Навколишній світ: Людина і світ, створений ним. Природа - це все, що нас оточує і не зроблено руками людини

Узагальнена Тема уроку:Природа і людина

Епіграф до уроку:

« Природа - це не те, що ми отримали в спадок від предків, а то, що ми взяли в борг у нащадків»(Стародавня індіанська сентенція).

Мета уроку:

  • Дати поняття учням про розмаїття природи, про те, що людина - частина її;
  • Показати зв'язок живої і неживої природи;
  • Закласти фундамент екологічної культури учнів;
  • Дати поняття раціонального природокористування;
  • Показати на прикладах - як впливає господарська діяльність людини на природу;
  • Робити щеплення правильні моральні і естетичні засади;
  • Виробити розуміння того, що здоров'я оточуючих, стан природи - турбота кожної окремої людини;
  • Практика колективної роботи, вміння робити вибірку потрібної інформації.

устаткування:

  • Зображення птахів, тварин, рослин в незайманому лісі;
  • Зображення технологічних катастроф і їх шкоди, завданої живій природі;
  • Плакати з охорони живої і неживої природи;
  • Проектор або будь-яке інше засіб демонстрації зображень.

Хід уроку:

1. Інструктаж по ТБ. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань.

учитель:«Діти, дайте відповідь, будь ласка, на кілька питань:

  • Що таке природа?
  • Яка вона буває? (Жива і нежива)
  • Ви любите природу?
  • Чи здатна людина нашкодити природі?
  • Як саме?
  • Що потрібно робити для того, щоб захистити природу від нас самих? »

учитель:«Письменник Джордж Оруелл сказав, що« людина - єдина істота, яка споживає, нічого не виробляючи. Він не дає молока, він не несе яєць, він дуже слабкий для того, щоб тягати плуг, він занадто повільний для того, щоб ловити кроликів. І все ж він верховний владика над усіма тваринами. Він жене їх на роботу, він відсипає їм на прокорм рівно стільки, щоб вони не мучилися від голоду - все ж інше залишається в його володінні. » і дійсно є правда в його словах. Ми існуючи - змінюємо світ, природу під себе. Але може варто задуматися? Чи не завдаємо ми шкоди всьому, що існує паралельно з нами? »

3. Вивчення нового матеріалу:

Що ж таке природа? Людина як частина навколишнього світу природи

учитель:«Перш за все, перед початком теми, я повідомлю вам, що сьогодні у нас з цього уроку буде груповий проект - домашнє завдання. Яке саме - я повідомлю в кінці уроку. Та група, яка по спільному голосуванню буде переможцем, - отримає грамоту та сертифікати на «5» на будь-який урок на нашу предмету. »

учитель:«Хто знає, що означає слово« класифікація »? Правильно. це поділ загальної групи, Маси на частини, відповідно деяким особливостям. Наприклад, по зростанню люди класифікуються на високих і невисоких, за віком - молоді і старі .... »

учитель:«Як можна кваліфікувати природу? Правильно, - вона буває жива і нежива. »

учитель:«Діти, а ми з вами частина природи? Людина відноситься до якого виду природи? Правильно, людина - частина живої природи. »

учитель:«Давайте назвемо приклади неживої природи.» (Вода, повітря, земля ...)

учитель:«Хто ж представники живої природи?» (Людина, звірі, птахи, рослини ...)

учитель:«У світі живої природи є 4 царства - тварини, рослини, гриби, бактерії. Всі ці царства - живі, вони створені природою з живих частинок-клітин. »

учитель:«Є деякі відмінні характеристики об'єктів живої природи:

  • Живі організми потребують диханні;
  • Живим організмам потрібна їжа;
  • У процесі свого життя вони дихають і прогресують;
  • Живі організми розмножуються;
  • Живі організми з часом помирають. »

учитель:«Який зв'язок є між живою і неживою природою? Давайте розглянемо на прикладі:

(Учитель включає слайд де написано 5 слів - 1 стовпчик вода, земля, повітря, сонце, 2 стовпчик - рослина)

  • Рослина - Земля - ​​коріння живлять рослину з грунту;
  • Рослина - Повітря - зелені легені переробляють вуглекислий газна кисень;
  • Рослина - Вода - корінням рослина вбирає воду з грунту;
  • Рослина - Сонці - сонячні промені дають необхідне тепло для життя рослині. »

учитель:«За цією ж схемою можна розібрати зв'язок будь-яких представників цих класів. І звірів, і комах, і людини ... »

учитель:«Життя на Землі неможлива за відсутності будь-якого з факторів неживої природи. Пропаде вода, земля, повітря або Сонце - пропаде все. Важко навіть уявити собі - сто буде з усіма живуть, коли все це зникне. »

учитель:«Людина вважає себе Царем Природи і думає, що він має право розпоряджатися всім, чим володіє Природа. Він ламає, вирубує, вбиває, збирає ... »

учитель:«Чи можуть представники світу тварин і рослин обійтися без людини? А він без них? »

учитель:«Людина - це всього лише частина Природи, він повинен підкорятися її законам. У своєму середовищі проживання він повинен вести себе, як личить. Є такий вислів: «Природа, якою ми користуємося, - це не те, що залишилося нам від предків, а то, що ми взяли в борг у наших нащадків.» Як ви розумієте цей вислів? »

учитель:«Безліч необоротних і непередбачуваних наслідків виникло від взаємодії людини і природи. На початку часів людина збирав і їв, полював і здобував тільки те, що давала йому природа. А вона була щедра з ним: їжа, житло, риба, дичина, ягоди і коренеплоди ... Еволюціонуючи людина стала вимагати більшого і більшого, він став змінювати, переробляти світ під себе. Про ніяких наслідки він навіть не замислювався. »

Учитель ставить на демонстрацію слайди зображень техногенних катастроф, шкоди завданої людиною живої природи.

учитель:«Як же саме людина виляє на природу? У кого є якісь міркування? »

учитель:«Чи варто людям замислитися над тим, як уберегти природу від самих себе?»

учитель:«Що ж людина залишить після себе своїм нащадкам? Він же бажаючи їм кращого, все гірше для них все робить. »

учитель:«Давайте разом прочитаємо вірш В. Чижова:

У природі стільки краси -

Придивіться, і ти зрозумієш,

Навіщо росисті кущі

Огортає тремтіння.

Куди, дзюркочучи, струмок біжить,

Прозоріше скла,

Про що під вечір, в поле жита,

Співають перепела ...

Нехай стане серцю твоєму

Зрозуміла пташина мова -

І ти навчишся тому,

Як це все берегти. »

учитель:«Як ви думаєте, про що цей вірш? Що просить зробити нас поет? »

учитель:«Для того, щоб ми пам'ятали про те, що ми відповідальні перед природою. Про те, що життя рослин і тварин в наших руках. Про те що гармонія живої і неживої природи - наша задача. Потрібно написати нам з вами пам'ятку людині. Давайте кожен напише за пропозицією, яке допомогло б уберегти природу. Наприклад, зменшити вирубку дерев.

Учні розробляють пропозиції.

учитель:«Завдання людини, використовуючи знання про природу, допомагати їй. Зберігати нашу природу, кожну її рисочку. Адже ми повинні бути вдячними Землі за те, що вона нас прихистила, виростила нас і дарує нам свої дари. »

учитель:«Людство вже не перший раз замислюється про те, щоб скоротити свій вплив негативного плану на природу. Створюються організації, пишуться книги, розробляються нові щадні технології. Але будь-яка допомога в цей напрямку - безцінна. Змінювати світ треба починаючи з самого себе. » Учитель включає на проекторі агітаційні плакати про охорону живої та неживої природи.


4. Підведення підсумків уроку.

Закріплення вивченого матеріалу

учитель:«Діти, скажіть на милість:

  • Людина - це представник живої або неживої природи?
  • Яких представників живої і неживої природи ви знаєте?
  • Як вони взаємопов'язані?
  • Що потрібно робити людині для того, щоб зберегти природу? »

Учитель зазначає найуважніших з учнів і заохочує їх хорошими оцінками.

учитель:«В кінці заняття я прочитаю вам вірш:

За ніжні світанки, багряні заходи,

Блискавки-небесні гуркіт,

За таємниці все природні,

За надра родючі,

Що матінка-Земля століттями там зберігає.

За крапельки роси кришталеві,

За хмари сумні.

За шум весняного дощу, ЛЮБЛЮ ПРИРОДУ я! »

Домашнє завдання

Учитель: «А зараз групове завдання-проект. За списком в класі по 3 людини в групі ви повинні будете придумати агітаційний плакат людству про те, що природу потрібно зберігати і берегти. »

Покажіть дітям фільми про охорону природи.

ПРИРОДА - це все, що нас оточує і не зроблено руками людини. Природу класифікують або розподіляють по групах на живу і неживу за такими ознаками: живі істоти або організми дихають, харчуються, ростуть, розвиваються, приносять потомство, вмирають. Завдання 1 Подумай, що з зображеного тут можна віднести до природи, а що створено людиною. Вкажи об'єкти, створені людиною.

Картинка 4 из презентації «Світ людини і світ природи»до уроків навколишнього світу на тему «Людина і природа»

Розміри: 960 х 720 пікселів, формат: jpg. Щоб безкоштовно завантажити картинку для уроку навколишнього світу, клацніть по зображенню правою кнопкою мишки і натисніть «Зберегти зображення як ...». Для показу картинок на уроці Ви також можете безкоштовно скачати презентацію «Світ людини і світ пріроди.ppt» цілком з усіма картинками в zip-архіві. Розмір архіву - 2578 КБ.

завантажити презентацію

Людина і природа

«Бережіть природу» - В тебе ми віримо, що не збрешу, Ти бережи нас, бережи. ». І шепочуть мені материки: «Ти бережи нас, бережи.» У тривозі гаї і ліси. Таймирський заповідник. На луках багато валеріани, в лісі ростуть конвалії. Рослини. Як птиці з небом, як вітер з лугом. Бережи свою планету, Адже інший на світі немає. Давай пройдемося повільно по лузі І «здрастуй!» Скажімо кожної квітки.

«Світ людини і світ природи» - Що таке країна. Жива і нежива природа. Хто керує державою. Розподіливши об'єкти живої природи. Білочка в лісі горіхи збирала. Сприйняття. Всесвітній хоровод. У природі все взаємопов'язано. Людина. Суспільство. Жива природа. Серед тварин теж чимало кмітливих, наприклад дельфіни. Згадай казкового героя, Який був ізольований від людства.

«Проблема природи і людини» - Не можна ламати гілки дерев і чагарників. Білий гріб.Боровік. Великі мурашині купи до осені- на сувору зиму. Підберезник. Дерева поміняли забарвлення. Багато рослин в'януть. Кілька днів поспіль видно білі облака- до похолодання, темні до дощу. Народні прикмети. золота осінь. Необхідні для здоров'я людини.

«Природа і людина» - Якому місяця загадкова «А °» вручить пальму першості? Чому погода різна? Вам належить розкрити секрет наступних подій і явищ: Кліматологи. Закипить вода на Ельбрусі при 100 ° С А бувають опади без хмари? Чи існує зв'язок між атмосферним тискомі опадами? Мета дослідження: Хто господарює на «кухні погоди?».

«Куди викинути сміття» - Після такої «прибирання» в річці загине багато живих істот. Який прекрасний сміття. Грязючка. Завод з переробки сміття. Давайте наведемо лад. Я раніше і не замислювався, що від цих чудових продуктів залишається так багато сміття. Подумайте, як зробити так, щоб було менше сміття. Люблю хлопців, які кидають сміття де попало.

«Діти і природа» - 3 клас Учитель Мітюкова Є.І. Сама Природа нам веліла, Щоб жив Байкал рідної в віках! Червона книга. Велика кількість квітів радує око, піднімає настрій. Недержавна загальноосвітня школа-інтернат № 21 ВАТ "РЖД". Знання вчать дітей орієнтуватися в світі живої і неживої природи. Осетер.

Всього в темі 15 презентацій

Людина і світ, створений ним

Людина пов'язаний з природою тисячею невидимих ​​ниток. Природа - неодмінна умова матеріального життя суспільства - вона дає поживу, тепло, світло.

У процесі свого життя і діяльності людей постійно впливає на природу і змінює її. Первісні люди знаходили в природі їжу і використовували як житло будь-які природні укриття, створені природою: ліси, землянки, печери, яри. Ці житла використовувалися людьми для захисту від несприятливих погодних умові хижих тварин.

Йшов час. Освоєння вогню, вдосконалення знарядь праці дозволило людині менше залежати від природи: люди перейшли до виробництва необхідних для життя продуктів на основі розвитку землеробства і скотарства. Людина почала будувати житла з різних природних матеріалів. З'явилися перші селища і міста.

Сьогодні світ людини представлений великою різноманітністю: великі міста, сучасні гарні будинки, Безліч фабрик, промислові заводи.

У містах і невеликих населених пунктах людина побудувала магазини, лікарні, дитячі садки, школи, театри, музеї, бібліотеки.

У своєму житті людина користується телевізором, радіо, комп'ютером, телефоном і іншими електронними пристроями.

Речі, які сьогодні оточують людину, мають свою історію. Людині необхідний праска, щоб доглядати за одягом. Найдавніший праска був великий плоский камінь. Пізніше чоловік розправляв складки на одязі металевим молотком. На Русі використовували качалку, на який намотується білизна, а також скляні кулі, відрізані денця пляшок і залізні гуртки, наповнені гарячою водою або розпеченим вугіллям.

Сучасний праска - це електричний прилад, який добре гладить і відпарює речі. Створений він людиною.

Уявіть собі перші рукавички. Це маленькі мішечки з лямки, яка починалася на зап'ясті. Вчені говорять, що цей винахід належить єгиптянам. Пізніше в мішечках зробили два виступи для великого і вказівного пальця. Одна з найдавніших рукавичок була знайдена археологами при розкопках гробниці Тутанхамона. В рукавичці фараона все пальці розділялися.

Нам зараз важко уявити собі світ без годинника. Історія виникнення годин настільки древня, що перші години, які відомі людству датуються 1100 роком до нашої ери. Це був сонячний годинник, так як в той час людина спостерігав за рухом Сонця і навчився по ньому орієнтуватися. Перші сонячні годинники винайшли в Китаї. Більш досконалі сонячний годинник винайшли пізніше в Єгипті.

Годинники складалися з високого обеліска і наземної шкали. І по тіні від обеліска на шкалі визначалося час. Висота обеліску сонячних єгипетських годин вражає будівельників навіть сьогодні. Єгиптянам вдалося побудувати годинник, які простояли до наших днів, і висота обеліска яких становила 34 метри. Але у цього годинника був недолік: немає сонця - неможливо визначити час. Довелося людині винаходити інші годинник. З'явилися водяні і пісочний годинник.

У водяних годинниках вода рівномірно капала через отвір і відміряла, таким чином, час. За водяними годинниками з'явилися і пісочний, точно такі, як і в наш час.

Перший механічний годинник з'явилися в 1250 році. Цей годинник працювали за допомогою гирі, яка запускає механізм годинника. Пізніше голландець Християн Гюйгенс винайшов годинник з маятником. І вже в XVIII столітті почали з'являтися годинник, які нагадували сучасні. Зараз годинник цілком звичайна річ.

Але на прикладі цих речей ми бачимо, як людина змінювала світ навколо себе. Крім матеріальних речей людина створила культуру, мистецтво, виробив закони і правила, за якими повинні жити люди. Людина створила суспільство і дозволив суспільству диктувати, що і як робити людині. Людина і суспільство створили державу і дозволили державі управляти собою.

Прогресивний розвиток дає людині щорічно багато нових винаходів, але все більше віддаляє його від живої природи. У той же час людина є частиною живої природи, і він не повинен забувати про це.

Кожна сучасна людина повинна відчувати світ рослин і тварин, розуміти своє єднання з природою.

Взаємодія людини, природи і світу, створеного людиною, дуже важливі. Світ, створений людиною, не повинен відділятися від природи. Проходять тисячоліття, а людина залишається залежним від природи. Він харчується плодами природи, використовує природні ресурси, Видобуває корисні копалини, використовує енергію води і сонця.

Створюючи свій світ, людина знаходиться в постійній взаємодії з природою, і це взаємодія має бути направлено на збереження природи.

Людина і природа

Природа - це те, що нас оточує, але не створено людиною. природні

об'єкти і предмети, створені людиною. Нежива і жива природа.

Ознаки предметів (колір, форма, порівняльні розміри і ін.). приклади

явищ природи :, длена пір року, снігопад, листопад, перельоти птахів,

смена.времені доби, світанок, захід, вітер, дощ, гроза.

Речовина - це те, з чого складаються всі природні об'єкти і предмети.

Різноманітність речовин в навколишньому світі. Приклади речовин: сіль, цукор, вода, природний газ. Тверді тіла, рідини, гази. найпростіші практичні роботиз речовинами, рідинами, газами.

Зірки і планети. Сонце - найближча до нас зірка, джерело світла і тепла для всього живого на Землі. Земля - ​​планета, загальне уявлення про форму та розміри Землі. Глобус як модель Землі. Географічна картаі план. Материки і океани, їх назви, розташування на глобусі і карті.

Найважливіші природні об'єкти своєї країни, району. Орієнтування на місцевості. Компас.

Зміна дня і ночі на Землі. Обертання Землі як причина зміни дня і ночі. Пори року, їх особливості (на основі спостережень). Звернення Землі навколо Сонця як причина зміни пір року. Зміна пір року в рідному краї на основі спостережень.

Погода, її складові (температура повітря, хмарність, опади, вітер). Спостереження за погодою свого краю. Передбачення погоди та його значення в житті людей.



форми земної поверхні: Рівнини, гори, пагорби, яри (загальне уявлення, умовне позначення рівнин і гір на карті). Особливості поверхні рідного краю ( коротка характеристикана основі спостережень).

Водні багатства, їх різноманітність (океан, море, річка, озеро, ставок);

використання людиною. Водні багатства рідного краю (назви, коротка характеристика на основі спостережень).

Повітря - суміш газів. Властивості повітря. Значення повітря для рослин, тварин, людини.

Вода. Властивості води. Стану води, її поширення в природі, значення для живих організмів і господарського життя людини. Кру * говорот води в природі.

Гірські породи і мінерали. Корисні копалини, їх значення в господарстві людини, дбайливе ставлення людей до корисних копалин.

Корисні копалини рідного краю (2-3 приклади).

Грунт, її склад, значення для живої природи і для господарського життя людини.

Рослини, їх різноманітність. Частини рослини (корінь, стебло, лист, квітка, плід, насіння). Умови, необхідні для життя рослини (світло, тепло, повітря, вода). Спостереження росту рослин, фіксація змін. Дерева, чагарники, трави. Дикорослі і культурні рослини. Роль рослин у природі та житті людей, дбайливе ставлення людини до рослин. Рослини рідного краю, назви і коротка характеристика на основі спостережень.

Гриби, їх різноманітність, значення в природі і житті людей; їстівні та отруйні гриби. Правила збору грибів.

Тварини, їх різноманітність. Умови, необхідні для життя тварин (повітря, вода, "тепло, їжа). Комахи, риби, птахи, звірі, їх відмінності.

Особливості харчування різних тварин (хижі, рослиноїдні, всеїдні). Розмноження тварин (на прикладі комах, риб, птахів, звірів). Дикі і домашні тварини. Роль тварин у природі та житті людей, дбайливе ставлення людини до тварин. Тварини рідного краю, назви, коротка характеристика на основі спостережень.

Ліс, луг, водойма - єдність живої і неживої природи (сонячне світло, повітря, вода, грунт, рослини, тварини). Кругообіг речовин. Взаємозв'язку в природному співтоваристві: рослини - їжа і укриття для тварин; тварини - розповсюджувачі плодів і насіння рослин. Вплив людини на природні співтовариства. Природні співтовариства рідного краю (2-3 приклади на основі спостережень).

Природні зони Росії: загальне уявлення, основні природні зони (природні умови, Рослинний і тваринний світ, Особливості праці та побуту людей, вплив людини на природу досліджуваних зон, охорона природи).

Людина - частина природи. Залежність життя людини від природи.

етичне і естетичне значенняприроди в житті -людини.

Позитивне і негативний вплив діяльності людини на природу (в тому числі на прикладі навколишньої місцевості). Екологічні проблемиі способи їх вирішення. Правила поведінки в природі. Охорона природних багатств: води, повітря, корисних копалин, рослинного і тваринного світу. заповідники, національні парки, Їх роль в охороні природи. Червона книга Росії, її значення, окремі представники рослин і тварин Червоної книги. Посильну участь в охороні природи. Особиста відповідальність кожної людини за збереження природи.

Світова спадщина. Міжнародна Червона книга. Міжнародні екологічні організації (2-3 приклади). Міжнародні екологічні дні, їх значення, участь дітей в їх проведенні.

Загальне уявлення про будову тіла людини. Системи органів (опорно-рухова, травна, дихальна, кровоносна, нервова, органи чуття), їх роль в життєдіяльності організму. Гігієна систем органів. Вимірювання температури тіла людини, частоти пульсу. Особиста відповідальність кожної людини за стан свого здоров'я та здоров'я оточуючих його людей. Увага, турбота, шанобливе ставлення до людей з обмеженими можливостямиздоров'я.

Людям суспільств - сукупність людей, які об'єднані спільною культурою і пов'язані один з Другом спільною діяльністю в ім'я спільної мети.

Духовно-моральні та культурні цінності - основа життєздатності суспільства.

Людина - член суспільства, носій і творець культури. Розуміння того, як складається і розвивається культура суспільства і кожного її члена.

Загальне уявлення про внесок в культуру людства традицій і релігійних поглядів різних народів. Взаємовідносини людини з іншими людьми. Культура спілкування з представниками різних національностей, соціальних груп: Прояв поваги, взаємодопомоги, вміння прислухатися до чужої думки. Внутрішній світлюдини: загальне уявлення про людські властивості і якості.

Сім'я - найближче оточення людини. Сімейні традиції.

Взаємовідносини в сім'ї і взаємодопомога членів сім'ї. Надання посильної допомоги дорослим. Турбота про дітей, людей похилого віку, хворих - обов'язок кожної людини. Господарство сім'ї. Родовід. Імена та прізвища членів сім'ї. Складання схеми родовідного древа, історії сім'ї.

Духовно-моральні цінності в сімейному культурі народів Росії і світу.

Молодший школяр. Правила поведінки в школі, на уроці. Звернення до вчителя. класний, шкільний колектив, Спільна навчання, гри, відпочинок.

Складання режиму дня школяра.

Друзі, взаємини між ними; цінність дружби, злагоди, взаємної допомоги. Правила взаємовідносин з дорослими, однолітками, культура поведінки в школі та інших громадських місцях. Увага до однолітків, однокласників, погано володіє російською мовою, допомога їм в орієнтації в навчальному середовищі і навколишнього оточення.

Економіка, її складові частини: промисловість, сільське господарство, Будівництво, транспорт, торгівля. Товари та послуги. Роль грошей в економіці.

Державний і сімейний бюджет. Екологічні наслідки господарської діяльності людей. Найпростіші екологічні прогнози.

Побудова безпечної економіки - одна з найважливіших завдань суспільства.

Природні багатства і працю людей - основа економіки. Значення праці в житті людини і суспільства. Працьовитість як суспільно значуща цінність в культурі народів Росії і світу. Професії людей. Особиста відповідальність людини за результати своєї праці і професійну майстерність.

Громадський транспорт. Транспорт міста або села. Наземний, повітряний і водний транспорт. Правила користування транспортом. Засоби зв'язку: пошта, телеграф, телефон, електронна пошта.

Засоби масової інформації: радіо, телебачення, преса, Інтернет.

Вибірковість при користуванні засобами масової інформації з метою збереження духовно-морального здоров'я.

Наша Батьківщина - Росія, російська Федерація. Ціннісно-смисловий зміст понять: Батьківщина, Вітчизна, Батьківщина. Державна символіка Росії: Державний герб Росії, Державний прапор Росії, Державний гімн Росії; правила поведінки при прослуховуванні гімну. Конституція - Основний закон Російської Федерації.

Права дитини.

Президент Російської Федерації - глава держави. Відповідальність глави держави за соціальне і духовно-моральне благополуччя громадян.

Свято в житті суспільства як засіб зміцнення суспільної солідарності і зміцнення духовно-моральних зв'язків між співвітчизниками. Новий рік, Різдво, День захисника Вітчизни, 8 Березня, День весни і праці, День Перемоги, День Росії, День захисту дітей, День народної єдності, Д «нь Конституції. Оформлення плаката або стіннівки до суспільного свята.

Росія на карті, державний кордонРосії.

Москва столиця Росії. Святині Москви - святині Росії. Пам'ятки Москви: Кремль, Червона площа, Великий театр і ін.

Характеристика окремих історичних подій, пов'язаних з Москвою (підстава Москви, будівництво Кремля і ін.). Герб Москви.

Розташування Москви на карті.

Міста Росії. Санкт-Петербург: пам'ятки (Зимовий палац, пам'ятник Петру I - Мідний вершник, Розвідні мости через Неву і ін.), Міста Золотого кільця Росії (за вибором). Святині міст Росії.

Росія багатонаціональна держава. Народи, які населяють Росію, їх звичаї, характерні особливостіпобуту (за вибором). Основні релігії народів Росії: православ'я, іслам, іудаїзм, буддизм. Шанобливе ставлення до свого та інших народів, їх релігії, культурі, історії.

Проведення спортивного свята на основі традиційних дитячих ігор народів свого краю.

Рідний край - частинка Росії. Рідне місто (село), ​​регіон (область, край, республіка): назва, основні визначні пам'ятки; музеї, театри, спортивні комплекси та ін. Особливості праці людей рідного краю, їх професії. Назви різних народів, які проживають в даній місцевості, їх звичаї, характерні особливості побуту. Важливі відомості з історії рідного краю. Святині рідного краю. Проведення дня пам'яті видатного земляка.

Історія Батьківщини. Рахунок років в історії.

Найбільш важливі і яскраві події суспільного і культурного життя країни в різні історичні періоди:

Давня Русь, Московська держава, російська імперія, СРСР, Російська Федерація. Картини побуту, праці, духовно-моральних і культурних традицій людей в різні історичні часи. Видатні люди різних епох як носії базових національних цінностей. Охорона пам'яток історії та культури. Посильну участь в охороні пам'яток іаторіі і культури свого краю. Особиста відповідальність кожної людини за збереження історико-культурної спадщини свого краю.

Країни і народи світу. Загальне уявлення про розмаїття країн, народів, релігій на Землі. Знайомство з декількома країнами: назва, розташування на політичній карті, Столиця, головні визначні пам'ятки. Дбайливе ставлення до культурної спадщинилюдства - борг всього суспільства і кожної людини.

Правила безпечного життя

Цінність здоров'я і здорового способу життя.

Режим дня школяра, чергування праці і відпочинку в режимі дня; особиста гігієна. Фізична культура, Загартовування, ігри на повітрі як умова збереження і зміцнення здоров'я.

Особиста відповідальність кожної людини за збереження і зміцнення свого фізичного і морального здоров'я. Номери телефонів екстреної допомоги. Перша допомога при легких травмах (удар, поріз, опік), обмороженні, перегрів.

Дорога від будинку до школи, правила безпечної поведінки на дорогах, в лісі, на водоймі в різний часроку. Правила протипожежної безпеки, основні правила поводження з газом, електрикою, водою.

Небезпечні місця в квартирі, будинку і його околицях (балкон, підвіконня, ліфт, будмайданчик, пустир і т. Д.). Правила безпеки при контактах з незнайомими людьми.

Правила безпечної поведінки в природі. Правила безпеки при поводженні з кішкою і собакою.

Екологічна безпека. Побутовий фільтр для очищення води, його пристрій і використання.

Турбота про здоров'я і безпеку оточуючих людей - моральний обов'язок кожної людини.

ідея різноманіття світу;

ідея цілісності світу;

ідея поваги до світу.

Різноманіття як форма існування світу яскраво проявляє себе і в природному, і в соціальній сфері. На основі інтеграції природничо-наукових, географічних, історичних відомостей в курсі вибудовується яскрава картинадійсності, що відображає різноманіття природи і культури, видів людської діяльності, країн і народів. Особлива увага приділяється знайомству молодших школярів з природним різноманіттям, яке розглядається і як самостійна цінність, і як умова, без якого неможливе існування людини, задоволення його матеріальних і духовних потреб.

Фундаментальна ідея цілісності світу також послідовно реалізується в курсі. Її реалізація здійснюється через розкриття різноманітних зв'язків: між неживою природою і живою, усередині живої природи, між природою і людиною. Зокрема, розглядається, значення кожного природного компонента в житті людей, аналізується позитивний і негативний вплив людини на ці компоненти.

Найважливіше значення для усвідомлення дітьми єдності природи і суспільства, цілісності самого суспільства, найтіснішого взаємозалежності людей має включення в програму відомостей з області економіки, історії, сучасного соціального життя, які присутні в програмі кожного класу.

Повага до світу - це свого роду формула нового ставлення до навколишнього, заснованого на визнанні самоцінності сущого, на включенні в моральну сферу відносини не тільки до інших людей, але і до природи, до рукотворного світу, до культурних надбань народів Росії і всього людства.

В основі методики викладання курсу « Навколишній світ»Лежить проблемно-пошуковий підхід, що забезпечує« відкриття »дітьми нового знання і активне освоєння різних способівпізнання навколишнього. При цьому використовуються різноманітні методи і форми навчання із застосуванням системи засобів, що становлять єдину інформаційно-освітнє середовище. Учні ведуть спостереження явищ природи і суспільного життя, вьщолняют практичні роботи і досліди, в тому числі дослідницького характеру, Різні творчі завдання. Проводяться дидактичні та рольові ігри, навчальні діалоги, моделювання об'єктів і явищ навколишнього світу. Для успішного вирішення завдань курсу важливі екскурсії та навчальні прогулянки, зустрічі з людьми різних професій, організація посильної практичної діяльності з охорони навколишнього середовища та інші форми роботи, що забезпечують безпосередню взаємодію дитини з навколишнім світом. Заняття можуть проводитися не тільки в класі, але і на вулиці, в лісі, парку, музеї і т. Д. Дуже велике значення для досягнення запланованих результатів має організація проектної діяльностіучнів, яка передбачена в кожному розділі програми.

Відповідно до названих провідними ідеями особливе значення при реалізації програми мають нові для практики початкової школивиди діяльності учнів, до яких відносяться:

1) розпізнавання природних об'єктів за допомогою спеціально розробленого для початкової школи атласу-визначника;

2) моделювання екологічних зв'язків за допомогою графічних і динамічних схем (моделей);

3) еколого-етична діяльність, що включає аналіз власного ставлення до світу природи і поведінки в ньому, оцінку вчинків інших людей, вироблення відповідних норм і правил, яка здійснюється за допомогою спеціально розробленої книги для читання з екологічної етики.

Навчальний курс «Навколишній світ» займає особливе місце серед навчальних предметів початкової школи. Образно кажучи, це те, що «завжди з тобою», оскільки пізнання дітьми навколишнього світу не обмежується рамками уроку. Воно триває постійно в школі і за її стінами. сам навчальний курсє свого роду системоутворюючим стрижнем цього процесу. Ось чому важливо, щоб робота з дітьми, розпочата на уроках, тривала в тій чи іншій формі і після їх закінчення, у позаурочній діяльності. Вчителю слід також прагнути до того, щоб батьки учнів у повсякденному спілкуванні зі своїми дітьми підтримували їх пізнавальні ініціативи, будить на уроках. Це можуть бути і конкретні завдання для домашніх дослідів і спостережень, читання та отримання інформації від дорослих.

Місце курсу в навчальному планіНа вивчення курсу «Навколишній світ» в кожному класі початкової школи відводиться 2 год на тиждень.

Програма розрахована на 270 годин:

1 клас - 66 годин (33учебние тижні) 2, 3 і 4 класи - по 68 годин (34 навчальних тижнів).

- & nbsp- & nbsp-

2. Плановані результати вивчення курсу Програма забезпечує досягнення випускниками початкової школи наступних особистісних, метапредметних і предметних результатів.

Освоєння курсу «Навколишній світ» вносить істотний внесок в досягнення:

- & nbsp- & nbsp-

формування основ російської громадянської ідентичності, почуття гордості за свою Батьківщину, російський народ і історію Росії, усвідомлення своєї етнічної та національної приналежності;

формування цінностей багатонаціонального російського суспільства;

становлення гуманістичних і демократичних ціннісних орієнтацій;

формування цілісного, соціально орієнтованого погляду на світ в його органічному єдність і різноманітність природи, народів, культур і релігій;

формування шанобливого ставлення до іншої думки, історії та культури інших народів;

оволодіння початковими навичками адаптації в динамічно змінюється і розвивається;

прийняття і освоєння соціальної ролітого, хто навчається, розвиток мотивів навчальної діяльностіі формування особистісного сенсу навчання;

розвиток самостійності та особистої відповідальності за свої вчинки, в тому числі в "інформаційної діяльності, на основі уявлень про моральні норми, соціальної справедливості та свободи;

формування естетичних потреб, цінностей і почуттів;

розвиток етичних почуттів, доброзичливості і емоціональнонравственной чуйності, розуміння і співпереживання почуттів інших людей;

розвиток навичок співпраці з дорослими і однолітками в різних соціальних ситуаціях, вміння не створювати конфліктів і знаходити виходи зі спірних ситуацій;

формування установки на безпечний, здоровий спосіб життя, наявність мотивації до творчої праці, роботі на результат, бережного ставленнядо матеріальних і духовних цінностей.

Метапредметние результати оволодіння здатністю приймати і зберігати цілі і завдання навчальної діяльності, пошуку засобів її здійснення;

освоєння способів вирішення проблем творчого і пошукового характеру;

формування вміння планувати, контролювати й оцінювати навчальні діївідповідно до поставленим завданням і умовами її реалізації; визначати найбільш ефективні способи досягнення результату;

формування вміння розуміти причини успіху / неуспіху навчальної діяльності і здатності конструктивно діяти навіть в ситуаціях неуспіху;

освоєння початкових форм пізнавальної та особистісної рефлексії;

використання знаково-символічних засобів представлення інформації для створення моделей досліджуваних об'єктів і процесів, схем рішення навчальних і практичних завдань;

активне використання мовних засобів і засобів інформаційних та комунікаційних технологій(ІКТ) для вирішення комунікативних і пізнавальних завдань;

використання різних способів пошуку (в довідкових джерелах і відкритому навчальному інформаційному просторі мережі Інтернет), збору, обробки, аналізу, організації, передачі та інтерпретації інформації відповідно до комунікативних та пізнавальними завданнями і технологіями навчального предмета «Навколишній світ»;

оволодіння логічними діями порівняння, аналізу, синтезу, узагальнення, класифікації по родовидові ознаками, встановлення аналогій і причинно-наслідкових зв'язків, побудови міркувань, віднесення до відомим поняттям;

готовність слухати співрозмовника і вести діалог; готовність визнавати можливість існування різних точок зору і права кожного мати свою; викладати свою думку та аргументувати свою точку зору і оцінку подій ;.

визначення спільної мети і шляхів її досягнення; вміння домовлятися про розподіл функцій і ролей у спільній діяльності;

здійснювати взаємний контроль у спільній діяльності, адекватно оцінювати власну поведінку і поведінку оточуючих;

оволодіння початковими відомостями про сутність і особливості об'єктів, процесів і явищ дійсності (природних, соціальних, культурних, технічних та ін.) відповідно до змісту навчального предмета «Навколишній світ»;

оволодіння базовими предметними і міжпредметних поняттями, що відображають істотні зв'язки і відносини між об'єктами і процесами;

вміння працювати в матеріальній і інформаційному середовищі початкового загальної освіти(В тому числі з навчальними моделями) у відповідності до змісту навчального предмета «Навколишній світ».

Предметні результати

розуміння особливої ​​ролі Росії у світовій історії, виховання почуття гордості за національні звершення, відкриття, перемоги;

сформованість шанобливого ставлення до Росії, рідного краю, Своїй сім'ї, історії, культурі, природі нашої країни, її сучасного життя;

усвідомлення цілісності навколишнього світу, освоєння основ екологічної грамотності, елементарних правил моральної поведінки в світі природи і людей, норм здоров'язберігаючих поведінки в природному і соціальному середовищі;

освоєння доступних способів вивчення природи і суспільства (спостереження, запис, вимірювання, досвід, порівняння, класифікація та ін. з отриманням інформації з сімейних архівів, від оточуючих людей, у відкритому інформаційному просторі);

розвиток навичок встановлювати і виявляти причинно-наслідкові

Схожі роботи:

«УДК 81.362 безглагольнимі біномінотівние російські народні прикмети Н.Н.Фаттахова У статті розглянуті конструкції, перехідні між простими і складними реченнями, в системі народних прикмет. Виявлено умови виникнення п ... »

«Застосування сурми і один ...»

«Наукове дослідження з різних аспектів діагностики творчої обдарованості і подальшої професійної орієнтації обдарованих дітей і талановитої молоді Справжнє дослідження є науково-дослідний проект, метою якого стало теоретікоексперіментальное про ...»

«Зміст Все, що ви повинні знати про операції з корекції грудей ... 1 Збільшення грудей .. 1 В яке місце встановлюються грудні імплантати? Яким чином встановлюються грудні імплантати. Чи буде згодом видно шрам? Чи підлягають грудні імплантати заміні протягом життя? Скільки прослужать грудні імплантати? Водно-сольові ... »поглибленим вивченням окремих предметів № 1394" Воспитательно-освітній цента ... »

«ЗАТВЕРДЖУЮ ЗАТВЕРДЖУЮ Заступник керівника Виконавчий директор Федерального казначейства ЗАТ" ЛАНІТ "С.Б. Гуральник В.Ю. Грибов _ _ "_" _ 2013 г. "_" _ 2013 р ППО "загальноросійської ОФІЦІЙНИЙ САЙТ" Керівництво контролірующег ... »

2017 www.сайт - «Безкоштовна електронна бібліотека - різні документи»

Матеріали цього сайту розміщені для ознайомлення, всі права належать їх авторам.
Якщо Ви не згодні з тим, що Ваш матеріал розміщений на цьому сайті, будь ласка, напишіть нам, ми на протязі 1-2 робочих днів видалимо його.

Цілі і завдання уроку:спостереження за зв'язками між людиною і навколишнім середовищем (як природного, так і соціальної її складових); уявлення про науку «екологія» і важливості охорони природи.

Плановані результати:
Предметні:встановлювати зв'язки між об'єктами і явищами природи, пояснювати деякі взаємозв'язки в природі, між природою і людиною.
особистісні:позитивне ставлення і інтерес до вивчення природи і людини.

метапредметние:приймати і зберігати мета пізнавальної діяльності, Знаходити необхідну інформацію в підручнику, розуміти інформацію, представлену у вигляді тексту, схеми.

Хід уроку

організаційний момент

Голосно продзвенів дзвінок,
Починається урок навколишнього світу,
Перевірте готовність до уроку.

Знайомство з підручником
Є на землі величезний будинок
Під дахом блакитний.
Живуть в ньому сонце, дощ і грім,
Ліс і морський прибій.

Живуть в ньому птиці і квіти,
Веселий дзвін струмка.
Живеш в тому будинку світлому ти
І всі твої друзі.

Куди б дороги не вели,
Завжди ти будеш в ньому.
Природою рідної землі
Зветься цей будинок.

Я рада вас вітати на уроці, де ми дізнаємося багато цікавого і дивного! Як називається предмет, до вивчення якого ми приступаємо сьогодні на уроці?

На наших уроках ви повинні бути уважними і винахідливими, допитливими і посидющими. Хто готовий приступити до роботи, покажіть посадкою. Дізнатися багато цікавого про навколишній світ нам допоможе підручник «Навколишнього світу», який для вас створили Галина Григорівна Ивченкова і Ігор Володимирович Потапов.

актуалізація знань

Подивися, мій милий друг,
Що знаходиться навколо?
Небо світло-блакитне,
Сонце світить золоте,

Вітер листям грає,
Хмарка в небі пропливає.
Поле, річка і трава,
Гори, повітря і листя,

Птахи, звірі і ліси,
Грім, тумани і роса.
Людина і пору року -
Це все навколо ... природа.

Про що ми з вами будемо говорити на уроках навколишнього світу? Що ж таке природа?
Відкриємо підручники на стор. 7, природа - це навколишній світ у всьому нескінченному різноманітті своїх проявів.
Якщо озирнутися навколо, можна побачити багато цікавого, що вас оточує. це і осіннє листя, Які шарудять у вас під ногами, це і сонця промінь, який як би ковзає по листочків дерев, це і повітря, який став вже прохолодніше вранці.

Що ми називаємо природою? Що вчені називають «тілами природи», а що - «виробами»? Наведіть приклади живих і неживих тіл природи. Наведіть приклади виробів.
Сонце, Земля з повітрям, водами, піском, глиною, рослинами і тваринами - все це оточує людину природа. Людина - її частина і не може без неї існувати. Природа радує нас красою. Пізнання її таємниць розвиває волю і розум людини.

Як ви розумієте твердження про те, що людина - частина природи?
- Людина - частина природи, тому що він не може без неї жити (наприклад, без повітря)
- Як і всі інші живі істоти, людина народжується, дихає, живить і росте.
- Як і все живе, людина - не виріб, він створений природою.

природа - це не самотнє дерево, і ліс, і крапля води, і ціле море, вітер, хмари, повітря, тварини. Міський парк, поле - теж частини навколишнього нас природи, але перетворені діяльністю людей. Та й сама людина є частиною природи. Він не може жити без води, повітря, рослинного і тваринного світу.

Але на відміну від рослин і тварин, людині необхідно для існування суспільство інших людей.
Навіщо людині для існування потрібно суспільство інших людей?
Звідки у людей предмети і продукти, якими вони користуються?

використовуючи природні багатства, Люди своєю працею створюють все, що їм потрібно для життя: будинки, мости, транспорт, різні прилади та інструменти, і багато іншого.
Якими були знаряддя праці первісних людей?
Порівняйте знаряддя первісних людей з сучасними.
Що виготовляють з глини, дерева, льону, пшениці?
Природа, в тому числі люди, і все, що створено людьми, - це навколишній світ або навколишнє середовище.
Як людина впливає на природу?

Навколишнє середовище залежить від поведінки в ній людини. Якщо він не вміє берегти природу і результати своєї праці, погано ставиться до інших людей, то в світі стає важко жити. А щоб правильно жити в ньому, треба постаратися дізнатися, як цей світ влаштований.

У багатьох випадках саме від людини залежить характер змін, що відбуваються в природі. Вплив може бути як позитивним, так і негативним. Уникнути негативних впливів люди можуть тільки в тому випадку, якщо вони будуть добре знати і розуміти природу, її закони.
Що необхідно зробити, щоб людина отримувала для життя чисте повітря, Воду, їжу?

Людина породжений природою, він її частина. Колись він повністю залежав від усього, що його оточувало, знаходився в повній згоді з середовищем, майже не впливав на її життя, підкоряючись в усьому її влади. Але поступово він став вивільнятися від цієї залежності. Почалося з нерозумної полювання: звірів вбивали більше, ніж потрібно було для підтримки життя.
До чого це призвело?

Мамонти були винищені людьми кам'яного віку. Це була одна з перших екологічних катастроф. Потім люди стали випалювати ліси, щоб звільнити ділянки землі під посіви. Довгий час всі ці дії не завдавали великої шкоди природі, у якій є здатність до самовідновлення. Але людина все більше відчував свою силу. Добуваючи корисні копалини, він зрізав дощенту гори і викачував нафту.

Під землею утворювалися великі пустоти, порушилося рівновагу земної кори. Піклуючись про зрошення посушливих земель або отриманні електроенергії, людина зводив греблі на річках, створював штучні водосховища, міняв напрямок течії річок. Все це здавалося далеко не нешкідливим. Розмах діяльності людини досяг таких розмірів, що виникла серйозна небезпека того, що зміни вже незворотні і ведуть до екологічної кризи.

Як ви розумієте слово «екологія»?
Зараз ми часто чуємо слово «екологія». Найчастіше його вживають, коли говорять про неблагополучний стан навколишнього нас середовища.
Що ж таке екологія?

Екологія - це наука про взаємодію живих істот з навколишнім середовищем.
Вчені-екологи з'ясували, що в природі все взаємопов'язано. Наприклад, гусениці метеликів харчуються листям рослин. Згодом гусениці перетворюються на дорослих метеликів, які харчуються нектаром. Метелики, перелітаючи з квітки на квітку, запилюють їх і допомагають перетворитися в плоди з насінням. З насіння розвинуться нові рослини. І гусениці, і самі метелики - це їжа для птахів.

Зміни в навколишньому середовищувикликають зміни в житті живих істот. Розгляньте малюнок на стор. 8. Наприклад, рясні дощі викликають швидке зростання трав. Це призводить до збільшення чисельності мишей, які харчуються цими травами. Миші залучають лисиць і сов. Природа ніби врівноважує одне іншим. Якщо людина необдумано втручається в цю рівновагу, трапляється біда.

Основне завдання екологів - дослідити, як змінюється життя мешканців нашої планети в результаті діяльності людини. У далекому минулому вплив людей на природу було незначним. Населення було набагато менше. Люди використовували примітивні знаряддя праці. Зараз створені машини, які збільшили вплив людини на природу в багато разів. Якщо люди при цьому не враховують зв'язки, що склалися в природі, виникають кризи і катастрофи.

Бережіть Землю. Бережіть
Жайворонка в блакитному зеніті,
Метелика на листках березки,
На стежці сонячні відблиски ...
Яструба, що парить над полем,

Ясний місяць над річковим спокоєм,
Ластівку, миготять в житі.
Бережіть Землю! Бережіть!
Чому необхідно берегти Землю?

Сьогодні на уроці ми спробували подивитися на навколишній світ очима вченого-еколога і подумали над тим, чому кожен з вас повинен стати хоча б трохи екологом.

рефлексія діяльності

У мене до вас запитання: що ви відчуваєте до кінця уроку?
Який у вас настрій?
Продовжіть фразу:
Сьогодні на уроці мені було цікаво ...
Я впізнав…

Тест № 1 «Що нас оточує»

1. Вкажи предмети, які не належать до природи.
а) телевізор
б) Сонце
в) олівець
г) повітря
д) скло
е) рослина

2. Які вчені займаються питаннями охорони навколишнього світу?
а) біологи
б) екологи
в) зоологи

3. Виділи об'єкт неживої природи.
а) птах
б) риба
в) хмара
г) їжак

4. Вкажи вірне висловлювання.
Камені, опади, повітря - нежива природа.
Літак, космічний корабель, планети - нежива природа.
Сонце, людина, комаха - жива природа.
Земля, кішка, береза ​​- жива природа.

5. Виділи предмет живої природи.
а) веселка
б) хмари
в) сонце
г) птиці

6. Закінчи пропозицію.
Грунт, гори, опади, хмари, повітря - __________________ природа.

7. Поясніть, до яких змін призведе дана діяльністьлюдини.
- Чи стане менше лісів, зникнуть багато рослин і тварини.
- забруднений грунт, загинуть рослини і тварини.
- Чи стане більше лісів, з'являться нові рослини і тварини.
- Чи стане більше полів, де можна вирощувати продукти харчування для людини.

Щоб завантажити матеріал або!