"Царівна-жаба": опис, герої, аналіз казки. Літературна вітальня Казки народів Росії Позитивні і негативні герої

Тема: «С.Я. Маршак. Позитивні і негативні герої в казці - п'єсі «12 місяців» ».

цілі: поглибити знання про життя і творчість С.Я. Маршака;

навчити аналізу і читання драматичного твору;

сприяти розвитку артистичних здібностей учнів;

виховати любов до читання, співчуття і співпереживання ближньому.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: мультимедійний проектор, декорації для інсценування, виставка книг.

Хід уроку

1 .Організаціонний момент.

Почнемо наш урок з літературних загадок.

Послухайте рядки з відомих віршів і дайте відповідь на питання «Хто автор?»

Жив чоловік розсіяний на вулиці Басейній.

Сів він вранці на ліжко, став сорочку надягати.

В рукава просунув руки - виявилося, це штани.

Дама здавала в багаж диван, чемодан, саквояж,

Картину, кошик, картонку і маленьку собачку.

Хто стукає у двері до мене з товстою сумкою на ремені,

З цифрою 5 на мідній бляшці, в синій форменому кашкеті?

Це він, це він, Ленінградський листоноша!

Мій веселий, дзвінкий м'яч, ти куди помчав навскач?

Збиралися ледарі на урок, а потрапили ледарі на каток.

2. Повідомлення цілей і завдань уроку.

Сьогодні наш урок присвячений чудовому дитячому поетові, нашому земляку, С. Я. Маршака, його драматичній казці - п'єсі «12 місяців». Дізнаємося про автора, поговоримо про позитивні і негативні героїв твору, спробуємо себе в акторській майстерності.

3. Слово вчителя про життя і творчість С.Я. Маршака.

Самуїл Якович Маршак.

Народився в 1887 р в місті Воронежі у великій і дружній родині. Батьки працювали на заводі. Дбали про освіту своїх дітей.

Уже в чотири роки С. Я. Маршак почав складати вірші. До одинадцяти років він написав вже кілька поем. На хлопчика, який виявив такий дивовижний талант, звернув увагу відомий критик і мистецтвознавець Володимир Васильович Стасов. Він запрошує хлопчика в Петербург і влаштовує його в кращу гімназію. Але в Петербурзі здоров'я Маршака погіршується, і Максим Горький, знаменитий російський письменник, запрошує талановитого хлопчика пожити у нього в Ялті. Там, у теплого моря, Маршак живе два роки .. Він пише статті в різні газети та журнали, створює книги для дітей Радянської країни, дає уроки.

У 1912 р відправляється в Англію, щоб завершити освіту. Маршак вчиться в політехнікумі, слухає лекції в Лондонському університеті, а під час канікул подорожує по Англії .. Маршак полюбив Англію, англійські народні пісні і почав переводити їх на російську мову.

Під час Першої світової війни і в перші роки революції С. Я. Маршак повертається в Росію. Живе в Криму, в Воронежі, в Краснодарі. Він замислюється над питаннями дитячого виховання.

Після революції і громадянської війнив нашій країні було багато безпритульних - дітей, які втратили батьків, які не мали свого будинку. Вони бродяжничали, крали, щоб прогодуватися. Радянська влада організовувала для таких дітей колонії. Однією з таких колоній в Краснодарі, «Дитяче містечко», завідував Маршак.

4. Виставка книг С. Я. Маршака.

У 1923 році Маршак починає працювати в Петрограді в Театрі юного глядача, пише для нього п'єси-казки у віршах. Маршака можна назвати творцем дитячого театру в Росії.

Одне з найбільш кращих творівМаршака - п'єса-казка «Дванадцять місяців». Вона була написана в 1943 р, коли йшла Велика Вітчизняна війна. Основою послужила чеська народна казка.

«Діти під час війни залишаються дітьми, а казка допомагає їм вірити в торжество добра і справедливості.»

П'єса С. Я. Маршака «Дванадцять Місяців» розповідає про те, що добро завжди перемагає зло, що сили природи допомагають тільки добрим і працьовитим людям.

5. Робота з термінами.

П'єса, ремарка, діалог.

6. Перевірка домашнього завдання.

Інсценування ключових сцен п'єси. Сцена «Урок для королеви» і сцена «У ліс за пролісками»

7. Бесіда за змістом казки.

Що відбувається в лісі з падчеркою?

Яку чарівну силу має колечко?

Чи отримала стара з дочкою золото? Чому?

Як покарані негативні герої?

Чим закінчується казка?

Літературна або народна казка «12 місяців» і чому?

Які з цих героїв зустрічаються в народних казках?

Чому вчить казка?

На яку казку схожа?

8. Підсумок уроку.

Отже, перевіримо, як ви засвоїли твір, допоможуть нам в цьому загадки.

Найкапризніша і легковажна?

Сама сварлива і жадібна?

Сама заздрісна і лінива?

Сама важливий і поступливий?

Найтерплячіша і добра?

9.Оцінка роботи учнів.

10. Домашнє завдання. Намалювати малюнки до вподобаного сюжету казки.

Вірш.

Світ казок з дитинства нам знайомий.

До всіх заходить казка в будинок.

Поманить дивом, чарами,

Уб'є словесним майстерністю.

Те можна і героєм стати:

На час в ступі політати,

Взимку проліски зібрати,

Літати по небу на килимі

Іль на повітряному кораблі ...

У палаці у Снігової побувати,

На гуслях в море пограти.

Перегорнувши ще сторінку,

Спіймати красиву Жар - Птаха ...

Казки мудрей допоможуть стати:

Зло, скупість, заздрість з серця гнати,

Лише безкорисливо допомагати,

У нещастя близьких не кидати!

Повернувшись в світ реальний, діти,

Станьте добріші на цьому світі!

11. Рефлексія. Ті, що навчаються збирають в Карзіна проліски знань і позитивних емоцій, отриманих на уроці.

Бураков Кирило, Тімашков Андрій, Магомедова Заліна, Шевригіна Ніколь

Завантажити:

Попередній перегляд:

МБОУ «Тучковская Середня школа№3 з поглибленим вивченням окремих предметів »

Проектна робота учнів в рамках математичного фестивалю

«Можливо ль алгеброю гармонію перевірити?»

Тема проекту:

«Негативні герої в казках»

Бураков Кирило, Магомедова Заліна,

Тімашков Андрій, Шевригіна Ніколь

Учні 6 класу

Керівник проекту Іванова О.В.

Учитель математики

Г. Точкові 2012 р

1. Введення

2. Історія виникнення негативних чисел (історична довідка)

3.Негативна герої в казках

4. Висновок

5. Список літератури

Вступ

Цілями і завданнямиданого проекту є

стимулювання творчої активностіучнів

Розвиток і формування інтелектуально-творчої та навчально-дослідницької діяльності учнів

Уміння обробляти й узагальнювати отриману інформацію

проблемними питаннями даногопроекту є:

Як з'явилися негативні числа?

Чому в казках деякі герої називаються негативними?

План проведення проекту

1.Визначення теми для дослідження

Розбиття учнів на дві групи: «Історики» і «Літератори».

Учитель допомагає кожній групі обговорити стратегію дослідження, способи пошуку інформації, методи дослідження і можливості оформлення результатів роботи.

2. Дослідження учнів за цими напрямками (робота з друкованими матеріалами, інтернетом). Обговорення зібраних матеріалів, висновки.

3.Оформленіе результатів проекту.

4.Защіта проекту

Історія виникнення негативних чисел

У шостому класі учні вперше знайомляться з поняттям «негативні числа». Історія виникнення негативних чисел розглядається в цій частині роботи.

На ранніх щаблях розвитку люди були знайомі лише з негативними числами. Але цими числами можна обійтися навіть в найпростіших випадках в житті.

Перші відомості про негативні числах вперше зустрічаються у китайських математиків у другому столітті до нашої ери. Узаконені ж вони були в третьому столітті до нашої ери в Китаї, але використовувалися вони лише для виняткових випадків, тому що вважалися безглуздими.

Пізніше негативні числа стали використовуватися і в Індії для позначення боргів або як проміжний етап для обчислення остаточного позитивного результату.

Давньогрецький математик Діофант вже в третьому столітті вже користувався правилом знаків і вмів множити негативні числа. Але і він не дивлячись на це розглядав їх як тимчасові значення. Негативні числа затверджувалися поступово. Індійський математик Брахмагупта (VII) розглядав негативні числа нарівні з позитивними.

Ось як він викладав правила додавання і віднімання:

«Сума двох майна є майно».

«Сума двох боргів є борг».

«Сума майна і боргу дорівнює їх різниці».

В Європі негативні числа з'явилися набагато пізніше. Леонардо Пізанський (Фібоначчі) ввів їх для вирішення фінансових завдань з боргами. У 1202 році він використовував їх вперше для підрахунку своїх боргів. Незважаючи на це до сімнадцятого століття негативні числа не знаходили визнання. Їх називали «помилковими». «Уявними» і навіть «абсурдними». У сімнадцятому столітті відомий математик Блез Паскаль стверджував, що 0 - 4 = 0, так як немає такого числа, яке може бути менше, ніж нічого. Ще в дев'ятнадцятому столітті математики часто відкидали негативні числа в своїх обчисленнях, вважаючи їх безглуздими!

Правда, такої думки про негативні числах дотримувалися не всі вчені. Бомбелли і Жерар вважали їх цілком допустимими і навіть корисними, зокрема для позначення нестачі чогось. У сучасній математиці операція віднімання і знак негативних чисел позначаються одним і тим же символом «-». Геометрична інтерпретація негативних чисел вперше з'явилася в сімнадцятому столітті з появою аналітичної геометрії. Тепер негативні числа стають рівноправними з позитивними. Цьому сприяли роботи французького вченого Рене Декарта шляхом введення числової прямої в 1637 році.

Теорія негативних чисел довго перебувала в стадії становлення.

Бурхливі обговорення викликала пропорція: 1: (-1) = (-1): 1 в ній перший член зліва більше другого, а праворуч - навпаки, і виходить, Що більше одно меншому! (Парадокс Арно). Незрозуміло було також, який сенс має множення негативних чисел, і чому твір негативних чисел позитивно.

Повну і цілком строгу теорію негативних чисел створили тільки в дев'ятнадцятому столітті Вільям Гамельтон і Герман Грассман.

Негативні герої в казках

У цій частині роботи учні розглядають зв'язок математичного терміна «негативний» і літературного поняття герой казки. Шляхом дій з числами з різними знаками доводять, що розглянуті нижче герої казок є негативними героями.

«Біла качечка» Герой Відьма

Позитивних вчинків - 1, негативних -3

3 + 1 = -2. Висновок: Відьма - негативний герой

«Подарунки феї» Герой Мачуха

Позитивних вчинків - 1, негативних вчинків - 3

1 + (-3) = -2. Висновок: мачуха - негативний герой

«Лисиця і вовк» Герой Лиса

Позитивних вчинків немає, негативних вчинків - 3

3 + 0 = -3. Висновок: Лиса негативний герой

«Морозко» Герой Баба Яга

Позитивних вчинків -1, негативних - 3

Висновок: Баба Яга негативний герой.

У розглянутих казках у даних героїв кількість негативних вчинків всюди більше, ніж позитивних.
Висновок: Відьма, Мачуха, Лиса, Баба Яга - негативні герої.

висновок

У даній роботі учні познайомилися з історією появи і становлення негативних чисел, зіткнувшись з цим поняттям в 6 класі вперше. даний матеріалможе використовуватися на уроках математики в 6 класі.

Друга частина дослідницького проектудемонструє межпредметную зв'язок математики і літератури, в якій учні застосовують знання з теми позитивні і негативні числа для обґрунтування використання математичного терміна «негативний» в літературі.

ВСТУП

Ми звикли, що позитивний герой - добрий, красивий (Хаврошечка), чуйний, мужній, сміливий, спритний (Іван-царевич), іноді трошки дурнуватий (Ємеля), але він завжди досягає своєї мети - Добро перемагає Зло.

Негативний герой - хитрий (Лиса), сильний, страшний на вигляд (Змій Горинич), злий (Кощій Безсмертний), в кінці казки його обов'язково перемагає позитивний герой. Наприклад, казка "Зайчикова хатинка". Лиса зуміла налякати і Зайця, і Собаку, і Бика, а ось Півень не злякався, прогнав Лисицю. Як не кричала Лиса, як не тупала ногами: "Як вистрибну, як вискочу, підуть клаптики по закутках!", Їй це не допомогло. А інакше і бути не могло, тому що Півень - позитивний герой, а Лисиця - негативний.

Ми звикли, що Лиса, Вовк, Ведмідь, Баба Яга - найчастіше, негативні герої, а Заєць, Півень-позитивні. Позитивні герої і є головними героями казки.

У своїй роботі я спробую довести, що не завжди головний геройказки - позитивний герой.

Мета дослідження:довести на прикладі російської народної казки "Колобок", що не завжди головний герой казки - позитивний герой.

Завдання дослідження:

    Відповідність зовнішнього вигляду Колобка образу позитивного героя,

    Виявлення позитивних і негативних рис характеру у Колобка,

    Аналіз його дій, вчинків.

I. КОЛОБОК - ПОЗИТИВНИЙ АБО НЕГАТИВНИЙ ГЕРОЙ?

Дія казки починається в селі. Пора року Незазначені. Але, швидше за все, це весна: квітень або травень, тому що у людей похилого віку їсти нічого, все запаси скінчилися.

Старий пропонує старій спекти Колобок.

Колобок (по Тлумачного словника російської мови С. І. Ожегова) - невеликий круглий хліб.

Стара спочатку відмовляється піч, так як немає з чого. Старий наполягає: "А ти по засіках помети, по коморі поскребі". І ось з пилу і не бог зна з чого виникає Колобок - головний герой російської народної казки "Колобок".

Я - Колобок, Колобок.

По засіках замітання, по коморі скребён,

На сметанці мешон, в жаркій печі печені.

Колобок вийшов рум'яним, красивим, що цілком відповідає образу позитивного героя. У слові "колобок" 3 рази повторюється буква "о". Три - це чарівне число багатьох казок. Воно завжди поруч з позитивним героєм. Буква "про" схожа на коло, а у кола немає кутів. Коло - досконала і гарна фігура. Ми бачимо, що російський народ зробив все можливе, щоб Колобок був позитивним героєм.

Колобок вийшов не тільки рум'яним, а й смачним. Як же такого не з'їсти? Звичайно, дід і бабка повинні з'їсти Колобка! Адже вони хочуть їсти! А ми починаємо співчувати Колобку. Але ми-то знаємо, що Колобок - головний герой, з ним поганого нічого не повинно статися, значить, люди похилого віку його не з'їдять.

Ось лежав-лежав на віконці Колобок, та й покотився. Чому Колобок покотився? Я пропоную три версії:

  1. Колобок зрозумів, що його з'їдять, вирішив уникнути смерті.
  2. Колобок захотів "на світ подивитися і себе показати".
  3. Колобок вирішив побешкетувати, сховатися від діда з бабою.

З трьох причин тільки перша говорить, що Колобок - позитивний герой. В інших випадках ми бачимо, що у нашого "героя" проявляються і негативні риси характеру - непослух, хвастощі, бешкетництво, егоїзм.

... Котиться Колобок по дорозі. Котиться він не по лісовій стежці, чи не між дерев і кущів, не по купинах болотним і бурелому непрохідним, а по накатаній, добротної дорозі. Чому? Та тому, що Колобок боявся зіпсувати свій зовнішній вигляд, Яким він дуже дорожив. Значить, він володів тільки зовнішньою красою, а про внутрішню навіть не здогадувався. Вона йому взагалі була не потрібна! Який же це позитивний герой? Не випадково в кінці казки доля покарає Колобка, його з'їдять. Значить, він все-таки негативний герой.

Під час своєї подорожі Колобок зустрічається з іншими героями казки: з Зайцем, Вовком, Ведмедем і Лисицею. Спробуємо проаналізувати поведінку Колобка.

Спочатку Колобок зустрівся з Зайцем. Заєць у всіх російських народних казках - боягузливий, слабкий, завжди когось боїться, просить допомоги. А в нашій казці Заєць хоче з'їсти Колобка. Наш "герой" страшно лякається і починає співати, щоб піснею розжалобити Зайця. Це не просто пісня - це опис його життя. Колобок вирішив, що пісенька замінить Зайцю обід. Ми знову переживаємо за Колобка, нам його шкода. І дуже раді, що Колобок врятував себе за допомогою пісні. Та, якщо бути правдивим, то Зайця обдурити не так вже й складно.

У цьому епізоді Колобок показав себе вправним і спритним. Це риси позитивного героя.

Покотився Колобок далі. І раптом ... назустріч йому Вовк. Це - не Заєць травоїдний, це - хижак. Правда, Вовк якийсь дивний: він згоден з'їсти тісто !!! "Колобок, Колобок, я тебе з'їм!" Колобок не кидається навтьоки, він просто співає знову свою пісеньку !!! І знову це спрацьовує! Колобок стає дуже впевненим у собі.

При зустрічі з ведмедем Колобок спочатку насміхається над ним: "Де тобі, клишоногому мене з'їсти!" А потім співає свою пісеньку, хоти ведмідь і не просить його це робити.

Колобок вже втретє виходить "сухим з ​​води". Йому б пора зупинитися, насторожитися, відпочити. Але Колобок сміливо котиться вперед назустріч пригодам. Колобку невідомо почуття небезпеки. Він ставати зарозумілим і поступово перетворюється в негативного героя.

Російський народ - розумний народ. Всі його казки повчальні. Ось і тут хтось повинен був зупинити самовпевненого Колобка. Це зробила Лиса. Чому на цю роль вибрали Лисицю? Лисиця - хитра, спритна, винахідлива, розумна, красива. А це риси позитивного

героя, але в нашій казці Лиса - не позитивний і не негативний герой. Лисиця - знаряддя долі. Саме вона зупинить самовпевненого егоїста.

Спочатку Лиса лестить Колобку. "Здрастуй, Колобок. Який ти гарненький! " Колобок показав себе неввічливим і некультурним. Він навіть не привітався і не подякував за комплемент. Хіба так надходить позитивний герой?

Колобок відразу ж заспівав вихваляє себе пісню. Він не бачить небезпеки, яка виходить від Лисиці. Лисиця - руда, з пухнастим хвостом, дуже красива! Колобок побачив тільки її зовнішню красу. Саме від Лисиці він чекає похвали, тому що і себе вважає дуже красивим!

"Яка славна пісенька!" - каже Лисиця, - "Стара я стала! Сядь до мене на мову і пропій ще разок! " ...

До кінця казки, зазвичай, навіть якщо головний герой дурнуватий, то він стає розумним. Тут же все по-іншому: через дурість свою Колобок поплатився життям. Лисиця його з'їла.

II. ВИСНОВОК

В ході своєї роботи я розглянула відповідність зовнішнього вигляду Колобка образу позитивного героя, спробувала виявити позитивні і негативні риси характеру, провела аналіз дій і вчинків Колобка і прийшла до таких висновків.

Зовні Колобок дуже красивий, рум'яний, з хрусткою скоринкою. Але це лише зовнішня оболонка. Насправді Колобок неслухняний, хвалькуватий, самозакоханий, нечемний, некультурний, зарозумілий. Його дії не підходять до образу позитивного героя. Своїми вчинками Колобок перетворив себе з позитивного героя в негативного.

На прикладі російської народної казки "Колобок" я довела, що не завжди головні герої казки - позитивні герої.



































ГЕРОЇ - ЛЮДИ: Іван-ДУРАК- не тому що дурний, а тому що надходить нестандартно, не так, як прийнято, і завжди виграє; Іван-царевич, Ємеля, братик Іванко, Марія-майстриня, Олена-Прекрасна, Василиса-Премудра, Царівна-жаба, Хаврошечка, Сестричка Оленка та ін





Нечиста сила: Кощій Безсмертний - смерть його на кінці голки, голка в яйці, яйце в качці, качка в зайці, заєць в скрині на високому дубу, дуб на острові. Змій Горинич - триголовий дракон, діє сам по собі і допомагає Кощія Безсмертного, Коли є настрій! Баба Яга - сестра Кощія Безсмертного, допомагає і брату і позитивних героїв казок (Івану-царевичу, Андрію-стрілку і т.д.)


У казках діють ПРЕДМЕТИ, наділені казковою силою молодильні яблука- наділяють з'їв їх життєвою силою і молодістю. Клубочок ниток - допомагає головному герою досягти мети Колечко- допомагає герою переміститися в інше місце Хатинка на курячих ножках- впускає до баби Яги Шапка-невідімка- хто її одягне, той стане невидимим Чоботи-скороходи - дозволяють герою швидко дістатися до потрібного місця.


СИЛА СЛОВА В казках живі навіть слова: Всі герої вимовляють ЗАПОВІТНІ СЛОВА, змушують предмети, людей, тварин і сили природи коритися: «Встань до лісу задом, до мене передом» «Встань переді мною, як лист перед травою» «По щучому велінню, по моєму бажанню »« Мамки-няньки споряджати! Робіть те, що я велю! »


У казці є: Головні герої і другорядні: Іван-царевич, Василиса Премудра (вона ж царевна- жаба), цар, Кощій Безсмертний, Баба Яга - це головні герої (герої, які відіграють основну роль у казці) Брати Івана, їх дружини, звірі, які допомагають Івану-царевичу - другорядні герої (герої, які з'являються ненадовго в казці і грають другі ролі) герої і антигерої: Стрілець Андрій і Кощій Безсмертний Іван-дурень і Кощій Безсмертний ЗВ'ЯЗКУ між героями










Надіслати свою хорошу роботу в базу знань просто. Використовуйте форму, розташовану нижче

гарну роботуна сайт ">

Студенти, аспіранти, молоді вчені, які використовують базу знань в своє навчання і роботи, будуть вам дуже вдячні.

Розміщено на http://www.allbest.ru/

Негативні герої в чарівних казках

І. вступ

1. Змій-викрадач

2. Змій-поглинач

3. Змій-охоронець кордонів

ІІІ. висновок

ІV. Список літератури

І. вступ

Протягом багатьох століть, в процесі становлення нинішніх образів негативних героїв, створювалася література, яка досліджувала і описувала фольклорні особливості героїв казок різних областей, Країн і т.п.

У таких книгах як «Історичні корені чарівної казки» Проппа В.Я Пропп В.Я. Історичні корені чарівної казки. Інтернет ресурс http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Linguist/Propp_2/01.php, «Морфологія чарівної казки» Проппа В.Я Пропп В.Я. Морфологія чарівної казки. М., 98., «Герой чарівної казки» Желтінского Е.М., «Літературна казка 20в- світ-герой-автор» Овчинниковой Л.В. Овчинникова Л.В. Літературна казка 20в- світ-герой-автор. Південно-Сахалінськ. 2000., «Психологічні аспекти концепту« герой російської чарівної казки »» Лутовинова Е.Н Лутовинова Е.Н Психологічні аспекти концепту «герой російської чарівної казки». Калугово, 2006., дається уявлення про будову казки, про її видах, про велику кількість різних типівгероїв казки, про різновиди конкретно негативних героїв, представляються увазі читача класифікації останніх.

Книги «Образ Баби-Яги в казці російського гирла» Афанасьєвої Р.Н. Афанасьєва Р.Н. «Образ Баби-Яги в казці російського гирла. Іркутськ, 1986, «Образи змія і подібних йому персонажів» Замолетдінова Л.Ш. Замолетдінов Л.Ш. Образи змія і подібних йому персонажів. (Фольклор народів РРФСР) Уфа, 1986., «Відьма і жіночі персонажі чарівної казки» Разумова І.А. Разумова І.А. Відьма і жіночі демонічні персонажі чарівної казки. Петрозаводськ, 1991, допомагають конкретно розглянути найбільш відомих негативних героїв і створити їх збірний образ на основі порівняльного аналізу даних героїв і їх дій.

А такі книги, як «Міфологічні персонажі в російській фольклорі» Помаранчевої Е.В Померанцева Е.В. Міфологічні персонажі в російській фольклорі. М. Наука, 1957., «Білоруський збірник. Казки культурні. » Романова О.Р. Романова О.Р. Білоруський збірник. Казки культурні. Вітебськ, 1992, «Матеріали за народними віруваннями великоросів» Ушакова Ушаков Д.Н. Матеріали за народними віруваннями великоросів -ЕО, 1896, номер 2-3., «Нарис демонології селян Шенкурского уезда.- Вітчизняні записки» Харитонова А. Харитонов А. Нарис демонології селян Шенкурского уезда.- Вітчизняні записки 1848, номер 4., розглядають негативних героїв з точки зору жителів різних областей в ареалі нашої країни.

У 1991 році був створений «Міфологічний словник» під редакцією Є. М. Мелетинского «Міфологічний словник» під редакцією Є. М. Мелетинского. Інтернет ресурс http://bibliotekar.ru/mif/index.htm 23.10.10. вивчивши даний словник, Можна зробити висновки не тільки про те, що існує велика кількість негативних героїв, але і про те, що, в основному, риси характеру, зовнішній вигляд і вчинки цих героїв схожі між собою. Дана роботаявляє собою систематизований перелік практично всіх негативних героїв російських народних чарівних казок.

У казках існує велика кількість негативних героїв, але розгляду таких персонажів приділяється набагато менше уваги, що пов'язано з актуальністю теми курсової роботи.

Характер кожної людини складається з емоційних, вольових та моральних рис, основи яких закладаються ще в ранньому дитинстві. Батьки читають дітям казки, за допомогою яких вони пізнають світ. Тому саме казок властива виховна роль, адже казка - це багатовікова Народна мудрість. Через неї дитина пізнає навколишній світі своє місце в цьому світі, отримує перші уявлення про добро і зло, дружбу і зраду, відвазі і боягузтва. Ці уявлення з'являються саме через образи негативних героїв, тому що в кінці казки головний герой стає більш моральним, проходячи через певні випробування, створені саме негативними героями. В російських народних чарівних казках існує безліч подібних персонажів, розгляд яких могло б привести до дуже цікавих результатів, наприклад таким, як розвиток національного характеру.

Описати негативних героїв російських народних чарівних казок.

Дослідження російської народної чарівної казки і її негативних героїв.

Створення збірного образу негативного героя на основі порівняльного аналізу даних героїв і їх дій.

Довести виховує роль казки через необхідність існування негативного героя.

Предмет дослідження.

Об'єкт дослідження.

Негативні герої російських народних чарівних казок.

теоретичний метод

метод аналізу

Метод опитування / анкетування

Порівняльно-порівняльний метод

Матеріал дослідження.

Російські народні чарівні казки.

Вибір зазначеної літератури обумовлений тим, що в російських народних казках особливо яскраво проявляються характери негативних героїв і їх риси.

ІІ. Основна частина. «Одне з найголовніших полів належить змію»

Для початку слід з'ясувати, що ж таке чарівна казка, і якою вона буває. У роботах Проппа В. Я. «Морфологія казки» (Ленінград, 1928) і «Історичні корені чарівної казки» (Ленінград, 1946) дається чітке визначення чарівній казці. Це жанр казок, який зазвичай може починатися з бажання мати що-небудь, нанесення шкоди або шкоди кому-небудь, в подальшому казка розвивається через відправку героя з дому, зустріч з дарувальником, який дарує йому чарівний засіб або помічника, за допомогою якого предмет пошуків знаходиться. Далі слід поєдинок з противником і тріумфальне повернення героя додому. В.Я Пропп. Історичні корені чарівної казки. Інтернет ресурс - http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Linguist/Propp_2/01.php (23.10.10) Таким є короткий схематичне виклад композиційного стрижня, що лежать в основі дуже багатьох і різноманітних сюжетів. Казки, в яких присутня подібна схема називаються чарівними і складають предмет даного дослідження.

Що стосується класифікації казок, то в своїй книзі «Морфологія чарівної казки» В.Я Пропп відводить цьому цілий розділ «До історії питання», де описує кілька різних класифікацій чарівних казок, знаходить в них плюси і мінуси і приходь до висновку, що досконалої класифікації не існує, тому що дуже складно серед такої величезної кількості чарівних казок виділити щось загальне для кожних, яке могло б надалі об'єднати їх в групи. Проте, хотілося б привести в приклад класифікацію Аарне, засновника так званої фінської школи, Який ввів подразряд казок, щоб отримати приблизне уявлення про казки в цілому. «Чарівні ж казки охоплюють, по Аарне, наступні категорії:

1) чудовий противник

2) чудовий чоловік (дружина)

3) чудова завдання

4) чудовий помічник

5) чудовий предмет

6) чудова сила або вміння

7) інші чудові мотиви. » Пропп В.Я. Морфологія чарівної казки. Інтернет -ресурс http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Linguist/Propp/01.php (23.10.10)

Отримавши уявлення про те, що таке казка і якою вона буває, можна переходити до основної мети даної роботи, а саме описати негативних героїв російських народних чарівних казок і створити збірний образ негативного героя.

Щоб з'ясувати, які негативні герої популярні на сьогоднішній день, був здійснений метод анкетування, який складався всього лише з одного питання: «Назвіть найбільш популярних негативних героїв російських чарівних казок в порядку убування». Шляхом опитування студентів різних університетів, було виявлено, що найбільш «популярними» негативними героями російських народних казокє: Кощій Безсмертний, Баба Яга, Змій Горинич, Водяний, Лісовик.

Кощій Безсмертний - 100%

Баба Яга - 98%

Змій Горинич - 80%

Водяний - 70%

Лісовик - 65%

У зв'язку з результатами опитування, в даній роботі буде проводитися дослідження Змія Горинича, не тільки тому, що він - один з найпопулярніших негативних героїв російських народних чарівних казок, а й тому, що на різних стадіях розвитку культури і в різних національних традиціях, Він придбав численні варіації свого образу, досить повні і цікаві для розгляду цього героя, виявлення його характерних рис, і створення збірного образу негативного героя російської народної чарівної казки.

«В області надзвичайних переказів одне з найголовніших полів належить вогненному, летючі змію ...» А.Н. Афанасьєв, «Поетичні погляди слов'ян на природу». Інтернет-ресурс http://www.beast.kz/index.php?newsid=2791

Що ж таке Змій і змієборство в поданні слов'ян.

У Афанасьєва в "Поетичних поглядах слов'ян на природу" Змій характеризується як опоетизована уявлення грому, блискавки і метеорів. Він каже, що народна фантазія створювала безліч містичних образів, і одним з них був образ змія - уособлення блискавки, примхливий вигин якої нагадував ковзаючу по землі змію

Важливість ж образу Змія Афанасьєв знаходить в тісному зв'язку з багатьма основними релігійними уявленнями слов'ян. Повір'я приписують Змію демонічні властивості, богатирську силу, вміння змінювати свій вигляд, володіння незліченними багатствами і живою водою, знання цілющих трав.

У своїй книзі «Історичні корені чарівної казки», Пропп вважає, що практично всі казки можна звести до сюжету про викрадення змієм царівни, а його, в свою чергу, до ще більш давнім сюжету викрадення сонця хмарою: "... морфологічно всі дані казки можуть бути виведені з казок про викрадення змієм царівни, з того виду, який ми схильні вважати основним "В.Я Пропп. Історичні корені чарівної казки. Інтернет ресурс - http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Linguist/Propp_2/01.php (23.10.10). Пропп підкреслює, що змій не має повноцінного зовнішнього опису, зустрічаються тільки окремі елементи, як багатоголові або те, що змій летючий, але, тим не менш, крила практично ніколи не згадуються, з чого можна зробити висновок, що витає він без крил. Політ змія нагадує політ Баби Яги - супроводжується бурею, вітром:

Змій - дуже відомий персонаж чарівних казок і билин, найчастіше він постає перед читачем в образі противника, з яким герою належить вступити в непримиренну боротьбу. Серед всіх негативних персонажів російських народних чарівних казок за популярністю він поступається тільки Кощія Безсмертного і Бабу Ягу.

Він - одна з найбільш складних і нерозгаданих фігур світового фольклору та світової релігії. Зміїний образ в казці надзвичайно складний і багатосторонній, адже він являє собою з'єднання з декількох тварин, тобто є гібридним істотою.

Перш за все, це істота багатоголове, особливо в російських казках, і це неодмінна його риса. Число голів різному, переважають 3, 6, 9, 12 голів, але трапляються і 5 і 7. Так само, як правило, Змій - вогневе істота, здатне літати. Крім вогненної стихії змій пов'язаний і зі стихією водної, і дві ці стихії не виключають один одного. Є казки, в яких він живе у воді і спить на камені в море. У той же час змій часто називається Змієм Гориничем, і, тому, мешкає серед гір. Втім, таке місцеперебування не заважає йому бути і морським чудовиськом одночасно. У деяких казках він живе в горах, але коли герой наближається до нього, він виходить з води.

По функціях В.Я Пропп розділяє російських казкових зміїв на 4 розряду. чарівний казка змій

Змій-викрадач

Змій, що займається поборами

Змій-охоронець кордонів

Змій-поглинач

Н.В. Новіков запропонував доповнити класифікацію Проппа п'ятим розрядом казкових змеев- змій-спокусник. Новиков Н.В. Образи східнослов'янської чарівної казки. Л., 1074, с. 189

Як видно, в казках, образ змія може бути позитивним і негативним. Двоїстість його зображення пояснюється не однаковим ставленням до змію на різних історичних етапах. У первісному суспільстві змій був шанований як тотемна тварина, пізніше він отримав в фольклорі трактування як образ, що втілює тотемний, грізні сили природи, а потім гнобителя, насильника, ворога народу. Сакало М.А. Туркменський казковий епос. Ашхабад, 1958, с.54

1. Змій-викрадач

У ролі викрадача так само може бути помічений змій, хоча найчастіше в казках він виконує інші функції. Але, тим не менш, мотив викрадення змієм жертви в казках описується досить часто.

Змію - викрадачеві властиві функції несподіваного і швидкого викрадення жінок. «У царя три дочки, вони гуляють в прекрасному саду. ..Ось змій чорноморський і унадився туди літати. Одного разу дочки царські пріпоздалі в саду, задивилися на квіти; раптом - звідки не взявся - змій чорноморський, і забрав їх на своїх вогненних крилах ». В.Я Пропп. Історичні корені чарівної казки. Інтернет ресурс - http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Linguist/Propp_2/01.php (23.10.10)

Так само часто замість Змія, але під його керівництвом в ролі викрадача виступає вітер або вихор, а коли герой розшукує царівну, то виявляється, що Вона у владі змія. «Адже це не вихор, а змій лютий» Там же.

«Про Добриню Микитовича та Змія Горинича»

У казці «Про Добриню Микитовича та Змія Горинича» основоположним моментом є заборона: «Добринюшка-то матінка казала, ти не їдь-но далеко в чисте поле, на ту на гору та Сорочинський, що не топчи-ка ти молодих змієнят, Ти не виручай -ка з полонов так росіян, не купайся в Пучай-річці ... »« Жілі- Були. Русский народні казки »Казань, 1993, с 117 і порушення заборони: Добриня, природно, поїхав у чисте поле, розіграли в ньому серце богатирське і захотілося йому скупатися в Пучай-річці, річці вогненної. Герой зустрічає змія у вогняної ріки, яка служить кордоном володінь змія. Як тільки Добриня заходить за вогненний струмінь, звідки не візьмись з громами і блискавками є змій. Далі слід бій, і в підсумку поєдинку, Добриня не вбиває змія, а укладає з ним договір, за яким змій не має права літати на Святу Русь. Другим випробуванням, і основним моментів, де і описаний образ змія - викрадача в казці, стає викрадення царівни Забави Путятічну, племінниці князя Володимира, через яку відбувається другий бій, так як змій не бажає добром віддавати дівчину. Під час бою, який триває три дні, втомлений Добриня чує голос з неба, що він повинен протриматися ще три години. Він б'ється ще три години і перемагає чудовисько, але все залито зміїної кров'ю і так само він стоїть в ній три дні, чує голос з неба, щоб почекати ще три години і увіткнути спис в землю-матінку зі словами: «Розступися-ка, земля -матушка, на чотири чверті »« Жілі- Були. Русский народні казки »Казань, 1993, с 121. Він робить те, що йому велено, і кров йде, він звільняє полонених і Забаву, їде до Києва до Володимира і віддає йому дівчину.

У цій казці перед читачем Змій Горинич постає в образі головного негативного героя. Вже судячи з його імені - Змій Горинич, ясно, що живе він в печері в горах. Що стосується його вигляду, то в казці він описаний так: «... змій з трьома головами, про семи хвостах, з ніздрів полум'я пашить, з вух дим валить, мідні пазурі на лапах блищать». Там же, з 119 По характеру Горинич виявляється брехливим обманщиком, тому що під час першої зустрічі Добрині і Змія, коли богатир був готовий вбити Горинича, Змій почав благати про пощаду і обіцяв Добрині не чіпати більше людей російський, але, слово своє Змій не дотримав, тим самим проявивши себе як істота, обіцянка якого нічого не варто. Проте, не дивлячись на те, що Змій Горинич описаний у казці справжнім негативним героєм, який пожирає людей і не стримуючим свої обіцянки, користь від його присутності в творі суттєва, особливо для богатиря. Добриня Микитич до фатальних зустрічей зі Змієм, які можна назвати і випробуваннями, не виявляв свої позитивні якості. А, пройшовши ці випробування, він показав свою суть, довів, що він справжній богатир, що захищає свою Батьківщину.

2. Змій-поглинач

Дуже помітні в казках, такі вирази як "він тебе з'їсть", "Прощайся тепер з білим світлом так полезай скоріше сам в мою глотку - тобі ж легше буде", "... хоче зовсім проковтнути його». Саме вони і вказують читачеві на поглинальну функцію змія.

Ця сторожова роль змія іноді особливо підкреслена: «Там є широка річка, через річку калиновий міст, під тим мостом живе 12-глави змій. Не пропускає він ні кінного, ні пішого, всіх пожирає »В.Я Пропп. Історичні корені чарівної казки. Інтернет ресурс - http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Linguist/Propp_2/01.php (23.10.10) В даному випадку, мета змія - проковтнути, з'їсти героя. У казках, де Змій має царівною, також метою є поглинання позитивного героя, про що царівна його попереджає: "він тебе з'їсть". Дуже часто в казках, де описаний змій-поглинач можна прочитати такі вирази, як "хоче зовсім проковтнути його". Саме вони і вказують нам на поглинальну функцію Змія. Навіть після бою небезпека бути з'їденим ще не зовсім минула. Навпаки, саме після бою ця небезпека стає особливо страшною. Уже після того, як змій убитий, казка вводить матір, дружину або тещу змія, єдина функція якої - помста герою. Зазвичай головний герой рятується від неї, кидаючи їй в пащу пуд солі.

«Микита Кожум'яка»

Близько Києва з'явився змій, який брав з народу чималі побори - з кожного двору по красивій дівчині. Прийшла черга і царської дочки, забрав її змій, але їсти не став, тому що боляче красива вона була. Вирішив змій, що буде Царівна в печері жити, а вечорами він після полювання милуватися на неї буде. Щовечора розглядав її змій, а вона в свою чергу розпитувала, кого ж він боїться. Так вийшло, що коли забрав змій Царівну, ув'язався за нею білий голубок, тут і допоміг він їй. Як тільки дізналася красуня про єдиний страх змія, написала відразу лист додому з ім'ям і з проханням знайти рятівника її, і відправила з голубом. Єдиним страхом змія виявився Микита Кожум'яка. Довго не погоджувався він йти рятувати Царівну, але коли Цар придумав привести до нього п'ять тисяч і маленьких сиріток, погодився він з жалю: «Дядьку Микита, пошкодуйте нас! Ось ще рік-другий пройде, підростемо ми, всіх нас по черзі Змій поїдати стане ». «Народні російські казки» А.Н. Афанасьєв, Л. 1983, С127

Підготувався Микита до бою, взяв триста пудів пеньки, насмоліл смолою і обгорнули весь, так вийшла броня непробивна. Відразу ж у лігва Змія покликав Кожум'яка лиходія виходити силою мірятися. Тут і почався бій, хотів Змій Микиту прокусити, а зуби в смолі застрягли і затупились. Почав змій про пощаду молити. Домовилися суперники кордон розділити і за межі її не виходити, а коли море ділили, Змій думав, що воду можна борозною розділити, там і захлинувся він. Микита Кожум'яка витягнув його з води і спалив, щоб не заважав він більше людямжити.

У цій казці перед читачем постає образ змія - поглинача. Кожен день він прилітав до міста і з'їдав по красуні. Головна мета негативного героя цього типу - їжа, але з однією умовою: щоб вона була красивою дівчиною. Такий змій не боїться нічого, і існує тільки одна людина, здатна здолати його - Микита Кожум'яка. Найцікавіше те, що змій був переможений тут не завдяки богатирську силу або великої армії, а переможений він був за допомогою сили розуму. Під час бою він не зміг здогадатися, що в смолі можуть застрягти зуби, і, тому, не вдалося йому прокусити Микиту. А в морі, коли кордон ділили, не знав він, що воду розділити не можна і, намагаючись дістати до дна, захлинувся. Можна зробити висновок, що Змій - істота не тільки жорстоке, але ще й дурне.

Роль же його існування в казці - вихваляння російського народу в образі Микити Кожум'яки. Проходячи випробування змієм, російська людина довів, що люди на Русі не тільки сильний і сміливі, але ще розумні і добродушні, тому що вирішив він вбити змія з жалості до дітей маленьким, які через кілька років могли б стати його жертвою.

3. Змій - охоронець кордонів

У разі оборонця кордонів, Змій живе біля річки Смородинка, зазвичай вогненної, через яку завжди прокладений калиновий міст. Найчастіше герой чекає змія під мостом. "Приходить сама опівночі, і пішли вони під калиновий міст, на вогняну річку" В.Я Пропп. Історичні корені чарівної казки. Інтернет ресурс - http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Linguist/Propp_2/01.php (23.10.10). Ця річка - межа. Через міст перейти неможливо, тому що Змій охороняє його, і пройти можна тільки вбивши змія. "І поїхали ... шляхом-дорогою, і, під'їхавши до фарбовані мосту, по якому ніхто благополучно НЕ проїжджав, довелося їм тут ночувати" »Там же.

«Іван - селянський сині чудо-юдо »

Казка «Іван - селянський син і чудо-юдо» якраз описує змія в образі охоронця кордонів.

В деякому царстві живе дід та баба, у яких троє синів, і молодшого, звичайно, звуть Іван. Раптом в цьому царстві розноситься звістка про те, що «чудо-юдо погане» збирається напасти на міста і села, винищити всіх людей і спалити всі будинки. Вирішують три брата відправитися на бій зі змієм. На шляху їм зустрічається хатинка з єдиною живою душею в усьому селі - бабою. Вона годує молодців, укладає їх спати. На наступний день брати вирішують по черзі чергувати вночі. Тут і з'являється та межа, яку і буде охороняти змій - річка Смородина і калиновий міст через неї.

Три брата, один з них Іван, три ночі, три чергування, три змія - типова чарівна російська народна казка. І, звичайно, головний герой Іван битиметься в ній з усіма трьома охоронцями кордонів, тому що під час чергувань інших братів, ті спали непробудним снів, не помічаючи, що відбувається навколо. Тим часом Іван виходив щоночі з дому, йшов до Калинового мосту, чекав там змія і бився з ним, рятуючи свою Батьківщину. Три ночі він стикався в бою з охоронцем кордонів, і, причому, кожен раз з різним.

У цій казці Змій є читачеві в образі охоронця. Кордон його володінь - калиновий міст через річку Смородину. І найцікавіше, що охоронцям в цій казці троє. Три змія, і всі різні. Всі вони постають перед головним героєм, а кожний наступний сильніше і страшніше попереднього. Перший змій - шестиголовий, він виходить з води, оглядаючи свої кордони разом зі свої конем, чорним псом і чорним вороном. Другий змій вже має дев'ять голів, і сила його більше. Третій же змій - найсильніший - двенадцатіголовий. «Все дванадцять голів свистять, всі дванадцять огнем- полум'ям пашать. Кінь у чуда-юда про дванадцять крилах, шерсть у коня мідна, хвіст і грива залізні ». "Жили були. Русский народні казки »Казань, 1993, с 112 Є у нього палець вогненний. Якщо голову йому відрубують, то він її швидко підхоплює і ставить на місце. У цій казці роль змія досить схожа з роллю змія в образі викрадача. Вводиться цей негативний герой для того, щоб показати читачеві, який хоробрий і сильний головний позитивний герой - Іван. Таким чином, при зустрічі героя зі змієм, вихваляється Іван, який ототожнює собою російської людини - сміливого, сильного, який любить свою країну і готового постояти за неї, щоб врятувати всіх людей.

4. Змій, що займається поборами

Змій може не тільки красти дівчат і пожирати їх, Так само він тримає в облозі місто і за його звільнення вимагає дівчину для шлюбу або для поїдання насильно, у вигляді данини. Це і називається поборами Змія.

Цей мотив досить популярний в казках, і риси його досить одноманітно. Найчастіше сюжет побудований так: «... герой потрапляє в чужу країну, бачить, що всі люди ходять" такі журба ", і від випадкових людей він дізнається, що змій щорічно (або щомісяця і т. Д.) Вимагає по дівчині, і що нині настала черга царської дочки ». В.Я Пропп. Історичні корені чарівної казки. Інтернет ресурс - http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Linguist/Propp_2/01.php (23.10.10) В таких композиціях, змій завжди виступає як водяне істота. Царівна вже виведена до моря. "Йому сказали, що у царя їх одна і є дочка - прекрасна царівна Полюша, і її-то і поведуть завтра до змію на поталу; в цьому царстві дають щомісяця семиголового змію бранка ... Нині настала черга до царської дочки". (Аф. 171).

«Іван-Царевич і Марфа-Царівна»

У казці «Іван-Царевич і Марфа-Царівна» перед читачем постає саме образ змія, що займається поборами.

Казка починається з того, що дається опис головного героя - Івана-Царевича, який був вигнаний зі свого царства за проступок. Описується його довга дорога в пошуках іншого царства, прийняття в стайню конюхом і подальше становлення губернатором одного з місць царства, за наказом Марфи-Царівни, тієї, яка в потім і буде головною жертвою Змія. Як зазвичай і відбувається в російських народних чарівних казках, з'являється чарівний мужичок, який наділяє його нелюдською силою. Далі, до Царю приходить «мужичок з ніготь, борода з лікоть» Жілі- Були. Русский народні казки »Казань, 1993, с 6 і подає йому лист за трьома чорними печатками від Водяного царя, в якому написано, що в призначений час Цар повинен привезти свою дочку Марту-Царівну на острів для того, щоб видати її заміж за сина Водяного царя. А якщо не привезе Цар Марфу, то він усіх людей вб'є, а царство спалить. Тут і вводиться в казку ще один герой, але вже отріцательний- триголовий змій, який і прийде за Марфою - царівною.

У цій казці чітко простежується функція змія - побори, які полягають в примусі захопленні красивої дівчини для одруження.

У процесі розкриття сюжету відбувається три битви сильного Івана - Царевича зі змієм, число голів якого постійно збільшується на число, кратне трьом. Звичайно, в кінці казки, головний герой перемагає чудовисько, рятує царівну, і, одружується на ній.

Яку ж роль в цій казці грає змій?

Змій тут укладено в так звані обмежувальні дії рамки. Тут він не є головним негативним героєм, тому що головний лиходій - Водяний цар. Триголовий змій всього лише посланник Водяного, виконуючий його накази. Ті побори, які здійснює змій, робляться не для його благополуччя, а для задоволення бажань його господаря. Слуга Водяного царя живе в воді, і спочатку кожної битви він виходить з води, а за ним піднімаються хвилі: «... хлинуло на три аршини» Там же, з 8.

Таким чином, можна повністю описати цього негативного героя. Змій займається поборами за наказом його господаря - Водяного царя. Спочатку змій має три голови, але, якщо їх відрізати, то кількість голів збільшується в два рази. Живе змій в воді, і, виходячи на побори, піднімає на море великі хвилі, тим самим всі інші герої казки розуміють, що наближається саме він. У казці він діє чітко відповідаючи совій мети, а точніше наказом. Йому потрібно всього лише забрати Марту-Царівну і відвести її господареві. Природно, коли на шляху йому трапляються перешкоди, такі, як Іван - Царевич наприклад, він усуває їх, вступаючи з противником в бій. У цьому типі змія не проявляється його якась «індивідуальність» і риси характеру, він виступає тут як «робота», що виконує певну роботу, тому з ним не можна навіть домовитися.

висновок

У даній роботі було проведено дослідження російських народних чарівних казок і їх негативних героїв. В якості головного представника негативних героїв був обраний Змій - один з найбільш популярних персонажів чарівних казок, на думку студентів, опитаних в Санкт-Петербурзькому державному Університеті. У процесі вивчення літератури про казках і її героїв, було виявлено чотири основні типи Змія - Змій - викрадач, Змій - поглинач, Змій - охоронець кордонів, і Змій, що займається поборами. До кожного типу була підібрана відповідна чарівна казка і складена описова характеристика. Таким чином, були виявлені основні риси, характерні для негативних героїв і причини їх існування в казках. Можна з упевненістю сказати, що всі негативні герої російських народних чарівних казок існують у них неодмінно для здійснення виховної ролі казки, через яку дитина пізнає навколишній світ і своє місце в цьому світі, отримує перші уявлення про добро і зло, дружбу і зраду, відвазі і боягузтва. Проходячи через певні випробування, створені саме негативними героями, в кінці казки головний герой стає більш моральним, подаючи таки чином приклад юним читачам.

Список літератури

1) Афанасьєв А. Поетичні погляди слов'ян на природу. М., 1868, том 2.

2) Добровольський В.М. Нечиста сила в народних віруваннях (за даними смоленської губ.) Ж.С., 1908, вип. 1.

3) Єфименко П.С. Матеріали по етнографії російського населення Архангельської губернії. Частина 1, опис зовнішнього і внутрішнього побуту - изв. ІОЛЕАЕ, тому 30, вип 1, М., 1877.

4) Желтінскій Е.М. Герой чарівної казки. М., 1958.

5) Замолетдінов Л.Ш. Образи змія і подібних йому персонажів. (Фольклор народів РРФСР) Уфа, 1986.

6) Ляцкого Е.А Подання білоруса про нечисту сіле.- ЕО, 1890, номер 4.

7) Лутовинова Е.Н Психологічні аспекти концепту «герой російської чарівної казки». Калугово, 2006.

8) Максимов С.В. Нечиста сила-зібрання творів, СПб, 1896, том 18.

9) Міфологічний Словник. Гл.ред. Е.М. Мелетінскій.Москва, « Радянська Енциклопедія»1991р. Інтернет ресурс. http://claw.ru/a-legendy/index4.html

10) Новиков Н.В. Образи східнослов'янської чарівної казки. Л., 1074.

11) Овчинникова Л.В. Літературна казка 20в - Мир-Герой-Автор. Південно-Сахалінськ. 2000.

12) Пропп В.Я. Історичні корені чарівної казки. Інтернет ресурс - http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/Linguist/Propp_2/01.php

13) Пропп В.Я. Морфологія чарівної казки. М., 98.

14) Померанцева Е.В. Міфологічні персонажі в російській фольклорі. М. Наука, 1957.

15) Ушаков Д.Н. Матеріали за народними віруваннями великоросів -ЕО, 1896, номер 2-3.

16) Харитонов А. Нарис демонології селян Шенкурского уезда.- Вітчизняні записки 1848, номер 4.

17) «Жілі- Були. Російські народні казки »Казань, 1993, с 6

18) «Народний російські казки» А.Н. Афанасьєв. Лениздат, 1983.

Розміщено на Allbest.ru

подібні документи

    Художні прийоми, за допомогою яких кожен образ отримує поглиблену характеристику. Чарівні казки по сюжетному складу складний жанр. Характеристика традиційних образів героїв і антигероїв в російських казках. Різновид російських казок.

    курсова робота, доданий 07.05.2009

    Міф як найдавніший літературний пам'ятник. Міфи про героїв і "міфологічні казки". Зв'язок казок і міфів. Аналіз казки "Біла качечка". Життєва основа чарівних казок. Мрія про владу над природою. Виявлення в народній творчості магічних обрядів.

    реферат, доданий 11.05.2009

    Міфологічний хронотоп казки, характеристика героя на прикладі казки "Червона шапочка", її аналіз по структурі В.Я. Проппа. Функції та їх характеристика. Зв'язок чарівної казки з міфом як особливість хронотопу жанру. Обряд ініціації, отримані блага.

    творча робота, доданий 03.12.2012

    Порівняльний аналіз російської та англійської казки. Теоретичні основиказки як жанру літературної творчості. Виявлення моральності в естетизм в казках О. Уайльда. Проблема співвідношення героїв і навколишнього світу на прикладі казки "Молодий Король".

    курсова робота, доданий 24.04.2013

    Зв'язок казки з областю культів і релігії по В.Я. Проппу. Соціальні функції казки і міфу. Мотив ув'язнення дівчат і жінок. Біда і протидія. Типи Яги, її основні аксесуари: ліс і хатинка. Чарівні дари, вигляд змія в чарівній казці.

    конспект твори, доданий 18.04.2011

    Поняття казки як виду оповідного прозового фольклору. Історія виникнення жанру. Ієрархічна структура казки, сюжет, виділення основних героїв. Особливості російських народних казок. Види казок: чарівні, побутові, казки про тварин.

    презентація, доданий 11.12.2010

    Казка як жанр народної творчості. Результати анкетування, проведеного з метою перевірки знань дітьми літературних героївсвого народу. Характеристика негативних персонажів. Подібність і відмінність лиходіїв російських і башкирських чарівних казок.

    контрольна робота, доданий 25.11.2013

    Людиноподібні негативні персонажі і шкідливі звіроподібні і тварини персонажі російських і таджицьких народних казок. Порівняльний аналіз і типологічні особливості в зображенні негативних людиноподібних і звіроподібних образів.

    курсова робота, доданий 27.05.2014

    Ознаки жанру чарівної казки. Французька літературна казкакінця XVII - початку XVIIIстоліть. Проблеми структурно-типологічного вивчення твори. Казка як послідовність подій. Сюжетно-персонажной структура чарівної казки "Попелюшка".

    курсова робота, доданий 05.06.2011

    Чарівні і побутові казки. Магічні парні цифри. Відмінності побутової і чарівної казок. Використання чисел в казках "Марія Моревна", Сівка-Бурка "," Казка про мертву царівну і про сім богатирів "," Казка про золотого півника "," Казка про царя Салтана ".