Твір-міркування: приклади. Як писати твір-міркування. Міркування це

Цілі уроку:

  1. Дати поняття про текст-міркування;
    Навчити бачити в даному типі тексту тезу, докази та висновок;
    Навчити включати до міркування спеціальні слова (по-перше, по-друге, отже, отже…)
  2. Розвивати увагу, логічне мислення школярів, усне та письмове мовлення.
  3. ривити смак до мови, пильна увага до художнього слова.

Хід уроку

1. Слово вчителя про мету уроку.

2. Актуалізація знань учнів про типи тексту.

– Ми з вами знаємо кілька типів тексту. Яких?

(Оповідання, опис, міркування)

- Актуалізацію знань проводимо за схемою з книги Г. І. Канакіна “Уроки російської мови. 5 клас”.

П оповідання
Про опис
Р міркування

Абревіатуру ПІР хлопцям слід запам'ятати.

– Що вам відомо про текст розповіді?

(У оповіданні розповідається про послідовні дії. Що було спочатку? Як далі розвивалися події? Все це можна відобразити в кількох малюнках, які відображатимуть епізоди того, що відбувається.

У цьому типі тексту найчастіше використовуються дієслова)

- Які особливості опису?

(В описі даються ознаки, якості, властивості предмета. Який він) Це можна відобразити в одному малюнку.

Для передачі опису використовуються прикметники)

– Міркування має свої особливості.

(У цьому типі тексту виявляються причини подій, їх зв'язок. Основне питання – чому? У міркуванні має бути висловлено те, що потім пояснюється, доводиться і наведено пояснення, докази, що підтверджують тезу. Показати на малюнку не можна.

Найчастіше в міркуванні використовуються прислівники.)

Практична робота: визначте, якого типу потрібно віднести цей текст?

1. Біла березапід моїм вікном
Накрилася снігом, наче сріблом.
На пухнастих гілках сніговою облямівкою
Розпустилися кисті білою бахромою.
І стоїть береза ​​в сонній тиші,
І горять сніжинки у золотому вогні.
А зоря, ліниво обходячи кругом,
Обсипає гілки новим сріблом.

2. Кіт обкрадав нас щоночі. Він крав усе: м'ясо, сметану, молоко та хліб. Нарешті кіт попався. Він заліз у лаз під будинком. Ми заклали лаз старою рибальською мережею і почали чекати. Коли Льонька схопив кота і підняв над землею, ми розглянули негідника. Він виявився худим безпритульником з білими падали на животі.

"Що ж з ним робити?" - Запитав Рувим. "Видерти," - відповів я. Тоді Рувим торкнувся кота, погладив по худенькій спинці і придумав: "Треба його нагодувати!"

Ми втягли кота в комірчину і дали йому ситну вечерю. Кіт їв понад годину. З цього дня він у нас прижився і припинив красти.

3. З Москви мені привезли невеликий складаний ножик з кістяною ручкою та двома дзеркальними лезами. Одне лезо більше, інше – менше. На кожному – ямочка, щоб зачіпляти нігтем, коли потрібно відкрити. Пружини нові, міцні: попихкаєш, перш ніж відкриєш лезо. Зате назад - тільки трохи нахилиш, так і летить лезо саме, та ще й клацає на заздрість усім хлопцям. Батько наточив обидва леза на камені, і ножик перетворився на безцінний скарб.

Попутно проводиться робота з орфографії та пунктуації (прості та складні пропозиції, Речення з прямою мовою, узагальнюючі слова при однорідних членах).

Звертаємо увагу на образотворчі засоби художньої мови: порівняння, епітети, переносне значення слів, уособлення.

Вивчення нового матеріалу.

Сьогодні на уроці ми познайомимося докладніше з ознаками тексту міркування.

- Що таке міркування?

Робота з тлумачним словником Ожегова. З'ясовуємо, що дане словобагатозначне:

1 – Висновок, ряд думок, викладених у логічно послідовній формі.

2 – Висловлювання, обговорення.

- Навчимося правильно писати це слово.

Розбір слова за складом: розсудження.

– У яких життєвих ситуаціях людині необхідно використати тип тексту міркування?

(Коли треба довести комусь, що прочитана книга дуже цікава; минулий захід був нудним; товариш вчинив неправильно; на уроках постійно доводиться міркувати, доводити свою думку, використовуючи правила, наводячи докази, приклади…)

– Яке основне завдання цього тексту?

(Пояснити, довести, встановити якусь істину)

- Принагідно згадуємо, яке призначення оповідання? Описи?

(Оповідь – розповісти про якусь подію; опис – розкрити ознаки предмета)

– Кожен тип тексту має свою структуру, і її дуже важливо дотримуватись при створенні тексту певного типу.

Практичне завдання: за заданою структурою визначте тип тексту.

А. 1. Загальне враження від предмета.
2. Деталі предмета.

Б. 1. Початок події.
2. Розвиток дії.
3. Кульмінація.
4.Кінець події, розв'язка.

В. 1. Теза.
2. Докази.
3. Висновок.

– У будь-якій міркуванні є теза, докази, висновок. (ТДВ)

– Що таке теза?

Робота з тлумачним словником.

Теза – основне становище, думка, яку треба довести.

– Що таке докази?

Робота з тлумачним словником.

Докази – основні докази, факти, що використовуються підтвердження тези.

– Що таке висновок?

Висновок – це те, що випливає зі сказаного вище.

4. Закріплення матеріалу.

Робота виконується під керівництвом вчителя.

– Які елементи міркування ми зустрічаємо у цьому тексті?

Аналіз текстів, знаходження структурних елементів тексту міркування.

Біг - іменник

Слово біг – іменник.

Спробуємо довести це.

По-перше, воно позначає предмет у граматичному значенні цього слова, до нього можна поставити питання що?

По-друге, слово біг відноситься до одного з трьох пологів, а саме – до чоловічого: цей біг, швидкий біг, гарний біг.

По-третє, слово біг схиляється, тобто змінюється за відмінками: біг, бігу, бігу.

По-четверте, у реченні слово біг найчастіше підлягає і доповнення. Наприклад: Красивий біг цього спортсмена! Тут біг-підмет.

Отже, ми довели, що слово біг – іменник, тому що воно має всі ознаки даної частини мови.

– Робота з підручником: вправою під зірочкою стор.159.

"Вивчати будову слова - захоплююче заняття." Хлопці самостійно знаходять тезу, докази, висновок.

– Вправи №385.

Як семирічний Колька здогадався, чому середовище називається середовищем?

Яка частина слова допомогла йому це зробити? Знайти тезу, яку висуває Колька. Як він його пояснює? Як назвете цю частину оповідального тексту?

– Вправа № 386 передбачає сформулювати тезу, навести свої докази та самостійно зробити висновок.

Яка ваша думка: чи справді байдуже, як писати слова. Висловіть його усно. Доведіть вашу тезу, зробіть висновок.

– Чи завжди всі елементи є в тексті міркування?

(Пам'ятайте! Щоразу відповідаючи на запитання, ви будуєте тезу-міркування. Не завжди дотримується структура ТДВ, часто висновок опускається. Такі міркування називаються неповними.)

– Існують у мові слова-конструктори, які допоможуть вам створювати текст міркування.

Ці слова записуємо у свої зошити-шпаргалки.

Коли формулюємо тезу, можна використовувати вирази : я вважаю, по-моєму, мені здається, на мою думку, він стверджує…

Для введення текст доказів, фактів, прикладів вживаємо такі слова:

по-перше, одна з причин, по-друге, інша причина, іншим доказом є, по-третє, крім того, нарешті, найголовніше, наприклад, щоб переконатися.

При формулюванні висновку логічно використовувати слова-конструктори : таким ось чому, отже, я дійшов висновку, ми переконалися в тому, отже…

Запам'ятайте, дані слова називаються вступними словамиі виділяються розділовими знаками.

Практичне відпрацювання:

– За заданою тезою скласти текст міркування, зберігаючи всі структурні

елементи міркування та використовуючи слова-помічники. (теза на вибір)

– Друзі завжди допомагають одне одному.

– Собака – друг людини

Отримані тексти заслуховуються, коригуються.

- Гра-змагання "Кращий редактор".

Учні повинні письмово виправити помилки та недоліки у структурі, змісті та мовному оформленні тексту. Особливий інтерес створюється установкою: “Ви редагуєте у дитячому журналі сторінку “Дружний клас”. Допоможіть автору зробити його лист більш переконливим та грамотним”.

Чи дружний наш клас?

1.Я думаю, що наш клас є дружним. По-перше, ми разом ходимо у походи та на екскурсії. По-друге, завжди допомагаємо одне одному. По-третє, всі дружно беремо участь у змаганнях, у трудових справах, разом озеленяємо школу. Добре вчимося, допомагаємо відстаючим. Загалом, я вважаю, що ми дружні хлопці! А як ви думаєте?

2. Усі класи мають бути дружними. А наш клас недружній. Спробую вам довести.

По-перше, наш клас недружний тому, що на кожній зміні сперечаються, обзиваються і навіть б'ються.

По-друге, над повному складі бере участь у трудових справах, багато хто є без поважних причин.

По-третє, хлопці погано виконують свої доручення.

А найголовніше, наш клас не завжди вітається з учителями та директором.

Отже наш клас недружний.

3. Наш клас дружній. Ми завжди допомагаємо одне одному. Коли в класі збирання, ми всі приходимо. Припустимо, якби ми були недружні, то ніколи не перемогли б інші класи у спортивних змаганнях. Виходить, наш клас дружний. На перерві ми граємо. Чи не так, наш клас дружний? Сподіваюся, я вас переконала?

- Міркування може бути самостійним типом тексту і може входити як необхідна частина в інші типи текстів (опис, оповідання)

У тексті (частіше художньому) можуть бути використані різні типипромови. Переважає, зазвичай, якийсь один тип.

– Чи є цей текст міркуванням? (Зазвичай хлопці змішують оповідальні тексти з міркуванням, не помічаючи, що в них немає якогось елементу міркування).

1. Кого можна назвати вихованою людиною? Якось я та мій друг Коля їхали до трамваю. На одній із зупинок увійшла бабуся. Коля швидко встав і сказав: "Сідайте, бабусю, будь ласка!" А коли ми вийшли, допоміг старенькій донести до будинку важку сумку. Ось що означає ввічлива, вихована людина.

(Цей текст не міркування, а оповідання, оскільки в ньому немає тези. Можлива теза: “Я вважаю, що вихована людина має бути дбайливою, уважною, як мій друг Коля.”

Або "Вихована людина той, хто піклується про старших")

2. Іноді я думаю, що таке дружба… Якось я захворів і довго не міг ходити до школи. Мій друг Петя щодня приходив до мене, пояснював уроки, щоб я не відстав, смішив мене та читав уголос книги, щоб мені не було сумно. Він мене чудово підтримав у скрутну хвилину. Оце дружба!

(У тексті немає тези, висновок її не замінить)

3. Розрізнити ворону та галку дуже просто. Галка вдвічі менша за ворону і вся чорна, тільки навколо шиї сірі пір'їнки, ніби вона сірою хусткою пов'язана. А у ворони навпаки: весь тулуб сірий, чорні тільки голова, шия, крила та хвіст.

(Це порівняльний опис, завдання тексту – розкрити ознаки птахів у порівнянні. Опис учні зазвичай не поєднують з міркуванням, але порівняльний опис зустрічається рідко і іноді викликає труднощі у визначення типу.)

Висновок з уроку.

Ми познайомилися з новим типом тексту – міркуванням.

  1. Яке основне завдання тексту міркування?
  2. Назвіть структурні елементиміркування?
  3. Які слова-помічники потрібно використовувати під час створення міркування?

Домашнє завдання.

Написати твір-міркування з будь-якої теми:

Добре бути дорослим, грамотним, шофером.

№ 389 "Дні тижня розповідають про себе".

За способом викладу у підручниках зустрічаються три типи тексту: міркування (пояснення), опис, рідше оповідання. РОЗМІРКАННЯ (пояснення з доказами) Текст «Швидкість», який вам пропонується прочитати, є поясненням з елементами доказу та міркування. Зверніть увагу, що на початку доказу з міркуванням використовуються конструкції: 1) слово нехай для позначення припущення + дієслово в особистій формі (або дієприкметник, або формула).

Наприклад. Нехай частка перемістилася вздовж деякої траєкторії. Нехай дані три вектори. Нехай з = а + в; 2) дієслова зі значенням припущення типу припустити, уявити, уявити у формі однієї особи множинипростого майбутнього часу для позначення спільної участі пишучого (що говорить) та читача (слухача) у доказі + залежна пропозиція із союзом що. Наприклад. Припустимо (уявимо, уявимо), що маємо ізольоване тіло; 3) слова типу відомо, дано, встановлено + залежну пропозицію із союзом що. Відомо (встановлено), що перша космічна швидкістьдорівнює 8 км/с.

У результаті докази використовуються: 1) дієслово у формі 1-ї особи множини зі значенням конкретного акта дослідження типу спостерігати, визначити. Переміщення тіл ми спостерігаємо щодня. Визначимо стан системи; 2) складні речення зі словами якщо.. . то… Якщо нехтують деформацією тіла, тіло називають абсолютно твердим.

При підведенні підсумків (кінцевих і проміжних) докази (міркування) використовують конструкції типу: 1) звідси (зі сказаного) лідує (мабуть, знаходимо), що… Звідси випливає, що для опису руху необхідно визначити час; 2) таким чином (отже, тоді, значить) ... Таким чином, вектор з є сумою векторів а і значить,переміщення характеризуються чисельним значенням і напрямом. Отже, рух є вектор.

* D 1. Вкажіть, які типові конструкції використовуються на початку доказу з міркуванням у тексті «Швидкість».

* D 2. Вкажіть висновки, що є в тексті. Який з них видається вам повнішим? “

* 3. Як формується поняття швидкості у повсякденному житті та у фізиці?

* 4. Вкажіть висловлювання, що відповідають судженню тексту-А чи Б

* А. Траєкторія - завжди відрізок прямий.

* Б. Траєкторія може бути відрізком прямої, кривої, ламаної лінії.

* А. Переміщення - завжди відрізок прямий.

* Б. Переміщення - скалярна величина.

* А. Сума двох переміщень – арифметична су

Векторні мама.

* Б. Сума двох переміщень – геометрична сума векторів.

* 5. Складіть зв'язні висловлювання, розташувавши речення в логічній послідовності. Використовуйте мовні засоби для вираження міркувань з доказом.

* А. Швидкість є похідна радіуса-вектора частки у часі.

* Б. Розділивши це переміщення на відповідний проміжок часу, отримаємо миттєву швидкість у цій точці траєкторії: V = dr / dt = r.

* В. Розіб'ємо траєкторію на нескінченно малі ділянки довжини dS.

* Г. Кожній з ділянок зіставимо нескінченно мале переміщення dr.

* А. Сумою цих переміщень природно назвати таке переміщення, яке призводить до такого самого результату, що і перші два переміщення разом.

* Б. Переміщення є вектор.

* В. Частка здійснює послідовно два переміщення.

* Г. Переміщення характеризуються чисельним значенням та напрямком і складаються за правилом паралелограма.

Швидкість

Матеріальна точка під час свого руху описує деяку лінію. Ця лінія називається траєкторією. Залежно від форми траєкторії розрізняють прямолінійний рух, Рух по колу, криволінійний рух і т.п.

Нехай матеріальна точка(частка) перемістилася вздовж деякої траєкторії з точки 1 в точку 2. Відстань між точками 1 і 2, відрахована вздовж траєкторії, називається шляхом пройденим часткою. Ми позначатимемо його буквою 5. Прямолінійний відрізок, проведений з точки 1 в точку 2, називається переміщенням частинки. Визначимо його символом гп. Припустимо, що частка послідовно здійснює два переміщення г12 і гп. Тоді сумою цих переміщень природно назвати таке переміщення, що призводить до результату, як і перші два переміщення разом. Таким чином, переміщення характеризуються чисельним значенням та напрямом і, крім того, складаються за правилом паралелограма. Звідси випливає, що рух є вектор.

У повсякденному житті під швидкістю розуміють шлях, що проходить часткою за одиницю часу. Якщо за рівні, скільки завгодно малі проміжки часу частка проходить однакові шляхи, рух частинки називають рівномірним. В цьому випадку швидкість, якою володіє частка в кожний момент часу, можна обчислити, розділивши шлях 5на час Р.

У фізиці під швидкістю розуміють векторну величину, що характеризує як швидкість переміщення частки траєкторією, а й напрям, у якому частка рухається у кожен час.

Міркування

Міркування

РОЗМІРКУВАННЯ - один із трьох елементів твору, що встановлюється традиційною стилістикою і визначається як розкриття частин цілого в їхній логічній послідовності, як доказове розгортання думки за певною схемою (див. «Хрія»). По суті Р. є форма викладу наукової прози або ораторської мови, проте елементи цих видів мовлення можуть входити до структури художнього твору (в авторських відступах, у включенні тих чи інших відомостей, необхідних для розгортання розповіді, у розкритті моральної значущості подій, що зображаються, іноді в промовах дійових осібі т. п.) і навіть створювати спеціальні жанри дидактичної літератури (див.).

Літературна енциклопедія. - об 11 т.; М.: видавництво Комуністичної академії, Радянська енциклопедія, Художня література. За редакцією В. М. Фріче, А. В. Луначарського. 1929-1939 .

Міркування

РОЗМІРКУВАННЯ. Доказовий розвиток якогось абстрактного становища до ступеня його очевидної ясності називається міркуванням. На противагу строго індуктивним або математичним наукам, міркування не ґрунтується на одному певному методі, користуючись, як і звичайними для будь-якого мислення та доказу засобами логіки, і способами мислення художнього. Воно може ґрунтуватися на одиничному прикладі чи описі, підкріплювати свою доказовість аналогією, чином, емоційними доказами, нарешті, суто стилістичними прийомами. Чудовий прикладтакого міркування представляють діалоги Платона зі своїми вмілим переданням суто логічної аргументаціїта елементів міфу або художнього оповідання. Але Платон був лише найбільш чудовим представником античного мислення, що створив тонке мереживо з логіки та мистецтва, мислення, що частково відродився в епоху Ренесансу у творчості Мірандоли, Бруно та ін. Наступним періодом розквіту міркування був так званий вік просвітництва. Численні „discours“, „eloges“, і т. п. з приводу проблем етики, релігії, політики тощо узаконюють міркування, як основний спосіб доказу даної епохи. Витонченість і тонкість стилю, дотепність і винахідливість займають далеко не останнє місце в цих міркуваннях, доказова сила яких аж ніяк не витримує порівняння з геометрією. Починаючи з XIX-го століття, самий жанр міркування все більше і більше занепадає, витісняючись суворішими і точнішими методами, тільки деякі проблеми філософії залишаться очевидним, назавжди його областю.

Форми міркування не уникає і художня проза. Воно є одним із основних засобів аналітичного роману: «Адольф» Бенжамена Констана, «Оберман» Сенанкура, «Сповідь сина століття» Мюссе перемішані міркуваннями про душевне життя, про ті чи інші моральні істини. Форма записок, щоденника, автобіографії є ​​звичайною для такого міркування, роблячи непомітним його раціоналістичні особливості, які сприймаються як справжність теми, сюжету і тому узаконені, як прийом даного художнього твору. Міркування можна знайти і в інших, найрізноманітніших художніх творах. Ним охоче користується Толстой, Достоєвський. Особливість міркувань Толстого полягає в тому, що вони даються у формі відступів, вносячи, таким чином, цікаву і часто несподівану зміну самої композиції.

У Достоєвського більшість діалогів, розвиток думки чи ідеї якогось героя побудовані також на пройнятому пафосом міркуванні (напр., Раскольников, Кирилів, Карамазови). Міркування, введене в художню прозу, представляє для письменника справжнє випробування його обдарування. Тут основне завдання - уникнути враження, що суперечить самій основі мистецтва. Досягається це найрізноманітнішими засобами, перше з них - особливе почуття «доречності», яким, звичайно, повинен мати кожен великий письменник. Взагалі до міркування художник вдається і в тих випадках, коли не вистачає або недостатньо звичайних образотворчих засобів, і мотивації дії чи розгортання сюжету необхідна підготовка у вигляді міркування. Так, у тексті «Війни та миру» міркування цілком збігаються з розвитком теми і завжди мотивують зображеннянаступних подій. У Достоєвського міркування тісно переплетені з усім психічним життям його героїв і сприймаються, як загострення чи попередження дії. Як загальне правило, Міркування в художній прозі, на противагу наукової, виходять не з абстрактних положень, а з чогось конкретного (це душевне життя, дана ситуація).

К. Локс. Літературна енциклопедія: Словник літературних термінів: У 2-х т. / За редакцією М. Бродського, А. Лаврецького, Е. Луніна, В. Львова-Рогачевського, М. Розанова, В. Чешихіна-Ветринського. - М.; Л.: Вид-во Л. Д. Френкель, 1925


Синоніми:

Дивитись що таке "Міркування" в інших словниках:

    Міркування ряд думок, суджень, висновків на якусь тему, викладених у логічно послідовній формі. Міркування в логіці Міркування термін шкільної теорії словесності (застаріле значення) Див. також Міркування про… … Вікіпедія

    РОЗМІРКУВАННЯ, міркування, порівн. 1. Ряд думок, суджень, висновків на якусь тему, закладених у логічно послідовній формі. Міркування, що спирається на конкретні факти. Правильне міркування. Безглузде міркування. || частіше мн. Тлумачний словник Ушакова

    суд, судження вдаватися в міркування, в міркування, в міркування ... Словник російських синонімів і подібних за змістом висловів. під. ред. Н. Абрамова, М.: Російські словники, 1999. міркування суд, судження; ентимема, висновок, філософствування, ... Словник синонімів

    Міркування- РОЗМІРКУВАННЯ. Доказовий розвиток якогось абстрактного становища до ступеня його очевидної ясності називається міркуванням. На противагу суворо індуктивним чи математичним наукам, міркування не ґрунтується на одному… Словник літературних термінів

    Міркування- Міркування ♦ Raisonnement Висновок або, частіше, послідовна серія висновків. Міркувати означає встановлювати істину (якщо міркування правильно) у вигляді вибудовування впорядкованого ланцюжка інших істин. На це можна заперечити… Філософський словник Спонвіля

    міркування- РОЗМІРКУВАННЯ, розг. філософствування МЕРЮВАТИ, розг. тлумачити, розг. філософствувати лайку, лайку, ганьбу, прокляття, лайку, розг. чортихання, розг. зниж. гавкання, розг. зниж. гавкіт, розг. зниж. гавкання ЗРУЧНИЙ, … … Словник-тезаурус синонімів російської мови

    РОЗМІРКУВАННЯ, я, порівн. 1. Висновок, ряд думок, викладених у логічно послідовній формі. Правильне нар. 2. зазвичай мн. Висловлювання, обговорення. Пуститися у міркування. Виконувати наказ без міркувань (не заперечуючи, не обговорюючи). У… … Тлумачний словник Ожегова

    Англ. reasoning; нім. Erwagung/Uberlegung. Система висновків, викладених у логічній послідовності. Антіназі. Енциклопедія соціології, 2009 … Енциклопедія соціології

    міркування- РОЗМІРКУВАННЯ в епістемології, методології науки та дослідженнях з комп'ютерного моделювання інтелектуальних процесів сприймається як цілеспрямована розумова діяльність, яка полягає у постановці пізнавально значущого питання і… Енциклопедія епістемології та філософії науки

    РОЗМІРКУВАННЯ- РОЗМІРКУВАННЯ. Один із функціонально смислових типів мови. В основі Р. лежить розумовий процес, спрямований на обґрунтування якогось л. положення або одержання нового виводу з кількох посилок. Провідна роль процесах Р. належить другий… … Новий словникметодичних термінів та понять (теорія та практика навчання мовам)

Книги

  • Міркування про заходи уряду до збереження життя та здоров'я народу, Н.Ф. Різдво. Міркування про заходи уряду щодо збереження життя та здоров'я народу, складене Миколою Різдвяним, для здобуття ступеня доктора законознавства. Відтворено в оригінальній авторській...

Стаття про те, як правильно підготуватися і написати, використовуючи всі тактико-літературні прийоми у написанні твору як міркування.

Твір-міркування завжди має на меті переконати читача (слухача) в чомусь, змінити або закріпити його думку з певного питання (якщо думка автора та читача збігаються).

Тому основою міркування, його стрижнем стає чітко сформульована, зрозуміла та обґрунтована з різних позицій одна головна думка .

Пишемо твір-міркування на вільну тему

Крок перший . Чітко та повно сформулюйте думку, яку хочете довести.

Перевірити успішність цього кроку можна в такий спосіб. Прочитайте формулювання декільком людям: якщо в них не залишиться питань щодо вашої позиції (заперечення щодо суті питання — не враховують), то формулювання вдале. Тепер можна переходити до написання твору-міркування.

З яких частин складається твір-міркування?

Повний твір-міркування складається з 3 елементів. Це:

  • теза(та думка, судження, становище, яке ви сформулювали і яке доводитимете);
  • аргументи(кожен з них повинен служити наочним, доконаним, а тому переконливим доказом вашої думки);
  • висновок(Він по суті повторює тезу, але виводить її на новий рівень широкими узагальненнями, прогнозами, рекомендаціями і т. д.).

Необов'язковою, але бажаною частиною міркування є короткий вступ, завдання якого — залучити читача до діалогу, визначити суть та актуальність проблеми.

приклад . Тема твору-міркування «Перше кохання…».Міркувати про перше кохання можна нескінченно (як і про інші питання), тому негайно робимо крок перший - формулюємо тезу.

При тезі «Перше кохання — найважливіший етап у житті, який вплине на всі майбутні взаємини і саму особистість» вступ може бути таким: «Для підлітків вона стає сенсом життя, а дорослих викликає поблажливу посмішку. Однак даремно батьки та знайомі посміхаються: на думку психологів, у першому коханні приховано джерело нашого «дорослого» щастя та нещастя».

Основна частина: аргументи, зміст аргументів

Аргументація в творі-розмірку повинна займати не менше 2/3 всього обсягу. Оптимальна кількість аргументів для невеликого (шкільного чи екзаменаційного) твору – три.

Найкращими аргументами є широко відомі історичні факти (або не дуже відомі, але які можна легко знайти в авторитетних джерелах – енциклопедіях, довідниках, наукових працях тощо). Хорошим доказом стануть статистичні дані, що обговорюються події. У практиці шкільних творівнайвагоміший аргумент - літературний твір , але не все, а той його епізод, сюжетна лінія, історія героя, які підтверджують вашу думку

Щоб підібрати аргументи правильно, подумки щоразу промовляйте свою тезу і ставте від неї запитання «Чому?»

приклад . Візьмемо іншу тезу, що відноситься до теми «Перше кохання» «Любити — значить ставати кращими». Чому?

  • Прагнучи сподобатися іншій людині, ми вдосконалюємося. Літературний аргумент . Тетяна Ларіна, бажаючи розгадати душу Онєгіна, проводить дні в його бібліотеці за читанням книг, жадібно вдивляючись у позначки, залишені Євгеном, і розмірковуючи над прочитаним. Вона не тільки розуміє, нарешті, з якою людиною звела її доля, а й сама виростає духовно та інтелектуально.

Аргументом може бути і особистий досвід Але пам'ятайте, що такий доказ є найменш переконливим і його добре представляти у вигляді розширення до основних фактів, відомих і авторитетних.

Крок другий . Підберіть аргументи, що підтверджують вашу думку, і розташуйте їх у такому порядку: « дуже переконливий — досить переконливий — найпереконливіший».

Висновок

Висновок поглиблює тезу, містить – хай не явні – поради, правила, пропонує прогнози.

приклад. Перше кохання, в якому б віці воно не сталося, може зробити з людини і жорсткого, безжального циніка, і невиправного романтика, і реаліста, який не виключає для себе будь-яких можливостей.

Перший виявиться глибоко нещасним: він не зможе любити, а отже, залишиться самотнім. Другий від абсолютного оптимізму "кохання навіки" часто переходить до такого ж песимізму "кохання немає". І лише третій здатний набути гармонії. Щоб таких ставало дедалі більше, дорослим, рідним, друзям слід дбайливо і серйозно ставитися до почуттів підлітків та дітей.

У всіх школах у рамках програми з російської літератури та мови учням задають написати твір-міркування. Приклади, які показують, що є дана робота, Численні. Що ж, варто вивчити цю тему та розповісти про те, які принципи дійсно слід слідувати, щоб написати хороше

"Склад" твору

Отже, кожне есе має тричастинну форму. Про це відомо кожному із раннього дитинства. Вступ, переважна більшість, висновок. Крім цього, у кожному есе обов'язково мають бути аргументи, висновки та затвердження.

І насамперед варто сказати про вступ, яким має починатися твір-міркування. Приклади є, їх чимало. Але для початку варто дати узагальнену характеристику. Мета вступу – підготувати читача до сприйняття подальшого тексту. Насамперед слід відзначити увагою актуальність цієї теми і поставити кілька питань. Це може виглядати так: “Чи є зараз актуальною проблемоюбатьків та дітей? Однозначно можна відповісти ствердно. Час іде, одне покоління приходить на зміну іншому. І це полягає вся суть. Адже проблема батьків та дітей – це конфлікт поколінь”. У принципі, у цьому вступі є все - питання, яке налаштовує читача на власні роздуми та пошук відповіді, позначена тема і навіть фраза, схожа на цитату. До речі, яскраві вирази можна використовувати як зачин. Це називається епіграфом. Вставивши на початок тексту відповідну за темою цитату, можна зробити твір цікавішим і оригінальнішим.


Види міркувань

Отже, вище було показано, як має починатися твір-міркування. Приклади можна було побачити. А тепер – про те, які є види міркувань. Перше – доказ. І призначення есе, написаного в такому дусі – довести те, що висловлена ​​теза – це істина. Важливо використовувати (отже, отже, отже тощо. буд.), спілки (якщо, т. до., отже) і мовні обороти (припустимо, можна судити, припустимо). За рахунок використання перерахованих коштів вдасться дотриматися відповідного стилю.

Міркування-пояснення - тут завдання полягає в тому, щоб пояснити читачеві суть та зміст тексту. Потреби доводити його немає. Все, що потрібно використовувати в процесі написання – слова-організатори та фрази, що резюмують висловлювання. "Тому", "в такий спосіб", "виходить, що", "це - наслідок того, що ..." - і в такому дусі. Загалом, слова і висловлювання, з яких зазвичай і формуються висновки.

І, нарешті, міркування-роздум. Воно будується за схемою: пояснення-доказ. У ньому наводяться різноманітні приклади, вказуються причинно-наслідкові зв'язку. Можна писати як від першої особи, так і в публіцистичному стилі- Безособово. Перший варіант: "Я думаю, я вважаю, на мій погляд, я вважаю ..." і т. д. Другий: "Можна з упевненістю заявити, слід розібратися, цілком ймовірно ..." і т.д.


Схема

Що варто далі розповісти про особливості такої роботи, як твір-міркування? Приклади різних видів були наведені вище, але тепер - про схему побудови висловів. Будь-яке міркування будується за таким принципом: підведення до питання - твердження (теза) - його доказ - висновок.

Насправді все виглядає простіше. Підведення до питання - той самий вступ, тема. Теза - твердження, яке автор робить у процесі тексту. Його він згодом і доводить. А висновок – наприкінці. Хоча нерідко й у тексті він зустрічається. Залежить від цього, як пише автор.

приклад

Отже, вище було сказано, що висновок може бути не лише наприкінці тексту. Що мають на увазі? Для того, щоб зрозуміти це, можна навести приклади творів-роздумів ДІА 2014. Отже, ось як це виглядає: “Сучасні технології розвиваються. Отже, наше життя стає простіше. Всі люди зараз користуються технікою та освоюють різні “новинки”. Але якщо дорослі пристосовані до звичайного, не облаштованого різними новими сучасними речами життя, то діти і підлітки - ні. Чому? Вони народилися у 21 столітті. З дитинства вони в Інтернеті, у телефонах, ноутбуках, мультиварках та мікрохвильовій печі. Якщо раптом відключиться інтернет, а їм потрібно робити уроки та шукати визначення, рішення, то мало хто здогадається пошукати в будинку старий тлумачний словник. Та й взагалі, навіщо робити уроки, коли будь-яке рішення можна знайти у Мережі? Загалом, начебто, сучасні технологіїспростили життя, але насправді користь є від цього не завжди”.

Ось, у принципі, наочний приклад того, як за текстом може траплятися кілька доказів та висновків.


Аргументи

Це те, без чого не обійдеться жоден твір-міркування. Приклади ДІА можуть стати непоганим доказом. І це зрозуміло - адже у будь-якому есе треба робити твердження та висловлювання. Але слово – не порожній звук, і його треба доводити. А що? Аргументами! Доказами, поясненнями, обгрунтуваннями - це необхідно вказувати як підтримки тексту. Щоб аргумент добре "вписався" в текст, рекомендується кожну фразу, в яку планується вставити пояснення, починати так: "Доказом тому є". Або можна використовувати іншу фразу: "Це доводить те, що ...". Загалом нічого складного.


Висновок

Вище було розказано про те, що є твір-міркування. Як писати – приклад теж є. Тепер лишилося останнє. Розповісти про те, як потрібно складати кінцівку.

У багатьох виникають із цим проблеми. По суті, заключна частина - те, що ставить крапку всьому вищесказаному. Відповідно, необхідно якомога більш ємно і логічно закінчити твір-міркування. Приклади ЄДІє наочною рекомендацією. Наприклад, есе про рідний дім можна завершити так: “Батьківська хата – це місце, яке завжди зустріне нас особливим затишком та теплом. Тут все знайоме, тут все – рідне. Саме тут кожен з нас проводить свої безтурботні дитячі роки. І у всіх людей, які потрапляють назад до батьківського будинку, виникають приємні спогади. У такі моменти кожен може знову відчути себе дитиною”.

Ось, в принципі, як можна завершити твір-міркування. Як писати – приклад є, а щоб придумати щось на іншу тематику, можна просто керуватися структурою та звертати увагу на стиль. Слід пам'ятати: якщо відчуття незавершеності тексту - отже, висновок написано правильно.