Заверши фразу уберегтися від засудження допомагає. Як засудити осуд. Головне правило людських відносин

Технологічна картауроку № 4

Предмет: Основи православної культури клас _____4___

Тема урока

Місце уроку на тему

«Золоте правило етики»

13урок

Тип уроку

Форми, прийоми, методи

відкриття нового знання

Бесіда, коментоване читання, робота в парах, робота з ілюстративним матеріалом, самостійна робота з джерелами інформації, участь в навчальному діалозі.

мета уроку

завдання уроку

Формування уявлення про суть і євангельському контексті «золотого правила етики», про етику, етичному поведінці; засвоєння «золотого правила етики», як умови оцінювання власної поведінки.

    освітні:познайомити з формулюванням золотого правила етики, дізнатися про євангельському контексті цього правила.

    Розвиваючі:усвідомити зв'язок неосудження з пам'яттю про своїх помилках, недоліки і гріхи, розвивати етичні почуття, доброзичливість, чуйність, чесність, відданість і вірність, шанобливе і дбайливе ставлення до батьків і близьких людей .

    виховні:навчитися розрізняти ставлення до гріха і ставлення до согрешившему людині.

передбачуваний результат

знати

вміти

Знати «золоте правило етики»

вмітиспіввідносити свої вчинки і вчинки інших людей з «золотим правилом» етики

Компетенції / УУД

педагогічні технології

устаткування

    ЛічностниеУУД:

усвідомлення необхідності для особистісного розвитку таких чеснот, як подяку, дружба, відповідальність, чесність, обережність, працьовитість і милосердя;

вміння стежити за своїми словами і справами; здатність контролювати власну діяльність на основі вибору добра і користі;

налаштованість на добру поведінку і добрі взаємини з оточуючими;

    Регулятивні УУД:

ставити навчальну завдання на основі співвіднесення того, що вже відомо; шукати шляхи вирішення заявленої проблеми; адекватно сприймати коментар результатів діяльності

    Комунікативні УУД:

продумувати відповіді перед їх озвучуванням вголос; формулювати прості висновки; домовлятися і приходити до спільного рішення у спільній діяльності.

    Пізнавальні УУД:

оволодіння умінням висловлювати свої думки точно, правильно, не зачіпаючи почуттів близьких людей;

Інформаційно-комунікативні технології.

проблемне навчання

Засоби наочності:

Роздатковий текстовий матеріал, репродукція картини В.Д. Полєнова «Христос і грішниця», комп'ютер, медіа проектор.

джерела:

Кураєв А.В. Основи релігійних культур і світської етики. Основи православної культури, 4 - 5 класи. - М .: «Просвещение», 2013.

ХІД УРОКУ

мета етапу

діяльність учителя

діяльність учня

компетенції /

аспекти компетенції / УУД

Оцінювання / форми контролю

результат

Організаційний момент.

Налаштувати учнів на навчальну діяльність.

Доторкніться долоньками один до одного. Що відчули? Відчули які вони у вас теплі? Нехай буде таким же теплим наше сьогоднішнє спілкування. Я запрошую вас до співпраці і сподіваюся на вашу підтримку, закликаю вас бути активними протягом усього уроку. Бажаю удачі!

Вітають вчителя. Перевіряють готовність до уроку.

Комунікативні УУД: формування доброзичливого ставлення до оточуючих

Особистісні УУД:

Наявність мотивації до роботи на результат.

фронтальний

Створення доброзичливого ставлення на уроці, настрою на активну роботу

2. Актуалізація знань.

Виявити знання учнів з даної теми,

Підготувати до сприйняттянового поняття

Хлопці, послухайте пісню і скажіть, які слова в цій пісні, по - вашому, висловлюють її основний сенс?

Звучить пісня «Бути людиною"

1. Нам від самого порога

Життя розкинула шляху;

Обирай свою дорогу

І по ній сміливіше йди.

Нехай до тебе прийде удача,

Якщо чесно ти прожив.

Нехай доля тобі призначить

Те, чого ти заслужив!

Приспів : Тільки пам'ятай, тільки пам'ятай

У гуркоті-ритмі століття:

Найголовніша в житті професія -

Бути людиною.

2. У житті прожитого дороги

Дуже вже часом круті.

Ми до себе буваємо суворі,

За собою палимо мости,

Ненавидимо ми і любимо,

Руйнуємо і творимо;

І в спеку і в холод лютий

Ми один одному говоримо.

Як ви розумієте слова «Бути людиною»? Що це означає?

Як в Біблії відображені правила, закони, за якими повинні жити люди?

Що таке заповідь?

Назвіть заповіді, які стосуються відносин людей між собою

Учні слухають пісню.

Найголовніша в житті професія - бути людиною

Бути людиною, значить бути добрим, чуйним, ввічливим, здійснювати добрі, хороші вчинки і т.д ..

Ці правила відображені в заповідях.

Це правила, за якими людина може розрізняти добро і зло в своїх вчинках і намірах.

Шануй свого батька та матір твою.

Не вбивай

Не кради

Не прилюбодій

Не бреши

Не заздри

комунікативні

Висловлювати і обґрунтовувати свою точку зору;

Брати участь в діалозі на уроці;

фронтальний

Усвідомлення висловлювання «Бути людиною»

Згадали заповіді, що стосуються ставлення людей між собою

3.Формуліровка теми уроку, постановка завдань уроку.

Сформулювати тему і завдання уроку

Ми згадали багато правил моральної поведінки людини. Як ви вважаєте, чи можна все правила моральної поведінки об'єднати в одне?

Відкрийте підручник. Прочитайте тему нашого сьогоднішнього уроку

- Як буде звучати тема уроку?

Що ви хотіли б дізнатися по темі уроку?

Діти висловлюють свої припущення.

Золоте правило етики.

Як звучить «золоте правило етики»?

Чому це правило називають «золотим»?

Як треба застосовувати його в життя?

Регулятивні УУД: у співпраці з учителем ставити для себе навчальні завдання

комунікативні

Висловлювати і обґрунтовувати свою думку.

Пізнавальні

фронтальний

Сформульована тема, і завдання уроку

4. Відкриття нового знання

Ознайомити учнів зі значення слова «етика». Розвивати уміння працювати зі словником

4.1 Читання статті підручника.

Ознайомити з золотим правилом етики, розвивати вміння працювати з підручником

Звичайно, на всі питання ми постараємося відповісти, але спочатку скажіть, як ви розумієте значення слова «етика». Спробуйте сформулювати своє визначення «етики».

Знайдіть значення цих слів у словнику.

Висловіть гіпотезу: яке ж «золоте правило етики»?

Слово «золотий» в даному випадку використовується в прямому чи переносному значенні? Чому використовується саме це прикметник?

Прочитайте перші три абзаци с.46. і знайдіть відповідь на питання:

Як звучить золоте правило етики?

Хто його повідомив людям?

Чому його називають «золотим»?

Чи було таке у вашому житті, щоб ви засуджували інших людей? Що ви відчували?

Самостійне читання 4 абз. (С.46)

- Що допомагає вберегтися від осуду?

Дають пояснення слова «етика».

1 людина знаходить слово в тлумачному словнику:

Етика -1) філософське вчення про моральність, про мораль, про правила поведінки;

2) сукупність норм поведінки, моралі, який-небудь громадської групи, професії і т.д.

Етика - це наука, яка вивчає вчинки і відносини між людьми

Етика - це звід правил, за якими повинні жити люди.

Порівнюють своє розуміння слова з тлумаченням значення поняття в словнику.

висловлюють припущення

У переносному.

Значить правило дуже важливе. Якщо виконувати це правило, то всім людям буде добре.

Читають перші 3 абзацу тексту, шукають відповіді на питання.

Відповідають на поставлені питання.

Висловлюються про те, чи доводилося їм коли-небудь засуджувати інших людей, як вони себе при цьому відчували, як уберегтися від осуду.

Пізнавальні

Уміння працювати зі словником

комунікативні

Побудова мовленнєвих висловлювань відповідно до завдань комунікації.

фронтальний

Познайомилися зі значенням словаетика

сформульовано «золоте правило етики»

4.2 Робота з картиною В. Полєнова

«Христос і Грішниця».

Формувати вміння шукати необхідну інформацію, відповідати на проблемні питання, познайомити з поняттям «грішник»

Хлопці, кого ви бачите на картині? (Люди)

Що ще ви бачите на картині?

Що відбувається на цій картині?

Чому ви так вирішили? Що ви бачите на картині, що дозволяє вам так стверджувати?

Як ви думаєте, куди ведуть цю жінку?

Хто на вашу думку головний герой?

Чому ви вирішили, що це головний герой?

Як ви думаєте, ким він може бути?

Як ви думаєте, хто ця жінка і навіщо її привели?

Чому ви так вирішили? Що на картині дозволяє вам зробити такий висновок?

Де відбуваються події, зображені на картині?

Чому ви так вирішили?

Що зацікавило художникам в цьому сюжеті? Чому він вирішив написати таку картину?

Хлопці, це картина В.Д. Полєнова «Христос і грішниця». Знаючи назву картини, назвіть головного героя.

Хто такий грішник?

Знайдіть на картині Христа. Як він виглядає?

Полєнов в своїй роботі зламав канонічні традиції художнього зображенняІсуса. Він писав не Бога, а мудрого мандрівника-філософа, зосередившись головним чином на його людські якості. Ісус максимально наближений до простій людині- зображений сидячим в спокійній, злегка втомленою позі, одягненим в одяг, не виділяється з шат інших людей. Художник домагався такого розуміння картини, згідно з яким Христос сприймався б не як Бог, а людина з величезною душею

Як ви думаєте, яким буде рішення про долю грішниці?

По всьому видно, що Ісус не розганяє натовп, ні в чому не переконує людей, не намагається їх заспокоїти. Але, за біблійним сюжетом, після його слів люди розійдуться по домівках.

Вас зацікавила ця історія? Що саме? Задайте питання.

- З яким уривком з тексту можна співвіднести цю картину? Прочитайте цей уривок.

Одного разу люди привели до Христа жінку, яку за законами того часу треба було закидати камінням до смерті. Христос не став закликати людей до порушення цього закону. Він просто сказав: «Нехай перший камінь кине той з вас, хто сам не грішив». Люди задумалися, кожен згадав щось своє. І вони тихо розійшлися.

- Як би ви тепер відповіли на поставлене запитання, чому люди «тихо розійшлися» і не стратили жінку?

Чи можна сказати, що до Христа підійшла натовп, а відходили від нього люди?

- Що допомогло людям вберегти себе від осуду?

Як ви думаєте, чи бувають безгрішні люди? Аргументуйте свою відповідь.

Засудження інших людей погано ще й тим, що воно занадто спрощує світ і людину. А людина складний. У кожного з нас є сильні і слабкі сторони. Невдаха однієї хвилини може виявитися добрим генієм наступного дня.

людей

Красива будівля, природа, тварини

Одна група людей сидить в колі, розмовляють, інша група людей ведуть жінку, обурюються

Перша група людей сидить півколом біля головного героя. Пози тіла і вирази облич спокійні. Погляд їх з подивом і цікавістю спрямовані на другу групу людей. Друга група людей ніж - то обурена. Вони з силою ведуть упирається жінку.

- (До головного герою картини)

Чоловік, який сидить в колі обличчям до людей в білому одязі і коричневої накидці

Люди, що призвели жінку дивляться на нього, звертаються до нього, вказуючи на жінку

Розумна людина, суддя

Вона когось образила, злочинниця, злодійка

Жінка налякана, пручається, не хоче йти

На вулиці східного міста

Люди одягнені в східний одяг. Будівля схоже на східний храм

Можливо життя і подальша доля цієї жінки будуть залежати від рішення головного героя

Ісус Христос

Людина, що порушив релігійні приписи, правила, заповіді тобто що зробив якийсь гріх

У Ісуса спокійне обличчя, сидить, уважно слухає людей, які до нього прийшли.

Діти висловлюють свої думки

Чому люди розійшлися по домівках і не покарали жінку?

Тому що кожен грішний.

Натовп - безособова маса, яка вимагала покарання для жінки, прямуючи загальному кличу «грішниця», її потрібно стратити, закидати камінням, їм було все одно, що вона зробила, головне, щоб вона відповіла за свій вчинок. Йдучи, кожна людина, згадував щось своє, він зрозумів, що не має права засуджувати когось, так як сам грішний.

Пам'ять про своїх власних помилках і недоліках

Пізнавальні УУД:

здійснювати пошук і

виділяти необхідну інформацію, обговорювати проблемні питання

фронтальний

Сформульовано висновок про те, що немає безгрішних людей і що перш ніж засуджувати когось потрібно подивитися на себе.

4.3 Читання рубрики «Це цікаво» с.47.

Ознайомити з поняттям «неосуд», розвивати вміння працювати в парі

- Знайдіть в тексті і прочитайте, що означає «неосуд »?

Неосужденіе- прояв милосердя до людини. (Записати в зошит)

Робота з поняттям «неосуд».

читає вчитель : У єгипетському монастирі, де жив старець Мойсей (це не пророк Мойсей, а християнський подвижник, жив через півтори тисячі років після пророка), один з ченців випив вина. Ченці попросили Мойсея зробити сувору догану винуватцю. Мойсей помовчав. Потім взяв діряву кошик, наповнив її піском, повісив кошик за спину і пішов. Пісок ж через щілини сипався за його спиною. Здивованим монахам старець відповів: це гріхи мої сиплються ззаду мене, але я не бачу їх, тому що йду судити чужі гріхи.

- Як ще можна пояснити «неосуд»?

неосуд - це розрізнення оцінки вчинку і оцінки самої людини.

Зло треба викривати і треба його ненавидіти. Але людина і його поганий вчинок (гріх) - не одне й те саме. Тому в православ'ї є правило:«Люби грішника і ненавидь гріх» (Записати в зошит). А «любити грішника» означає допомогти йому позбутися від його гріха.

Робота в парах.

Прочитайте текст з рубрики «Це цікаво»

Попрацюйте в парах і поясніть і доповніть вираження на картках:

«Сучок в оці брата твого» ...

«Колода ж у власному оці» ...

«Лицеміре» ...

«Бути милосердним» ....

неосуд - це прояв милосердя до людини. Якщо Саша збрехав, і я скажу - «в цьому Саша збрехав» - я скажу правду. Але якщо я скажу «Саша брехун», я зроблю крок до засудження. Тому що такою формулою я розчиню людини в одному його вчинку і поставлю на ньому клеймо

Читають текст рубрики «Це цікаво»

У парах пояснюють вираження на картках:

«Сучок в оці брата твого» - це погані вчинки інших людей;

«Колода ж у власному оці» - це наші погані вчинки;

«Лицеміре» - це людина, яка засуджує інших, не помічаючи своїх помилок, говорить неправду »;

«Бути милосердним» - вміти прощати;

комунікативні

Брати участь в роботі пари, домовлятися один з одним.

Пізнавальні

Здійснювати пошук необхідної інформації для виконання навчальних завданьз використанням навчальної літератури

Оволодіння практичними навичками смислового читання

фронтальний,

Спостереження за роботою в парах

Усвідомлення і прийняття поняття

«Неосуд»

4.4 Робота з притчею по уточненню «золотого» правила етики », аналіз притчі.

Уточнити золоте правило етики, розвивати вміння працювати з текстом

Я хочу вас познайомити з притчею, яка називається «Цвяхи». Як ви думаєте, про що вона буде?

«Цвяхи»

Жив-був юнак з поганим характером. Батько дав йому повний мішок цвяхів і сказав забивати один цвях у ворота саду кожен раз, коли той втратить терпіння або посвариться з ким-небудь.

У перший день юнак забив 37 цвяхів у ворота саду. У наступні тижні він навчився контролювати кількість забитих цвяхів, зменшуючи його день у день. Він зрозумів, що простіше контролювати себе, ніж забивати цвяхи. Нарешті, настав той день, коли юнак не забив жодного цвяха у ворота саду. Він прийшов до батька і сказав йому цю новину.

Тоді батько сказав юнаку виймати один цвях із воріт щораз коли той не втратить терпіння. Нарешті настав день, коли юнак зміг сказати батькові, що витягнув всі цвяхи. Батько підвів сина до садових воріт і сказав:

Припустімо, що сказав батько своєму синові.

«Сину, ти прекрасно себе вів, але поглянь, скільки дірок залишилося на воротах. Ніколи вони вже не будуть такими, як раніше. Коли ти з кимось лаєшся і говориш йому неприємні речі, ти залишаєш йому рани як ті, що на воротах »

- Чи правильні були ваші припущення про зміст притчі, які ви висували, коли почули назву?

Чи сподобалася вам притча? Що привернуло в ній? Що вам здалося цікавим в ній? Які почуття і емоції вона пробудила у вас?

Чому вчить нас ця притча?

З чим порівнюються дірки від цвяхів в воротах?

Чому батько не пояснив синові словами, що погано ображати людей, а дав йому цвяхи?

Скільки цвяхів вбив в перший день син?

Що це означає?

Чому кількість забитих цвяхів з кожним днем ​​зменшувалася?

Як ви думаєте, які слова найголовніші в цій притчі?

Як ви вважаєте, чи буде юнак надалі ображати оточуючих? чому

Що незвичайного в цьому короткому оповіданні? Чи тільки про людину, забивати цвяхи ця притча?

Як інакше можна озаглавити цю притчу?

Як ця притча пов'язана з темою нашого сьогоднішнього уроку?

Діти висловлюють припущення

Діти відповідають на питання

Чи не ображати інших людей, не робити зла

З ранами в душі людей від злих, образливих слів і поганих вчинків

Хотів наочно показати синові наскільки погані вчинки робить син, хотів навчити сина контролювати себе

Юнак 37 разів за день образив кого - то

Син зрозумів, що простіше контролювати себе, ніж забивати цвяхи.

Коли ти з кимось лаєшся і говориш йому неприємні речі, ти залишаєш йому рани як ті, що на воротах.

Він буде згадувати діри на воротах, як символ ран в душі людей, яких він образив. Він не захоче, у відповідь від інших людей отримати такі рани в своїй душі

Про необхідність контролювати свої вчинки, замислюватися, як наші слова і вчинки відіб'ються на інших людях, надходити з людьми так, як хотілося б, щоб ставилися до тебе

-

комунікативні

Брати участь в роботі групи, домовлятися один з одним.

Відстоювати свою точку зору, дотримуючись правил мовленнєвого етикету.

Пізнавальні

Здійснювати пошук необхідної інформації для виконання навчальних завдань з використанням навчальної літератури

Оволодіння практичними навичками смислового читання

Особистісні УУД:

Розвиток розуміння і співпереживання почуттів інших людей, розвиток доброзичливості і емоційно-моральної чуйності

Здатність аналізувати моральну сторону вчинків

фронтальний

Уточнення золотого правила на літературному матеріалі

5. Закріплення вивченого

5.1 Самостійна робота

5.2 Робота в парах

Повторити і закріпити знання і вміння, отримані на уроці

Самостійна робота на картках. Додаток 1

Додаток 2

Робота з прислів'ями. Дано: початок і кінець прислів'їв. Завдання зібрати прислів'я, прочитати і пояснити сенс.

Записують золоте правило етики.

Відповідають на поставлене запитання: як ти хочеш, щоб до тебе ставилися інші люди, додаючи висловлювання.

Працюють в парі

регулятивні

Здійснювати контроль своєї діяльності

Оцінювати правильність виконання своїх дій

Пізнавальні

Самостійно робити висновки

переробляти інформацію

комунікативні: - вміння вислухати і прийняти чужу точку зору, аргументувати свою відповідь

самооцінка

- самостійність виконання роботи (За допомогою світлофорів зелений колір - виконав роботу сам, червоний-звертався за допомогою;

- правильність виконання роботи (Зелений - впевнений, що роботу виконав правильно, тому що добре зрозумів тему уроку, червоний-міг помилитися, бо не дуже добре зрозумів тему уроку)

Виконають завдання в робочого зошита, Оцінять свою роботу.

6. Рефлексія

Дати можливість учням усвідомити свою діяльність на уроці

Підводячи підсумки нашого уроку, відповімо на питання:

Назвіть золоте правило етики.

Чому вчить золоте правило етики?

Як уберегтися від засудження інших людей?

Чи було таке у вашому житті, щоб ви засуджували інших людей? Стали б ви робити це ще раз?

Як би ви хотіли, щоб до вас ставилися інші?

Думайте про інших. Що принесуть людям ваші вчинки: добро чи зло?

Ніколи не заподіювати біль іншим. Ставте себе на місце іншої людини.

Спробуйте висловити свої враження від уроку за допомогою наступних пропозицій:

Сьогодні я дізнався ...

Було цікаво…

Тепер я буду ...

Я відчув, що ...

Я спробую…

Мене здивувало ...

Урок дав мені для життя ...

Мені захотілось…

Не роби іншим того, чого ти не хотів би для себе

Бути добрим.

Творити добро в життя.

Вчить правильно жити

- Висловлюються з приводу матеріалу уроку

Комунікативні УУД:

вміння оформляти свої думки в усному мовленні.

особистісні УУД :

здатність до самооцінки на основі критеріїв успішної навчальної діяльності

Самооцінка за допомогою представлених пропозицій

Кожен проведе рефлексію своєї діяльності на уроці.

7. Домашнє завдання

Придумайте і запишіть правила дружби на основі "Золотого правила етики".

Розкажіть своїм близьким (мамі, татові, брату, сестрі, бабусі, дідусеві) про те, що дізналися на уроці. Розпитайте їх про те, яким принципом вони керуються в житті. Оцініть, як співвідносяться ці принципи з "Золотим правилом етики".

Додаток 1

Завдання 1. Запиши золоте правило етики.

_______________________________________________________________________________________

Завдання 2. Подумай і відповідай. Як ти хочеш, щоб до тебе ставилися інші люди?

1. У бесідах і суперечках не перебивати, давали висловитися, ____________

2. При зустрічі _________________________________________________

3. За очі _____________________________________________________

4. У важкій ситуації __________________________________________

5. У хвороби ___________________________________________________

6. В іграх _____________________________________________________

7. Коли я помиляюся ____________________________________________

8. Коли у мене щось виходить ________________________________

9. Щоб мої товариші _________________________________________

10. Щоб _____________________________________________________

Завдання 3. Уважно прочитай свої записи і керуйся ними при спілкуванні з іншими людьми.

Додаток 2

Як гукнеться, так і відгукнеться.

Що посієш те й пожнеш.

Не рий іншому яму, сам в неї потрапиш.

Не плюй в колодязь, ще доведеться води напитися.

Хто добро творить, того Бог благословить.

Урок 13. Золоте правило етики

Ви дізнаєтеся:

- Головне правило людських відносин

- Що таке неосуд

Спочатку розмірковуємо самі

    Як ви думаєте, плітка - це передача вірних або брехливих повідомлень?

    Чи завжди добре передавати іншим людям навіть вірні подробиці чужого життя?

Тетяна Петрівна оглянула клас і сказала:

Щось мені здається, що в моєму класі зібралися одні відмінники. Ні, які оцінки стоять у вас в класному журналі, я знаю. Там не лише п'ятірки. Але крім тих оцінок, які ставлю я, є ще ті оцінки, які самим собі ставите ви. І мені здалося, що після вчорашнього уроку ви самі собі поставили п'ятірки. Мовляв, ми ж не вбивці і не злодії, до батьків ставимося з повагою. А значить, заповідей ми не порушуємо. Гріхів у нас немає. І в цілому ми дуже хороші люди, зовсім не схожі на тих старших хуліганів, про які нам розповіла Оленка.

Але ж і ті хулігани колись були такими ж як ви. Сиділи за такими ж партами і зубрили ті ж самі уроки.

Як же так вийшло, що вони розгубили свою совість?

Дозволю собі припустити, що почалося все начебто з дрібниці - з любові до пліток.

Христос сказав: «Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви з ними».

Це правило прийнято називати золотим правилом етики.Воно Загальна дляразних народів, які сповідують різні релігії.

В іншому вигляді воно звучить: Не роби іншим того, чого ти не хотів би для себе. Не хочеш, щоб ті, хто прикидався твоїми друзями, заочно пліткували про тебе - спини себе від пліток про них.

Щоб не довіряти пліткам, важливо знати, що пліткар дуже часто переносить на іншу людину ту грязь, яка живе в ньому самому; він приписує іншим те, чого сам грішний.

Уявіть: пізно вночі людина йде по місту. З одного вікна хтось виглянув і сказав: «Що це він йде так пізно? Напевно, це злодій! ». З іншого вікна про те ж перехожому подумали: «Напевно, це гуляка повертається з вечірки». Ще хтось припустив, що ця людина шукає лікаря для хворої дитини. Насправді ж нічний перехожий поспішав на нічну молитву в храм. Але кожен побачив в ньому частку свого світу, своїх проблем або страхів.

Права народна приказка: «у кого що болить - той про те і говорить!».

Уберегти себе від осуду допомагає пам'ять про своїх власних помилках і недоліках.

Одного разу до Христа люди привели жінку, яку вони звинуватили в порушенні заповіді «Не чини перелюбу». За законами того часу її треба було стратити. Причому кара була страшною не тільки для винуватиці, але і для її катів. Все село повинна була прийти на її страту і стати винуватицею її смерті. Всі повинні були кидати в неї камінням. Всі повинні були вступити криваву поруку. Але при цьому ніхто не міг бути впевнений, що саме його удар виявився смертельним. Тим самим совість катів залишалася спокійною: «Я як і всі ... Напевно, це не я її вбив ... Мій кидок був слабким» ...

Це був жорстокий закон. Але це був закон. Христос не став закликати людей до порушення цього закону. Він просто сказав: «Нехай перший камінь кине той з вас, хто сам не грішив». Люди задумалися, кожен згадав щось своє. І вони тихо розійшлися. Тим самим показавши, як складно влаштовані люди. Ті, хто ще хвилину тому жадали крові і готові були стати катами-добровольцями, раптом відчули укол власної совісті. До Христа підійшла натовп нелюдів. Після Його слів поодинці від нього розходилися Люди.

Засудження інших людей погано ще й тим, що воно занадто спрощує світ і людину. А людина складний. У кожного з нас є сильні і слабкі сторони. Невдаха однієї хвилини може виявитися добрим генієм наступного дня. Хіба не буває так у спорті? Футболіст провалює один епізод або матч - але тим не менш блискуче грає в інших зустрічах. А, може, це і справді не дуже хороший футболіст ... Але йому судилося стати прекрасним вчителем фізкультури. А, може його покликання зовсім не в футболі. Поганий футболіст може опинитися хорошим письменником або офіцером.

Ось людина, яка не вміє красиво говорити і невимушено вести бесіду. Але він уважний і розуміючий слухач, співпереживає співрозмовнику. Хіба це не талант?

Ось людина, яка одного разу надійшов некрасиво. Невже ти впевнений, що він вже ніколи не зробить нічого чудового? Навіщо замикати людини в клітці його поганого і задушливого минулого епізоду? Кожен має можливість стати краще! Навіть шкільний хуліган може стати героєм. Іноді це відбувається відразу за шкільним порогом. У 17 років він закінчив школу. У 18 його призвали в армію. У 19 він зробив те, чого і сам від себе не очікував ...

Так як же уникнути засудження людини? неосуд- це розрізнення оцінки вчинку і оцінки самої людини. Якщо Саша збрехав, і я скажу - «в цьому Саша збрехав» - я скажу правду. Але якщо я скажу «Саша брехун», я зроблю крок до засудження. Тому що такою формулою я розчиню людини в одному його вчинку і поставлю на ньому клеймо.

Зло треба викривати і треба його ненавидіти. Але людина і його поганий вчинок (гріх) - не одне й те саме. Тому в православ'ї є правило: «Люби грішника і ненавидь гріх». А «любити грішника» означає допомогти йому позбутися від його гріха.

Прости, щоб і самому бути пробачив. Для християн ця формула дуже важлива, тому що їм потрібно, щоб пробачили їх не тільки люди, але і Бог. Люди можуть не знати про той чи інший моєму гріху. Але Бог знає. І як же людина може вийти з тіні свого гріха?

Христос сказав: «яким судом ви судите, таким і ви будете суджені. Суд без милості тому, хто сам не чинив милість ». Яким поглядом людина дивиться на інших людей, таким, з точки зору християнства, і Бог буде дивитися на нього самого. Ти вмів прощати? Ти радів, прощаючи? - Значить, і сам будеш прощений.

Пліткарі, усюди шукають привід для осуду, схоже людожерів. Адже це про них вираз «є поїдом». Це означає не давати жити, докучати, чіплятися з найменшого приводу, постійно завдавати неприємності комусь.

Але є й інша форма цього беззаконня. Про неї говорить народне прислів'я «зживати зі світу». Для цього достатньо бути несхожим на інших: бути очкариком або повним, людиною іншої національності або вчинити не так як всі. Таку людину інші починають дражнити, переслідувати, дошкуляти причіпками і образами ...

Знайомі ситуації? Чи бували ви серед тих, хто ображав і ябедничати, дражнив ...

Пам'ятайте ці хвилини власної неправди. Пам'ять про них допоможе вам не йти далі по дорозі перетворення в людожера. Пам'ять про власну неправді допоможе перейти над помилках інших людей.

З іншого боку, це ж була тільки хвилинка. Назавжди в людожера ви ж не перетворилися. Значить, не треба боятися зла. Не треба вважати, що воно всесильне. Головне - пізнати зло як зло і зважитися на боротьбу з ним.

Врізання Слова Христа з Євангелія:

Не судіть, і не судимі будете, бо яким судом судите, таким будете судимі; і якою мірою міряєте, такою і вам будуть міряти. І що ти дивишся на скалку в оці брата твого, а колоди у власному оці не відчуваєш? Лицеміре вийми перше колоду із власного ока, а потім побачиш, як вийняти скалку з ока брата твого. Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви з ними. Будьте ж милосердні, як і Отець ваш милосердний. Прощайте, то простять і вам.

У єгипетському монастирі, де жив старець Мойсей (це не пророк Мойсей, а християнський подвижник, жив через півтори тисячі років після пророка), один з ченців випив вина. Ченці попросили Мойсея зробити сувору догану винуватцю. Мойсей помовчав. Потім взяв діряву кошик, наповнив її піском, повісив кошик за спину і пішов. Пісок ж через щілини сипався за його спиною. Здивованим монахам старець відповів: це гріхи мої сиплються ззаду мене, але я не бачу їх, тому що йду судити чужі гріхи.

Врізання Святий Серафим

Дивно, але сьогодні в Сарові, місто, яке виросло навколо монастиря, де жив святий Серафим, знаходиться завод, який працює з ядерною зброєю. Цей завод був побудований незабаром після закінчення Великої Вітчизняної війни(І через сто років після смерті святого Серафима). Недруги Росії, знаючи, що у нас є атомні бомби, бояться нападати на нашу країну, і тому вже більше шістдесяти років ми живемо в світі.

ГРЕЩНІЦА

Вона стояла і бліднула,

Дивитися не сміла на людей.

Натовп судила і кипіла,

І грізний суд був тих людей.

На самому місці преступленья

Вона взята, викрита,

І ось, тут руки і каміння,

І тут злочинна дружина.

«Скажи, Закону Із'яснітель,

Що робити з грішницею цього?

Їй смерть призначив наш учитель

І Боговидець Мойсей ».

І на землі перстом писав Він:

«Хто сам безгрішний, хай тхне!»

І, написавши, довго чекав Він,

Чий перший камінь полетить.

Від букв тих бризнув світло і полум'я,

І всяк себе довідавшись сам,

Хто сховав сором, хто кинув камінь,

І мовчки вроссипь по домівках.

Запитання і завдання

1. Назвіть «золоте правило етики». Чому воно «золоте»?

2. Як уберегтися від засудження інших? Сформулюй свої правила.

3. Розгляньте картину «Христос і грішниця». Як Христос захистив жінку?

4. Чому втрата совісті може початися з любові ... до плітці? Згадай казкових героїв, Яких зживається зі світу.

5. Яка різниця між звичайним обговоренням, аналізом ситуації і пліткою?

6. Чому в нашому тексті говориться, що до Христа підійшла натовп, а відходили від нього люди? Що сталося?

Поговоримо по душах.Як ви думаєте, навіщо люди будують храми і ходять в них?

ВАРІАНТ УРОКУ:

Урок 8 Про людожерів

Людожером може стати кожен з нас. Людожер - це той, хто отримує радість від того, що шкодить іншій людині. Людожер - той, хто бачить в іншій людині лише привід для свого збагачення за його рахунок.

Є такий вислів «є поїдом». Це означає не давати жити, докучати, постійно завдавати неприємності комусь.

У стародавньому місті Єрусалимі Божий посланник-пророк викривав жадібність влади і лицемірство священиків: «Слухайте, князі: ви ненавидите та кохаєте зло їсте останок народу Мого і здираєте з них шкіру, а їхні кості ламаєте, і дробити як би в горщик, і плоть - як би в котел. Глави судять за подарунки і священики навчають за плату, і пророки віщують за гроші, а вони опираються на Господа, кажучи: "серед нас Господь, не спіткає нас біда!". О так, через вас Єрусалим зробиться купою руїн »(Книга пророка Міхея, гл. 3).

Це пророцтво збулося. Не тільки Єрусалим, а й багато інших міст і царства впали через те, що людожери приходили до влади.

Принижувати людину, залежить від тебе, вимагати від нього хабарів, віднімати його майно і кошти до життя - це людоїдство.

Але є й інша форма цього беззаконня. Про неї говорить народне прислів'я «зживати зі світу». Для цього не треба бути серед тих начальників, яких викриває пророк Михей. Навіть в класі може завестися зграя людожерів.

Така зграя за вказівкою ватажка вибирає собі жертву. Зазвичай це той, хто в чимось на них не схожий. Це може бути відмінник. Очкарик. Повний дитина. Дитина іншої національності. Людина, одного разу дійсно допустив помилку або ж просто той, хто повівся так, як не ведуть себе людожери.

Зграя використовує будь-який привід, щоб висловити своє презирство до цієї людини. Будь-яке його слово перебріхували і стає предметом для дражнилок. Його провокують, задирають. Член зграї не має права сказати про жертву добре слово - інакше свої ж заклюють. Зграя по відношенню до жертви дозволяє собі те, що вважає неприпустимим у відносинах між своїми. Наприклад - ябедничати.

Ще більш поширена форма людоїдства - це плітки, наклеп, підозри, осуд.

Бджоли переносять пилок і нектар з однієї квітки на іншій. А гнойові мухи що переносять з однієї купи сміття на іншу? Ось на вулиці піднявся вітер і несе вам в обличчя хмарку пилу. Невже ви розкриєте ширше очі, щоб побільше бруду вмістити в них? Ні звичайно. Але ось у вашій компанії стали перемивати кісточки якогось спільного і відсутньому знайомому. Від цього бруду ви теж відвертається, або ж, навпаки, намагаєтеся не пропустити жодної пилинки-подробиці?

Яку користь ви знайшли, дізнавшись про реальний або вигаданому проступок іншої людини? Чи добре, отримавши злорадне задоволення від плітки про нього, на наступний день йому ж посміхатися і завіряти в свою дружбу? Хотіли б ви, щоб також він надходив з вами?

Плітка погана ще й тим, що вона занадто спрощує світ і людину. Для пліткарів предмет їх засудження дорівнює засуджується якості або вчинку. «Ванька - це той, хто мене з днем ​​народження не привітав!». «Руслан? Так що про нього говорити! Він навіть не знає, за ким зараз заміжня наша улюблена співачка! ». «А Танька взагалі руда!». «Ця Ленка одного разу мені морозивом все плаття забруднила. Я про неї з тих пір чути взагалі не можу! ».

Ось ти судиш іншого людини. А сам-то ти точно чи здоровий і гарний? Є простий спосіб це перевірити. Уяви, що та сама дівчинка, на якій ваші злі язички місця живого не залишили, насправді не робила тієї дурості, яку чутка їй приписала. Тебе обрадує така новина? Чи стане тобі легше від того, що ти опинився неправий і що дівчинка виявилася кращою, ніж ви про неї думали? Якщо така новина засмутить тебе - значить, твоя душа вже хвора. Якщо ж ти зрадієш звістці про те, що в світі більше хороших людей, Ніж ти думав - значить, ти сам належиш до їх числа.

Уберегти себе від осуду допомагає пам'ять про своїх власних помилках і недоліках. Коли у людини болять ноги - він не схильний знущатися над тими, у кого болять руки. А ти, пліткар, чи точно ніколи не ламав свою совість? Ніколи не надходив проти неї? Ніколи не грішив?

Так як же уникнути засудження людини? Просто треба навчитися розрізняти оцінку вчинку і оцінку людини. Якщо Саша збрехав і я скажу - «в цьому Саша збрехав» - я скажу правду. Але якщо я скажу «Саша брехун», я зроблю крок до людоїдства. Тому що такою формулою я розчиню людини в одному його вчинку.

Тому навіть людожерів треба пробачити. Але гріх людоїдства треба ненавидіти і виганяти з душі і з класу.

Чи показують людожерів по телевізору? Чи можуть людожери самі вести телепередачі?

Як труїли Попелюшку? Гаррі Поттера? Сіру Шийку?

"Він схожий на мене". Чи завжди це добре?

Карикатура - це по християнськи чи ні?

Спробуйте переказати відому вам історію про будь-якому злочині, засуджуючи гріх, але не засуджуючи людини, яка вчинила злочин.

Урок 14. Храм.

Ви дізнаєтеся:

Що люди роблять в храмах

Як влаштований православний храм

Спочатку розмірковуємо самі

1. Вам вже доводилося бувати в православних храмах?

2. Чи можна назвати природу найпрекраснішим храмом Божим?

На зустріч у церкві ніхто не спізнився. Місце для більшості хлопців було незнайоме, але дзвін допомагав знайти потрібну вулицю. Правда, і говорити в церковному дворику було важко, поки дзвін не вщух. А ще виявилося, що той самий дзвін, що зібрав 4 клас, насправді проводжав прихожан. Це Ваня пояснив нове слово: люди, які приходять до храму, разом складають «прихід», а кожен з них називається «прихожанин».

Дзвони дзвеніли з дзвіниці. Дзвін - найгучніший музичний інструмент в світі. Але сьогодні і йому доводиться непросто - адже тепер дзвін пливе немає над тихими полями, а над ревучими вулицями.

Через дзвіницю хлопці увійшли в храм.

На церковних сходах, прямо на порозі храму, Ваня перехрестився. І тим самим затримав свій клас, який зажадав від нього пояснень:

Що ти таке зробив? Що це означає?

Я перехрестився. Тобто осінив себе хрестом. Ну, накреслив на собі хрест. Дивіться: я підношу руку про лобі, а потім опускаю її до живота. Це вертикальна лінія. Потім від правого плеча до лівого я проводжу горизонтальну лінію - і виходить хрест. Це означає, що я християнин і молюся Христу. Два пальці у мене притиснуті разом - це знак того, що два начала у Христі поєдналися, тобто Він і Бог і людина. А три пальці означають, що я вірю в Святу Трійцю. Ось цього я пояснити не зможу, але у нас кажуть, що «Бог один в Трьох осіб - Отця, Сина і Святого Духа». А Христос - це саме Божий Син.

Священик дізнався Ваню і підійшов до них.

Привіт, хлопці. Я священик Олексій. Я тут служу.

А що це за служба? - запитала Оленка.

Вчу людей, разом з ними молюся Богу і людям же намагаюся допомагати. Парафіяни звертаються до мене «батько Алексій». Якщо кому-то зручніше звертатися до мене по імені-батькові, то - Олексій Миколайович.

Четвертий клас грянув «Здрастуйте!», А Ваня склав руки човником і підійшов до отцю Олексію зі словами: «Благословіть, отче».

Ясна річ, що йому тут же довелося пояснюватися перед друзями:

Я розкриваю долоні, на ліву долоню кладу праву і прошу у батюшки благословення на добрі справи.

Отець Олексій пояснив:

Я ж ім'ям Христа і Святої Трійці благословляю людей. А таке складання рук у Вані означає відкритість. Долоню розкрита, в ній нічого на затиснуте. Значить, вона готова прийняти дар. Бог все може дати людині - аби людина була готова прийняти Божі дари і просив про них. Якщо ж людина просить Бога - значить, визнає, що йому потрібна Божа допомога, а сам він не з усім може впоратися своїми силами. Власне, це ми і робимо в храмі - просимо Бога допомогти нам, нашим рідним, нашій країні, всім людям.

Чоловіча частина 4 класу тут же уточнила:

А ви можете помолитися, щоб Росія стала чемпіоном світу з футболу?

Помолитися ми можемо. Але Бог краще нас знає, що корисніше для нашої країни. Знаєте, і батько може не виконати прохання своєї дитини. Ну, наприклад, якщо застуджені дитина просить купити йому морозиво ...

А як треба молитися?

А ви просто беріть приклад ось з цієї свічки. Свічка зроблена з воску. Віск зібрали бджоли з квітів. Так в воскової свічки є все - це плід і землі і сонця і вітру і дощу. І ось цей дар від усієї природи людина вносить в храм Творця. Свічка горить. Її вогник тягнеться вгору. До речі, може бути, ви, коли йшли сюди, помітили, що купол нашого храму схожий на вогник свічки. Вогонь свічки прагне вгору, а світить щось навколо себе.

Ось такою має бути життя людини. Душею хороша людина тягнеться до неба, а своїми добрими справамисвітить всім оточуючим.

А ще подивіться: ось подув вітерець - і полум'я свічки на секундочку відхилилося ... Але потім воно знову стало прямим. Так і думки людини на молитві можуть, звичайно, на щось відволіктися, відхилитися. Але потім вони знову повинні повернутися до головного. Так що свічка не молиться за нас, але вона вчить нас молитися.

Втім, у нас є у інший вид світильників - це лампади. Бачите - вони вгорі, перед іконами. У цих чашечках налито рослинне масло. У маслі плаває поплавець, через який протягнута ниточка гніту. Гніт просочується маслом і горить, підсвічуючи ікону.

Повз пройшов другий священик, і в руці він тримав димляче ...

Кадило! - шепнув Ваня.

А навіщо ви чадіте в храмі? - не втрималася Лена.

Так, це кадило, - підтвердив батько Алексій. - Їм священик звершує кадіння. І ви маєте рацію: слова кадитиі чадитьв давнину не відрізнялися. Але зараз чадитьозначає виробляти їдкий і смердючий дим, а кадити- навпаки, означає наповнювати повітря димом запашним. Каждение нагадує про те ж, що і свічки: дим підноситься догори, але його пахощі радує оточуючих. Покадити комусь означає висловити повагу. Тому священик кадить і перед іконами, і перед вами.

Дивіться: саме кадило - це металева чашка. У неї кладеться вугіль розпалений, а на вугілля кладуть ладан. Ладан - це шматочки засохлого деревної смоли. Смола починає кипіти, перетворюватися в пар - і виникає запашний дим. Щоб вогонь не згас, кадилом треба розмахувати. Тоді в нього надходить більше повітря.

Ви бачите, цей священик з кадилом пішов до квадратному столика, на якому запалено безліч свічок. Це «панахидний столик», парафіяни його називають «Напередодні». Там ставлять свічки і моляться про людей, які вже пішли із земного життя.

Переживання нерозривному зв'язку з померлими рідними - важлива риса православної культури.

Молитовна пам'ять називається «поминання». Живих поминають в молитвах «за здравіє», а померлих - «за упокій». Це молитва про те, щоб Бог прийняв їх душі в Царство Небесне. «Поминальні записки» з іменами тих, кого просять «пом'янути» (згадати) в молитвах, передаються священикові.

Конкурс «Мистецтво молодих ... Підвищувати психолого-педагогічну православноїкультури »«Цікава фізика» Юний пожежник ...

  • Освітня програма ГБОУ гімназії № 625 на 2012/13 навчальний рік

    Основна освітня програма

    ... основирелігійних культурі світської етики, музика, художня праця, фізична культура. Навчальний план 3-4 класів... до праці і власності, правова культура, Духовні цінності в православноїі католицької традиції. Особливості господарської ...

  • Публічна доповідь за 2010-2011 навчальний рік (3)

    доповідь

    ... класівведений новий курс « основиправославноїкультури », В 4-5 класахвведений курс « основисвітської етики », в 10 класахведеться курс « основи... Російська мова Література Біологія МХК основиправославноїкультуриОБЖ Біологія Чуваська література 7а ...

  • публічний звіт

    03.-30.03.07 36 ч. « основиправославноїкультури » 4. Сумісників немає. 5. Вакансій немає ... порушення Інтегрована форма навчання 1 клас 2 клас 3 клас 4 клас 5 клас 6 клас 7 клас 8 клас 9 клас 10 клас 11 класРазом за видами порушень ...

  • «Перш ніж засуджувати інших, зверніть увагу на себе.
    У того, хто кидається брудом, не можуть бути чисті руки. »

    Засудження інших людей

    У цій статті я б хотів торкнутися теми засудження інших людей. Тема, з одного боку, проста і зрозуміла, але, як показує практика, далеко не завжди, вона правильно розуміється.

    Отже, простий приклад.

    Їду я на велосипеді. Не по дорозі, а по тротуару. Під'їжджаю до пішохідного переходу через дорогу. Горить червоне світло. Цілком природно, стою, чекаю, поки загориться зелений.

    Повз мене, бадьорим кроком, проходить матуся з дитиною, і, практично без зупинки, починає переходити вулицю на червоне світло. Рух не дуже жваве, в принципі, можна спокійно перейти без аварійної ситуації.

    Знайома ситуація, можна частенько спостерігати подібне на наших вулицях. І з колясками, і з дітьми, і самостійно, наші люди спокійно переходять дороги на заборонний сигнал світлофора.

    Порушення, неправильна дія? Природно, ми-то з вами добре знаємо, що Закони треба дотримуватися навіть у незначних ситуаціях. А вони, мабуть, поки ще не засвоїли цю просту істину. Ось і крокують, не замислюючись про наслідки.

    Але, не будемо, поки, обговорювати цих людей, подивимося, що виникає у нас в голові, під час спостереження такої картини.

    Особисто у мене, свого часу, подібні дії викликали «Праведне обурення»і, так би мовити, законне осуд. Із серії: «Ну що вони роблять! Діти ж з ними! Чому вони їх вчать! »і так далі. Це я, природно, озвучую найм'якші варіанти. Думаю, кожен може доповнити цей список своїми «бойовими» виразами.

    Повертаємося до нашого світлофора. Час ще є, і ось стою я перед зеброю, поглядаю, зверхньо своєї правильності, на цю матусю, а в голові фонтанують «обурені вираження», засудження працює на повну котушку.

    І тут, раптом, в голові з'являється, такий собі легенький, ехідненько питаннячко: «Молода людина, а що ви в даний момент робите?».

    Питаннячко простенький, а задуматися змусив. І відповідь-то вийшов не самий радісний:

    А в цей момент я так добре, якісно, ​​потужно, від щирого серця, займався тим, що виділяв негатив в спину, нічого не підозрюючи жінки.

    Добре, хоч, чесності вистачило, зуміти зупинитися і поглянути на свої дії без емоцій. Та й формуліровочка відразу з'явилася - елементарне осуд іншої людини.

    Не найкращий варіант, що і говорити. Думаю, немає сенсу пояснювати і про наслідки, і про внутрішній стан, і про наявність Любові в серці в цей момент.

    Ось так працює механізм ОСУДУ інших людей. Банальний, рядовий, найпростіший випадок, раптом, стає "Вагомим аргументом"для того, щоб людина сама, без зовнішніх впливів переключився на стан нелюбові. І себе наповнив негативною енергією, і іншій людині послав гарну, добротну порцію.

    Природно, необхідні висновки мною були зроблені, але, досить часто доводиться спостерігати подібне на вулицях міста. Типова автоматична реакція. Ось тому і вирішив озвучити, дивись, хтось і переосмислити цю свою внутрішню установку.

    Так, і тут, бажано враховувати такий маленький, але, досить важливий момент. Якщо ви думаєте, що чините абсолютно правильно в якійсь ситуації. Як я зі світлофором, наприклад. Вирішив для себе переходити вулицю тільки на зелене світло. Має сенс не робити з цього своє знання в абсолют, ось тільки так, все інше неправильно. Завжди можливі варіанти, життя досить різноманітна і багатогранна.

    І те, що вам сьогодні здається абсолютно правильним, може, через деякий час піддадуться певним коректуванням. Дізнаєтеся, щось нове і важливе, природно, будете міняти і свої установки і свою поведінку в певних ситуаціях. Не треба обмежувати, перш за все, самого себе, залишайте місце для цих змін і нових знань. І, тим більше, не бажано нав'язувати це своє розуміння іншим людям, як єдино правильне на всі часи.

    Такий підхід ще гнучкістюназивається, будь-який процес, як і людина, має мати необхідний запас цієї самої гнучкості.

    Причина засудження інших

    У чому причина виникнення засудження інших людей?

    Людина бачить неправильні дії іншого. Цілком природно, хочеться допомогти, дати зрозуміти цій людині про досконалої помилку.

    Якщо є вміння робити це з любов'ю і світлом - відмінно. Якщо, поки, немає, виходить стандартний варіант множення негативу. Чи включається схема засудження інших людей. І про яку вашої правильності може йти мова?

    У багатьох відразу виникає питання: «І що ж, просто дивитися, як порушують правила? А якщо хуліган до дівчини пристає? А якщо ще, що похлеще відбувається? »

    А ось тут, має сенс побачити різницю між двома підходами.

    перший- це звичне виділення негативу. Сказати щось значніше, подивитися попрезрітельнее, в крайньому випадку, і по фізіономії з'їздити, якщо вже зовсім не розуміє.

    Тут, все зрозуміло, на зовнішній негатив, видаємо свій негатив. Множення в наявності, ситуація, рідко коли дозволяється в хорошу сторону. Підхід більшості. Засудження працює.

    другий- це підхід СИЛЬНОГО ЛЮДИНИ. Ви, звичайно, знаєте, що це не про фізичну силу йде мова, а про силу і вміння людини управляти процесами. Тут, механізму засудження інших людей включитися не вдалося.

    Як це може виглядати?

    Наприклад, з тими ж хуліганами. Якщо вже таке сталося, можна спокійно підійти, і зробити так, то у них пропаде будь-яке бажання продовжувати свої дії. Без рукоприкладства, без тиску, без грубості, без негативу. Хтось уміє це робити навіть без прямого контакту.

    На тому ж світлофорі. Можна просто стояти і показувати приклад. Кому не треба, проскочить і не помітить, хто дозрів, зверне увагу, і зробить потрібний, перш за все, для себе, висновок. Якщо один зі ста зверне увагу, вже буде краще, ніж тиснути засудженням з непередбачуваними наслідками і для себе і для світу.

    Якщо вже зовсім «безбашенная» матуся продовжує свої дії. Можна направити в її сторону внутрішній посил з доброї, правильної, потрібною інформацією. Є шанси, що почує, або в підсвідомості відкладеться. А ще є шанс, що цей посил може і від аварії прикрити. Дивишся, в наступний раз і одумається. А може, саме ця інформація і буде тією крапелькою в загальній чаші, якої так не вистачало для формування цього вміння. Хто знає?

    При бажанні, можна нафантазувати подібний підхід в різних ситуаціях. Як ви вже здогадалися, для цього вміння необхідно, багато чого і знати і вміти. Це не казки, і не уривки з серіалів, це, ті самі можливості, які відкриває перед людиною ВМІННЯ ЛЮБИТИ.

    Вибирати, звичайно, вам. Тренуватися з відключення механізму засудження інших людей можна де завгодно, ситуацій навколо кожного з нас більш ніж достатньо.

    А для більш правильного висновку, рекомендую поглянути на себе з боку. Кожен з нас, щось вже знає, вміє, усвідомив, відпрацював. Але, є ж маса того, про що ми не маємо ні найменшого уявлення. Згадайте схему зі статті о. Так чи інакше, ми діємо, так чи інакше, ми здійснюємо неправильні вчинки, так чи інакше, порушуємо Закони. Це нормально, нам ще, багато чого належить дізнатися і освоїти.

    Думаю, кожному з нас, було б не дуже приємно, за кожну таку дію, поки не усвідомлене, отримувати потужні негативні енергетичні удари з боку тих, хто вже цю тему пропрацював. Коригування - так, підтримка - так, підказка - так, приклад - обов'язково. Але ніяк не тиск, не осуд, що не маніпуляція, чи не насильницьке впровадження правильних істин. Довбати і засуджувати людини не правильно, не по Законам. Хороший рівень передбачає вміння правильно взаємодіяти.

    Так що, є над чим поміркувати. Має сенс відчути те, як працює механізм засудження інших людей. Знову ж таки, якщо бажання є, звичайно.

    P.S.Ви можете отримувати інформацію про нові статтях на електронну пошту:

    Виявили друкарську помилку або помилку в тексті? Будь ласка, виділіть це слово і натисніть Ctrl + Enter

    Якщо ви хочете висловити свою ПОДЯКААвтору в матеріальній формі, вкажіть суму, виберіть спосіб оплати і натисніть на кнопочку ПЕРЕКАЗАТИ:

    Ви не задавалися питанням: з якою метою колесять по багатьом монастирям і іншим святим місцям автобуси з паломниками? Що змушує людей зазнавати чималих незручності і навіть позбавлення в дорозі? Звичайно, кожен переслідує свою, тільки йому відому мета, вирішує свою задачу. Але після чергового візиту чергової групи паломників у Свято-Ніколо-Тихонов чоловічий монастир мені раптом стала зрозуміла і якась загальна мета, яка рухає цими людьми - пошук Благодаті Божої!

    Тому що саме з обговорення цієї теми розпочалася розмова настоятеля монастиря ігумена Агафона з групою паломників, які прибули в монастир з Москви в минулі вихідні. Які явними ознаками Благодаті ?, - такою була перше питання під час бесіди з батюшкою.

    - Це очисні сльози під час сповіді, надзвичайно радісний, піднесений стан після святого Причастя, - була відповідь. І, як тут же з'ясувалося після емоційних відгуків і вигуків багатьох учасників бесіди, такий стан під час перебування в Тихонової обителі відчули багато.

    - А як бути, якщо не відчув Благодаті після Сповіді і Причастя?

    - Значить, не був до кінця щирий і відвертий під час сповіді. Істинне покаяння дається від Бога і його треба заслужити, - відповів ігумен Агафон.

    Чи задавалися питання і про те, як подолати один з головних вад людських - надмірну гордість, а точніше гординю?

    - Смиренням, - відповідав батюшка. Треба постійно вселяти собі, що я - самий останній і найменший з усіх людей. Повірте, це найвірніший і прямий шлях до позбавлення від усіляких скорбот. Згадайте поради подвижників церкви тримати душу свою в пеклі. Тягнуть ангели святого людини в Рай, а він каже до них: Ви помилилися, мені за моїми гріхами пряма дорога в пекло. Це приклад з вищих сфер. А візьміть ту ж Попелюшку з казки. Адже вона зовсім щиро вважала себе гірше всіх. І саме з цієї причини тільки їй одній і підійшов кришталевий черевичок.

    Багатьох прочан цікавило, як молитися за своїх близьких і взагалі чи можна молитися відразу за багатьох людей? На що батько Агафон відповідав:

    - Якщо у вас сто рублів, як краще зробити: розділити по п'ятачку на багатьох або дати комусь одному всю сотню? Щоб молитися за багатьох з користю, треба мати багато духовних «грошей». Ці «гроші» заробляються насамперед постійною молитвою, постійним зверненням до Бога. Але не тільки молитвою: читанням духовних книг, Біблії насамперед, добрими справами також поповнюється духовна «скарбничка».

    Було поставлено і таке питання: чи треба подавати жебракам, якщо в газетах пишуть, що такі «жебраки» мало не на мерседесах роз'їжджають?

    - У газетах багато чого пишуть, - відповів батюшка. А жебраком краще скромно, але все ж подавати.

    - Як уберегтися від засудження інших людей, як виробити чуття на злих людей ?, - пішли питання.

    - Засуджувати і докоряти самого себе. Чим суворіше ви себе оцінюєте, тим менше виникає спокуса судити інших людей. А чуття на поганих, злих людей прийде разом з молитвою. Треба більше молитися і вміти себе чути. І Господь вам підкаже, який перед вами людина - добра чи зла.

    Тут наведена лише мала частина питань, якими паломники буквально засипали батька Агафона. Під час розмови виразно відчувалося, що люди знайшли тут, в Свято-Ніколо-Тихонової обителі те, до чого вони прагнули, то, що вони шукали, здійснюючи паломницькі поїздки по різних обителях і святих місць.

    Майже дві доби провела ця група з 46 паломників-москвичів в монастирі. Всі вони були розміщені, влаштовані на нічліг, нагодовані. Але набагато важливіше інше: вони від душі помолилися. В суботу пройшло таїнство Соборування, його прийняли всі без винятку паломники. Потім були всенічне бдіння і сповідь. На ранок недільного дня - святкова літургія в пам'ять апостола Андрія Первозванного. Зіткнення з духовними монастирськими святинями благотворно позначилося на багатьох. Під час бесіди люди радісно повідомляли, що хтось зцілився від сильного бронхіту, у кого-то пройшла сильна головний біль ...

    З'ясувалося, що багато хто з цієї групи вже не перший раз в монастирі. Коли я запитав у організатора поїздки Е. Е. Супрун, чому вони знову обрали для візиту саме Свято-Ніколо-Тихонову обитель, вона відповіла:

    - Тутешній монастир таке місце, що варто тут один раз побувати, і душа сама знову і знову буде кликати вас знову повернутися сюди. Сюди ведуть любов до Бога і до насельників монастиря, які так щиро і віддано Йому служать.

    Я попросив ігумена Агафона дати оцінку цьому візиту паломників.

    - Було приємно мати справу з воцерковленими людьми, - сказав він, - відповідати на цікаві, живі питання, бачити їх палаючі очі, відчувати відкриті Богу серця і душі.

    Записав В. Суботін

    1. Це дається людині тричі: перші два рази безкоштовно, а за третій потрібно заплатити?

    2. Один мій знайомий може начисто голити бороду десяток разів на день. І все одно він ходить з бородою. Як це можливо?

    3. Одного разу за сніданком дівчина впустила своє кільце в чашку, повну кави. Чому кільце залишилося сухим?

    4. У якому випадку, дивлячись на цифру 2, ми говоримо «десять»?

    5. Людина купував яблука по 5 рублів за штуку, а потім продавав їх по 3 рубля за штуку. Через якийсь час він став мільйонером. Як йому це вдалося?

    6. Ви стоїте перед двома однаковими дверима, одна з яких веде до смерті, інша - на щастя. Двері охороняють два однакових стражника, один з яких весь час говорить правду, а інший весь час бреше. Але ви не знаєте - хто є хто. Ви можете задати лише одне питання будь-якого із охоронців.
    Яке питання треба задати, щоб не помилитися з вибором двері?

    7. Вас запрошують на роботу фінансовим аналітиком в Газпром. Обіцяють початкову зарплату 100 000 в рік і два варіанти її підвищення:
    1. Раз на рік вам збільшують зарплату на 15 000
    2. Раз на півроку - на 5 000
    Який варіант вам здається вигідніше?

    8. В одній кімнаті - три лампочки. В іншій - три вимикача. Потрібно визначити, який вимикач від якої лампочки. Заходити в кімнату з лампочками можна тільки один раз.

    9. У вас є п'яти - і трилітрова пляшки і багато-багато води. Як набрати в п'ятилітрову пляшку рівно 4 літри води?

    10. Ви сидите в човні, яка плаває в басейні. У човні лежить важкий чавунний якір, не прив'язаний до човна. Що станеться з рівнем води в басейні, якщо ви скинете якір в воду?

    11. Батько з двома синами відправився в похід. На їхньому шляху зустрілася річка, біля берега якої знаходився пліт. Він витримує на воді або батька, або двох синів. Як переправитися на інший берег батькові і синам?

    12. З борту пароплава був спущений сталевий трап. Нижні 4 сходинки трапа занурені в воду. Кожна сходинка має товщину в 5 см; відстань між двома сусідніми щабель ками становить 30 см. Почався приплив, при якому рівень води став піднімається зі швидкістю 40 см на годину. Як Ви вважаєте, скільки сходинок опиниться під водою через 2 години?

    13. Три курки за три дні несуть три яйця. Скільки яєць знесуть 12 таких же курей за 12 днів?

    14. Петя і Міша грали на брудному і темному горищі будинку. Потім вони спустилися вниз. У Петі все обличчя було брудним, а особа Михайла дивом залишилося чистим. Незважаючи на це, тільки Міша відправився вмиватися. Чому?

    15. Позавчора Петі було 17 років. В наступному роційому буде 20 років. Як таке може бути?
    З сайту http://www.inpearls.ru/

    Добрий ранок. У мене і вам питання особливо до програмістів. Підкажіть будь ласка я створив свій сайт і виклав туди фільми. Підкажіть будь ласка як

    зробити так щоб коли інші люди заходили на нього і качали фільми, а мені йшли за ето гроші.

    Допоможіть скласти план цього тексту десь 4 пункту як абзаци йдуть

    Після уроків учень свободен.Воскресенье-як раз той день, в який можна гарненько виспаться.В вільний час можна відпочити, расслабіться.Многіе люди займаються своїми улюбленими заняттями, своїм хобі.

    На вихідні можна забути позбавлення (турботи, напруга) будней.Прі гарній погоді виїжджають багато міських на природу, вони роблять вилазку, маленький тур, пікнік на пріроде.Зімой затишно влаштовуються будинку і запрошують друзів на вечірку, грають на комп'ютері або дивляться телевізор.
    Моє хобі _____________________ .Іноді я ходжу зі своїми друзями гуляти або в кіно.Но вільного часу завжди мало, тому я часто мрію про те, щоб вільного часу було побільше.

    У неділю я прокидаюся досить поздно.Воскресенье-єдиний день тижня, в який можна расслабіться.На післяобідній час я із задоволенням домовляюся зі своїми друзьямі.До цього я роблю своє домашнє заняття і готуюся до наступної контрольної роботи.
    При гарній погоді я зустрічаюся зі своїми друзями в парку для гри в футбол.Вечером я граю в комп'ютер, дивлюся телевізор або читаю книгу.