової не можна порушити питання, оскільки немає слова чи словосполучення в головному реченні, які вимагали б наявності придаткового речення.

Наприклад:

Призначення придаткового у цій складній пропозиції - дати додаткове пояснення щодо повідомлення у головній частині.

§ 2 Складнопідрядні речення з підрядними визначальними

Зупинимося докладніше на групі складнопідрядних пропозицій з підрядними визначальними. Такі придаткові містять характеристику предмета чи явища, названого у головному реченні, і відповідають питання «який?», вони ставляться до члена головного речення, який виражений іменником чи іншим словом у значенні іменника.

Підрядне означальне прикріплюється до обумовленого слова в головному реченні за допомогою союзних слів - займенників і прислівників: який, який, чий, що, де, куди, звідки, коли.

Наприклад:

Щоб правильно виділити обумовлене слово у головному реченні, можна використати вказівне слово.

У таких реченнях підрядна частина прикріплюється до поєднання іменника з вказівним словом, яке не є обов'язковим і може бути опущене.

Додаткове означальне завжди знаходиться після головного або всередині головного речення, причому слід суворо за визначальним словом, характеризуючи саме його.

З огляду на таку особливість подібні придаткові що неспроможні перебувати до головного пропозиції.

Наприклад:

У цьому необхідно помітити, що союзні слова який, який, чий обов'язково узгоджуються з визначальним словом у роді і числі, які відмінкові форми залежить від цього, яким членом речення є ці слова у придаткової частини.

Наприклад:

У цій пропозиції союзне слово який, як і визначальне слово «джерело», стоїть у чоловічому роді та в однині, а в придатковій частині союзне слово підлягає тому, що стоїть у формі називного відмінка.

Нерідко порушується порядок слів у реченнях з підрядними визначальними. За правилом, союзні слова (який, який, чий) заміняють найближче попереднє іменник.

Це положення не дотримано в наступному прикладі. Незмінним успіхом користуються книги наших письменників, які відображають сучасність. Для усунення мовної помилкиможна ввести в головну пропозицію вказівний займенник той чи такий, співвідносний союзному слову який:

Часто складнопідрядні речення з підрядними означальними можна замінити синонімічними простими реченнями з відокремленими визначеннями, Вираженими причетними оборотами.

Порівняйте:

До придаткових визначальних близькі придаткові, що відносяться до займенників той, кожен, кожен, всі, будь-які, такі, такі (місцеіменно-визначальні).

Вони відповідають питання «Хто саме?», «Що саме?».

Наприклад:

(Хто з користю вітчизні працює), [той з ним легко не розлучиться].

Займенниково-визначальні придаткові можуть стояти і до визначуваного слова, до всієї головної частини.

Схема (Хто…), [місць. Той…].

У таких реченнях підрядне конкретизує, наповнює змістом значення займенника в головному реченні, до якого належить. Термін «визначальний» по відношенню до підрядного використовується в даному випадку умовно, у значенні «розкриває зміст».

Підсумовуючи, можна відзначити, що вміння грамотно і правильно використовувати різні групискладнопідрядних пропозицій необхідно кожному, хто розмовляє російською, це дає можливість удосконалювати граматичні знання та пунктуаційні навички.

Список використаної литературы:

  1. Єгорова Н.В. Поурочні розробки з російської: універсальний посібник. 9 клас. - М.: ВАКО, 2007. - 224с.
  2. Богданова Г.А. Уроки російської мови у 9 класі: книга для вчителя. - М.: Просвітництво, 2007. - 171с.
  3. Баранов М.Т. Російська мова: Довідкові матеріали: посібник для учнів - М.: Просвітництво, 2007. - 285с.
  4. Розенталь Д.Е. Практична стилістика російської: Підручник для вузів. - М.: вища школа, 1977. - 316с.

Розділи: Російська мова

Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу та закріплення первинних знань.

Метапредмет:знання, техніка «знаючого незнання».

Фундаментальне поняття:шляхи пізнання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

запис у зошит числа, виду роботи, теми уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

монологічне висловлювання на тему: «Знання – результат великої праці» (Конфуцій)

Вчитель:Домашнє завдання у вас було поміркувати над фразою Конфуція, чи погодитися з нею, чи підібрати аргументи на захист своєї думки.

Дякую за міркування. Все вірно, в результаті будь-якої роботи людина набуває досвіду, а це не що інше як знання та вміння. У нас сьогодні Нова тема, Отже, нове знання – давайте попрацюємо.

ІІІ. Актуалізація.

Питання вчителя:

  • Який розділ науки про мову ми з вами вивчаємо?
  • Назвіть одиниці синтаксису.

Вчитель:перед вами текст. Прочитайте його.

Знання – результат великої праці

(1) Знання - результат великої праці. (2) Так вважав давньокитайський мудрець Конфуцій. 3) Все життя його – шлях до знання, яке робить людину корисною державі та суспільству. (4) Вже в ранньому дитинстві він відрізнявся видатними здібностями. (6) І це не могло не дивувати оточуючих. (7) Конфуцій народився з безмежною сприйнятливістю до вчення, пробуджений розум змушував його багато читати. (8) Про нього говорили, що він не мав учителів, а лише учнів. (9) Коли Конфуцій закінчив школу, він один із усіх учнів склав найскладніші іспити зі стовідсотковим результатом .(10) Він вирішив створити школу, в якій людина вчилася б пізнавати закони навколишнього світу, людей та відкривати власні можливості. (11) Слава про нього поширилася далеко межі сусідніх царств. (12) Визнання його мудрості досягло такого ступеня, що він обійняв посаду Міністра правосуддя, на той час найвідповідальнішу посаду у державі.

Питання вчителя:

  • Доведіть, що перед вами є текст.
  • Визначте його тему, тип мови та стиль.
  • Знайдіть у тексті складні безсоюзні пропозиції. Зачитайте та доведіть.
  • Знайдіть у тексті складносурядні пропозиції. Зачитайте та доведіть.
  • Знайдіть у тексті складнопідрядні речення. Зачитайте та доведіть.
  • Знайдіть речення, в якому полягає основна думка тексту. Випишіть його та зробіть синтаксичний розбір. Все життя його – шлях до знання, яке робить людину корисною державі та суспільству.

Виконуючи синтаксичний розбір, ми відповідаємо на запитання:

  • Яка складна пропозиція називається СПП?
  • Яка структура СПП?
  • Розкажіть про пунктуацію у СПП.
  • Які засоби зв'язку використовуються у СПП?

Відповідаючи на запитання, ми заповнюємо 1 колонку тричасткового щоденника «Що знаю про СПП?» (Див.Додаток 1 , Слайди 2-6).

IV. Цілепокладання.

Вчитель:У характеристиці пропозиції далі ми маємо вказати групу СПП за значенням. Чи можемо ми це зробити зараз. Прочитайте тему уроку. Сформулюйте мету нашого уроку. (під час уроку ми повинні дізнатися…., під час уроку ми маємо навчитися ….)

Формулюючи мету та завдання уроку, ми заповнюємо другу колонку тричасткового щоденника (див. додаток 1, слайд 7)

V. Етап вивчення нового матеріалу.

  • Робота учнів із засвоєння нового матеріалу.На роботу приділяється 10 хвилин

Вчитель:Конфуцій вважав, що три шляхи ведуть до знання: шлях наслідування – це найлегший – і шлях досвіду. (Конфуцій) (на дошці – схема, основу якої – висловлювання Конфуція. Див.Додаток 2) Сьогодні ми спробуємо пройти цими шляхами. Для цього ми розділимося на «теоретиків» та «дослідників» ( див. додаток 1, слайд 8).«Теоретики» підуть шляхом наслідування. Ваше завдання – користуючись матеріалом підручника (підручник за ред. Бархударова С.Г.), заповнити таблицю, всі колонки, крім останньої (стор. 44-45, 51,57-59). "Дослідники" підуть шляхом досвіду: вони отримають картку, на якій написані пропозиції. Ваше завдання – проаналізувати пропозиції та зробити висновки. Сформулювати алгоритм визначення виду придаткових речень. (Див.додаток 3 )

  • Подання результатів роботи(учні відповідають по черзі питання вчителя, доповнюючи одне одного, спираючись на заповнену таблицю)

(Див. додаток 1, слайд 9 – групи СПП за значенням)

Вчитель:

Питання «дослідникам»:визначальними?

Питання «теоретикам»:До якого слова у головному реченні ставляться придаткові определительные? За допомогою яких мовних засобів вони приєднуються до головної пропозиції?

Питання «дослідникам»:які додаткові пропозиції називаються витлумачальними?Чому в деяких іноземних мовці пропозиції називаються підрядними додатковими?

Питання «теоретикам»:

Питання «дослідникам»:які додаткові пропозиції називаються обставинними?

Питання «теоретикам»:Якого слова у головному реченні ставляться придаткові изъяснительные? За допомогою яких мовних засобів вони приєднуються до головної пропозиції?

Вчитель:чому перший шлях набуття нових знань – шлях наслідування – Конфуцій назвав легким? (Прийняття авторитетної думки. Цей варіант найпростіший, вимагає найменше енергетичних витрат. Все що потрібно – це повірити словам авторитетного джерела) З якими труднощами ми можемо зіткнутися на цьому шляху? (Не на всі питання можна знайти відповіді, джерело інформації має бути перевіреним). Другий шлях – шлях досвіду. Конфуцій назвав його шляхом помилок. Чому? (Висновки можна зробити не завжди правильні) Цей спосіб пізнання характерний для тих, хто любить думати. Що ж ховається за ? ?Який третій шлях пізнання назвали б ви? І яким шляхом ми все ж таки йшли сьогодні на уроці, вивчаючи нове? (Ми аналізували інформацію з підручника та результати власних спостережень. Це шлях роздумів. Конфуцій його назвав шляхетним. Людина робить висновки на основі аналізу інформації та власних спостережень.) Вчитель перевертає на дошці лист з ? , на звороті якого фраза: шлях роздумів. (Див. додаток 2, слайд 2)

VI. Етап первинного закріплення нового матеріалу.

Повернення до пропозиції, яку розбирали на початку уроку.

  • Як визначити тип придаткового? (Група дослідників зачитує алгоритм визначення виду придаткових речень, смдодаток 1, слайд 10)
  • Вправа 1.Повертаємось до тексту. Чи правильне твердження, що пропозиція 8 є СПП з підрядним пояснювальним (+)? Пропозиція 9 - СПП з підрядним визначальним (-)?Яке підрядне у цій пропозиції? (Грунтовне)Пропозиція 10 – СПП з підрядним визначальним?(+)Пропозиція 12 – СПП з підрядним витлумачальним? (-), - Визначальний.
  • Згадаймо, які ми ставили собі завдання, чи досягли ви їх у ході уроку?

Тричастковий щоденник: що дізналися на уроці? Чому навчилися? додаток 1, слайди 11-12)

  • Вправа 2.Завдання на слайді (Див. додаток 1, слайди 13-15)- Скласти СПП з двох простих, визначте вид придаткового.

Сонце ще зігрівало верхівки. Ми дійшли до місця.
А.І. Купрін неодноразово писав про російську мову. Мова – історія народу.
У лісі людина особливо відчуває красу природи. Природа сповнена таємниць.

  • Вправа 3.Тест визначення видів СПП за значенням придаткових.

    Ми з сумом дивимось, як ліс втрачає своє пишне вбрання.
    А. означальне
    Б. тлумачне
    В. обставинне

    Вкажіть вид придаткового речення в СПП: Птахів, які щебетали все літо, вже давно не чути.
    А. означальне
    Б. тлумачне
    В. обставинне

    Вкажіть вид придаткового речення в СПП: Колид орогу розмило дощем, по краях утворилися вибоїни.
    А. означальне
    Б. тлумачне
    В. Ґрунтовне

    Знайдіть четверте зайве.
    А.Він з нетерпінням чекав на цю мить, з якої починалося його самостійне життя.
    Б. Я глянув на клен і побачив, як повільно і плавно відокремився від нього червоний лист.
    В. Ніколи не забувайте, що театр живе не блиском вогнів, а ідеями драматурга.
    Г. Всю ніч ми лежали біля вогнища і слухали, як вирувало море.

    Чи правильно визначено вид придаткового речення? Опадає листя, щоб тепліше укутати землю перед холодами. (СПП з прид. опред.)
    А. вірно
    Б. невірно

    Знайдіть СПП із граматичною помилкою.
    А. Він задовольнявся тим, що написано у зошиті.
    Б. Коли сонце зникло за млином, у відкриті вікна повіяло прохолодою.
    В. Ця книга навчила мене цінувати та поважати друзів, яку я прочитав ще у дитинстві.
    Г. Чорт в одну хвилину схуд і став таким маленьким, що легко вліз до нього в кишеню.

  • Самооцінка за ключом на слайді. (Див. додаток 1, слайд 23)

VII. Диференційоване домашнє завдання

Для дослідників: вивчити матеріал підручника: скласти свої пропозиції-приклади 5 на кожну групу придаткових, використовуючи різні спілки та союзні слова.

Для теоретиків – вивчити таблицю, заповнити останній стовпчик прикладами із параграфів підручника.

VIII. Рефлексія.

Вчитель:Проаналізуйте свою роботу на уроці, як ви себе відчували та виберіть фразу, яка вам ближче (Див. додаток 1, слайд 25)

Як приємно знати, що ти щось дізнався!
Мольєр

Наука – справа дуже нелегка.
Мішель де Монтень

У моїх знаннях є прогалини, тому що я соромився ставити запитання…
Абу-ль-Фарадж

Вчитель:повернемося до фрази, що стала епіграфом нашого уроку. Завдяки чому ми дізналися про СПП? (завдяки виконаній роботі). Я дякую вам за гарну роботуна уроці.

Основний принцип діяльності на навчальному занятті – проблемність, що забезпечує інтелектуальний розвитокучнів допомагає організувати творчий процес самостійного пізнання.

Технологія проблемного навчання та проектно-дослідна технологія дозволяють активізувати пізнавальну діяльністьучнів, удосконалювати їх навички роботи з інформацією, поданою в різних видах, розвивати кругозір, культуру, самосвідомість учнів, розвивати творчі та комунікативні здібності школярів.

Завантажити:


Попередній перегляд:

МОУ «Погромська середня загальноосвітня школаімені О.Д.Бондаренка Волоківський район Білгородська область»

Конспект уроку з російської мови у 9 класі

« Основні групи складнопідрядних пропозицій»

підготувала

вчитель російської мови та літератури

Морозова Алла Станіславівна

с. Погромець

2011

УРОК РОСІЙСЬКОЇ МОВИ В 9 КЛАСІ

Основний принцип діяльності на навчальному занятті – проблемність, що забезпечує інтелектуальний розвиток учнів, допомагає організувати творчий процес самостійного пізнання.

Технологія проблемного навчання та проектно-дослідницька технологія дозволяють активізувати пізнавальну діяльність учнів, удосконалювати їх навички роботи з інформацією, представленою у різних видах, розвивати кругозір, культуру, самосвідомість учнів, розвивати творчі та комунікативні здібності школярів.

Розминка за технологією Ю.А. Поташкіної - складова частинакожного уроку, що дозволяє актуалізувати та систематизувати знання учнів на етапі підготовки до атестації з російської мови у новій формі.

Послідовність етапів уроку, узагальнених кроків з організації пошукового навчального процесувідповідає логіці проблемного навчання: постановка проблеми → пошук шляхів вирішення проблеми → формулювання висновку.

Застосування комп'ютерної презентаціїзабезпечує сприйняття, засвоєння, осмислення матеріалу, відбиває результати навчальної дослідницької діяльності.

Високий темп заняття, зміна видів діяльності підтримують інтерес учнів до уроку протягом усього його протягом.

Домашнє завдання на вибір учнів – це елемент різнорівневого навчання, що відбиває ситуації:

  1. "вибираю → зрозумів" ("Діагностика успішності");
  2. «вибираю → хочу зрозуміти» («Діагностика труднощів»).

Даний урок при хорошій організації проблемного та дослідницького підходів у навчанні передбачає ситуацію успіху для кожного учня, що є основною вимогою будь-якого сучасного уроку.

ТЕМА УРОКУ: «Основні групи складнопідрядних речень».

МЕТА УРОКУ:

  1. забезпечити сприйняття, засвоєння та осмислення нового матеріалу через створення проблемної ситуації → її дослідження → рішення → аналіз → узагальнення;
  2. створити умови для розвитку умінь формулювати навчальну метусамостійно виявляти зв'язки та відносини між досліджуваними поняттями, робити самостійні висновки;
  3. викликати в учнів зацікавленість у вирішенні проблемних, дослідних, пізнавальних навчальних завдань

ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу

ВИКОРИСТАНА ТЕХНОЛОГІЯ: проблемне навчання, проектно-дослідницька технологія.

ОБЛАДНАННЯ: персональний комп'ютер, мультимедійний проектор, проекційна дошка, магнітофонний запис.

НАГЛЯДНІСТЬ: Презентація Microsoft PowerPoint «Основні групи складнопідрядних пропозицій».

ЕПІГРАФ УРОКУ: «Дослідження – це шлях до творчої праці»

Хід уроку

I. Розминка (за системою Ю.А. Поташкіної).

  1. Скандування слів:етимологія, класика, територія, література, дослідження.
  2. Підбір слів – родичів до слова«Дослідження» (слідувати, дослідницький, слідство).
  3. Діагностика: особливість, і дослідження, розмовлятися.
  4. Фонетична частина розминки:

у якому слові букв менше, ніж звуків:відокремлення, політ, поллє.

  1. Розвести за значенням та написанням:

світить по-весняному, по весняному лісі.

6. Визначення початкової форми:

відокремлює, з нами, що висить.

  1. Ускладнити просту пропозицію:Будьте завжди уважні.
  2. Визначення кількості простих речень у складі складного: [Теплий вітер проходить ліниво над полем, перебирає важкі колосся, що наливаються.] і [ у житі відкриваються, вдивляються на мене і знову тьмяніють мило-сині, блакитні, добіла вицвілі волошки] ; [ далеко попереду, (де губиться в хлібах путівець), стоять над землею нерухомо білі та щільні липневі хмари] .

Упорядкування схеми пропозиції: , і ; [..., (Де), ...].

  1. Повернути пропозицію зі знаками:

Трава, що згинається ударами вітру та дощу, лягала на землю.

[сущ., | ~~~~~~~ |, ...].

ІІ. Введення у ситуацію уроку

Синхронне включення слайду №1 «Про що сьогодні йтиметься?» (див. додаток 1, слайд №1) та магнітофонного запису.

Магнітофонний запис:

«Хлопці, ці три пропозиції поки що для нас є незнайомцями. Вони ретельно маскуються від нас. З'ясувати їхню справжню сутність у розділі «Складна пропозиція» нам з вами поки що не вдалося.

Потрібні знавці для ретельного слідства щодо встановлення особи незнайомців!»

ІІІ. Отримання нових знань. Дослідження

Постановка проблеми

Запуск слайду №2 «Основні групи складнопідрядних речень». (Див. Додаток 1, слайд №2).

Вчитель:

Попрацюємо над заголовком теми навчального заняття. Вчитаємось у звучання теми. Враховуючи проблемну ситуацію, що виникла під час прослуховування магнітофонного запису, сформулюємо навчальну мету, навчальну проблему.

/учні формулюють питання-завдання:

«Які основні групи складнопідрядних речень існують у російській мові?»/

Вчитель:

Нам необхідно виробити основні кроки щодо визначення основних груп складнопідрядних пропозицій».

Пошук шляхів вирішення проблеми

Вчитель:

Для вирішення проблеми потрібен пошук. Робота ця нелегка, що вимагає наполегливості, уваги, самостійності, накопичення знань по крихтах. Але це дорога до творчої праці.

/звертаємось до епіграфу/

Почнемо навчальне дослідження:

1)(див. додаток 1, слайд №3)

Запишемо пропозиції та визначимо в них другорядні члени, поставивши відповідні питання:

Серце передчувало (що?) недобре.

- (Чий?) Мій будинок знаходиться в новому районі.

Ми дісталися мети нашої подорожі (коли?) увечері.

(запуск слайду №4)

2) (див. додаток 1, слайд №5)

Підберемо до цих пропозицій синтаксичні синоніми – перебудуємо пропозиції так, щоб вони стали складнопідрядними:

Серце передчувало, що станеться щось недобре.

Будинок, у якому я живу, знаходиться у новому районі.

Ми дісталися мети нашої подорожі, коли настав вечір.

3) (див. додаток 1, слайд №6)

Поставимо питання до підрядних пропозицій:

Передчувало (що?)

Будинок (який?)

Дісталися (коли?)

IV. Порівняння, зіставлення, висновки.

Порівняємо прості та складнопідрядні пропозиції та зробимо висновки (див. додаток 1, слайд №7):

  1. Придаткові речення подібні за змістом із другорядними членами речення.
  2. Три основні групи придаткових речень відповідають трьом групам другорядних членів: доповненням, визначенням, обставинам.

Вчитель:

Узагальнений матеріал дослідження. Сформулюємопершу версію вирішення проблемно-пошукового завдання.

Учні самостійно формулюють результати навчальної роботинад проблемою«Які основні групи складнопідрядних речень існують у російській мові?»

  1. Основні групи складнопідрядних пропозицій носять назви, схожі з назвами другорядних членів: СПП з підрядними визначальними, з'ясувальними (подібними до доповненнями) та обставинними, які у свою чергу діляться на підгрупи.
  2. Щоб визначити вид СПП, потрібно правильно поставити запитання.

Вчитель:

Проведемо спостереження-аналіз.

Ціль:

  1. з'ясувати, чого ставляться придаткові пропозиції, яких слів у головному реченні ставиться питання до придаткового?
  2. Яким чином придаткові прикріплюються до головного?

Запуск слайду №8 «Пропозиції для спостереження та аналізу» (див. додаток 1, слайд №8).

1) Кімната (яка?), куди мене привели, була схожа на сарай.

2) Батько вимагає (чого?), щоб я їхала з ним.

3) Я прийшов додому (коли?), коли вже сутеніло.

Вчитель:

  1. До чого відносяться додаткові пропозиції? (1 - до іменника в головному, 2 - до дієслова в головному, 3 - до всієї головної пропозиції).
  2. Яким чином придаткові прикріплюються до головного? (за допомогою спілоккуди, щоб, коли).

Формулювання висновку

Вчитель:

Узагальнений матеріал спостереження-дослідження. Сформулюємо версію №2 розв'язання проблемно-пошукового завдання.

Учні самостійно формулюють результати навчальної роботи над проблемою, визначаючи основні кроки щодо визначення основних груп складнопідрядних речень».

1 крок: знайти головну пропозицію;

2 крок: визначити, від чого ставитимемо питання;

3 крок: згадати, який другорядний член відповідає на таке запитання:

4 крок: зіставити та зробити висновок (це додаткове означальне, витлумачальне чи обставинне);

5 крок: визначити засіб зв'язку.

Синхронне включення слайду №9 «Основні кроки щодо визначення основних груп складнопідрядних речень».

(див. додаток 1, слайд №9) та магнітофонного запису:

«Ваша версія вірна. У російській мові існує три основні групи складнопідрядних речень: СПП з підрядними визначальними, з'ясувальними та обставинними).

Слайд №10:

V. Заключний етапуроку

  1. Рефлексія: складання синквейну.
  2. Домашнє завдання: підручник, §22, вправи 109, 110, 111, 112 – на вибір учнів.

Додаток 1

1 слайд:

2 слайд:

3 слайд:

4 слайд:

5 слайд:

6слайд:

7 слайд:

8 слайд:

9 слайд:




Гра - розминка: Плуталися прості пропозиції у складі СПП. Розплутайте їх та запишіть правильно Єдина краса, неможливо лікувати її. Чим їжа несмачна, ніж хвороба, що обкрадає життя. Немає гіршого за ворога і злодія, який я знаю, - це здоров'я. Якщо хвороба не визначена, то вона корисніша для здоров'я.


ПЕРЕВІР СЕБЕ! (самоперевірка) Єдина краса, яку я знаю, – це здоров'я. Г. Гейне Чим їжа несмачна, тим вона корисніша для здоров'я. А. Лесаж Немає гіршого ворога і злодія, ніж хвороба, що обкрадає життя. Якщо хвороба не визначена, неможливо лікувати її. Самарканді










Алгоритм "Порядок розумових операцій при аналізі СПП" Визначити тип речення; скільки простих пропозицій входять до нього (знайти і підкреслити граматичні основи). Знайти головну пропозицію. Прочитати додаткову пропозицію та визначити її місце по відношенню до головного. Визначити, що пояснює підрядне (все головне, слово чи словосполучення); поставити питання від головної пропозиції до підрядного. Назвати тип придаткового. Вказати спосіб поєднання придаткового речення з головним (союзи, союзні слова, інтонація). З'ясувати, чи є у головному реченні вказівне слово. Пояснити розділові знаки. Скласти графічну схему пропозиції Поповнюємо методичну скарбничку «Школяря»




ПОРІВНЯЙТЕ: Серце передчувало недобре. Мій будинок знаходиться у новому районі. Ми дісталися мети нашої подорожі ввечері. Серце передчувало, що станеться щось недобре. Будинок, у якому я живу, знаходиться у новому районі. Ми дісталися мети нашої подорожі, коли настав вечір. Порівняльний аналіз