Що таке еволюція та які її закономірності. Основні закономірності біологічної еволюції за А.В. Маркову. Дивергентна або розбіжна еволюція

Клас: 9

Презентація до уроку































Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі уроку:

  • Навчальні: на основі знань про еволюційну залежність ароморфозів та ідіоадаптацій поглибити уявлення про результати еволюції, розглянути загальні закономірності біологічної еволюції, виявити закономірності еволюційного процесу, проаналізувати явище дивергенції та конвергенції на мікроеволюційному рівні.
  • Розвиваючі: продовжити розвиток інтелектуальних та інформаційних умінь через розвиток біологічних завдань, що вимагають логічного мислення, продовжити формування умінь аналізувати, узагальнювати, працювати з різними джерелами інформації, умінь встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки, логічно мислити, оформлювати результати розумових операцій в усній формі. Розвиток комунікативних та рефлексивних умінь.
  • Виховують: виховання відповідального ставлення до навчальної діяльності, культури праці та спілкування, формування діалектико-матеріалістичного світогляду, розвиток пізнавального інтересу до предмета, визнання цінності знань для саморозвитку

Завдання:

  • Повторити пройдений минулого уроці матеріал;
  • Створити умови для постановки проблемної ситуації;
  • Сприяти формуванню у учнів умінь самостійного пошуку відповіді проблему;
  • закріпити знання учнів, отримані під час уроку;
  • Сприяти створенню творчої обстановки на уроці;
  • Сприяти розвитку комунікативних здібностей (вміння взаємодіяти в невеликих групах), здібностей до оцінних дій (самоаналізу).

Заплановані результати:учні отримують уявлення про закономірності біологічної еволюції, вміють оперувати поняттями: філогенез, дивергенція, конвергенція; можуть пояснити та навести приклади основних форм філогенезу.

Тип уроку:комбінований.

Вигляд уроку:урок засвоєння знань.

Метод ведення:діалогове спілкування з урахуванням роботи з матеріалами підручника, таблиць, слайдів.

Рівень засвоєння:частково-пошуковий.

Форми організації навчальної діяльності:усні відповіді з місця, самостійна роботаз інформаційним матеріалом, заповнення таблиці, вирішення біологічних завдань, виконання тестової роботисамостійно, здійснення самоконтролю та рефлексії.

Прийоми діяльності вчителя:створення умов для постановки проблеми, допомога учням у пошуку відповідей та вирішенні спірних питань, створення ситуації успіху, підбиття підсумків роботи.

Розвиток умінь учнів:взаємодіяти у групах, застосовувати знання у нової ситуаціївирішувати нестандартні завдання, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, розвивати здібності до самоаналізу.

Основні поняття уроку:філогенез, дивергенція, конвергенція

Джерела інформації:Біологія ЗАГАЛЬНІ ЗАКОМІРНОСТІ. 9 клас: підручник для загальноосвітніх установ/ С.Г. Мамонтов, В.Б. Захаров, Н.І. Сонін - М.: Дрофа, 2011. - 287стор; Електронна презентація.

Виставлення оцінок за урок:на розсуд вчителя, самооцінка учнів.

План уроку:

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація знань.
  3. Постановка навчальної проблеми.
  4. Пошук вирішення проблеми.
  5. Первинне закріплення знань.
  6. Вторинне закріплення знань. Виконання тесту.
  7. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
  8. Домашнє завдання.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Вітання учнів

Перевірка зовнішньої готовності учнів до уроку. Створення позитивної мотивації.

Доброго дня, хлопці.

Я рада вас бачити. Я бачу перед собою розумні добрі обличчя. Для того, щоб зрозуміти, як ми з вами сьогодні працюватимемо, я хочу дізнатися, який у вас настрій. Якщо у вас гарний настрій, посміхніться мені. Подивіться один на одного, посміхніться!

Я впевнена, що сьогоднішній урок принесе нам задоволення і буде плідним, а ваш настрій не погіршиться до кінця уроку.

2. Актуалізація знань.

Робота в парах: (слайд 2)

Розкажіть сусідові по парті такі поняття:

  • Ароморфоз
  • Ідіоадаптація
  • Загальна дегенерація

2) Робота за картками з подальшою взаємоперевіркою (слайд 3).

Що з перерахованого відноситься до ароморфозів, ідіоадаптацій, дегенерації?

  1. пористі легені у рептилій;
  2. первинна кора мозку у рептилій;
  3. голий хвіст у бобра;
  4. відсутність кінцівок у змій;
  5. відсутність коренів у повиліки;
  6. виникнення перегородки у шлуночку серця у рептилій;
  7. молочні залози у ссавців;
  8. утворення ластів у моржів;
  9. відсутність кровоносної системи у ціп'яків;
  10. відсутність потових залоз собак.

Ключ: (слайд 4)

Ароморфози Ідіоадаптації Дегенерація
1, 2, 6, 7 3, 4, 8, 10 5, 9

3. Постановка навчальної проблеми (слайд 5)

Порівняйте дощового хробаката личинку хруща.

(Дощовий черв'як відноситься до типу Кільчасті черв'яки класу Малощетинкові черв'яки. Має витягнуте циліндричне тіло, на передньому кінці тіла знаходиться невелика рухлива головна лопать, позбавлена ​​очей, антен і щупалець. Тіло сегментоване, забезпечене маленькими щетинками.

П'явка відноситься до типу Кільчасті черв'яки, класу П'явки. Має витягнуте, сплощене у спинно-черевному напрямку тіло, на передньому та задньому кінцях розташовані присоски, щетинки відсутні.

Личика хруща відноситься до типу Членистоногі, класу Комахи. Зовні схожа на хробака, добре пересувається у ґрунті, Через те, що мешкають під землею не мають очей. Добре розвинений ротовий апарат гризучого типу, завдяки йому личинка хруща риє землю і харчується рослинними залишками і корінням рослин).

  1. Чим можна пояснити те, що дощовий черв'як і п'явка мають відмінності в будові, хоча і відносяться до одного типу?
  2. Чим можна пояснити, те, що дощовий черв'як і личинка хруща мають деякі риси подібності, але відносяться до різним типамтварин?

(Висловлення учнів)

Цілепокладання.

Як ви вважаєте, що сьогодні ми з вами вивчатимемо на уроці?

Сформулюйте мету уроку (записати на дошці).

Додатково ми дізнаємось про правила еволюції.

Продовжимо вчитися працювати з навчальною літературою, витягувати з неї потрібну інформацію; складати невеликі повідомлення, викладати їх зміст та формулювати питання; мислити та чітко відповідати на поставлені питання, вирішувати біологічні завдання та завдання тестового характеру, оцінювати свою роботу.

4. Пошук вирішення проблеми

Згадайте визначення еволюції

Еволюція – процес історичного розвиткуживої природи на основі мінливості, спадковості та природного відбору.

Серед форм еволюції виділяють:

  • Дивергенцію
  • Конвергенцію

Розглянемо докладніше ці форми та з'ясуємо їхнє еволюційне значення.

Групова робота з підручника тексту.

Завдання для 1 групи:прочитайте текст підручника с.66-67 "Дивергенція". Розкрийте зміст поняття дивергенція. Чим можна пояснити відмінність ознак у організмів родинних груп.

Завдання для 2 групи:Прочитайте текст підручника с.67-70 “Конвергенція”.

Діалогове спілкування на основі роботи з матеріалами підручника:

Що таке дивергенція

Розбіжність ознак організму не більше однієї систематичної групи, що виникає під впливом мінливості, закріплюється спадково, у результаті одного спільного предка утворюються різні підвиди і види.

Наведіть приклади дивергенції.

(розглянути як приклад дивергенцію ссавців та видозміненого листя рослин) (слайди 6-7).

На якому рівні можна спостерігати дивергенцію.

Дивергувати можуть види, сімейства, загони.

Яка роль дивергенції у процесі еволюції?

Дивергенція призводить до виникнення різноманітних за будовою та функцій організмів, що забезпечує повніше використання умов середовища.

Формулювання висновку: (Слайд 8) після виникнення великих систематичних груп на шляху ароморфозу починається велика дивергентна еволюція цієї групи шляхом придбання адаптацій.

  • Ароморфоз
  • Ідіоадаптації
  • Конвергенція

Що таке конвергенція?

Поява подібних ознак у різних неспоріднених груп, що мешкають в однакових умовах середовища (слайд 9)

Як могла виникнути подібна зовнішня схожість у тварин різних систематичних груп? А внутрішнє?

Конвергенція - сходження ознак у процесі еволюції неблизькоспоріднених груп організмів, Придбання ними подібної будови в результаті існування в подібних умовах та однаково спрямованого природного відбору. Конвергентна подібність не буває глибокою. (навести приклади, що характеризують внутрішню будову дельфіна та акули, різне систематичне положення визначає відмінності) (слайд 10)

На якому рівні може спостерігатись конвергенція

В одних умовах існування тварини, що належать до різних систематичних груп, можуть набувати подібну зовнішню будову (конвергентна подібність) (слайд 11)

Чи може еволюційний процес дати зворотний хід життя повернеться до витоків?

Як ви вважаєте, якщо відновити на Землі колишні умови існування, чи з'являться знову динозаври. (слайд 12)

Висловлювання аргументів "за" та "проти".

Підвести висновку: історія Землі нерідко виникали фізичні умови, повторюючі вже існували раніше. Наприклад, територія Західного Сибірунеодноразово піднімалася із дна моря і знову опускалася.

Види відрізняються один від одного не окремими ознаками, а складними комплексами ознак. А повторення всього комплексу ознак статистично неймовірне, з чого: еволюція – процес необоротний.

Запис у зошиті:

Правила еволюції:

  1. Правило незворотності еволюції
  2. Правило чергування основних напрямів еволюції.

5. Первинне закріплення знань.

Порівняльна характеристикаоб'єктивних показників основних форм органічної еволюції (слайд 13)

Форма еволюції коротка характеристика Причини схожості ознак Причини розходження ознак Приклади
Дивергенція Розбіжність ознак організму не більше однієї систематичної групи, що виникає під впливом мінливості, закріплюється спадково, у результаті одного спільного предка утворюються різні підвиди і види. Спорідненість організмів Формування різного роду адаптацій у різних умовахсереди
Конвергенція Сходження ознак у процесі еволюції неблизкоспоріднених груп організмів, придбання ними подібної будови внаслідок існування у подібних умовах і однаково спрямованого природного добору. Формування подібних адаптацій за однакових умов середовища Організми відносять до різних систематичних груп

6. Вторинне закріплення знань.

Порівняйте організми і поясніть, якого явища належить їх схожість чи відмінність. Відповіді внесіть до таблиці

Дивергенція Конвергенція
  1. Ведмедка і кріт (подібність форм передніх ніг) (слайд 14)
  2. Сосна звичайна та кедрова сосна (відмінності в будові) (слайд 15)
  3. Заєць-біляк та заєць-русак (слайд 16)
  4. Верблюд та курдючна вівця (запас жиру) (слайд 17)
  5. Верблюд одногорбий і верблюд двогорбий (слайд 18)
  6. Річковий рак та скорпіон (мають клешні) (слайд 19)
  7. Річковий рак та краб (мають клешні) (слайд 20)
  8. Виноградний равлик і великий ставок (слайд 21)
  9. Плавунець облямований і плавунець чорний-тинник (слайд 22)
  10. Тушканчик та кенгуру (довгі задні ноги) (слайд 23)
  11. Жаба та жаба (слайд 24)
  12. Жаба та кімнатна муха (анабіоз) (слайд 25)
  13. Бражник і колібрі (не сідають на квітку в процесі харчування, а зависають над ним у повітрі, швидко-швидко перебираючи вузькими крилами) (слайд 26)
  14. Їжак та єхидна (подібність покриву) (слайд 27)

Ключ (слайд 28)

Дивергенція Конвергенція
2, 3, 5, 7, 8, 9, 11 1, 4, 6, 10, 12, 13, 14

7. Підбиття підсумків уроку.

Хлопці, яку мету ми поставили на початку уроку, чи досягли ми цієї мети? (висловлювання учнів)

На уроці ми навчилися ставити собі за мету і домагатися її вирішення; ви показали ваші вміння логічно мислити, відбирати та оцінювати інформацію. Щоб бути успішним сьогодні потрібно мати інформаційну грамотність. Сьогодні ви, хлопці, зробили ще один крок на шляху оволодіння цим мистецтвом.

Рефлексія

Чи задоволені своїми результатами?

Пропонується невелика анкета, яка дозволяє здійснити самоаналіз, дати якісну та кількісну оцінку уроку (слайд 29)

8. Домашнє завдання (слайд 30)

13, питання до тексту.

Для бажаючих: підібрати приклади конвергенції та дивергенції, використовуючи Інтернет чи додаткову літературу.

Ви сьогодні дуже старались! Дякую вам за урок!

МБОУ «Новомирська ЗОШ»

КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО УРОКУ З БІОЛОГІЇ

« Загальні закономірностібіологічної еволюції»

9 клас

Підготувала:вчитель біології

Животкевич Н.М

2014/15 уч.

Мета уроку:

розглянути загальні закономірності біологічної еволюції, виявити закономірності еволюційного процесу, продовжити формування вмінь та навичок самостійної роботи, виділяти головне, аналізувати, робити висновки.

Завдання:

Навчальні:на основі знань про еволюційну залежність ароморфозів та ідіоадаптацій поглибити уявлення про результати еволюції, розглянути загальні закономірності біологічної еволюції, виявити закономірності еволюційного процесу, проаналізувати явище дивергенції та конвергенції на мікроеволюційному рівні.

Розвиваючі:продовжити розвиток інтелектуальних та інформаційних умінь через розвиток біологічних завдань, що вимагають логічного мислення, продовжити формування умінь аналізувати, узагальнювати, працювати з різними джерелами інформації, умінь встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки, логічно мислити, оформлювати результати розумових операцій в усній та мисленні . Розвиток комунікативних та рефлексивних умінь.

Виховують:виховання відповідального ставлення до навчальної діяльності, культури праці та спілкування, формування діалектико-матеріалістичного світогляду, розвиток пізнавального інтересу до предмета, визнання цінності знань для саморозвитку.

Тип уроку:комбінований.

Вигляд уроку:урок засвоєння знань.

Метод ведення:діалогове спілкування з урахуванням роботи з матеріалами підручника, таблиць, слайдів.

Рівень засвоєння:частково-пошуковий.

Форми організації навчальної діяльності:усні відповіді з місця, самостійна робота з інформаційним матеріалом, заповнення таблиці, вирішення біологічних завдань, виконання тестової роботи самостійно, здійснення самоконтролю та рефлексії.

Прийоми діяльності вчителя:створення умов для постановки проблеми, допомога учням у пошуку відповідей та вирішенні спірних питань, створення ситуації успіху, підбиття підсумків роботи.

Розвиток умінь учнів:взаємодіяти у групах, застосовувати знання у новій ситуації, вирішувати нестандартні завдання, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, розвивати здібності до самоаналізу.

Основні поняття уроку:філогенез, дивергенція, конвергенція

Джерела інформації:Біологія ЗАГАЛЬНІ ЗАКОМІРНОСТІ. 9 клас: підручник для загальноосвітніх установ/С.Г. Мамонтов, В.Б. Захаров, Н.І. Сонін - М.: Дрофа, 2011. - 66 стор; Електронна презентація.

Виставлення оцінок за урок:на розсуд вчителя, самооцінка учнів.

План уроку:

Організаційний момент.

Актуалізація знань.

Постановка навчальної проблеми.

Пошук вирішення проблеми.

Первинне закріплення знань.

Вторинне закріплення знань. Виконання тесту.

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Домашнє завдання.

Хід роботи:

п.п

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Супровід

Орг. Момент

1 хв

Здрастуйте, хлопці. Сідайте. Черговий повідомите імена відсутніх?

Сьогодні на уроці відсутні…….

Опитування д/з

10 хв

Минулого уроку ми з вами вивчили тему: «Головні напрямки еволюції».

Отже, повторимо вивчений матеріал:

1. Завдання: Дайте визначення поняттям: ароморфоз, ідіоадаптації, загальна дегенерація, наведіть приклади.

2. Завдання: На дошці зображені приклади, що описують різновиди напрямів еволюції, розподіліть їх у тир графи: ароморфози, ідіоадаптації, загальна дегенерація ... (виконайте письмово в зошиті)

3. завдання: електронні тест (1 особа)

    Завдання:

Ароморфоз – це ускладнення структурно-функціональної організації, підняття її більш високий рівень. (перехід від пасивного харчування до активного – поява щелеп у хребетних)

Ідіоадаптація – це пристосування до спеціальних умов середовища, корисне у боротьбі існування, але з змінює рівня організації тварин чи рослин.

(п'ятипала кінцівка ссавців)

Завдання:

    пористі легені у рептилій;

    первинна кора мозку у рептилій;

    голий хвіст у бобра;

    відсутність кінцівок у змій;

    відсутність коренів у повиліки;

    виникнення перегородки у шлуночку серця у рептилій;

    молочні залози у ссавців;

    утворення ластів у моржів;

    відсутність кровоносної системи у ціп'яків;

    відсутність потових залоз у собак

Слайд №1,2

Вивчення нової теми:

15 хв

Цілепокладання:

Пошук вирішення проблеми

Групова робота з підручника тексту.

Діалогове спілкування на основі роботи з матеріалами підручника:

Запис у зошиті:

Порівняйте дощового черв'яка та личинку хруща.

Чим можна пояснити те, що дощовий черв'як і п'явка мають відмінності в будові, хоча і відносяться до одного типу?

Чим можна пояснити, те, що дощовий черв'як і личинка хруща мають деякі риси подібності, але ставляться до різних типів тварин?

Як ви вважаєте, що сьогодні ми з вами вивчатимемо на уроці?

Додатково ми дізнаємось про правила еволюції.

Продовжимо вчитися працювати з навчальною літературою, Витягувати з неї необхідну інформацію; складати невеликі повідомлення, викладати їх зміст та формулювати питання; мислити та чітко відповідати на поставлені питання, вирішувати біологічні завдання та завдання тестового характеру, оцінювати свою роботу.

Згадайте визначення еволюції?

Серед форм еволюції виділяють:

Дивергенцію

Конвергенцію

Розглянемо докладніше ці форми та з'ясуємо їхнє еволюційне значення.

- Завдання для 1 групи: прочитайте текст підручника с.66-67 Дивергенція. Розкрийте зміст поняття дивергенція. Чим можна пояснити відмінність ознак у організмів родинних груп.

Завдання для 2 групи: прочитайте текст підручника с.67-70 Конвергенція.

Розкрити зміст поняття конвергенція. Чим можна пояснити виникнення загальної подібності у неспоріднених груп організмів. Наведіть приклади подібності будови органів у неспоріднених груп тварин, що у однакових умовах.

- Що таке дивергенція?

Розбіжність ознак організму не більше однієї систематичної групи, що виникає під впливом мінливості, закріплюється спадково, у результаті одного спільного предка утворюються різні підвиди і види.

Наведіть приклади дивергенції.

(розглянути як приклад дивергенцію ссавців та видозміненого листя рослин) (Додаток №1)

На якому рівні можна спостерігати дивергенцію.

Яка роль дивергенції у процесі еволюції?

Формулювання висновку: після виникнення великих систематичних груп по дорозі ароморфоза починається велика дивергентна еволюція цієї групи шляхом придбання адаптацій.

Що таке конвергенція? (Додаток №2)

Як могла виникнути подібна зовнішня схожість у тварин різних систематичних груп? А внутрішнє?

Чи може еволюційний процес дати зворотний хід життя повернеться до витоків?

Підвести висновку: історія Землі нерідко виникали фізичні умови, повторюючі вже існували раніше. Наприклад, територія Західного Сибіру неодноразово піднімалася із дна моря і знову опускалася.

Види відрізняються один від одного не окремими ознаками, а складними комплексами ознак. А повторення всього комплексу ознак статистично неймовірне, з чого: еволюція – процес необоротний.

Правила еволюції: (Додаток №3) пам'ятки

Правило незворотності еволюції

Правило чергування основних напрямів еволюції.

Після тексту вам дано два питання, на які ви повинні підготувати відповідь до наступного уроку.

Дощовий черв'яквідноситься до типу Кільчасті черв'яки класу Малощетинкові черв'яки. Має витягнуте циліндричне тіло, на передньому кінці тіла знаходиться невелика рухлива головна лопата, позбавлена ​​очей, антен і щупалець. Тіло сегментоване, з маленькими щетинками.

П'явкавідноситься до типу Кільчасті черв'яки, класу П'явки. Має витягнуте, сплощене у спинно-черевному напрямку тіло, на передньому та задньому кінцях розташовані присоски, щетинки відсутні.

Личика хрущавідноситься до типу Членистоногі, класу Комахи. Зовні схожа на хробака, добре пересувається у ґрунті, Через те, що мешкають під землею не мають очей. Добре розвинений ротовий апарат гризучого типу, завдяки йому личинка хруща риє землю і харчується рослинними залишками і корінням рослин.

Спосіб видобутку їжі, спосіб життя.

Закономірність еволюції.

Еволюція - процес історичного розвитку живої природи на основі мінливості, спадковості та природного відбору.

Робота в групах із підручником

Дивергувати можуть види, сімейства, загони.

Дивергенція призводить до виникнення різноманітних за будовою та функцій організмів, що забезпечує повніше використання умов середовища.

Конвергенція - сходження ознак у процесі еволюції неблизькоспоріднених груп організмів, придбання ними подібної будови в результаті існування в подібних умовах і однаково спрямованого природного відбору.)

В одних умовах існування тварини, що належать до різних систематичних груп, можуть набувати подібну зовнішню будову (конвергентна схожість)

Ні.

Читають вголос текст пам'ятки.

Слайд 3

Слайд №4

Слайд №5,6,7

Слайд №8,9,10

Слайд 11

Закріплення:

10 хв:

Порівняльна характеристика об'єктивних показників основних форм органічної еволюції.

Форма еволюції Коротка характеристика Причини подібності ознак Причини відмінності Приклади .

Порівняйте організми і поясніть, якого явища належить їх схожість чи відмінність. Відповіді внесіть до таблиці: Дивергенція Конвергенція

Ведмедка і кріт (подібність форм передніх ніг)

Сосна звичайна та кедрова сосна (відмінності в будові)

Заєць-біляк та заєць-русак

Верблюд та курдючна вівця (запас жиру)

Верблюд одногорбий і верблюд двогорбий

Річковий рак та скорпіон (мають клешні)

Річковий рак та краб (мають клешні)

Виноградний равлик і великий ставок

Плавунець облямований і плавунець чорний-тинник

Тушканчик та кенгуру (довгі задні ноги)

Жаба та жаба

Жаба та кімнатна муха (анабіоз)

Бражник і колібрі (не сідають на квітку в процесі харчування, а зависають над ним у повітрі, швидко-швидко перебираючи вузькими крилами)

Їжак та єхидна (подібність покриву)

ДивергенціяРозбіжність ознак організму не більше однієї систематичної групи, що виникає під впливом мінливості, закріплюється спадково, у результаті одного спільного предка утворюються різні підвиди і види. Спорідненість організмів Формування різного роду адаптацій у різних умовах середовища

КонвергенціяСходження ознак у процесі еволюції неблизкоспоріднених груп організмів, придбання ними подібної будови внаслідок існування у подібних умовах і однаково спрямованого природного добору. p align="justify"> Формування подібних адаптацій в однакових умовах середовища Організми відносять до різних систематичних груп.

Ключ

Дивергенція Конвергенція

2, 3, 5, 7, 8, 9, 11 1, 4, 6, 10, 12, 13, 14

Слайд №12

Слайд №13-26

Слайд №27

Повторення:

5 хв:

А тепер я пропоную вам попрацювати над повторенням і згадати основні моменти вивчених раніше тем:

На слайді зображені малюнки видів боротьби за існування, потрібно вибрати 1 зайвий у кожному ряду.

Перед вами матрьошки з поняттями, але вони переплутані, зберіть їх правильно.

Робота з інтерактивною дошкою

1 – 3, 2-1, 3-3.

Робота біля дошки.

Висновок з уроку:

4 хв:

І з якими новими поняттями ми познайомилися під час уроку?

Щоб зрозуміти як пройшов наш урок я попрошу вас відповісти на запитання:

1. На уроці я працював активно/пасивно

2. Своєю роботою на уроці я задоволений/не задоволений

3. Урок для мене видався коротким/довгим

4. За урок я не втомився/втомився

5. Мій настрій став кращим / став гіршим

6. Матеріал уроку мені був зрозумілий/незрозумілий

корисний / некорисний

цікавий / нудний

легким/важким

цікавим/не цікавим

Відповідають і здають листочки

Слайд №28

Д/З:

1 хв:

Домашнє завдання п 13, відповідь на запитання у пам'ятці, Плотніков А, Зикова, Курбатова А отримують олімпіадні завдання.

Записують у щоденнику.

Слайд №29

ДОДАТОК 1

Дивергенція

Поява нових форм завжди пов'язана із пристосуванням до місцевих географічних та екологічних умов існування. Так, клас ссавців складається з численних загонів, представники яких відрізняються родом їжі, особливостями місць проживання, тобто умовами існування (комахоїдні, рукокрилі, хижі, парнокопитні, китоподібні тощо). Кожен із цих загонів включає підзагони та сімейства, які, у свою чергу, характеризуються не тільки специфічними. морфологічними ознаками, а й екологічними особливостями (форми, що бігають, скачуть, лазять, риють, плавають). Усередині будь-якого сімейства види та пологи різняться способом життя, об'єктами харчування тощо. Як вказував Дарвін, основу всього еволюційного процесу лежить дивергенція. Дивергенція будь-якого масштабу є результатом дії природного відбору у формі групового відбору (зберігаються або усуваються види, пологи, сімейства і т. д.). Груповий відбір також заснований на індивідуальному відборі всередині популяції. Вимирання виду відбувається рахунок загибелі окремих особин.

Своєрідність морфологічних особливостей організмів, що набувають у процесі дивергенції, має деяку єдину основу у вигляді генофонду споріднених форм. Кінцівки всіх ссавців сильно відрізняються, але мають єдиний план будови і є п'ятипалою кінцівкою. Тому органи, що відповідають один одному за будовою та мають загальне походження, незалежно від виконуваної функції, називають гомологічними. Прикладом гомологічних органів рослин є вуса гороху, колючки кактуса – все це видозмінене листя.

ДОДАТОК 2

Конвергенція

В однакових умовах існування тварини, що належать до різних систематичних груп, можуть набувати подібну будову. Така подібність будови виникає при подібності функцій і обмежується лише органами, безпосередньо з одними й тими самими чинниками середовища. Зовні дуже схожі хамелеони та агами, що лазять по гілках дерев, хоча належать до різних підрядів.

У хребетних тварин конвергентна схожість виявляють кінцівки морських рептилій та ссавців.

Сходження ознак зачіпає переважно лише ті органи, які безпосередньо пов'язані з подібними умовами середовища.

ДОДАТОК №3

ПРАВИЛА ЕВОЛЮЦІЇ

Л. Долло в 1893 р. так сформулював закон про незворотність еволюції: "Організм ні цілком, ні навіть частково не може повернутися до стану, вже здійсненого в ряду його предків".

Бельгійський палеонтолог Л. Долло сформулював загальне становищееволюція представляє процес незворотний. Це положення багаторазово потім підтверджувалося та отримало назву закону Долло. Сам автор дав дуже коротке формулювання закону незворотності еволюції. Він завжди був правильно зрозумілий і викликав іноді цілком обгрунтовані заперечення. За Долло, «організм неспроможна повернутися, навіть частково, до колишнього стану, вже здійсненому серед його предков».

    ПРАВИЛО ЗАСОБИ ГОЛОВНИХ НАПРЯМКІВ ЕВОЛЮЦІЇ

Сформульоване А. Н. Северцевим (1910) правило, згідно з яким між шляхами еволюції є певні співвідношення: післяароморфоза (виходу групи в нове середовище) починається інтенсивний (освоєння нових умов середовища) та формування нових таксонів даної природної групи організмів (відбувається ) . Таке чергування напрямів еволюції притаманно всіх груп тварин і рослин.

Завдання: Знайди інформацію про вчених, які зробили внесок у створення цих законів.

Дай визначення виділеним поняттям, використовуючи додаткову літературу.

>> Основні закономірності еволюції

Основні закономірності еволюції.


1. Що таке еволюція?
2. Які факти підтверджують еволюційне вчення?

При побудові філогенетичних рядів біологи-еволюціоністи, крім палеонтологічних даних, широко використовують порівняльний метод, за допомогою якого вони встановлюють подібність у будові організмів, їх біохімічні реакції, особливості розмноження або інші властивості, за якими можна судити про шляхи розвитку групи від загального предка.

Зміст уроку конспект уроку та опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технологіїзакриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика завдання та вправи, самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси, рівень складності завдань: звичайний, високий, олімпіадний домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, коміксі, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, казки Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ВНТ) підручники основні та додаткові тематичні свята, слогани статті національні особливостісловник термінів інші Тільки для вчителів

Морфофункціональні особливості живих організмів визначаються двома факторами: фізіологічними потребами та конкретними умовами довкілля. При всій різноманітності приватних особливостей будови та пристосувань організмів до зовнішнього середовища можна виділити деякі загальні закономірності еволюційного процесу.

Закономірності еволюційного процесу

Дані систематики, палеонтології, порівняльної анатомії та інших біологічних дисциплін дають змогу з великою точністю відновити перебіг еволюційного процесу на надвидовому рівні. Серед форм еволюції груп живих організмів можна назвати: дивергенцію, конвергенцію і паралелізм.

Дивергенція.Поява нових форм завжди пов'язана із пристосуванням до місцевих географічних та екологічних умов існування. Так, клас ссавців складається з численних загонів, представники яких відрізняються родом їжі, особливостями місць проживання, тобто умовами існування (комахоїдні, рукокрилі, хижі, парнокопитні, китоподібні тощо). Кожен із цих загонів включає підзагони і сімейства, які, своєю чергою характеризуються як специфічними морфологічними ознаками, а й екологічними особливостями (форми що бігають, скачущі, лазять, риють, плаваючі). Усередині будь-якого сімейства види та пологи різняться способом життя, об'єктами харчування тощо. Як вказував Дарвін, основу всього еволюційного процесу лежить дивергенція. Дивергенція будь-якого масштабу є результатом дії природного відбору у формі групового відбору (зберігаються або усуваються види, пологи, сімейства і т. д.). Груповий відбір також заснований на індивідуальному відборі всередині популяції. Вимирання виду відбувається рахунок загибелі окремих особин.

Своєрідність морфологічних особливостей організмів, що набувають у процесі дивергенції, має деяку єдину основу у вигляді генофонду споріднених форм. Кінцівки всіх ссавців сильно відрізняються, але мають єдиний план будови і є п'ятипалою кінцівкою. Тому органи, що відповідають один одному за будовою та мають загальне походження, незалежно від виконуваної функції, називають гомологічними. Прикладом гомологічних органів рослин є вуса гороху, колючки кактуса - все це видозмінене листя.

Конвергенція.В однакових умовах існування тварини, що належать до різних систематичних груп, можуть набувати подібну будову. Така подібність будови виникає при подібності функцій і обмежується лише органами, безпосередньо з одними й тими самими чинниками середовища. Зовні дуже схожі хамелеони та агами, що лазять по гілках дерев, хоча належать до різних підрядів (рис. 6, див. рис. 3).

Малюнок 6. Лагаюча агама. Зовнішнє подібність з хамелеоном обумовлено подібною довкіллям.

У хребетних тварин конвергентна подібність виявляють кінцівки морських рептилій та ссавців (рис. 7). Сходження ознак зачіпає переважно лише ті органи, які безпосередньо пов'язані з подібними умовами середовища.

Малюнок 7. Конвергенція. Подібність форми тіла та плавників у неспоріднених швидко плаваючих тварин: акули (А), іхтіозавра (Б), дельфінів (В, Г).

Конвергенція спостерігається і в груп тварин, що далеко віддаляються один від одного в систематичному відношенні. Організми, що мешкають у повітрі, мають крила (рис. 8). Але крила птиці та кажанів- це змінені кінцівки, а крила метелика – вирости стінки тіла.

Малюнок 8. Конвергенція. Розвиток пристосувань для ширяння в повітрі у хребетних: А - летюча риба, Б - жаба, що літає, В - літаюча агама, Г - білка-летяга.

Органи, що виконують подібні функції, але мають різну в принципі будову та походження, називають аналогічними.

біологічний прогрес еволюція

Паралелізм.Паралелізм є формою конвергентного розвитку, властивого для генетично близьких груп організмів. Наприклад, серед ссавців китоподібні та ластоногі незалежно один від одного перейшли до проживання у водному середовищі та придбали подібні пристосування для пересування у цьому середовищі – ласти. Відома загальна подібність мають неспоріднені ссавці тропічного пояса, що мешкають на різних континентах у близьких кліматичних умовах(Мал. 9).

Малюнок 9. Конвергентна подібність будови між неспорідненими ссавцями дощові ліси Африки (ліворуч) та Південної Америки: А - карликовий гіпопотам, Б - водосвинка, В - африканський оленек, Г - пака, Д - карликова антилопа, Е - агуті, Ж - сірий дукер, З - мазама, І - панголін, К - гігантський броненосець.

В ДО. м Сімей. КДУ «Середня загальноосвітня школа№1 ім. Н.Г. Чернишевського»

Коновалова С.М. - вчитель біології вищої категорії.

Тема: Загальні закономірності біологічної еволюції (9 клас)

Ціль: Створити коротку характеристикуеволюції та виявити загальні закономірності біологічної еволюції

Завдання(Очікувані результати):

    На основі знань про еволюційну залежність макроеволюції (ароморфозів та ідіоадаптацій) учні поглиблять уявлення про результати еволюції;

    Учні проаналізують явища дивергенції та конвергенції на макроеволюційному рівні;

    Учні сформулюють закономірності еволюційного процесу.

Фактичні знання учнів:

    Біологічна еволюція;

    Макроеволюція;

    Мікроеволюція.

Хід уроку:

    Мотивальний штурм. 5 хв .

Давайте подумаємо, який сенс ви вкладаєте і як розумієте такі терміни, і до чого наводять процеси, про які піде мова, як: Еволюція, Прогрес, Регрес, Закономірність.

Після обговорення даємо пояснення термінам:

1. Еволюція– (від лат. Evolution – розгортання)

2. Прогрес- (Від лат. Progressus - рух вперед)

3. Регрес- (Від лат. Regressus - повернення, рух назад)

4. Закономірність – правило

Як ви думаєте, про що сьогодні йтиметься на уроці? Як ми можемо пов'язати знання, отримані раніше, з новими запропонованими термінами?

Міркування учнів. Формулювання ними теми уроку

Отже, тема нашого уроку:

Актуалізація. 3 хв .

Ми з вами з'ясували, що біологічний прогреснаводить і є результатом успіху в боротьбі за існування. Відсутність будь-якого необхідного рівня пристосованості призводить до біологічного регресу (спрощення).

-А давайте спробуємо провести міні-дослідженнята з'ясувати:

Чи існують якісь закономірності еволюційного процесу?

На ваш погляд, яка ж мета нашого уроку та очікувані результати:

Міркування учнів. Формулювання ними очікуваних результатів та мети уроку

Виявити загальні закономірності біологічної еволюції

Ш. Реалізація. 10 хв. (Робота в малих групах)

    Для цього ми з вами протягом останніх уроків складали опорну схему біологічної еволюції, з якою працювали. Давайте, порівняємо їх і за потребою доповнимо і заповнимо повністю. Для цього, користуючись підручником та додатковою літературою, працюючи в малих групах, заповнимо спочатку таблицю, а потім і порожні осередки у схемі та обговоримо всі разом.

Закономірність

Їхня характеристика

Приклади

1.Дивергенція –розбіжність ознак у зв'язку з пристосуваннями до різних умов.

При дивергенціїодні й самі органи родинних організмів змінюються по-різному, та його походження залишається загальним. Такі органи називають гомологічними.

Зовнішня будовакінцівок тигра, ховраха, крота, кита, коня, кажана, мавпи значно відрізняється, але внутрішня будовазалишається загальним у зв'язку з єдиним походженням.

2. Конвергенція –незалежний розвиток подібних ознакову різних організмів при їх переході до однакових умов довкілля.

Результатом конвергенціїможе бути подібність, як і будову цілого тіла, і окремих органів. Такі органи називають аналогічними.

Аналогічні органи: крила метеликів і кажанів, роючі кінцівки крота і капустянки (комаха), плавці і обтічна форма тіла у риб і водних ссавців-китів, дельфінів.

    Рефлексія 1 етапу роботи – заповнення таблиці та перевірка засвоєння знань. 10 хв.

– Перевіримо правильність заповнення таблиці на дошці. Вставимо в запропоноване визначення ключове слово, що визначає. Якщо правильно - потім розберемо характеристику даного визначеннята подивимося ілюстрації.

(Для слабких учнівможливе рішення в парах, малих групах, для сильніших - самостійно)

    Рефлексія 2 етапи роботи – заповнення опорної схеми та перевірка засвоєння знань. 3-5 хв.

Повернімося до опорної схеми і заповнимо порожні комірки в ній. Але для цього ми повинні з'ясувати з вами, наскільки правильно ми зрозуміли нові поняття. Для цього виконаємо тест:

(Для слабких учнів можливе рішення у парах, малих групах, для сильніших – самостійно)

Це будуть: Дивергенція → гомологічні органи

Розібрати приклади

Конвергенція→ аналогічні органи.

(Для слабких учнів можливе рішення у парах, малих групах, для сильніших – самостійно)

Отже, ми завершуємо заповнення своєї опорної схеми.

(Для слабких учнів можливе рішення у парах, малих групах, для сильніших – самостійно)

    Тести.

Для кращого засвоєння та перевірки того, наскільки ми засвоїли новий матеріал, проведемо невелике тестування ( Додаток 1).

(Спочатку самостійне рішення, потім обговорення в парах, малих групах та обговорення з класом)

Заповнюють лист само і взаємооцінювання. 1 бал – 1 правильна відповідь(Додаток 2).

питання

Самостійно

РАЗОМ:

Диференційований підхід:

(За наявності часу можна обмінятися варіантами. Для сильніших учнів, можливе рішення двох варіантів)

Варіант 1.

а) корінь та кореневища;

б) лист і чашолистки;

в) корінь та стебло;

    Конвергенцією називається:

а) аналогією;

б) гомологією;

в) регресом;

Загальні закономірності біологічної еволюції.

Варіант 2.

    Гомологічними органами є:

а) око людини та око павука;

б) крило метелика та крило кажана;

в) луска рептилії та пір'я птахів;

    Різноманітність пристроїв пояснюється:

а) лише впливом умов середовища на організм;

б) взаємодією генотипу та умов середовища;

лише особливостями генотипу;

    Конвергенцією називається:

а) розбіжність ознак у процесі еволюції;

б) сходження ознак у процесі еволюції;

в) утворення ізольованої групи усередині популяції;

    Аналогічними органами рослин є:

а) корінь та кореневища;

б) лист і чашолистки;

в) корінь та стебло;

    Подібність ознак, що виникають у результаті конвергенції, називається:

а) аналогією;

б) гомологією;

в) регресом;

IV . Рефлексія 10-15 хв.

А тепер, давайте, таки повернемося до мого питання:

- Чи існують якісь закономірності (правила) біологічної еволюції?

Для цього необхідно відповісти на запитання:

(Паралельно за стратегією Fichbone («Скелет риби») із технології Критичного мисленнячерез читання та лист (РКМПП). На верхній кісточці записується формулювання проблеми, а на нижній - факти). Голова – записується проблема, тобто. мета уроку – закономірності біологічної еволюції, хвіст – вирішення проблеми-висновки. Бажано все робити на кольоровому папері.

    Чи може вигляд чи інша будь-яка систематична група повернутися до колишнього стану? ( Необоротність еволюції)

Наприклад, плазуни, що виникли від примітивних земноводних, як би не йшла їхня еволюція, не можуть дати початок земноводним.

(Міркування учнів)

    Чи може група будь-яких організмів, що стала на шлях пристосування до будь-яких умов існування почати розвиватися іншим шляхом? ()

Прогресуюча спеціалізація

Наприклад, якщо якась група тварин придбала пристосування до польоту, то наступних етапах її розвитку ці пристосування посилюватимуться. Наприклад, крила у метеликів та кажанів.

    (Міркування учнів) Що, і як відбувається у разі підвищення організації (ароморфоз), і у зв'язку з цим, поява різних пристосувань (

ідіоадаптацій)?

(Чергування основних напрямів еволюції).

Наприклад, якщо якась група тварин придбала пристосування до польоту, то наступних етапах її розвитку ці пристосування посилюватимуться. Наприклад, крила у метеликів та кажанів.

Наприклад, ароморфози, що дозволили хребетним вийти з води на сушу, відкрили можливості для освоєння наземно-повітряного довкілля, розвитку різних приватних пристроїв - ідіоадаптацій. Наступні ароморфози призвели до появи плазунів та розвитку у них різних пристосувань до нових місцепроживання.

Отже, давайте запишемо у зошитах -

1. Загальні закономірності біологічної еволюції:

2. Необоротність еволюції.

3. Прогресуюча спеціалізація.

Чергування основних напрямів еволюції. У світових катаклізмах минулого загинуло безліч видів, пологів, сімейств організмів. Але тоді клімат був не стабільний, протікали активніше та спонтанніше.

геологічні процеси Що ж ми спостерігаємо насучасному етапі

    у процесі еволюції?

Наприклад, якщо якась група тварин придбала пристосування до польоту, то наступних етапах її розвитку ці пристосування посилюватимуться. Наприклад, крила у метеликів та кажанів.

Як ви вважаєте, який вплив своєю діяльністю впливає людина на процес еволюції та перебіг закономірностей біологічної еволюції?

Люди не усвідомлюють до кінця, що вони руйнують світ, в якому вони живуть. Ми перетворюємо світ на безплідну пустелю за допомогою пилок, отрут, складної техніки та вогнепальної зброї.

Моя планета – людський дім.

І як їй жити під димним ковпаком,

Де стічна канава - океан,

Де вся природа спіймана в капкан,

Де місця немає ні лелеці, ні леву,

Де стогнуть трави: «Більше не можу…» Цілі масиви в Європі таПівнічної Америки

знищені кислотними дощами. Це результат промислового забруднення. У спекотних країнах зникають чудові ліси – джунглі. Ці ліси – одне із чудес природи. Тут мешкають 2/3 всіх видів рослин, тварин, грибів, які є Землі.

За останні 20 років людина вирубала стільки лісу, скільки було знищено за все його попереднє існування.

Зникли з Землі такі тварини, як зебра – квана, в Африці.

Бізони в Америці, мандрівний голуб, приблизно 250 років тому було виявлено

морська корова, а через 27 років вона зникла з лиця Землі.

Кожному 5 виду звірів, кожному 4 виду рептилій та амфібій, кожному 5 виду птахів сьогодні загрожує небезпека. 25 000 видів вищих рослинпланети на межі повного зникнення. За останні 50-60 років зникло на планеті 77 видів звірів і кілька сотень видів рослин, 26 видів птахів.

-Щороку з лиця Землі зникає 1 тварина, а щотижня - одна рослина.

Ми рубаємо ліс, влаштовуємо сміттєзвалища,

Але хто під захист все візьме?

Порожні струмки, в лісі лише палиці.

Пора б людству зрозуміти,

Багатство у Природи, відбираючи,

Що Землю треба також охороняти:

Вона, як ми, така сама – жива!

    Д/З - № 31, 32. повторити - № 24-30. Підготовка до КР

Написати есе: «Світ без еволюції»

    Підсумки уроку

Додаток 1

Загальні закономірності біологічної еволюції.

Варіант 1.

    Аналогічними органами рослин є:

а) корінь та кореневища;

б) лист і чашолистки;

в) корінь та стебло;

    Конвергенцією називається:

а) розбіжність ознак у процесі еволюції;

б) сходження ознак у процесі еволюції;

в) утворення ізольованої групи усередині популяції;

    Подібність ознак, що виникають у результаті конвергенції, називається:

а) аналогією;

б) гомологією;

в) регресом;

    Гомологічними органами є:

а) око людини та око павука;

б) крило метелика та крило кажана;

в) луска рептилії та пір'я птахів;

    Різноманітність пристроїв пояснюється:

а) лише впливом умов середовища на організм;

б) взаємодією генотипу та умов середовища;

лише особливостями генотипу;

Загальні закономірності біологічної еволюції.

Варіант 2.

    Гомологічними органами є:

а) око людини та око павука;

б) крило метелика та крило кажана;

в) луска рептилії та пір'я птахів;

    Різноманітність пристроїв пояснюється:

а) лише впливом умов середовища на організм;

б) взаємодією генотипу та умов середовища;

лише особливостями генотипу;

    Конвергенцією називається:

а) розбіжність ознак у процесі еволюції;

б) сходження ознак у процесі еволюції;

в) утворення ізольованої групи усередині популяції;

    Аналогічними органами рослин є:

а) корінь та кореневища;

б) лист і чашолистки;

в) корінь та стебло;

    Подібність ознак, що виникають у результаті конвергенції, називається:

а) аналогією;

б) гомологією;

в) регресом;

(Додаток 2).

Аркуш саме і взаємооцінювання. 1 бал – 1 правильна відповідь

питання

Самостійно