Пришвін осіннє. Пришвін був закоханий в свою Батьківщину, в її красу, в її ліси і поля, річки і озера, в її птахів і звірів. Всі твори письменника пройняті великою любов'ю до природи. Продовження роботи над текстом



























включити ефекти

1 з 14

Код для вставки

ВКонтакте

Однокласники

телеграм

рецензії

Додати свою рецензію


Анотація до презентації

Презентація на тему "М.М. Пришвін" Осінній ранок ". І. Бунін" Сьогодні так світло колом ... "представляє завдання такі як," з'єднай стрілками "," засоби художньої виразності"," Знайди засоби художньої виразності "," Прочитайте ".

    формат

    pptx (powerpoint)

    кількість слайдів

    Давидова І. С.

    аудиторія

    слова

    конспект

    присутній

  1. розминка
  2. З'єднай стрілками
  3. Засоби художньої виразності
  4. Знайди засоби художньої виразності
  5. прочитайте

конспект

мета:

- формувати почуття слова;

Хід уроку

Хто хоче розмовляти,
Той повинен вимовляти
Все правильно і виразно,
Щоб було всім зрозуміло.

Ми будемо розмовляти,
І будемо вимовляти
Так правильно і виразно,
Щоб було всім зрозуміло.

II. розминка

Дихальна гімнастика.

Читання блоків (слайд 2)

  • да-дар-дам-будинок-дим

Інтонаційна розминка.

Гімнастика розуму (слайд 2)

  • Дим - слово магніт

(Відповіді дітей)



окрузі ».

Скажи тепер, як учений?
«Дим - це продукт горіння».

(Перевірка роботи учня)

(Гумор)
- Уточніть, який гумор? (Добродушний)

(Уособлення, епітети)

Фузкултьмінутка для очей




V. Вивчення нового.

1. Первинне читання вчителем.

( )

Чи сподобався вам розповідь?


орфоепічні читання:

  • мо-туль-ком - метеликом
  • пе-ре-Років-ни-ми - перелітними
  • шепочеш - шепочеш
  • раз-ле-ті-лись - розлетілися
  • кон-чит-ся - скінчиться [ца]

1 частина


- Про що вона буде?

план

1. Листопад

  • летить парашутом
  • летить метеликом порівняння (Слайд 8; запис в зошити)
  • день відкриває очі - уособлення (Слайд 10; запис в зошити)
  • ілюстрація (слайд 11)


- Дайте відповідь на нього.


творах)

висновок:

рухома фізкултьмінутка

2 частина


- Прочитайте.
самотність

3 частина

Про що третя частина?
- Прочитайте.
все скінчиться - запис)

стилістичний аналіз


(День пробуджуєтьсяуособлення - слайд 12)

( «День прокидається, настає»)

висновок:

Фузкултьмінутка для очей



- Як каже поет про тишу?



висновок:

VII. рефлексія



- Давайте зробимо висновок:


VIII. Домашнє завдання

Відзначте настрій в таблиці.

Давидова Ірина Сергіївна, вчитель початкових класів, МБОУ «Клюквінская середня загальноосвітня школа» Курський район, Курська область.

Літературне читання(2 клас)

Тема. Засоби художньої виразностів оповіданні М.Пришвина «Осінній ранок».

мета:

- формувати почуття слова;
- розкрити естетичну цінність слова;
- розвивати мовні та комунікативні вміння дітей.

  • Устаткування: Л.Ф. Климанова підручник «Літературне читання»;
  • портрет письменника, виставка книг, картки;

Хід уроку

I. Оргмомент. Настрій (зазначити в таблиці). Чистоговорки.

Хто хоче розмовляти,
Той повинен вимовляти
Все правильно і виразно,
Щоб було всім зрозуміло.

Ми будемо розмовляти,
І будемо вимовляти
Так правильно і виразно,
Щоб було всім зрозуміло.

II. розминка

Дихальна гімнастика.

Читання блоків (слайд 2)

  • да-дар-дам-будинок-дим

Інтонаційна розминка.

  • Дим стелиться до дощу.!? - логічний наголос.

Гімнастика розуму (слайд 2)

  • Дим - слово магніт

Які слова притягує до себе слово «дим»? Чому?

(З труби йде дим; кіт димчастого кольору; дим коромислом і т.д.)

III. Перевірка домашнього завдання.

Чим відрізняється художній текствід наукового? (Відповіді дітей)
(Один учень працює за комп'ютером, вибравши в нижньому лівому кутку функцію «перо»; слайд 3)

Скажи про дим, як поет чи письменник.
«Горький запах диму від палаючої листя розносився по всій
окрузі ».

Скажи тепер, як учений?
«Дим - це продукт горіння».

(Перевірка роботи учня)

яке художній засібвикористовував у своєму вірші В. Берестов? (Гумор)
- Уточніть, який гумор? (Добродушний)

Читання напам'ять вірш по ланцюжку.

Які засоби художньої виразності зустрілися в цьому вірші? (Уособлення, епітети)
- Які ще засоби художньої виразності ви знаєте?

Діти працюють за комп'ютером (функція «перо»): друга дитина - слад 4, третій - слайд 5. Перевірка.

Фузкултьмінутка для очей

IV. Мотивація. Цілепокладання.

Як ви думаєте, чи можуть кошти художньої виразності бути в прозі? (............ ..)
- І дізнаємося ми це, почитавши розповідь М. Пришвіна «Осінній ранок».
- Але будемо не просто його читати, а досліджувати.
- Отже, сьогодні на уроці ми дізнаємося, чи можуть бути засоби художньої виразності в прозовому творі.

V. Вивчення нового.

1. Первинне читання вчителем.

Слухайте уважно, звертайте увагу на важкі і незрозумілі слова. Подумайте, як розбити текст на частини?

(Читання оповідання на тлі музичного супроводу - слайд 6)

(музику в презентацію не включила, так як, яка музика буде звучати на уроці, залежить від самого вчителя)

2. Аналіз з питань емоційно-оціночного характеру.

Чи сподобався вам розповідь?
- А як цікавіше слухати, з музикою або без неї? Чому?

3. Підготовча робота (слайд 7)

По складах - орфографическое читання і цілими словами -
орфоепічні читання:

  • па-ра-шю [у] -ти-кому - парашутом
  • мо-туль-ком - метеликом
  • пе-ре-Років-ни-ми - перелітними
  • шепочеш - шепочеш
  • про-буж-да-ет-ся - пробуджується [ца]
  • раз-ле-ті-лись - розлетілися
  • кон-чит-ся - скінчиться [ца]

Повторне читання. Аналіз твору по частинах.

1 частина

Знайдіть в тексті першу частину.
- Про що вона буде?

Як можна озаглавити цю частину?

план

1. Листопад (Запис на дошці і в зошитах)

Чи доводилося вам спостерігати, як падають з дерев осіннє листя?

Порівняйте свої враження з враженнями М. Пришвіна.

Отже, ми звикли, що засоби художньої виразності зустрічаються в поезії, але вже в першій частині тексту ми побачили їх. Назвіть.

  • летить парашутом
  • летить метеликом порівняння (Слайд 8; запис в зошити)
  • летить гвинтиком ілюстрації (слайд 9)
  • день відкриває очі - уособлення (Слайд 10; запис в зошити)
  • ілюстрація (слайд 11)

Ось ми і відповіли на поставлене на початку уроку питання. Який?
- Дайте відповідь на нього.

(Художні засоби мови можуть бути в прозових
творах)

висновок:образні засоби виразності допомагають нам яскравіше уявити картини, які описує автор, роблять нашу мову більш барвистою і виразною.

рухома фізкултьмінутка

2 частина

Про що піде мова в другій частині?
- Прочитайте.
- Як озаглавим другу частину? ( самотністьзапис в план на дошці і в зошитах)
- Який настрій письменника ви відчуваєте?

На дошці картки зі словами: радісне, захоплене, а хто печальний, сумне, радісне, мрійливе, тривожне, спокійне, умиротворений (повне спокою)

(Діти вибирають потрібні картки і вивішують на магнітній дошці)

Які почуття виникли у вашій душі? (.........................)

3 частина

Про що третя частина?
- Прочитайте.
- Як озаглавим третю частину? ( все скінчиться - запис)

стилістичний аналіз

Знайдіть в третій частині засоби художньої виразності?
(День пробуджуєтьсяуособлення - слайд 12)
- Підберіть синонім до слова «пробуджується».
( «День прокидається, настає»)
- А як краще? День пробуджується або день настає?

висновок: слово в художньому творі ємко і незамінне. Письменники і поети - художники слова; як художники малюють фарбами, так і письменники малюють словом за допомогою засобів художньої виразності.

Фузкултьмінутка для очей

VI. Знайомство з віршем І. Буніна.

1. Читає напам'ять підготовлений учень.

Який настрій викликало у вас цей вірш?
- Чи відповідає воно настрою розповіді Пришвіна?
- Як каже поет про тишу?
- Які слова ви хотіли б особливо виділити голосом під час читання?
- Які звуки найчастіше повторюються в цьому вірші?
- Як називається прийом повтору приголосних звуків?
- Для чого поет використовував алітерацію?

висновок: поет - композитор слова; за допомогою звуків поет допомагає нам не тільки побачити, а й почути те, що бачить і чує сам.

VII. рефлексія

Отже, ми провели експрес-дослідження тексту.
- Що об'єднує розповідь М. Пришвіна з віршами російських поетів?
- Давайте зробимо висновок:

всі засоби художньої виразності: епітети, уособлення, порівняння та інші, автори використовують при написанні прози; це робить твір більш яскравим, красивим, а нам допомагають уявити, що описуються події, картини.

Що ви не знали, а тепер знаєте - це нове для вас?
- Які завдання здалися найбільш цікавими?

VIII. Домашнє завдання

2. Відповісти на питання №2 підручника: «Чи можна до цих двох творів намалювати одну картину?» Спочатку намалюйте словесну картину, потім олівцями в зошиті.

3. У вірші І. Буніна знайдіть засоби художньої виразності. Запишіть їх у таблицю в зошиті.


УРОК
ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ
ВО 2 КЛАСІ
Михайло Пришвін
«Про З Е Н Н Е Е У Т Р О»

РОЗРОБИВ УЧИТЕЛЬ:
Голубєва ТАМАРА ОЛЕКСАНДРІВНА

[Завантажити файл, щоб подивитися картинку]
[Завантажити файл, щоб подивитися картинку]
Тема: М. Пришвін «Осінній ранок»
цілі:
освітні:
1. формувати уявлення про поняття «науковий» і « художній стиль»,« Жанр літературного твору »;
2. вчити працювати з текстом, знаходити засоби виразності мови, аналізувати художній твір;
3. удосконалювати техніку читання;
4. вчити дослідним умінням;
5. закріплювати навички групової роботи над текстом.
виховні:
1.Воспітивать інтерес до літературного читання, малювання, музики, любов до природи, її красі.
Розвиваючі:
1.развівать творчі здібності, Увага, мислення, мова, навички читання;
План уроку:
Оргмомент -1мін
Постановка теми та мети уроку - 1 хв
Робота над темою уроку - 31 хв
Вступна бесіда - 2 хв
Робота з енциклопедією - 2 хв
Гра - 1 хв
Знайомство з біографією М.Пришвина - 2 хв
Дослідницька групова робота (великі групи) - 2 хв
Физминутку - 1 хв
Словникова робота - 2 хв
Читання оповідання «Осінній ранок» учителем - 3 хв
Бесіда за первинним враженням - 2 хв
Дихальна гімнастика -1 хв
Аналіз твору - 5 хв
Дослідницька групова робота (малі групи) - 2 хв
Робота з прислів'ями - 1 хв
Відпрацювання навичок виразного читання - 5 хв
Домашнє завдання - 1 хв
Рефлексія - 1 хв
1 Оргмомент
Дружно за руки візьмемося
І один одному посміхнемось!
Будемо разом ми трудитися,
Не личить нам лінуватися!
2.Постановка теми, мети уроку
Відгадайте загадки:
Запалила вогнів Горобиновий багаття.
То - щедра красуня
грайливо посміхається
І охороняє всіх косим дощем. (Осінь)
А що це за дівчина?
Густим туманом стелиться,
Співає з вітрами пісні до зорі.
І холодно з нею, і голодно,
В душі туга і холодно
Всі засинають, згасають дні. (Осінь)
- Зробіть висновок, яка буває осінь? (Золота; сіра, мокра, дощова)
Звучить пісня «Скворушка»
- А ви любите осінь?
Як ви думаєте, про що будемо сьогодні говорити?
(Читання теми)
ЛЮБЛЮ ПРИРОДУ РОСІЙСЬКУ. ОСІНЬ.
(Тема записана на обкладинці саморобної великий книги)
3. Робота над темою уроку
вступна бесіда
- Сьогодні ми будемо на уроці багато дізнаватися, досліджувати, а результати дослідження поміщати в цій книзі.
Виставка малюнків про осінь.
- Як творчі люди можуть висловити любов до осені? (Музиканти, художники, поети, письменники)
- На уроках образотворчого мистецтва вам пропонувалося намалювати картину осені. (В класі виставка) Чиї картини вважаєте найбільш вдалими? (Поміщаємо в книгу кращі малюнки)
- А ось як бачать осінь знамениті художникиІ. Левітан і І. Грабарь (картина І. Левітана «Золота осінь», І. Грабаря «Горобинка»)
- Які фарби використовували ви і художники в своїй роботі?
- Хто з художників відноситься до осені із захопленням? (Знайдіть поглядом, покажіть рукою)
- Кому вона навіває нудьгу і печаль?

Які вірші про осінь ви вивчили? (Читання напам'ять А. Толстой «Осінь. Обсипати весь наш бідний сад», І. Токмакова «Спорожнів шпаківню»)
- Яке з цих віршів більш сумне?
2) Робота з енциклопедією
- Чи подобається вам читати? Чому?
- Що б хотілося дізнатися?
- Давайте прочитаємо статтю в енциклопедії. Що вчені пишуть про осінь?
Читає один учень:
Осінь - це пора року, наступне за влітку і попереднє зими. Восени інтенсивність сонячних променів середня.
Бесіда на основі прочитаного
- З якою метою написаний текст?
-Які речення за метою висловлювання в ньому зустрілися? З інтонації?
- Який це текст науковий або мистецький? (Згадати попередній урок, на якому читалася стаття з енциклопедії «Про гриби»)
- Які наукові слова ви почули?
Робота над оповіданням М. Пришвіна «Осінній ранок»
3) Гра «Збери назву»
- А зараз прочитаємо ще один текст про осінь. Подув осінній вітерець і всі літери розсипалися, допоможіть зібрати назву.
Е Н Е З О Н Е Р У О Т
(2 учні біля дошки, букви на листках, поміщаємо в книгу)
- Як ви думаєте, про що піде мова?
4) Знайомство з біографією М.Пришвина
- Хто з вас знає автора цього тексту?
Розповідь одного учня про М. Пришвине, показ портрета.
Михайло Михайлович Пришвін прожив довге, насичене подіями життя. Родом він був з бідної купецької сім'ї, яка мешкала в Орловській губернії. Він здобув хорошу природничо-наукову освіту. Працював агрономом, протягом декількох років був сільським учителем, бібліотекарем. Писати він почав в 30 років, цьому передував тривалий період накопичення вражень, коли письменник подорожував по північних краях.

(Поміщаємо в книгу доповідь)
Виставка книг М. Пришвіна.
[Завантажити файл, щоб подивитися картинку] [Завантажити файл, щоб подивитися картинку] [Завантажити файл, щоб подивитися картинку]
5) Дослідницька групова робота. (Великі групи)
- Розгляньте обкладинки книг, прочитайте назви. Зробіть висновок, про що писав М. Пришвін.
Пришвін був закоханий в свою Батьківщину, в її красу, в ліси, поля, річки і озера, в її птахів і звірів. Всі твори письменника пройняті великою любов'ю до природи.
- А в природі можна побачити багато незвичайного.
6) Физминутку
- Ми листочки осінні,
На гілках ми сидимо (сідають навпочіпки)
Дмухнув вітер - полетіли (піднімаються, махають руками)
Ми летіли, ми летіли,
І на землю тихо сіли.
Вітер знову набіг
І листочки все підняв.
- Покажіть, як можуть летіти парашутик, гвинтик, метелик.
7) Словникова робота
- Що таке парашутик, гвинтик, метелик?
- Парашут - пристрій з розкривається в повітрі куполом. Парашютик - маленький парашут.
- Як летить парашут? (Повільно)
- Гвинт - кріпильний пристосування зі спіральною нарізкою.
- Як обертається гвинт? (Швидко)
- Що таке гвинтик? (Маленький гвинт)
- Хто такий метелик? (Маленька метелик)
Па-ра-шю-тик - парашутик (читаємо по складах, цілим словом хором пошепки)
Він-тик - гвинтик (читаємо по складах, цілим словом хором напівголосно)
Мо-ти-лек - метелик (читаємо по складах, цілим словом хором голосно)
8) Читання оповідання «Осінній ранок» учителем
9) Бесіда за першим враженням
- Чи сподобалося вам? Що ви відчули?
- З якою метою написано цей текст? Які в ньому зустрілися речення за метою висловлювання? З інтонації?
-Зробіть висновок, як можна назвати цей текст по-іншому. (художній твір)
- До якого жанру належить цей твір? (На дошці: таблички зі словами: казка, вірш, розповідь)
- Доведіть. (Розповідь - розповідний твір, виклад будь-яких подій; казка - розповідний твір за участю вигаданих фантастичних сил; вірш - поетичний твір, написаний в риму)
(Поміщаємо в книгу табличку: розповідь)
- Про що розповідає Пришвін?
10) Дихальна гімнастика
Є ще одне оповідання,
Чудовий, для вас.
Він про те, як пахне хвоя,
Кущ горобини, і яке
Буде ранок на годину спокою
Ви вдихніть - не дихайте,
Вітру в полі не будите,
А тихенько видихайте,
відпочивайте
Повторне читання (по ланцюжку, дзижчить, про себе) Завдання перед читанням: знайти, скільки разів в оповіданні зустрічається слово «ранок».
11) Аналіз твору
- Скільки разів зустрілося слово «ранок»? (жодного разу)
- Як ви думаєте, чому? Яка тема? Головна думка?
- З яких слів ми розуміємо, що розповідь про ранок?
- Знайдіть вираз «день відкриває очі»? Виділіть олівцем ..
- Як розумієте сенс?
- Про які прикмети осені говорить автор? (Виб. Читання)
- Що ви знаєте про «бабине літо»? (Відповіді дітей, читання в енциклопедії)
Тривалий період теплої та сухої погоди в кінці вересня або першої половини жовтня. У «бабине літо» відбувається вторинне зацветание деяких рослин.
- Який текст зараз прочитали: науковий або мистецький?
- А що Пришвін пише про бабине літо? (Виб. Читання)
- З чим автор порівнює листя? виділіть олівцем
- Як автор пов'язує політ листя з перелітними птахами? (Виб. Читання)
- Чому? Які птахи полетять останніми?
- Яке визначення дає письменник осіннього дня? виділіть олівцем
- Яку картину ви собі уявляєте? (Словесне малювання)
- Чому автор, дивлячись на осінню картину, прикладає руку до серця?
- Які почуття він відчуває? (Виб. Читання) (серце болить, але болить від радості і розчулення)
- Чому ми радіємо разом з письменником?
- Як ви розумієте останні слова«І все скінчиться»?
12) Групова дослідницька робота. (Малі групи)
(Готові картки з написаними на них цитатами з тексту)
- Одна з головних особливостей художнього твору: Виразна мова. Ви підкреслили в підручнику засоби виразності мовлення. Завдання для дослідження: знайти 1-й групі - порівняння, 2-й групі - епітет (художнє визначення предмета), 3-й групі - уособлення (де автор одушевляє неживі предмети) (поміщаємо в книгу)
день відкриває очі
радіємо хорошого теплого дня
який листочок летить парашутом, який метеликом, який гвинтиком
13) Робота з прислів'ями
- Виберіть прислів'я, яка найбільш точно передає основну думку оповідання (читання з дошки про себе):
- Осінь йде і дощ за собою веде
- Осінь велика - зима боргу (Поясніть сенс)
- Весна красна та голодна, осінь дощова і сита.
- Осінній дощ дрібно сіється, та довго тягнеться
14) Відпрацювання навичок виразного читання.
(1-й ряд - 1-й абзац, 2-й ряд - 2-й, 3-й абзац, 3-й ряд - 4-й абзац)
Самостійне читання.
- Виділіть олівцем значущі слова, Які треба виділити голосом, паузи, подумайте, з якою інтонацією будете читати, з яким темпом, де -громко, де - тихо.
15) Домашнє завдання (дослідження) за вибором:
- прочитати розповідь близьким і дізнатися їхню думку про нього;
- знайти і прочитати розповідь про осінь іншого письменника, порівняти.
16) Рефлексія
- Чим сподобався урок? Яке у вас залишилося настрій?
- Виберіть осінній листок, який відповідає вашому настрою. (Чим світліше листок, тим настрій радісніше) Напишіть своє ім'я, наклейте в книгу.
- Тим, хто добре працював: - надається право оформити обкладинку нашої книги.

ЛЮБЛЮПРІРОДУРУССКУЮ.
ОСІНЬ.

(Осінні малюнки дітей)

МІХАІЛПРІШВІН (портрет, доповідь)

Розповідь
«ОСЕННЕЕ РАНОК»
(На листі)

ИНТЕРЕСНОЕ В оповіданні
(Уособлення, епітет, порівняння)

ОСІНЬ
(Творча робота дітей)

(Рефлексія: листя різного кольору з іменами дітей)

Картинка 316 из 19811Рісунок 1Рісунок 2Рісунок 415

Тема М.М. Пришвін «Осінній ранок»

цілі : Познайомити дітей з розповіддю Пришвіна «Осінній ранок»; відпрацьовувати навички усвідомленого виразного читання; розвивати вміння працювати в групі; прищеплювати любов до рідної природи.
плановані результати
особистісні:
розвиток навчально-пізнавального інтересу до нового навчального матеріалуі способам вирішення приватної завдання; формування почуття прекрасного і естетичних почуттів на основі художнього твору, розуміння почуттів автора і співпереживання йому;
регулятивні: приймати і зберігати навчальне завдання, Дотримуватися правил діалогу, виконувати навчальні діїв громкоречевой і розумовій формі;
пізнавальні: виразно читати, будувати невелику монологічне мовлення на основі наукового тексту; прогнозувати, розшифрувавши пропозицію, «включати» уяву, будувати мовне висловлювання в усній формі, Здійснювати аналіз об'єктів і на основі його представляти цілісну картину.

устаткування : Комп'ютер, проектор, презентація до уроку. Підручник «Літературне читання» Л.Ф.Клімановой; портрет М.Пришвина, його книги; таблички із записом слів; кольорові листочки для кожного учня

організаційний момент

Загальна готовність дітей до уроку.

Концентрація уваги дітей.

Перевірка готовності.

Посміхніться один одному. Подаруйте мені ваші пильні очі.мовна розминка

Прочитаємо хором пропозиції з послідовною постановкою логічного наголосу.

яке чудовий ранок!
яке
чудове ранок!
яке чудове
ранок !

Самоконтроль готовності.

Реакція на вчителя, увагу.

виразне читання

Iетап

Мотивація до діяльності: створення ситуації успіху

1.Проверка домашнього завдання. Повідомлення з додаткових джерел про грибах.

Читання вірша В. Берестова

2.Актуалізація знань, поява теми уроку.

Перегляд презентації «Золота осінь»

Бесіда про осінь на основі особистих спостережень дітей

3.Антіціпація читання.

Прогнозування на основі розгортання пропозиції в текст.

Словесне малювання.

4. Поява цілей уроку.

Хто підготував інформацію про грибах?
-Хто писав ці тексти вчений або поет?
-Де ви шукали інформацію про грибах?

Виразно прочитайте «Хитрі гриби»
-Хто написав?

Відгадайте загадку:
- Запалила вогнів Горобиновий багаття.
То - щедра красуня грайливо посміхається
І охороняє всіх косим дощем.
- Осінь ніколи не повторюється - щороку вона приносить нам що-небудь нове, невідоме, захоплюючи і радуючи людей прекрасним видовищем. Восени захоплювалися багато письменників, художники, музиканти, і кожен по-своєму показав її в своїх творах.
(Показ слайдів. Картини російських художників В. Полєнова, І. Левітана, І. Грабаря)
- А яку ви побачили осінь по дорозі в школу? Чим ви захоплювалися? Що вас здивувало?

Як ви думаєте, про що піде розмова сьогодні на уроці?

На екрані пропозицію. Уважно прочитайте його і уявіть на своєму уявному екрані картину.

Тут стоїш собі на березі, один, долоню до серця прикладеш і душею разом з пташками і листям кудись летиш.

Намалюйте словами картину, яку ви представили.

Що ще ви побачили?

Коли це відбувається?Дихальна гімнастика
Є ще одне оповідання,
Чудовий, для вас.
Він про те, як пахне хвоя,
Кущ горобини, і кокос
Буде ранок на годину спокою ...
Ви вдихніть - не дихайте,
Вітру в полі не будите,
А тихенько видихайте,

Повіяв вітер - У_У_У! Пожовкли, затремтіли листя - Ф_Ф_Ф! Полетіли на землю - П_П_П! Зашелестіли - Ш_Ш_Ш !.

Сьогодні ми познайомимося з твором письменника - М.Пришвина - великого знавця і любителя російської природи, який всі свої твори присвятив опису рідної природи. Його герої люблять і розуміють природу. В його оповіданнях ведуть діалог не тільки люди, але і тварини. Пришвін був закоханий в свою батьківщину, в її красу, в ліси і поля, річки і озера, в її птахів і звірів.

Ми прочитаємо оповідання «Осінній ранок» і порівняємо свої враження з враженнями автора. Постараємося зрозуміти, що бачив і відчував М.М. Пришвін.

Розповідь про грибах з демонстрацією малюнків грибів.

Точні відомості про грибах можна прочитати в енциклопедії або в довідниках для грибників. Це наукові тексти.

Виразне читання.

Слухання, відгадування загадки.

Це осінь.

розгляд картин

Дуже красиві берези. Вони одяглися в золотий наряд і стало світліше навколо.
- Я бачив відлітають птахів. Мені стало сумно.
- Вранці, коли я йшла до школи, було так тихо, що чулося шелестіння листочків.

Повіяв вітер, і листя сипалися різнобарвним дощем. Це дуже красиво.

Напевно, про осінь.

Людина стоїть один на березі річки. Він про щось переживає, приклав долоню до серця.

Вдалині зграя птахів відлітає на південь.

З дерев падають листя на берег, в воду.

Це було, звичайно, восени.

Ухвалення цілей уроку, готовність до читання та обговорення тексту.

IIетап

Навчально-познаватель-

ная діяльність.

1. Первинне сприйняття тексту.

2. Перевірка первинного сприйняття тексту

навчальний діалог

Постановка задачі

3. Мотивація перечитування і аналізу твору

Діалог з текстом

4. Бесіда за змістом в цілому.

Читання вчителем твори М. Пришвіна «Осінній ранок».

Чи доводилося вам спостерігати, як падають з дерев осіннє листя?

Сподобалося вам твір? Що ви відчули?

Згадайте нашу словесну картину перед читанням тексту. Що ми не змогли визначити точно? Якщо важко відповісти, подивіться на заголовок.

Прочитайте по складах, потім швидко цілими словами:
Про-буж-да-ет-ся пробуджується

Па-ра-шю-тик парашутик

Раз-ле-ті-лись розлетілися

Пе-ре-Років-ні перелітні

Зараз ви повільно вдумливо прочитайте про себе розповідь. Знайдіть, скільки разів в тексті зустрічається слово «ранок»?
- Скільки разів зустрілося слово «ранок»?
- Як ви думаєте, чому?
- З яких слів ми розуміємо, що розповідь про ранок?
- Який текст зараз прочитали: науковий або мистецький?

Про які прикмети осені говорить автор?

Яке визначення дає письменник осіннього дня?

Які почуття він відчуває?

Які птахи полетять останніми?
- Як ви розумієте останні слова «і все скінчиться»?

Физминутку

Ми листочки осінні,

На гілках ми сидимо (сідають навпочіпки)

Дмухнув вітер - полетіли (піднімаються, махають руками)

Ми летіли, ми летіли,

І на землю тихо сіли.

Вітер знову набіг

І листочки все підняв.

Стеження, слухання, осмислення.

У тиху погоду листя падають повільно, плавно і рідко. Здається, вони зависають у повітрі.

Мені здається, що вони схожі на метеликів.

А я бачив, як вони крутяться гвинтиком.

А ще вони схожі на зграйку маленьких птахів.

Твір сподобався. Цікаво як падають листочки.

Чи не точно визначили час дії. Ми говорили, що це було восени. Пришвін розповідає про осінній ранок.

Читання хором тихо, голосно

Самостійне читання про себе. Пошук відповіді на поставлене запитання.

У тексті слово «ранок» не зустрічається. Воно є тільки в заголовку.

Мало-помалу день відкриває очі.

Прояв уваги до суджень товаришів, прагнення знайти і "розгадати" авторські підказки в тексті.

Уміння відповідати розгорнуто, використовуючи елементи переказу, виразного читання. Уміння визначати тему тексту.

IIIетап

Рішення навчальної-практичного завдання

1.Творческое завдання

2. Концептуальна бесіда по тексту.

Продовження знайомства з письменником.

Виразне читання твори
(Резерв) ланцюжком

Групова дослідницька робота. (Малі групи)

Завдання для дослідження: знайти

1-й групі - порівняння

2-й групі - епітет (Епітети- прикметники, які надають мови виразність.)

3-й групі - уособлення (Оліцетвореніе- це коли неживому предмету надають властивості живих істот.)

Яке осінній ранок допоміг побачити вам автор?

Який настрій був у М.М. Пришвіна того ранку?

Продовжте речення: «Осінь - це ......... час»

Людина - творіння природи. Любов до природи - природне почуття нормальної людини. Але бувають люди з якоюсь особливою любов'ю до природи: їх не бояться полохливі пташки, їм показують свої секрети рослини і тварини. Ніби сама природа розкриває їм свої таємниці. Таким дивним людиною був М.М. Пришвін. Його душа живе в оповіданнях. Читаючи книги Пришвіна, ми ніби розмовляємо з ним.

Показ портрета.

Виставка книг М. Пришвіна.

який листочок летить парашутом, який метеликом, який гвинтиком ... (1 група)

радіємо хорошого теплого дня ... (2 група)

день відкриває очі ... (3 група)

Участь у колективній дискусії. Уміння коригувати, змінювати свою точку зору.

Самостійне виділення основної ідеї тексту. Уміння дати характеристику особистості письменника на підставі прочитаного (який він? Що його приваблює в світі, в чому особливість його погляду на світ? І т.д.).

Коригування своїх початкових уявлень про письменника.

Розповідь одного учня про М. Пришвине

Михайло Михайлович Пришвін прожив довге, насичене подіями життя. Родом він був з бідної купецької сім'ї, яка мешкала в Орловській губернії. Він здобув хорошу природничо-наукову освіту. Працював агрономом, протягом декількох років був сільським учителем, бібліотекарем. Писати він почав в 30 років, цьому передував тривалий період накопичення вражень, коли письменник подорожував по північних краях.

IV етап

Етап рефлексії. Оцінка результатів діяльності

Учитель зачеплений питання:

Яке відкриття сьогодні ви зробили на уроці?

Про що б ви могли розповісти своїм батькам вдома після нашого уроку?

Оцінка і рефлексія власної та колективної діяльності

Домашнє завдання

Творче завдання (дитина виступає в ролі автора).

Намалювати малюнок до розповіді.

Складіть свою розповідь на тему «Ранок в осінньому лісі».

Літературне читання 2 -В кл

Тема: М.М. Пришвін «Осінній ранок»

цілі:

- познайомити дітей з розповіддю Пришвіна «Осінній ранок»; відпрацьовувати навички усвідомленого виразного читання;

Розвивати уміння працювати в групі, усне мовлення, пам'ять;

Прищеплювати любов до рідної природи.

устаткування: презентація до уроку, підручники «Літературне читання» Л.Ф.Клімановой; портрет М.Пришвина, його книги; кольорові листочки для кожного учня;запис П.Чайковський «Пори року»;

Хід уроку

I .Організаціонний момент

II .Речевая розминка

А) Логічний наголос (Слайд №2)

- Прочитаємо хором пропозиції з послідовною постановкою логічного наголосу.

який чудовий день!

якийчудовий день!

який чудовийдень !

З цієї відмінною нотки і почнемо наш урок.

III . Перевірка домашнього завдання

Сьогодні ми продовжимо нашу велику тему, яка називається .... ( «Люблю природу російську»)

А яка вузька тема входить в цю велику тему? (Осінь)

Осінні барви хвилювали серця художників, поетів, письменників, музикантів. Подивіться, які картини написали художники.

Ісаак Ілліч Левітан «Золота Осінь» (Слайд № 3)

Іван Іванович Шишкін «Золота осінь» (Слайд № 4)

Хлопці, послухайте вірш і скажіть, про яке сні піде мова? ( слайд№ 5)

Між літом і зимою

Все впадає в сон:

Засихає звіробій,

Опадає клен.

Як же люди назвуть цей сон? (Люди називають цей сон словомосінь .)

Підтвердіть словами з тексту, що це осінь. (Між літом і зимою буває осінь)

Які осінні місяці ви знаєте? ( осінні місяці: вересень жовтень листопад)

А який зараз йде місяць? (Зараз жовтень.)

Жовтень - середина осінньої пори. За старих часів цей місяць називали «листопадом».

Чому? (Правильно, тому що з дерев опадають зів'ялі пожовкле листя.)

А тепер закрийте очі і уявіть, що ви в лісі. (Звучить музика Чайковського) слайд № 6)

Ми йдемо в саму гущу лісу, під ногами строкатий килим з листя, вітерець гойдає дерева, і вони обсипають нас золотим листям, як би вітаючи. І ось ми на галявині. Відкрийте очі і вгадайте, що ж ми побачили.

Виріс він в березняку.

Носить капелюх на нозі.

Зверху лист до нього прилип.

Ви впізнали? Це ... (гриб)

Розкажіть про них вірші, які ви приготували вдома.

IV .Подготовка до сприйняття нового матеріалу.

- Повіяв осінній вітерець і всі літери розсипалися, допоможіть зібрати назву .

ЕНЕСОНЕ руоте

(2 учні біля дошки, літери прикриті листям)

Як ви думаєте, про що піде мова на уроці?

Твір з такою назвою ми будемо сьогодні читати. А хто його автор ви дізнаєтеся з підручника(С.78)

V .Робота по темі уроку

Сьогодні ми познайомимося з твором письменника Михайла Михайловича Пришвіна - великого знавця і любителя російської природи, який всі свої твори присвятив опису рідної природи. Його герої люблять і розуміють природу. В його оповіданнях ведуть діалог не тільки люди, але і тварини. Пришвін був закоханий в свою батьківщину, в її красу, в ліси і поля, річки і озера, в її птахів і звірів.

А на цій полиці книги Михайла Пришвіна про природу.

Розгляньте обкладинки книг, прочитайте назви. Зробіть висновок, про що писав М. Пришвін.

2. Робота над оповіданням М. Пришвіна «Осінній ранок»

(Вчитель читає розповідь)

Які почуття викликав у вас це оповідання?

Яке осінній ранок допоміг нам побачити письменник?

Чи сподобалося вам? Що ви відчули?

Особливо мене зворушила ....

Я уявив собі, що ...

VI . Физкультминутка

Ми листочки осінні,

На гілках ми сидимо. (Сідають навпочіпки)

Дмухнув вітер - полетіли, (піднімаються і махають руками)

Ми летіли, ми летіли,

І на землю тихо сіли. (Сідають)

Вітер знову набіг

І листочки все підняв.

Закружляли, полетіли (піднімаються, кружляють, махають руками)

І на землю знову сіли. (Сідають за парти)

VII .Продолженіе роботи по темі уроку

1.Подготовітельний робота до читання

словникова робота

учитель: як ви поясните значення цих слів(Слайд №9)

    Мало-помалу (повільно по чуть-чуть)(Слайд № 10)

    Душа - безтілесна оболонка, невидима для людського ока.

    Що таке парашутик, гвинтик, метелик?

Парашут - пристрій з розкривається в повітрі куполом.

Парашютик - маленький парашут.

    Як летить парашут? (Повільно)

Гвинт - кріпильний пристосування зі спіральною нарізкою.

    Як обертається гвинт? (Швидко)

    Що таке гвинтик? (Маленький гвинт)

    Хто такий метелик? (Маленька метелик)

- -Прочітайте по складах, потім швидко цілими словами(Слайд № 11)

Про-буж-да-ет- ся пробуджується

Па-ра-шю-тик парашутик

Раз-ле-ті-лись розлетілися

Пе-ре-Років-ні перелітні

2. Робота з текстом. Аналіз.

    Читання 1 абзацу учнями вголос.

Як летять листочки з липи?

Знайдіть друге речення і прочитайте.

2.-Прочитайте про себе другий абзац і скажіть: скільки тут пропозицій? (1)

Правильно, одне речення, але подивіться, як багато воно нам говорить! Прочитаємо його вголос.

Як ви думаєте, хто стояв на березі? (Стояв осіб. Стояв М. Пришвін)

Як він стояв? Прочитайте.

А ви бачили, коли люди так роблять? Коли? (Коли болить серце, людина переживає через що-небудь)

Давайте покладемо руку на серце і подумаємо, чому Пришвін так зробив? (Болить серце, але не фізично, а від смутку)

Кажуть, що у кожної людини є душа. Як ви розумієте, що таке душа?

Її ніхто не бачив, але як нібито вона живе у нас в серці.

Душа - без тіла, невидима, безсмертна сила, що має самостійне життя від тіла. Кажуть, що коли людина помирає, душа залишається.

Як ви думаєте, яке у нього був настрій? (У автора було сумний настрій)

3 .Робота з 4 абзацом.

Читання вголос.

Поясніть, як це «бабине літо» восени? (Останні теплі дні)

А зараз ви ще раз прочитайте цю розповідь і скажіть мені, скільки разів в ньому повторюється слово «ранок»? (жодного разу)-читання мовчки уащіміся

А чому Пришвін назвав розповідь «Осінній ранок»?

Які слова нам підказують про це? (День відкриває очі, довго день пробуджується)

VIII .Рефлексія

З яким настроєм ви закінчуєте урок?

Чи сподобався вам урок?

На партах у вас листочки для того, щоб ви оцінили свою роботу на уроці

Рожевий -Я - молодець!

Жовтим - Можу і краще!

Зеленим - Треба постаратися.

Осінь подарувала нам листя різнокольорові, але серед них є ті, які восени в природі не зустрічаються. Пограємо в гру «Знайди зайве».

пожовклі чорнісухі сині

Золоті багряні жовті

Коричневі червоні яскраві

IX . Підведення підсумків уроку

-Що нового ви дізналися на уроці?

-З яким твором ми познайомилися? Назвіть автора?

Золоті, червоні, багряні, жовті, коричневі, яскраві, осінні, пожовклі.

М.Пришвін "Осінній ранок"

цілі:

    викликати настрій, пов'язане з поданням картини природи (осені);

    допомогти дітям уявити образ (картину);

    виявити художні можливості слова при створенні картини природи;

    розвивати мовлення, спостережливість, чуйність до поетичного слова;

    розвивати творчі здібності;

    виховувати емоційно-естетичну чуйність на твір;

    виховувати любов і дбайливе ставленнядо природи.

устаткування:

    Виставка книг про осінь.

    Міні-твори дітей.

    Малюнки "Осінь".

    Чайковський П.І. "Пори року. Жовтень".

    Картина Остроухова "Золота осінь"

Хід уроку

I. Організаційний момент

Хлопці, ви хочете, щоб урок вийшов цікавим і захоплюючим?

Це буде залежати від вас і від того, як ви будете допомагати мені і один одному.

Домовилися?

II. Підготовка до сприйняття нового матеріалу

Хлопці, прослухайте вірш і скажіть, про яке сніпіде мова?

Між літом і зимою
Все впадає в сон:
Засихає звіробій,
Опадає клен.
Дуб морозцем опалі,
Спати бабаки йдуть:

Як же люди назвуть цей сон?

Підтвердіть словами з тексту, що це осінь.

Спробуйте уявити картину з вірша.

Представили?

Як же ви зрозуміли, чому люди називають осінь сном природи? (Засихає звіробій, опадає клен, дуб морозцем опалі)

Згадайте уроки ознайомлення з навколишнім світом і назвіть ще ознаки приходу осені.

III. Повідомлення теми уроку

Сьогодні на уроці ми продовжимо нашу велику тему. Прочитайте її назву. (Люблю природу російську. Осінь)

А ви любите осінь?

Що ж вам в ній подобається?

А як творчі люди: художники, музиканти можуть висловити свої почуття, осінній настрій? (Картини, музику)

А як - письменники і поети? (Вірші та оповідання про осінь)

Зараз ми це побачимо.

IV. Перевірка домашнього завдання

Ви вдома готували уривки з творів поетів про осінь. Задайте свої питання. А ви, хлопці, повинні сказати автора і назву вірша.

Є в осені первісної
Коротка, але чудова пора -
Весь день коштує як би кришталевий,
І променисті вечора: (Ф. Тютчев)

Встигає брусниця,
Стали дні холодніше,
І від пташиного крику
У серці стало сумніше. (К. Бальмонт)

Осінь настала,
Висохли квіти,
І дивляться понуро
Голі кущі. (А.Плещеев)

Ластівки пропали,
А вчора зорею
Всі граки літали
Так як мережа миготіли
Он над тією горою. (А. Фет)

Закрутилася листя золота
У рожевою воді на ставку,
Немов метеликів легка зграя
З замираньем летить на зірку. (С. Єсенін)

Молодці!

Пам'ятайте, ми з вами на минулому уроці пробували самі складати вірші про осінь. Важко було?

З чотирьох пір року Пушкін найбільше любив осінь. Саме вона надихала його. І ось в одну таку осінь Пушкін написав понад 40 творів.

Хлопці, а які настрої ви чули в прочитаних творах про осінь?

Дійсно, настрій дуже суперечливе.

Скажіть, а осінь завжди однакова протягом 3 місяців?

Які періоди осені знаєте? (Рання або "бабине літо", золота осінь, пізня осінь).

V. Робота з текстом. вибіркове читання

Зараз ми будемо працювати з розповіддю М.Пришвина «Осінній ранок», але спочатку розберемо важкі слова, які попадуться в тексті.

1. Словникова робота

Мало-помалу (повільно по чуть-чуть)

Душа - безтілесна оболонка, невидима для людського ока.

Перелітні - птиці, які відлітають в теплі країни.

2. Первинне сприйняття тексту

Яка осінь зображена в оповіданні? (Рання, бабине літо)

Прочитайте вибірково, за якими прикметами ми бачимо осінь.

А ви спостерігали, як падає листя?

Як це явище називається? (Листопад)

VI. динамічна пауза

Давайте спробуємо зобразити руху листочків.

(Як парашутом - плавно, похитуючись з боку в бік; метеликом - плавно кружляючи, гвинтиком - швидко кружляючи).

Хто покаже?

Молодці!

Продовження роботи над текстом

Який час доби описує Пришвін? (Ранок)

Прочитайте, як настає ранок. (А між тим мало-помалу день відкриває очі)

Що значить "мало-помалу" відкриває очі? (Це рано-вранціі настає день, як після ночі ми відкриваємо очі і бачимо ранок)

Ось дивіться, день як живий. Як називається такий прийом в літературі? (Уособлення)

Що таке уособлення? (Уособлення - це коли неживе діє як жива)

Молодці!

Про які птахів йдеться в оповіданні? Перерахуйте.

Як їх назвати одним словом?

Чому їх так називають?

А куди вони летять?

А надовго вони відлітають?

Повернуться?

Ви бачили, як відлітають птахи?

А чому Пришвін каже, що листя полетять разом з перелітними птахами?

А листя, які відлітають, повернуться до нас?

Робота з 1-м абзацом.

Очицями пробіжіться по першому абзацу та знайдіть, як автор називає птахів і листя? (Листочок за листочком, пташки)

А чому так? Що ми чуємо в цих словах? (Любов до природи)

Правильно.

Робота з 2-м абзацом.

Прочитайте про себе другий абзац і скажіть: скільки тут пропозицій?

Правильно!

Але як багато воно говорить нам! Прочитаємо його вголос.

Пришвін стояв на березі один?

Як він стояв на березі?

А бачили, коли люди так роблять?

Коли? (Серце болить, людина переживає через чогось).

Давайте покладемо руку на серце і подумаємо, чому Пришвін так зробив? (Болить серце, але не фізично, а від смутку)

Кажуть, що у кожної людини є душа. Як ви розумієте, що таке душа?

Її ніхто не бачив, але як нібито вона живе у нас в серці.

Душа - без тіла, невидима, безсмертна сила, що має самостійне життя від тіла. Кажуть, що коли людина помирає, душа залишається.

Прочитайте на дошці фразеологізми і подумайте, які з них підійдуть до стану душі автора, коли він прощався з листочками.

    душа нарозхрист

    Душа в душу

    Як ви думаєте, яке у нього був настрій?

    Як це сумно?

    А вам буває сумно?

    Робота з 3-м абзацом

    Подивіться на третій маленький абзац і скажіть, скільки тут пропозицій?

    А чому добре?

    Робота з 4-м абзацом

    Прочитайте останній абзац і скажіть, про яку ще приймете осені тут йдеться?

    Поясніть, як це "бабине літо" восени?

    З чим порівнюється "бабине літо"?

    А потім якийсь настрій?

    VI. Робота по картині І. С. Остроухова "Золота осінь".

    Ми говорили, що осінь надихала і поетів, і письменників, і композиторів, і художників.

    Мовчки подивіться на картину И.С.Остроухова з нашої шкільної картинної галереї. Її назва я вам поки говорити не буду, ви мені самі відповісте трохи пізніше.

    Сподобалася картина?

    Яка це осінь?

    А чому?

    Як би ви назвали картину?

    Які фарби використав художник?

    Який зображений день?

    А в нашій розповіді день сонячний?

    Прочитайте.

    Прочитайте, як поет І. Бунін говорив про осінь в лісі.

    Назвіть.

    VII. підсумок уроку

    Сьогодні ми згадували різні твори, але у них є щось спільне. Що їх об'єднує?

    У кожної пори року є незамінні, чудові, неповторні барви і звуки. Звичайно, їх неповторно багато у осені, тому домашнє завдання буде незвичайним.

    VIII. Домашнє завдання

    Намалювати в зошиті осінні листочки і напишіть кілька слів-визначень: яка осінь. С. 78 - 82, читати, відповідати на питання і на с.79 (3) виконати в зошиті.

    Ви добре працювали, спасибі за урок!